voor A De Haas verlaat gemeente Nationale competitie tussen judoclubs Schiedam legt weg tennispark aan Kempers en Comis in 't Koetshuys 14 Betaald larkeren dap voor centrum Hoe kom ik rond? Molendagen 86 Brood en Spelen kr||gt staartje in het Bérenel Kwart miljoen voor Vlaardlngs fietspad Inbreker achterhaald Drie mannen verdacht van diefstal en heling fe-*#. GEMEENTEN DOEN GOOI NAAR ACHTERSTANDSPOT in mei |5S(?3"'-r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Kethel Tuindorp is voor automo bilisten het veiligste stukje Schiedam. Dit blijkt ■uit een kaart op het Stadskantoor waarop alle ver keersongelukken van het afgelopen jaar zijn aan gestipt. Zoals verwacht gebeuren er op de Koe markt en de Broersvest, de drukstbereden wegen in de binnenstad, de meeste ongevallen. Gemeen- .tewerken is op dit moment druk doende een rap portage samen te stellen in verband met de door "de ANWB ingestelde veiligheidsprijs. Onlangs ;werd bekend dat Schiedam in haar categorie voor 'een prijs in aanmerking komt. i Tram Brauwweg/'s Gravenland seweg In-: zet: verkeers deskundige Van der Vlist: "Beeld past bij Schie dam." (FO TO'S: Ed Eg- germoht) van de Rotterdamse kunstenaar Bob Kemper. (Foto (Van een onzer verslaggevers) VLAARDIN GEN Met angst in hun hart zien de winkeliers van het centrum de dag van morgen tegemoet, wan neer wethouder Jan Madern (verkeer) de parkeerautomaten en -meters in gebruik stelt. Vanaf dat moment komt een eind aan gra-, tis parkeren met de parkeerschijf in de bin nenstad. Voorzitter Leo van Dam van 't Winkel hart Vlaardingen en voorzitter Harry Dijk man van de Organisatie van Vlaardingse Onder nemers (OVO) ver wachten omzetverlie- 'zên. „Het kost ons ge woon geld, dat is ze ker", aldus Van Dam. Rix Rox, levert op Brood en Spelen de bijdrage "Can't find no rest". Van links naar rechts drum mer Kareltje, bassist Kees Isingsen gitarist Kees Paludanus. Enthousiasme Vervolg •>s>S v 4 4 JSC-A^ X *-\ - Ife. N HET VRIJE VOLK schiedam Kethel Tuindorp is het veiligste in de stad In cijfers gezien is de gehele gemeente er wat betreft veilig heid op vooruit gegaan. In de periode 1975-1980 werden er jaarlijks gemiddeld 1830 onge lukken gerapporteerd. In de af gelopen vier jaar was dat ge daald tot gemiddeld iets meer 'dan 1600. Het veranderen van de Koemarkt had ook zo'n po sitieve werking. Op de oude ro tonde vonden jaarlijks zo'n ze- ,ventig ongevallen plaats. Ge- middeld is dat nu zo'n dertig. Een afname van botsingen vait ook te zien op de Singel en de Burgemeester Knappert- laan die beiden een face-lift hebben gekregen. t i t SCHIEDAM Na een dienstverband van meer dan <36 jaar gaat ambtenaar B. J. 4 de Haas per 1 februari weg bij de gemeente. Hij is op dit mo- ment nog werkzaam als mede- werker op de afdeling Stede- bouw. De Haas neemt afscheid .tijdens een receptie op 24 ja- nüari in de recreatiezaal van 'het Stadskantoor van vier tot kwart over vijf 's middags. SCHIEDAM In de sport zaal van de Schiedamse judo club Peter Lagerwaard wor den zaterdagavond nationale competitiewedstrijden gehou den. Deelnemende teams zijn, .naast de organiserende vereni ging, Mierlo-Hut uit Eindho ven, Peter Ooms uit Tilburg en Delta Sport uit Spijkenisse. Voor sportschool Peter La- gerwaard verschijnen op de «mat: André Sparreboom en :Derk Bioemendaal (tot 65 kg), f Martin Brouwer en Gerrie 'Knikman (tot 71 kg), Wim i Verhagen en Ben Kloosterman (tot 78 kg)Raymond Hoefsmit ■(tot 86 kg) en Joop Wamawa ;en Peter Baron (boven 86 kg). Op de kaart van Gemeente werken zijn de aanrijdingen tussen auto's aangegeven met blauwe bolletjes. Een concen tratie valt, buiten de genoemde binnenstadswegen, te zien op het kruispunt De Brauwweg/'s Gravenlandseweg (oprit rijks weg 20). Andere knelpunten zijn de kruisingen Nolenslaan/ Nieuwe Damlaan en Van Haarenl aan/Nieuwe Damlaan. Per dag gebeuren er in de stad gemiddeld vier tot vijf onge vallen. Per vijftig inwoners ge beurt per jaar 1 ongeluk. „Het is een beeld dat bij een stad als Schiedam hoort," vindt verkeersdeskundige Hans van der Vlist. „Er is ver geleken bij andere steden niets afwijkends. Je moet per geval kijken wat er aan te doen valt. Op de kruising De Brauw weg/'s Gravenlandseweg zou je kunnen denken aan stoplich ten ai zijn wij daar terughou dend mee. De ongevallen met de tram hebben op de Gemeentewer- kenkaart een gele kleur gekre gen. Daaruit blijkt dat er vorig jaar in totaal vijftien ongeluk ken met trams zijn gebeurd, waarvan er zeven op het nieu we deel van de baan plaats vonden. „Je moet dat in een context zien," zegt Van der r... - v. - Vlist, „Het nieuwe deel is ze ven kilometer lang. Vergelijk dat eens met het grotere aan tal ongelukken op de Burge meester Knappertlaan die maar twee kilometer lang is. Volgens de politie zijn vijf on gevallen in Noord duidelijk te wijten aan onwennigheid van de overige weggebruikers. Ook waren er botsingen met alco hol in het spel." In geen van de ongevallen,de botsing tussen twee trams niet meegerekend, had de bestuurder van de tram een fout gemaakt „Elk ongeval is er natuurlijk één te veel, maar het beeld is niet verontrustend," gaat Van der Vlist verder. „Als je de on gevallen bekijkt, zie je dat het vaak om simpele botsingen gaat. Ook zij er sommige si tuaties waartegen niet op te beveiligen valt. In Noord is een fietser aangereden die als een blind paard de trambaan over wilde steken.". <- (Van een onzer verslaggevers) Schiedam Tennisvereni ging Schiedam Noord is blij met de weg die de gemeente Schiedam binnenkort aanlegt tussen tennispark Kethelhage en de Brederoweg. Nog deze maand wordt begonnen met het betegelen van de straat die parallel loopt met het zandli- chaam voor rijksweg 19. Be zoekers van het park, en van de tennishal ernaast, hoeven zodoende geen gebruik te ma ken van een zand/grint pad langs de tuinen van woningen aan het Barbierpad in het ver lengde van de Gildeweg. Er is al een hoop te doen ge weest rond de af- en aanwegen van het tennispark. Vorig jaar zomer groeven boze buurtbe woners een greppel dwars over de weg uit protest tegen de drukte achter him tuintjes. De bewoners hadden de belofte van de gemeente dat er achter hun koopwoningen een fiets pad zou komen. De langsrij dende auto's zorgden voor enorme stofwolken. Tegelijkertijd gingen bewo ners aan het De la Marplein in protest tegen de aanleg van een weg achter hun tuintjes langs. Dat is de straat die nu aangelegd wordt. De bewoners hier vreesden vooral geluids overlast van de tennisliefheb- bers. ((Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- :GEN Schiedam en Vlaar- idingen rekenen op extra rijks subsidie voor „leerlingen in iachterstandsituaties". Beide •gemeenten hebben daarvoor 'een aanvraag ingediend bij het Ministerie van Onderwijs. Het ministerie zal op 1 april een -pot van 70 miljoen gulden ver delen onder gemeenten, die 'kunnen aantonen dat zij veel „leerlingen in achterstandsi- tuaties"binnen hun grenzen 'hebben Het ministerie kijkt bij de toewijzing van de subsidie naar de aantallen buitenlandse kinderen, kinderen uit één oudergezinnen en pleeggezin nen en kinderen met laag op- - 'geleide ouders in een gemeen- „te.' Volgens een woordvoerder Jvan het ministerie hebben uit voerige onderzoeken aange toond dat zulke kinderen moei lijk; kunnen meekomen in het /onderwijs, In het kader van het zogehe ten „Voorrangsbeleid" kan een gemeente voor haar achter- standsgroepen een bedrag tus- sen de drie ton en een miljoen /gulden in de „wacht slepen^ Met dit geld, zo stelt het ministerie, moeten speciale activiteiten voor de groepen worden opge zet. Het aannemen van extra leerkrachten is verboden. „We hopen in de prijzen te vallen," zegt J. Baris, waarne mend hoofd afdeling Onder wijs bij de gemeente Vlaardin- gen. Volgens Baris wijzen de cijfers uit dat dat moet lukken. Hij durft echter niet aan te ge ven in welk opzicht Vlaardin- gen een „achterstandgemeen te" is, laat staan dat hij zich aan een verklaring daarvan waagt. G. Kruijt, hoofd afdeling On derwijs bij de gemeente Schie dam, gaat iets verder. „We kunnen aan de schoolscores zien dat we met veel leerlingen in achterstandsituaties te ma ken hebben." Gevraagd naar de oorzaken daarvan verwijst Kruijt naar de „sociaal-econo mische structuur van Schie dam." Volgens Baris heeft Vlaar- dingen nog overwogen om sa men met Maassluis een beroep te doen op het Voorrangsbe leid. Maar daar is vanaf ge zien omdat Maassluis „er heel wat gunstiger" bleek voor te staan. Aanvankelijk leek het erop dat Provinciale Staten van Zuid Holland wel oren had naar het protest want het be stemmingsplan van de ge meente werd afgekeurd. Eind vorig jaar kwam na een be roep van Schiedam alsnog de toestemming. De bewoners dachten dat de provincie door hun protest de weg afkeurde maar volgens een woordvoer der van de gemeente was dat niet het geval. De provincie vond dat met de weg vooruit werd gelopen op de mogelijke aanleg van de omstreden rijks weg 19. „Het is natuurlijk waanzin dat je steeds door een modder pad moet banjeren om bij het park te komen", zegt bestuurs lid Cor de Jong van de tennis vereniging. „Ik begrijp best dat de bewoners last Hadden van het verkeer langs hun ach tertuin. Aan de andere kant is het ook logisch dat de bezoe kers er gebruik van maakten. We zijn blij met de nieuwe ont- sluitingsweg. Ik hoop dat er ook nog een fatsoenlijke par keerplaats komt." De aanleg van de ontslui- tingsweg neemt naar schatting zes weken in beslag. Volgende week wordt ermee begonnen. Voorlopig komt er een weg met klinkers die te zijnertijd door iets definitievers worden vervangen. Het schilderij "Voorbijgaan' HVV: archief) door Marjo Peppelaar SCHIEDAM Onlangs ver kocht de Rotterdamse kuns tenaar Bob Kempers 40 wer ken aan het Schielandzieken- huis in Schiedam. Daar gaan de doeken in gemengde tech nieken een pas gerenoveerde afdeling sieren. Nu al kan het publiek kennis maken met de veelzijdige kunstenaar in gale rie 't Koetshuys. Samen met keramist Her Comis exposeert Bob Kempers onder meer met^ olieverfschilderijen en grafie ken. Bob Kempers laat zich voor zijn werk vooral inspireren door zijn directe omgeving. Hij schildert veel stadsgezich ten en industriegebieden, waarbij de vervreemde positie van de mens centraal staat. Dit doet hij in een expressieve, vluchtige stijl die duidelijk het jachtige karakter van het stadse leven illustreert. De Rotterdamse kunstenaar studeerde in 1962 af aan de kunstaccademie in Rotterdam. Daarna voltooide hij, naast ex posities in binnen- en buiten land, ook een aantal monu mentale opdrachten en muur schilderingen. Momenteel is Bob Kempers werkzaam als docent aan de Vrije Academie in Rotterdam. Van Her Comis wordt in t Koetshuys gebruikskeramiek tentoongesteld. Hij gebruikte hiervoor zoutglazuur die zijn werk een zachte, satijnachtige glans geeft. Eerder exposeerde deze Fries al in Engeland en Duitsland. Ook werkte hij eni ge tijd in Amsterdam op een atelier voor gebruikskeramiek. Bob Kempers en Her Comis, tot en met 2 feb. in galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78, Schiedam. Geopend; dp- 18.00-17.00 uur, vrij. 13.00-17.00 uur, zat. 11.00-17,00 uur en zon. 13.00-16.00 uuc\_ SCHIEDAM „Hoe kom je elke maand met je geld rond?" is de grote vraag tijdens een infor matiemiddag in kluphuis Oost op 23 januari. Een medewerker van het Maatschappelijk Werk, die zich heeft gespeciali seerd in budgettering, zal een inleiding geven over het omgaan met de finan ciën, Aan de orde komt rondermeer hoe je zo goed mogelijk rekening kunt houden met vaste lasten en hoe je het overzicht kunt bewaren over uitga ven. De informatiemid dag begint om twee urn en is gratis. Harry ."Dijkman noemt het invoeren van betaald parkeren desastreus voor een aantal branches. Hij denkt, dat slij terijen, supermarkten en soortgelijke' bedrijven het loodje zullen leggen: „De con sument gaat toch niet naar het centrum om een fles jenever te kopen als hij ook nog eens een gulden in de parkeerautomaat moet stoppen? Er is een hele categorie mensen, die weigert om voor parkeren te betalen, en er is nog een grotere cate gorie die weigert om een par keergarage in te rijden. Ik denk, dat het ons omzet gaat kosten." Volgens Dijkman en Van Dam wijst daar ook op is het gratis parkeren in het cen trum altijd één van de sterkste punten geweest, waardoor Vlaardingen als streekge- meente goed kon concurreren tegen omliggende gemeenten, daarnaast was het altijd re delijk eenvoudig om er een parkeerplaats te vinden aldus Dijkman. „Dat eerste wordt nu een zwak punt" Dijkman verwacht dan ook dat de Vlaardingers zelf min der vaak in het centrum zullen komen. Zij zullen de dagelijkse boodschappen vaker in de buurt doen. En klanten van buiten Vlaardingen (Hoogvliet, Spijkenisse, Rozenburg, Maas sluis, het Westland) zullen zich wel tweemaal bedenken voor dat ze naar Vlaardingen ko men. „De Koningshoek in Maassluis heeft er een HEMA bij gekregen. Dat wordt een grote concurrent", aldus de immer actieve OVO-voorzitter, die al jaren actie voert tegen de verkeers- en parkeerplan- nen van de gemeente. Voorzitter Leo van Dam van 't Winkelhart Vlaardingen (voorheen Koopcentrum), de winkeliersvereniging van het centrum, verwacht op de korte termijn een golfbeweging. „Wanneer men de eerste paar keer gaat winkelen, zal de in voering van het betaald parke ren nog geen resultaat hebben, maar daarna gaat men selec tiever naar de binnenstad. Dan zal moeten blijken hoe sterk het winkelhart is." SCHIEDAM De Schie damse Molendagen vinden dit jaar plaats op 24 en 25 mei, zo maakt de organisatie nu al he kend. Dat is precies twee we ken na de landelijke Molendag op 10 mei. Er wordt aan ge dacht om op die dag een groot Molenontbijt te organiseren. Het programma voor de Schie damse dagen is nog niet be kend. Vast staat wei dat de plaatselijke distilleerderijen hun deuren voor het publiek zullen openen. De molendagen zijn een overblijfsel van de fes tiviteiten vorig jaar rond het 200-jarig bestaan van Molen de Vrijheid. WOENSDAG 15 JANUARI 1986 ROTTERDAM Brood en Spelen heette de muzikale ar beidsbeurs voor jongeren, die op 28 september vorig jaar in de Doelen plaatsvond. Die za terdag kon iedereen met een lied rond werkloosheid mee dingen naar een plaats op een later op te nemen herinne ringselpee. Dat conceptalbum is nu gereed en wordt vrijdag in het Berenei in Rotterdam ten doop gehouden. Alle uit verkoren inzendingen zullen die avond ook live te horen zijn, want alle medewerkers luisteren de presentatie (gratis toegankelijk) op met een op- .treden. De elpee Brood en Spelen werd r" duceerd door Theo van Dl. de gitarist van Nood weer. Voor wat betreft de or ganisatie van de plaatopnamen werkte hij nauw samen met Dan Ouwens van Project Werkloosheid. Beiden ("Samen vormen wij na al die maanden bijna een komisch koppel") zijn thans apetrots op het re sultaat én niet ten onrechte. Gegeven de beperkte moge lijkheden (vier opnamedagen, twee dagen voor de definitieve mix) en de geringe ervaring van de uitvoerenden (voorna- 'meiijk beginnende groepen) klinkt de uit diverse subsidies bekostigde plaat goed tot uit stekend. Het moet dan ook wel raar lopen wil de eerste oplage van duizend exemplaren niet snel zijn uitverkocht. Vooral als men bedenkt dat dit overzicht van nauwelijks ontdekte "Rot- tepop" in de winkel slechts 9,95 gulden kost. Dat de kwaliteit beter is dan gehoopt, is deels de verdienste van het koppel Van Duyi- Ouwens, deels ook te danken aan de inzenders zelf. Via een stipte organisatie vooraf (be sprekingen, repetities) werd in de Vurense Bailad sound-stu dio's zo min mogelijk kostbare tijd verspild. Het enthousiasme van de acht "prijswinnaars" deed de rest. „Je kon echt merken dat het voor iedereen de eerste keer en dus 'n kick was om in de studio te mogen werken. Dat is prettig werken. Die sfeer straalt ook van de plaat af. Brood en Spelen steekt echt uit boven de gemiddelde pre-', sentatie-elpee. Vandaar wel licht dat Free Record Shop na beluisteren meteen tot distri- butie bereid was. Voor ons is dat een geweldige opsteker,, want hierdoor wordt de kans op een tweede oplage aanmer kelijk vergroot", aldus Theo van Duyl, die na dit debuut als geluidsbepaier veel trek heeft i in meer producerswerk. Brood en Spelen opgenomen op 24 sporen, biedt zowel mu zikaal ais tekstueel voor elk wat wils. Te weten, vier Neder landstalige nummers en vierx Engelstalige nummers, die,G dwars door eikaar staan, niets alleen treurnis en berusting, u<> ook tevredenheid en lol over het gebrek aan werk en tevens zo'n beetje alle moderne mu-, ziekstijlen. Voor dit gevarieer de aanbod tekenen Many More (onlangs tweede bij de Grote Prijs van Nederland, met "Drowning"), Help! (uit Rosma len met "Tonight"), Nada ("Gaten Dichten"), Wim Kauff- man ("Met behoud van uitke ring"), Rix Rox ("Can't find no. rest"). The Incredible Poe Band ("Spelen en Brood, met als gast Ger- van Voorden), Di- manche ("He couldn't tive") en Zwit ("Van werken word je moe"). De manifestatie Brood en Spe len krijgt als het aan Daan Ouwens, in september jongst leden nog namens de stichting Rots erbij betrokken, ligt een vervolg. „Misschien op een wat kleinere schaal, misschien ook op een andere, minder dure plaats. Tenminste dat visioen^ heb ik. Van die eerste keer.» 4 hebben we enorm veel geleerd. Al zo op het gebied van pro- grammering en planning. l10<( Zo wisten wij de eerste keer,, niet dat ons evenement zou sa menvallen met nog vele andere manifestaties (Havendag!) in. de stad. Ook dachten wij rond eind september met slecht weer te zitten. Aan de andere kant, er zijn toch 2500 man ge weest. Die hebben een aantal leuke dingen kunnen zien en zijn ongetwijfeld geïnspireerd en gemotiveerd." VLAARDINGEN Het Rijk heeft de gemeente Vlaardingen een subsidie van 250.000 gul den beloofd voor de aanleg van fietspaden op de Schie- damsedijk en een verkeerslich teninstallatie op de kruising Schiedamsedijk - Julianasin- gei. Op beide maatregelen is vo rig jaar door de Echte Neder landse Fietsersbond en een Vlaardinger, F. W. Assenberg, sterk aangedrongen, nadat de Schiedamsedijk tussen Vlaar- dingen-Oost en de Julianasin- gel voor fietsers was afgesto ten. Vanaf de instelling van eenrichtingsverkeer op de Schiedamseweg (bij Vlaardin- gen-Oost) werd het fietsver- keer via de Parkweg omgelejd, omdat fietsers op de dijk ge- vaar zouden lopen door het toegenomen autoverkeer. De aanleg van fietspaden gebeurt in grote lijnen, zoals de ENFB en Assenberg dat hebben voorgesteld. Aan de ene kant wordt de vluchtstrook tot fietspad omgebouwd en ,'(1. aan de andere kant het voet pad, dat zelden gebruikt wordt door voetgangers. Overigens liep dé politie al vooruit op de 'nieuwe' situatie. Zo werden (brom)fietsers die toch van de dijk gebruik maakten, niet be keurd. VLAARDINGEN Met de aanhouding van de 27-jarige Rotterdammer A.R.M. heeft de Vlaardingse gemeentepolitie twee inbraken in woningen op gelost: een aan de Riouwlaan en een aan de Hoogstraat. Bei de werden gepleegd op woens dag 8 januari. Ze leverden een buit op ter waarde van 1000 gulden. De breekschade be droeg 600 gulden. De politie kwam de man op het spoor met behulp van buurtbewo ners. VLAARDINGEN Drie 19-jart- ge Vlaardingers zijn door de politie aangehouden op ver denking van diefstal en heiing. Twee van hen braken eind vo rig Jaar in bij een slagerij aan de Van Hogendorplaan. Daar ontvreemden zij enkele elek- tronlsche weegschalen ter waarde van 20.000 gulden. De derde bleek een heler te zijn. Bij hem zijn de weegschalen teruggevonden. --w-r -

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1