schiedam 12 We trekken heus geen kiezers bij CDA weg Jaren 50 herleven in Teerstooftheater ''Lage opkomst? Hoe kom je erbij wegwijzer joHn kroes Verkeersongeluk door windstoot ws Onderwater parkeer garage? ^Schoolteams ^strijden om schaaktitel Bijeenkomst verslaving aan eten hülsta-totaal Voorzitter annex lijsttrek ker Schenkelaars: „Dan ontstaat pure onvrede". (Foto Ed Eggermont) SCHIEDAM Het CDA-Sehiedam wil af van haar dissidenten. De oprichters van de lijst Ge meentebelangen die tevens lid zijn van het CDA, is te kennen gegeven dat zij zo snel mogelijk hun lidmaatschap moeten opgeven. Ondermeer Wim Schenkelaars, lijsttrekker en voorzitter van de nieuwe lijst, kreeg dinsdag per aangetekende brief het dringende verzoek zich af te laten voeren van de ledenlijst of zijn "activiteiten ten behoeve ven Gemeentebelangen" te staken. Partijvoorzitter Den Brinker noemt de nieuwe lijst "onverenig baar met het belang van het CDA." Ontevreden Bergsma, zijn Mie- ke (mid den) en het duo Bob en Bert ha len de tijd van sui- kerspin- kapsels en Rocka billy te rug. Fred van der Spek verkoopt zijn (Foto Ed Eggermont) "revolutionair alternatief' in zaal Beatrix. Aladdin Al SO jaar voorlichting over wonen en slepen m èlle slaapkamers, èlle woonkamers De zaak waar unlets vooruit hoeft te betalen - HET VRIJE VOLK DONDERDAG 18 JANUAR11986 ft*4 Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM „Be Tegen- 1 partij, daar horen wij bij" zon- gen Jacobse en Van Es, alias i Koot en Bie ooit. Het Haagse I televisieclubje was volgens de j louche (geen gezeik, iedereen rijk") leiding opgericht om nu •-eens de ware wensen van de burgers voor het voetlicht van de politiek te brengen. Een zelfde streven heeft de onlangs in Schiedam geboren lijst Ge meentebelangen, al gaat iedere -verdere vergelijking met de Tegenpartij gelukkig mank. De erfpacht op de helling, goedkopere tarieven voor nuts voorzieningen, weg met het straatvuil, gedeeltelijke ver koop van gemeentelijke huur woningen en betere voorzienin gen voor vooral de "watertoe risten". Bét zijn volgens Ge meentebelangen de dingen die de plaatselijke mens bezighou den. Voorlopig bestaat de belan gengroepering nog maar uit drie personen, die alle drie ook ontevreden lid zijn van het CDA. Wim Schenkelaars is voorzitter annex lijsttrekker, Jan Hagendoorn staat op de tweede plaats terwijl het hui dige CDA-raadslld Ru Hartog als secretaris op nummer drie prijkt. „Er zijn veertien mensen be naderd om mee te doen. Bin nenkort weet ik zeker wie er met ons in zee gaat. Nee, ik kan geen namen geven maar ze komen niet uit andere par tijen of uit het CDA," zegt Schenkelaars (60). Onvrede heeft aan de wieg gestaan van Schiedams jong-, ste telg in de politiek. Donder dag twaalf december verliet een ontgoochelde Wim Schen kelaars laat in de avond de vergadering van het CDA waarin de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen was samengesteld. Siem Ros- man, lijsttrekker en vier zit tende raadsleden op een onver kiesbare plaats deden voor de in Eindhoven geboren en geto gen politicus de deur dicht. Enkele dagen later kwam hij in overleg met Ru Hartog, één van de vier onverkozenen, op de proppen met het idee voor de nieuwe lijst. „Er zijn daar dingen ge- beurd die niet kloppen," vindt hij. „Vijf mensen werden zon der voldoende motivatie op een onverkiesbare plaats ge zet. Els Heiwig kwam er uit eindelijk toch nog. De lijst werd geadviseerd door een commissie waar ik het hele maal niet mee eens ben. Het is duidelijk dat het functioneren van de fractie de afgelopen ja ren wordt afgekeurd. En dat ging heel radicaal. De aanvan kelijke nummers één, twee en drie gingen omlaag en de rest kwam naar boven. We stonden met een man of .honderd machteloos tegen een commis sie met zeven leden. Dan ont staat pure onvrede." De politiek, en dan in het bij zonder het CDA, houdt zich te weinig bezig met de plaatselij ke problemen, zo vinden Schenkelaars en de zijnen. Op de landelijke lijn valt niets aan te merken. „Het verschil tus sen ons en het CDA-Schiedam blijkt ai uit de omvang van het programma. De afdeling heeft een dik boekwerk. Wij hebben een eenvoudige lijst met pro grammapunten," aldus Schen kelaars, terwijl hij voorzichtig de in het klad en met de hand geschreven programmapunten doorbladert. Het programma moet nog worden goedgekeurd, gestencild en zelfs worden aangevuld met een hoofdstuk je minima. Dat het ambitieuse partij programma van Gemeentebe langen bij de verkiezingen zal aanslaan, staat voor Schenke laars als een paal boven water. „We halen één, twee, mis schien wel drie zetels," kijkt hij optimistisch in het koffie dik. „Ik ben er niet bang voor dat we de kiezers bij het CDA wegtrekken. Eens een CDA'er, altijd een CDA'er. We mikken op de mensen die bij verkiezin gen thuisblijven. Die zijn te leurgesteld in de politiek, die kiezen gewoon niet. Als je die mensen weet te trekken, schaad je niemand." De positieve lijn doortrek kend, staat Schenkelaars in eventuele onderhandelingen over een te vormen college, open voor alle partijen, inclu sief het CDA. „Zoals Romme dat ooit eens heeft gezegd: po litiek is de kunst van het meest bereikbare. Ik schuw de verantwoording niet. Ik sluit geen partij uit maar ik wil zelf geen wethouder worden. Dat lijkt me als kleine partij niet realistisch." Schenkelaars bestrijdt overi gens de typering van zijn com- paan. Ru Hartog dat de lijst Gemeentebelangen een brede coalitie van ontevreden men sen is: „Dat is 't niet. We zijn een groep nuchtere Schiedam mers. Met weinig middelen en veel inzet zoveel mogelijk be reiken." SCHIEDAM De op vallendste wens in het programma van de lijst Gemeentebelangen is een onderwaterparkeergara ge onder de Korte Haven. De partij erkent dat het geheel een "miljoenenin vestering vergt" en zal dan ook niet ai te zwaar aan de wens vasthouden. Volgens Gemeentebelan gen is het mogelijk om tijdelijk de Korte Haven droog te leggen. Met damwanden zou een par keergarage in de bodem moeten verrijzen. "Een dak erop en je laat het water weer teruglopen," aldus lijsttrekker Schen kelaars. De ingang van de garage zou aan het Westvest moeten komen. Via de inkomsten van parkeerders zou de mil joeneninvestering tezij- nertijd terugverdiend moeten worden. •M&Z.Hz CDA wi dissidenten royer bei Behalve Schenkelaars heeft ook het zittende CDA-raadslid Ru Hartog een dergelijk schrijven ontvangen. De beide christen-democraten peinzen er niet over.om zich' uit te ia- ten schrijven. „Ik ben het oneens met het plaatselijke be leid.. Niet met de landelijke po litiek die het CDA voert. Ik blijf gewoon lid," zo legt Schenkelaars de brief van het partijbestuur naast zich neer. Ru Hartog heeft zich als re actie hoog op 'de kandidaten lijst van de nieuwe partij laten plaatsen. „Hij wilde eerst per se onverkiesbaar blijven maar heeft dat nu ingetrokken," al dus Schenkelaars. De lijst- Gemeentebelangen is opgericht door een drietal ontevreden CDA-leden. Na een vrij rumoerige vergadering waar de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen werd vastgesteld, ontstond het idee bij Schenkelaars. Al snel voegde Hartog, die op een on- verkiesbare plaats was beiand, «»?zich daarbij, evenals Jan Ha- Hagendoorn. De laatste is vooral ^bekend van zijn bemoeienissen jtfmet de bewonersvereniging ^•-Schiedam Centrum. „Als ze me plaatselijk roye- «,-ren, stuur ik m'n contributie w-gewoon naar het hoofdbe- stuur," voorspelt Sehenke- yft SCHIEDAM De bovenzaal van sporthal Margriet is bin nenkort het strijdtoneel van het Schiedamse schaakkam pioenschap voor schoolteams. Op woensdag 19 februari wordt om één uur 's middags begon nen aan de partijen. Eén of meer teams komen in aanmer king voor de districtskam pioenschappen van Rotterdam die op een latere datum wor den afgewerkt. Elk team mag „ten hoogste vijf schakers tel- ,len. Deelnemers moeten zich via hun school opgeven. Per school mogen meerdere teams worden afgevaardigd. SCHIEDAM Lola Verkuil, schrijfster van het boek eet- verslaving, is op 21 januari te gast op een thema-avond van 2,'de Schiedamse Vrouwen Emancipatie Organisatie. Zij zal er vertellen over haar ja- urenlange ervaring met het be geleiden van vrouwen die te- - veel eten. Er zal ondermeer een videoband worden getoond over eetverslaving. Na de vi deo is er gelegenheid tot het 'stellen van vragen en discus- 'sie. laars. „Ik denk niet dat ze me het recht om lid te blijven kun nen ontzeggen." Als antwoord op de reactie van de twee CDA-dissidenten vindt voorzitter Den. Brinker dat Ru Hartogin elk gevai moet aftreden als raadslid voor zijn partij. „Hoekan iemand nu twee belangen die nen?" vraagt hij zich af. „Je kunt niet aan de ene kant bezig zijn met het oprichten van een andere partij en tegelijkertijd het CDA in de' gemeenteraad vertegenwoordigen. Dat is een principekwestie." De partijvoorzitter noemt het "vreemd" dat de nieuwe lijst juist in het leven werd ge roepen, direct na de vergade ring over de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen. „Voor die tijd heb ik geen wanklank over de CDA- afdeling gehoord. Ik heb nu trouwens ook nog niets offi cieels vernomen. Alleen wat kreten. Ik kan het ook niet hel pen dat niet iedereen wordt uitverkoren voor de raad. Het was een democratische verga dering. Het is jammer voor die- mensen," aldus voorzitter Brinker. v%ïc v, **t v. ."S (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een dikke strook van lege tafeltjes en stoeltjes scheiden Fred van der Spek en zijn Schiedamse gehoor. Achter in de zaai wacht een groepje van vijf jongeren rond een tafeltje zwijgzaam af. Twee tafeltjes verder babbelen vier journa listen onderling wat over de actualiteit van de dag. De beheerder van partycentrum Beatrix knutselt achter de bar aan zijn geluidsinstalla tie. Het aanvangstijdstir van de vergadering is. al met een kwartier overschreden. Of er potentiële revolutio nairen in de zaal zitten, wil de Schiedamse "Spekkiaan" Hans Konings, samen met een andere volgeling Van der Spek flankerend, dan we ten. Er valt een stilte ln zaal Beatrix, waar die avond "een openbare bespreking In zake de oprichting van de PSO afdeling Schiedam" plaats vindt. Parlementslid Van der Spek steekt een si garetje op en wacht geduldig af. Juist als Konings op nieuw zijn mond open doet, neemt een jonge man het woord. „Nou, ik wil er wel bij denk ik, hoop ik. Ik ben nog nooit lid geweest van de PSP of zo, maar ik ben wel kra ker, dus misschien pas ik wel bij de PSO," zegt hij. Dan is het weer even stil. Konings tuurt de gezichten van de bezoekers langs, op zoek naar meer reacties. Een tweede spreker staat op. „Ik wil mijn positie wel even verduidelijken. Ik ben voor zitter van de PSP in Schie dam en Ik ben hier uit een zekere nieuwsgierigheid." De kop is eraf. Konings stelt voor om dichter bij el- i i kaar te gaan zitten. Geen re actie. Dan maar even pauze ren. Hij benut het momentje rust om zijn voorman te raadplegen. Hoe zullen we nu verder praten? Na het korte onderonsje heropent Konings de vergadering. „Erik," zo begint hij tegen de PSP-voorzitter in de zaal. „Wil je vragen stellen?" Erik Dijkhuizen, niet te beroerd het ijs te breken, wil weten waarom de PSO is opge richt Dan ontstaat er een dis cussie die drie kwartier zal duren en waaraan zeker zes mensen deelnemen. Van der Spek wil niets weten van verwijten dat de PSO als twee druppels water op de PSP lijkt. Zijn "revolutionair alternatief is ontstaan na een "fundamentele kloof in de PSP". Het resultaat van een jarenlang "verziekings proces". Hij veegt de vloer aan met PSP'ers die met an dere linkse partijen willen samenwerken. „Zo verander je het systeem niet!" Van der Spek kiest voor het opereren op kleine schaal. Een pacifist mag het "hele vervelende dagelijkse priegelwerk" niet schuwen. Typerend voor Van der Spek is zijn reactie gisteravond op de vraag of de lage opkomst in Schiedam hem niet ont moedigt. „Lage opkomst?" aldus de PSO-leider. „Dit is helemaal geen lage op komst." Maar wie misschien nog meer tevreden naar huis gaat, is Schiedams PSP- voorzitter Dijkhuizen. Hij heeft een weddenschap met Hans Konings gewonnen door in te zetten op een op komst van minder dan tien PSO-sympathisanten. winst: een pakje shag... De Door Mario Peppelaar SCHIEDAM Onder de titel "Be Baba Leba" exposeert mo menteel de Vlaardingse foto*! graaf Auke Bergsma in de Teerstoof. Een titel die voor zichzelf spreekt. Niet voor niets gebruikt hij dan ook als model Mieke, zangeres van de Gigantjes, een groep die onver valste rhythm and blues speelt. Auke Bergsma is een ster in het herroepen van de sfeer van de jaren '50. Hij foto grafeert Mieke in Amerikaan se bolides uit die tijd. Natuur lijk ontbreekt het traditionele suikerspinkapsel niet. De opening van de expositie speelt het duo Bob en Bert. Een onvervalst Rockabilly duo op gitaar en contrabas. Die ja ren '50 schijnen we! in te zijn. Waarom? Auke Bergsma: "Op een dood punt in mijn carrière kwam ik de Gigantjes tegen. Ik zag een platenhoes van en dacht dat ik het beter kon. Toen heb ik kontakt met ze ge zocht." Dit kontakt had uiteindelijk als resultaat de expositie die nu in de Teerstoof te zien is. Mieke was al lang met de ja ren "50 bezig. Na de foto's die zij met Auke Bergsma maakte is haar volgende ambitie om weer de traditionele kauwgom plaatjes uit de jaren '50 te la ten maken. Komende zondag zijn de Gi gantjes te zien op t.v. Ook het werk van Auke Bergsma zal dan waarschijnlijk te zien zijn. Op de opening van de expositie rees het idee om van het optre den een ware happening te maken. Mieke zal uit haar ge toupeerde kapsel een paar fo to's van Auke Bergsma te voorschijn toveren." Wellicht zal dit Auke Bergsma de lan delijke bekendheid opleveren die de jaren "50 nu al wel ge had hebben. Auke Bergsma in theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Schiedam. Geopend: vrij. 20.00-24.00 uur, zat. 14.00 - 17.00 uur en 20.00 - 24.00 uur. PASSAGETHEATER De Vlaamse theatergroep De Nieuwe Snaar treedt vrijdag 17 en zaterdag 18 januari op in het Passagetheater, passage 9-13. De Vlamingen Jan de Smet acordeon, Kris de Smet hobo, en Geert Vermeulen viool, brengen een groot aantal Vlaamse liefdesliederen en chansons ten gehore. Het pro gramma heet 'La-La' en begint om 21 uur. Toegang 12.50, CJP/Pas65+- 10,-. TEERSTOOF Clown Woudï komt zaterdag 18 januari naar theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 met zijn programma 'Vertel- en wenstheater'. Voor dat de voorstelling begint kunnen alle kleine bezoekertjes zich laten schminken door een echte clown, als clown natuurlijk. De kinderen moeten verkleed ko men, zodat er een heel theater vol clowntjes ontstaat. Het clowns-gebeuren begint om 13 uur. Toegang 3,50. FOTO'S De foto's die de Vlaardingse fotograaf Auke Bergsma maakte van Mieke de zangeres van de Gigantjes, zijn vanaf woensdag 15 januari te zien in theater de Teerstoof, Nieuw straat 12. Het theater is gratis toegankelijk voor foto-liefheb bers op vrijdag van 20 tot 24 uur en zaterdags van 14 tot 17 uur en van 20 tot 24 uur. INSTUIF Discjockey John Morris draait zondag 19 januari de platen in de jongerensociëteit de Instuif, zaal Irene, Nieuwe Haven 155. De Instuif-avond begint om 20.30 uur. Entree 5,- voor le den. ORGELCONCERT De Rotterdamse organist Kees van Dijk bespeelt zaterdag 18 januari het orgel in de aula van het Stedelijk Museum, Hoog straat 112. Op het programma staan werken van o.a. Purcell, Stanley, Arne en J. S. Bach. Het concert op het Hess-orgei begint om 15 uur en duurt drie kwartier. Toegang vrij. FILM De Australisch/Duitse dansfilm 'Sydney aan de Wupper' van Bettina Woernte en Meryl Tan kard word zondag 19 januari vertoond In de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. De filmvoorstelling wordt georganiseerd door de Vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum en het Goethe insti tuut uit Amsterdam. De film volgt het leven van de jonge Duitse danseres Meryl Tan kard. Zij werkte bij het Wup- pertals danstheater. In de film zijn haar herinneringen aan Australië verwerkt. Lengte film 47 minuten. Aanvang 14.30 uur. Toegang vrij. KUNSTUURTJE Het kunstuurtje van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112, is zondag 19 januari ge wijd aan de tentoonstelling 'Veertig jaar verzamelen in het Stedelijk Museum Schiedam'. Het uurtje begint om 14.30 uur. Museum, Hoogstraat 112, tei. 269067. NIVON De ieden van het Nederlands Instituut voor Volksontwikke ling en Natuurvriendenwerk af deling Schiedam eten zondag 19 januari het nieuwe jaar in, In het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan wordt vanaf 10.30 uur een Nieuwjaarsbij eenkomst gehouden. Brood staat klaar. Kosten 2,50 per persoon. Na de middagboter hammen wordt er gesproken over 'Alcohol'. Woensdag 22 januari gaan de Nivon-leden in zaal 5 van dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, de film 'Vier duindagen' bekijken. Aanvang 20 uur. En tree 1,50, nlet-leden ƒ2,50. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Redactie Het Vrije Voik, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Teietoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woens dagochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit te zijn. bridgen vrijdag in sporthal Margriet. Dinsdag 21 januari gaan de dames op excursie naar het Hoogheemraadschap van Delfland. Vertrek 9.20 uur station Schiedam. Opgeven voor 17 januari bij mevrouw H.M. Hoogslag tel. 705971 tussen 17 en 18 uur. FILMCLUB De stichting filmclub Schiedam vertoont vrijdag 17 januari de Franse film 'Calmos' van regisseur Bedrand Slier. In de hoofdrollen zijn Jean Rochefod en Jean Pierre Marille te zien. Aanvang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang donateurs 3,50. Filmclub, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. VIDEOCAFE In het Videocafé van de stichting filmclub Schiedam wordt zaterdag 18 Januari een folk and blues-avond gehouden met medewerking van de gitarist Peter Gros. Er staan ook video's op met ais onderwerp de blues. Het optreden begint om 21.30 uur, café open vanaf 20.30 uur. Toegang donateurs gratis. Filmclub/Videocafé, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. DORPSKERK De Rotterdamse organist Aad Bergwerff bespeelt vrijdag 17 januari vanaf 19.30 uur het orgei van de Dorpskerk in Kethel. Bergwerff stelde het volgende programma vast: variaties op 'Straf mich nicht in deinem Zorn' van J.C.L. Kittel, variaties op 'Wie schön leuchtet der Morgenstern' van C.H. Rinck, Fanfare en grand jeu van G. Lasceux en Sonate no. 2 van Felix Mendelssohn Barthoidy. De orgelbespeling duurt drie kwartier. Toegang vrij. ESSENTIE In Galerie/Atelier/Foto-studio de Essentie, Korte Kerkstraat 9, is werk te zien van Geoffry Avrich. De olieverfschilderijen zijn van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17 uur gratis te bewonderen. De reggae-band Turning Point treedt zaterdag op in Jongerencentrum Aladdin aan de De Meesterstraat. De zanger van de groep is onder meer bekend van het Schepopfestival in '84. Hij was toen lid van de groep Easy. Turning Point begint om acht uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt 2,50. MOLENS Dinsdag 21 januari staat de grote zaai van dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, vol met oud-Hoilandse spelletjes zoals Ganzenborden en Mens-Erger-Je-Niet. Vanaf 14 uur worden er drie ronden spelletjes gespeeld. De tekenclub van de 4Molens exposeert deze maand een veertigtal olieverfschilderijen, pentekeningen en aquarellen. De kunstwerkjes zijn tot vandaag te zien. Inlichtingen, tel. 705500. WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Hulsarts boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel. 261480. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 18 uur mevrouw A.J. Mosk, Burg. Knappertlaan 39, tel. 734629. SCHIEDAM Met één hand aan het stuur en in de andere een paraplu is een 53-jarige fietser gisteren aan de Nieuwe Haven betrokken geraakt bij een verkeersongeval. Een plot selinge windstoot zwiepte de man naar de tegengestelde rij baan, waar een automobilist hem niet meer kon ontwijken. De fietser moest nadien met een pijnlijke schouder worden behandeld in het Schieland Ziekenhuis. Een ander ongeluk gebeurde op de Nieuwe Damlaan bij het spoorwegviaduct. Een automo bilist, die vermoedelijk teveel alcohol had gedronken, verloor de macht over het stuur en raakte met zijn rechterwieien in een geul langs rijbaan. De auto sloeg over de kop. Toen de po litie arriveerde stond de be stuurder geschrokken maar ongedeerd naast zijn zwaar beschadigde voertuig. Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam, 010-267920

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1