Tuinders willen geen woonhuizen 'n Weekje lekker van school en toch leren LEUKE VOOR EEN KLEINE MOEITE 28 'Van darts leer Je goed rekenen' Vrouwen stelen voor 1200 In warenhuis écéééi WMBÊmHÈÈÉÊÊm Van onze verslaggever TON DAMEN VLAARDINGEN - Léden van de archeolo gische werkgroep Heli- niiim hebben in hartje Vlaardingen de funda menten van een middel eeuws klooster gevon- den. Ze ontdekten de muren van het Zuster huis onder de plavui- zenvloer van een zeven tiende eeuws pand aan de Waalstraat. De ama teur oudheidkundigen wisten al geruime tijd dat er in Vlaardingen een klooster geweest moest zijn. Maar de vondst van de authen tieke fundering is voor hen 'opzienbarend'. Een ets uit 17J)S (afdruk 17Jfl) van de Waal in Vlaardingen, met een uit zicht op het centrum. Aan de rech terkant staan huizen die gebouwd zijn op de funderingen van het klooster, waarvan He linium res ten heeft op gegraven. Aan de lin kerkant, de noordzijde, zou ooit het 'tweede klooster' ge staan heb ben. Tertiarissen Scholier Je roen ter Brugge ge hurkt op een deel van de muur van het zuster huis van het middel eeuws kloos ter. „Gevon den onder de plavuizen van het leeg staande pandje aan de Waal straat." Voordeel iPlÜHIMm r' „Ik heb geen last van m'n vader", zegt Nicole Putman, op stage in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Leuk Raymond de Bode (links) en Raymond Brugman bezig met het vullen van de vakken bij dé EDAH. Foto's: Ed Eggermont. DUS. DAGELIJKS EEN KWARTIERTJE KIJKEN WAARD ia be t HET VRIJE VOLK schiedam.vlaarxtingeivmaasshiis 17 ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 m-m-mm.mm Wmm^é^êm^mMÊÉê&Éé ;W$SM en vinden resten klooster in Vlaardingen Jeroen ter Brugge, lid van Helinium, dook in de archieven om de historie van het klooster te, achterhalen. Daarbij kreeg hij het vermoeden dat er in Vlaardingen een tweede, een nog veel ouder klooster moet hebben gestaan. Steeds meer gegevens die hij boven water tiit, wijzen in die richting. Jeroen ter Brugge, een 18-ja- rige gymnasiast uit Vlaardin gen, wil er niet veel over kwijt. "Het is nog te vroeg," zegt de bibliothecaris/documentalist van de werkgroep. "In augus tus 1985 zijn we begonnen de fundering van het laatmidde leeuwse klooster bloot te leg gen. Tegelijkertijd ben ik in tensief de archieven nagegaan om de geschiedenis goed op een rijtje te krijgen. Er begint schot in te komen, al ben ik in feite nog maar net begonnen." Toch wijzen, steeds meer ge gevens die hij heeft verzameld op het bestaan van een tweede klooster, dat in de vroege mid deleeuwen in Vlaardingen moet hebben gestaan. .„Dat klooster lag aan de noordzijde van de Waalstraat, aan de 'overkant' van de plaats waar we de resten van het jonge klooster gevonden hebben. Uit het archief blijkt dat die noordzijde vroeger, toen het watertje de Waal nog langs de Waalstraat stroomde, het Ko ningsveld werd genoemd,".' ver haalt Jeroen ter Brugge, met een stijgende spanning in zijn stem. "We weten ook dat er bij Delft een klooster lag dat Ko ningsveld heette. Bovendien schrijft de historicus Dros- saers in één van zijn boeken dat Koningsveld elders een v-1h-rlZi&' h-- - S!5s*2= voorganger kende. Uit andere feiten, die ik nog niet wil ver klappen, trek ik de conclusie dat die voorganger is gebouwd aan de noordzijde van de Waalstraat," aldus Jeroen ter Brugge. Hij ontdekte dit, bijna bij toeval, tijdens zijn onderzoek naar de achtergronden van het klooster dat aan het einde van de 13e begin 14e eeuw is ge sticht en werd bewoond door de zusters van de Derde Orde van Sint Franciscus (Tertia rissen). De zusters droegen zwart grijze kledij, waardoor zij ook wel 'Grauwe Zusters' werden genoemd. Volgens Jeroen ter Brugge hebben de nonnen het klooster in 1558 wegens geldge brek en gebrek aan leiding verlaten. De gebouwen gingen verloren bij een hevige brand in 1574, die grote delen van Vlaardingen in de as legde. Het kloosterterrein lag tus sen het Waalpad, langs de toen nog ongedempte Waal, de (oude) Paterstraat (die vroe ger iag waar nu het nieuwe stadhuis staat), de dijksloot (vanaf de Paterstraat schuin naar de Dijk), de Rietdijk (nu de Maassluisedijk) en de Poel watering (toen de in verbin ding met de Waal). Jeroen ter Brugge heeft deze gegevens kunnen herleiden uit O. - i kaarten van Jacob van Deven ter, die dateren uit 1570. "Om kort te zijn, de gebouwen ston den hoofdzakelijk aan het Waalpad en de Paterstraat. Er was een kloosterkerk, een pa terhuis, en tenminste nog twee andere gebouwen, waarschijn lijk de slaapruimten en voor raadschuren," legt hij uit. Hij heeft uit studie de indruk ge kregen dat er nog verbouwin gen zijn geweest, maar mate riaal over mogelijke eerdere inrichtingen van het klooster complex kent hij niet. Als nauwgezet documenta list en dankzij zijn grote histo rische interesse, heeft Jeroen ter Brugge ook geprobeerd het één en ander over het leven van de Grauwe Zusters te ach terhalen. Volgens hem is er weinig over de nonnen bekend, al kan hij er uren over praten. Zijn verhaal begint bij de bis schop van Utrecht, die in 1465 zijn goedkeuring gaf aan de overgang die de zusters maak ten van de orde van Sint Fran ciscus naar die van Augusti- nus. De geschiedenis eindigt bij het vertrek van de nonnen vanuit het Vlaardingse naar Leiden. Met trots onderstreept Je roen ter Brugge dat al deze in formatie dankzij amateur ar cheologen uit de vergetelheid is opgediept. "Het is de geijkte gang van zaken," stelt hij vast beraden. "Amateurs doen de vondsten en het voorwerk. Pas als het écht een verrassende zaak aan het worden is, dan komen de professionals er bij. En gelukkig maar dat er hob byisten zijn. De kleinere ste den kunnen zich immers geen beroeps oudheidkundigen ver oorloven, zodat er zonder de pure liefhebbers veel verloren zou gaan." Als lid van de werkgroep He linium volgt hij ook het werk van de andere bij de landelijke Archeologische Werkgemeen schap voor Nederland (AWN) aangesloten verenigingen. Je roen ter Brugge: "Dat is niet mis. In Nijmegen zijn grote ontdekkingen gedaan, die veel wetenswaardigheden over het ijzertijdperk (500 voor Chris tus) hebben opgeleverd. Onze club is de laatste twee jaar actief in het Waterwegge bied. In Vlaardingen is het nu meteen raak. Sinds vaststaat dat nummer 53, het pandje in de Waalstraat, wordt gesloopt, hebben we de sleutel ervan ge kregen. Na twee maanden wer ken legden we de kloostermu ren de buitenmuur onder de voorgevel van het pandje en een nog ondefinieerbare 'mid denmuur' in het centrum van het huisje bloot. We werken onder verantwoordelijkheid van de Rijksdienst Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB). Onze arbeid in de avonduren en tijdens de week einden gaat door en we bren gen steeds nieuwe zaken aan het licht." Even is hij sprakeloos, schudt het hoofd en zegt: "Tja, eigenlijk is het van de gekke dat dit in Vlaardingen op vrij willige basis moet gebeuren. Vlaardingen heeft een enorm rijke historie. De plaats kreeg in het jaar 1273 stadsrechten, een halve eeuw eerder dan Rotterdam: Dat zegt iets over de rol die Vlaardingen in die tijd speelde. In 729 stichtte Willibrord in Vlaardingen de eerste kerk, hetgeen betekent dat er toen al een flinke ge meenschap hier ronddoolde...." Jeroen ter Brugge i3 haast niet meer te stoppen en praat onvermoeibaar voort, als hij niet zo nu en dan eens een jaartal moet 'checken'. En tot slot: "Er komt nog meer, nog veel meer. Maar ik moet het eerst nog bestuderen." Contact-persoon Helinium: Hans van der Dock, Paul Kru- gerstraat 3, Maassluis, tel- 01899 - 22436. SCHIEDAM Nadat Sonja Barend in haar tv-programma eens zei dat korfbal de enige gemengde sport is, werd de Schiedammer Henk van Ves- sem kwaad. Het resultaat van zijn woede is een boek over dè dart-sport, dat hij donderdag avond om tien uur presenteert in café 't Paardje in Schiedam. Van Vessem, ex-cafébaas, zegt het boek te hebben geschre ven voor "de beginner die vreemd staat tegenover het pijltje gooien." „De dart-sport", zo beweert Van Vessem (46), is „zeer ge mengd. ledereen doet mee, ongeacht leeftijd, sekse of kleur. Zelfs invaliden spelen darts, zonder aparte bondjes." Van Vessems instructieboek, het 'Darts-boek' genaamd, is uitgegeven door Elsevier. Het telt 124 pagina's en is ver fraaid met zestig foto's en te keningen. De auteur „Voor het eerst zijn er plusminus 40,000 woorden in het Nederlands over darts geschreven." Van Vessem verwacht dat met zijn boek "heel wat fabeltjes over darts uit de wereld wor den geholpen. Je hoort bij voorbeeld dat bepaalde mer ken darts voorrang hebben., Dat is onzin. Een dart hoeft maar aan twee voorwaarden te voldoen. Hij mag maximaal 50 gram wegen en niet langer dan 35 centimeter zijn." De ingewikkelde puntentelling in de dart-sport heeft naar zijn mening één groot voordeel: je leert goed rekenen. Henk van Vessem praat uit eigen erva ring: „Mijn zoon had in de zes de klas van de lagere school een vijf voor rekenen. Nu zit'ie op de middelbare school en heeft hij een acht! Dat heeft hij met darts geleerd." Volgens Van Vessem beston den er nog geen Instructieboe ken op het gebied van de dart- sport. „Er is wel wat literatuur uit Engeland, maar die is op de professional geschreven. Die boeken gaan dan over één persoon en zijn successen. Verder heb je het Guiness Book of Darts, waar alle re cords in staan. Daar houdt het mee op." Van Vessem reikt donderdag de eerste exemplaren van zijn Darts-boek uit aan Chris van Leer in 't Veld, promotor van darts in Nederland, en Hans Schut, voorzitter van de afde ling Rotterdam van de Darts- bond. Café 't Paardje, waar de plechtigheid plaatsvindt, is ge vestigd aan de Broersveld in Schiedam. VLAARDINGEN Twee vrou wen hebben voor meer dan 1.200 gulden bij V&p In Vlaar dingen gestolen. Ze werden gisteren door de bedrijfsre cherche betrapt, maar de win kel al uit voordat de bewa kingsdienst kon ingrijpen. De Inmiddels gewaarschuwde poli tie heeft de vrouwen in de Jou- berstraat aangehouden. Het zijn de 34-jarige A.S. en de 41-jarige W.V. uit Vlaardingen. De vrouwen waren toen onder weg naar huis In een auto. Eerst weigerden zij de koffer bak van de wagen te openen. De politie bracht toen de auto over naar het politiebureau, waar één van de vrouwen wel bereid bleek de kofferbak te openen. Daarin lagen de ge stolen goederen, die direct door de agenten in beslag ge nomen werden. Tegen beide vrouwen Is pro ces-verbaal opgemaakt, waar na zij werden vrijgelaten. De recherche stelt nog een nader onderzoek in. Een woordvoer der van politie zei dat de vrou wen eerder in verband met diefstal in aanraking met de politie zijn geweest. Hoek van Holland De tuin ders N. Olsthoorn hebben bij de Raad van State schorsing gevraagd van een bouwver gunning die Is verleend aan R. Stout uit Hoek van Holland. Volgens de tuinders wordt er een woning gebouwd op een perceel grond dat een agrari sche bestemming heeft. Bo vendien zou het al de tweede woning zijn die op het perceel wordt gebouwd. Ook vijf jaar geleden werd aan de Nieuw- landsepolderweg een woonhuis gebouwd dat al geruime tijd al leeg staat. Nu wordt aan de andere kant, aan de Nieuwlandseduinweg, weer een huls gebouwd en vol gens de tuinders zijn daarmee tal van voorschriften overtre den. Deelraadsvoorzitter dr. ir. P. J. A. L. de Lint is van mening dat de verleende bouwvergunning wel voldoet aan de voorwaar den die zijn gesteld In het van 1948 daterende bestemmings plan. „Voor zover wij kunnen bezien zijn we nergens over de schreef gegaan", aldus De Lint. De tuinders stellen dat de aan vrager geen agrarische bedoe ling heeft en ook niet bij een veiling als tuinder Ingeschreven staat. De deelraadscommissie beroep- en bezwaarschriften zal zich binnenkort over deze zaak buigen. Dit verhaal is gemaakt /door een deskundige, >Kefah Alloush (16) was de afgelopen vijf ['dagen aan het werk bij de redactie Vlaardin- gen/Maassluis en Schie dam van Het Vrije Volk. Hij is één van de zeventig leerlingen van de scholengemeenschap Professor Casimir die deze week ervaring op deden in het bedrijfsle ven. Kefah bezocht en kele van zijn klasgeno ten. Van onze medewerker KEFAH ALLOUSH SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Raymond de Bode (15) en Raymond Brugman (16) weten sinds kort 'alles' over de supermarkt. Tijdens een stage bij een EDAH-flliaal in Schiedam hebben zij zich de afgelopen vijf dagen bezig ge houden met het vullen van le ge schappen, het sjouwen met dozen chips en het uitgeven van statiegeld. De twee scho lleren maakten kennis met het „echte werk" dank zij het Contactcentrum Onderwijs Ar beid. Rijnmond (COA). Door leerlingen van middelbare scholen een week te laten wer ken, wil deze instantie de kloof tussen bedrijfsleven en onder wijs verkleinen. De twee vakkenvullers bij de Schiedamse EDAH zijn leer lingen van de vierde klas van de Havo van scholengemeen schap Professor Caslmir in Vlaardingen. Zo'n zeventig leerlingen hebben de afgelopen week (gratis) gewerkt bij be drijven als Unilever en Gam ma, de gemeenten als Vlaar- dingen en Maassluis en ook bij deze krant. Het is de tweede keer dat de Casimir-school leerlingen hiertoe in de gele genheid stelt. „Op deze manier komén we op een leuke manier in aanra king met het bedrijfsleven," vindt Raymond Brugman na enkel dagen supermarkt. Hij onderbreekt met toestemming van zijn gelegenheidschef zijn werk achter de balie voor de lege flessen.'De „lessen" in de praktijk vindt het duo aanmer kelijk aangenamer dan die in de schoollokalen. „Lekker een weekje van school," roepen de twee dan ook in koor. „Maar we leren er ook van. Bijvoorbeeld hoe je met collega's om moet gaan, of hoe een arbeidscontract in el-, kaar zit," vertelt Raymond de Bode die op school bekend staat als Imitator van de be kende tv-robot TwiKi. Tijdens zijn werk laat hij dat trouwens wel achterwege. Ook Nicole Putman (17) is te spreken over haar stage bij de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen. „Mijn vader is hier wel di recteur, maar ik heb voorlopig nog geen last van hem gehad," ?egt ze. „ik krijg instructies van een ander. Ik vind het leuk dat ik juist hier terecht kon. Later wil ik in een creatief be roep terecht komen." De Vlaardingse vulde haar ar beidstijd met het maken van affiches voor voorstellingen. rZL.-i- Sé De leerlingen van scholenge meenschap Casimir zijn trou wens niet zonder gedegen voorbereiding op stage ge gaan. Vanaf november vorig jaar werden zij in de lessen Nederlands en Maatschappij leer voorbereid. Thema's als werkeloosheid, vakbond en so ciale voorzieningen passeer den de revue. Het is de bedoe ling dat de leerlingen na afloop van hun stage een werkstuk over hun belevenissen maken. Daarin móeten zij ondier ande re een beschrijving geven van hun werk, de werkgever en van de collega's. „Wij vinden het belangrijk dat leerlingen beter voorbereid de maatschappij Ingaan, dan nu het geval is," zegt Piet van der Helm, leraar maatschap pijleer op de Casimirschool. „De leerlingen zien niet alleen wat de leuke baantjes zijn, maar ook wat ze per se niet willen gaan doen van school." Het COA is op initiatief van de Europese Gemeenschap in het leven geroepen. Uit onder zoek bleek dat leerlingen nau welijks weten wat hen te wach ten staat, na de voltooiing van hun opleiding. „Wij denken op deze manier zowel de scholier als het bedrijfsleven te hel pen," zegt Petra Veenman van het centrum. „De leerling doet ervaring op. Bedrijven vragen juist om ervaren mensen." Btj het COA-Rijnmond werken twaalf vaste medewerkers. PRIJSVRAAG Met een kleine moeite kunt u een leuke prijs winnen In het ACR Ka belkrant-kijkspel. Alles wat u hiervoor moet doen is één van de kanalen op uw tv af stemmen op 28+ UHF en de onderstaande deelnamecoupon invullen en opsturen In een open enveloppe. Wanneer wij uw deelnamecou pon hebben ontvangen bent u automatisch deelnemer geworden. U kunt dan worden gebeld tijdens de uitzendtijden van de ACR Ka belkrant en alles wat u dan nog moet doen is een antwoord geven op de vraag welke pagina op dat moment wordt vertoond op de ACR Kabelkrant. Kleine moeite dus, voor een kans op een leuke prijs. Ja. ook mijn TV staat afgesteld op de ACR Kabelkrant Naam: Adres: ...M/V* Postcode/woonplaats: Telefoonnummer: Doorhalen wat niet van toepassing is De deelnamecoupon opsturen in een open enveloppe (de postzegel betalen wij) naar: ACR Kabelkrant, Antwoordnummer 1S79 3000 VB Rotterdam Uitzendtijden: dagelijks, ook in het weekend tijdens de ontbljturen 7.30 tot 9.30 uur tijdens de lunchuren 12.00 tot 14.00 uur tijdens de avonduren 16.00 tot 18.30 uur (Wilt u aankruisen op welk tijdstip u meestal kijkt?) acR K- Rfl H l

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1