Sommelsdij ksestraat blijft doorvechten Bijna alle ambtenaren anderhalve week vrij Maandenlang stoken zonder schoorsteen wegwijzer Premie Voor 't Koetshuys Kerst 1985 w. Kerstfeest Windas Autobedrijf Nooteboom te FNV-huldiging uurtje eerder Tel. 010 - 70 83 28 - 70 88 64 SCHIEDAM Ter wijl na uren wachten en speculeren niemand meer op grote verras singen rekende, kwam de uitslag vanochtend om tien voor half twee als eën donderslag bij heldere hemel: de CDA leden bleken niet de beoogde lijsttrekker Aad van Dingen, maar Siem Rosman als hun eerste man te hebben gekozen. Wat de achter grond van die keus is, -zal- altijd een raadsel blijven. Over het twee tal was tijdens de deels besloten vergadering niet gediscussieerd. Lijsttrekker ■Ervaring CDA-leden stemmen/voor een discussie achter gesloten deuren. Bosman (54): "Tja, wat zeg je op zo'n moment" Van Lingen douche Koude Privacy Uitslag jNel Coufreur bij haar kacheltje: "De Koolmonoxyde circuleerde boven mijn hoofd, zonder dat ik het wist." Verkoop en reparatie van alle merken auto's (nieuw en gebruikt) Schadereparatie en -taxatie. Srielservice voor uitlaten] accu's, banden, schokbrekers, remservice, trekhaken etc. Autokeuring (APK). Autowasplaats. Benzinestation. Zwaluwlaan 84 Schiedam-Noord Rookkanaal Renovaliefouten Redactie '■Jr- 't#/ i 4 y. f.iArfyrW'- 'Wl - t, Wóê. Sinds gisteravond staat op de Koemarkt een gro te verlichte kerstboom, y •PASSAGEORGEL wordt CDA-lij sttrekker j; -Van een onzer verslaggevers Schriftelijke -stemming maak te'dat de jarige Van Lingen (58) een koude douche kreeg zonder dat hij ook maar iemandaan de kraan heeft - zien draaien. Een lot, dat ook 'de huidige CDA-fractievoorzit- ter Piet Roosen ten deel is ge vallen. Nooit is Roosen als voorman in eigen kring open lijk bekritiseerd, tóch moet hij na gisteravond genoegen ne- y men met een vijfde plaats op dé "CDAdijst voor'de gemeen teraadsverkiezingen in maart. Van'- een „Rosman-lobby" wilde vannacht niemand weten in zaal Beatrix, waar de- laat ste gasten om tien over twee buiten stonden. Aad van Lin- gen veerde direct na de-verkie- zlng van zijn vier jaar jongere opponent uit zijn stoel om hem v via dè 'microfoon te feliciteren.. '„Siem, wij hebben 'nooit en té nimmer een competitie gehad. Jij één of ik één, het is een goeie zaak, ik ben er erg blij t mee," aldus -Van Lingen; die vervolgens een bos bloemen die. hij voor zijn verjaardag zou krijgen* aan - Rosmans vrouw aanbood. y Al deden ze hun best om sportief en evenwichtig op het oordeel van de leden te reage- ren, aan de gezichten van Van U Lingen en Rosman was de overdondering af te lezen. „Tja, wat zeg je op zo'n mo ment waren de eerste pu blieke, woorden van de nieuwe lijsttrekker, die in zijn duide lijk onvoorbereide speech niet verder kwam dan „U neemt i een"risico, ik zal er zoveel mo egelijk van maken." Met Siem Rosman schuift het CDA-Schiedam een doorge- 'winterd politicus naar voren met 15 jaar gemeenteraadser-; 2 varing en een jaar Rijnmon- '"draad achter de rug. Rosman, 5|n het dagelijks leven adjunct 's'directeur-bij di Dienst Maat- fschappelijke. 2 jrg in Delft, j leidde het CDJin 1978 naar leen coalitie m',t de PvdA; een SCHIEDAM De hul diging zaterdag van 160 Schiedamse leden van de industriebond-FNV vindt niét om. drie uur, maar om twee uur plaats, zo meldt de bond. De leden worden in het zonnetje gezet in'veband met hun jubileum, afwisselend een 60-, 50-, 40- of 25-jarig lid maatschap. De absolute "topper" onder de jubila rissen, de 97-jarige A. van der Zouwen die 70 jaar lid is, is"in verband met zijn- gezondheid niet van de partij, zoals HVV eerder déze week al meldde. De plaats van de huldi ging is onveranderd; zaal de Rank aan - de Schie- damseweg 122 Jn Schie- dam-KetheL Eén en an der wordt bijgewoond doorburgemeester Schee- res. onderhandelingsresultaat dat Van Lingen'in 1982 niet wist te boeken, omdat toen PvdA en WD een akkoord sloten. Afgezien van-de bekendma king van de uitslag kende de CDA-ledenvergadering gister avond eri vannacht nauwelijks hoogtepunten. Al na een kwar tier werden niet-leden op straat gezet omdat .er over personen zou worden gespro ken en "dus privacy in het ge ding is". Een uurtje werd er gediscussieerd achter gesloten deuren, vervolgens schriftelijk gestemd en toen verdween de verkiezingscommissie Voor drie uren uit beeld. In de besloten discussie had een achttal CDA-leden de. ver kiezingscommissie aan de tand gevoeld over haar voor dracht. Hoe het toch kwam dat de zittende raadsledën Snel, Van Raalte en Van Haften, die toch zoveel verstand hebben yan sportzaken, op een onver kiesbare plek stonden.'Dat er met de volgorde van de raads- kandidaten geen recht was ge daan aan de zo gewenste ver- jonging en vrouwenemancipa tie. Die laatste kreet had succes, zo bleek na ..het tellen, van de stemmen. Een uitzinnige en stralende Els Héllwig' (een zit- ~tend raadslid) .vierde een ze vende plaats, terwijl zij op de voordracht nog tiende had ge staan. En debutant Ton Seis (25) klom van'vijf naar. vier. Maar het sporttrlo Snel," Van Raalte en Van Haften kon het schudden, evenals de ex-voor zitter van de bewonersvereni ging Centrum Ton Hagen doorn, die van acht naar zes tien kelderde. Nog even de nummers één tot en met tien op een rij: 1. Rosman; 2. Van Lingen; 3. Van Lambalgen; 4. Seis; 5. Roosen; 6..Prins; 7. Hellwig; 8. Baart; 9. Van Katwijk; 10. Van Haften. (Van éen onzer verslaggevers)' SCHIEDAM, Bewoners van de Sommelsdijksestraat (Schiedam-Zuld) geven de -strijd tegen de sloop van hun woningen niet op. Advocate D,- A Cleton van de bewoners voorspelt dat zij een verzoek bij de gemeenteraad zullen in dienen om heroverweging van het sloopbesluit. Ook wordt overwogen beroep aan te teke nen tegen de afwijzing van een bezwaarschrift dat zij eerder hebben ingediend. Alle hoop van de bewoners is gevestigd op een uitspraak die wethouder Van Tilborg in de gemeenteraad heeft gedaan,' toen half 1984 over de sloop van de Sommelsdijksestraat werd gedebatteerd. De wethou der zei toen dat eensloopbe sluit niet in de weg zou staan dat "de raad diligent (=ijverig, red.) de zaak blijft volgen." Volgens advocate Cleton heeft Van Tilborg de mogelijkheid opengehouden dat de raad la ter, óp zijn besluit zou terugko- men. Maar de wethouder wil daar niets van weten. Hij vindt dat zijn citaat door de bewoners in een verkeerde context wordt gezet. "Ik had het toen over de wijze van uitvoering van het besluit Over sloop hebben we destijds zoveel gediscussieerd, daar valt nu niet meer over te praten. Wat ik bedoelde was dat de raad nog zou kunnen meedenken over een redelijke oplossing van de problemen' die door het sloopbesluit ont staan." Ook PvdA en WD beschou wen het sloopbesluit achteraf gezien"volstrekt duidelijk." De kleine linkse fracties daar entegen zeggen nu dat zij in 1984, evenals de bewoners, heb ben verondersteld dat Van Til- .borg een opening Het. Noorde- "graaf (PSP/PPR): "Ik had toen een motie ingediend om de zaak na een jaar nog eens te bekijken. Daar had de wet houder toen geen behoefte aan, hij- vond het logisch dat de raad de ogen zou openhouden." Inde Sommelsdijksestraat staan veertien huizenop het spel, die nu nog eigendom zijn van de bewoners. De gemeente wil de huizen slopen in ver band mét een nieuwbouwplan, dat .voorziet in de bouw van tien woningen. Op de plaats van de huizen aan de Som melsdijksestraat komt een grasveld of een wijkparkje. Volgens de bewoners zijn hun huizen in een te goede staat om de worden gesloopt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bijna alle ge meentelijke diensten zijn rond de kerst en nieuwjaar onafge broken anderhalve week geslo ten. Uitzonderingen daarop zijn het bureau Burgerlijke Stand, dat voor aangiften van geboorten en sterfgevallen op werkdagen 's ochtends open is, en Gemeentewerken, Woning- beheer en de Sociale Dienst, die de deuren minder dagen dan de andere diensten geslo ten houden. In het algemeen geldt'een sluiting van 23 de cember tot en met 1 januari. De bibliotheek heeft gekozen voor een systeem waarbij de filialen om beurten zijn geslo ten. De storingsdienst van de Openbare Nutsbedrijven blijft normaal bereikbaar. De huisvuildiensten in Ke- thel en Woudhoek-Noord ver schuiven van woensdag 25 de cember naar de dag ervoor en van donderdag 26 december naar de maandag erna. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Galerie 't Koetshuys aan de Lange Ha ven krijgt van de gemeente een "eenmalige waarderings premie" van 5.000 gulden. Vol gens wethouder Posthoorn (cultuur) heeft galeriehoud ster An van den' Brand zelf al vele financiële opofferingen moeten doen en kost het haar moeite het hoofd boven water te houden. „Dat is altijd moei lijk in de beginfase," aldus' Posthoorn. De galerie bestaat ongeveer twee jaar. In 't Koetshuys worden re gelmatig exposities gehouden. Voor de gemeente speelde een rol dat in de galerie zo nu en dan ook werken van Schiedam se kunstenaars te vinden zijn. Hun expositiemogelijkheden zijn vooralsnog beperkt omdat er in de stad nog'geen arto theek is; zo is te lezen in Post hoorns raadsvoorstel. Behalve geld voor 't Koetshuys vraagt hij ook geld voor een fonds "aankopen kunstwerken arto theek" om ook daarmee se rieus aan de slag te gaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Ik. geloof de. het eerst- niet," zegt bewoon-' ster Nel Coufreur uit de Van Beverenstraat, twee dagen na dat SSW-werklieden haar kwa men vertellen dat in haar wo ning een rookkanaal ontbrak. Inmiddels bijgekomen van de eerste schrik spreekt zij van "een grove nalatigheid van m'n huisbaas." Al sinds sep tember stookt zij haar woonka- -mertje lekker warm met een gaskachel en al die tijd kon de rook het pand niet via het dak verlaten, "Zonder dat ik het wist, cir culeerde de koolmonoxyde bo ven mijn hoofd," realiseert Nel Coufreur zich nu. Oorzaak van deze merkwaardige situatie was dat in de zomer in de bo venwoning van het pand (Nel bewoont met man en dochter de benedenwoning) bij werk zaamheden het rookkanaal is gesloopt en niet vervangen. Zo kon de rook van'beneden de schoorsteen op het dak niet be reiken, maar bleef daarente gen in de nog steeds leegstaan de bovenwoning hangen. Nel kan het niet bewijzen, maar zij vermoedt dat af én toe iets van de giftige dampen in haar woning is terugge stroomd. "Ik héb vorige maand een paarweken met hoofdpijn, gelopen. Ik dacht dat hét aan mijn bril lag, ik ben ook naar de brillenwinkel ge weest om dat ding te laten na kijken. Er was niets mis mee, dus dan denk je: nou ja, ieder een heeft wel eens hoofdpijn." Dat de bovenwoning niet continu vol rook stond, is te danken aan een openstaand raam. "die mannen van de SSSW zeiden dat wij daar ge luk mee hebben gehad, dat de. koolmonoxyde door het raam heeft kunnen ontsnappen.Ze "I waren toevallig boven van de. week, om te kijken wat er in die woning allemaal moet wor den gerepareerd om 'm weer te kunnen verhuren, Nou, toen ze zagen dat er helemaal geen rookkanaal meer zat, kwamen ze heel gauw naar beneden." Maar Nel Coufreur is de SSSW allesbehalve dankbaar. Diezelfde organisatie is ver antwoordelijk voor de sloop van het rookkanaal in de zo mer en heeft verzuimd de fa milie Coufreur daarover in te lichten. "Ik vind dat" dat niet mag voorkomen, zeker niet bij zo'n grote stichting." En al is het "mankement"- daags na de ontdekking ervan verholpen, ze peinst er niet over één en ander daarmee goed te praten. H.Willemse, hoofd van de technische dienst btj de SSSW (de werkmaatschappij van de vijf Schiedamse woningcorpo raties), spreekt van "een zeer uitzonderlijke situatie", die het gevolg is geweest van nalatig heid. "Dit mag niet voorko men," zegt Willemse onver bloemd. Hij stelt nadrukkelijk- dat er voor de familie Cou freur geen gevaar is geweest omdat de rook "op één of ande re manier" toch heeft kunnen ontsnappen uit het pand. Maar de bewoners hadden hoe dan ook moeten worden geïnfor meerd, vindt Willemse achter af. Voor Nel Coufreur is het voorval met het rookkanaal niet dè eerste teleurstellende ervaring. Haar woning aan de Van Beverenstraat maakt deel uit van het beruchte complex "213 Schiedam-West", dat de afgelopen jaren herhaaldelijk in het nieuws is geweest van wege ernstige' renovatiefouten. Ondanks grondige vernieuwin gen aan de vooroorlogse hui zen in 1982 zijn ze aan alle kan ten "lek", met als gevolg vochtoverlast en schimmel. Al brandt de kachel in huize Coufreur nu weer vrolijk en veilig op vijf, de. winter wordt er gevreesd. "De boel vriest gegarandeerd weer dicht," voorspelt Nel Coufreur. Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HO Schiedam. Tel. 265205/266646. Editie Vlaardingen/Maaieluis: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061.' Postadres: Postbus 467, 3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. üétf W •A h Op het trottoir, midden in het looppad, staat een drie poot. Er hangt een rode pot aan. Je kan er geld in gooien. Op een bordje staat dat het voor de kerstfeest- vieringen is. In de corridor yan de winkel wacht een dame van middelbare leef tijd. ietwat kleumend, want het is alk aardig koud aan het worden. Zij groet ieder een vriendelijk en bedankt je wanneer je er iets in gooit. Het Leger des Heils weet hoe het hoort. Gisteravond stond ik kou welijk te wachten tot de lampjes aangestoken wer- den in de boom op de Koe markt. Hoger dan de klok torent het Zweedse ge schenk uit boven groente boer en gesloten smulboe- tiek. Dranghekken, verzach tend omkleed met takjes groen,-beschermen de Luxemburgse reus. Mijme rend luister ik naar de klan ken van Harpe Davids. Ver tederend kijk ik naar de kinderen en glimlach over de lampionnetjes in de vuistjes. De gemeente weet soms best hoe het hoort. Diezelfde avond loop ik met mijn.vriendin door de Gor zen. Dat wandelen is wel haast een traditie gewor den. Arm in arm, be schermd tegen de kou, slenteren we door de smal- Ie straten. Glurend door de lage, veelal beslagen ruiten. Gluren is eigenlijk niet het goede woord. Het is meer ongegeneerd naar binnen kijken. Wij weten dat zoiets niet hoort.. Maar Gorzénezen stralen in deze dagen zo'n warmte en gezelligheid uit. Zij hebben echte sparren in huis. Geen 'kleintjes maar manshoog. Duizenden lampjes verlich ten de raamkozijnen én honderden kaarsen verhin deren dat de overgordijnen dichtgaan, ledereen'mag meegenieten van hun in ventiviteit en verstoring van de donkere dagen voor - Kerstmis. Gorzenezen we ten hoe het hoort. Onwillekeurig peins je over hoe het vroeger was. Wan neer de bomen in de uitver koop gingen, liepen mijn broer en ik naar het plein tje. Mijn vader kocht daar altijd een hele grote die dan naar huis moest worden.ge dragen. De. boom kon nau welijks de gang in en raakte altijd een uit vijf buizen be staande koperen gong. Eén keer in het jaar klonk dat aardig. Normaal werd je met die gong je bed uitge luid. Stevig verankerd werd- de boom opgericht tussen de schuifdeuren en dan be gon het versieren. Mijn vader heeft de oudste elektrische kerstboomver- - s siering van Nederland. Daar ben ik nog steeds'van over tuigd. 110 volt en van voor de oorlog. Er zaten toen al gekleurde lampjes in. Nog echt geblazen met een scherp puntje van boven. leder jaar was het een op luchting dat die nog brand den. Zo'n boom beheerste het opstaan. Nóg voor de asla van de.kolenkachel ge leegd, werd, ging de stekker in het stopcontact.'Mijn ouders weten hoe het hoort. Dit jaar zal ik geen kerstmis vieren in eigen tand: Wij y gaan naar een socialistisch land waar ze geen kerstmis vieren. Dat zal wat vreemd zijn, daarom koop ik dit jaar geen boom en laat ik de ,rj lampjes in de verpakking liggen. Het zal we! even wennen v zijn. Misschien koop ik toch nog wat takken en steek een paar kaarsen aan want eigenlijk weet ik best hoe het hoort. Daarom zal ik het echte kerstfeest ook niet vergeten. Meindert Buytensluyser Tot onze spijt hebben wij gisteren, wegens ruimtegebrek, niet de volledige Wegwijzer kunnen plaatsen. Hier volgt het tweede deel - van onze rubriek. i Zondag vanaf 10.30 uur' wordt er gespeeld op het orgel van het Passagetheater, Passage 9—13. Organisator: Neder landse Orgel Federatie. KLAVERJASSEN Klaverjasvereniging Ons Ge noegen West houdt op vrijdag 13 december haar jaarlijkse kersttoernooi in zaal Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. Aanvang 20 uur, zaal open 19.30 uur. Inschrijfgeld 4,50/een kopje koffie gratis. Er zijn mooie prijzen te winnen. Inlichtingen of opgeven, tel. 701154, 375080 of 01880-35884. 4 MOLENS In dienstencentrum de 4 Mo lens, Nieuwe Damlaan 766, zijn tot en met 20 januari olieverf schilderijen, pentekeningen en aquarellen te zien van leden van de tekenclub van het dienstencentrum. Geopend en vrij toegankelijk dagelijks van 9 tot 16.30 uur. Dinsdag 17 de cember is er in de grote zaai een kiaverjastoernooi. leder een is welkom. Kaarten èf 3,50. Er worden drie partijen gespeeld van 1500 punten. Aanvang 13.30 uur. De Molen merels zingen woensdag 18 december vanaf 12 uur sfeer liedjes. KERSTSTUKJES Joke Bot gaat vrouwen of mannen in Schiedam Zuid le ren hoe ze kerststukjes moeten maken. De korte cursus 10,- per persoon per ochtend of avond wordt gegeven op woensdag 18 december om 20 uur of vrijdag 20 december om 9.30 uur. Plaats; Klubhuis- Zuid, Zwartewaalsestrat 16. Duur cursus; anderhalf uur. Bij het inschrijfgeld zijn de mate riaalkosten inbegrepen: •VOLKSKERSTZANG De jaarlijkse Volkskerstzang wordt gehouden op vrijdag 13 december vanaf 20 uur in de Grote of Sint Janskerk, Lange Kerkstraat. Meewerkenden zijn; Schiedams Christelijk Mannenkoor onder leiding van Meeuwis Rebel, R.K. Jonge renkoor St. Jan de Doper on-y der leiding van Dick Nels, de Rijnmondband onder leiding van Herman Freijsen, Agnes Kraaljveld, klassiek gitaar en André Verwoerd op het orgel. Iedere Schiedammer kan mee komen'zingen. Toegang gratis. Deur open om 19.30 uur. Het openingswoord wordt gespro ken door Mgr. R. Ph. B3r, bis schop van Rotterdam. Inlichtin gen via dominee Wuister, tel. 735244.' WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit' weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap pendienst, tél. 206611. Spoed- recepten, tel. 264180. Tand arts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur R. J. Graven, Faassenplein 60, tel. 714275. SCHIEDAM.Basisschool De Windas houdt op donderdag 19 december een kerstfeest voor haar leerlingen, 's Avonds is er dan een speurtocht in het Beatrixpark, met als doel: het vinden van de Kerstman. An dere activiteiten zijn het maken van kerststukjes, die leerlingen zelf gaan verkopen in een na burig winkelcentrum. De op brengst van die verkoop Is be stemd voor het pleegkind Idris- sa in Opper-Volta, dat door de school op afstand is gèadop- teerd. In het schoolgebouw van De Windas aan de Nachtegaallaan,; wordt donderdag' ook een kerstmaaltijd voor leerlingen, j. ouders en leerkrachten gehou den.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1