Orgelplaat zonder startende brommers IReken maar dal er bij ons harde werkers zitten! Rosmans transfer is betaald met vertrouwen Museum laat winter In Rijnmond zien D66 wil hotel, herberg en camping Harmonie OBK geeft kerstconcert (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gé Brouwer is de beoogde lijst trekker voor de PvdA-Schiedam. Een onafhanke lijke PvdA-commissie heeft hem nummer één ge zet op haar advieslijst voor de gemeenteraadsver kiezingen in maart. Wethouder Herman Post hoorn, vier jaar geleden nog lijsttrekker, staat op die lijst achtste. Slechts een beperkt aantal „nieu welingen" is doorgedrongen tot de verkiesbare plaatsen. PvdA-bestuursleden die in de raad wil len, dreigen tussen wal en schip te vallen. Een Schiedams ivinterbeeld met een kijkje op de Schie. Gé Brouwer is de beoogde lijsttrekker voor de raads verkiezingen in maart. Gelukkig Jongeren Buitenspel Brede coalitie Een vak- bondslid yéjtdt de mi crofoon vast ierngijlvoor- ZjitferJaap üïjkenboom ET VRIJE VOLK MAANDAG 16 DECEMBER 1985 Brouwer naar eerste plaats (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het ma ken van een grammofoonplaat met muziek van het Van Pe- teghem-orgel in de Vlaarding- se Grote Kerk is niet van een leien dakje gegaan. Een lange avond en nacht hebben kerkor ganist Aad Zoutendijk en de .Vlaming Kamiel d'Hooge ach ter de klavieren gezeten. Niet zelden moesten zij een com pleet muziekstuk overspelen, om te voorkomen dat Bach's Pastorale of Jacinto's Toccata op de plaat vergezeld zou gaan van het geluid van startende brommers. De markt is zelfs in de klei ne uurtjes allesbehalve het rustigste plekje van Vlaardin- gen, vertelde Kamiel d'Hooge zaterdag bij de presentatie van de langspeelplaat in de Grote Kerk. Zaterdag speelden hij en Aad Zoutendijk het volledige repertoire op het kerkorgel, in aanwezigheid van honderd toe hoorders. Onder de aanwezi gen bevonden zich burgemees ter Van Lier en wethouder Maarleveld (cultuur) met hun echtgenotes. Vólgens Kamiel d'Hooge,- di recteur van het Brussels con servatorium en ooit Zouten- dijks leraar, benadert het ge luid op de: plaat de werkelijk heid. Bij de opname is een se rie microfoons in het midden van de kerk gezet en dat heeft "zeer geslaagd" uitgepakt. „Als u naar de plaat luistert, dan heeft u het gevoel dat u hier bent," aldus d'Hooge. Zij het dat de luisteraar de ge woonlijke herrie rond de Grote Kerk moet missen... jaar geleden net niet haalde, is de hoogste „debutant" op de advieslijst. Hij staat op een elf de plaats, direct gevolgd door Ton de Vos en de Nederlandse Turk N. EngirL Arie van, Loe- nen maakt de eerste veertien vol, het huidige ^zetelaantal van de PvdA in de gemeente raad. De achterhoede (plaat sen 15 tot en met 35) wordt aangevoerd door Jantje Boons- tra. Die zittende PvdA-fractiele- den nemen vermoedelijk on verkiesbare plaatsen in. Het zijn Lou van der Stel, Cees Huisman en Arie Zwam born. Twee kandidaten, Riet Ko- nings en Rita Schoen, komen op de lijst niet voor en hebben zich waarschijnlijk op het laatste moment teruggetrok ken. v De advieslijst moet nog wor den goedgekeurd door de Schiedamse PvdA-léden. Vol- gens de procedure werkt de le denvergadering de lijst van boven naar beneden af en wordt er over elke plaats ge stemd. De adviescommissie lijkt van der Veer lijkt een come- duidelijk te kiezen voor een back in de gemeenteraad te voortzetting v.an de partijlijn ontgaan. Hij staat op een vie- van de laatste vier jaar. Bij de rentwintigste plaats. Ook ande- e'erste tien behoren alleen zit- re bestuursleden scoren laag. tende fractieleden. Brouwer, Ben Stuivenberg is zestiende, de huidige PvdA-fractievoor- Arie Kuyvenhoven éénentwin- zitter in de gemeenteraad, tigste, Hans Verlinde tweeën- wordt gevolgd door Truus de twintigste en Cor Huyken drie- Nijs, Aad Wiegman, Yvonne entwlntigste. Zij zorgden met Siljee, Chris Zijdeveld (nu wet- hun kandidatuur onlangs nog houder), Hans van Kleef, Ja- voor interne problemen, omdat cob Wiersma, Herman Post- raadskandidaten bij de PvdA hoorn, Joop de Jong en Wim formeel niet tegelijk bestuurs- Oomen. leden mogen zijn. Afdelingsvoorzitter Ruurd Hans Bakker, die het vier MAASSLÜIS In de exposi- tiezaal onderin het Maassluise Gemeentemuseum heerst een maan lang een gezellige win tersfeer. Aantrekkelijke winter landschappen en stadsgezich ten van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis sie ren de wanden. De bezoeker ziet winterbeelden uit verschil lende tijden: er hangt een ets van Jonghkind uit de vorige eeuw, er hangen grote olieverf doeken, fijne aquarellen van Octave de Koninck en eigen tijdse schilderijen van Charles en Maarten Kemper. De ten toonstelling „Winters Beeld" is zoals kunstwethouder Isaac van der Knaap bij de opening ervan zaterdag al zei, een „echte kijktentoonstelling". Al le geëxposeerde werken zijn een nauwkeurige beschouwing waard, zeker omdat ze vaak bekende plekken uitbeelden voor mensen die de vier Wa terwegsteden kennen. Tijdens de opening van de ex positie, die tot en met 12 ja nuari volgend jaar in het Ge meente Museum aan de Zuid- dijk in Maassluis is te zien, was de sfeer extra winters. Welis waar sprak wethouder Van der. Knaap zijn gebruikelijke „war- me woorden", maar de aanwe zigheid van een koek- en zo- piekraam, met op de achter- grond de klanken van Vivaldi's „winter" dééd menige aanwe-=; zige handenwrijvend naar be- ker anijsmelk grijpen. De expositie in het vriendelijke Maassluise museum is voor iedereen uit Schiedam, Vlaar dingen of Maassluis de moeite waard om te gaan bekijken. Samen met de kinderen in de kerstvakantie bijvoorbeeld. Al le Waterweggemeenten komen herkenbaar naar voren. Voor Maassluizers is het aardig te weten dat de „grote Bakeis" een enorm olieverfschilderij van het Kerkeiland ook in de expositie is opgenomen. Het werk is normaliter niet zo mak kelijk te bezichtigen: het hangt in de kamer van de burge meester in het Stadskantoor; Daar loop je wat minder snel naar binnen dan in het mu- seum. De openingstijden: dins- dag tot en met zondag van 14.00-17.00 uur. Eerste kerst dag, oudejaarsdag en nieuw jaarsdag is het Maassluise mu seum gesloten. Op de langspeelplaat, die óp diverse plaatsen in Vlaardin gen voor vijfentwintig gulden zal worden verkocht, staan muziekstukken van Franse, Duitse; Italiaanse en' Neder- landsè componisten, die-heb ben geleefd in de; zeventiende en achttiende - eeuw. „Vooral met Franse muziek is dit orgel altijd gelukkig," aldus d'Hoo- -ge; die zich op zijn beurt geluk kig voelt achter het Vla&rding- se orgel omdat het van Vlaam se afkomst is. - SCHIEDAM Met een toeris tenhotel, een jeugdherberg en een camping wil D66-Schie- dam meer mensen van buiten af naar deze stad trekken. Dit plan staat in het verkiezings programma van de democra- ten, dat'in het weekeinde is ge publiceerd. Andere ideeën van 066 zijn: het houden van opi nie-onderzoeken over bepaal de gemeentelijke zaken: een tweede verbindingsweg met Schiedam-Noord en een plaat selijke Ombudsman. Zo'n Ombudsman moet vol gens D66 burgers de kans ge ven hun klachten over ge meentelijke diensten en bedrij ven te uiten. Meer directe in vloed van,burgers op het ge meentelijk apparaat is een be langrijke pijler van het D'66-programma, waarmee die partij bij de verkiezingen in maart de gunst van de kiezers hoopt te krijgen. Zo willen de democraten ook dat ér burger- leden worden benoemd iri raadscommissies. Het idee van het toeristenhotel is niet nieuw. Wethouder Haf kamp is ai ver gevorderd met onderhandelingen over de ves tiging van een congrescentrum met hotel rond het zwembad Groenoord.. D66 steunt die ont wikkeling van harte. (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM Eerbetoon, strijdbare taal, bingo en een dansje. Dat waren de ingredi ënten van een'bijeenkomst za terdag van de Schièdamse-Tn- düstriebond-FNV ter - gelegen heid,van de huldiging^van 160 jubilarissen. In- een - bomvolle zaal de Rank Ontmoette menig vakbondslid vele oude beken den, vaak collega's, uit de tijd van de grote Schiedamse wer ven.'Zo ontstond een gezellige, hartelijke sfeer waarin ook plaats was voor de zorgwek kende realiteit. „Reken maar dat hier alle maal harde werkers zitten," vertelt een vrouw aan een ver slaggever, die een plaatsje heeft gevonden aan één van de tientallen tafeltjes in de zaal. Terwijl de koffie rondgaat en uit een luidspreker vrolijke ac- cordeonmuziek klinkt, pro beert de 64-jarige Jaap Eijken- boom de microfoon op een po dium op de juiste hoogte in te stellen. Dat lukt niet helemaal; e$n ander vakbondslid zal hem dér'miccofoon voorhouden als hl);gaat spreken. Eijkenboom is de voorzitter van.de Schiedamse Industrie- bpnd-FNV. Hij begint zijn toe spraak met twee jubilarissen te gedenken, die juist in de af gelopen week zijn bverleden, en-vraagt een ogenblik stilte. Als hij weer verder gaat, richt hij enige woorden aan de Schiedamse burgemeester Schegres. die in de zaal zit. „Burgemeester, fijn dat je er bent. Maar ja, je bent te gast bj een bond die honderd jaar bestaat en die kun je moeilijk nde steek laten!" (Omdat het ondoenlijk is 160 ménsen één voor één naar vo- rérite halen om hun een bonds- spëldje te geven, houdt Eijken boom het bij een speciaal wóórd van dank aan hun adres,- Eervolle vermeldingen zijner voor A. van der Zou- wen?«7Q' jaar lid van de Indus- triëbond-FNV, A. van Osse- Waarde en C. Hamerslag, beide 60-jaar lid, en A. Harte, 50 jaar jicL:pe meeste jubilarissen zijn '40/jaar lid'en behoren tot de golf nieuwe leden die de bond nade oor log in 1945 te verwer- kén kreeg. Na de toe- spraken tijd voor ontspan ning. De vloer in de Rank vult zich met danspaartjes. De Vlaardingse Hervormde Kérk kocht het Van Peteghem- orgel in 1820 uit de inventaris van' een gesloten abdijkerk. Het werd niét geheel in oor spronkelijke staat gebracht. De Nederlandse orgelbouwer installeerde in de-Grote Kerk wel alle pijpen, maar bouwde daar zelf een nieuwe kast om heen. Tien jaar geleden werd het orgel nog gedeeltelijk ge restaureerd, ,op het lofwerk (sierwerk) na Restauratie van dat lofwerk nu Is tevens het doel van het uitbrengen van een langspeel plaat, de tweede van de hand van het duo Zoutendijk/d'Hoo- ge. De opbrengst van de verko pen wordt gebruikt om de werkzaamheden te bekostigen. SCHIEDAM Harmonie-or kest Oefening Baart Kunst (OBK) geeft morgenavond een kerstconcert in zijn vereni gingsgebouw aan de Mgr. No- lensfaan. Daaraan wordt te vens meegewerkt door het jeugdkoor de Zingende Noten krakers uit de wijk Nieuwland en de fanfare DKV uit Nieuwe Wetering.. De zaal gaat om half zeven open, het concert begint om half acht. De toegang is gratis. De periode na 1945 herinnert Jaap Eijkenboom zich als een tijd van hard werken voor iaag loon. „Maar," zo houdt hij zijn gehoor voor, „de vakbewe ging was nooit een loonmachi- né. We hebben altijd aandacht besteed aan de kwaliteit van het bestaan." Hij spreekt van de tragedie vn de sluitingen van Gusto en de Waterweg. „Veel leden hebben hun baan verloren. Dertig procent van onze leden zijn uitkeringsge rechtigden." Dan pept de voorzitter zijn mensen weer op. „Velen vra gen zich af: wat heb ik aan de bond? Ik ben toch mijn baantje verloren, mijn uitkering gaat toch omlaag, mijn zoon heeft geen werk, zeggen ze dan. Maar een bond zal je altijd no dig hebben. We mogen de on derhandelingen niet overlaten aan de werkgevers en de over heid, want die zijn gauw klaar. We hebben nog veel te verlie zen. Onze verworvenheden be schermen, daar moeten we on ze schouders onderzetten." Dan kondigt Eijkenboom een andere spreker aan van een jongere generatie. Het is de 34-jarige districtsbestuurder Theo Berger. Hij houdt een pleidooi voor de 36-urige werk week en voorspelt dat dat tien duizenden "echte banen" zal opleveren. „In het belang van de jongeren die niet aan de bak kunnen komen," roept Ber ger. Na die woorden, die in de zaal met luid applaus zijn be groet, is het tijd voor ontspan ning in de Rank. De bingo-bal letjes gaan draaien en een tweemans bandje bestaande uit een drummer en een accor deonist zetten een meeslepend deuntje in. Een kaderlid geeft samen met zijn vrouw het goe de voorbeeld en al spoedig is de vloer gevuld met danspaar- tjes. In januari is het weer feest bij de Industriebond-FNV. Dan wordt het honderdjarig be staan van de bond gevierd. Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Laat nie mand zeggen dat de nieuwe CDA-iijsttrekker Siem Ros- man(54) is teruggekeerd naar de plaatselijke politiek omdat zijn baantje in de Rijn- mondraad op de tocht staat. Want dan ziet hij er mis schien alsnog vanaf. Nee, het zijn Schiedamse CDA'ers ge weest, die zagen dat hij op het punt stond "dakloos" te wor den en hem om een come back hebben gevraagd. En wie is Rosman om zo'n ver erend verzoek af te slaan? Natuurlijk wilde hij wel een blijk van vertrouwen in zijn persoon zien, en dat kreeg hij naar eigen zeggen uit het feit dat de CDA-verkiezingscom missie hem op de tweede plaats van de advieslijst had gezet. Dat de CDA-leden hem uiteindelijk nóg een plaatsje hoger tilden, kwam voor hem als een-volslagen verrassing. Oké, op een flop had hij in elk geval niet gerekend en twee, dat kan één en drie worden, maar een signaal dat de CDA'ers hem als leider wil den had hij niet eerder opge vangen. "Dat geeft mij vertrouwen dat het goed zit, misschien ben ik daarom wel zo rustig", antwoordt Rosman op de sug gestie dat hij zijn overwin ning koeltjes accepteert. Jui chen zou ook niet gepast zijn, kort nadat andere CDA-kop- stukken onder zijn concurren tie zijn bezweken. Aad van Lingen, de vorige lijsttrekker, die nu als tweede is geëindigd en Piet Roosen,de huidige fractievoorzitter, die genoe gen moet nemen met een kleurloze plaats vijf. In het licht van die gevoeli ge veranderingen formuleert Rosman zijn gedachten be hoedzaam. Heeft het CDA voor een nieuwe koers geko zen? Nee/het is niet meer dan een accentverschuiving, vindt hij. Liever schetst hij het beeld van twee ménsen op de eerste plaats, hij en Van Lin gen. Van een afgang van Roosen wil hij ook niets we ten. Op plek drie staat een vrouw (Van Lambalgen), op plek vier een jongere (Seis). "Niet oneervol voor Roosen," concludeert Rosman. De kersverse leider neemt de mensen In bescherming waarmee hij straks in de ge meenteraad het CDA-pro- gramma moet gaan uitdra gen. Wat Rosman betreft zal de nieuwe fractie schitteren in saamhorigheid. Zijn aan pak wil hij vergelijken met het totaalvoetbal van Ajax. „Een solistische rol ligt mij met." Allemaal naar voren, „Dan is het effect voor het CDA groter dan dat van één man op een schavotje." Siem Rosman, die niet vrouw en twee kinderen een ruime woning aan de Meeuwensingel bezit, is een oude rot in het politieke vak. Vijftien jaar gemeenteraad en een jaar Rljnmondraad heeft hij erop zitten. Het ver krijgen van zijn post in de Rljnmondraad is een dubbel tje op zijn kant geweest. Iedereen, dacht in 1982 dat Rosman op eèn riante ver kiesbare plaats stond, maar door een fors .stembusverlies van het CDA miste hij aan vankelijk net de boot. Drie lange jaren moest hij Siem Rosman (54): „Ik laat mij het CDA niet uitjagen omdat men fouten maakt in de kamer fractie." gen. Want een oppositierol,? die ligt .de CDA'ers niet. „In' de plaatselijke politiek zijn de marges voor oppositie voeren verschrikkelijk klein. Veel be leid ligt vast en allerlei zaken lopen over een veeljarige pe-,7 riode. Plus het feit dat er iri 7 een tijd van teruggaan niks te halen valt," aldus Rosman. Hij mikt na de raadsverkie- 7 zingen in maart op een brede coalitie van CDA, PvdA en - WD. Geen onlogische voor- keur voor eenman die 'met zijn opvattingen tot het poli- tieke midden van het CDA be- hoort. Het beleid van het ka binet' Lubbers heeft in zijn ogen goede en slechte kanten. „Economisch denk ik in de richting van het kabinet, er J> moet meer geld naar de be drijven en het financierings tekort moét worden terugge drongen. Maar over het socia le stelsel maak ik mij zorgen. De leefsituatie van de mini ma mag niet verder kelde ren." Rosman buigt- naar links en naar rechts. Een eventuele CDA-wethou- derspost in Schiedam lijkt' voorbehouden aan Aad van Lingen. Siem Rosman blijft liever wat hij is: adjunct-di recteur van de Dienst Maat schappelijke Zorg in Delft, een', jonge organisatie waarin dit jaar de Delftse :Socialé Dienst en GGD zijn gefu seerd. „Hét zou niet zo aardig zijn om daar straks weg: te gaan." Toch doet hij dé deur niet helemaal dicht. „Een wethouderspost is ook leuk. Je voelt je als een ezel tussen twee hooibergen die allebei even lekker zijn..." zijn, maar niet om het, CDA 'de rug toe te keren, vindt Rosman. 7'-., 7'?'?". Als men hem zou moeten geloven is het arme CDA in de Rijnmondaffaire door toe doen van de PvdA en de WD verstrikt geraakt. „De PvdA heeft ook schuld. Die partij wilde van Rijnmond een pro- vincie-nieuwe-stijl maken, met extra bevoegdheden, een soort superprovincie. Daar door is de zaak op de lange termijn geschoven en in het slop geraakt. Uiteindelijk heeft een WD-minister de knoop doorgehakt. Nu staat het CDA onder druk, maar er is een stuk gezamenlijke schuld.? Een soepele transfer maakt dat Rosman in'elk geval weer in Schiedam kan gaan voet ballen. Een transfer, betaald met vertrouwen; Plots is hij .de rrian die het CDA achter de collegetafel moet zien te krij- als eerste invaller vanaf de zijlijn toekijken. En nu hij riet Is opgesteld wil het kabinet, notabene gesteund door zijn eigen partij, het Openbaar Li chaam Rijnmond buitenspel zetten. Voor twee andere Schiedamse CDA-Rijnraond- raadsleden, Ad Sonneveld en Henk Metaal, zo onverteer baar dat zij hebben aangekon digd op de dag van de, ophef fing van Rijnmond hun lid maatschap van het CDA op te zeggen. Zo niet Siem Rosman. Het kabinet zit fout, daarin geeft hij zijn twee collega's wel gelijk. Rijmond moet een zelfstandige provincie wor den. „Maar ik laat mij het CDA niet uitjagen omdat men fouten maakt, in de kamer fractie," roept hij. De CDA- kamerfractieis te afstande lijk gëweest, gesprekken mét lokale CDA-bestuurders zijn moeizaam op gang gekomen; reden genoeg om flink boos ter n&ïs&twrtggggg

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1