mm 'Opëniïigsvalletje' leidt tot luStorische overwinning mÊsÊsm Scheeres zet zich in voor carnaval SSSN ontfermt zich over werkplaats Bezuinigingen met de ëlëctrlsche zaag Meer gemeentegeld voor opknappen van eigen woning pi?s#pir^?«ssSiii BÉE wÊk gp Coalitie blijft soepel overeind Vlaardingse stadsgezichten ws Hf A i'-tn (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Woningcorporaties die niet mee werken aan een onderlinge fusie hangt een sterf huis-constructie boven het hoofd. Die ondubbelzin nige waarschuwing heeft PvdA-wethouder Chris Zijdeveld gisteravond geuit tijdens de derde en laatste ronde van de begrotingsbehandeling. De wethouder stelt de vijf corporaties een ultimatum van enkele maanden. Gisterochtend is hij samen met zijn VVD-collega Van Tilborg naar Den Haag geweest om één en ander te bespreken. Overnemen Wethouder Zijdeveld: „Suikerklontjes en de zweep heb ben niet geholpen. De maat is vol." De bejaarde schakers con centreerden zich alle op hun eigen ma nier. MtM-: -a Support Terug. Het pandje in het Tjachbos (foto) is weer volledig van de SSSN Campagne Schaken Wilton Sportraad HET VRIJE VOLK schiedam SSSW-corporaties met 'sterfhuis' bedreigd fen was er niet bij." De wet houder refereerde hiermee achtereenvolgens aan het ont slag van administrateur Hoek en SSSW-dir->cteur Prins, die op verdenkingen van malver saties de laan zijn uitgestuurd. Met: de waarschuwing door- breekt "het college van burge meester en wethouders een langdurig stilzwijgen. Sinds het ontstaan van de "SSSW-af- faire" begin vorig jaar zijn de woningbouwverenigingen nog niet openlijk in hun voortbe staan bedreigd. In felle be woordingen liet Zijdeveld gis- tëravond weten dat de maat yol is. "We hebben alles gepro beerd achter de schermen. Maar of we suikerklontjes of de zweep gebruiken, het helpt niet." :t Zijdeveld sprak van een "to tale kamikaze-actie, die zich twee jaar geleden bij de SSSW heeft afgespeeld. Eerst heeft de ene-directeur de andere vermoord. Toen heeft het be stuur. nog een directeur ver moord. Maar de crisis ophef- Wat volgens Zijdeveld sinds dien aan de vijf corporaties (Volkshuisvesting, Eendracht, Onze Woning, Schiedam-Voor- uit en Sint Jozef) ontbreekt is een goed gezamenlijk bestuur en een goede directie, met na me om het hoofd te bieden aan de gigantische financiële pro blemen. Van Volkshuisvesting en Sint Jozef is bekend dat zij kampen met miljoenentekor ten in hun Algemene Bedrijfs- reserves. Ook de anderen staan er niét florissant voor. Als de corporaties zich niet snel uitspreken voor een fusie (de al bestaande SSSW is een werkmaatschappij zonder be- (Van een onzer verslaggevers.) SCHIEDAM Met de zet "Lf7+'*dwong te Schiedammer J. M. Moerer zijn Vlaardingse tegenstander al na acht minu ten spelen op de knieën. Deze onherroepelijk tot mat leiden de zet bracht de eerste nul aan Vlaardingse zijde op het score bord, in een schaakwedstrijd tussen twintig bejaarden van het Vlaardingse dienstencen trum Holy en twintig leeftijd genoten van diénstencentrum de Vier Molens in Schiedam. -De snel genomen voor- sprong, dankzij Moerers "op'e- ningsvalletje" ging als een ge fluisterd gerucht door het ro kerig zaaltje vol denksporters in de Vier Molens. Was het een teken aan de wand? Zou het er opnieuw om gaan spannen? Ja renlang waren de Vlaardingse bejaarden heer en meester ge weest in de confrontatie met dé buurgemeente, maar tij dens de laatste ontmoeting had het om één partij gehan gene Slechts een halve punt hadden de Schiedammers nog nodig gehad om een histori sche remise te bereiken. Het moei toen niet zo zijn. Evenwel uiaakten de Schie dammers gisteren van zelfver trouwen. Hun voorman J. Ph. Bergen tartte de Vlaardingse bejaarden kort voor het begin van de wedstrijd, door hen in een toespraakje te waarschu wen. „De laatste keer dat wij tegen elkaar speelden was het kantje boord. De Schiedam mers worden steeds sterker. Wees dus op uw hoede'." Zo rumoerig en. hartelijk de sfeer was vóór de partijen ("Tegen wie moet jij?" "Te gen Niemandsverdriet, dat is een hele moeilijke baas"), zo stil en ernstig ging het er bij het schaken aan toe. Ieder con centreerde zich op zijn eigen manier. De één starend en knabbelénd aan een koekje, de ander peinzend zuigend aan J ■Mm. een sigaret, een derde met de. handen op de wangen. Niet ge hinderd door een tikkende klok, want zulk een professio neel bezit kan de schaakgroep in de Vier Molens zich niet veroorloven. Maar ook zonder de dwang binnen de tijd een bepaald aan tal zetten te doen was na onge veer drie uur, de normale duur van een serieuze schaakpartij, de einduitslag bekend. En daarmee de Grote Verrassing, want de Schiedamse bejaarden hebben de Vlaardingers voor het eerst sinds jaren versla gen! Met 11,5 tegen 8,5. Com mentaar van J. Ph. Bergen: „Ik heb ze gewaarschuwd...". stuurlijke bevoegdheden) zal de gemeente ernaar streven hun huizenbezit over te nemen. Wie niet wil meewerken gaat eraan, was de strekking van Zijdevelds woorden. Wel voeg de hij eraan toe dat Gemeente lijk Woningbeheer zo'n 4.000 extra woningen, die nu nog on der corporatieregime vallen, eigenlijk niet kan behapstuk- ken. Het gesprek dat hij en wet houder Van Tilborg gisteroch tend in Den Haag hebben ge voerd wilde Zijdeveld niet na der toelichten. Hij beperkte zich tot de omschrijving vem een "lobby-gesprek in het Haagse circuit, om te proberen subtiele interventies van het ministerie te krijgen." Al half '84 heeft het Schiedamse colle ge de minister van Volkshuis vesting gemeld dat een derge lijk verzoek best eens ooit zou kunnen komen. De SSSW-affaire kwam gis teravond ter sprake omdat de kleine linkse fracties de. wet houder bij herhaling hebben verweten niets aan de zaak te doen. D'66-raadslid Adri Reijn- hout betichtte het college er maandag van "de crisis te heb ben afgewimpeld en zichzelf een brevet van onvermogen te hebben gegeven." SCHIEDAM In een brief roept burgemeester R. Schee res van Schiedam verenigin-' gen op, mee te doen aan de jaarlijkse carnavalsoptocht volgend jaar februari. De bur gervader steunt daarmee po gingen van de carnavals ver-, eniging De Rietzeilers om de optocht tot een succes te ma ken. De Rietzeilers willen hun optocht in '86 groter opzetten dan in voorgaande jaren. Al elf maal trok er op de eerste dag van het plaatselijke carnaval een rij van versierde auto's en wagens door de stad. Het aan tal deelnemers is door de jaren heen danig geslonken. In zijn oproep erkent Schee res dat de rij deelnemers lang zamerhand te kort begint te 'worden. „Deelname van in on ze stad bestaande verenigin gen is absoluut noodzakelijk om van het welslagen van het evenement verzekerd te zijn," aldus Scheeres in zijn schrij ven. „De Rietzeilers zijn nu op een punt gekomen dat zij meer support en deelname nodig hebben van andere verenigin gen om de toekomst van de op tocht te verzekeren." Volgens Scheeres betekent samenwerking de redding van het evenement. Of de steun van de burgemeester uitwer king heeft zal blijken op een bijeenkomst in de Rank op elf december. Dan vindt een eer ste gesprek plaats over de or ganisatie van de optocht. i»S;: SCHIEDAM De toekomst van de werk- en sleutelplaats WESP in het Bachbos is gega randeerd. Het werkproject wordt vanaf komende maan dag "in beheer" genomen door de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord (SSSN). Jongerenwerkster Betty van Apeldoorn zal zich ontfermen over de ongeveer dertig jonge ren die dagelijks het pandje aan de Churchillweg bezoeken. Bange tijd was het voortbe staan van de werkplaats onze ker. De twee beroepskrachten, Johan Droog en Henk Mange laars, waren in dienst krach tens de Werkverruimende Maatregel (WVM). Hun con tract loopt op 1 december af en eén verlenging is niet moge lijk. De sociale dienst, nauw bij het' project betrokken, heeft geen andereberoepskrachten om.de' begeleiding ter hand te inémen. v* ..v jri ^i'Door de overname door de sj.v-:, SSSN is hét pandje weer "te- teS rufr*'.waar hét eens is //vertrok-, M kèn'.'.Enige!jaren 1 geleden i£#~ #wèrd diet gebouwtje als jonge- IfiSj?: "renl^onk opgetrokken. De zoge- noemde "randgroepjongeren" konden er onder leiding van een jongerenwerker gebruik van maken. Na interne strub belingen viel het doek voor het project. Onlangs heropende wethouder Herman Posthoorn (sociale zaken) het honk met een breekijzer. "Het zou ontzettend jammer zijn als WESP zou verdwij nen," zegt Adrie Noteboom, co ördinatrice bij de SSSN. De overname van het project kreeg gestalte na een lang ge sprek onder de medewerkers van de SSSN. De uiteindelijke doelgroep voor WESP, de 'werkloze jongeren in Noord, lieten zich namelijk niet zien. Wel werd de werkplaats druk bezocht door scholieren die vooral belangstelling toonden voor de computers. De activiteiten in het pandje sluiten uitstekend r aan bij het volgens Adrie Noteboom steeds beter draaiende jonge renwerk in de Blauwe Brug. Begonnen met niets heeft jon gerenwerkster Betty van Apel doorn inmiddels een vaste kern van bezoekers weten te ontwikkelen. "Het is soms stampend vol," aldus de coör dinatrice." 4it/li fj. i im.I ,14 .SCHIEDAM De stem mingen over tien moties van de oppositie hebben de PvdA/VVD-coalitie gister avond geen kleerscheuren opgeleverd. Zaken zoals de erfpachtkwestie en het woonwagenbeleid kregen een zodanige wending, dat van verwachte tweespalt in de rood-llberale raadsmeer- derheid geen sprake was. Alleen een voorstel van klein links om bedrijven te boycotten die .meewerken aan de raketbasis in Woens- drecht leverde verschillend stemgedrag op bij PvdA (voor) en WD (tegen). Vinnig waren de debatten van tijd tot tijd wel. Wet houder Hafkamp kreeg het evenals dinsdag aan de stok met klein links over zijn „Totaalplan Woonwagenlo- catles". Maar twee aanvul lende moties uit die hoek konden hem niet in politie- ke moeilijkheden brengen. Geen meerderheid was er voor voorstellen om de Koe koekslaan toch weer als lo catie -voor woonwagens op te voeren en om het huidige woonwagencentrum aan de Schiekade ingrijpend te verbeteren. WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk, die maandag avond nog afstand nam van het woonwagenbeleid, haastte zich gisteravond te verklaren dat „ik mijn eigen wethouder beslist niet in de hoek wil drukken. Ik trek niets terug. Tussen mij en wethouder Hafkamp be staat een kritische tegen stelling, dat kan in liberale kring." Verhulsdonk blijft voorstander van het hand haven van het woonwagen centrum (in ruimere opzet) aan de Schiekade. Voor een groot aantal huiseigenaars in Woud- hoek-Noord betekende de laatste begrotingsronde een succes. Een motie van D66-raadslid Adri Reijn- höut kreeg onverwachte unanieme steun in de raad. De PvdA, die vooraf als .dwarsligger was vermoed, ging akkoord Tnet het ver- zoek een studie te verrich ten :naar.de erfpachtsvoor- waarden' in de Woudhoek, óndanks .dat, burgemeester.. -Scheeres dit 'de raad dins- dag had ontraden. CDA-fractieleide'r Piet Roosen was gisteravond op nieuw het doelwit van aan vallen met een satirische ondertoon. De wethouders lieten' geen spaan heel van al zijn moties, én andere fracties deden daar nog een schepje bovenop.' Roosen sloeg ditmaal ook terug, In een poging te bewijzen dat hij dinsdag niet knock-out is gegaan. Een voorbeeld: „Wethouder Zijdeveld doet mij denken aan Dik Trom. Het is een bijzonder kind, en dat is tie." Een spontane actie van de bewonersvereniging. Schiedam-Zuid, die in- de loop van de avond een span doek ontrolde met de tekst „OGB premie op verkrot ting" had maar weinig ef fect. -Alleen CPN, en D66 stemden tegen éen -wijzi ging in het systeem van on roerend goedbelasting, die voor. vele bewoners van oude wijken een verhoging van de heffing betekent. De andere partijen vónden dat het systeem door de wijzi ging „eerlijker" wordt De VVD deed in relatie tot de PvdA ook wat water in de wijn gisteravond, door voor een motie van de PSP/ PPR-fractie té stemmen die zich uitspreekt tegen de aanleg van rijksweg 19 (Schiedam-Rijswijk) „thans in elk geval". VLAARDINGEN Drukker Arie Ouwendijk van de Korte- dijk is begonnen met het uitge ven van een serie gedocumen teerde stadsgezichten van Vlaardingen. Maandelijks zal een mapje mét vier. kaarten van de persen rollen, getekend door Cor Maarleveld, met een tekst van waarnemend stads archivaris Léon Bovée. De eerste serie bestaat uit prenten, vanhet stadhuis, stadsarchief, korenmolen Aeolus en Visserijmuseum. De tweede serie toont de Visbank, Smalle Havenstraat, de toren van de Rooms-Katholieke kerk aan de Hoogstraat en het Holy- hek aan de Holysingel. In vol gende series komen gevelste nen, kleine monumenten, straatmeubilair en beelden aan de beurt. De prentbriefkaarten kunnen worden verstuurd, verzameld en door amateur-historici wor den gebruikt, als documentatie materiaal, tékent Jan Ander son bij het initiatief aan. Naar zijn streekmuseum gaat de op brengst. Een mapje kost ƒ2,50. Verkrijgbaar bij Streekmu seum Jan Anderson, Kethel- weg 50 en Drukkerij A. Ouwen- dljk Zn, Kortedijk 16a-b. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1985 Iedere keer wanneer ik uit mijn keukenraam kijk erger ik me. Niet alleen aan de buurvrouw aan de overkant die zo nieuwsgierig naar bin nen giuurt, maar vooral aan die lege plek op de hoek van de straat waar ik woon: Met zichtbare zorg is daar vorig jaar een heel jong boompje geplant. Je kon nauwelijks zien wat het ging worden. Wel beloofde het heel wat voor de toekomst, want mijn buurvrouw zou over een paar jaar niet meer naar binnen kunnen kijken. Dat fragiele boompje werd getut door twee vuistdikke stammetjes. Honden, fietsen, stormen en rukwinden deer den met zo'n bescherming mijn toekomst geenszins. Af en toe mijmerde ik over zingende merels, kwetteren de mussen en koolmeesjes aan vetbolletjes. Mijn leef ruimte zou steeds bewoon baarder worden. Onverlaten hebben echter, in een warme nacht, het trotse boompje domweg geknakt. De stammetjes uit de grond getrokken en meegenomen. Ongetwijfeld knetteren die nu in de alfesverbrander of in de open haard. Gas en olie zijn schijnbaar duurder dan ge meentelijke eigendommen zal men hebben gedacht. Bah, wat een misselijke, kinder- achtige streek. Mijn boompje droeg net blad, maar daar heeft men geen eerbied meer voor. Onverlaten, geen kruid is daar tegen gewassen. Onlangs hoorde ik echter een nog triester verhaal. Tien jaar geleden zijn bij een vage kennis, na herbestrating,- fraaie boompjes neergezet. Tien jaar lang zorgde hij (en zijn vrouw) voor de boom voor hun huis. Wanneer het droog was gaven zij de boom water; smeerden wat teer op de beschadiging van de bast en braken dode takken af wanneer dat nodig was. Het resultaat was er naar: een kranige boom, die de buurt aanzien gaf; die vogels deed nestelen en het huis be schermden tegen storm en regen. Op een avond, vorige week, kwamen zij na een werkdag thuis. Vol verbijstering bleven zij staan. Hun boom was tot c!e wortels afgezaagd. Alleen een stronk waar je de jaarrin gen nog van kon tellen bleef over. Niet alleen hun boom was getroffen door de electri- sche zaag van Gemeentewer ken. Door de hele straat lag zaagsel. Waren die bomen ziek? Le- -JZ verden zij gevaar op, omdat de wortels niet hecht waren verankerd? De man klom in de telefoon. „Nee mijnheer, met die bo men was niets aan de hand", luidde het antwoord van de man van Gemeentewerken. Nee, door bezuinigingen zijn wij niet meer in staat om dé bomen te onderhouden. Wij hebben geen geld meer om te snoeien, dus moeten ze gerooid worden", was de la conieke mededeling. Wat een onzin. Toen de man dit vertelde keek hij zijn omstanders ver-, drietig aan. „Zo'n boom is een stukje van je leven. Ja renlang kijk je er naar. Het maakt deel uit van je woon omgeving. Waarom hebben ze niet een briefje in de bus gedaan? Wij waren best be reid om zelf de boom te on derhouden. De wind heeft nu weer vrij spel in de straat. Tien jaar bescherming en leefbaarheid is teniet ge daan". Verslagen haalde hij zijn schouders op. Ik weet hoe die man zich voelt. Nu nóg, is hij vol on be-' grip voor een dergelijk han- delen. Het zal wel weer klop pen en er is vast een rooiver- gunning afgegeven, maar wat een waanzin en verspilling. In Schiedam-Noord geeft de gemeente stukjes grond uit aan huizenbezitters, voor een symbolisch bedrag, in erf pacht. Kunnen ze daar hun tuin mee verfraaien en het le vert nog geld op ook. Op Schiedam-Zuid, want daar gebeurde het, kapt die zelfde gemeente tien jaar oude bomen. Zonder overleg, dus zonder daar echt over na te hebben gedacht. Bomen zijn de longen van een stad. Straks plant de gemeente weer een dun boompje met twee stammetjes. Mijn vage kennis is niet boos maar wel verdrietig. Hét is niet anders: hij voelt zich machteloos. MEINDERT BUYTENSLUYSER SCHIEDAM De gemeente steekt volgend jaar aanzienlijk meer geld in de particuliere woningverbetering. Door het verhogen van de subsidies wordt geprobeerd nog meer woningeigenaars aan te zetten óm hun eigendommen een op knapbeurt te geven. De ge meente heeft de medewerking van het zogenoemde T-fonds dat heeft toegezegd haar fi nanciële bijdrage volgend jaar te zullen verhogen. Verder is de mogelijkheid geopend voor eigenaars om, zonder eigen geld, al een bijdrage van 2000 gulden te krijgen. De subsidieregelingen gelden voor vooroorlogse woningen in de wijken west, zuid en oost. Omdat vooral dit jaar door be zuinigingen de subsidiesónderi druk kwamen te staan, Is de animo gedaald om de wonin gen op te knappen. Daarbij komt dat de "rijkere" huiseige naar al van de mogelijkheden gebruik heeft gemaakt en re novaties heeft toegepast. "We gaan er volgend jaar vol ledig tegenaan", zegt een te vreden directeur J. W. P. H. van Alphen van Bouw- en Wo ningtoezicht. "We hopen het opknappen aantrekkelijker te maken door de financiën te verbeteren. Het is in veel ge vallen hard nodig dat de wo ning wordt verbeterd. Er zijn aan de andere kant vrij aan zienlijke bedragen mee ge moeid". - Volgens schattingen van Van Alphen kunnen huiseigenaren in het vervolg tussen de vijftig en zeventig procent van de op- knapkosten via subsidies te rugkrijgen. Zo is het maximale subsidiebedrag van 4000 gul den opgeschroefd naar 6000 gulden. Het T(erlingen)-fonds zet daar een evengroot bedrag tegenover. Het maximale be drag dat met gemeentegaran tie bij de bank kan worden ge leend is verhoogd van 15.000 gulden naar 25.000 gulden. De al genoemde startfinancie ring van 2000 gulden comple teert de nieuwe regeling die !n de gemeenteraad van novem- ber al werd goedgekeurd. "Het 1 blijkt dat mensen soms simpel- weg geen geld hebben om de investeringen voor te schieten, met het oogóp de subsidie", geeft Van Alphen de reden voor het startbedrag. Al geruime tijd voert de ge meente onder aanvoering van Bouw- en Woningtoezicht uit gebreide campagne om huis eigenaren aan het opknappen te zetten. Zij wil daarmee be reiken dat het particuliere bezit gelijke tred houdt met de ge meentelijke woningen die wor den gerenoveerd. Volgens Van Alphen is de nieuwe regeling bedoeld om te voorkomen dat er "rotte kiezen" blijven zitten tussen woningen die. wel door hun eigenaren zijn aangepakt. Er is inmiddels een nieuwe ge meente-brochure op de markt waarin de regeling wordt uitge legd. Daarbij inbegrepen is een kaart met de gebieden die voor de extra subsidies In aan merking komen. orfaf Schaakvereniging Schiedam houdt op zaterdag zeven de cember het jaarlijkse Irene schaaktoernooi. Het toernooi staat open voor zowel de club schakers als diegenen die de denksport alleen thuis beoefe nen. De partijen duren maxi maal een half uur. Elke deelne mer speelt vijf partijen. Deelna me kost acht gulden, inlichtin gen via: 35.84.08. Het toernooi begint om kwart voor tien 's ochtends in zaal Irene. Twee jubilarissen volgende maand bij de scheepswerf Wil- ten Fijenoord C. Vrijenhoek en O. Rosendaal worden gehul digd wegens hun veertigjarig dienstverband. De beide werk nemers hebben respectievelijk de functie van projectbaas en afdelingsbaas." „Sport en politiek" is een van de onderwerpen tijdens de eerstkomende vergadering van de sportraad voor Schiedam, op negen december in het clubgebouw van GSS. Ook de verhuur van voetbalterreinen en de nota over de sportver enigingen die onlangs is ver schenen zullen de revue passe ren. De vergadering begint om acht uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2