14 iiiiiiiiÖiiiiiii 1 Kamperen verleden tijd in ME-woningen Teleurstelling, verbazing en blijheid binnen PvdA Stenen en stokken in het Zonnehuis Hersenschudding door IJsbal Politieke vorming Op wintersport: thuis ingebroken Vluchteling bijna 't land uitgezet ws Vlaardingse burgemeester in protest tegen Marcos (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Directeur Harm de Block van Gemeentewerken Schiedam ervaart een teruglo pende belangstelling voor managementfuncties bij zijn dienst. Vacatures voor leidinggevend per soneel trekken steeds minder sollicitanten en ge schikte kandidaten stellen tegenwoordig hoge eisen. De Block wijt dat aan te lage salarissen bij de overheid. Hij wil dat Schiedam samen met an dere gemeenten bij het ministerie van Binnen landse Zaken aanklopt "om verdere uitholling van het overheidsbedrijf te voorkomen". Verrassing Confrontatie Vertrouwen Wethouders HET VRIJE VQLK schiedam WOENSDAG 8 JANUAR11986 Hoge ambtenaren te laag betaald' Schiedam zijn meer dan tien mensen werkzaam in leiding gevende functies. Zij staan aan het hoofd van één van de zeven afdelingen van Gemeentewer ken, zoals Stadsontwikkeling en Bouw- en Woningtoezicht. De directie is drieledig. Personeelszaken bezorgen directeur De Block momenteel de meeste problemen. Zijn dienst heeft in de afgelopen ja ren een flink aantal medewer kers moeten "inleveren" in verband met gemeentelijke be zuinigingen. Zo nam de bezet ting af van 412 krachten in 1982 tot 360 in het vorige jaar. De Block waarschuwt dat er sprake is van "een zeer grote werkdruk" en dat "de grenzen zijn bereikt". In dat verband is hij erg blij met het "herbezettingsbesluit" van het college van Burge meester en Wethouders. Dat betekent voor de dienst Ge- Volgens De Block is er een "duidelijke spanning" op de ar beidsmarkt voor hoog ge schoold personeel. "Bij de overheid zijn de salarissen de laatste jaren omlaag gegaan, terwijl ze in het bedrijfsleven wat stegen. Het wordt steeds moeilijker om de dringend noodzakelijke kwaliteit in huis te' halen. Als dit zo doorgaat komt de normale kwaliteit van het overheidsprodukt ter dis cussie te staan." Hij zegt zijn standpunt ook al in kringen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) te hebben gehoord. Bovendien vreest De Block voor een uittocht van ervaren stafmedewerkers. "Mensen met twintig, dertig jaar erva ring, die hart voor hun werk hebben, maken zich ernstige zorgen over die ontwikkelin gen." Bij Gemeentewerken De Block: "Ervaren mensen met hart voor hun werk maken zich 'zorgen." (foto Arie Wapenaar) meentewerken dat twaalf ex tra personeelsleden mogen worden aangenomen ter com pensatie van de arbeidstijdver korting. Om meer mensen zal hij niet vragen, tenzij Gemeen tewerken er in de toekomst ex tra taken bij zou krijgen. Maar dat verwacht hij niet. Op slag van winter hebben de huurders van de Minimum-Energiewoningen nieuwe geisers gekregen. Foto: Ed Eggermont. SCHIEDAM Op slag van winter hebben de Mlnimum- Energiewoningen in Schie- dam-Noord nieuwe geisers ge kregen. De geisers vormen een belangrijke schakel in het ver warmingssysteem van de CV- loze ME-woningen. De geisers die de meeste van de 184 huur ders tot dusver hadden, ver toonden ernstige mankemen ten. Dat leidde tijdens de vori ge (strenge) winter tot "kam- peerachtige" situaties in de su per-geïsoleerde witte huisjes. De nieuwe geisers die het Gemeentelijk Woningbeheer de afgelopen weken heeft laten installeren worden ook wel "tweede generatiegeisers" ge noemd. De apparaten zijn door de fabrikant, het Drentse be drijf Fasto, gratis teruggeno men en verbeterd. Aanvanke- lijk rekende Woningbeheer er op dat de installatie kort na de zomer kon plaatsvinden, maar problemen bij de ontwikkeling en de keuring van de geisers zorgden voor vertraging. De keukengeiser is het enige, verwarmingsapparaat in een ME-woning. In principe zou den de ME-woningen helemaal geen verwarming nodig heb ben. Een vernuftig buizensys teem zorgt ervoor dat lucht die de woning binnenkomt, wordt verwarmd door de uit gaande lucht. Maar in de prak tijk bleek dat daarbij warmte verlies optreedt, ;De oude geisers konden de soms grote behoefte aan "bii- verwarming" niet aan en gin gen pendelen (afwisselend aan en uit slaan). Begin vorig jaar. toen het enkele weken streng vroor, klaagden bewoners er over dat zij hun jassen in huis moesten aanhouden en alleen aan warm water konden ko men door koud leidingwater te koken. Zo kwam het dat de gei sers al gauw als "kinderziek te" van de ME-woning werden beschouwd. In de korte tijd dat de nieu we apparaten er zitten zijn er bij Woningbeheer, eigenaar van de ME-woningen, bijzon der weinig storingen gejme ld. „Maar we zullen pas na één of twee jaar kunnen beoordelen of deze geisers werkelijk beter zijn," aldus directeur Woninge- beheer A. Verdoes. Hij rekent daar wel op, omdat de appara ten zijn goedgekeurd door het Gasinstituut van het Rijk. Een andere "wintervemieu- wing" bij de ME-woningen be treft het gebruik van alles- branders. Tot voor kort had den 17 van de 184 MB-gezin- nen, vaak uit idealistische overwegingen, een allesbran- der in plaats van een grote keukengeiser voor de verwar ming van de woning. 12 Van die 17 gezinnen hebben inmid dels afgehaakt en alsnog voor een geiser gekozen, omdat ook de allesbranders niet pro- bleemvrlj waren. Door de sterke isolatie van de woningen konden de rook gassen moeilijk ontsnappen (ventileren doen ME-bewoners niet graag, omdat dit leidt tot warmteverlies), met als ge volg klachten over benauwd heid en tranende ogen. Ook de toestellen zelf vertoonden mankementen. Woningbeheer nam vorig jaar het zekere voor het onzekere en verzocht de 17 gezinnen de allesbran ders niet meer te gebruiken. Vijf gezinnen hebben nu om gebouwde allesbranders gekre gen, tegelijk met de installatie van 179 nieuwe geisers. In de koude november- en december maanden hebben de huurders tijdelijk gebruik gemaakt van electrisehe kacheltjes, die door Gemeentelijk Woningbeheer beschikbaar waren gesteld. Mogelijk zullen de ME-wo ningen nu eindelijk optimaal gaan functioneren, In oktober vorig jaar oordeelde een groep van wetenschappers al dat, op wat technische gebreken na, het moderne verwarmingssys teem een "forse doorbraak" be tekent voor de sociale woning bouw in Nederland. Berekenin gen wijzen uit dat huurders van de ME-woningen jaarlijks gemiddeld 700 gulden aan energielasten in hun zak hou den. Het gemiddelde gasverbruik van de ME-woningen, die in 1983 zijn gebouwd, ligt onder de 500 kubieke meter per jaar per gezin. Een modaal gezin in Nee xland verstookt jaarlijks bijnt 2.000 kubieke meter gas. Evenmin denkt hij dat Ge meentewerken het rustiger krijgt, nu omvangrijke werken zoals de nieuwe trambaan en de omlegging van de riolen achter de rug zijn. "Gelukkig is er nog aanzienlijk veel werk, ik denk aan de stadsuitleg en de buitenwaterkering. Ge meentewerken is beslist geen slaperig apparaat. Wij zijn een dynamische organisatie," al dus De Block. In 1984 is de om zet van de dienst ten opzichte van 1983 met ruim twintig mil joen gulden toegenomen tot 140, miljoen, zo blijkt uit cijfers die deze week zijn gepubliceerd. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In een protestbrief aan de autoritei ten van de Filippijnen heeft de Vlaardingse burgemeester A. A. J. M. van Lier zich ernstig ontstemd getoond over het zo geheten 'Escalante-incident', waarbij 29 demonstranten in een schietpartij werden ge dood. Na die actie, op 20 sep tember 1985, worden ook nog eens 197 stakers gemist. Het protest van Van Lier houdt mede verband met de 'vriend schap' die Vlaardingen heeft gesloten met de stad Bacolod City, gelegen op het Filippijn se eiland Negros. Wethouder IJsbrand van der Velden overhandigde gisteren namens de burgemeester, die ziek is, de protestbrief aan aan de Filippijnse priester Eusebio Mana-Ay uit Bacolod City. Buddy, zoals de priester zich in Europa voor het gemak laat noemen, reist momenteel door Nederland langs steungroepen. Hij hoopt er geld op te halen voor de hongerende bevolking in Bacolod City. De dalende suikerprijzen hebben de suikerarbeiders de afgelopen tien jaar tot armoe de gebracht. Het dictatoriale bewind van president Marcos verergerde de situatie, zodat Buddy nu spreekt van toene mende hongersnood. Buddy kreeg deze week nog een telefoontje uit Bacalod Ci ty, waarbij hem werd verteld dat opnieuw zes mensen zijn doodgeschoten In het plaatsje Kabankalan. De zes maken deel uit van de NFSW, de vak bond van arbeiders in de sui ker-sector. Buddy werd hier over geïnformeerd als be stuurslid van Bayan, een pro gressieve volksorganisatie die de boeren en de arbeiders ver tegenwoordigt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Teleurstel ling, blijheid maar ook verba zing kenmerken de stemming in de PvdA. Teleurstelling bij degenen die .maandag in de kandidatenvergadering afvie- jen als-, aspirant-raadslid. Blij heid vooral bij de (op papier) gekozen fractieleden. Verba zing alom echter over de ma nier waarop de medestanders van partijvoorzitter Ruurd van der Veer hun kandidaat naar voren hebben geschoven. De "val van Van der Veer" is het meest in het oog lopende wapenfeit van de voor de rest rustig verlopen vergadering. De nederlaag die de arts uit Kethel te verwerken kreeg, laat zelfs de "winnaars" niet ongemoeid. "Het was niet pret tig om te zien hoe Van der Veer telkens als tegenkandi daat werd voorgesteld, en het steeds niet haalde," vindt bij voorbeeld Truus de Nijs die in een directe confrontatie met haar voorzitter onaantastbaar bleek op de tweede plaats van de kandidatenlijst. Groot was de verrassing toen Van der Veer mefeen al bij de nummer één op de lijst, Gé Brouwer, als tegenkandi daat werd opgevoerd. De voor zitter bleek zelf ook verbaasd, gezien zijn directe reactie om zich in dit geval terug te trek ken. "Er waren duidelijk men sen die een confrontatie tussen mij en Brouwer wilden. Dat is niet juist. Dan ga je verkeerd de verkiezingen in. In ieder ge val de lijsttrekker moet onbe schadigd blijven," aldus Van der Veer die hevig teleurge steld uit de vergadering kwam. De arts uit Kethel bleek geen bezwaren te hebben tegen zijn tegenkandidatuur tegen achtereenvolgens Truus de Nijs (nummer twee), Aad Wiegman (nummer 3), Chris Zijdeveld (nummer vijf) en uiteindelijk nieuweling Ton de Vos (nummer twaalf). De tak- tiek van de groep .Van der Veer wordt achteraf door me nigeen als minder goed afge schilderd. Door zo vaak te worden genoemd als tegenkan didaat, werden de kampen steeds sterker gescheiden en verloor Van der Veer, luidt de kritiek. "Het is jammer dat hij iede re keer weer werd opgevoerd," vindt Truus de Nijs. "Na enke le stemmingen werd daardoor al duidelijk dat hij zou verlie zen." En Gé Brouwer: "Het heeft mij verbaasd dat hij als tegen kandidaat van corifeeën bin nen de partij werd opgesteld. Ja, als je dan vier keer het on derspit hebt gedolven, verlies je de vijfde keer ook. Ik had zeker niet verwacht dat hij het op zou nemen tegen Truus de Nijs. Op zo'n manier blameer je je eigen partij." Hoewel Van der Veer een di recte "strijd" met Brouwer af wees, kon een confrontatie tus sen de twee kopstukken niet voorkomen worden. Brouwer greep persoonlijk in toen de Gé Brouwer blij: "Rust in PvdA heeft kenne lijk belang rijke rol ge speeld." Ruurd van der Veer er naast: "Alles een beetje burgerlijk voortlaten kabbelen." Foto's: Eg germont V "O.V& arts het tegen de zittende wet houder Chris Zijdeveld opnam. „Minderwaardig" noemt Van der Veer deze actie-Brou wer. „Hij had als lijsttrekker geen rol moeten spelen. Dat heb ik ook niet gedaan. Brou wer haalde oude koeien uit de sloot. Ik ben inderdaad een tijdje uit de partij geweest. Maar ik heb de afgelopen vier jaar als voorzitter wel de par tij getrokken. Als je het verle den persé naar voren wilt ha len, moet je dat maar doen. Het was natuurlijk teleurstel lend, maar dat was het al voordat de vergadering begon. Het raadslidmaatschap is iets dat ik graag had gewild, maar m'n leven valt of staat er niet mee," aldus Van der Veer, die al meermalen te kennen heeft gegeven als voorzitter af te zullen treden. Met het stemgedrag kan de huidige gemeenteraadsfractie tevreden zijn. De lijst van de onafhankelijke commissie tel de drie nieuwe namen, waar onder die van de Turk M. En- gin. Ongekend voor de PvdA- Schiedam werden de eerste ze ventien plaatsen door de meer derheid van de algemene le denvergadering goedgekeurd. De vergadering gaf daarmee te kennen vertrouwen te heb ben in zowel de onafhankelijke commissie als in de fractie. „Er zit een stukje lijn in het verhaal," vindt Brouwer die na de vergadering de "overwin ning" met medestanders vier de. „De afgelopen vier jaar is er rust gekomen in de gemeen tepolitiek en in de PvdA-Schie- dam. Dat heeft kennelijk een belangrijke rol gespeeld." Van der Yser heeft daar zijn eigen mening over: „Houden wat je hebt, rustig aan doen, geen revolutie. Dat is wat de ledenvergadering tot uiting brengt. Alles een beetje bur gerlijk voort laten kabbelen. Iedereen die zich sterk wil pro fileren, wordt niet op de lijst gezet. Dat heeft met de crisis tijd te maken. Vroeger vlucht te men terug in de kerk." „De mensen die de afgelopen vier jaar in-de raad hebben ge zeten, krijgen de tijd om zich waar te maken," meent Truus de Nijs die maandagavond zeer verguld was met haar eigen verkiezing en ook die van haar huidige collega's in de raad. „Het betekent dat de ledenvergadering toch al ver trouwen had in de fractie." Interessant is de vraag of de voorlopig behoudende koers van de socialisten wederom een samenwerking met de WD in het college in de hand werkt. Gé Brouwer waagt zich in ieder geval niet aan een voorspelling: „Het is onheus om daar nu uitspraken over te doen. Laten we eerst de uitslag van de verkiezingen afwach ten. Het kan alle kanten uit. Ook speelt mee hoe we reage ren als we een meerderheid halen." In het algemeen wordt ge steld dat de eventuele wethou derskandidaten bij de "eerste tien" op de kandidatenlijst staan. Een ander verhaal wdl juist dat de PvdA doorgaans haar wethouderskandidaten op de eerste plaatsen van die lijst zet. Zowei Brouwer als De Nijs wijzen een wethouderszetel niet bij voorbaat af. Voorzitter Jan Simons van de onafhanke lijke commissie heeft gezegd dat de lage noteringen van Zij develd (vijf) en vooral Her man Posthoorn (acht) hun huidige positie niet bij voor baat in gevaar brengen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een ijsbal heeft een 16-jarig Schiedams meisje een hersenschudding bezorgd. Ze kreeg het projectiel op het trottoir langs de Burgemeester Van Haarenlaan tegen de slaap gegooid. Van de daders ont breekt elk spoor. Het meisje meldde zich met klachten over hevige hoofdpijn en misselijk heid in het Schieland Zieken huis. Zij is daar opgenomen. Eén en ander gebeurde maan dagmiddag rond half twee. SCHIEDAM Verdeeld over twaalf maandagavonden of woensdagochtenden begint nog deze maand een cursus Politieke Vorming van Vrouwen in het Schiedamse vrouwen ontmoetingscentrum Barrika. De cursus kost vijftig gulden. Er is kinderopvang aanwezig. Tijdens de lessen wordt onder meer aandacht besteed aan de komende verkiezingen. Aan melden kan via de telefoon nummers 26.07.56., 71.39.96. en 73.37.26. (Van een onzer verslaggevers)' SCHIEDAM Terwijl de be woners op wintersportvakantie waren is ingebroken in twee huizen in Schiedam. Uit een woning aan het Sibeiiusplein verdwenen sieraden en horlo ges ter waarde van 2250 gul den. Uit een keiderbox aan het Bachplein werd een hoeveel heid gereedschap, waaronder een accu en een aggregaat ge stolen. De waarde van de goe deren is 1500 gulden. De in braken vonden vermoedelijk plaats in de kerstweek. Maandag is uit een geparkeer de auto aan de Lange Nieuw- straat een videorecorder ter waarde van 1500 gulden ge stolen. De dief sloeg de achter ruit in en richtte daarmee voor 500 gulden schade aan. VLAARDINGEN De Vlaar dingse kunstenaar Rob Jans- sens (33) is de eerste exposant in het nieuwe jaar in het Zon nehuis aan de Dillenburgsingel. Enkele minuten voordat hij (te laat) arriveerde, werd daar gis termiddag een tentoonstelling geopend met acrylschilderijen, aquarellen en foto's van deze Vlaardinger, die sinds hij de Academie in 1975 verliet al tal loze malen geëxposeerd heeft. In een korte openingstoe spraak maakte de heer A. Bos van de werkgroep exposities beeldende kunst in het Ont moetingspunt van het Zonne huis bekend, dat de expositie- kalender van dit jaar al voor meer dan de helft vol zit. "Met beroeps en amateurs, want iedere exposant heeft we! iets bijzonders", aldus Bos, die Janssens een bekende figuur in de Vlaardingse kunstwereld noemde. Hij zei, dat Janssens op zijn vraag om iets over zijn werk te vertellen had geant woord: "Met mijn werk zeg ik alles wat ik wi! zeggen". En met deze woorden verklaarde Bos de tentoonstelling voor ge opend. Rob Janssens studeerde van 1970 tot 1975 aan de Acade- - mie van Beeldende Kunsten te Rotterdam. Hij nam daarna deel aan tal van groepsten toonstellingen en had ook en kele eenmans-tentoonstellin gen. in Vlaardingen exposeer de hij eerder in 1980 en 1985 in de Galerie/artoteek en in 1985 in Kunst Plus. in het Zonnehuis toont hij kleu renfoto's die hij in Frankrijk maakte van bamboestokken en stenen. Deze komen geheel of in detail terug op zijn grote acrylschilderijen (acryl is een sneldrogende verf), waarin evenals bij de foto's het accent ligt op de compositie. Andere beeldbepalende elementen zijn grijze vegen en grote witte vlakken. De expositie wordt gecompleteerd door drie aqua rellen, die losstaan van deze serie. Zij tonen een jas aan een kapstok, een emmer en een paar laarzen. Het Zonnehuis, Dillenburgsin gel 5, Vlaardingen. Acrylschil derijen, aquarellen en foto's van Rob Janssens. Dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. Tot 1 februari. VLAARDINGEN - De Eritrese vluchteling Zeray Ekbamecale (24) heeft het Vlaardinger poli tiebureau aan het Delfseveer verlaten en is opgenomen door de Vlaardingse vluchtelingen- vereniging (VVN). „Het scheel de maar een haar," zegt Bim Oppenheim van de VVN. „Als we er niet tussen gekomen wa ren, was hij door de douane di rect weer teruggestuurd. Zon der de regels die hiervoor gel den in acht te nemen, zouden ze de vluchteling snel het land uit gewerkt hebben," aldus Oppenheim. Ook de Vluchtelin gen Vereniging Rijnmond (VVR) klaagt over het optreden van de douane en zegt dat met de regels nogal eens de hand wordt gelicht. De douanere cherche is niet voor commen taar bereikbaar en de vreem delingendienst zegt dat de re gels wel worden nageleefd. Zeray Ekbamecale is op vrij dagmiddag 27 december door de kapitein van het motorschip Bunga Kasumba uit Maleisië overgedragen aan de douane, nadat de boot was afgemeerd aan de nieuwe Matex in de Ko ningin Wilhelminahaven in Vlaardingen. Hij werd als ver stekeling door de bemanning ontdekt in de machinekamer, inmiddels had de rederij Ne derland Overzee de hulp inge roepen van de Vereniging van Vluchtelingen Rijnmond (VVR). Gijs Aadriaansens, medewer ker van de VVR, is daarop di rect naar het schip gegaan. In een gesprek met Ekbamecale kreeg hij duidelijk te horen dat de man asiel wilde aanvragen. Nadat ook de douane met de vluchteling had gesproken, werd de kapitein van het schip ingelicht. „Ik wist niet wat ik hoorde," zegt Aadriaansens. „Terwijl ik net hoorde dat hij wei asiel zou aanvragen, zei den de twee douane-beambten dat de man aan boord moest blijven omdat hij geen asiel vraagt. Ik heb toen de douane voorgesteld alsnog gezamenlijk met de man te gaan praten. Ik kon immers niet geloven dat hij zo snel van gedachten was ver anderd. De douane ging hier echter niet op in. Ze zouden met hun superieuren in beraad gaan. De twee beambten kwamen la ter in de middag (nog altijd vrijdagmiddag 27 december) terug met de mededeling dat de man aan boord moest blij ven. Nadat de VVR steeds met' het ministerie van Justitie had gebeid, kwam het uiteindelijke besluit om de vluchteling naar het politiebureau over te bren gen. Daar werd hij een dag la ter gehoord door iemand van het ministerie van Justitie," al dus Aadriaansens. Bim Oppenheim (VVN) is op maandag 30 december '85 Ze ray gaan afhalen van het poli tiebureau. „Samen met een andere Eritreeër, de heer Hab- te, ben ik hem gaan ophalen. Wat we aantroffen was een zie lig hoopje mens. Hij had abso luut niets bij zich. Zelfs geen sok had die man. Als zijn bezit tingen waren bijeen gepakt in een klein bundeltje en in een doek gerold. Het was haast niets, ik kon het zo in mijn bin nenzak steken." Met hulp van Hèbte heeft Bim Oppenheim een gastgezin kun- nen vinden, in de familie E. Schut aan de Bosiaan in Vlaar dingen. „Je bent toch weer blij dat het zo gelopen is, hoor. Want reken maar dat het een dubbeltje op zijn kant geweest is. Als dat duppie bij wijze van spreken de andere kant opge vallen was, dan was Zeray het land uitgezet," aldus Oppen heim. Naast de VVR en de WN-af- deling Vlaardingen hebben ook de Vlaardingers A. A. J. M. van Lier (burgemeester) en G. Boender (raadslid) zich ingezet. Boender was getipt door iemand die zou weten dat de vluchteling overhaast het land uitgezet zou worden. Boender wil de naam van zijn informant niet bekend maken. Uit voor zorg heeft hij daarop de burge meester ingeschakeld. Deze verzekerde het raadslid ervan dat de zaak zorgvuldig afge handeld zou worden. Ed Clevers van de VVR in Rot terdam bevestigt dat er wezen- - lijk gevaar was dat Zeray geen kans kreeg om asiel aan te vragen. „Ja, dergelijke geval len komen meer voor," zegt hij. Naar verluidt gaat het om 'enige tientallen vluchtelingen per jaar', die niet volgens de regels afgehandeld zouden worden. „Geregeld worden wij getipt door een rederij. Maar het kan zijn dat er ook nog vluchtelingen de haven in en uitvaren zonder dat wij het we ten. Wij vrezen dat het nogal eens voorkomt," aldus Cle vers.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1