Ijl B ,14 m i I Bewonersvereniging is nu bezig met grote problemen I^BS B r||S#l?ël||iSH 30.000 Valse 100 Zal Addie de duiven missen? Agenda carnaval Meningen verdeeld over verwarming Van Kooten zorgt voor vuurwerk ws i'Nogmeër olietanks ónder scholen Douche yoor inbrekers Buit van overval is terecht Van 220 naar 380 Volt boeken verhuizen dollar biljetten 2ff Wmm iiitgesloten' I I WBÈBÊm :'S'S - Gifgrond Door BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Niets gaat burgemeester Scheeres te ver om een goede verstandhouding met het bedrijfsleven op te bouwen. Gister ochtend was hij het middelpunt van de ope ningsshow van het nieuwe bedrijf Bouw- maat aan de Philipus- weg. Scheeres nam een emmer met 5.000 losse guldens in ontvangst in ruil voor een wervende toespraak over Bouw- maat. Hij accepteerde dat geld overigens niet voor zijn spaarpot, maar voor de Stichting Schiedamse Molens. Feestgan gers genie ten van een hapje en een drankje; Schiedam heeft er een bedrijf bij. Onder: De ingang van Bouwmaat: een levens grote duim stok. (Foto's: Ed Eggermont) I pf® Mercedessen Voorkamer Hans Cos- ter: „We kunnen soms best Wel een vuist ma ken." Onrust Bewonersdeskundige Kees van Kooten moest gisteren voor een beetjebl vuurwerk zorgen in de Vlaardingse zaal Harmonies jim, HtT VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 31 JANUAR11988 y iv v-,-: .-. ;j 'ï'V., ,{Vah een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volgens wet houder Chris Zijdeveld (Ruim telijke Ordening) is het uitge sloten dat er nog meer lekken de olietanks worden aangetrof fen onder schoolpleinen. Eind vorig jaar werd bij toeval een kapotte opslagtank aangetrof fen onder een schoolplein aan de Dwarsstraat in Zuid. In de kerstvakantie is de tank door Gemeentewerken verwijderd. ;,Er zijn nog wel ongebruikte olietanks van particulieren," zegt de wethouder, j „In heel Nederland is het droef gesteld. Er zijn zelfs mensen die ten tijde van de oliecrisis de tanks hebben ge vuld met benzine." Zijdeveld gaf het levensgevaarlijke voorbeeld deze week na op merkingen van het PvcLA- raadslid Wim Oomen in de commissie Ruimtelijke Orde ning. In samenwerking met de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) zijn de af gelopen tijd nogal wat tanks opgeruimd. De DCMR heeft de lokatie van de tanks geregis- treerd. Aan de hand van een programma worden ze leegge pompt en volgestopt met zand. Zijdeveld wilde trouwens el ke vorm van paniek rond het verwijderen van de olietank in Zuid vermijden. „Het Is na tuurlijk niet normaal dat er een olietank lekt onder een schoolplein, maar op zich komt het wel vaker voor. De term gifgrond is te hoog ge grepen," vond hij in antwoord op een vraag van CDA-raads- lid Van Helften. De christen-de mocraatdrong erop aan zo snel mogelijk de grond onder de speelplaats te verwijderen om latere (hogere)kosten te voorkomen. De ongebruikte tanks zijn overgebleven uit de tijd dat men nog op olie stookte. Bij de overgang op gas hebben nogal wat eigenaars van olietanks verzuimd de opslag leeg te pompen. •f MAASSLUIS Een douche- mengkraan en de bijbehorende materialen, totaal ter waarde van 200 gulden, zijn ontvreemd uit een loódgietersbedrijf aan de Boogertstraat. Om deze spullen te kunnen ontvreem den, werd een etalageruit ver nield. i Voorts werd ingebroken in een bedrijf aan de Industrie weg. De inbrekers doorzochten het gehele pand en gingen er met een geldbedrag van onbe kende grootte vandoor. Uit een kelder aan de Burg. Wésselinkstraat verdween ge reedschap, waaronder een boormachine. J Tenslotte werd uit twee auto's, die geparkeerd stonden |n de Jan van Galeristraat en de Van Speykstraat, de autora- dio ontvreemd. ij .- ,i. VLAARDINGEN De buit van de overval, dinsdag op het PTT-bijkantoor aan de Winkel- boeve in VIaardingen, is te recht. Van de inhoud van de kluis (109.000 gulden) is 60.000 gulden teruggevonden in de woning van één van de twee verdachten. De rest van het geld was verstopt in een kelder in Rotterdam. De daders, twee Vlaardingse jongens van 16 en Ï7-jaar, hebben inmiddels ook bekend twee bromfietsen te hebben gestolen uit de garage van de politie. Het tweetal pleegde de over val, nadat zij via de perso neelsingang door een perso neelslid waren binnengelaten. De vrouw opende de deur om dat zij dacht dat een collega' naar binnen wilde. Het duo, dat bivakmutsen droeg, trok een linnen tasje over het hoofd van de vrouw en duwde haar het kantoor in. Met de inhoud van de kluis gingen zij er van door. VLAARDINGEN Het fca- belnet in een deel van de bin- |rhehstad en de Bakkerspolder wordt omgebouwd van 220 naAr 380 volt.'Hierdoor zal het inógeUjk zijn om populair 'r/' gezegd meer electrtclteit i'fr door de draden te sturen. Het genomen ëlèktriciteitsge- lik kan- zo probleemloos Ji,. worden opgevangen. Thans fee- wordt druk aan de ombouw ge- werkt Voor?jde spanning bin- giïïnen de woningen heeft de om- bouw; geen gevblgén, want die blijft gewoon 220 .volt";;'-.'ïV. Burgemeester opent en ontvangt zak met geld Een nieuw bedrijf kan reke nen op de warme steun van de Schiedamse PvdA-burgemees- ter, zo bleek gisteren. Hij kwam in zijn openingstoe spraak zelfs met een slogan op de proppen: "Laat Bouwmaat- Schiedam ook uw maat zijn," zei hij tegen honderden poten tiële klanten in de grote be drijfshal. Topman Steenman van Intergamma Nederland (de holding van Bouwmaat) toonde zich verguld met die woorden en complimenteerde Scheeres: "U houdt een gewel dig promotieverhaal. Nog een stapje verder en u kunt in onze reclamefolders." De burgemeester prees niet alleen het nieuwe bedrijf, maar ook zijn eigen sociaal- economisch beleid. "Ik voel een zekere voldoening over ons beleid. De gemeente zit niet met de handen over elkaar, maar gaat er hard tegenaan. Uit de cijfers blijkt dat wij op de goede weg zijn. Tussen mei 1984 en mei 1985 is het aantal werkende mensen in Schiedam met 242 toegenomen. En als ik kijk naar het aantal nieuwe be drijfsvestigingen in de laatste maanden, ben ik hoopvol ge stemd over de toekomst." Geamuseerd zagen de zaken relaties van Bouwmaat toe hoe Scheeres na zijn toespraak de 5.000 gulden overhandigde aan Jos Gunneweg, coördinator van de Stichting Schiedamse Molens. Scheeres stortte de emmer met munten leeg in een grote plastic zak die Gun neweg hem voorhield. Het ging hier om een symbolische han deling. zo bleek later. Bouw maat wilde de Molenstichting op "bilaterale" wijze steunen; mmmm de stichting mag voor 5.000 gulden goederen van Bouw maat kopen. Tijdens de openingsceremo nie stonden rond het nieuwe bedrijfspand opvallend veel Mercedessen en andere grote autotypen geparkeerd. Ver moedelijk eigendom van tallo ze aannemers die gisteren nieuwsgierig Bouwmaat be zochten.- Alleen aannemers mogen bij het nieuwe bedrijf inkopen doen. Zij dienen daar voor een speciaal pasje aan te vragen, te vergelijken met het systeem van de Makro-keten. Bouwmaat is in feite een grote afhaalmarkt van bouw materialen. Er zijn meer dan 10.000 artikelen te krijgen. Een greep uit het assortiment: be- tontegels, dakbedekking, ra- men en kozijnen, schoorsteen pottenen sanitaire installaties. „Het bedrijf is uniek in Neder land," aldus woordvoerder Bruynzeel van Intergamma,- de holding van Bouwmaat. „We hebben ons gebaseerd op de Amerikaanse non-stop formule. In Amerika zijn de af standen zeer groot en moet een aannemer soms honderden mijlen rijden om materialen te kopen. Dus moet zo'n materia- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Als we niet waren opgericht? Nu, dan had je waarschijnlijk hetzelfde ge kregen als in Nieuwland. Daar is ook pas de laatste tijd een bewonersvereniging actief. Een dergelijk Initiatief ont staat altijd wel. Je hebt in een wijk altijd wel actiegroepen. Mensen organiseren zich, zo dra er iets aan de hand is. Dat zie Je ook bij ons. Ais er iets is in de Mariastraat, worden de bewoners lid van de vereni ging." Aan het woord is de nieuw bakken voorzitter van de Be wonersvereniging Schiedam West, Hans Coster. Afgelopen maandag vierde de vereniging haar twaalfeneenhalfjarig be staan, direct na afloop van. de vervroegde jaarvergadering waarin Coster tot de nieuwe voorman werd gekozen. Het grote verschil met de beginja ren is volgens Coster dat de vereniging zich tegenwoordig bezighoudt met de grote pro blemen. „Vroeger was het meer de huurder die zijn hum- te hoog vond of de hondepoep op straat," aldus de voorzitter. „Jaren geleden waren we echt kleinschalig bezig." Dat de eerste schreden op het gebied van de belangenbe hartiging heel voorzichtig ge zet zijn, is niet verwonderlijk. De bewonersvereniging werd geboren op de avond van twee mei 1973 in een voorkamer van een pand aan de Gordonstraat In Schiedam Oost. De huidige wethouder Herman Posthoorn en het raadslid Herman Noor- degraaf (PPR) stonden aan de wieg. - „Het is begonnen zoals in de andere oude wijken in de stad, - 1 - met een hoop onvrede," meldt Coster. „Men pikte 't niet lan ger. De renovatie van de Slachthulsbuurt speelde in die tijd. Er was totaal geen in spraak. Er kwam een plan op tafel en dat werd uitgevoerd. Het gemeentelijk apparaat was ook" niet ingesteld op bur gers die ook iets te vertellen wilden hebben. Behalve die re novatie, waren er ook straat-, werken aan de gang. Wegen gingen open, zonder dat er iets was aangekondigd. De bewo ners wilden nu wel eens weten wat er aan de hand was. En er natuurlijk over meepraten." Coster ziet de oorsprong van het fenomeen bewonersvereni ging liggen in de „onrust in de studentenwereld. De bewoners kwamen daar jaren later ach teraan in het kader van de de mocratisering. Hoe krakke mikkig we er ook mee om gaan, het is nu wel in de wet geregeld, dat weet niet ieder een. Inspraak is een recht van de bewoners. Nog steeds staan heel wat afdelingen van de ge- t - meente daar raar tegen te kij ken. Over en weer geeft dat spanningen." Het eerste aansprekende re sultaat dat de bewonersvereni ging boekte was een eigen on derkomen, de Bever aan de Van Beverenstraat. „Vanaf dat moment heeft het werk een beetje structuur gekregen. We hebben nog lang moeten wach ten op een beroepskracht maar het werd uiteindelijk een ge stroomlijnd geheel. Dat geldt ook voor de rest van de oude wijken in Schiedam. Daar ge beurde hetzelfde," aldus Cos- ter. De groei, die de vereniging in de jaren daarop maakte, wordt sinds kort gesymboli seerd door het hypermoderne wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avenestraat. Mede door. toedoen van de vereni ging is dat centrum er eind vo rig jaar gekomen. Dc bewo nersvereniging heeft er dan ook een apart kantoor met uit zicht op de wijk aan over ge houden. „Natuurlijk hebben de bewoners nu meer invloed. Maar aan de andere kant wor den we ook nog steeds verrast door onwetendheid. Bewoners van het Hofje van Belois kre-._ gen onlangs een waanzinnig renovatieplan op hun dak. Daar kunnen we niets, meer aan doen, vertelden ze ons toen we langs de deuren gingen. Kun je je dat voorstellen? Dan blijkt dat vooral oudere men sen niet meegegroeid zijn, een. beetje stil zijn blijven staan. De overheid beslist. Nauwe lijks een week later was het plan van tafel. We kunnen soms een vuist maken en zelfs een log apparaat als de ge meente beïnvloeden," aldus Coster. Behalve de nog steeds voort durende ellende met de gere noveerde woningen van Sint Jozef, voorziet Hans Coster een groot tekort aan goedkope woningen als grootste pro bleem in de nabije toekomst. „Je ziet een tweedeling. De mensen die hun huis kunnen opknappen doen dat. Anderen laten hun bezit verpauperen. In de nieuwbouw aan de Ma- rlastraat kom ik al regelmatig mensen tegen die de huur niet meer op kunnen brengen. De gemeente heeft ook het beleid dat mensen met een laag Inko men niet in dure huizen mogen belanden, ondanks de huursub sidies." Een andere zorg is de positie van bewonersdeskundige Bert van Kan. Met de nodige vrees wordt de evaluatie van zijn werk afgewacht. De gemeente wil pas daarna beslissen of er geld op tafel komt om Bert in dienst te houden. „Ik moet er niet aan denken dat dat weg valt. Dan veranderen wij in een pressiegroep, een actie groep. We hebben iemand no dig die onpartijdig is," vindt Hans Coster. lenbedrijf alles in huis heb ben." Intergamma, dat ook tiental len Gammabedrijven in Ne derland onder zijn hoede heeft wil na.de Bouwmaat in Schle- dam nog 24 vestigingen elders in Nederland van de grond krijgen. Intergamma doet za ken op "franchise-basis". Par ticulieren ;mogen tegen -bèta-, ling de formule gebruiken en de naam'Bouwmaat voeren. Ze exploiteren het" bedrijf zelf standig.- De Schiedamse ex ploitatie is in-handen van de: Rotterdamse firma Muys Co. "Terug- naarburgemeester Reinier Scheeres, gisteren de held van de bouwwereld.- Hij kroop ook nog even- in zijn rol 'vanvoorzitter vande Schier, damse Molenstichting en, be dankte Bouwmaat voor de fi nanciële steun. „De Stichting Molens kan uw hulp goed ge bruiken. We hebben een ambi tieus programma op stapel staan, waar veel geld voor no dig is." Scheeres refereerde in dit verband aan de aanstaande restauratie van molen de Wal vis. Gistermiddag was Scheeres alweer te gast van een ander bedrijf. Voor de firma Ridde- rikhof sloeg hij de eerste paal van een nieuwe vestiging aan de Algerastraat. VLAARDINGEN Dertig duizend boeken krijgen in het filiaal Babberspolder van de gemeentebibliotheek (Van Ho- gendorplaan) een ander plaatsje. In verband hiermede is de bibliotheek van 10 tot en met 13 februari gesloten. Boe ken die op deze data zijn afge stempeld, mogen bij andere vestigingen worden ingele verd. Eén week overschrijding van de uitleentermijn is daar bij toegestaan. De verschuivingen houden verband met het van kracht worden van nieuwe regels voor het gebruik van de gemeente bibliotheek. Volwassen leners en jeugdleners mogen voort aan boeken en andere materia len uit elkaar afdelingen lenen. Zo mag een kind boeken uit de afdeling voor volwassenen le nen, bijvoorbeeld voor het ma ken van een werkstuk, en een volwassene krijgt nu de kans een spannend jeugdboek te herlezen. (van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In een Vlaardingse woning heeft de politie 46 valse bankbiljetten van 100 dollar gevonden. De huiszoeking volgde op de aan houding van de -32-jarlge A.H.- v.E., die in de woning logeerde. Hij kwam in aanraking met de politie, nadat hij dit geld in Rotterdam had uitgegeven. De man is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Naar de herkomst van de bankbiljetten wordt een onder zoek ingesteld. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, mo6l stads- befaardier Addie de Jong ge dacht hebben toen hij hoorde dat het carillon in de St. Janstoren zal worden opge knapt. Als recHtgeaarde Viaardinger moet hij vaststel len dat wonderen zelfs in Schiedam mogelijk zijn. Eigenlijk is het ook een beet je verbazingwekkend dat dit: stadsbestuur, zonder actie groep, ingezonden stukken, notarissen en spaarbanken, geld uitgeeft voor een stukje speeltuig. Dat is weieens anders ge weest. In mijn boekenkast prijkt een boekje over de ge schiedenis van het carillon. Het is geschreven door de vroegere stadsarchivaris de heer Van de Poest Clement en de voorganger van Addie, Cor Don. Gisteravond blader de ik dat boekje weer eens door. Af en toe springen de tranen in de ogen. Want er is wat afgesjoemeld met het tweehonderdjaar oude klok kenspel.. in 1950 noemde een brief schrijfster, in een plaatselijk blad, het carillon: „een ram melend kreng". Een korte actie bracht toen tienduizend gulden op. Veel te weinig natuurlijk. Cor Don moet in die jaren heel wat afgeleden hebben, want er gebeurde helemaal niets. De tienduizend gulden bleef op de bank staan en hoe men het ook probeerde niets lukte. Zelfs niet toen de bekende journalist Gerard Lutke Meyer, in het orgaan van de Schiedamse Gemeen schap, een waslijst aan vra gen stelde aan het gemeen tebestuur over d9 toestand van het carillon. Het ant- woord was kort en duidelijk.» restauratie was niet mogelijk: Zelfs beweerde de gemeente?' „dat het speelwerk steeds in goede staat is gehouden". Ondertussen ging het verval door. Totdat notaris Blaisse een stichting In het leven riep om het carillon te behouden/ Het was 1964. De grote doorbraak kwam echter toen de Spaarbank anno 1820 het carillon adop teerde. De bank stortte ruim 33.000 gulden in de stichting. Eindelijk kon er iets gedaan worden. De gemeente ging - om en In 1974 werd een aan'- vang gemaakt met de restau-K ratie., Op 23 mei 1975, op de dag dat Schiedam het 700-jarig v bestaan vierde, speelde het3 carillon voor de eerste keer; i'T De hoogwaardigheidsbekle- x- ders vergaten echter in alle speeches, iets te zeggen over' het carillon. Maar dat kan worden goed- gemaakt, wanneer het carii- Ion glanzend en helder uit die»- grote beurt komt. Want dat is- echt nodig. Ook nu hebben de duiven vrij spel: zij bevui-ït; len en ontstemmen de klank van de stad. Straks is er weer dik gaas en kunnen die duiven niet meer naar bin- tlf nen. Misschien zegt Addie de Jong, na de feestelijke inge- fü bruikname, de woorden van Cor Don r.a: ik mis de duiven in de toren,».-; het blij gerucht van hun ge-:j;, trouw gekoer. De veilige nesten gingen plot-;' seling verloren 'I beijzeld gaas belette hun re-^i; tour. Morgén begint de jaarlijkse carnavalsviering in Schiedam. Hier volgt een overzicht van de activiteiten die op stapel staan: ZATERDAG 1 FEBRUARI: Boe ren bal in zaal Irene. Prins Jac ques! stelt om 20 uur de Jeugdraad voor. Om 22:10 uur wordt het Zwarte Schaap be kend gemaakt. De toegangs prijs bedraagt 11 gulden. DONDERDAG 6 FEBRUARI: "Dweilen" door de Hoogstraat van 19-20 uur. Prins Carnaval maakt een wandelingetje; met in zijn kielzog de Dansmarie kes. vsw Vc'tltf T"' ZATERDAG 8 FEBRUARI: Op tocht door het centrum van de? stad in de middaguren. Van 20.30 uur tot 02300 uur Prin- V- senbal in zaal Irene met als ,w; gasten alle oud-prinsen. ZONDAG 9 FEBRUARI: Kinder-» carnaval vanaf 13.30 uur in 7921I trcino DINSDAG 11 FEBRUARI: Slul- iingsba! in zaal Irene van 20-24- uur met optreden vari de Halve' Zolen uit Capelie aan de IJsseS. Aile activiteiten worden goor- -- ganiseerd dobr dé Schiedamse' i carnavalsvereniging de Rletzèi- lers. ici. VLAARDINGEN De menin gen over de verwarming en warmtemeters zijn zeer ver deeld bij de bewoners van de flat aan de Madridweg, waar in november 1983 warmtemeters zijn geplaatst. Dit blijkt uit een enquête die de werkgroep wo ningen van Wijkverehiging Hoofdstedenbuurt onder de u i, bewoners heeft gehouden. Van de 125 schriftelijke onder-, vraagde bewoners zijn 68 te-; vreden en 57 ontevreden over- v de verwarming. lJV iiv> Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Volgens Kees van Kooten moet de to ren van de RK-kerk aan.de Hoogstraat blijven staan. „An ders kunnen de politici niet hoog van de toren blazen", zei hij gisteren in zaal Harmonie waar het eerste van een serie politiek/literaire cafés werd ge houden. Kritiek van PSP- raadslid Arnold van Kalken op de hoge entreeprijs van een tientje pareerde hij door voor te lezen uit zijn nog niet gepu bliceerde "Meer modernis men". „Anders kom ik Vlaar- dingen niet levend uit", aldus Van Kooten, die op deze ma nier de entreeprijs wilde waar maken. De Harmonie vertoonde gister avond vage overeenkomsten met Krasnapolsky dat In de woelige jaren '60 vaak het to neel was van felle en geëmo tioneerde debatten. De zaal zat propvol met 250 bezoekers en het was loelheet. Maar het echte vuurwerk ontbrak. De plaatselijke politici, die het eer ste uur voor hun rekening na men, ontstaken het niet en het publiek barstte niet in al dan niet gespeelde woede uit bij de interruptie-microfoons. Gladjes lepelden Wil van Rijn (D66), George Neijssel (WO), Remi Poppe (SP), Arnold van Kalken (PSP), Aad Kool (CDA) en Ary Maarleveld (PvdA) hun partijstandpunten over kunst en cultuur in Vlaardingen op. Van Kalken oogstte een mager applausje mei zijn kritiek op de entreeprijs en Maarleveld kreeg enkele handen op elkaar toen hij zei: „Een aantal van u zie ik hier te weinig." Daarna ontspon zich een korte discussie over de onzekere toekomst van de kunstzinnige vorming in het basisonderwijs. Kool (CDA): „Ik ben pas lijst trekker van het CDA. Daar moet ik het antwoord op schul dig blijven." Neijssel: „Als je als gemeente 100.gulden in je portemonnee hebt, kun je niet 110 gulden uitgeven. Het is een kwestie van afwegen." Maarleveld: „Wij zullen probe ren de Vrije Academie, de mu ziekschool en de kunstzinnige vorming zoveel mogelijk over eind te houden, want het is schitterend werk." Na zijn inleidende opmerkin gen over de entreeprijs en de met sloop bedreigde kerktoren amuseerde Van Kooten het pu bliek met een stukje Koos Koels (van de stichting Moor kop), een "Vlaardingse Teleac- cursus cabaret", sterke verha len'over zijn teievieopnamen en korte verhalen. Hij beant woordde vragen uit de zaal en legde uit dat hij Wim de Bie en zichzelf niet ziet als komieken, maar als columnisten. En zo zorgde de enige nlet-Vlaardin- ger in het politiek-literaire ge zelschap voor het vuurwerk, dat de politici hadden laten lig gen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1