K Wil Op DE KIPCLUB ONDER 'Als ik een vrouw was, had ik op één gestaan' 'NAFDAKJE De komeet, het hondje en de puistjes Winkeldief aangehouden Laatste Instuif Schoonmaak van grond Dwarsstraat Sportinstuif 'Niet netjes' Klachtenregeling voor politiekorpsen Uitzending ziekenomroep op oudejaar (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De hoofdbibliotheek aan de Lange Haven voortaan op zaterdagmiddag dicht; daaraan valt vol gens bibliotheekdirec teur Henk Ewoldt niet meer te ontkomen nu arbeidstijdverkorting (ATV) is ingevoerd. Ewoldt reageert hier mee op een besluit van het college van burge meester en wethouders dat de bibliotheek niet mag „herbezetten". Een besluit, dat volgens Ewoldt „hard is aange komen". CONCURRENTIE Het aantal leners van de bibliotheek is vorig jaar afgenomen met bijna acht pro cent. Oude lullen (0wm HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 DECEMBER iddag di Ook in 1984 werdén de ope ningstijden van de hoofdbiblio theek al beperkt. Het aantal uren per week werd. toen in verband met bezuinigingen, te ruggeschroefd van 40,5 naar 38,5. Forser was de reductie in 1984 voor de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven: van 22 naar 15 uur. De jeugdbiblio theek kan in het nieuwe voor ste! van Ewoldt nu weer een- half uurtje per weeklanger open. Ewoldt pleit voor een open stelling van de jeugd- en hoofdbibliotheek op de zater dagen van 10-13 uur. Dit zou „roostertechnische voordelen" opleveren, maar ook financië le. De directeur becijfert in zijn voorstel dat zes mille per jaar aan onregelmatigheids toeslagen wordt uitgespaard. „Bovendien steekt de Schie- damse bibliotheek zelfs na de sluitingsmaatregel niet slecht af bij de vijftig grootste biblio theken in Nederland,".; voegt hij daaraan toe. Alleen de hoofdbibliotheken inAmsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Venlo en Helmond zijn op de zaterdagen zes tot zeven uur open, zo blijkt Hit een overzicht dat Ewoldt aan het college van burgemeester en wethouders heeft gestuurd. In ruim veertig andere steden varieert dat aantal uren van twee tot vier. Van de gloednieuwe Rotter damse hoofdbibliotheek onder vindt de Schiedamse overigens een flinke concurrentie, schrijft Ewoldt in zijn jaarver slag 1984. In dat jaar nam het aantal leners in Schiedam (van alle lokale bibliotheek vestigingen bij elkaar) af met bijna acht procent, van 18.190 naar 16.780. Andere oorzaken zijn volgens het jaarverslag het teruglopend inwonertal van Schiedam en een serie prijsverhogingen. Een ander opvallend cijfer uit het jaarverslag van 1984 van de bibliotheek is het ziek teverzuim onder het personeel: dat ligt „ruim boven de tien procent". Directeur Ewoldt is bezig dit in samenwerking met de Dienst Personeel en Organi satie van de gemeente en de GG en GD te veranderen. "Doorstroming" was de re den waarmee Van der Stel naar eigen zeggen aan de kant is geschoven. Een argument dat hem allerminst aanstaat: "Doorstroming? Daar is geen sprake van. Als je de lijst be kijkt, zie je dat er geen echte nieuwe namen op staan. Wij moeten plaats maken voor mensen die al eerder in de raad hebben gezeten. Dat is oude wijn in nieuwe zakken. Eén ding kan ik in ieder geval constateren: ze hebben de oude lullen eruit gegooid" In een algemene ledenverga dering zal de PvdA-Schiedam op 6 januari beslissen over de definitieve kandidatenlijst Juist om de rust in het kamp te bewaren is besloten om de concept lijst door een onafhan kelijke commissie te laten sa menstellen. Ruim drieëneen half jaar geleden mondde een zelfde soort vergadering vol gens getuigen, namelijk uit in een rumoerige samenkomst waarbij persoonlijke vetes via de microfoon werden uitge vochten en politieke kopstuk ken het veld moesten ruimen. Volgens de geldende procedu reregels wordt over iedere af zonderlijke kandidaat gestemd en kunnen er per plaats tegen kandidaten naar voren worden geschoven. „Een belangrijke dag, dan wordt het politieke spel ge speeld," aldus Van der SteL ,Jk moet uitkijken met wat ik zeg. Ik wil niet dat de regenbul die nu boven mijn hoofd hangt ook andere mensen nat maakt." Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM ,AIs ik een vrouw was geweest had ik op nummer één gestaan. Vrouwen zijn "in". Ze komen hoog op de kieslijst. Ongeacht of ze nu verstand of politiek inzicht hebben." Gespierde taal van het Schiedamse PvdA-raadslid Lou van der Stel (56). Zoals het er nu naar uitziet krijgt de politieke carrière van de Schiedammer in februari een ongewild einde. Tot zijn grote verontwaardiging moest hij twee weken geleden vernemen dat hij op een voorlopig onver kiesbare plaats op de kandida tenlijst is gezet. „Een beetje aparte opstelling/een andere mening, dat wordt allemaal niét gewaardeerd," meent hij. „Dan kom je vanzelf terecht op nummer 18." Van dierStel is één van de 'drie zittende raadsleden in de socialistische fractie die op het voorlopige aanbevelingslijstje buiten de boot zijn gevallen. Onder leiding van Eerste Ka mer-lid Jan Slmones plaatste een speciaal in het leven ge roepen onafhankelijke com-: •missie, behalve Van Der Stel, ook Cees Hulsman en de on- langs ingevallen Arie Zwam- bbrn te laag voor een plaats in de plaatselijke volksvertegen woordiging- Raadslid Arie, van Loenen balanceert met- zijn veertiende plaats op het randje fyjujaischeid. - - Een "optelsom" brengt Van der Stel tot de conclusie dat hij een "bedreiging vormt voor mensen die een bepaalde func tie willen hebben. Als ik terug kijk op de afgelopen vier jaar in de raad, heb ik in totaal toch geen onvoldoende ge haald. Dan moeten er dus an dere dingen meespelen. Menin gen, tot bepaalde clubjes beho; ren. Maak anders maar eens duidelijk waarom de nieuwe kandidaten zo goed zijn om mij op de kieslijst te passe ren." Uit het relaas van Van der Stel blijkt dat volgens hem fractievoorzitter Gé Brouwer een belangrijke kracht op de achtergrond is. Dit alles met het oog op een nieuw te vor men college. Van der Stel was vorig jaar één van de twee kandidaten voor een vijfde wethouderspost. De zetel kwam vrij nadat wethouder Renier Scheeres tot burge meester van Schiedam was be noemd. Zijn tegenkandidaat was Hans van Kleef. „De stemming in de fractie, over wie er nu wethouder zou worden, staakten. Op een zeker moment dreigde lk toch nog als winnaar uit de bus te ko men. Toen werden er opeens, allerlei stunts uitgehaald om te voorkomen dat ik op die stoel zou belanden. Ineens wil den zé het op vier houden. Als je graag zelf wethouder wil worden, moet je voorkomen dat iemand anders die zetel In neemt Stel je voor dat ik het heel erg goed gedaan zou heb- Van der Stel op een ar chieffoto. „Ze hebben de oude lul len eruit ge zet." ben. Het kwam hem blijkbaar in die tijd niet uit om al een gooi naar het wethouderschap te doen," aldus Van der Stel. „Je zal nu toch met verdomd goede argumenten moeten ko men om er toch een vijfde wet houder bij te krijgen." De zittende wethouder Her man Posthoorn maakt het vol gens Van der Stel ook niet lang meer aan de top van het ge meentebestuur. „Hij is gezakt naar een achtste plaats. Voor mij betekent dat Posthoorn, WM"/y: WÊïy Het ludieke protest van de Vlaardingse Kipclub, om als kerstdiner slechts één kip te verdelen tijdens een open lucht maaltijd, is gisteravond letterlijk in het water gevallen. Verjaagd door natte sneeuwjachten waren de vier leden van de club en enkele sympathisanten genoodzaakt onder een afdakje van het vroegere stadhuis van Vlaardingen hun minimale portie gevogelte te nuttigen. Van publiek, onontbeerlijk bij iets als een actie, was geen sprake. De Markt lag er, niet in de laastste plaats door het weer, totaal verlaten bij. Het bleek de Kipclub, die vindt dat de jaarlijkse éénmalige uitkering een zoethoudertje is en dat door haar acti viteiten wil laten blijken, niet te deren. Met de nodige vrolijkheid werd een toch nog flink uit de kluiten gewassen kip op een meegenomen barbecue etensklaar gemaakt. Onder het afdakje stonden reeds de tafels gedekt. VLAARDINGEN De Zie ken-, èn Bejaarden Omroep Vlaardingen verzorgt op oude jaarsavond een speciale uit zending. Familie en bekenden van patiënten in het Holy-zie- kenhuis en bejaarden in de te huizen De Meerpaal èn. Vaart-' land kunnen via de omroep de beste wensen overbrengen. Tij dens een directe uitzending., zullen ook verzoekplaten wor den gedraaid. Via net'telefoon nummer 74.18.11 kunnen geïn teresseerden hun. wens doorge ven. De uitzending Is van acht tot elf. MAASSLUIS Het perso- neel van een sigarenzaak in het Maassluise winkelcentrum Koningshoek heeft een 25-jari- ge man overgeleverd aan de politie op verdenking van win keldiefstal. Volgens de verkla ringen, van het personeel wilde de man, een inwoner van Ber*. kei Rodenrijs, de winkel verla ten met twintig pakjes sigaret ten, zonder daarbij af te reke nen. Uit een woning aan de Zane-' veltstraat in Maassluis zijn een videorecorder, een radio en een draaitafel ontvreemd. SCHIEDAM Discjockey Cor Hersbach draait de plaatjes tijdens de laatste avond van de Schiedamse Instuif komende zondagavond. Hersbach neemt op die dag tevens afscheid als discjockey bij de Instuif. Op nieuwjaarsdag is er 's avonds een nieuwjaarsinstuif met me dewerking van Down Town. Beide avonden beginnen om half negen. De entree bedraagt telkens vijf gulden. SCHIEDAM De grond van het voormalige gasproductie- bedrijf GTB in de Dwarsstraat in Schiedam wordt volgend jaar thermisch gereinigd. Een speciaal te "bouwen installatie; aan dé Nieuwe Waterweg straat gaat het karwei klaren. Het schoonmaken van de grond gaat in totaal zo'n 27,5 miljoen gulden kosten. De opdracht voor de reiniging van de grond is afkomstig van het openbaar lichaam Rijn mond in- het kader van be voegdheden op grond van de interimwet Bodemsanering. De kosten komen voor tien percent voor rekening van de gemeente Schiedam. Het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer betaalt de rest. VLAARDINGEN Voetbal, tafeltennis en hockey zijn en kele sporten waarin ,de jeugd zich komende dinsdag kan uit leven tijdens de jaarlijkse sportinstuif in sporthal West- wijk. De dag is voor scholieren tussen de zes eri. dertien jaar en kost ééngulden per per soon. De instuif begint om tien uur 's ochtends en duurt tot vier 's middags. zeg maar dag met je handje. Zo duideiijk is dat. Er klopt geen flikker van. Als je nu vraagt wat ze allemaal fout hebbengedaan kun je alleen maar zeggen dat ze al zo lang in de raad zitten." Van der Stel noemt zichzelf na ruim tien jaar raadslid maatschap een "dwarsligger" in het socialistische kamp. Toen hij de afgelopen raads vergadering de vergaderzaal kwam binnenlopen, had hij het gevoel dat zijn eigen partijle den hem meden gezien zijn on verkiesbare positie. Alsof Ik een besmettelijke ziekte had. Niemand vroeg of zei iets te gen me. Behalve dan Hans van Kleef die naast me zit. Doordat ik voor m'n eigen mening uit kom ben ik geen zekere factor voor de fractie. Ik heb' er één dag de pest in gehad dat ze me op de achttiende plaats op de lijst hebben gezet. Nu ben ik er niet ongelukkiger door. Ik heb niks te verliezen. Ik had na de volgende periode toch moeten stoppen." SCHIEDAM „lk be grijp hieruit dat hij mij probeert zwart te maken. Ik ga verder niet op de opmerkingen in. We zien het op zes januari wel," aldus fractievoorzitter Gé Brouwer in een korte re actie op de opmerkingen van Lou van der Stel. De wethoudersambities van Brouwer hebben volgens Van der Stel mede ge zorgd voor zijn achttien de en onverkiesbare plaats op de kandidaten lijst. „Het is niet netjes om nu al opmerkingen te maken," vindt Brouwer. „De beschuldigingen Iaat ik voor zijn rekening." Afgelopen Kerstmis heb ik naar de hemel getuurd. Mijn oog heeft gezocht naar de echte kerstster die als de komeet Halley zou ver schijnen. Eén keer in een mensenleven, om precies te zijn één keer in de zesenze ventig jaar, snelt dit natuur verschijnsel langs het firma ment. Uit mijn kindertijd herinner ik mij Mmelijk leugenachti ge stripverhalen: classics geheten. In één daarvan, gedrukt op verschrikkelijk slecht krantenpapier, werd verhaald hoe honderddui zenden mensen in paniek wegvluchtten voor de alles verzengende hitte van de staart van de komeet. Een 'soort verwerpelijke kruisra- ket dus: Gelukkig komt zoièts (nog?) niet voor an ders hebben de Jehovage tuigen op zondagochtend niets meer te doen. Het ein de van de wereld is nog niet nabij. De komeet van Halley fasci- ■s neert mij. Nauwkeurig bere- 1 kenen wi) waar en wanneer de komeet aan het uitspan sel te zien is. Jaren vooruit sturen wij satellieten de lucht in om de komeet op 500 kilometer afstand te kunnen benaderen omdat wij zo weinig van zo'n ding weten. In de maanden mei en ok tober, volgend jaar, door klieft de aarde de miljoenen kilometers lange staart van de komeet, wat gepaard gaat met een natuurlijk vuurwerk van wegspattende meteorieten. Ik kijk er nu al naar uit. Dat is heel wat anders dan al dat knallend tuig wat wij dinsdagnacht de lucht in la ten vliegen. Ik hou best van een.beetje vuurwerk. Zo op het dak van het Stadskantoor of op het Scheveningse strand. Mijn oh's en ah's vliegen de strot uit en met sterretjes in de ogen ga ik naar huis. Maar ik haat donderslagen, gitlende keukenmeiden, rot jes, amateuristische vuur pijlen en potten Bengaals vuur die in de Oudejaars nacht worden afgestoken, ik vervloek de knallen van niet ontbrand vuurwerk op Nieuwjaarsmorgen als ik net in mijn eerste slaap ben. Tien jaar geleden heb ik eens dienst gedaan in een klein Rotterdams hospitaal, zo in de orde van grootte als het Schielandziekenhuis. Op de EHBO-post werkten zo'n zes a zeven artsen. Sa men met de verpleegsters konden zij het werk nauwe lijks aan. De ellende wat daar binnen gebracht werd kan je niet in een Postbus 51-spotjé vatten.. Afgerukte vingers; blaren ih het gezicht zo groot als bloedsinaasappels; brand wonden die leken op open gebarsten barbecueworst- jes en ogen die blindheid uitstaarden. Erger dan ik het me ooit heb kunnen voorstellen. Het kan en.moet natuurlijk an ders. Natuurlijk, geen vuur werk kopen. Maar ik kan me best voorstellen dat je één keer in het jaar iets van je wilt laten horen. Ai was het alfeen maar om alie op gelegde, opgekropte emo ties van Oudejaarsdag kwijt te raken. Maar doet u dat in vredesnaam heel voor zichtig. Je hoeft niet in één klap van je puistjes af om aan trekkelijk te wezen. Laat staan dt je met een blinde- geieidehond de komeet Halley kan zien. Meindert Buytensluyser VLAARDINGEN/SCHIEDAM Met ingang van 1 januari 1986 hebben de politiekorpsen van de Waterweggemeenten een officiële, door de burgemeester bekrachtigde, klachtenrege ling. Er is niet gekozen voor een onafhankelijke klachten commissie, zoals die bijvoor beeld In Amsterdam bestaat. De meeste klachten zullen door de korpsen zelf worden onderzocht. Alleen bij ernstige strafrechtelijke klachten wordt de rijksrecherche ingescha keld. De klachtenregélingen van de korpsen zijn volgens politie woordvoerders 'op elkaar en op de regeling van het Rotter damse korps afgestemd.' De Schiedamse politie kent al sinds december 1982 een offi ciële klachtenregeling. In Vlaardingen en Maassluis wordt de nieuwe regeling in ja- nuari van kracht. De korpsen vervullen hiermee een lang ge koesterde wens die steeds op nieuw in de gemeenteraden .opdook. Tot dusverre werden er bij beide korpsen wel klach ten in behandeling genomen, maar een officiële regeling stonc niet op schrift. De korpsen hebben er hun re denen voor om de voorkeur te geven aan een 'intern onder zoek' boven een onaihankelijk onderzoek. Hoofdinspecteur en plaatsvervangend korpschef van de Vlaardingse politie G. J. M. Bieding wijst erop dat altijd de burgemeester nog als be roepsinstantie kan fungeren. Volgens hem moeten we het intern onderzoek niet zien als t een proces waarbij de klager te biecht gaat bij de duivel. „Het klachtenonderzoek valt uiteen in diverse doorzichtige fasen, welke borg staan voor een zo objectief mogelijke be handeling. De kritiek op volle dige interne behandeling kan worden beperkt door het han teren van duidelijke, doorzich tige procedures, alsmede door het geven van voorlichting," zo zegt Bieding die vindt dat de commissaris van politie de eer staangewezen instantie is om de klachten te behandelen. „Degene die fouten heeft ge maakt moet ook als eerste ge legenheid krijgen om fouten te herstellen," aldus de hoofdin specteur. Op het ministerie van Binnen landse Zaken wordt hard ge werkt aan een 'uniforme klach tenregeling' voor alle politie- korpsen in Nederland. Het is nog niet duidelijk of de unifor- me regeling een onafhankelijke klachtencommissie zal voor- schrijven. Na het overlijden van kraker Hans Kok in een politie cel in Amsterdam zijn de dis cussies daarover weer in volle gang. Een klachtenregeling zou landelijk worden ingevoerd met de plannen voor provinciale politie en een nieuwe politie wet. De wet is dit jaar inge trokken. Er wordt nu gewerkt aan vervangende wetgeving waarin ook de uniforme klach- -j. tenregeling opgenomen zal worden.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1