eesti 4 I Zuid zoekt 't gevaar op Stedenband met Derde wereld is 't risico waard mm Jacht bedreigt plassengebied Met marmeren heb Je altlid resultaat Wisselbeker voor de Pullekes wswmsk Congres ws Fraude onderzoeken hebben steeds meer succes 00 y~ (Yan een onzer verslaggever) SCHIEDAM Een onbekende zendamateur heeft het voorzien op de radiopiraten in Schiedam en Vlaardingen. Zonder dat zij daar iets aan kun nen doen, worden de radioprogramma's van de illegale stations doorgeseind naar de politieband. Het gevolg is dat het mobilofoonnet van vooral het Schiedamse korps bij tijd en wijle onbruik baar is. Twee medewerkers van de vorige week uit de lucht gehaalde Radio Continu denken het slachtoffer te zijn geworden van de plaaggeest in de ether. Terug Geen gelul Het symbool van de vrije radio "ergens in het cen trum" van Schiedam. De piraterij heeft last van een plaaggeest. Foto: Ed Eggermont SSÊE#»f3 Tja, wat is er nu eigenlijk gevaarlijk aan deze lamp? Met een ku bus liet de politie diver- se soorten ramen en sloten zien. Foto's:\Ed^\ Eggermont. Onverkwikkelijk Mode Problemen Partnersteden <fv HET VRIJE VOLK Wi 3» te y schiedam Vfï< I ily kf7 ir 1 Stoorzender brengt politie in actie De Vlaardmgse politie maakte vrijdagmiddag korte metten met Radio Continu. Bij een inval in een woning aan de Vlaardingse Spechtlaan werd een kostbare zendinstallatie in beslag genomen en werd tegen de bewoner van het pand pro ces verbaal opgemaakt. Vol gens een woordvoerder van het korps was de mval een di rect gevolg van de storingen die de piraat op de poütiefre- quenties veroorzaakte. "Dat kan nooit," zeggen twee Schiedamse broers die de stu wende krachten achter Radio Continu zijn. Hun namen wil len ze niet in de krant hebben. "We gebruikten een zender die in Belgie is goedgekeurd. Met een spectrum-analysor wordt daar gekeken of de apparatuur storingvrij is. Dat is een appa raat van 60.000 gulden! Het be tekent dat wij geen storingen op de politieband hebben kun nen veroorzaken. Met de appa ratuur die wij hadden, kunnen amateurs met een vergunning in Belgie legaal zenden." Volgens één van hen rolt de politie in Vlaardingen en Schiedam ten einde raad de il legale radiostations op, in de hoop de "echte" etherpiraat ook tegen "t lijf te lopen. "De onbekende zendt steeds een minuut of tien tot een kwartier uit. Dat is te kort om 'em op te sporen. Hij seint wel onze pro gramma's door naar de poli tieband. Vandaar dat de politie uiteindelijk hij ons terecht komt" Zoals dat doorgewinterde pi raten betaamt, zijn de twee Schiedammers allerminst on der de indruk van het politie optreden. Ten tijde van het ge sprek (zaterdagmiddag rond twee uur) was Radio Continu al lang en breed weer in de lucht. "M'n schoenen zijn nog nat want ik ben net het dak op geweest," wist een van de broers te melden. Op een nieuw adres had hij een anten ne opgesteld. Het verlies van de kostbare installatie (waar de ongeveer 10.000 gulden) werd gecompenseerd met de "noodzender". Enige tijd geleden werden hij acties in Schiedam drie pi raten in één klap uit de lucht gehaald. Eén van hen, de be kende Radio Atlantic, was net als Continu, binnen afzienbare tijd weer te beluisteren. "Eens in de zoveel tijd halen ze wat stations uit de lucht," denken de twee broers. "Bij de Radio Controle Dienst hebben ze maar een paar wagens rij den. Als ze in de buurt van Schiedam zijn, wordt er opge treden. Ook al halen ze ons uit de lucht, we blijven doorgaan. Het is een verslaving al is het een dure." Volgens het duo wordt via "donaties en giften" weer vol doende liquide middelen ver zameld om een nieuwe instal latie te bekostigen. Over even tuele reclame-inkomsten hou den ze liever hun mond. De twee broers zijn huu ra diocarrière begonnen met een 27 MC-bakkie. Dat was nog voordat een wet deze vorm van communicatie mét ver gunning toestond. Omdat de 27 MC-band al snel overvol raak te besloten de broers aan het grotere werk te beginnen. Een vijf watt-zendinstallatie was in die tijd nog voldoende voor een respectabel ontvangstgebied. Sinds die tijd is er echter veel veranderd. "Met vijf watt kon je toen nog tot in Zoetermeer gehoord worden. Nu is het allemaal veel te vol. We zitten nu met 100 tot 150 watt op de FM band, 101 Megahertz. We zijn in Rijswijk, Oostvoorne, Den Briel en nog verder te horen. Wat ons betreft moeten ze het zenden niet vrij maken. Dan wordt het helemaal druk op de band en kan er helemaal niets meer. Ze moeten eenzelfde systeem als in Belgie toestaan. Daar heeft elke stad twee tot drie eigen radiostations," al dus het piratenduo. Radio Continu dankt zijn naam en populariteit aan de ononderbroeken stroom platen "'fïs's&S ,4*?* '-ma SCHIEDAM „Oh, het is het gasslangetje, kijk maar." Terwijl de man zich voor overbuigt over het gasstel, mompelt hij iets over ge vaar. Een typisch beeld tij dens de „testdag" zaterdag in het tijdelijk onderkomen van het Schiedamse kluphuis Zuid aan de Zwartewaalse- straat. Ais onderdeel van het Veiligheidsproject hadden vrijwilligers het interieur van een „supergevaarlijke" woning nagebootst in een van de lokalen. Bezoekers moes ten op zoek naar de gevaar lijke situaties. Het gevaar lag flink op de loer in de testruimte. Een trap met een lichtelijk verbo gen tree en de loshangende schemerlamp waren enkele voorbeelden die, zo menen de organisatoren van het pro ject, nog in menig huishou den als heel normaal worden ervaren. Gewapend met een lijst liggen de bezoekers speurend langs de keuken en huiskamer. In een andere ruimte had de plaatselijke brandweer het voor het zeggen via een teken-voorlichtingsfilm. Op een licht kinderlijke manier werd hier duidelijk gemaakt dat je bijvoorbeeld een stop contact niet voor zes stekkers tegelijk kunt gebruiken. De Schiedamse politie was met informatiemateriaal over het voorkomen van inbraken en de verkeersveiligheid aanwe zig. De agenten hadden on dermeer een kubus meege bracht waar vier soorten ra men en diverse soorten slo ten werden getoond. In- het Veiligheidsproject werken bijna alle maat schappelijke instanties in Schiedam Zuid samen. Het is een vervolg op het vorig jaar gehouden bloeddruk-project dat door de op de volksge zondheid gerichte instanties op poten werd gezet. On danks de goede bedoelingen, lijkt de wijk echter ditmaal niet warm te lopen. Bij een openingsbijeenkomst afgelo pen woensdag was de op komst bedroevend. Slechts drie bezoekers hoorden een inleiding van een medewer ker van de stichting Konsu- ment en Veiligheid. Ook za terdag kwamen de bezoekers slechts mondjesmaat binnen. „De mensen zijn misschien wel overspoeld met veilig heid," aldus een medewerker. „Van diverse kanten is de veiligheid in huis al onder de aandacht gebracht." Het Veiligheidsproject gaat woensdagmiddag ver der met een demonstratie EHBO voor kinderen in het kluphuis die om twee uur be gint. In de Bethelkerk begint op dat tijdstip een voorlich tingsbijeenkomst over oude ren en verkeer. Het project wordt op woensdag 29 janua ri afgesloten. door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Voor het eerst denken Schiedamse ge meentepolitici er serieus over om een partnerstad te zoeken in de Derde wereid. Het raads- programma van PSP en PPR vraagt daar expliciet om. Schiedam zou zich, zo het stre ven van klein links met succes wordt bekroond, aansluiten bij het groeiend aantal gemeentes in Nederland, dat speciale re laties onderhoudt met gemeen schappen in de Derde wereld. Meestal komt daar dan een stukjeontwikkelingssamen werking aan te pas. De regering ziet een en an der met lede ogen aan. Ontwik kelingshulp heeft te maken met -buitenlandse^ politiek en soms laten linkse gemeentebe sturen door de aard van hun overzeese .contacten^ zien, wat ze van minister Van den Broek en diens internationale vriend jes denken. f Dat alles hoeft geen beletsel ite zijn onr het initiatief van de PPR en de PSP te ondersteu nen. Maar je moet wel uitkij ken, want ontwikkelingssa menwerking is politiek en dat kan tot allerlei interne ruzies leiden over de keuze van de ge meente in de Derde wereld. Dat gebeurt als je de aard van het regime van het part- nerland als criterium neemt. Links trekt de wenkbrauwen op, zodra iemand laten we zeggen met Sengkang in In donesië aankomt of met San Pablo City op de Filippijnen, terwijl rechts zich zeker be gint op te winden, wanneer Hermam Noordegraaf met Ma- tagalpa aan komt dragen (Ni caragua) of Aden (Zuid-Je men). Zo'n discussie wordt al gauw onverkwikkelijk en zij heeft bovendien mets met de zaak te maken, waar het om gaat. In vrijwel geen enkel ontwikke lingsland kan de bevolking het helpen wie er aan de top staat en wat die voor opmerkingen over de westerse democratieën de wereld in slingert. Je moet een partner zoeken, waar je vertrouwen in hebt. Je moet bij je vriendschapsverdrag voor een paar uitvoerbare pro- jectjes zorgen, waar vooral de minder-bedeelden overzee wat aan hebben. Iets met waterlei ding bijvoorbeeld. Nu de Open bare Nutsbedrijven het feit vieren, dat we in Schiedam een eeuw kranen hebben, is er alle aanleiding om eens een leuk drinkwaterprojectje in de Der de wereld aan te pakkj... Het uitzoeken van een part nergemeente in de ontwikke lingslanden toergt nog een an der gevaar in zich. Het willen meedoen met de mode. In Ni caragua worden de gemeente besturen echt gek van de colle ga's uit heel Europa die zo no dig een stedenband willen. Terwijl niemand eens kijkt naar Petrolina in het doodar me, maar niet tot de revolutio naire verbeelding sprekende Noord-oost-Brazilie. Daar woont trouwens een Schiedam se die met volkshuisvesting in de weer is. Tenslotte: ontwikkelingssa menwerking is moeilijk en het is een vak. Het heeft vaak wei nig zin om mensen zonder tro- penervaring naar een vreemd, warm, arm land te sturen om daar een schooltje te metselen. Die lui worden dan voor on vermoede problemen gesteld, waar ze geen oplossing voor hebben. Ondertussen lopen de plaatselijke metselaars zonder werk en omdat er geen uitke ringen bestaan, lijden zij met hun gezinnen honger en daar ben jij dan medeverantwoor delijk voor. Wat ze in de Derde wereld nodig hebben, is niet man kracht, maar geld en soms heel specifieke technische ad viezen. Het is een beetje mis bruik om onder het mom van een ontwikkelingsproject een alternatief reisbureau op poten te zetten. Wanneer Schiedam echter al deze voetangels en klemmen weet te vermijden, kan zo'n stedenband met de Derde we reid inderdaad een stukje men selijke solidariteit zijn. Is er trouwens wel eens over nage dacht om de bestaande part nersteden In Frankrijk, Duits land en Italië hij zo'n steden band te betrekken? Eendracht maakt macht en ook meer geld. En dat hebben ze niet in de Derde wereld. Geld. Daar gaat het om. Han van der Horst werkt bij de Stichting der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen voor Internationale Samen werking NUFFIC, die zich be zighoudt met ontwikkelings projecten op het gebied van hoger onderwijs. die 24 uur per dag te horen is. Zo stemmen supermarkten en andere winkels ilogal eens op het station af omdat er niet door de platen wordt heenge- praat. "Dat is onze kracht," al dus de twee broers. "In een winkel kunnen ze geen praat jes van discjockeys gebruiken. Geen gelul, alleen muziek." kfft-SCHIEDAMOnderzoeken "door '"de ^Schiedamse sociale dienst naar fraude leveren steeds meer op. Dit blijkt uit het derde kwartaalverslag van 1985 dat deze week openbaar werd. In de periode juli tot en met september '85 werden 87 gevallen van mogelijke mal versaties onderzocht. Uiteinde lijk bleek de dienst voor een bedrag van ruim 560.000 gul den op jaarbasis te zijn opge licht. Vergeleken met voor gaande kwartalen werden minder gevallen onderzocht maar was het gevonden* frau debedrag groter. In de eerste drie kwartalen van het vorig jaar werd voor een totaal bedrag van onge veer 1,5 miljoen gulden aan fraude ontdekt. Dit is aanmer kelijk minder dan in voorgaan de jaren. Een piek vormt 1983 toen volgens de cijfers van de dienst naar schatting 4,5 mil joen gulden aan uitkeringen onterecht werd uitgekeerd. Uit de verslagen blijkt nog niets over het werk van de twee aparte fraude-rechercheurs. Zij begonnen hun werk op 1 ok tober. Het verslag over het laatste kwartaal in '85 is nog niet klaar. De sociale dienst zegt in haar verslag verbaasd te zijn over de verhoging van het ren dement van de onderzoeken. „Een verklaring is moeilijk te geven, aangezien noch de me thodes van onderzoek noch de benadering gewijzigd zijn." Van de 87 onderzochte geval len ging het om 41 mogelijke voordeurdelers, mensen die volgens de wet een economi sche eenheid vormen maar toch meerdere uitkeringen ge noten. In de andere gevallen ging het om vermeende werk zaamheden naast de uitkering. Aan het einde van de ver slagperiode stonden 5.617 Schiedammers ingeschreven als uitkeringsgerechtigde. Dat was ruim 150 meer dan aan het begin van het jaar. Verder vond er "een duidelijke ver schuiving plaats van de WWV naar de RWW door verande ringen in de sociale wetten. De grootste groep uitkeringsge rechtigden kreeg een RWW- uitkering (2,210). De op één na grootste groep werd gevormd door de mensen met een uitke ring krachtens de bijstandswet en die thuiswonen (1.406). In het derde kwartaal kreeg de dienst twaalf klachten van clienten te verwerken. In twee gevallen bleken de aanmerkin gen gegrond. De klachten va rieerden van een te lange be- handelingsduur (drie geval len) tot de hoogte van de uitke ring (twee). De klachtencom missie moet haar verslag over de behandeling nog afwerken. ROTTERDAM De jaar lijkse bijeenkomst van het Ne derlands Congres voor Open bare Gezondheidsregeling wordt dit jaar in Rotterdam gehouden en wel op 23 april in het Groothandelsgebouw. The ma'van dit congres is de herle ving van een bredere visie en aanpak op het gebied van de gezondheidszorg. MAANDAG 20 JANUARI 1986 MAASSLUIS Het gemeente bestuur van Maassluis heeft zich de woede op de hals ge haald van de Vereniging tot behoud van Natuurgebied Oranjepolder. De natuurvrien den, die waken over de flora en fauna van het plassenge bied in de Steendijkpolder, vinden het onbegrijpelijk dat het college van B W een jachtvergunning heeft verleend aan de heer P. J. Schoemaker uit De Lier. De heer Schoema ker, plaatsvervangend direc teur van de sociale werkplaats Dukdalf te Maassluis, mag op grond van de jachtvergunning tot 1991 jaarlijks in de periode van 24 juli tot en met 31 janua ri alle soorten eenden en gan zen afschieten In de Oranjepol der. Bovendien ergeren de le den van de vereniging zich er aan, dat het college alvorens de vergunning af te geven, niet zoals door de afdeling Fauna beheer van het ministerie van Landbouw was geadviseerd, eerst overleg te plegen met de vereniging. De voorzitter van de vereniging Peter Ravensbergen: „Wij heb ben nu een brief naar het col lege gestuurd waarin wij duide lijk maken op z'n zachtst ge zegd zeer geschokt te zijn over het uitgeven van jacht in de Oranjepolder. Juist door het ontbreken van jacht heerste er in het Plassengebied rust en kon dit gebied zich ontwikke len tot wat het nu is, een uniek terrein waar zeer veel vogel soorten, in soms zeer grote aantallen, verblijven. Rust in het vogelgebled Is hard nodig, niet alleen in de winter, wan neer de vogels erg zuinig met hun reserves moeten omsprin gen. Elk onnodig opvliegen kost energie, die voor de lange trektocht van noord naar zuid of omgekeerd hard nodig is. Dankzij de grote voedselrijk- dom van het zeer schone wa ter, dat totaal afgesloten is waardoor er geen water uit het aangrenzende Westland in kan doordringen, en dankzij de geïsoleerde ligging, kunnen de vogels op hun trektocht hier reserves opdoen. In de wijde omgeving komen zulke hoog waardige plassen niet voor. Wij vragen het college in onze brief tenslotte de huurovereenkomst met de heer Schoemaker voortijdig te beëindigen. Want ook ai mag hij alleen op een den en ganzen jagen, de ande re vogels schrikken vanzelf sprekend van elk schot. Ze vliegen weg en je kunt op je vingers natellen, dat velen niet meer terug zullen keren naar de Oranjepolder. Op deze ma nier gaat een mooi stukje na tuurgebied verloren en dat wil len wij uit alle macht zien te voorkomen," aldus de voorzit- ter. Peter Ravensbergen verwerpt de gedachte van het college, dat het uitgeven van Jacht niets nieuws zou zijn. Er is volgens Ravensbergen in het verleden wel altijd gejaagd, maar toen ging het om polderland. „Er werd toen gejaagd omdat men last ondervond van dieren op het land. Nu is het een water gebied en kan het jagen niet anders omschreven worden ais sportjagen. Ik heb zelf een op leiding voor Jachtopziener ge volgd dus ik weet waar ik het over heb." Wethouder Mees Duimelaar (sport- en recreatie) verklaarde desgevraagd niet op de hoogte te zijn van de inhoud van de brief. „Ik heb de brief nog niet gelezen. Los daarvan, er is daar altijd gejaagd, dus dat is geen nieuw aspect. Bovendien, wat is natuur? Ais er bijvoor beeld te veel mannetjes een den zijn moeten die afgescho ten worden in het belang van de vrouwtjes." De wethouder ziet weinig verschil tussen ja gen op grond van natuurbe scherming en het zogeheten sportjagen. De heer J. Knupker van Vogel bescherming Nederland („Wij zijn de advocaten van de vo gels.") staat volkomen achter de bezwaren van de natuurver- eniging. Het PVDA-raadslid Robert Punt, tevens lid van de Maas- sluise Sport- en Recreatieraad: „Wij ais sportraad zijn accoord gegaan met de vergunning om dat we te horen hebben gekre gen dat Kritisch Faunabeheer geen bezwaren had. Nu blijkt dat het ging om de afdeling Faunabeheer van het ministe rie en dat deze afdeling boven dien andere adviezen heeft ge geven. Ik wi! deze zaak op nieuw aan de orde stellen in de 1 sportraad." Ballen, doosjes, gevlochten matjes en schilderijen in het Maassluise Gemeentemuseum. Foto: Ed Eggermont MAASSLUIS „Het lukt al tijd, er is altijd resultaat." Te recht maakte Willemijn Boek wijt zaterdag in het Gemeente museum in Maassluis deze op merking tijdens de officiële af sluiting van het zogenoemde „marmer'-project. Maar liefst 1180 leerlingen van Maassluise basis- en middelbare scholen hebben zich met medev jrklng van de Delftse kunstenares de techniek van het „marmeren" eigen gemaakt. Tot 14 augus tus hangen zo'n tweehonderd van de werkstukken in de kel der van het museum. Marmeren heeft niets te maken met steen, al doet de naam in die richting denken. De tech niek dankt haar naam aan de steensoort omdat er duidelijke overeenkomsten zijn wat be treft kieur en motief. Olieverf en water zijn de belangrijkste ingrediënten. Op een dun laag je water worden diverse kleu ren olieverf aangebracht. Door er in te roeren kan het motief worden bepaald. Als laatste wordt er voorzichtig een blad papier tegenaangedrukt waar na het motief op het papier zichtbaar wordt. Het marmer-project werd op initiatief van de Werkgroep Kunstzinnige Vorming School jeugd Maassluis opgezet. Voorzitter J. J. Eijsackers toonde zich in een toespraak tot de ongeveer vijftig leerlin gen en ouders verheugd over het resultaat: „is dit allemaal van scholieren?" vroeq hij zich af. „Zoveel kunstenaars tege lijk zie je zelden bij elkaar." De leerlingen zijn al in augus tus vorig jaar met het marme ren van start gegaan. Het mu seum leverde de materialen en de deskundige hulp van kuns tenares Boekwijt. „Het maken van kleine doosjes was de gro te topper bij de kleintjes," zegt Willemijn. De jongere leerlin gen maakten van hun gekleur de papier behalve doosjes ook ballen en gevlochten matjes De ouders waren meer kunst zinnig bezig en hielden het vooral op schilderijen. De mooiste hangen ingelijst in het museum. De werkgroep Kunstzinnige vorming heeft al een volgend project in voorbereiding. Dat zal gericht zijn op het maken van grafieken. SCHIEDAM Met niet minder dan 4 bekers is zaterdagnacht de Schiedamse boerenblaas- kapel de Pullekes huiswaarts gegaan. De nog maar enkele jaren uit elf leden bestaande muziekgroep won deze tijdens het 6de Wereldhaven Boeren- blaaskapellen Festival van de Rotterdamse carnavalsvereni ging de Tutterdammers. De Pullekes werden op muzi kaal gebied eerste; wonnen de tweede prijs voor hun carnava leske manier van optreden, kregen de persprijs en ook nog de fraaie wisselbokaal uitge reikt. Aan het festival deden in totaal zes blaaskapellen mee. Zij kwamen uit Hoogvliet, Bre da, Hendrik Ido Ambacht, Bos koop, Schiedam en Zwijn- d recht. ir/ a' mI—W I' m«aU»

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1