Bevolking slinkt Parkeermeters laten nog öp zich wachten 1 PPR/PSP willen zusterschap met stad in Derde Wereld Discussie over Voor 500 plaatsen j^keéigeldinnen Kortaf Nieuwe haltes lijn 53 Maassluisehuurders gaan naar stembus Man (38) probeert zoon om te brengen l/mm Rapport over volkstuinen Eremedailles voor redders Jubilarissen bij Wilton m gppppij - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vitrines van het Nationaal Gedistilleerd Museum zijn in allerijl leeggehaald nadat constructiefouten aan het licht waren, geko- men. Sinds afgelopen woensdag is.het museum, in de kelder van het Stedelijk Museum aan de Hoog- straat, voor het publiek gesloten. Volgens adjunct directrice Clara Stroman waren de vitrines "door gezakt" omdat ze vermoedelijk niet voldoende steun hadden. Parkeermeters aan de Broersvest krijgen voorlopig nog geen''vervolg op de Lange Haven en Lange Kerk- straatl J-,v- Bewoners Twee zetels Psycholoog Wagen bekrast Filmclub Verkiezingen VCP Prijs - en gesloten SCHIEDAM Na een groei van drie maanden is het aan tal inwoners van Schiedam in oktober vorig jaar weer iets gedaald. Volgens de cijfers van de afdeling burgerzaken woonden er eind oktober 69.078 mensen in de stad. Dat was 43 inwoners minder dan eind sep tember. Er vertrokken in okto ber 272 mensen tegen 244 vesti gingen. Verder gingen 74 inge zetenen dood en werden er 59 kinderen geboren. Op 31 woon den er 33.719 mannen en 35.359 vrouwen in Schiedam. De vrouwen zijn doorgaans in de meerderheid. Het verstevigen van de vitri nes gaat de gemeente in ieder geval geen cent kosten. De constructeur van de vitrines heeft alle schuld op zich geno men en zai de verbeteringen gratis doen. „Ijt geef de naam van het bedrijf niet. Dat is ner gens voor nodig," vindt Stro man. Niet bekend is hoe groot de schadepost voor het onbe kende bedrijf bedraagt. Het Nationaal Gedistilleerd Museum werd op achttien mei vorig jaar geopend door André van der Douw, voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijn mond. De plechtigheid vond plaats tijdens de Molenmaand die toen in volle, gang was. In de vitrines stond ondermeer een unieke verzameling minia tuur flesjes. Het museum gaat naar verwachting op vier fe bruari weer open. Volgens Clara Stroman is er met de ontruiming van het (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM i— De verdubbe ling van het aantal parkeerme ters'in de Schiedamse binnen stad laat voorlopig nog op zich wachten. Op,;het stadskantoor is men op zoek.;naar een. zo ideaal mogelijke oplossing, 'voor het afgeven van onthef fingen. „Je kunt nietzomaar lukraak meters neerzetten," aldus' een ambtenaar van ge meentewerken. „We zijn bezig met het ontwerpen van een re-, geling voor.het belangenparke- ren. Dat Houdt op."- - Midden 1985 kwam de ge meente op de proppen met het voornemen om'het aantal par keermeters te verdubbelen. Het lag in de bedoeling om me ters te plaatsen aan de Lange Haven (60), Broersveld (69) en in niindere mate aan de Lange Kerkstraat en Korte Singel- straat. De parkeerplaats in de Plantagezou: worden voorzien van een; slagboom en een cen traal betalingssysteem krij-, gen: CVan al': deze voornemens istotmu' toenogniets. terecht Op dit moment wordt de Schiedamse binnenstad opge sierd door 265 meters."Nog in de eerste helft van dit jaar, ze luidt de verwachting, worden er 233 nieuwe neergezet. Met name de bewoners van de straten waar de meters moeten komen zorgen voor complicaties. „Voordat de me ters er komen, moet er een op lossing voor de bewoners zijn- Daar moet een.regeling voor in het leven worden geroepen. Ook voor de bezoekers van de binnenstad geldt dat. Het lang durig stilstaand blik heeft de laagste prioriteit", aldus de woordvoerder van gemeente werken. Vaststaat dat de bewoners een soort ontheffing tegemoet kunnen zien. Of zij daarvoor "moeten betalen, en wat bet ta-, rief dan is, wordt op dit mo ment onderzocht. Gezocht wordt ook naar een oplossing voor dè bedrijven die op de plaats van de meters moeten Iaden en lossen. Alsof er een kunstroof had plaatsgevon den, zo leeg en verlaten zag het Natio naal Gedistil leerd Mu seum er gis termiddag uit. (Foto: Ed Eg- germont) museum "niets verschrikke lijks aan de hand. Alleen kon den we dit niet accepteren. In overleg met de fabrikant héb ben we besloten de vitrines leeg te halen. Er was geen ge vaar voor instorting. Het was gewoon geen mooi gezicht. Na tuurlijk weet je maar nooit of er wel iets gebeurt. We wilden het risico niet nemen." De sluiting van het museum zal heel wat liefhebbers onaan genaam verrassen. Gemiddeld trok het Nationaal Gedistil leerd .de afgelopen twee maan den zo'n 275 bezoekers per week. In één week werd het museum zelfs door meer dan zevenhonderd mensen bezocht. De vitrines zitten .geklemd tussen pilaren. Door het ge wicht van de uitgestalde voor werpen is de bodem verbogen. Enkele medewerkers van het museum hebben de vitrines in drie dagen leeggehaald. De flesjes zijn zo lang met de "no dige voorzichtigheid In een an dere ruimte opgeslagen. Het Nationaal Gedistilleerd .Museum kreeg vorig jaar dui delijk meer aanzien. Door de verhuizing van de zogenoemde "bruine" naar de "witte" kel der was er veel meer ruimte om de spullen te tonen. De pu bliciteit rond druk bezochte opening deed ook een duit in het zakje. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De opvolger van Herman Noordegraaf als voorman van de PPR-Schie- dam heet Gé van der Ploeg (31). Dit werd: gistermiddag tijdens de presentatie van het gezamenlijke verkiézingspro: gramma van PPR/PSP be kendgemaakt. De twee linkse partijen maakten meteen be kend na de verkiezingen een hechtere samenwerking met de CPN en D66 te zullen zoe ken. Als lijsttrekker voor de combinatie zal Bart de Leede fungeren. Hij is op dit moment lid van do gemeenteraad. Op enkele "noviteiten"na, telt het verkiezingsprogram ma van PSP/PPR weinig op zienbarende verrassingen. Een nieuwtje is het voorstel om met een stad in de Derde We reld een zusterschap aan te gaan. De combinatie ziet dit als een stukje ontwikkellngssa- menwerking waarmee de 'Schiedamse bevolking een be ter inzicht kan krijgen in de problemen in de arme landen. "Het moet wel een ander soortige band zijn dan de cul turele en creatieve link met de huidige zustersteden," aldus lijsttrekker De Leede. Tijdens de begrotingsbehandelingen in november stelde bloedverwant Ulferd Bruseker (CPN) voor om een zusterstad in de Sovjet Unie te zoeken. Een greep uit de lijst met programmapunten: Lijsttrekker Bart de Leede: „Geen markt voor de Partij voor Socialisme en Ontwapening (PSO)".. (Foto: Ed Eggermont) Democratisering vari de ge- meen-1-:, een commissieverga dering hoeft niet door de wet houder te worden voorgezeten Een meldingspunt voor dis criminatie Meer bejaardenwoningen Autovrije binnenstad, béte-' re fiets- én voetpaden Sluiting van vliegveld Zes- tlenhovcn Uitbreiding openbaar ver voerd --r Snel beginnen met nieuw bouw bibliotheek - - Woonwagenkamp aan Koe koekslaan doorzetten De combinatie rekent erop in ieder geval het huidige aantal van twee zetels in de gemeen teraad te handhaven. Bij elk oneven aantal zal er één plaats afwisselend door een PSP'er of PPR-lid worden bezet. Zeker ha de minimale op komst woensdagavond op een oprichtingsvergadering, I ver wachten.de beide partijen geen concurrentie van de Partij voor Socialisme en Ontwape ning (PSO) van Pred van der Spek. "Daar is in Schiedam to taal geen-markt voor," meent - De Leede. "Ze mikken op hun linkse mensen dié/,zich niet kunnen vinden in de kleine linkse partijen. Die ken ik in .Schiedam niet." De PSP heeft PSO'er Hans Konings van de negende plaats op haar kies lijst geschrapt. Konings was ruim een half jaar lid van de partij. De nieuwe man van de PPR, Gé van der Ploeg, is student psychologie. Hij loopt op dit moment stage bij een huisart senpraktijk in Schiedam. Tij dens zijn achtjarig lidmaat schap van de PPR heeft hij zich voornamelijk beziggehou den met de gezondheidssector. De laatste jaren was hij lid van de ateunfractie. Al geruime tijd is bekend dat Herman Noordegraaf er na de ze raadsperiode de brui aan geeft. Hij zal op de achter grond bij de politiek betrokken blijven. Noordegraaf is negen jaar lid van de gemeenteraad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De kwaliteit van het onderwijs staat op 22 januari terdiscussie tijdens een bijeenkomst in wijkcen trum Nieuwland, georgani seerd door de Gemeenschappe lijke Medezeggenschapsraad (GMR). Onderwijswethouder Herman Posthoorn zal bij die gelegenheid een forum van deskundigen voorzitten. De GMR heeft voor het komende jaar nog vier andere data vastgesteld voor discussies over onderwijszaken. De bijeenkomsten hebben te vens als doel de GMR meer be kendheid te geven. De GMR is een jaar geleden ingesteld en „zeer moeizaam' op gang geko men", aLdus chef G. Kruijt van de gemeentelijke onder wijsafdeling. Het bleek lastig SCHIEDAM De wethou ders Chris" Zijdeveld en Luub Hafkamp' krijgen volgende week dinsdag gezamenlijk het rapport "Anders Tuinieren" aangeboden r op het stadskan toor. Het rapport is samenge steld door een gelijknamige; werkgroep onder leiding van ambtenaar W. C. Hoogewëij, chef van de plantsoenendienst. In het rapport wordt ingegaan op het gemeentelijke beleid wat betreft de volkstuinen. Bij de overhandiging zal de voor zitter van het Algemeen Ver hond van Volkstuindersvereni- gingen aanwezig zijn. te 'zijn kandidaten te vinden." Volgens de Wet Medezeggen- schap Onderwijs (die dateert uit 1983)heeft elkè school een zetel in de GMR, die dient te worden bezet door een lid van de eigen medezeggenschaps raad van die school. In de praktijk voelden aan vankelijk maar weinig docen ten en ouders ervoor in twee raden zitting tè nemen. Deels vanwege de hoeveelheid vrije tijd die dat kost, deels ook „uit een zekere angst om in zo'n formeel gebeuren mee të draaien", vermoedt Kruijt. De GMR dient het college van burgemeester en wethouders te adviseren over onderwijsza ken. Bovendien is voor bepaal de raadsbesluiten' de instem ming van de GMR verplicht. Nog steeds zijn nietalle' GMR-zetels bezet. Een ander bewijs van „armoede" is dat wethouder Posthoorn als voor zitter van de GMR optreedt in plaats van,, zoals de bedoeling is, een leerkracht of een ouder. „We wachten nog steeds op een kandidaat", zegt Kruijt. Hij vindt niet dat een kandidaat een deskundige hoeft te zijn. „Al doende leert men", aldus de chef Onderwijs. Aanleiding voor de discussie van woensdag 22 januari is een stroom kranteberichten over de nieuwe basisschool en on derwijs in het algemeen. De GMR refereert in een persbe richt aan krantekoppen zoals „School haalt te weinig uit leerlingen" (Trouw, 29 novem ber 1985) en „Onderzoekers oordelen vernietigend over ba sisvorming onderwijs" (Volks krant, 9 november 1985). Het forum In wijkcentrum Nieuwland bestaat uit de di recteuren van twee basisscho len (beide De Haan geheten), 'een docent uit het voortgezet onderwijs: (J.K. Verhey), ge meentelijk inspecteur D.J. Lie- vense, een medewérker van de Onderwijs Begeleidingsdienst (J. de Nie) en gemeentelijk on- derwijsconsulent A. J. Tigges. De discussie begint om 20 uur. Wijkcentrum Nieuwland is gevestigd aan het Dr. Wi- bautplein 165. - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 22-jari- ge binhenvaartmatroos M. W. M. van der Veer en de twee beambten van de Rotterdamse rivierpolitie G. Vollema (60) en D, Snaterse (30) zijn giste ren' door burgemeester Bram Peper van Rotterdam, onder scheiden namens .de Maat schappij tot Redding van Drenkelingen. In; april vorig jaar hebben zij het leven gered van de toen 82-jarige Rotter dammer J. Smit. De bejaarde raakte te water in de Maashaven, vanaf het binnenvaartschip van zijn zoon en schoondochter. Ma troos Van der Veer ontving een zilveren medaille omdat hij de drenkeling uit het water haalde. De twee politiemannen kregen een bronzen medaille opgespeld, omdat zij aan boord van een dekschuit mond-op- mond-beademing toepasten, waardoor het slachtoffer na vier minuten weer bij bewust zijn, kwam. Smit werd twee maanden lang in een zieken huis en in een verzorgingste huis verpleegd. Hij overleed echter in juni aan de gevolgen van een longontsteking die hij in de Maashaven had opgelo pen. Binnenvaartmatroos Van der Veer heeft tijdens zijn mi litaire dienst hartreanimatie geleerd. Bij drenkeling Smit paste hij het voor het eerst toe. „Ik hoorde zijn schoondochter schreeuwen en ik zag die man in het water drijven," herin nert Van der Veer zich. „Ik sprong meteen in hetwater. Later, hoorde ik dat het water elf graden Celcius was. Aan boord van die dekschuit trok ik zijn tong weg van het strotte- hoofd en nam zijn gebit uit zijn mond. Toen begon ik met hart massage." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Ook in fe bruari huldigt de scheepswerf Wilton Fijenoord de nodige ju bilarissen. Het gaat om tien personeelsleden die 12,5 tot 40 jaar in dienst zijn bij het be drijf. Het kortst in dienst is se cretaresse M. J.' Toneato-Si- mons. Verder zijn er zeven mensen met een veertigjarig dienstverband en twee met een kwart eeuw Wilton. VLAARDINGEN De parkeer meters en -automaten ih het centrum die gisteren door WD-wethouder Jan Madern (verkeer) in gebruik zijn ge steld, zullen worden geleegd door de N.V. Geldtransport Nederland. Volgens de wet- - houder zou het teveel tijd kos ten om dit ook door de par keerwachters te laten doen, die hun handen vol hebben aan de controle. De twee parkeerwachters krij gen begin maart versterking van twee nieuwe collega's. Op 1 juli gaat één met VUT, zodat dan drie parkeerwachters de geparkeerd staande auto's in het centrum in de gaten zullen houden. Dezer dagen zullen ze geer» parkeerbonnen schrijven, zo bevestigde de politie gisteren nog eens bij de ingebruikstel ling van parkeerautomaten en -meters. Onder de ruitenwis sers van verkeerd geparkeerd staande auto's worden folder tjes geschoven met informatie over de veranderingen op het gebied van parkeren in het centrum. Maar vanaf volgende week is het ernst: dan zullen er bekeuringen onder de ruiten wissers van die auto's zitten. In de parkeerautomaten op Veerpleln, Weeshuisplein, par- keerterrein Joubertstraat en in de Korte Hoogstraat kan maxi maal 2500 gulden. In de par keermeters (Cronjéstraat, Veerpleln belde zijden, Waal straat, Fransenstraat en Kui- perstraat) maximaal 250 gul den. Het tarief bedraagt een kwartje per tien minuten (1,50 per uur). In het centrum van Vlaardih- gen staan hu 106 meters. Vol gens de leverancier zijn de me ters, een Zweeds fabrikaat, "erg goed" bestand tegen vandalisme. De automaten be strijken 400 plaatsen. Wanneer de parkeergarage aan de Afrol klaar is, wordt het gebied met betaald parkeren verder uitge breid.; Automaten en -meters worden regelmatig geleegd door werk nemers van de N.V. Geldtrans port Nederland, die met een gepantserdè auto 'komen langsrijden en de meters en automaten "leegzuigen" (woor den van Madern). Na één maand proefdraaien zal het bedrijf aan de hand van de tijd die dit kost, eén offerte uit brengen. De kosten zullen wor den bèstreden uit de op- rbrengst vanmeters enauto- maten. Wethouder Madern was giste ren de eerste, die van de auto maat op het Veerplein gebruik maakte. Onder het toeziend oog van enkele genodigden en - centrumbewoners gooide hij het eerste muntje in de auto maat. Het kaartje verhuisde niet naar zijn auto, want zijn witte Mercedes 200 is deze week door onbekenden be krast en wordt overgespoten. De wethouder is hierdoor ge dupeerd voor een bedrag van De Filmclub Schiedam heeft vanavond een „rustig avondje" ingelast. In het videocafé in De Teerstoof aan de Nieuwstraat is een verrassingsfilm te zien en kan er gedart worden. Het café gaat om half negen open. De toegang is voor donateurs gratis. Voor vijf gulden kan men lid worden van de club. Politieke partijen in Schiedam moeten op vier februari hun lijsten met kandidaten vcor de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart inleveren. De lijsten 2500 gutden. Hij vermoedt dat het een wraakactie is geweest- voor de invoering van het be-* taald parkeren. Ook zijn colle ga Goudriaan was tweemaal eerder het doelwit van wraak acties. Bij hem werden de rui ten van zijn woning ingegooid vermoedelijk uit onvrede met de afsluiting van Emaus en '"n Voorstraat. i'<>: ~ï!trtb De invoering van betaald par---hi keren in het centrum is een uit- vloeisel van het Verkeerscircu- latleplan Vlaardingen, dat inr- 1982 door de gemeenteraad rn-ui werd vastgesteld. Volgens dit-'i j- plan, dat in de wandeling VCP ab wordt genoemd, moeten er drie parkeergarages In het -■■nsh centrum komen. De parkeerga- o* rage aan de Afrol is in aan- i'L bouw, plannen voor een garage ge aan het Westnieuwland wk worden dit jaar bekend ge maakt en twee maanden gele- den zijn op papier de eerste lij-: nen getrokken voor een garage'"' aan de Joubertstraat. Wanneer de garage aan de Af- u rol eind dit jaar klaar is, zal h nergens in het centrum meer gratis geparkeerd kunnen wor-' den. Dit kan nu nog (met de parkeerschijf) onder andere op— het parkeerterrein aan de Ha-ra venstraat, het parkeerterrein Westnieuwland (dat gisteren ;7 gelijk al barstensvol stond),:r; een deel van het parkeerter- i rein Weeshuisplein, op West-- (Si haven- en Blokmakersplaats-, 6". en op het Liesveldviaduct. - -n Voor centrum-bewoners en -winkeliers geldt een belang- hebbenden-regeling. Tegen betaling van 6,75 krijgen zij een vergunning, waarmee zij - hun auto. op bepaalde plaatsen gratis kunnen parkeren. De're- geling is nu al van kracht In Kuipershof en Van Leljdenhof m(r voor bewoners en onderne- mers met een woning of win kel, grenzend aan één van bei de hofjes. Winkeliers krijgen maximaal één plaats, desge- .-J2 wenst met beugel, maar dan moeten zij 200 gulden per jaar" T neerteilen. v SCHIEDAM Sinds 1 januari.' rijden de bussen van RET-lijn ,v 53 over de Peter van Anrooy- laan. De haltes op dé Eduard i van Belnumlaan zijn komen te,', vervallen. De nieuwe haltes richting Vlaardingen zijn: Laan van Bol es bij Peter van Anrooylaan, - Van Beethovenplein, Vivaldi- laan bij Johan Straussplein De nieuwe haltes richting Schiedam zijn: Vlvaldilaan bij Johan Straussplein, Peter van- Anrooylaan bij Griegplein, Van. Beethovenplein, Laan van Bol es bij Johan Wagenaarstraat. moeten tussen negen en vijf worden ingeleverd bij het hoofdstemburéau In het ge- n meentekantoor aan de 's-Gra-; venlandseweg.' Zuster ignatia Schreurs heeft.' een soundmixer of een reis naar Parijs gewonnen. De prij^ zen heeft zij te danken aan de oktober puzzel van de Bonds spaarbank In Schiedam. De zuster wist de juiste vijf namen bij enkele folo's te geven. Een- jury haalde haar Inzending tus sen de overige goede inzendirj-,", gen uit. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Onder het motto "Ik heb wat te vertellen, ik doe mee" Is de verkiezings campagne begonnen voor zes zetels van de Raad voor de Volkshuisvesting. De (derde) verkiezingen vinden plaats op 12 maart. Tot het eind van de maand kunnen kandidaten zich opgegeven voor de zes plaat sen. Het is dé derde keer, dat In Maassluis verkiezingen voor de Raad worden gehouden. De raad, die bestaat uit elf leden en zes huurders van huizen van de gemeente of de Algeméne Woningstichting, beheert .7000 woningen. Het door de raad uitgestippelde beleid wordt uit- gevoerd door het Gemeentelijk Woningbedrijf, waarin jaarlijks.:; zo'n 58 miljoen gulden om gaat. De Raad heeft een zittingspe-, riode van vier jaar. Iedere huurder boven de 18 jaar kan zich kandidaat stellen. Het "J" werk kost gemiddeld een rr°v avond per week. Binnenkort' t!OV ontvangen alle huurders een folder over de naderende ver-- j2 klezlngen, mét daarbij een 4Ji aanmeldingskaart voor de kan'-->,a didaten. - Begin maart volgt een tweede; folder, waarin staat waar ger i» stemd kan worden. Daartoe wordt Maassluis opgesplitst In™;; driestemdistricten, elk met -.§>w éen eigen stembureau. De .h tweede folder zal ook eén lijst met namen van kandidaten be-;^ vatten. ,t,w. VLAARDINGEN De 38-jari- ge Vlaardinger D. J. L. heeft geprobeerd zijn zoon van 13 jaar om het leven te brengen. Hij drukte een kussen op het hoofd van'de jongen, die aan de dood ontsnapte omdat zijn moeder tussenbeide kwam. De vrouw riep later de hulp van de politie in toén zij door haar echtgenoot in de buik werd ge-<-t schopt. Dé vrouw Is In een- shocktoestand ter observatie, -x In het Holy-ziekenhuis opgeno-, men. De politie hield de man," aan. Huwelijksproblemen lagen - ten grondslag aan zijn gedrag.,.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1