Maassluis laat winst glippen tegen Succes 'Niet druk, maar wel Guitige gezichten bij open dag Blauwe Brug UVG-dames kansloos Gemeentebelangen doet mee in maart Liggende en lachende wethouder PSO niet serieus' Niveau bij volleybal hoopgevend Indringende martelgang van een speelse dikzak WS Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Ter wijl binnen in het Pas sage-Theater in Schie dam 534 kinderen be ginnen aan de 'Wordt Vervolgd Clubdag', waar ze weken naar uit hadden gekeken, ont staan buiten hartver scheurende taferelen. Ruim 2000 kinderen moeten worden teleur gesteld. Alle kaarten zijn uitverkocht. Velen moeten brullend en stampvoetend afge voerd worden. Ontdane ouders weten niet wat ze met hun ontroostba re kroost aanmoeten. De emoties hebben al toppen gehaald en het is nog maar 12.00 uur, zaterdag 11 januari 1986. Het programma van de clubdag moet nog beginnen. HET VRIJE VOLK Schiedam MAANDAG 13 JANUAR11986 In de foyer staat de jeugd te dringen om een handtekening van radio- en televisieman Han Peekei, het brein achter Wordt Vervolgd. Tegen de wanden staan stands van stripbladen en jeugdclubs. Het programma bestaat uit een 'stripkwis', een imitatiewed strijd en een film. De jongeren komen om een dag geamuseerd te worden en de omroepmensen hebben als doel lekkere programma's ma: ken. Peekei doet zijn uiterste best om beide uitgangspunten tot zijn recht te laten komen. Han Peekei begon in 1981 een produktiebureau met zijn jeugdvriend, de regisseur Wouter Stips. Feekel/Stips produkties B.V. sleepte vanaf het begin een groot aantal op drachten binnen van de KRO, de NCRV, de TROS en vooral de AVRO. Kort na de start kwam Han Peekei op het idee 'iets te gaan doen met strips', „Toen ik er eens goed over na ging denken, werd me pas dui delijk waarom strips zo popu lair zijn bij de jeugd. Het zit hem in het visuele. Eén stap verder is de televisie. Dus moest het logische huwelijk tussen strips en televisie geslo ten worden. Dat werd Wordt Vervolgd," aldus Peekei. Al snel ging hij activiteiten combineren. De programma's rond stripboeken waren ge schikt voor televisie, maar ble ken zich ook uitstekend te le men voor radio. De jeugd kon aan Wordt Vervolgd gebonden worden via een club, die in sa menwerking met de AVRO van de grond kwam. De opnamen voor televisie zouden meer sfeer krijgen als die tijdens i'clubdagen' zouden gebeuren. In augustus 1985 werd de eer ste clubdag in Zwolle gelijk ,een succes, dat is uitgegroeid ■tot de onstuimige toeloop van duizenden Wordt Vervolgd- f&ns in Schiedam. Hoogtepunt van de dag is de imitatiewedstrijd, waarbij vijf tig willekeurige jongeren Do nald Duck, Woody Woodpecker "at Road Runner op het toneel mogen nadoen. Alle optredens worden door een camerateam opgenomen en de winnaars ko men in een televisieuitzending. Han Peekei pakt in het Pas sage-Theater alle kinderogen als hij de eerste passen op het podium zet. „Zit je haar goed, jóngens? Knoopjes allemaal dicht Want we komen op de te levisie, hè." Een man van het produktie-team loopt over het toneel en maakt een draaiend gebaar, alsof hij de loop van een Wiel aangeeft „Zag je dat, •,wat die meneer van de televi sie daar deed? Hij liet weten •dat de opnameband loopt. 'Spannend, hè, televisie. Zeg, laat eens horen hoe hard een applaus in hartje Schiedam klinkt? Prachtig, heel goed. Ik tel nu tot drie en dan wil ik het échte grote klaterende applaus horen. Ja?" De sfeer zit er goed in. Er wordt aanhoudend 'ollé olie- 'Mi, mi, zzjoéff' 'Als bij Do- rus Op Schoot..." (foto Arie Wapenaar) héé, ohollé, ollé' gezongen. Een volle bak jeugd in het Passage Theater lijkt zich enorm te vermaken. Maar nog altijd is er niets gebeurd. „We gaan even proberen," herneemt Pee kei het woord, „of we onze sterke lampen goed op jullie kunnen richten. Hm, wat Is dat toch spannend, televisie, jon gens wat is dat spannend." „Dat duurt even, dat met die lampen. Dat vinden jullie toch niet erg, hè? Weet je wat, we laten ondertussen even de Wordt-Vervolgd-tune (herken- nings-melodietje) van ons ra dioprogramma horen. Dat is leuk." Een assistente, Debbie de Jong, leest de eerste tien na men voor van jongens en meis jes die straks op de bühne mo gen. „Jongens, graag allemaal aan die kant," klinkt Peekels rustige, vaderlijke stem weer door de zaal. Het team heeft nog steeds de handen vol om apparatuur aan de gang te krijgen. „Even een applausje voor de cameramensen," pro beert de presentator nog maar eens. De aandacht van de jeugd is niet stuk te krijgen. Dan ko men de jury-leden binnen. Het zijn de tekenaars Miehei Na- dorp (Donald Duck) en Willem Ritsier (Harry Lipwitts). Na dat ze aan de zaal zijn voorge steld, heeft Peekei nog een op- kikkertje: „Wie wil er stripte kenaar worden?" Ongeveer tien vingers gaan omhoog. „Nou, dat valt mee, meestal zijn het er veel meer. Mooi vak hoor, striptekenaar. De eerste twintig jaar verdien je niets. Je werkt zeven dagen per week en veertien uur per dag. Géén vakantie. Maar het is écht hartstikke leuk, hoor.Ik kan het iedereen aanraden." De tijd gaat snel. Han Peekei vult professioneel alle verloren minuutjes op met zijn vlotte babbel. „We gaan beginnen," verrast hij ten slotte iedereen. Op de bühne klimt een jonge tje. De eerste stappen zet hij stoer, maar naarmate hij dich ter bij de microfoon komt, lijkt hij meer verlegen te worden. Hij legt dan nonchalant zijn handen op de rug. „Even stilte in de zaal," zegt Peekei vanuit de coulissen. „Het valt niet mee als je daar staat. Oh, jon gens, nee. Het is zo moeilijk. Maar als je wilt, lukt het. Be slist." Het manneke lijkt te praten, maar we horen niets. „Waar blijft het geluid?" vraagt onze geduldige presentator nu wat geïrriteerd. Assistente Debbie komt naar voren, boert wat in de microfoon, die plotseling weer arbeid wil verrichten. "Opnieuw het kereltje op de planken. Ditmaal met meer zelfvertrouwen: „Ik ben Ri chard Goosen, 13 jaar en ik doe Donald Duck na." De zaal wordt getracteerd op een ge weldige mimiek, waarbij het geëigende Donald Duek-geluid door merg en been gaat.„Heel goed", zegt Han Peekei. Wat wij nog tientallen keren zullen horen, ving Walt Disney toe vallig op via zijn melkboer die een geit bezat met een bescha diging aan de stembanden. Hetgeen wij nu herkennen als de stem van Donald Duck is het inmiddels miljoenen malen geïmiteerde gemekker van een zieke geit. Walt Disney gaf zijn inspeciënt opdracht het lijden de dier na te doen en boekte er grote succesen mee. De tweede kandidaat komt op, maar wordt teruggestuurd. „Dat apparaat, dat televisie heet, schijnt te weigeren. Het is een geluidsprobleem," zegt Peekei die het gebeuren niet meer spannend durft te noe men. Later valt het licht uit, Peekei moet van microfoon verwisselen en krijgt de nei ging de medewerkers tot de or de te roepen. „Misschien is er een stop doorgeslagen," zegt hij luchtig. De voorstelling wordt weer voortgezet. Han Peekei slaagt nu er in om de jonge 'acteurs' in hoog tempo elkaar te laten opvolgen. De variaties zijn groot. Neem bij voorbeeld Road Runner. Een jongetje doet hem alsvolgt na: „Mi, mie, zzzjoéffff". Maar een meisje (4 jaar), die de show steelt, doet het anders: „Mi, mi mjóngggggg". Ook valt „Mi, mi, mi-mi, mühhhh" te horen. Een jongen van een jaar of 14 springt hoog op tijdens zijn op treden. „Miep, miep," draait vervolgens met zijn vingers in di lucht, alsof hij de weg van ec n vlieg tekent, „dünggg". Naast Road Runner, is *.7oodpecker bij de imitators in trek. „Eh-èh-èh-ééh-èh, èh-'eh- Oh-eh, èhèhèhhhh!" Ook Peekei zelf is in staat Woodpecker en Road Runner te immiteren, maar Donald Duck lukt hem en vele anderen niet. In de zaal wordt druk geëxperimenteerd door kinderen die zich afvra gen of zij het ook zouden kun nen. De sfeer blijft goed, ook al is er veel misgelopen. Achteraf is Peekei boos op het Passage- Theater, het camera-team en zichzelf. „Het is nog nooit zo slecht gegaan. Professioneel gezien. Allereerst wat er van morgen gebeurde. Al die kinde ren voor niets hier. Ik bied hiervoor mijn excuus aan en beloof dat ik nog eens terug kom in Schiedam of Rotter dam. Om het goed te maken, want dit is het ergste wat je kunt overkomen. Zoiets snijdt diep in mijn ziel. Ik vind het vreselijk. Dit mag nooit meer voorkomen." Als 'de crew' hem gedag komt zeggen, begint Peekei de technici direct evaluerend toe te spreken. „Onthoud dat man nen; de zaal gaat voor," zegt hij. Hij wil duidelijk maken dat hij de kinder en „in. de, zaal, niet wil opofferen aan die drie minuten televisie die hij komt opnemen. „Een dubbele lijn is noodzakelijk. Als één lijn uit valt heb je nog een reserve. Bandenwisselen is ook storend. Géén twintig-minuten-banden meer. Dit kan echt, niet." Volgens Peekei zijn de mis sers redelijk goed opgevangen. „Als je het maar uitlegt, zon: der smoesjes te verzinnen. Dan lukt het altijd. Kinderen kunnen heel veel hebben." Ze bleven maar enthousiast. „Ja, er heerste een sfeer zoals je die alleen kent van het pro gramma Bij Dorus Op Schoot. Je maakt unieke momenten mee, zoals dat meisje dat ineens een geheel eigen versie van Poessie-mauw ten gehore bracht. In Wordt Vervolgd is dat eigenlijk precies zo. Kinde ren doen hele mooie, knappe en verrassende dingen op het podium." Donald Duckwinnaar is Ri chard Goosen (13) uit Schie dam. Hij moest de spits afbij ten, maar won. Lisctte Hakker uit Werkendam is de winnares van de imitatoren van Woody Woodpecker en karnploen- Road Runner is Theo Enge- ling uit Schiedam. SCHIEDAM Hoewel Suc ces gedurende de hele wed strijd z'n meerdere moest er kennen in Maassluis, heeft het toch de winst kunnen pakken in de beladen korfbal-streek- derby: 1110. Maassluis ver zuimde in de eerste helft af stand te nemen en moest dus de hand in eigen boezem ste ken voor het nipte verlies. Top scorer bij Succes dat dankzij deze zege aan kop van de ranglijst is gebleven, was Ro nald Bijl (zes treffers) SSC Harga bleef twee punten achter staan op Succes, door dat het een 8—6 nederlaag leed tegen Thor. In een slechte wed strijd, waarin de scheidsrech ter zich zelden voldoende liet horen, bleven de Schiedam mers Thor tot de rust 'nog de baas, maar moesten in de tweede helft het initiatief uit handen geven. ODI had weinig problemen met Hesco: 204. Reindcr van Raalte had met zes treffers een groot aandeel in de over winning. Vlaardingen verpletterde Merwic uit Dordrecht, dat al leen in de eerste tien minuten enigszins kon bijblijven, met 2011. Annemiek Willemsen viel uit met een dikke enkel bij de thuisploeg. Spirit behaalde een verdien stelijk gelijkspel (7—7) bij Vriendenschaar 2 uit Bodegra ven. Spirit moest het in de slot fase stellen zonder Agnes Hoogenraad, dié met een voet blessure uitviel. ODO behaalde in Gorinchem tegen GKV eveneens een pun- tendeling, 10—10. ODO worstel de in de eerste helft vooral met zichzelf en kwam moeilijk tot scoren. Bram Hanemaayer hielp ODO echter over het do de punt "heen: Hij nam vijf tref- fers voor z'n rekening. Oranje Nassau tenslotte speelde gelijk tegen IJsselvo- gels uit Moordrecht: 1313. De thuisclub had grote moeite om Wim Slingerland bij de gasten af te stoppen. Hij scoorde acht keer. Rolf Bieck stelde echter kort voor tijd een punt voor Oranje Nassau veilig. (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM Wellicht was de organist in de ontvangsthal van de Blauwe Brug, zaterdag, wat aan de luide kant al trok hij heel wat belangstel ling, de overige activiteiten ge organiseerd door de activitei tencommissie konden de toets van de kritiek best weerstaan. Open Dagen zijn voor de Blau we Brug bijna een traditie ge worden of zoals Adrie Nooten- boom, jongerenwerkster in Noord, zegt: "Een van de té weinige tradities in dit wijkge- bouw". Het is een goede gewoonte om bij de start van de cursus sen, na een korte winterpauze de familie Groenoord en Woud- hoek opnieuw te confronteren met de veie (cursus) mogelijk heden in de Blauwe Brug. Dat de vele bewoners van .Sehie- dam-Noord een dergelijk in itiatief op prijs stellen bleek zaterdag wel. Men liep in uit, bleef staan bij stands van de verschillende docenten, vroeg belangstellend informatie aan de vertegenwoordigers van de Trechter of bladerde met her kenbaarheid door de fotodocu mentatie van toneelvereniging Othello, die eveneens uitgeno digd was. De grootste trekker was echter modelspoorvereni- ging Waterweg-Noord in de rechter zijzaal. Juist eén dergelijke trekker zorgt ervoor dat het publiek in redelijke aantallen naar bin nen stroomt. Of zoals Mevr. Smit van de Stichting Huis houdelijke Voorlichting het noemt: „Het loopt lekker, niet te druk maar gewoon gezellig en functioneel". SCHIEDAM „Wil jij dat loc je effe proberen? Zet hem 'maar op spoor drie, maar geef "wel effe door dat-ie er aan kornt. Het stikt hier van de treinen en aan ongelukken heb ben we vandaag geen behoefte i'meer," Met stralende ogen staat de eigenaar van het lo comotiefje, een knaap van een 'jaar of zes, te kijken hoe zijn speeltuig (of dat. van zijn va der) als een geweldenaar ,'raast over het gigantische em placement van Modelvereni- ging Waterweg-Noord. Hettreintje deed het niet 'toen de jongen zaterdag naar de Blauwe Brug kwam waar de modelyereniging een staal tje van tiaar kunnen vertoon- i .de. Een groep leden was de he le dag bezig om locomotiefjcs, 'wagons, .seinpalen en spoor- 'wegovergangen te onderwer pen aan een kritisch onder zoek.. Wat gemaakt kon wor- jden werdgemaakt. He belo ning: dankbare gezichten en welgemeende complimenten voor de geboden service. Al heeft de vereniging kri tiek op de hulpvaardigheid van de gemeente, zo hebben zij nog steeds geen passende huisves ting ondanks hun medewer king bijvoorbeeld aan de ope ning van tramlijn 1, zichtbaar loyaal gaven zij hun beste krachten om de open dag van de Blauwe Brug tot een succes te maken. Je kan je afvragen wie er meer genoot: het publiek of de leden van de modelspoorver eniging. Eén van hen. guitig kijkend onder en over zijn hal ve brilletje: „Je leeft er echt naar toe hè, naar zo'n manifes tatie en je wordt best zenu wachtig als het zover is. Het leuke van onze vereniging is, dat je niet alles hoeft te heb ben. Ik heb alleen maar twee dehands treintjes en nauwe lijks rails," SCHIEDAM/VLAAR DINGEN De volleybal teams uit de regio, die in de nationale competitie uit komen, zijn het nieuwe jaar wat resultaten betreft matig begonnen. Het ver toonde spel was echter bij Biaakse/VCS en Vlaardin gen 2 bemoedigend voor de toekomst. Onder leiding van een uitblinkende Paul Hame link zette Biaakse/VCS lei der Zevenhuizen onder gro te druk. De eerste setwinst was dan ook voor de bezoe kers (10—15). In de volgen de sets werden de zaken echter snel rechtgezet, het geen een 3—1 overwinning opleverde voor Zevenhui- Vlaardingen sleepte In dezelfde afdeling bij het Utrechtse SOS/DPC een 23 overwinning weg. SOS was niet in staat het de ploeg van trainer/speler Joop Tinkhof echt moeilijk te maken. Toch namen de Vlaardingers pas in de vijf de set duidelijk afstand. De ploeg staat nu alleen op de derde plaats. In de derde divisie G kon Vlaardingen 2 steeds lange tijd het spoor volgen van hst Voorburgse Tonegido, maar telkens was Tonegido aan het eind van de set de sterkste. Dat leverde een 31 overwinning op. SCHIEDAM Gemeentebe langen wordt een van de acht partijen die meedoen aan de raadsverkiezingen in maart. Dat hebben de initiatiefnemers van deze iijst in het weekeinde besloten. De belangrijkste strijdpunten zullen zijn: uitbrei ding van de Schiedamse ha venfunctie, harder overheids optreden tegen stadsvervuiling en geluidhinder, meer geld voor kleinere sportverenigin gen, verkoop van gemeentelijk woningbezit aan huurders en herziening van de erfpacht. „Simpel en eenvoudig, gericht op de praktijk", zo omschrijft voorzitter W. F. M. Schenke laars van Gemeentebelangen het partijprogramma, waarover de initiatiefnemers naar zijn zeggen „de hele zaterdag heb ben gestoeid." De groep sym-„, patisanten van Gemeentebe langen zou inmiddels zijn uit gegroeid tot negen personen. Schenkelaars wil, naast zijn eigen naam, alleen de naam van Jan Hagendoorn noemen. - Beide mannen deden vorige maand nog een vergeefse gooi naar een verkiesbare plaats op de CDA-kandidateniijst voor de verkiezingen. Met veel schik rijdt wethouder Chris Zijdeveld zaterdagmiddag op de nieuwe ligfiets van SOLO, de 'Energiewerkplaats' van Schiedam-Zuid. De fiets tocht van de wethouder was de stunt van SOLO ter gelegenheid van de opening van een nieuwe werk plaats in het voormalig consultatiebureau aan de Westerkade. SOLO is actief op het terrein van energiebespa ring. De werkgroep wordt met advies ter zijde ge staan door de Technische Hogeschool (TH) in Delft. SCHIEDAM In allerijl probe ren dé Schiedammer John Zwart en Hans Konings een plaatselijke afscheidingspartij van de PSP, de Partij voor So cialisme en Ontwapening (PSO) op poten te zetten. Woensdag 15 januari houdt de nieuwe partij een 'openbare oprich tingsbespreking' in het stad- huid in Schiedam (aanvang 20.00 uur). De vergadering wordt bijgewoond door de ex- PSP-er en Tweede Kamerlid Fred van der Spek, die achter de nieuwe partij staat. Met dit initiatief hopen de 'spekkianen' een nieuw "revoiutionar alter natief" te bieden. Het Schiedamse raadslid Bart de Leede (PSP) ziet weinig heil in de nieuwe partij. „Ik kan het niet serieus nemen. De PSO zal vrijwel zeker op den duur doodbloeden. Het was op het" partijcongres duidelijk dat we de lijn Van Es zouden volgen en niet de koers Van der Spek. Voor het iaatste bleken heel weinig mensen te vinden." De Leede ziet helemaal geen nut in een plaatselijke PSO. „De punten waar de PSO op hamert zijn allemaal items die alleen voor de landelijke poli tiek interessant zijn. Op plaat selijk niveau heeft de oprich ting van zo'n partij geen enkele zin. Er is gewoon geen plaats voor de PSO." door Henk Bonzet SCHIEDAM Om de hoek van mijn ouderlijke woning woonde een geweldig grote, maar vooral zware man. in mijn ogen woog hij minstens vier honderd pond maar de man zag er niet uit ais een volgevre ten, vette dikzak al deed de immer aanwezige boodschap pentas van zacht kalfsleer an ders vermoeden. De man bieek en dat kwam vooral tot uit drukking door zijn fraaie hand- gesneden pakken en lichte Ita liaanse schoenen buitenge woon erudiet te zijn; bereisd, aimabel en in gesprekken sterk neigend naar melancholie. Groot was mijn verrassing toen ik zaterdagavond in de Teers- toot bemerkte dat de man nog steeds leefde. De dikzak uit mijn jongelingsjaren vertelde, met een schokkende openhar tigheid, zijn leven met al de twijfels, behoeften en innerlijke verlangens die een man van meer dan tweehonderdvijfig pond heeft. Jufes Croiset is, naast zijn veie activiteiten, een acteur die ais geen ander weet hoe je je ai- leen op het toneel moet gedra gen en manifesteren. Met "De martelgang van de dikzak", naar het gelijknamige boek van Henri Béraud in een vertaling van W. F. Hermans en door hem zeif bewerkt voor soloto neel, heeft Jules Croiset mid den in de roos geschoten. Zelf voorzien van een bourgon- disch uiterlijk weet hij alle fa cetten van het dikzijn overtui gend uit te dragen. Niet in de iaatste plaats door de fascine rende teksten van Béraud die hoge literaire kwaliteit bezitten, maar juist ook omdat Croiset, geholpen door een geweldig harnas onder een schitterend pak, beweegt als een gigant van een dikzak. De "Martelgang van de Dik zak" wordt door Croiset ge bracht als een wrange klucht waarbij, schijnbaar de klucht overheerst. Onnavolgbaar gaat hij, gewapend met een versge- tapt glas bier, de dia'oog aan met zijn publiek. Hij dwingt hen mee te denken, over zijn op- vattingen als getergde zwaarlij vige. Speels laat hij het publiek- understatements invullen zodat' een grote mate van herken- baarheid ontstaat, waarbij de,^ lach overheerst. Echt genoten heb ik echter van de twijfels en- de hunkeringen en van het ve nijn waarmee de opvattingen over het dikzijn de revue pas- seert. Een blijspel zoals "D© i martelgang van de Dikzak" houdt je een spiegel voor. Vro lijk en, als je goed luistert, zeer indringend. Tevreden met de tweedehands-treintjes (foto: Arie Wapenaar SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN De dames van UVG le den tegen koploper Slotervaart een kansloze 2411 nederlaag. Tot de pauze kon UVG het tempo van Slotervaart nog bij houden (11—8), maar na de. rust was de ontketende thuis ploeg niet te stuiten. De dames van DWS blijven samen met GSC de ranglijst aanvoeren in U C, dankzij de 1412 overwinning op Velo. DWS leek af te stevenen op een grote overwinning, maar zakte bij een 8—2 voorsprong terug. Yvonne Jansen bezorgde HVK in de wedstrijd tegen Hollandiaan een punt door in de slotfase voor 99 aan te te kenen, toen haar ploeg tegen een 8—9 achterstand aankeek. WIK gaf een 10—5 voorsprong uit handen tegen Vires en ver loor met 1516. De heren van WIK waren, niet opgewassen tegen Plus, 19—21. Weliswaar bleven zij tot de pauze nog In het spoor van de gasten (99), daarna liet het te veel kansen en zo doende ook de winst glippen. DWS had tegen Ancora uit zicht op de overwinning toen het kort voor tijd met 1513 leidde. Te veel balverlies was echter de oorzaak van het feit dat Ancora weer op gelijke hoogte kon komen. UVG ging met 21—15 ten on der, in Leiden tegen Satumus. Verdedigend zat het goed In el kaar bij de bezoekers, maar de Leidenaren waren te sterk aan de bal en kregen daardoor toch veel kansen. Overige uitslagen: Indus - Unitas 12—11 (dames), Hollan diaan - UVG 16—12, Helius Va lerius 12—17, HVK - TOGB 14—9.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1