Treurige dichter op schrij versavond Zuidplein maakt het gezellig voor carnaval gehandicapten Examenkandidaten mild over zuinige De Graaf Modezaak 'uitgekleed' Hiils hóeft niet bij volkstuintje Lentefeest in mei naar Tuinlaan? Directies Sociale Werkplaats achter acties ABVAKABO Filmhuis Harmonie Gemeenteraadslid Ru Hartog (ex-CDA):- mij alleen maar bedreigen". FOTO: ARIE WAPEN AAR ,Ze kwamen 'Mannelijk' Lévi Weemoedt: "Als mijn gedichtjes permanent droevig zouden zijn, zou ik ze mislukt vinden." Foto: Ed Eggermont. De Graaf achter de forumtafel: Geen centen, we moeten besparen." De scholieren luisterden zonder protest. Taart Sollicitatiebrief Bij een volkstuintje, hoeft geen huisje te staan,, zo. zegt het rapport. Voorzitter Hoogèrweij overhandigt, het werkstuk aan Zijdeveld en Hafkamp Jongeren- Rust in de tent 'Ze proberen me aan het kruis te nagelen' Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „Ze proberen mij met z'n allen aan het kruis te spijkeren." Dat zegt ex-CDA'er en gemeenteraadslid Ru Hertog, terugblikkend op de laatste onverkwikkelijke weken. Uit woede over de wijze waarop hij door met name het CDA-be- stuur is behandeld, weigert hij zijn raadszetel aan een andere CDA'er af te staan. Hertog heeft al een brief geschreven aan de burgemeester waarin hij aankondigt tot de verkiezingen onafhankelijk raadslid te blijven. - Dan moeten ze mij maar be hoorlijk behandelen, in plaats van laten kiezen tussen opge hangen of doodgeschoten wor den." Hartog erkent dat hij ooit een verklaring heeft onderte kend waarin staat dat uitge treden leden geen CDA-raads- zetel mogen bezetten. "Maar niemand kan mij verplichten mij daaraan te houden. Als 't nou allemaal normaal was ge gaan... Ik heb pas Den Brinker (CDA-afdelingsvoorzitter) ge beld met de vraag waarom hij mij niet even heeft bezocht, om als grote mensen rond de tafel te zitten. Daar had hij geen behoefte aan." Eén keer in de afgelopen we ken kreeg Hartog bezoek van een CDA-bestuursdelegatie. Dat was kort na de CDA-leden- vergadering, waarin de kandi datenlijst voor de gemeente- „Ik word behandeld als een misdadiger," aldus Hartog, die vorige week zijn CDA-lidmaat- schap opzegde. Aanleiding voor die stap was een aangete kende brief van het CDA-be- stuur, waarin Hartog werd ge sommeerd zijn bemoeienis met de nieuwe partij Gemeen tebelangen te staken. Hartog zegt nu dat hij nooit van plan is geweest Gemeentebelangen actief te steunen. „Ik ben door het CDA in die hoek gema noeuvreerd." Maandag heeft Hartog van het CD A-afdelingsbestuur een tweede aangetekende brief ont vangen met het verzoek zijn" raadszetel af te staan. Hartog: "Ik heb daar geen enkele be hoefte aan, zo diep teleurge steld voel ik mij over de Sehie damse CDA-afdeling. Voor die twee maanden tot de verkie zingen geef ik die zetel niet op. raadsverkiezingen was vastge steld. Hartog werd persoonlijk benaderd omdat hij felle kri tiek had geuit op de uiteindelij ke volgorde van de kandidaten (hij en andere zittende raads leden eindigden op onverkies bare posities). "Ze kwamen me alleen maar bedreigen, zo van: dit zal je nog bezuren." Tot een conflict kwam het pas toen een week later bleek dat Hartog zijn handtekening had geplaatst op het inschrij vingsformulier van Gemeente belangen bij het stembureau. Hartog beweert dat hij 'dat lou ter heeft gedaan uit "een vriendendienst" voor Wim Schenkelaars, de initiatiefne mer van de nieuwe lijst. Ook Schenkelaars was door de CDA-leden op een onverWesba- re plaats gezet en wilde met, een eigen lijst zijn ongenoegen uiten. v'1 Was Hartog op dat moment nog van plan zijn politieke werk na de verkiezingen te staken, nu zegt hij "steeds sterker te twijfelen. Ik ben in een onsmakelijke toestand ver zeild geraakt en dat neem ik het CDA kwalijk." Hartog sluit niet langer uit zich kandidaat te stellen voor de lijst Gemeen tebelangen. Schenkelaars zei overigens vorige week al zeker te weten dat Hartog op de lijst komt, achter hem en Jan Ha gendoorn (ook ex-CDA). Volgens CDA-afdelingsvoor zitter J. Th. den Brinker heeft Hartog nooit duidelijk ge maakt wat hem dwars zit. "Hij slaakt alleen wilde kreten over ongenoegen. Kennelijk gaat het om het niet-uitverkoren zijn." SCHIEDAM De com plete kledingvoorraad van de modezaak Hij aan de Hoogstraat is gestolen bij een inbraak in de nacht van maandag op dinsdag. Het bedrijf is voor 30.000 gulden gedu peerd. De inbrekers dron gen aan de achterzijde van het pand het maga zijn binnen. Zij forceer den de toegangsdeur. Die nacht vond ook een andere inbraak plaats met een aanzienlijke bult. Uit een winkel aan de Van Marumstraat wer den twaalf sloffen siga retten, 100 aanstekers, 70 pakken koffie, 50 kilo kaas, 70 blikjes bier, bon neboekjes en wisselgeld ontvreemd. De waarde van de buit bedraagt 4.500 gulden. SCHIEDAM De stichting Lentefeest gokt erop dat de of ficiële opening van haar nieu we onderkomen aan de Tuin laan in de maand mei zal plaatsvinden. Maar ook april is niet uitgesloten, zo schrijft bestuurslid Jo van der Touw in het stichtingsblad "Lentefeest perikelen". Voor die tijd moe ten nog twee "fasen" bouw werkzaamheden worden uitge voerd: de verbouwing van de oude schoollokalen in het pand en de aanpassing van een be lendend pand. Inmiddels is wel een grote zaal gereed, waar al regelmatig bingo wordt ge speeld- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Lévi Wee moedt, een Vlaardingse dich ter en schrijver, is gestrikt Ivoor de derde schrijversavond ivan de Openbare Bibliotheek Schiedam. Hij leest zaterdag avond vanaf half tien voor uit eigen werk in het Videocafé aan1 de Nieuwstraat. In de hoofdbibliotheek aan de Lange Haven is deze week een kleine tentoonstelling over het leven jen het werk van Weemoedt in gericht Eerder namen Her- ;man Pieter de Boer en Simon 'Vinkenoog deel aan schrijvers- avonden. j. Van de hand van Lévi Wee moedt (37), pseudoniem voor ,Isaack van Wijk, zijn sinds ,1977 elf boeken verschenen. Hij debuteerde met de bundel "Ge- 'duldig Lijden", een verzame ling gedichten over liefdesver driet en doodsverlangen. Ande re uitgegeven titels van Wee moedt zijn "Bedroefd maar dankbaar", "Treurpiet" en "Een Treurige Afdronk". Het laatst verscheen "Daar Komt De Bruid", eind vorig jaar. 'j Treurigheid is Weemoedts handelsmerk, al laat de schrij ver/dichter daarbij aanteke nen: "Als mijn gedichtjes per manent droevig zouden zijn, zou ik ze mislukt vinden. Er moet om gelachen kunnen •worden, juist omdat het alle- maal zo ernstig is." Ook staat Weemoedt sinds kort bekend 'als een "zeer mannelijk" [schrijver: in oktober '85 werd [hij in die zin spottend onder scheiden door de feministische uitgeverij de Bonte Was. i Maar Lévi Weemoedt is bij zonder trots op de trofee (een middeleeuws mannetje in terdag optreedt bevindt zich in veehthouding) die hij van de j het gebouw van theater de Bonte Was heeft gekregen. i Teerstoof. De Sehiedamse bi- Het Videocafé waar hij za- bliotheek organiseert de schrijversavonden in samen werking met de Stichting Filmclub Schiedam en de plaatselijke boekhandels. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Er kan nog veel meer bij, aanstaande zondag op het Zuidplein in Rotterdam, als op het grote plein van dit overdekte winkel centrum het carnaval voor ge handicapten en bejaarden los barst. Alles kan, niets is te dol, zegt de carnavalsvereniging De Grote Lup&rdi, die al voor de zevende achtereenvolgende maal dit carnaval organiseert. De ruimte op het Zuidplein is uitermate geschikt. Over dekt, goed verwarmd, er zijn gezellige zitjes rond de diverse barretjes en voor het podium, terwijl er ruimte genoeg over blijft voor de bedden en de rolstoelen die in ruime mate aanwezig zijn. Volgens mevrouw De Ko ning, woordvoerster van De Grote Lupardi, loopt de kaart verkoop bevredigend. Wel ko men veel mensen met vragen. „Er is toch een bepaalde drem pelvrees nu de vamavalsver- eniging niet zoals vanouds de sporthal in Crooswijk heeft ge huurd." De vereniging staat echter garant, voor een tot in de punt jes georganiseerde zondag waar veel meer mensen kun nen genieten dan voorgaande jaren. Er is ruimte voor 750 mensen in plaats van 500. Het carnaval begint om 13.00 uur. De ingang tot de feesthal is aan de m.etrozijde van het winkelcentrum.Mensen met eigen vervoer kunnen gebruik maken van de parkeergarage ingang Zuiderterras. Hiervoor moet wel en speciale parkeer- kaart worden aangevraagd welke gratis is. De entreekaarten voor het carnaval kosten 7,50 inclusief een broodmaaltijd, fruit en een extra Kopje koffie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevrouw De Koning, Hor- tenslastraat 10, tel. 842390. In dien er nog kaarten voorradig zijn zullen deze ook aan de zaal worden verkocht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Staatssecre taris Lou de Graaf (sociale za ken) had het gistermiddag bij .zijn bezoek aan de Sehiedamse scholengemeenschap Schra- veniant niet. erg moeilijk. On danks zijn opmerkingen dat jongeren ten opzichte van ouderen best wat minder kun-' nen verdienen en dat er nu eenmaal op uitkeringen voor zestien, zeventien jarigen be zuinigd móet worden, klonk er geen boegeroep. De zeven exa menklassen van de HAVO en het Atheneum hoorden de be windsman zeer gelaten aan. Met een met veel cijfers doorspekte toespraak opende De Graaf hét zogenoemde schoolverlaterstoemee dat is opgezet door de jongeren orga nisatie van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV). Schravenlant was de eerste in een reeks van tien scholen in Zuid-Holland die de voorlich tingskaravaan van de vakbond op bezoek kreeg. Volgende week dinsdag en donderdag wórdt het vormingscentrum Maaskant in Maassluis even eens aangedaan. De rondreis is gericht op de scholieren die dit jaar examen doen en moeten kiezen tussen verder leren of zoeken naar een baantje. Ze krijgen bijvoorbeeld voor- lichting over de diverse in stanties (arbeidsbureau, socia le dienst) waar ze mee te ma- Ken kunnen krijgen. Na zijn openingstoespraak kreeg De Graaf een mes in handen gedrukt ^waarmee hij een symbolische taart aan sneed. Het levensgrote banket was al in twee stukken ver deeld: een stuk mokka als symbool voor werkeloze jonge ren en een stuk slagroom met vruchten voor het werkende deel. Onder de woorden „ik wil niemand onderdoen dus van elk een beetje" schepte de staatssecretaris twee bordjes vol en bood deze galant aan aan twee dames in de zaal. Na deze handeling ontspon zich een korte forumdiscussie tussen De Graaf, werkgever Hein van Marwijk en Kees Terwan van het CNV. Zowel Van Marwijk als De Graaf hadden „andere afspraken" en moesten zodoende snel weer weg. Op het verzoek vanuit het forum om vragen te stellen reageerde de zaal met een vrij lange stilte. Onder applaus van de leerlingen, ongeveer zeven tig in getal, kwam uiteindelijk het verzoek om een „toelich ting" op de afschaffing van uit keringen aan zestien en zeven tienjarigen zonder baan. „Er zijn geen centen, we moeten bezuinigen," antwoord de De Graaf niet bepaald ver rassend. „We moeten besparen en dit is volgens ons een ver antwoorde. Wij vinden dat de zorg over deze jóngeren toch ook bij de ouders ligt." Werkgever Van Marwijk, die de leiding heeft over een be drijf in automatisering In Schiedam, hamerde op de eis dat een sollicitatiebrief goed moet zijn om voor een baan in aanmerking te komen. „Als je ziet wat we soms krijgen. Er moet bijkans een .vertaalbu reau aan te pas komen om te ontdekken of het inderdaad om een sollicitatiebrief gaat. Ik moet er bij zeggen dat ons be drijf er niet is om anderenb werkloos te maken, zoals dat wel eens gedacht wordt Wij ontwerpen duidelijker syste men." Een van verlegenheid la chende „Dorien" vroeg vanuit het publiek, waarom haar'HA- VO-diplöma steeds minder waard wordt. Een opmerking die door werkgever Van Mar wijk werd bestreden. „Het is niet zo dat de HAVO minder waardig wordt. Voor sommige plaatsen kun je als werkgever beter een KAVO-klant hebben, voor andere weer iemand van het atheneum. Omdat er meer keus is door het grote aantal sollicitanten, is er wel de nei ging om op safe te spelen en de hoogste opleiding te kiezen." Opvallend was dat op een vraag van vakbondsman Ter- wan aan de zaal, of een respec tabel loon belangrijker was dan het op zich hebben van een baan, het merendeel van het gehoor eieren voor haar geld koos en voor de .financiën stemde. Een mening waar Lou de Graaf het niet mee eens was. „De keuze is niet zo sim pel. Jongeren zonder werk zijn een afschuwelijke zaak. het is niet zo dat het loon onbelang rijk is maar als je als werkloze mocht kiezen, bestaat er vol gens mijn inschatting een voorkeur voor werk boven de els om een hoog loon. Ziekte is erg maar werkeloosheid is een gesel". van tuintjes in Rotterdam: Vol gens een voorzitter van een tuindersvereniging in deze stad, neemt de leegstand daar snel toe en staan er zo'n zestig tuintjes leeg. In tuinderskrin gen wordt een verhuizing 'vatriV- wachtende Schiedammers naar Rotterdam van de hand i: gewezen; De afstand naaf hét groene bezit zou dan te groot, worden. Formeel gesproken is het ook niet mogelijk dat inge zetenen van Schiedam hun hobby in Rotterdam uitoefe nen. Wethouder Chris Zijde veld denkt dat Rotterdam wét genegen zou zijn Schiedam-v mers toe te laten en tot inter gemeentelijke afspraken te ko men. SCHIEDAM Meer mensen krijgen binnenkort kans een volkstuintje te bewerken. Met het project „Anders Tuinieren" willen de verenigingen, Thurle de en Vijfsluizen in samenwer king met de gemeente Iets doen aan de enorme wachtlijs ten die er nu zijn voor een tuintje. Het ligt in de bedoeling om enkele minder luxe com plexen in te richten voor jonge ren, bejaarden, gehandicapten en mensen die op biologisch- dynamische manier de gewas sen willen kweken. Dit alles on der het motto: bij een volkstuin hóeft geen huisje te staan. De complexen Thurlede en Vijfsluizen doen bij een be zoekje zeer luxueus aan. De tij den dat een volkstuin slechts een lap grond en een opberg- kast voor de hark en spade was, zijn al jaren voorbij. In plaats daarvan is het „in" om sierbloemen te kweken voor de deur van een klein buitenhuis je. In een rapport dat gisteren werd overhandigd aan de wet houders Chris Zijdeveld (ruim telijke ordening) en Luub Haf kamp (recreatie) wórdt gepleit voor meer eenvoud. „Er is een duidelijke belangstelling voor andere, goedkopere manieren van tuinieren," zegt Gé Brou wer, PvdA-raadslid en lid van de werkgroep die het rapport samenstelde. „Dat is interes santer dan 't nu is." Schiedam telt op dit moment meer dan 650 volkstuinen (met huis) en zo'n 125 moestuinen met alleen een opbergkast. De wachtlijsten in Schiedam staan in contrast met het overschot Uit de rapportage van de com missie „Anders Tuinieren" on der leiding van ambtenaar W.,' C. Hoogerweij, zijn het vooral de jongere tuinders die er wat betreft de kansen op een tuin tje bekaaid afkomen. Op 'de, wachtlijsten bij Thurlede en V. Vijfsluizen staan In totaal 323" mensen ingeschreven waarvan meer dan veertig procent jon-s ger is dan veertig jaar. Van dé tuinbezitters is slechts elf pró:' cent uit die leeftijdsgroep. /y' De minder luxe tuincomplexen moeten worden aangelegd bij! de twee bestaande complexen. Vermoedelijk wordt er begon- nen op een op dit moment - braakliggend stuk terrein nabij Vijfsluizen dat door demping van de Poldervaart werd ver kregen.' h V-V VLAARDINGEN/SCHIEDAM/ MAASSLUIS De sociale werkplaatsen In de Waterweg- gemeenten steunen de lande lijke acties tegen de bezuini gingsplannen van staatssecre taris L. de Graaf van Sociale Zaken, in Maassluis is bij de tulnmeubefen-fabriek De Duk dalf, een sociale werkplaats, van negen tot elf uur een werk onderbreking gehouden. In Schiedam en Vlaardingen is in overleg tussen de ABVAKA BO en de directies besloten om geen actie te voeren. De werknemers zouden geestelijk niet bestand zijn tegen de ac ties, die voor hen althans het merendeel onbegrijpe lijk zijn. De directies van de so ciale werkplaatsen in de Wa terweggemeenten hebben sympathie voor de vandaag gehouden acties. Volgens de plannen van de staatssecretaris moeten er werknemers in de zogeheten B-categorie (ernstig gehandi capt) afvloeien omdat de kos ten van dergelijke arbeids krachten te hoog zouden oplo pen. Ook wi! hij bij personeel dat én een WAO-uitkering krijgt èn een daarbij gevoegd deel salaris in hun uitkering korten. De werknemers van de sociale werkplaatsen proteste ren tegen deze plannen. Ook maken zij er bezwaar te gen, dat hun inkomensontwik keling meer dan twee en een half percent achter loopt bij het vrije bedrijfsleven In één woord "schandalig", noemt Bas Berendregt, werknemer bij De Dukdalf, de plannen van Dé Graaf. „Tot voor kort yvas de,.. WSW.voor gehandicapten zo, gek nog niet. Nu, met deze af-.* braakplannen, wordt het "V steeds gekker. Wij als leden v[ van de vakbond komen in actie en laten ons niet bestelen." „Veel mensen bij de werk- a plaatsen gaan er merkbaar op1 achteruit. Dat is niet terecht. Ik begrijp daarom heel goed dat - er actie wordt gevoerd," aldus directeur W. E. M. Hoevenaars van Toeleveringsbedrijf Vlaar dingen. Toch heeft hij mede in overleg met de ABVAKABO er op aangedrongen dat er In - Vlaardingen geen acties worg den gevoerd. „De mensen bij ons kunnen het niet aan. Daarbij komt dat-"* we de laatste tijd nogal wat: 'v wijzigingen in de bedrijfsleiding' hebben gehad. Sinds ik in Sep-' tember tot directeur werd be-;-' noemd, is rust in de tent mijn*'* eerste doel. Daarom zijn sta kingen of werkonderbrekingen - nu uit den boze. Die onrust kunnen we echt niet gebrui- ken." Voorzitter Cor de Zwart van dé' ABVAKABO-Vlaardingen heeft begrip voor het standpunt van directeur Hoevenaars. „Moe- ten we die gehandicapten nu y zo maar de straat op sturen? Dat zou niet verantwoord zijn: Kijk, in Maassluis zitten bij Dukdalf werknemers die mee kunnen doen aan de acties. Daar ligt de zaak anders dan'in' Vlaardingen en Schiedam."* VLAARDINGEN In het Vlaardings Filmhuis Harmonie draaien deze week de speel films Reds, Carmen en Broad way Danny Rose. Reds (op donderdag 23 januari) toont in een liefdesverhaal de opkomst van het socialisme en het communisme in de Ver enigde Staten. De verwarring daarover was in de jaren twin tig, erg groot. In de hoofdrollen onder meer Diane Keaton en Jack Nicholson. Toegang 6,50 Pas 65 /CJP 5 gulden. Aan vang 20.30 uur. De romantische scènes van de opera Carmen worden 'werke^. lijkheid' als artistiek leider An- tinio van een dansgezelschap een meisje zoekt voor de rol;,-, van Carmen. Toegang 6,50 of 5 gulden. Aanvang 20.30 uur, (vrijdag 24 januari). In Broad way Danny Rose speelt Wood)/- Allen de rol van manager van variété-artiesten met mislukte nummers. Toegang 6,50 en 5 gulden. Aanvang 20.30 uur en. 23 uur op zaterdag 25 januari. De Harmonie, Schiedamséweg 51, Vlaardingen. Bij aankoop van wlntersportartikelen t.w.v. 500,- gratis sportartikelen t.w.v. 100,- Spinozaweg 287 Rotterdam 010-324618 WINTERSPORT FOR AU. SPORTS

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1