14 Fruitboycot geen succes Op de bres voor huis van de vis Sociaal Raadslieden weer volledig bezet Schoolvakanties lopen niet gelijk Verhulsdonk: Verstandige PvdA neemt twee VV D ers 'Ik heb er één!' Nep-werklieden bestelen vrouw lentefeest zoekt Martinit-bestuur 300 schilderijen in zaal Middelhuyse ,^émc:ji' Terug naar de 70.000 Otis komt in Aladdin Muzikanten promoveren Adviseur Deetman bezoekt [)A-jeugd Kerstboeken- expositie in bibliotheek vs J. Zoets weg (#- V &■?%-" 1^ V i SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) De huurachterstanden bij Ge meentelijk Woningbeheer zijn vorig jaar opgelo pen tot ruim twee miljoen gulden. Dat nieuwe cij fer is ontleend aan het jaarverslag 1984 van wo ningbeheer. Woningbeheer heeft inmiddels ander halve arbeidskracht vrijgemaakt om zich met de problematiek bezig te houden. 550 Schiedamse ge zinnen hebben bij Woningbeheer een betalingsre geling lopen. Misstanden Een visje ophalen uit het water langs de Noordvest. Dat kan steeds meer dank zij de activiteiten van de hengelvereniging. Blaren Post Een vannV de vele schilde rijen die op de ten-* toonstel- ling te be zichtigen zijn. xc ISr*-*. ,V= *- i Y'r"^ HET VRIJE VOLK Schiedam Huurachterstanden i hoven twee miljoen „Voorlopig komen we door de huurachterstand financieel 'niet in de problemen," zegt A. Verdoes, sinds drie maanden directeur bij Gemeentelijk Wo ningbeheer. „Maar we moeten er bovenop blijven zitten om te voorkomen dat het erger wordt." Woningbeheer vangt jaarlijks 44 miljoen gulden aan huuropbrengst van zijn 10 000 woningen in de stad. De huur achterstand is uitgedrukt in een percentage 4.64. normaal aan één van de vijf woningbouwverenigingen in de stad zouden zijn toebedeeld. Misstanden bij die verenigin gen noopten de gemeenteraad er echter toe hen de "lucratie ve" nieuwbouw te onthouden. Verdoes wijst erop dat het beheer van die projecten (ME- woningen, Mariastraat, GTB- terrein en binnenstad) ook de zorg voor de huurders behelst. Dus: extra aanvragen voor huursubsidie en -gewenning, extra onderhoud etcetera. „Maar onze mensen hebben dat allemaal prima opgepikt," aldus de directeur. Nog een paar cijfers uit het jaarverslag van Woningbe heer: het aantal woningklach ten nam in 1984 toe tot 22.308 (tegen 20.833 een jaar eerder); en ook het aantal verhuizingen steeg, van 876 in 1983 tot 923 vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Wereld winkel in Schiedam heeft tot dusver wisselende reacties ge kregen op haar verzoek aan winkeliers om geen Zuid-Afri kaanse fruitprodukten meer te verkopen. Volgens woordvoer ster Ria van Kleef zijn "vooral kleine groenteboeren erg bang zich vast te leggen. Ze vrezen voor hun klandizie. Anderen redeneren: als de klant in ja nuari druiven wil, dan krijgt 'ie die van mij. Of die nu uit Zuid-Afrika komen of niet." Sinds vorige maand doet de Wereldwinkel mee aan een landelijke actie van het Komi- tee Zuidelijk Afrika, die is ge richt op een Nederlandse boy cot van Zuid-Afrikaanse groen te- en fruitprodukten. Onder het motto "pluk geen vruchten van de Apartheid" zijn door de Wereldwinkel lokale super markten en groenteboeren aangeschreven. Sinaasappels en druiven van de merken Out- span. Cape, Odda, Goldland, Caprice en Rose zijn "besmet" verklaard. De wereldwinkel wijst de Schiedamse winkeliers erop dat er alternatieven zijn. „Neem fruit uit Argentinië of Uruguay bijvoorbeeld, die lan den kunnen tegenwoordig weer," aldus Ria van Kleef. De Wereldwinkel overweegt nog geen acties tegen winkels waar Zuid-Afrikaanse produk- ten tegen het boycotverzoek in worden verkocht. „Wat moeten we doen? We gaan misschien hooguit een keertje ergens met protestbor den voor de deur lopen, maar ja, dat hoef je op de markt ook niet te proberen, want dan krijg je slaande ruzie." Vol gens de Schiedamse wereld winkel ligt er veel "blanco" fruit in de winkels. Daaraan is de afkomst niet te zien. SCHIEDAM De ge meente Schiedam is te rug op de weg naar een inwonertal van 70.000. Uit de jongste cijfers van de afdeling Burgerzaken blijkt dat het aantal Schiedammers in septem ber is toegenomen tot 69.121. Op 1 september waren er nog maar 69.083. September was de vierde achtereenvolgende maand die een stijging van het inwonertal te zien gaf. Het dieptepunt van een jarenlange afname van de stedelijke bevolking werd bereikt in juni van dit jaar, met een aantal van 68.971. De belang rijkste oorzaak van de te rugloop was het feit dat zich in Schiedam minder mensen vestigden dan er vertrokken. De laatste maanden is er echter steeds sprake van een vestigingsoverschot. Het aantal geboren en overle den personen houdt el kaar in evenwicht. In 1984 hadden 489 huurders een achterstand van meer dan drie maanden huur. Hun geza menlijke schuld bedroeg 1,4 miljoen gulden. Met een maandje achterstand kampten 802 huurders, een nadelige post voor Woningbeheer van nog geen drie ton. Verdoes: „Het heeft duidelijk te maken met een stukje economie. Dit komt echt niet alleen bij onze dienst voor." De belasting van het perso neel van Woningbeheer, waar 67 mensen werken, neemt ook om andere redenen sterk toe de laatste jaren. Zo kreeg de dienst 600 extra nieuwbouwwo ningen in haar bestand, die 1 Van een onzer verslaggevers 'SCHIEDAM Met de aan stelling van Monique Everts is het instituut Sociaal Raadslie den Schiedam weer op volle sterkte gebracht. Everts volgt Mart ine Kwakkeistein op, die twee jaar bij het instituut heeft gewerkt Het instituut siuit overigens tussen 23 december en 6 janua ri de deuren in verband met de feestdagen. mi§!f HOEK VAN HOLLAND In Hoek van Holland dreigt vol gend schooljaar een vrij chao tische situatie te ontstaan op het gebied van schoolvakan ties. Hierdoor kan het voorko men, dat kinderen uit hetzelfde gezin niet gelijktijdig vakantie hebben. Dit houdt verband met een nieuwe indeling van rayons voor de vakantiespreiding. Het Waterweggebied en het West- land behoren dan tot verschil lende rayons. Dit heeft vooral consequenties voor kinderen, die een school voor voortgezet onderwijs in het Westland be zoeken. Zo zal het kunnen voorkomen, dat slechts vier vakantieweken parallel lopen. SCHIEDAM Jongerencen trum Aladdin aan de Meester- straat heeft de zanger Louis Otis weten te strikken voor een optreden. Dat vindt zaterdag avond om acht uur plaat De toegang bedraagt een rijks daalder. Otis is bekend gewor den f via zijn soundmix in de KRO-Play-Back-Show. n' HOEK VAN HOLLAND De harmonievereniging "Rot terdam aan Zee" is gepromo veerd naar de eerste afdeling van de Koninklijke Nederland ss® Federatie. De Hoekse muzi kanten danken dat aan hun re- sultaat op een concours in .Eibergen. Daar werd met 290,5 punten een eerste prijs be- h'aald in de sectie harmonie. Omdgt het de tweede keer was, betekent dat automatisch pro- emotie. i' l - - De deelraadscommissie voor onderwijs, die zich in deze ma terie heeft verdiept, heeft een advies hierover verdaagd naar een volgende vergadering, om dat zij nog niet alle consequen ties van de herindeling kon overzien. De volgende keer hoopt zij over meer gegevens te beschikken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schie damse viswater kent te veel brasem en te weinig andere vissoorten. Vooral de achter uitgang van het milieu speelt daarbij een grote rol. Onder meer deze en andere conclu sies die voor de sportvisser in teressant kunnen zijn, vallen te lezen in de beheersplannen voor de jaren tachtig van de hengelsportvereniging Schie dam en Omstreken. Volgens de vereniging is het water het huis van de vis. Als dat 'instort', kunnen we de vis opgeven. De vereniging hoopt nu de kwaliteit van de afgeslo ten wateren onder controle te krijgen. „Het uitzetten van snoek baars is een goede maatregel om een gat in een overvloedig bestand jong brasem te schie ten. De. snoekbaars is overi gens wel een alleseter. Dat be tekent dat ook voorn, snoek en kleinere soortgenoten van de snoekbaars het moeten ontgel den. In het begin moet er nog wat extra vis met het netje gevan gen worden omdat de snoek baars niet te veel prooi aan kan. „Na een aantal jaren 'hel pen met het netje' gaat het be ter," zo staat in het rapport. De hengelvereniging denkt dat het onbegonnen werk is om het voornbestand op peil te hou den. „De brasem eet het voed sel voor de neus van de voorn weg en het beest blijkt vaak zo zwak dat uitzetten vaak geen zin heeft." In het rapport wordt verder opgemerkt dat er weinig snoek in het water meer voorkomt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Als de frac tievoorzitter van de PvdA meent de VVD de afgelopen vier jaar teveel invloed in het college heeft gehad, dan erkent hij dat de pvdA-wethouders zich te weinig hebben laten gelden." Zo reageert WD- fractieleider Gerard Verhuls donk op uitspraken van zijn PvdA-collega Gé Brouwer eer der deze week in Het Vrije Volk. Brouwer voorspelde min der liberale invloed en stelde dat de VVD met twee wethou ders is "overbetaald". Verhulsdonk, wiens partij momenteel met Hafkamp en Van Tilborg in het college ver tegenwoordigd is, wil voor het overige "rustig de verkiezin gen afwachten. Speculaties over de uitslag is koffiedikkij ker!." Hij is wat dat betreft voorzichtiger dan wethouder Hafkamp, die onlangs in het lokale VVD-blad voorspelde dat het met de verkiezings winst voor de PvdA en het ver lies van de WD wel zal mee vallen. De WD beschikt na de ver kiezingen in maart over twee "troefkaarten", zegt Verhuls donk, die op 62-jarige leeftijd opnieuw de lijst van zijn partij Fractielei der Gerard Verhuls donk (VVD): „Ik weet dat Gé Brou wer graag koekjes lust." zal aanvoeren. Het zijn Luub Hafkamp en de huidige Rijn mond-gecommitteerde Th. Bakkers, die mogelijk de plaats van Cor van Tilborg (die een functie in Den Haag heeft aanvaard) kan innemen. Verhulsdonk bestrijdt dat de WD Bakkers niet ais wethou derskandidaat in stelling heeft gebracht door hem op een vijf de plaats op de lijst te zetten, zoals Brouwer heeft gesugge reerd. "Bakkers komt naar verwachting in de fractie. We hebben dan twee kwaliteiten in huis en als dc PvdA verstandig is pakt zij die. Ik offreer een schaal met met één maar meerdere koekjes." Dubbelzinnig voegt de WD- leider daaraan toe: "Ik weet dat Brouwer graag koekjes lust, een hand vol zelfs." Ais oorzaak wordt de achter uitgang van de waterplanten genoemd. Ook de baars, die een beperkt formaat vis kan verorberen, gaat achteruit. Het minste last van de milieuver vuiling heeft de snoekbaars, zo schrijft de vereniging. Zij schrijft ook dat in samenwer king met de gemeente Schie dam het een en ander is ge daan om de visstand op peil te houden. Verheugd is men over het feit dat nu een stadssingel beschikbaar is voor het kwe ken van vis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse CDA-jongeren hebben dinsdag de persoonlijke mede werker van CDA-minister Deetman in hun "midden voor een discussie-avond. Dat is P. G. Kroeger, die 's avonds van af qcht uur in zaal Irene vra gen over actuele zaken in het onderwijsbeleid zal beantwoor den. Zaal Irene is gevestigd aan de Nieuwe Haven 155. SCHIEDAM In de hoofd vestiging van de Openbare Bi bliotheek Schiedam is tot 24 december een kersttentoonstel- Jing ingericht. Deze bevat alle kerstboeken uit het biblio theekbestand en speciale kerstartikelen van Unicef. De expositie is te bezichtigen tij dens de normale openingsuren van de bibliotheek. VRIJDAG 6 DECEMBER 1985 Vrijdag drie januari 1986. De stad Schiedam ontwaakt, voor het eerst deze milde winter, onder een wit tapijt. Zoals diverse weermannen al hadden voorspeld heeft het de hele nacht gesneeuwd. Geruisloos daalden urenlang de sneeuwvlokken neer op de straten, pleinen en stoep jes Chris Zijdeveld is vandaag vrolijker dan anders Eerder op kantoor ook. Nog voordat hij nog maar een kop koffie uit de automaat heeft ge dronken, is hij al te vinden op de veertiende verdieping van het stadskantoor. De sterre- kijker in zijn handen is op de stad beneden hem gericht. Langzaam zoekt hij de stoep jes en voortuintjes af. Dan, als door de bliksem getrof fen, stopt Zijdeveld zijn lang zaam zwenkende beweging. „Ik heb er één", roept hij. De ambtenaar naast hem kijkt geïnteresseerd in de richting waarnaar de sterrekijker wijst. „Schrijf op, Hoogstraat 200, acht vierkante meter, toch een zeventje waard." Juist op dat moment loopt agent Opgelet door de Nieu we Buurt. Met een pijnlijk ge zicht wrijft hij af en toe in zijn handen Die rare dienstor ders ook. „Maak eerst ons stoepje voor bureau Grote Markt schoon, en ga dan op zoek naar stoepjes die nog met zijn geveegd. Treed hard op, laat je niet ompraten door iuie burgers." De blaren op Opgelets handen spreken boekdelen. Dan: „Ik heb er één!" Opge let kan zijn geluk niet op. Voor de deur van een woning aan de Korte Achterweg ligt een maagdelijk wit laagje sneeuw. Hier en daar zijn de afdrukken van vogelpoten te zien. Bijna onder de voet ge reden door een bestelbusje van een melkboer haast Op gelet zich naar het ongeveeg- de stoepje. Potverdmm....." vloekt Opgelet als hij het briefje even boven het kijk gaatje leest. „Kon ik ook maar op wintersport." Drie dagen later is de sneeuw- verdwenen. Geïrriteerde bur gers begeven zich in het grauwe, natte weer door de smurrie van gesmolten sneeuw en pekelresten naar hun werk. Met gefronste wenkbrauwen bekijkt com missaris Piet van de Hengel de maandagpost. „Een prijs, voor ons?" Met wat trillende handen leest hij nog eens de brief. „Geachte bewoner{s) van dit pand. Ik heb het geluk u te mogen meedelen dat u in de prijzen bent gevallen. Zoals u weet geven wij burgers die hun stoepje vrijhouden van sneeuw sinds kort een belo ning. Het doet mij genoegen dat u zich de reinheid in de stad aantrekt en uw stoepje voor uw deur aan de Hoog straat 200 netjes heeft schoongeveegd. U beseft de burgerzin terdege! Ik nodig u bij deze uit voor een gezellig dagje bij onze nutsbedrijven, inclusief een dineetje na af loop, met vriendelijke groe ten van Chr. Zijdeveld." RON DE GROOT SCHIEDAM Twee nog on bekende mannen, die zich uit gaven voor medewerkers van de nutsbedrijven, hebben een 84-jarige bewoonster van de iepenlaan bestolen. Zij dron gen haar woning binnen onder het voorwendsel dat zij de gei ser en de kachel kwamen con troleren. Terwijl één van de mannen zich met die appara ten bezig hield, doorzocht de ander het huis. Na hun vertrek miste de.bejaarde vrouw een hoeveelheid sieraden en een geldbedrag van enkele honder den guldens. Zij had de man nen niet naar een legitimatie gevraagd. -r SCHIEDAM Lentefeest zit te springen om extra lotenverko- pers, die geld in de la kunnen brengen voor de kostbare ver bouwing van het nieuwe onder komen van de organisatie aan de Tuinlaan. Momenteel wordt C f i* iv/ r-i-n- prnr rerf-j "i thirty* «ï'fïQjy hard aan die verbouwing ge- werkt. De werkzaamheden zijn naar verwachting in januari af gerond. Wanneer Lentefeest van de Broersvest verhulst naar de Tuinlaan is nog met bekend. SCHIEDAM De Schiedamse voetbalvereniging Martinit heeft sinds kort een nieuw be stuur. Voorzitter is A. van der Horst, penningmeester is J. Stevens en secretaris is H. Heesbeen. De overige be stuursleden zijn C. Thijsman, C. van der Eek, M. Muusz, J. Blom, B. Lammers en M. van Rijswijk. Hun kandidatuur is goedgekeurd door de leden van Martinit. IU4J VLAARDINGEN Populaire, betaalbare kunst voor een breed publiek te koop aanbie den in zaaltjes, waar normaal bruiloften en partijen worden gevierd. Dit staat de twee Isra eli's llan Wolff en Dany Ben- shoshan voor ogen, die met een expositie van ruim drie honderd olieverfschilderijen door het iand reizen. Zondag 8 december is zaal Middelhuyse in Holy hun on derkomen, waar een brede va riëteit aan landschappen, zee gezichten, bloemen, stillevens en portretten in diverse stijlen ligt uitgestald. Gemaakt door schilders uit Israël, Frankrijk, Italië en enkele Aziatische lan den. "In sommige plaatsen loopt het hartstikke goed, In andere wat minder", vertelt Dany, die nu ruim anderhalf jaar reizend galeriehouder is. "Dat hangt van het publiek af en van de tijd van het Jaar. Onze ervaring is dat vijf percent van de be zoekers een schilderij koopt. Ons publiek omvat alle leeftij- den. Ook kunstenaars die altijd11 waardering hebben voor het niveau van het werk. Maar ik hoef niet schijnheilig te zijn: het is populaire kunst. Van at-' les en nog wat. We proberen. de collectie zo breed mogelijk te maken." De verkooptentoonstelling duurt zondag van 11 tot 18 uur. Het goedkoopste werkje kost 85 gulden. SCHIEDAM Uit een banket bakkerij aan de Vlaardinger- straat zijn een dag voor de Sint-Nicolaasviering hoeveel heden snoepgoed, chocolade letters, boterletters en strooi- goed gestolen. Een schadepost voor de winkelier van 300 gul den, aldus de politie. lm •y-r~5"",r!rr 4 Of* w

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1