Wethouder laat Kunstzinnige Vorming niet vallen Hans van de Vlis Zwarte Schaap voor Rietzeilers New Wave Café 'niet druk' 'Niks zeggen, niks zeggen...' Computercursus in De Erker Nieuwe volière voor ibissen Schiedamsedijk na slippartij afgezet Van Kooten komt terug Stad bleef wakker met Carnaval do Brasil W-k'T' IjSW WS door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM De Werkgroep Kindercentra Schiedam gaat een kleine drie weken voor de raadsverkiezingen de plaatselijke politici het vuur na aan de schenen leggen. Op maandagavond 24 februari organiseert ze in de Blauwe Brug een fo rumavond over het thema "kinderopvang". De centrale vraag is streng: „Wordt kinderopvang door u serieus genomen?" Alle Schiedamse frac tievoorzitters zijn uitgenodigd om met hun kandi- "ualten acte de presence te geven. rM j Waardering voor het zwarte schaap van Schiedam: Hams van de Vlis. (Foto: Ed Egger- mont) Wmk Een lege zaal is het uitzicht van Queen Willy en de Willy Boys, een te elfder ure gecontracteerde hand die het New Wave Café mocht inluiden. (Foto: Ed Egger- mont) Het bonte geheel van de jubilerende klaverjasver- eniging Het Singelkwartier. Op de voorgrond, het bestuur. (Foto: Ed Eggermont) fmy? m K. - IVs ;/~c HET VRUE VOLK Ml' schiedam i~ »i tsm MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 ^Kinderopvang wordt fci sthema' -mi -jDan worden zij geconfron teerd met een groot aantal be- 'langhebbenden: de betrokke nen bij de bestaande kinderop vang, mensen van het maat schappelijk werk, de sociale dienst, en de gezondheidszorg plus de vrouwenbeweging. ^Wethouder Hafkamp opent de'avond. 'De Werkgroep Kindercentra hoopt, dat er ook veel ouders komen. De werkgroep onder streept al jaren het belang van de kinderopvang: Nu het gezin met zijn wer kende vader en zorgende moe der ook in Schiedam op zijn re tour is, wordt een behoorlijke kinderopvang een urgente zaak en ook een mooi thema om stemmen te winnen. Een groeiend aantal alleenstaande moeders (en vaders) ervaart hun verplichtingen tegenover opgroeiende kinderen als een belemmering in het vinden van betaald werk. Aan de andere kant is de overheid steeds minder scheu tig met het geven van uitkerin gen en andere vormen van steun. Er is volgens de werk groep maar één manier om uit die tang te komen: het verkrij gen van een adequate kinder opvang: crèches en overblijf- mogehjkheden op scholen. Zo'n vorm van dienstverlening is ook van belang voor tradi tionele gezinnen, waarvan bei de partners werken, omdat ze dat willen, of omdat ze dat moeten in hun strijd tegen de nog steeds dalende koop kracht. De kinderopvang staat net als elders in het land te Schiedam in de kinderschoe nen. Ze loopt achter op de maatschappelijke ontwikkelin gen. Kortom, een heet hangij zer en de gemeenteraadsleden in spe mogen hlij zijn, dat de Werkgroep Kindercentra Schiedam ze een maand heeft gegeven om dit probleem te overdenken. i- y (rf-{ #4 Vf» è- VLAARDINGEN/SCHIE- PAM/MAASSLUIS Vlaar- dings wethouder *Arïj Maarle veld van onderwijs laat "de jongens van Kunstzinnige Vor ming' niet vallen. „Het zijn zul* ke jongens" (duim gaat om hoog), zegt de wethouder over de coördinatoren Sander Góra en Rob de Vries van de Sectie Kunstzinnige Vorming (SKV). •^'-f.Ik- ben dan ook al drie jaar een loopgraven-oorlog tegen ffifet afbraak-beleid van de pro- >*vihcle aan het voeren. Mocht dat gevecht voor de SKV toch verkeerd aflopen, dan verzin nen we wel iets. In ieder geval moet het activiteitengeld blij ven. Hoe we dat financieren en -öit.-welk potje het geld moet komen? Ik ben druk aan het peinzen." ««De geruststellende woorden van Maarleveld volgen op een noodkreet van de directeuren ■van de Vlaardingse openbare scholen. De directeuren spra ken vorige we k hun bezorgd heid uit over d komende reor ganisatie bij JKV, waardoor hfet "activiteit'ngeld' wordt af geschaft. Speciale lessen zoals fotografie, theater en kinder clubs dreigen hierdoor te ver dwijnen. Ook de activiteiten in Maassluis en Schiedam staan op het speL De wethouder, de directeu ren van openbare scholen en de beide projectleiders van de SKV verzetten zich tegen de reorganisatie, die hen dopr de provincie Zuid-Holland In fe bruari wordt opgedrongen. P^iardoor worden de SKV"s on der "gebracht in één nieuwe stichting Kunstzinnige Vor ming, Er wordt bij deze opera tie niet bezuinigd, maar wel gaat de SKV in het Waterweg gebied er op achteruit. De SKV moet met dezelfde mensen in een groter gebied werken en het geld voor de speciale pro jecten wordt elders besteed. A-Het komt er op neer dat het beetje activiteiten dat wij hier in' „Vlaardingen hebben opge- zet.-nu wordt uitgesmeerd over eenrheel groot gebied binnen de provincie," zegt Maarle veld 'Góra en De Vries vinden dat hun werk wordt uitgekleed. „Onze salarissen zijn niet eens in het geding. We zijn niet bang dat we eruit vliegen of •iets dergelijks. Waar het om gaat is dat we alleen nog maar op een stoel mogen zitten en papier moeten produceren. In plaats van werken met men sen, zijn we straks kantoorlui. Ik zie dat niet zitten. Als de plannen niet veranderen wil ik niet ""mee naar de nieuwe stieh- tipg*," aldus Sandor Góra. Hij wordt in zijn standpunt ge steund door zijn collega De Vries, die zich nog wat voor zichtiger uitdrukt. Góra en De Vries vinden dat de gemeente Vlaardingen" de redding moet Mengen, ett minstens een halve fop op tafel moet leggen. Arïj Maarleveld wil hier nog jüet op Ingaan. „Het Is de god- Ögeklaagde houding-van de pro- I vlncie. Dié moet veranderen. Hij herinnert eraan dat de gemeente Vlaardingen elf jaar geleden anderhalve ton heeft .uitgetrokken om de SKV op te zetten. „In 1984 werden onze middelen uitgesmeerd over ons gebied, Schiedam en Maassluis. Die gemeenten heb ben voor de start van de pro jecten ook geid gegeven. Zou dat dan allemaal voor niets zijn?" Maarleveld vreest dat de provincie hardhorend is. „Maar dan zijn wij er ook nog. Ik heb al gezegd, wij laten die jongens niet vallen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De zeven kaalkop Ibissen in Diergaarde Blijdorp krijgen in de loop van dit jaar een nieuwe volière. De vogelsoort wordt op dit mo ment erg bedreigd. Er leven naar schatting maar zo'n hon derdvijftig van deze dieren in de vrije natuur van Marokko en Turkije. De Diergaarde hoopt met het nieuwe onderko men voor de vogels plus een intensief fokprogramma een bijdrage te leveren aan het voorkomen van het uitsterven van de kaalkop ibis. (Van een onzer verslaggevers). SCHIEDAM Het 'zwarte schaap' van de Schiedamse Karaavalsvereniging De Rietzeilers is gekozen. Afge lopen zaterdagavond op het 'boerenbal' m zalencentrum Irene in Schiedam werd be paald dat dit jaar Hans van de Vlis, adjunct-directeur van Gemeentewerken, de uit verkorene is. De reden dat Van de Vlis 'het werd' is de hoeveelheid bloed, zweet en tranen die het hem heeft ge kost om de aanleg van de nieuwe Schiedamse tram baan te realiseren. Tenmin ste, dat is de uitleg van Wim Schenkelaars, eerste griffier (secretaris) van De Rietzei lers. „Het zwarte schaap zijn is niet negatief bij onze carna vals-vereniging," legt de goedlachse Brabants spre kende Schiedammer Schen kelaars uit. „Het is meer een compliment. Het zwarte schaap is altijd een Schie damse inwoner die veel kri tiek heeft gekregen, ook in de pers, maar uiteindelijk toch waardering ontvangt voor zijn doorzettingsvermogen en voor wat hij heeft gepres teerd. Vorig jaar was dat Henk Holmer, directeur van Theater de Teerstoof. Hij kreeg waardering voor de wijze waarop hij het conflict met het Passage Theater te boven was gekomen." Het mag geen politiek fi guur zijn zegt Schenkelaars. Dat geldt ook voor het witte schaap, dat een 'smetteloos burger' moet zijn. „Een man of een vrouw met een bijna onberispelijk gedrag. Vorig jaar was het burgemeester Scheeres en wie het dit jaar wordt maken we nog niet be kend," aldus de eerste grif fier. Zaterdag 8 februari wordt het witte schaap 1986 'onthuld'. De Rietzeilers zijn een ver eniging van 400 leden die het carnaval boven de rivieren wil stimuleren. Het voor naamste doel is geld bijeen brengen voor stichtingen die nauwelijks of onvoldoende subsidie ontvangen. Zo krijgt de Stichting Lentefeest, die zich Snzet voor geestelijk ge handicapten, 2.500 gulden van De Rietzeilers, De activiteiten zijn de laat ste jaren steeds uitgebreid. Aan de groei kwam een eind toen de vereniging door het jaar heen geld kon opstrijken met de organisatie van een bingo. „Dat ging veel te hard en bingo kreeg een slechte naam. Het begon een duistere toestand te worden met dat bingo, hoewel er bij ons nooit iets verkeerds is gebeurd. We zijn er toch maar mee opge houden," aldus Schenkelaars. Het hossen en dweilen gaat overigens wel door. Hiervoor is ook de hulp ingeroepen van Richard den Uyl (15), die op het boerenbal werd uitgeroepen tot Prins Chris- tiaan de Eerste. Hij zal het carnaval populair moeten maken bij de jeugd. De ko mende week staat er een groot aantal activiteiten op de agenda, waaronder het 'dweilen* in de Schiedamse Hoogstraat. De Rietzeilers hopen dat de dansende boe renkielen aanstekelijk zullen werken op het winkelend pu bliek. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Rond twaalf uur zaterdagavond staat Mar cel van de Brug (24) moeder ziel alleen in de kelderzaal van Wijkcentrum 'De Erkel' in Schiedam. Hij kan nog wel la-' chen, de organisator van het zogeheten Doun Sters New Wave Café'. „Het was niet echt druk," steekt Marcel van wal. „Het zat ons allemaal tegen, de eerste avond is eigenlijk wel mislukt" Marcel van de Brug, een stu dent an de Sociale Academie in Rotterdam (culturele rich ting), had zich de New Wave avond anders voorgesteld. „In het wijkcentrum komen over het algemeen veel jonge kinde ren. Ze zijn van de leeftijd 14 tot 16 jaar. Om nu wat oudere jeugd te bereiken zouden we iedere twee weken het café hebben- Mensen van een jaar of twintig die niet van de disco houden." „Vanavond was het New Wa ve Café voor het eerst, het plan is om geregeld een band te la ten optreden, zoals we nu ook een groep hadden." Volgens Marcel van de Brug ging het bij de voorbereiding van de avond al mis. „We kre gen een telefoontje dat de band die zou spelen, Pact of Inno cence, niet kon komen. Wij snel een andere groep contrac teren: lukte ook nog! Maar dan heb je wel de pech dat zo'n groep niet meer haar vaste pu bliek kan meenemen. Daar voor is het te laat." Maar opgeven is er voor Marcel niet bij. Hij 'moet en zal" het café doorzetten. Vol gende week wil hij contact op nemen met het bestuur van De Erkel om de organisatorische problemen door te nemen. „Het zou beter zijn als we iets lan ger open kunnen blijven. Maar daarvoor is toestemming van het bestuur nodig. Nu sluiten we om twaalf uur, half één. Te vroeg. Over twee weken probe ren we het opnieuw. Dan met een video-concert. Dat wordt prachtig..." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Schiedamsedijk In Vlaardin gen werd zaterdagavond van 19.00 tot 20.30 uur afgesloten voor verkeer, nadat een auto bij een slippartij met hoge snelheid tegen een paaltje van een verkeersheuvel was gere den. De automobilist, de heer V. uit Vlaardingen, bleef onge deerd en andere voertuigen raakten niet bij het ongeluk betrokken. De auto is volgens de politie total loss gereden. "Het is een wonder dat de bestuurder er zo goed vanaf is gekomen", zei een woordvoerder van politie, die ter plekke de schade had opgenomen. Het is hem nog niet duidelijk wat de oorzaak van het ongevaHs geweest. Direct na de slip werd de po litie gewaarschuwd. Toen drie politiewagens de dijk opdraai den bleek ook de brandweer met twee wagens te zijn uitge rukt. De politie besloot de weg af te zetten omdat het risico bestond dat de benzinetank van het wrak was gaan lekken. Over meer dan veertig me ter op de Schiedamseweg lag bet versplinterde glas ver spreid. Midden op de weg zijn remsporen van ruim twintig meter nagelaten. Het paaltje op het verkeerszuiltje had de motorkap van de auto op het oog 'in tweeen gezaagd'. De wagen moet na de botsing met het zuiltje naar de zijkant van de dijk geschoven zijn, waar het tot stilstand kwam tegen een lichtmast. "Toch viel het achteraf bezien reuze mee", zegt de politie. "Er wordt een technisch onderzoek ingesteld naar de precieze oorzaak van de slip". (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Kees van Kooten komt terug naar De Harmonie in Vlaardingen. „Dat zal zo half september zijn. Dat hebben we afgespro ken," zegt directeur Martin Putman van zaal Harmonie en theater De Stadsgehoorzaal. Putman onderhoudt goede re laties met het duo Koot en Bie. Het optreden van Van Kooten in het eerste van een serie poli tiek/literaire cafés in De Har monie vorige week doncerdag trok tot Putmans genoegen een volle zaal. Martin Putman: „Het is heel bijzonder. Kees van Kooten treedt maar zelden op in een zaal; hoogstens twee keer per jaar. Hier in Vlaardingen pro beerde hij uit wat er voor hem op het podium mogelijk is. Van Kooten las donderdag voor uit zijn werk. De Vlaar- dingers werden daarbij ook ge- tracteerd op stukken uit het manuscript van zijn nieuwste (nog niet verschenen) boek Meer Modernismen. Verder bracht hij grappen, perfor mance en vertelde hij over zijn ervaringen met de VPRO-pro- gramma's 'Van Kooten en De Bie'. Hoewel het niet duidelijk is of Van Kooten zijn Vlaarding se optreden als een try-out be schouwt, wijst Martin Putman er op dat Van Kooten vage plannen heeft voor een theater programma in het seizoen *86-'87. „Daarbij moet je niet denken aan Koot en Bie in de zaal. Het is voornamelijk Wim de Bie die grote reserves heeft om in een theater te gaan staan. Daar heeft hij gelijk in, want dat is iets heel anders dan televisie. Bij Van Kooten ligt dat anders. Die heeft zo'n literaire achtergrond... Hij zou dat eerder kunnen dan De Bie," aldus Putman, „Maar mochten Koot en Bie ooit een volledig theaterpro gramma beginnen, dan komen ze allereerst naar Vlaardin gen. Ik heb zo'n goede relatie met ze, dat weet ik zeker," be looft de theaterdirecteur. SCHIEDAM Een reünie, een weerzien na jaren "Niks zeg gen, niks zeggen, hij moet het maar raden. Nou Joop, weet je het weer, weet je nu wie ik ben?" En- "LJ bent jonger ge worden, dat mag ik toch wei zeggen." Of, wat ongelukkiger: "Is je vader al overleden?" Het was een kleurrijk gebeuren za terdag op de receptie van de dertig jaar bestaande Schie damse kiaverjasvereniging 'Het Smgelkwartier' m zaal Marijke aan het Broersveid. Voorzitter E. van Dijk sprak zijn leden emotioneel toe en had voor de meesten een persoonlijk woordje Eregasten van de middag wa ren de oprichter, de heren J. Wolthuis, P C. Manders en W. van Kampen. De 80-jarlge Manders is bereid voor ieder een herinneringen op te haien uit de degen van het eerste uur. "Haal de boel nou niet door elkaar! Onze kiaverjasver eniging was een onderafdeling van de vereniging Het Singel- kwartier", zegt Manders met een strenge diepe vertikaie rimpel op zijn voorhoofd. "Wij waren vroeger allemaal lid van die grote vereniging, waar je ook bingo en toneel kunt doen Maar omdat onze leden geen zin hadden om naast het lid maatschap van de klaverjas- club ook nog eens lid te wor den van de grotere vereniging dat kost extra geld, zie je zijn we een aparte kring ge worden." "Nou was het jammer dat Wolthuis," hij wijst naar een bescheiden glimlachende mijn heer naast hem, die kort gele den zeventig jaar is geworden, "bij ons niet meteen in het be stuur kon komen. Want Wolt huis, tjonge jonge; wat een werker is die man. Hij kon bij ons geen functie aannemen omdat hij secretaris was van de grote vereniging. Toch heeft hij ook de doorslag gegeven" om samen met mij in te gaan op het voorste! van de toenma lige voorzitter Teers. En zo kwam er op 22 januari 1951 een nieuwe klaverjassoos. Het Smgelkwartier." Manders denkt even diep na over die beginjaren: "Ik geloof dat we met tachtig leden zijn begonnen in de eerste compe titiewedstrijd aan de Stephen- sonstraat. Toevallig, ik kan d'r ook niets aan doen, was ik de winnaar." Terwijl de heer Manders met uiterste nauwkeurigheid verder praat over de hoogtepunten van 'toen', wordt er in zaal Ma rijke volop gelachen en oude banden aangehaald. Ene me vrouw Rebus schijnt een geluk kige speelster binnen de club te zijn "Goh, je lijkt mevrouw Rebus wel," is een gevleugelde spreuk van de veremgingsle- den die azen in de hand van de partner signaleren. Een leder die de receptie verlaat wordt vriendelijk uitgeleide gedaan door Elisa van Dijk (14), kleind ochter van de voorzitter en Mariska Maat (14). SY ■Wf' sS, 'M V' 3 y O X W S 1. \r -i fa Yitï tfj. 4 SCHIEDAM 'De stad moet ontwaken," vindt de orgamstie van het Carnaval do Brasil. Maar Schiedam kreeg niet eens de kans om in te slapen. Want zaterdagnacht denderde de live-muziek van de Brazi liaanse formatie 'Tanga' vanuit cafe de Goudsbloem door de hele Noordvest in Schiedam Propvol was het er. Een fees tende menigte deinde op de Zuidamerikaanse salsa en scheen zich opperbest te ver maken Precies de 'swingende rotzooi' die organisator Ron Jaspers zich van tevoren had voorgesteld Luchtige kleding, soms erg luchtig, zorgde voor verhitte taferelen zoals je ze in de Braziliaanse stad Rio de Ja neiro zou voorstellen "Een lekker Zuidamerikaans sfeertje hangt hier. Je wordt hier super-snel dronken," zei een Vlaardinger die doorgaans zelden in Schiedam komt. Jaspers noemt de avond een succes, 'the show must go on'. Het Carnaval do Brasil is de eerste van een serie 'feesten' in de Goudsbloem. Hij vindt dat de stad 'op een gezonde manier op stelten is gezet;. En dat was zijn doelstelling Vorige week zei hij in Het Vrije Volk: „De mensen moeten weer gaan leven, ledereen is tegenwoordig met zichzelf be zig. De sociale contacten vallen weg. Je ziet alleen nog maar kleine groepjes. Je hebt in Schiedam geen cafe waar iedereen met elkaar omgaat. Dat heb je trouwens nergens in De eerste aanzet om daar verandering in te brengen is het afgelopen weekeinde gege ven. SCHIEDAM Twee compu tercursussen voor beginners gaan op 23 februari van start in buurtcentrum De Erker in Schiedam-West Ook belang stellenden die geen kennis van wiskunde hebben kunnen zich opgeven. Tevens begint dan de cursus voor gevorderden Beide cursussen worden gege ven in tien lessen van ander half uur en kosten 75 gulden, exclusief het lesboek. Computer cursus Basic begin ners dinsdag van 13.45 tot 15 25 en van 19.00 tof 20.30. Gevorderden van 20.45 tot 22.15. Voor informatie en aan melding De Erker (hoek Jan van Avennestraat/Aleida- straat), tel. 267767 of 263161.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1