Eendracht ligt niet wakker van ultimatum 25 MILLE OP TAFEL VOOR TWEE MUURSCHILDERINGEN Hazerug in wildsaus mee op de achterbank Kortaf Inbraken verspreid over de hele stad Papieren niet in orde Vernielingen op SSN-bouw Polstas met veel geld weg Vier kinderen aangehouden beschadigd f Taxi zwaar Vrouw gewond met gebroken bierglas op komst Sinterklaas PTT/Rechtshulp 'L (Van een onzer verslaggevers) i SCHIEDAM Als de Pv&A/VVD-coalitie wordt Voortgezet, zal de VVD daarin minder invloed hebben. Dat verwacht PvdA-fractieleider Gé Brouwer. Hij „moet nog zien" dat de WD opnieuw f;wee wethouders mag leveren, evenals in 1982. Volgens Brouwer is een verhouding van drie PvdA-wethouders tegenover één liberaal „realisti scher". PvdA-frac tieleider Gé Brouwer: „Er zijn ook alternatie ven.' De muur schildering aan het Vriend schapsplein (foto) krijgt een vervolg op De Erker en in de Sta tionsstraat. Eet publiek is blij met de open luchtkunst. Ontwerp Jos Brink en Frank Sanders, in hun rouen dame Arthur", komend weekeinde in Vlaardingen. m my Stadsgehoorzaal Harmonie Passage Theater Teerstoof Schuurkerk „Het eten is flink heet als het wordt inge pakt," be looft onder nemer Klep pestö. DINSDAG 3 DECEMBER 1985 het VRIJE VOLK •Ümmém 'Twee voor Sint Nicolaas bezoekt morgen Nieuwiand. Om ongeveer twee uur wordt de kindervriend ver wacht in het winkelcentrum aan de Nolenslaan waarna hij zich naar het wijkcentrum aan de Wibautplein begeeft. Daar staat ook een optreden van de clown Bobo op het program ma. Voor de wat oudere kinde ren is er om één uur een voor stelling van de Sim Sala Blm- kindershow. Het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat is op sinterklaas avond vijf december gesloten j vanaf zes uur. Het postkantoor aan het Bachplein gaat ai óm vijf uur dicht. De overige kan toren volgen hun normale slui- gingstijden. Ook het Bureau voor Rechtshulp sluit donder- - dagavond in verband met de Sinterklaasviering. SCHIEDAM „Veel maar niet extreem" noemt de Schiedam- se politie het aantal van zeven inbraken het afgelopen week einde. in de rapporten waren nog niet alle diefstallen uit be drijfspanden verwerkt. Onbe kenden maakten de afgelopen dagen goederen met onbeken de waarde buit bij inbraken verspreid over de gehele stad. Het magazijn van Van Dalen- schoenen aan het Broersveld werd voor de tweede maal In korte tijd door onbekenden "bezocht". Een partij schoe nen, sokken, leren tassen en koffers werd meegenomen. De gehele winkel werd doorzocht. De waarde van de goederen is onbekend. Bij een diefstal uit het pand van de BV Hardemann maak ten de daders gebruik van een bedrijfswagen om hun buit te vervoeren. Behalve het busje verdwenen ook een hoeveel heid drank en sigaretten. De dieven waren binnengekomen door een rolluik open te bre ken. Dertien radiatoren verdwenen bij een Inbraak in een nog in aanbouw zijnde woning aan de Stationsstraat. De daders za gen kans via de brievenbus de voordeur te openen. De radia toren hadden een waarde van zo'n 170.000 gulden en waren eigendom van Urbibouw in Nieuwegein. Basisschool de Peperklip werd door onbekenden doorzocht. De insluipers braken sloten open en trapten gaten in de muren van de klassen maar namen volgens de politie niets mee. Om binnen te komen werd een ruit ingegooid. Uit een woning aan de Villa straat verdwenen een video recorder, een horloge, een polstasje en een flink bedrag aan buitenlandse valuta en Ne derlands geld. De gehele wo ning werd doorzocht. De. da ders braken de" achterdeur open. Zevenhonderd gulden werd ontvreemd uit de kassa en automaten van wassalon Gu- drun aan de Mgr. Nolenslaan. VLAARDINGEN Een motor rijder en twee automobilisten zijn door de politie aangehou den en bekeurd omdat hun pa pieren niet in orde waren. Op de Parijslaan hield de politie de 18-jarlge Viaardinger M. W. aan. Hij had geen geldig rijbe wijs, zijn motorfiets was onver zekerd en er was geen kente kenbewijs voor aangevraagd. Het voertuig is in beslag geno men; - Op de Mr. L. A. Kesperweg hield de politie de Schiedam mer R. v.d. W. aan. Ook hij was niet in het bezit van een geldig rijbewijs. De auto, die niet verzekerd was, werd in be slag genomen. Tenslotte hield de politie een bekende van haar aan, die achter het stuur zat. Onder in vloed, zo bleek. De man was niet bevoegd om een auto te besturen, omdat hij In het ver leden al eens onder invloed -k had gereden. •Ook ais het Sehiedamse col lege opnieuw vijf in plaats van 'vier wethouders zal tellen, wat Brouwer niet uitsluit, zou de VVD met twee posten worden „overbetaald". In tegenstelling tot WD wethouder Hafkamp voorspelt Brouwer winst voor de PvdA en verlies voor de VVD bij de komende verkiezin gen in maart. jDe verdeling van de wethou- d'crsposten heeftde laatste vier jaar een merkwaardige ohtwikkeling doorgemaakt! In 1982 gingen PvdA en VVD van start in de verhouding drie- twee. In 1984 werd het twee- twee, omdat PvdA-wethouder Scheeres burgemeester werd en de socialisten om redenen vim bezuinigingen geen opvol ger wilden aanwijzen. •Vanaf 1 januari wordt het zelfs twee-één, als VVD-wet- hóuder Van Tilborg vertrekt naar Den Haag om econo misch directeur bij de Vereni ging van Nederlandse Ge nieenten te worden. Voor de korte periode tot aan de ver kiezingen in maart zal de WD hét college niet meer op volle sterkte brengen. Uit de verkiezingslijst van de WD trekt Gé Brouwer de conclusie dat Luub Hafkamp de WD-kandidaat is voor. het wethouderschap. Naar zijn mening heeft de WD Th. Bak kers (momenteel gecommit teerde bij Rijnmond) niet als wethouderskandidaat in stel ling gebracht, door hem op de vijfde plaats te zetten. Haf kamp staat tweede, achter lijsttrekker Gerard Verhuls- donk. //!3///l/'/ Voor Brouwer staat overi gens niet vast dat de PvdA/ WD-coalitie wordt voortgezet. „Er zijn ook alternatieven." De PvdA-fractie zal na de verkie zingen de strategie bepalen. 'Ook de PvdA-leden zulien'zich niet eerder voor een/bepaalde samenwerking uitspreken. „Dat is bij ons geen - traditie om dat te doen." Evenmin heeft de PvdA- Schiedam een scenariovoor het geval de sociaal-democra ten in de nieuwe gemeenteraad een absolute meerderheid krij gen, wat Brouwer „niét hele maal onhaalbaar" noemt. Dat zien we dan wel, vindt hij. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Er wordt vreselijk véél gestolen, meer dan op andere bouwwer ken." Dit zegt projectleider A. if. Kleiwegt van de S.S.N. Bouw B.V., die 51 woningwet en 9 koopwoningen achter de Nleuwelaan bouwt. Ook wórdt hét bedrijg er geconfronteerd met talloze vernielingen. jZo werd een baal gips over een trap leeggestrooid en ver volgens met water begoten. „Dat kostte ons een vermogen om het op te knappen", aldus Kleiwegt. .Vorige week werd een complete steenzaag gesto len en ook verdwijnenregel matig kasten. Ruiten sneuve len, stenen worden kapot ge- X 'SCHIEDAM Een bezoekje aan de supermarkt is een 41-jarige Schiedammer afgelo pen weekeinde duur komen te staan. Bij het verlaten van de winkel aan de 's Gravenlandse- weg bleek zijn polstasje met een bedrag van ruim vijfdui zend gulden gestolen. De man bemerkte de diefstal bij het af rekenen. gooid en elektrische draden worden uit de leidingen getrof fen of in de doos afgeknipt. Het bedrijf patrouilleert inci denteel, ook tijdens de week einden, op het bouwwerk. Maar afdoende is dat niet. „Op een gegeven moment wen je eraan", verzucht Kleiwegt, die de schade óp "tienduizenden guldens" schat. Dé. woningen worden; vanaf half december opgeleverd. Op drachtgever is woningbouw vereniging Samenwerking'77. SCHIEDAM De Sehie damse politie heeft vier kinde ren aangehouden die van het bedrijfsterrein van garage Landman aan de Noordmolen straat een hoeveelheid gereed schap hadden meegenomen. Het viertal, variërend in leef- 'ijd van acht tot tien jaar, was zondagmiddag over het hek rond het terrein geklommen. De deuren van geparkeerde auto's werden geopend waarna de kinderen volgens de politie met vuile schoenen de bekle ding bevuilden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Woningbouw vereniging Eendracht heeft geen boodschap aan de waar schuwing van wethouder Zij develd. „Daar lig ik niet wak ker van," aldus voorzitter Krijn Wijnstekers. Zijdeveld heeft de vijf SSSW-woning- bouwcorporaties een ultima tum van enkele maanden ge steld om zich te fuseren, op straffe van liquidatie. Maar Eendracht wil alleen met de anderen fuseren als er een de gelijk financieel plan is. Volgens/Wijnstekers is wet houder Zijdeveld "plots als een blad van een boom omge draaid. Vroeger kon de ge meente nooit ingrijpen in het beleid van dë corporaties, nu is hij zogenaamd naar Den Haag geweest en kan het ineens wel. Ik zet daar vraagtekens bij. Ik weet niet hoe ik zijn verhaal moet interpreteren." Behalve de Eendracht is ook Schiedam-Vooruit terughou dend wat een fusie betreft. De andere corporaties willen wel zo snel mogelijk één vereni ging gaan vormen. Voorzitter Van Gameren van Onze Wo ning reageert positief op de woorden van Zijdeveld. Hij meent dat het dreigement van de wethouder vooral aan het adres van het dwarsliggers is gericht/ De kersverse voorzitter van de vereniging .Volkshuisves ting Ru Hartog, die ook ge meenteraadslid ia voor het CDA, uit zichin soortgelijke bewoordingen. „De waarschu wing van Zijdeveld klinkt wel erg drastisch, maar er zal denk ik een positieve invloed vanuit gaan." Hartog zal overi gens na de verkiezingen in maart niet in de raad terugke ren om "vrijer te kunnen on derhandelen." Wijnstekers (Eendracht): „Wij en Schiedam-Vooruit krij gen de Zwartepiet nu toege speeld. Maar het énige dat wij vragen is een behoorlijk be leidsplan met een sluitende be groting. Als dat er ligt, dan kunnen we over een half jaar fuseren. Wij stellen geen eisen, we stejlen ons normaal op." Het is Wijnstekers niet ont gaan dat van de vijf corpora ties/Volkshuisvesting en Sint- Jozef, twee voorstanders van fusie, er het slechtst voor staan. Zij kampen met miljoe nentekorten in hun bedrijfsre- serves. „Maar op zich maakt het niet uit of wij een paar mil joen meer hebben, we werken allemaal met gemeenschaps geld. Wel belangrijk is hoe men de financiële zaken in de toekomst wil gaan regelen.".. Momenteel hebben de vijf corporaties al een gezamenlijk werkapparaat, de SSSW. Dat apparaat heeft echter geen be stuurlijke bevoegdheden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nog in aanbouw zijnde Stationsstraat en het pas geopende wijkcen trum De Erker (west) zijn aangewezen als lokatie voor twee muurschilderingen. Schiedam trekt voor dé kunst werken elk 12.500 gulden uit. In een advertentie deze week in .huis-aan-huis'-bladen wor den (Sehiedamse) beroeps kunstenaars opgeroepen met ideeën te komen voor de schil deringen. Verwacht wordt dat over ongeveer een half jaar met het schilderwerk begon nen kan worden. Met het geld wordt niet al leen de 'kunstenaar betaald. Het is zaak dat de muur wordt bewerkt en er materiaal ■wordt aangekocht. Om het geld op tafel te krijgen moet het gemeentebestuur de 76-ste wijziging op de begroting van 1985 doorvoeren. Het is de vierde muurschildering die dit jaar wordt bekostigd. Vorige muurschilderingen op bijvoorbeeld een muur aan het Vriendschapsplein (ook in west) hebben volgens een woordvoerstér van de ge meente bewezen dat de bevol king de kunst in de open lucht waardeert. "Van verschillende kanten reageert men er posi tief op. De mensen zijn er blij mee. Je kunt spreken van een succes." Een andere schilde ring in Zuid staat op stapel. De kunstenaar kan echter niet aan het werk omdat het pand aan de Willem Brouwerstraat, waarop de schildering komt, gerenoveerd wordt. De kunstenaars die de twee nieuwe willen maken, moeten voor zes januari iets van zich laten horen. Zij hoeven niet persé een ontwerp voor een schildering te maken. De ge meente wil voorkomen.dat de kunstenaars voor niets wer ken. Ook is ervaring in het maken van muurschilderin gen niet verplicht. De gemeen te houdt rekening met twee tot vier schilders. Door de ervaring met de muurschildering aan het Vriendschapsplein is wel het budget enigszins verhoogd. De tienduizend gulden die aldaar werd uitgetrokken, bleek niet voldoende. Sponsors (onder meer de bewonersvereniging) legden uiteindelijk het extra geld op tafel. ;SCHIEDAM Twee woe dende Schiedammers hebben zaterdagnacht een taxi zwaar' beschadigd. De taxichauffeur liét hen er als tegenligger in dé Jan Steenstraat niet snel genoeg langs. De mannen, 36 en 46 jaar oud, stapten daarop kwaad uit. Eén van hen sloeg de ruit aan de bestuurderskant aan diggelen terwijl de ander diverse trappen gaf tegen de zijkant van de taxi. De taxi chauffeur kon via zijn mobilo foon de politie waarschuwen die dé twéé vernielers even la ter kon aanhouden. Het duo wérd meegenomen naar het hoofdbureau. Over de schade aan de taxi is niets bekend. SCHIEDAM Een 47-jarige vrouw is dit weekeinde met een hevig bloedende nekwond in het Schieland ziekenhuis be handeld. In Café Intiem aan de Sluis had een onbekende haar een gebroken bierglas in de nek gedrukt. Per ambulance werd de hevig bloedende vrouw naar het ziekenhuis ver voerd waar dc wonden werden gehecht. De politie stelt een onderzoek in naar de dader. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Thuis uit eten" is het motto van een- gloednieuw bedrijf aan de Tuinlaan, La Cuisine, dat van daag is geopend. De 37 jaar jonge ondernemer Olaf Klep pestö noemt zich een „trai teur" naar Frans en Belgisch voorbeeld, de enige in het Wa terweggebied. Een verzorger van complete i maaltijden, warm en koud, om af te halen. Zo kan de klant een wilde eend in bosbessensaus meenemen op de achterbank van de auto... Kleppestö, die twaalf jaar lang als kok in het Sehiedamse restaurant Hosman heeft ge werkt, mikt op allerlei soorten mensen: alleenstaanden, twee verdieners, bejaarden, mensen die er een hekel aan hebben in een restaurant te zitten en toch exclusief willen eten. Mensen, die nu nog louter op de Chinees zijn aangewezen, maar ook wel eens een ander diner wil len „afhellen". Bakjes van polystireen (een soort piepschuim) voorkomen dat klanten in Rotterdam en Vlaardingen na hun autoritje een lauwe hap op hun bord hebben. „Het eten is flink heet als het wordt ingepakt," be looft Kleppestö. Dat zal gelden voor een hazenrug in wildsaus, maar ook voor een „eenvoudi ge" varkenshaasschotel of een kop soep. De Nederlandse musical „Ma dame Arthur" wordt vrijdag en zaterdag opgevoerd in de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen. In de hoofdrollen Jos Brink, als de werkloze boek houder Boudewijn Kleinman die zijn studerende zoon Dick (Marcel Maas) niet meer kan onderhouden. Andere acteurs zijn Frank Sanders en Henk Bokkinga. De aanvang is beide avonden kwart over acht. De toegangsprijs varieert van 20 tot 25 gulden. De Stadsge hoorzaal is gevestigd aan de Schiedamseweg 51. Theater Harmonie (naast de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen gevestigd) brengt zater dagavond om elf uur de jazz formatie J. C. Tans Rockets op de planken. De toegangs prijs bedraagt 7,50 gulden; pashouders zijn een gulden goedkoper uit. Morgen komt Sint-Nicolaas in het Jeugdtheater Harmonie. Hij wordt om half drie verwacht. Ook wordt de film „Sinterclara, kom maar binnen met je Co" gedraaid. De toegangsprijs is een rijksdaalder. Filmhuis Harmonie heeft de vertoning van drie films op het programma staan. Donderdag avond „Ei Espiritu de la Col- mena" van Victor Erice, vrij dagavond „La Colmena" van Mario Camus en zaterdag avond „El Sur", ook van Erice. De fiims beginnen om half ne gen. Een kaartje kost 6,50 gul- 'den. Morgenmiddag treedt het Ne derlands Jeugdtheater op in het Passage Theater in Schie dam met het stuk „de Kolder zolder". Daarin doet onder an deren Jennifer Wiliems mee, bekend van haar rol in „De film van Ome Willem". De aanvang is half drie, de toegang kost 3,50 gulden. Vrijdagavond is het de beurt aan top-imitator Robert Paul om zijn one-manshow „Zo Ge piept" op te voeren. Talloze prominente Nederlanders ho- ren zich spreken vanaf kwart over acht. De prijs van een kaartje varieert van 13 tot 22/ gulden. De Sehiedamse muziekvereni- ging Sint Radboud verzorgt// zondag een koffieconcert, on-' der leiding van John Seegers.' Dit begint om 11.30 uur en kost de bezoeker niets. Het Passage Theater is gevestigd aan de Passage 9-11. Vrijdag-en zaterdagavond doet een cabaretgroep zijn naam eer aan. „Dubbel en Dwars" treedt beide avonden op in de Teerstoof, met het re laas van een man die aan de hel is ontsnapt. De groep be staat uit Jack Spijkerman, Arle van der Wulp en Joop van Dijk. Aanvang: 21 uur. Toegang: 12,50 gulden (een tientje voor pashouders). Ook zaterdagmiddag valt er wat te beleven. Erica Burger- jon verzorgt vanaf half drie het poppenspel „Een reuze geluk", dat is gebaseerd op het boek „Op zoek naar een oom" van Jan Blokker. Het programmals bedoeld voor kinderen van 4-8 jaar. Een kaartje kost 3,50 gul den, De Teerstoof is gevestigd aan de Nieuwstraat 12 in Schie- S dam. Op Sinterklaasdag brengt - theater de Schuurkerk de Ja mes Bondfilm „For your eyes only" op het witte doek, een wilde spionagefilm die zich af speelt in de omgéving van het Griekse eiland Corfu. Aanvang: 14.00 en 20.00 uur. Toegangs prijs: 7,50 gulden. //;/■-,'/ 3 De klant van La Cuisine kan als alternatief voor een specia liteit (Kleppestö somt op: tar bot met citroensaus, tongfilet met katerspek, konijn met mosterdsaus...) ook een dag menu nemen met een prijs „onder de twintig gulden, dat is de bedoeling." Onverwachte visite hoeft wat Kleppestö betreft een mens niet meer in paniek te brengen. „Niks in huis? La Cui sine!" En wie zijn visite wil la ten geloven een keukenprins te zijn, kan aan de Tuinlaan een „opwarm maaltijd" halen. Kleppestö overweegt zelfs om diners bij de klanten thuis te gaan bezorgen, tegen een ver goeding. Tussen 16 en 20 uur kan men bij hem terecht (Tuinlaan 50a), behalve op maandag.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1