Krediet Beer Gemeenteraad verdedigt zijn recht Rustige koopavond MM 'Stadhuis Capelle net een vulkaan' ©FILM VUIL in woonwijken en op Lijnbaan taboe Kado Kado Mr\ Op 15e Filmfestival 175.000plaatsen caeet je overat wzk f m hartrevalidatie ven jaar Schiedam boycot bouwers (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse gemeente raad heeft gisteren geweigerd een nieuwe direc teur voor de Gemeentedienst AVR (Afvalverwer king Rijnmond) te benoemen. De voordracht van B. en W. bevatte slechts één naam (ir. G. J. R. Nales, thans adjunct-directeur van de gemeente lijke reinigingsdienst Roteb). Nog maar wéinig. Rotterdammers heb- ben.gistercn gépfofl- teerd van de extra i ?koopavond. De ver wachte "drukte in de Rotterdamsebin nenstad, viel, 7.0. vlak voor .Sinterklaas avond, reuze mefi. Behalve «de gebrul- p kei ijk vs koopavond, vahdaag,fvzijn de winkels in Rotter.-* dam ook volgende week *s: avonds extra In het kader van degroot- Uitgehold De Rotter damse wet houder Henk van der Pols kreeg gister middag de rode kaart van de actie groep Prove nierswijk ter gelegen heid van het feit dat het huisvuil in Rotterdam alweer een 'half jaar nog maar één keer per week wordt opgehaald Vooral in de oudere wij ken van de stad weten mensen niet waar ze hun volle vuilnis zakken moe ten bergen. Collegevorming Afkerig abonnement abonnement abonnement abonnement nt L VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 iSls Wloorsitter P. F. Spoor van f&e'jstichting Gebouw De 0'èér: „Wij willen blijven zorgen dat de zeeman zich ïtiierthuisvoelt." l;_v Vaneen onzer verslaggevers) ROZENBURG Het Inter nationaal zeemanscentrum De Beer 'ln Europoort zal blijven bestaan. Gisteren kreeg het be stuur een bankkrediet van on geveer één miljoen gulden toe gezegd, waardoor het centrum als commercieel bedrijf ver der kan. Vorige maand nog 3eek het definitieve einde in zicht toen de gemeente^ Rotter dam en het Rijk een financiële •garantie van anderhalf, mil joen gulden niet wensten te "verlengen. "Het is nu voor 100 percent zeker dat we doorgaan", zegt 'ir, P. F. Spoor, voorzitter van het bestuur van de-stichting Gebouw De Beer. "Met het geld van de bank kunnen we de noodzakelijke investeringen doen, die.nodig zijn om het be drijf-voort'te-zetten.-Alleen' de overheid zou ér nog een stokje voor kunnen steken". Begin 1984 stemden de ge meente Rotterdam en de Stich ting Zeemanswelzijn Neder land (ZWN) in met een reorga nisatie van het Centrum voor Zeevarenden De Beer. Het cen trum werd gesplitst .in een commercieel gedeelte, het ho tel-restaurant, en een 'sociaal' 'gedeelte. Het gevolg was dat Dé Beer niet alléén zeelieden maar. ook fabrieksarbeiders en 'ambtenaren tot zijn klanten- kring kon gaan rekenen. De stichting Gebouw De Beer het commerciële ge deelte-- kreeg tot het eind van dit jaar de tijd om tot een kos tendekkende exploitatie te ko men. "In 1984 leden we nog een verlies van (350.000 gulden", legt voorzitter Spoor uit. "Dit jaar ziet het er allemaal een stuk rooskleuriger uit We ho pen zelfs een bescheiden winst van 50.000 gulden te kunnen boeken." - Desondanks blijkt de huidige situatie niet solide genoeg om over een lange periode kosten dekkend te kunnen blijven draaien. Een schuld van één miljoen gulden, hoge huren en de personeelskosten zouden De Beer op de lange duur onher roepelijk de das om doen. Be sloten is tot liquidatie van de stichting. De kosten, ruim 1,4 miljoen gulden, komen voor rekening van de overheid. De bestuursleden zijn inmid dels op persoonlijke titel gaan zoeken naar (financiële) mo gelijkheden om het bedrijf als nog voort te zétten. f. "Ik ben erg blij voor het per soneel. Een stuk werkgelegen heid is hiermee gegaran deerd", besluit Spoor. twee kandidaten De WD-fractie vroeg behan deling van deze kwestie achter gesloten deuren, hetgeen door burgemeester Peper werd toe gestaan. Aangenomen mag worden dat de personen van de mogelijke kandidaten voor een directeursfunctie in de discus sie werden betrokken. Bij heropening van de open bare vergadering besloot de raad inmeerderheid het ont werp van de agenda af te voe ren. Tot de tegenstemmers be hoorden wethouder Van der Pols (Bedrijven) en een aantal leden van zijn raadscommis sie, die bij de benoemingspro cedure betrokken is geweest. De regel bij benoemingen van directeuren/hoofden van dienst van de gemeente Rot terdam is dat een tweetal kan didaten door B. en W, wordt voorgedragen aan de raad. De benoemingsbevoegdheid is uit drukkelijk voorbehouden aan de raad. De laatste jaren is het B. en W. al een aantal keren eerder niet gelukt een meervoudige voordracht te doen, of voerde CAPELLE AAN DEN IJS- SEL De Partij van de Ar beid in Capelle aan den IJssel zal aanstaande maandagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraadeen interpella tie houden over de reorganisa tie van het ambtelijk apparaat. Volgens de PvdA zijn er bij de presentatie van de herziene functies "grote psychologische fouten" gemaakt. - (Van onze filmredacue) ROTTERDAM Het vijftiende Internationale -Filmfestival van Rotter dam, dat begin volgend jaar van 24 januari tot en 'met 2 februari wordt ge houden, speelt zich voor het publiek helemaal af aan de Kruiskade. Het Luxor Theater en de vier zalen van het Lumière-complex bieden gedurende tien da gen plaats aan 175.000 be zoekers. Met vlaggen, vuur potten, foto- en affichewan- den zal dit gedeelte van Rotterdam geheel in het te ken van het filmfestival worden gebracht, in tussen de theaters gelegen Hotel Central wordt een "Club du Festival" ingericht. Daar kan het publiek na afloop van de voorstellingen in contact komen met film makers, actrices en ac teurs. Het Filmfestival Rotter dam wordt ditmaal voor het eerst georganiseerd door de zelfstandigestich ting FilmFestival Rotter dam. Artistiek-leider daar van is als voorheen Huub Bals, de produktle is in handen van het Rotter damse theaterLantaren- Venster. In dit theater in de Gou- vernestraat speelt zich. het "professionele" gedeelte van het festival af. Er wor den persvoorstellingen ge geven, er komt een gasten- balie en de grote zaal wordt ingericht voor talk shows, discussies, perscon ferenties en televisie-opna men. In het "Palals dés Profes- sionels", zoals Lantaren- Venster gedurende het. fes- EHsECEMGE tival heet, wordt van 27 tot en met 31 januari weer de Cine-M-Art gehouden, waar exploitanten, distributeurs en cineasten elkaar (zake lijk) kunnen treffen. Voor het eerst tijdens het Filmfestival Rotterdam zullen zogenoemde Rotter dam Awards worden toege kend.'Een tachtigtal film critici, festival- en cinéma- theekdirecteuren en andere prominenten uit de filmwe reld (géén regisseurs, ac trices of acteurs) stemt er binnenkort over aan welke vijf films die Awards zul len worden toegekend. Aan bekroning is een bedrag van vijfduizend dollar ver bonden en een trofee. De bekendmaking vindt op 26 januari plaats, recht streeks vla de VPRO-televi- sle. scheepse reorganisatie van de gemeentelijke diensten in Ca pelle, waarbij in totaal 120 ar beidsplaatsen verdwijnen, zijn bijna alle 348 overgebleven functies fors lager inge schaald. Hierdoor is onder het personeel grote onrust ont staan. De ambtenaren beraden zich nog op mogelijke acties. 'Het gemeentehuis is net een vulkaan, de uitbarsting kan elk moment plaatsvinden," zegt een vakbondswoordvoerder. Het college van burgemees ter en wethouders, dat gisteren in spoedvergadering bijeen kwam, heeft het personeel als nog een toelichting gestuurd op de nieuwe functiewaarde ring en de daarbij behorende inpassing van het personeel. De PvdA beschouwt die brief als "mosterd na de maaltijd'. Volgens de socialisten heb ben burgemeester drs. L. van Leeuwen, personeelswethouder R. Eerhart en gemeentesecre taris J. H. Gremmen grote psychologische fouten ge maakt bij de presentatie van de nieuwe functiewaardering en inpassing van het perso neel. Zij hebben de zes hoofddi recteuren van de nieuwe dien sten onvoldoende geïnstrueerd, stelt de PvdA. Bovendien heb ben zij verzuimd het personeel voldoende op de hoogte te stel len over de te volgen procedu re bij de reorganisatie. „Van Leeuwen, Eerhart en Gremmen hadden beter moe ten weten," zegt PvdA-woord- voerder Max Meiboom. „Maar,, het interesseert ze allemaal niets. Datzelfde geldt voor de collegepartijen. De wethouders die nu gisteren boos zijn ge worden zijn zeldzaam hypo criet. Zij hadden zich de afge lopen vier jaar eens boos moe ten maken." het college praktische redenen aan de voordracht te beperken tot één kandidaat. Dat was on langs het geval bij de benoe ming van Wim Crouwel tot di recteur van Boymans-van Beu- ningen (de tweede kandidaat trok zich terug toen de voor keur voor Crouwel was geble ken) en van Ing. P. van Leeuwen tot directeur van Ge meentewerken (B. en W. noem den het een gelukkige omstan digheid dat adjunct-directeur Van Leeuwen bereid was de komende vier jaar, tot zijn VUT, dé hoogste post bij Ge meentewerken te bekleden). In beide gevallen kreeg het college zware kritiek te verdu ren van met name WD en CDA. De sprekers van de oppo- sitie voerden aan dat met, en kelvoudige voordrachten het benoemingsrecht van de raad wordt uitgehold. Selectiecom missies, managementteams en de betrokken wethouders spre ken nog met meerdere kandi daten, maar de raad weet niet eens wie als nummer twee op de lijst stond of h'ad 'kunrien staan, aldus de strekking van de bezwaren van WD en CDA. De als tweede geselecteerde kandidaat trok zich al in een vroeg stadium terug, toen bleek dat allerwegen in het be drijf werd ingestemd met plaatsing van ir. Naies als eer ste. De tweede kandidaat vond een kennismakingsgesprek met de staf en de medezeggen schapscommissie alleen zinvol wanneer van twijfel over de geschiktheid van ir. Nales zou blijken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM —- Op - een aantal aangewezen plaatsen in het centrum van Rotterdam zullen amusementshallen wor den toegestaan. Vestiging op de Lijnbaan/Korte Lijnbaan en het Schouwburgplein heb ben B. en W. uitdrukkelijk uit gesloten. Ook in woonwijken zullen dergelijke hallen wor den tegengehouden. Sinds 1 januari bestaat de mogelijkheid vergunning aan te vragen bij de burgemeester voor een amusementshal. De gemeente Rotterdam verstaat hieronder een speelhal met (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De samen werking van de kleine linkse partijen is niet zonder pijn tot stand gekomen. Dit bleek gis teren bij de presentatie door Links Rotterdam van het pro gramma voor de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar. Maandenlange onderhande lingen zijn voorafgegaan aan de totstandkoming van een ge zamenlijke lijst. Struikelblok daarbij was niet het verkie zingsprogramma, maar de volgorde van de kandidatén op de lijst. Nells Oosterwijk van de PSP heeft zware strijd moeten voeren, hij liep op een gegeven ogenblik zelfs weg van de onderhandelingstafel, om op de tweede plaats te ko men achter Roel van Veldhui zen van de CPN. Derde is Els Boxhoorn van de PPR, vierde Arthur Boelsma (CPN), allen zittende raadsleden. De vijfde en zesde plaats worden ingeno men door Robbert van der Vos (PSP) en Anneke Meijsen (So cialistische Arbeiders Partij). De Evangelische Volks Par tij (EVP) heeft afgehaakt, tot spijt van vooral de PPR. De Socialistische Partij (SP) is, niet benaderd, omdat deze par tij zich altijd onbenaderbaar heeft getoond bij pogingen om te komen tot linkse samenwer king. Lang heeft klein links nage dacht over de vraag welk standpunt moest worden inge nomen over de collegevorming na de raadsverkiezingen van volgend jaar. Uiteindelijk is gekozen voor de formulering: „Op grond van de huidige si tuatie is het dragen van colle geverantwoordelijkheid niet aan de orde. Deelname aan het welhouderscoilegé wordt het overwegen waard wanneer sprake is van een verschuiving in radicaal linkse richting." In de praktijk betekent dit dat klein links zich in de cam pagne fel kan afzetten tegen de PvdA, maar dat na de verkie zingen, afhankelijk ook van de uitslag, nog van alles mogelijk is. Het speelt Links Rotterdam daarbij in de kaart dat het PvdA-gewest zich al veel meer heeft vastgelegd voor de stel- lingname na de verkiezingen. De PvdA gaat met rechts pra ten en met links onderhande len. Els Boxhoorn voegt daar nog aan toe: „Met D66 zal de PvdA toch snel uitgepraat zijn, want de een wil Zestienhoven openhouden en de ander wil Zestienhoven sluiten." Opvallend is dat de PSP in Rotterdam wel deelneemt aan een gezamenlijke lijst met an dere linkse partijen, maar lan delijk een andere positie in neemt. Vanuit Rotterdam krijgt vooral fractievoorzitter in de Tweede Kamer Van der Spek steun, die zoals bekend op landelijk niveau een samen gaan van klein links probeert tegen te houden. SCHIEDAM De Schie- damse gemeenteraad heeft zich gisteravond uitgesproken voor een boycot van bedrijven die meewerken aan de raket basis in Woensdrecht. Dit bete kent dat de gemeente Schie dam met deze bedrijven ln principe geen zaken meer wil doen. Een motie, die was inge diend door de PSP/PPR-frac- tie, werd gesteund door PvdA, CPN en D'66. WD en CDA wa ren tegen. Ook de WD-wet- houders in het Schiedamse PvdA/WD'-coliege waren te gen, maar zij zullen de motie loyaal uitkeren. langzaamw'erkeride apparaten (computerspelletjes en flipper- kasten), .waarbij geen prijzen worden uitbetaald. Snelwer kende speelapparaten zoals fruitautomaten mogen niet in een amusementshal. Het stadhuis heeft inmiddels zo'n dertig aanvragen om een vergunning ontvangen. Een groot aantal Is afgewezen, om dat het vestigingen in woon wijken betrof. Plannen van on dernemers voor amusements hallen op de Lijnbaan (panden 47 en 55) en Korte Lijnbaan (nummer 24) hebben al geleid tot heftige protesten van een groot aantal winkeliers. De Lijnbaanwinkeliers vrezen verloedering van het winkel centrum, toeneming van de criminaliteit en omzetdaling. Ook was er ccn aanvraag voor een amusementshal in het restaurant/snackpaviljocn op het Schouwburgplein/hoek Korte Lijnbaan. In alle vier de gevallen had de ambtelijke Overlastcommissie geen be zwaar tegen de voorgenomen vestigingen en vond zij de be zwaren van de winkeliers wei nig overtuigend. De dienst van Stadsontwik keling deelt de bezwaren wel. Toelating van amusementshal len botst volgens Stadsontwik keling met dc- inspanningen van de gemeente om dc ste delijke en regionale winkel functie van de binnenstad te behouden en te versterken. Het college van B. en W. heeft zich hierbij aangesloten. Burgemeester Peper zei gis teren in de raadscommissie Algemene Bestuurszaken dat in het college verschillend wordt gedacht over het ver schijnsel amusementshallen. Een aantal wethouders is er afkerig van („Hier klinkt de oude sociaal-democratie door," aldus Peper). Het collegebeleid om Lijn baan en Schouwburgplein te vrijwaren van dit fenomeen vond warme instemming van de commissie. „De Lijnbaan heeft toch al moeite haar ni veau te handhaven," zei VVD- fractievoorzitter Baggerman. De gemeente streefter nu naar door aanwijzing van een aantal lokaties de ontwikkelin gen in goede banen te leiden. Amusementshallen kunnen worden toegestaan bij het sta tion Hofplein (Couwenburg/ Katshoek), in het Weena-tun- neltje. het Texaco-gebouw aan het Weena, het vroegere AMVJ-gebouw aan de Maurits- weg cn in het horeca- en bio scoopcomplex De Veste aan de Coolsingcl. Bezorg iemand anders eens 3 maanden lang leesplezier. Met Het Vrije Volk Kado-abonnement. U neemt dan zelf de speciale lage prijs voor uw rekening: 53,70 in plaats van de normale prijs van 63.60. U ontvangt hiervoor van ons een acceptgirokaart. •Vul deze bon in en stuur 'm in een envelop zonder postzegel naar: Avondbladen Combinatie Rotterdam t.a.v. abonnementenadministratie. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. HET KADO-ABONNEMENT MOET WORDEN BEZORGD BIJ: naamVOORL ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL (I.v.m. kontrole bezorging) DE AANBIEDER VAN DIT KADO-ABONNEMENT IS: NAAM ADRES POSTCODE... PLAATS TEL HUISNR WILT U BEZORGEN M.I.V........ De maximum duur van het kado-abonnement bedraagt 3 maanden (stopt automatisch). Aanbieding geldt niet voor'het buitenland. TT

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1