i Kandidaat Mahir Engin: 'Alle begin is moeilijk' Liesbeth Snoeck volgt Coenen op Sneeifwruimprijzen vallen in de smaak Compact-disc-ieen doet het goet Piraat uit de lucht: 'We komen terug' Rectificatie j De voorlichtingska nonnen zijn gericht op de buitenlanders. Als op 19 maart gemeente raadsverkiezingen wor- den gehouden, mag er geen vreemdeling .meer zijn, die niet weet dat hij stemrecht heeft en hoe hij dat dient te ge bruiken. Daarvoor zorgt een bombarde ment van folders, vi deofilms en adverten ties in alle talen. Ter wijl een burgemeester 'zijn Turkse en Arabi sche uitspraak oefent, strijden op de achter grond de politieke par tijen om de gunst van de buitenlandse kiezers. Videofilms Tekst: Bart van Leeuwen Foto's: Ed Eggermont en Archief Volk smmrnz'i .göK®? j De voorlichtingskanonnen zijn gericht op de buitenlanders. Op de balie van de stadhuizen staan folders in twaalf talen. Stemrecht voor buitenlanders; Vivir Juntos, Votar Juntos". Dikke zetel Concurrent Vrouwen Auto Ketderbox Concert HET VRIJE VOLK Schiedam ZATERDAG 18 JANUAR11986 J Z&M V Ï&4, Hoe leer je 'n vreemde stemmen Hollands De primeur is ai vergeven aan Leerdam, maar dat was een primeur, die een katterig .gevoel naliet. Voor' het eerst in Nederland gingen daar op 27 november vorig jaar buiten- landers naar de stembus om deel te nemen aan ingelaste gemeenteraadsverkiezingen. Het ging flink mis. Naar schat ting één op de zeven buitenlan ders leverde een ongeldig stembiljet in. Argeloos werden partijnamen omcirkeld, kruis jes geplaatst, in de kolom van de voorkeurspartijen soms zelfs meerdere kandidaten aangestreept. „Nog meer instructie over de stcmprocedure is noodzake lijk," zo waarschuwde het mi nisterie van Binnenlandse Za ken in een persbericht van 16 december. Dat hebben voor lichtingsambtenaren in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis zich geen twee keer laten zeggen. Met de "Lessen uit Leerdam" in de oren geknoopt zijn ze inmiddels volop bezig met een ongekleurde verkie zingscampagne. De buitenlan der zal van het koffiehuis tot in het stemhokje worden geïnstrueerd. „Vivir Juntos, Votar Juntos," is de Spaanse vertaling van het motto „Samen Wonen, Sa men Stemmen", waarmee de overheid het kiesrecht voor buitenlanders propageert. Het motto is afgedrukt op de om slag van de landelijke folder, die in elk Nederlands stadhuis verkrijgbaar, is. In twaalf ta- - len, van Engels tot Chinees. Vlaardingen en Schiedam beschikken binnenkort over hun eigen videofilms. De ge meentelijke democratie in woord en beeld. Turks en Ma rokkaans ingesproken, Neder- lands ondertiteld. In het Schie- damse filmpje, gemaakt door een professioneel studioteam uit Utrecht, wordt de gemeen teraad in actie getoond. Ook vertellen buitenlanders wat zij vinden van de verkiezingen. De Vlaardingse filmmakers zijn in het vliegtuig gestapt. Na een "overzicht in vogel- vlucht" verschijnt burgemees- ter Van Lier in beeld. Hij spreekt Turks en Arabisch en legt uit waarom het belangrijk is te gaan stemmen. De video's zullen worden verspreid onder de wijkcentra en de Turkse en Marokkaanse koffiehuizen. Schiedam over weegt en een aantal exempla- t V. V" ren te dumpen bij Turkse vi deotheken in de stad, én er zijn zelfs besprekingen gaande om de film via het kabeltelevisie net uit te zenden. Ook' Vlaar dingen mikt op het Centraal Antenne Systeem, maar met iets meer bescheidenheid. Mo gelijk wordt in samenwerking met de lokale omroep een ra dioprogramma gemaakt. Maassluis heeft plannen om vlak voor de verkiezingen in de hal van het stadhuis een modél-stembureau in te rich ten. Daar kunnen buitenlan ders komen kijken hoe het stemmen in zijn werk gaat; een ambtenaar geeft een de monstratie. Paginagrote advertenties zullen in huis-aan-huisbladen in het Waterweggebied ver schijnen. Speciale migranten bladen worden verspreid onder de nieuwe kiezers. Informatie avonden liggen in het ver schiet. En op de., verkiezings dag zelf, 19 maart, zijn een aantal stembureau's bemand met tolken, die bij de ingang van het stemhokje de laatste aanwijzingen geven. De Vlaardingse burgemees ter Van Lier over het belang van al die aandacht: „Mogen stemmen is een belangrijk de mocratisch recht. Wij moeten onze buitenlandse stadgenoten goed op de hoogte brengen van wat daar allemaal bij komt kijken. Zeker als ze voor het eerst naar de stembus gaan." Hanneke Burggraaff, min- derhedenvoorlichtster in Schiedam: „Het zou vervelend' zijn als buitenlanders niet gaan stemmen omdat ze *t niet weten." Beheerst de Vlaardingse burgemeester werkelijk de Turkse en de Arabische taal? Van Lier, lachend: „Nee hoor. Was dat maar waar. Ik heb me alles laten voorzeggen en een zondagje besteed aan mijn uit spraak. Ze hebben één stukje uit de film geknipt, daar had ik kennelijk teveel knopen in mijn keel." Bijna angstvallig benadruk ken de gemeentelijke voorlich tingsdiensten dat zij geen in formatie geven over politieke partijen. Die moeten zichzelf maar manifesteren. En waar om zouden de partijen dat niet doen? Er vallen immers stem men te winnen. In Vlaardingen zijn 1750 buitenlanders kiesge rechtigd, in Schiedam onge veer 2000 en in Maassluis 720. Zij voldoen aan de eisen door dat zij langer dan vijf jaar in Nederland wonen en hier le gaal verblijven. De groep buitenlanders is in elke van de drie steden goed voor een "dikke" raadszetel. De PvdA lijkt favoriet, al wil len de andere partijen daar niets van weten. In Leerdam stemde tachtig percent van de opgekomen buitenlanders PvdA. Iets minder dan twintig percent koos voor het CDA. „We weten dat we goed lig gen," zegt Schiedams PvdA- Ujsttrekker Gé Brouwer. Om die reden vindt hij het „niet meer dan fatsoenlijk" dat zijn partij in de campagne sterk rekening houdt met de buiten landers. De FvdA-Schiedam gaat bijeenkomsten houden met Turken en Marokkanen en' neemt daarnaast deel aan poli tieke forums, waarbij ook de andere partijen zijn vertegen woordigd. De VVD is allerminst van plan zich neer te leggen bij de favoriétenröl van de sociaal democraten. Leny van Halte ren, Vlaardings WD-voorzIt- ter: „Er zijn ook Turkse mid denstanders in Vlaardingen, waarom zouden die niet VVD stemmen? De WD heeft im mers het imago een midden- staridspartij te zijn." Ook Van Halteren noemt een éigen'bij eenkomst en deelname aan fo rumdiscussies als beoogde ac tiviteiten. Campagneleider Jo Prins van het CDA-Schiedam: "Oké, s Turken en Marokkanen kijken natuurlijk naar hun werkom standigheden. Op dat punt pro fileert de PvdA zich het meest. Maar al zegt het woord Chris telijk de buitenlanders weinig, het woord God zegt hen al veel meer. Daar rekenen wij op." Een vertaling van de hoofd punten van het verkiezingspro gramma en het organiseren van een bijeenkomst met mi granten zijn de CDA-plannen. „-SCHIEDAM „Het is een hele lange weg om in de ge meenteraad te komen, maar wel een democratische." Dat vindt Mahir Engin (43), die on- danks zijn Turkse nationaliteit grote kans maakt op een zetel in de Schiedamse. gemeente raad. Hij staat dertiende op de - kandidatenlijst van de PvdA, die nu veertien zetels in de raad bezet. Engin: „De PvdA- leden hebben lef om mij op een /verkiesbare plaats te zetten." Engin heeft een bijzondere carrière achter de rug. 21 jaar geleden kwam hij vanuit zijn geboortestreek Manisa in Tur kije naar Schiedam, een ar- beidscontract met de scheeps werf Wilton-Fijenoord op zak. Inmiddels werkt hij alweer ze ven jaar als maatschappelijk werker bij de Stichting Buiten landse Werknemers Rijnmond. Hij is in het bezit van een di ploma Sociale Academie. Het is niet verwonderlijk dat En gin perfect Nederlands spreekt. ■.Actief lid worden van een. po litieke partij was een logische stap voor Engin, die nooit heeft stilgezeten in zijn vrije tijd (bij Wilton zathij als FNV-kaderlid'drie jaar tn .de Ondernemingsraad)Hij koos ■voor de PvdA omdat deze par tij naar zijn oordeel de zwak keren in de samenleving be schermt- - Een jaar geleden Raadslid-in-spê Mahir engin: ,J)e PvdA leden hebben lef om mij op een verkiesbare plaats te zetten." meldde hij zich aan. Ofschoon hij vanaf dat moment geen le denvergadering oversloeg, duurde het enkele maanden voordat hij werd "ontdekt". Engin, lachend: „Dat komt denk ik omdat ik uiterlijk niet op een Turk lijk." Over zijn verkiezing op 19 maart lijkt hij zich geen zorgen'te maken en het werk in de gemeenteraad, dat komt best in orde. „Alle.be-; gin is moeilijk. Ik zal nog wat, cursussen moeten volgen over de gemeentelijke democratie. Maar ik heb, ook' een voor sprong. ;Ik ken als hulpverle ner de problemen van de men sen." Hij zal zich als raadslid in de eerste plaats gaan bezig houden met het minderheden beleid. i,Het lot van mijn land genoten is belangrijk voor mij. Natuurlijk zal ik niet bij elke vinger dié ik in de raad op steek over minderheden pra ten. Ik probeer mijn kennis en ervaring zo nuttig mogelijk te gebruiken." Engin is er; stellig van over tuigd dat hij het aan zijn kwa liteiten te danken heeft dat hij hoog op de PvdA-lijst staat. „Ik heb niet de indruk dat ik er alleen ben om stemmen van buitenlanders te trekken. Dat zou ik niet prettig hebben ge vonden.", -Dat buitenlanders bij de raadsverkiezingen straks ac tief en passief kiesrecht heb ben, geeft hen volgens Engin een gevoel van erkenning. „Ik heb om mij heen al veel posi tieve reacties gehoord. Ik denk dat er veel mensen opkomen. Het is voor de eerste keer en de verwachtingen zijn hoog gespannen, vooral nu er een landgenoot op de lijst staan. Turken zijn nu eenmaal wat nationalistisch ingesteld." Wat het minderhedenbeleid betreft is er heel wat werk aan de winkel, aldus Engin. Veel buitenlanders kampen met problemen op het gebied van uitkeringen,; het vreemdelin genbeleid en "relaties; Ook heb ben ze met rascisme te maken. „Er gebeuren soms hele rare dingen." Engin heeft op zijn raadskandldatuur gelukkig al leen positieve reacties gekre gen. En een waslijst van poli tieke wensen... De PvdA heeft zowel in Vlaardingen als in Schiedam een extra, misschien wel be slissende troef in handen. Zij heeft buitenlanders staan op haar kandidatenlijsten voor de raadsverkiezingen. In Schie dam heeft de 43-jarige Mahir Engin (een man met de Turk se nationaliteit) het zelfs ge bracht tot een verkiesbare plaats; als één van de weinigen in Nederland. Gaat Engin in Schiedam als stemmentrekker fungeren? PvdA-lijsttrekker Gé Brouwer: „Ik wil niet ontkennen dat de PvdA-leden daaraan hebben gedacht. Maar Engin is in de eerste plaats gekozen om zijn goede staat van dienst. Zijn kennis van de minderheden problematiek zal een enorme winst zijn voor de raadsfrac tie. Een zeteltje extra is voor ons niet zo belangrijk, het gaat erom wat je met zo'n zetel kunt doen." Een duidelijk "Engin-effect" (naderhand gemakkelijk te meten aan het aantal voor keursstemmen voor de num mer dertien van de PvdA-lijst) is in elk geval niet denkbeel dig. Een onderzoek bij de raadsverkiezingen in Leerdam heeft uitgewezen dat drie kwart van de Turkse stem mers het betreurden, dat er geen kandidaat uit de eigen ge meenschap te verkiezen vieL De PvdA in Vlaardingen heeft echter rond de jaarwisse ling plotseling concurrentie gekregen. Een Turkse partij onder de naam Elele Demo- kraal '86 bleek zich bij het stembureau te hebben inge schreven. Ofschoon die partij nog niet in de openbaarheid is getreden en haar strijdpunten onbekend zijn, wordt in PvdA- kringen fel en afwijzend gerea geerd. „Wij betreuren die ontwikke ling," aldus PvdA-raadslid en minderhedenspeciaüste Bep Nachtegaal. "Niemand is ge baat bij nog méér partijen dan er al zijn. Dat leidt tot versnip pering van stemgedrag. Laten de buitenlanders zich uitspre ken voor een bestaande partij, bij voorkeur de PvdA natuur lijk." Nachtegaal verdenkt Elele Demokrasi '86 ervan een "be langenpartij" te zijn. „Daar ben ik tegen, net zo goed als ik tégen een partij Boerenbelan- gen of een Middenstandsbelan- genpartij zou zijn. Een raads lid is er voor het algemeen be lang. Ach, zo'n Turkse partij krijgt wat stemmen, misschien net genoeg voor een zeteltje. Maar hoe zal zo iemand zich voelen, helemaal alleen in de raad?" Een tegengestelde mening over dit onderwerp geeft Leny van Halteren (WD): „Ik vind een Turkse partij een uitste kende zaak. Dat is een demo cratisch recht, daar heb ik geen enkel probleem mee. Wat kan de PvdA daar nou tegen doen? Wie zijn wij om te zeg gen: dat is niet goed?" Ook niet-politieke organisa ties houden zich met het stem recht voor buitenlanders bezig. In de eerste plaats zijn dat de buitenlandse verenigingen zelf, die partijen uitnodigen voor fo rumdiscussies en de gemeen ten met raad en daad bijstaan in de voorlichtingscampagnes. Opvallend is voorts een Initia tief van de Vlaardingse Vrou wenraad; die wil volgende maand een cursus voor buiten landse vrouwen geven. „Wij vermoeden dat de bui tenlandse vrouwen op dezelfde partij stemmen als hun man nen," aldus Els Enneklng van de Vlaardingse Vrouwenraad. „Helemaal niet gek, dat deden Nederlandse vrouwen vijftig jaar geleden ook. Maar wij willen een poging wagen om die vrouwen te laten inzien, dat zij in het stemhokje hun eigen wil kunnen volgen. En we willen ze helpen een eigen wil te krijgen." Zelfs 'als de informatielawi ne het door zovelen gewenste resultaat oplevert een hoge opkomst van buitenlanders en een minimaal percentage on geldige stemmen dan nog rest de vraag: zal het leven van buitenlanders in Neder land er beter op worden? Daar over zijn de meningen ver deeld. Feit is wel dat de groe pen als nooit te voren met el kaar communiceren. Of dat nu is in een goed gesprek of vla de videorecorder... kortaf Uit een auto, die geparkeerd stond op het Veerplein te Vlaardingen, is een bood schappentas ontvreemd, waar in onder meer een portemon nee met 500 gulden, rijbewijs en bril zaten. Uit een kelderbox aan de Holy- singel te Vlaardingen zijn een herenfiets en projectietafel ter waarde van 550 gulden ont vreemd. Er werd voor 350 gul den aan vernielingen toege bracht. De voor 22 januari geplande vergadering van de Vlaarding se commissie voor volksge zondheid gaat niet door. Er zijn onvoldoende agendapunten, zo laat voorzitter, tevens wethou der IJsbrand van der velden weten. Omroep Vlaa7d'h9er> overhan digt maandag in café d'Oude Stoep aan de Smalle Haven straat, de prijzen aan de win- naars van de radioprijsvraag "Reis mee met OV", Dat doen Th. Bravenboer en P. Pouwer, wier bedrijven de prijzen be schikbaar hebben gesteld. De ze bestaan uit een weekend- reis naar Parijs en een dag tocht, beide voor twee perso nen. Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord geeft woens dag 22 januari een concert avond in ontmoetingscentrum Koningshof te Maassluis. Daar zullen musiceren het Geweste lijk Senioren Orkest, een trom bone-kwartet, een slagwerken semble, een trombone-kwintet, enkele kopertrio's en een: trompetgroep. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. MAASSLUIS Liesbeth Snoeck-Schuller (44) is door de VVD-fractie unaniem naar veren geschoven als opvolg ster van mevrouw Coenen, die tot burgemeester van Nuth is benoemd. De fractie wil, dat zij zo snel mogelijk de portefeuille van mevrouw Coenen (sociale zaken enz.) overneemt. Daar toe zou medio februari een ex tra raadsvergadering moeten worden gehouden, waarin haar geloofsbrieven worden onder zocht. Zij kan dan eind februari benoemd worden. Liesbeth Snoeck-Schuller staat als nummer 4 op de kan didatenlijst van de VVD voor de raadsverkiezingen van 19 maart. Op de oude lijst is zij tweede opvolgster, maar de- geen die eigenlijk aan de beurt is, de heer F. Marquenie, zal van dit recht geen gebruik ma ken. Liesbeth Snoeck is sinds 1974 lid van de VVD en ze is al een aantal jaren actief In het afdelingsbestuur, het laatst als secretaris. Mevrouw Snoeck. die 22 jaar in Maassluis woont, getrouwd is en vier kinderen heeft, werkt parttime in het on derwijs. Sinds 1978 zit ze in de Maassluise sport- en recreatie- raad, als lid van het dagelijks bestuur. „Wij vinden, dat de bestuurlij ke continuïteit verzekerd moet zijn. Twee wethouders is, wel erg krap." Zo motiveert VVD- fractievoorziter mr. J. F. Scheerstra het besluit van zijn fractie om nog een maand voor de verkiezingen een nieuwe wethouder te benoemen. Bo vendien gaat hij ervan uit, dat de samenstelling van het colle ge (één CDA-, één PvdA- en één VVD-wethoudér) na de verkiezingen niet gewijzigd zal worden. Ook mor de nieuwe zittingsperiode van de raad (1986-1990) Is mevrouw Snoeck kandidaat-wethouder. Daarom beschouwt hij haar niet als "tussenpaus". SCHIEDAM De actie "sneeuw van de stoèp" is vol gens de nutsbedrijven Schie dam aangeslagen bij de bur gers van die stad. Zes ingeze tenen hebben tot nu toe een bos bloemen en een bon voor een ijstaart gewonnen omdat zij de afgelopen weken de sneeuw voor hun deur hebben weggehaald. De sneeuwprijzen zijn in de laatste week inge steld door wethouder Chris Zij develd (nutsbedrijven). „Na de sneeuwval maakten ge meentelijke gladheidsbestrij ders al snel melding van veel keurig geruimde stoepen," al dus de nutsbedrijven in een publikatie. „Later kwamen daar nog veel telefoontjes bij van Schiedammers die wezen op actief sneeuwruimen van medeburgers." Gezien het succes van de ac tie, zullen er tot donderdag 13 maart nog meer prijzen worden uitgedeeld. Op die datum ein digt het „gladheidsbestrij- dingsseizoen." Bij de „volgen de sneeuwval van betekenis" zal er in iedere Schiedamse wijk een ijstaart en bos bloe men worden uitgereikt aan iemand die „voorbeeldig" sneeuw heeft geruimd. Amb tenaren van de nutsbedrijven zullen tijdens hun werk als jury fungeren. SCHIEDAM De Openbare Bibliotheek Schiedam rekent dit jaar op 2.000 uitleningen van compact discs. Sinds en kele maanden heeft de fono- theek aan het Bachpteln een kleine collectie compact discs; die vindt gretig aftrek. De bi bliotheek is van plan de collec tie uit te breiden. Het leengeld van compact discs is gelijk aan dat van langspeelplaten: een gulden per week. Momenteel Is in een ander fi liaal van de bibliotheek, aan de Leliestraat in Schledam-Zuid, een tentoonstelling gaande over veiligheid in huis en in de wijk. De expositie bestaat uit boeken, tijdschriften, folders en posters en is te bezichtigen tijdens de gewone openings uren. De tentoonstelling duurt tot het einde van de maand. VLAARDINGEN Oe beken de Vlaardingse piraat Radio Continu is gisteren bij een ac tie van de gemeentepolitie en de Radio Controle Dienst uit de lucht gehaald. Tegen twee discjockeys werd proces ver baal opgemaakt. De complete zendinstallatie met een waarde van ongeveer tienduizend gul den werd in beslag genomen. De inval werd gedaan omdat de piraat met haar uitzendin gen het mobilofoonnet van de politie in Vlaardingen en vooral Schiedam volgens een woord voerder ernstig stoorde. „Radioverkeer was in de week einden in Schiedam soms niet eens meer mogelijk," aldus een Vlaardingse politieman. „Dat kan een fatale afloop hebben." Radio Continu was ruim drie maanden in de lucht en had volgens de eigenaars al een hele reputatie in de Randstad opgebouwd. „Er zljn volgens onze informatie geen klachten van omwonenden geweest," aldus een van de piraten over de reden van de inval. Radio Continu draaide vooral oude platen. „We komen gewoon weer terug," voorspelt de disc- jockey. „Het Is natuurlijk wel zonde van de apparatuur die in beslag is genomen." Per abuis stond in onze krant van gisteren een aankondiging van een optreden van De Nieu we Dansgroep (voorheen Osmose). Dit optreden heeft al in december plaatsgevonden. Onze excuses voor de fout.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1