aast op 'oude stomp id over bevoegdheden Brigadier zakt door dienstfiets 'Schiedam krijgt nieuwe identiteit' Woudhoek breidt service uit Verkeersplan moet in jaar tijd over Streekmuzlekschool heeft geen ruimte voor gehandicapten Cursus voor vrouwen boven de veertig 'Van handwerkclub naar de |Muziekweek in ide Schuurkerk Vervuild slib in polder Gorzen onder rook door bouwafval Sigaretlendie ven - I Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met argusogen volgen uitke ringsgerechtigden de twee sociale rechercheurs ;van de sociale dienst zwijgt. Het wantrouwen is •ontstaan doordat de sociale dienst over de precie- !se bevoegdheden van het duo. In overleg met de ;directie hebben vertegenwoordigers van diverse 'groeperingen tevergeefs aangedrongen op richtlij- Inen voor het werk van de rechercheurs. De twee ^ambtenaren zijn ondergebracht in het hoofdbu reau van politie. Na ongeveer twee maanden op- fleiding zijn zij begin deze week met hun eigenlijke [werk begonnen, het opsporen van fraude met uit keringen. "A Trots „Eén van de twee i;v. in ieder geval een grote vent. Die jaagt heel wat mensen de stuipen op het lijf," weet Henk Verkerk. (FOTO: Ed Eggermont) Een medewerkster van het dienstencentrum staat drie dames te woord achter de balie. (Foto: Ed Eggermont) Attractie Wordt de in 1901 door brand ver woeste Palmboom in ere her steld1 (Foto: Ed Egger mont) Een werk van Riet Noordzij. „Nee, namen hebben zc niet," zegt Riet die het ultemarijn rechtstreeks op het doek aanbrengt. (Foto: Ed Eggermont) -■■■<> Oorzaak Wantrouwen over rechercheurs WOENSDAG 5 FEBRUARI 198$ HET VRIJE VOLK 'vs'r ""^/y f, v Sf# K y SSwWS w$Wz>Mv' v yi r „Moet ik ze altijd maar bin' [nenlaten? Kunnen ze zomaar iin m'n kast komen kijken?" Vraagt Henk Verkerk van de pBond Uitkeringsgerechtigden '.Schiedam (BUS) zich ongerust jaf. De bekende; activist is één 'van degenen die al zo'n 5 keer taan directeur G. A. A. Smits om nadere uitleg hebben ge vraagd. „We kregen «steeds 'geen antwoord.. Er .kwam een "excuus over de computer of de drukte." De vragen werden gesteld 'tijdens bijeenkomsten van de (Cliënten Participatie' Groep jwaarin behalve Verkerk ook jvertegenwoordigers van' het <FNV, bejaardenorganisaties •en het SJOP zitting hebben. Verkerk is bang dat de tij den terug gaan keren, waarin volgens hem uitkeringsgerech tigden van elk recht gespeend .leken. „Als dat waar is dan ben <ik bang voor de twee recher cheurs. Vroeger liepen ze zo omaar naar binnen en belden ze .niet eens aan. Soms. stonden er 'medewerkers van de dienst in 'de wijk te posten. In Schiedam ■Oost zijn er op een keer twee :de wijk uitgejaagd," aldus de •voorman van de BUS. i Mede door het "ongenoegen •rond de twee rechercheurs zijn 'vertegenwoordigers van de J groep Vrouwen in de Bijstand .uit protest uit het overleg ge- ■stapt. „De groep komt in de pu- 'bliciteit als iets juichends .over. Dat is het juist niet." ver- 'klaart Marja Spruit namens jde vrouwen. „Smits doet of 't 'prima gaat. Over de proble- men die wij signaleerden werd 'wel gepraat maar er kwam nooit wat uit." Vrouwen in de Bijstand gaf 'in oktober vorig jaar de brul 'aan de gesprekken met Smits Idie de vergaderingen van de I MAASSLUIS De jaarlijkse (Maassluise Muziekweek wordt ,dit jaar drie dagen lang gehou- iden in de Schuurkerk aan het 'Schuurhof in Maassluis. De ';week valt in de voorjaarsva kantie op, 10,11 en 12 februari. Voor het orgelspel gaan de •deelnemers naar de Marana- ;,thakerk aan de G. A. Bredero- 'laan. j Overdag spelen de jongeren ,en 's avonds treden de volwas- •senen voor het voetlicht. De 1 presentatie van de Muziek- 'week is traditiegetrouw in ,handen van mevrouw Jopie 'Vons-Penning. participatiegroep doorgaans voorzit. De sociale dienst hult zich niet alleen tegenover de uitke ringsgerechtigden in een mist van geheimzinnigheid rond de twee rechercheurs. Aanvragen van de pers voor interviews wórden afgewezen. Vragen over de bevoegdheden worden niet beantwoord. Zelfs over de identiteit: van de twee ambte naren wordt met geen woord gerept. „Een van de twee is in ieder geval een grote vent. Die zal heel wat mensen de stuipen op het lijf jagen," weet Henk Verkerk. Ondanks de kritiek op de ppticipatiegroep is de sociale dienst in Schiedam trots op haar overleg met cliënten. On geveer twee jaar geleden wer-' den de eerste vergaderingen belegd. Schiedam liep toen voor op andere steden die nu ook schoorvoetend een derge lijk overleg in het leven roe pen. De eerste vergaderingen onder leiding van Smits verlie pen overigens nogal tumul tueus. De deelnemers grepen, hun kans en spuiden al hun op gekropte kritiek alvorens een rustiger dialoog op gang kwam. Directeur Smits was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. VLAARDINGEN Dienstfietsen en collega's zijn niet meer wat ze ge weest zijn. Dit concludeert de anonieme schrijver van de rubriek "Er wordt getokt dat..." in het januari-num- mer van het Korpsblad van de gemeentepolitie Vlaar- dingen. Hij meldt daarin, dat een brigadier door zijn fiets zakte, toen hij met zijn karretje wilde wegspurten, nadat het licht op groen was gesprongen. Daarbij zette de man blijkbaar zo veel kracht, dat de voor vork brak. Gevolg: de bri gadier viel op het wegdek en liep een bloedneus op. Maar het incident had nog een tweede staartje. Enkele collega's passeerden de brigadier, maar namen niet de moeite om te stop pen. Zij reden lachend door, aldus het Korpsblad. Als verklaring gaven zij later gedacht te hebben, dat de brigadier een "aanrijdink- je" had. Daarvoor wilden zij hem niet te hulp schie ten. "Gelukkig behoeven ve len zich niet aangesproken te voelen", schrijft het. Korpsblad vergoelijkend over 'zoveel collegialiteit. Volgens het blad is de bri gadier al de vierde of vijfde politieman die door zijn fiets is gezakt. De fiets is Intussen vervangen. SCHIEDAM Vergeet maar dat u in de stad Schie dam woont tussen zaterdag 8 februari en dinsdag de elfde. Voor het eerst in de Sehiedam- se carnavalstraditie krijgt on ze stad een carnavalsnaam. De naam blijft geheim totdat bur gemeester R. Scheeres zater dagmiddag rond half twee de sleutel van de stad overhan digt aan Prins Jacques de Eer ste. De Schicdamse carnavals vereniging de Rietzeilers vroeg via krantepublicaties suggesties voor een leuke an dere naam. Er kwamen onge veer 60 namen binnen bij de plaatselijke feestvierders. MAASSLUIS Vervuild slib, dat is opgespoten binnen een 'loswal', stroomt momen teel de Ka.pelpolder in Maas sluis binnen. Het gaat om licht-vervuild havenslib (klas se 2) dat sinds enige jaren con form de milieuwet niet meer naar zee mag worden terugge- (Van één onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Ouderen in Schiedam-Noord en de bewo ners van de bejaardenflat'aan het Heijermansplein kunnen vanaf deze week met alle vra gen, klachten en ideeën terecht aan de balie in het kantoor van dienstencentrum de Woud- hoek. De 50-plussers kunnen el ke dag van 9 tot 16 uur aan de ze balie in het dienstencen trum kaarten kopen voor de theedansants, die zich opgeven voor stijldansen, zich aanbie den ais vrijwilliger, of taxibon boekjes, buskaarten. postze gels en rouwkaarten kopen. Medewerkster van het dien stencentrum Sles Meuwese legt uit waarom de balie erbij is gekomen: „De bewoners van de Heijermansflat stapten vaak met grote of kleine pro bleempjes of vragen bij ons binnen. Eenmaal in het kan toor was het niet duidelijk tot wie ze zich moesten wenden. Iedereen was dan'van zijn of haar werk af. Nu hebben we twee bureaus tegen elkaar ge zet en zo een balie, gebouwd. ■Daar zit altijd iemand acher, die de vragen of opmerkingen aanhoort, informatie geeft of doorverwijst." Sies Meuwese vertelt: „De vaste medewerkers van het dienstencentrum bemannen nu de balie. Hét ligt in de bedoe ling dat te veranderen. Wij willen graag met vrijwilligers gaan werken. Vooral ouderen uit de buurt. Een vereiste is dat deze mensen goed kunnen luisteren." Het kan voorkomen dat een vraag onbeantwoord blijft of een probleem niet opgelost kan worden. In de bibliotheek van: het dienstencentrum wordt twee keer in de week spreek uur gehouden voor de moeilij ker gevallen. Sies: „Daar zitten de mensen ook apart. Dan hoeft niet iedereen mee te luis teren bij bijvoorbeeld het in vullen van een belastingformu lier of huursubsidie-aanvraag. Dat geeft de mensen meer pri vacy." Sies Meuwese zit elke don derdag van 14 tot 15 uur in de: biliotheek en collega Marianne Looyen heeft 's maandag van 14 tot 15 uur spreekuur. De me dewerkster van de Heijer mansflat Edith Soeters zit da gelijks, behalve donderdag, klaar van 11.30 tot 12.30 uur. bracht. Volgens rijkswater staat gaat het om 'ongevaarlij ke grond'. De stroom slib stroomt door een gat in een dijk (loswal). Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat gebeurt het wel meer dat „zo'n dijk gezet wordt". „Je moet je voorstellen dat het slib binnen een cirkelvor mige dijk is opgespoten. De kracht van het grondwater binnen en buiten de dijk is vrij groot. Tja, dan wil het wel eens gebeuren dat de wal on dergraven wordt en het slib naar buiten komt." SCHIEDAM Bewoners van de Gorzen zaten maandag ochtend in de rook omdat er il legaal gestort afval op het Gusto-terrein in brand was ge stoken. Een chauffeur van een sloopbedrijf uit Schipluiden loste een grote partij bouwaf val en stak er de fik in. De 35-jarige man zette hierdoor vele Gorzenaren in de rook. De politie bluste de brand en maakte proces-verbaal op te gen de Deiftenaar. SCHIEDAM Sigaretten- dieven braken begin deze week een plaat voor een onlangs ge broken raam van de super markt aan het Dr. Wibautplein weg. De onbekenden namen 350 pakjes sigaretten mee, 240 pakjes shag en ook nog 8 dozen met daarin 24 pakken koffie van een half pond. Deze gesto len genotsmiddelen vertegen woordigen een waarde van 3300 gulden. Uit de kiosk van benzinetankstation Gulf bij sporthal Margriet werd voor 300 gulden aan sigaretten en tijdschriften ontvreemd. De ruit van de kiosk werd inge gooid. SCHIEDAM Schiedam •krijgt er in de toekomst mis-' ischien een vijfde molen bij. Onder aanvoering van burge rmeester Scheeres aast de stichting De Schiedamse Mo tlens op de overblijfselen van molen De Palmboom. Van de- Jze' windmolen staat nog i slechts een deel van de romp laan de Noordvest. Het geha- .vende pand is eigendom van ide firma Pompfontijne die het 1 gebruikt voor opslag. Er zou- •den al gesprekken zijn geweest tussen de stichting en de be- i drijfsleiding over eventuele verkoop van de 'oude stomp'. Voor molencoördinator Jos sGunneweg staat nog aller- minst vast dat hij er een troe telkindje bij krijgt. „Er is nog niets zeker. Er wordt al lang tover gefilosofeerd dat het mooi jzou zijn om iets met De Palm boom te doen. Het is een idee. Maar het is nog lang niet zo dat we er binnenkort mee aan de slag kunnen. Je moet toch eerst zorgen dat je eigenaar van de molen wordt." De Palmboom dateert uit 1781. Bij een grote brand in 1901 werd het bovenste stuk verwoest. Het is daarna nooit meer opgebouwd. Volgens molencoördinator Gunneweg zou De Palmboom een nieuwe attractie in de bin nenstad kunnen worden. „Res taureren is mooi. Er zijn inte ressante resultaten te berei ken. Ik denk dat een restaura tiewerk als dit wel tot de ver beelding spreekt. Het is zonde om de stomp zo maar te laten staan. Maar we gaan j>as se rieus te werk, "als'de aankoop doorgaat." "Een eventuele restauratie van de molen zou volgens Gun neweg meer dan „enkele ton nen" kosten. Hij waagt zich niet aan een preciezer voor spelling. Over de huidige waarde van de stomp zegt hij liever helemaal niets. De directie van Pompfonti jne was gisteren niet telefo nisch bereikbaar. Onder het personeel heerst de nodige scepsis. „We hebben ook zo iets gehoord maar weten niets ze ker," aldus een medewerker. VLAARDINGEN Vlaar- dingen krijgt één jaar van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Water staat om het verkeerscircula tieplan op onder meer de eco nomische gevolgen te onder zoeken. Dit schrijven de twee bewindslieden in een brief aan B. en W. van Vlaardingen, die door de betrokken bezwaar schrift-indieners met gejuich is ontvangen. „Da's nogal wat, da's niet niks", vindt voorzitter Harry Dijkman van de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVO) van de brief. „Ik ben er ontstellend blij mee. Het is voor iedereen plezierig om eens gelijk te krijgen. Die brief houdt nogal wat in. Een minis ter tikt niet zo snel een ge meente op haar vingers." Ook mevrouw H. A. Bleeker- van Styrum Is een tevreden mens, maar ze wijst er wel op, dat in dit geval geldt: "Lang zaam recht is geen recht." "Het verhaal, dat iedereen in beroep kan gaan en zijn recht kan halen, is absoluut niet waar", zegt ze. "Het vervelen de is, dat het allemaal zo lang heeft geduurd. Inmiddels zijn straten afgesloten, huizen ge bouwd en heeft Vlaardingen subsidie gekregen (5 miljoen gulden, red.). Krijg dan nog maar eens de handen op el kaar voor je bezwaren." In de brief, die gisteren op het stadhuis binnenkwam, ge ven de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Rietkerk (binnenlandse zaken) de bezwaarschriftenindieners deels gelijk. De bezwaren be troffen de onzorgvuldige be sluitvorming en het ontbreken van verkeers- en economisch onderzoek. Volgens de brief kan aan de bezwaren worden tegemoet ge komen. wanneer de PvdA en WD zich houden aan de des betreffende afspraken, die be gin 1984 werden gemaakt tij dens de college-onderhandelin gen. De beide bewindslieden willen, dat Vlaardingen binnen één jaar nadere studies ver-' richt naar: de economische gevolgen van het VCP, mede met het oog op de streekfunctie van Vlaardingen de capaciteit van de wegen naar de binnenstad de parkeerbchoefte de bereikbaarheid van de parkeergarages. "Het behoeft geen betoog, dat daarbij inspraak zal die nen te worden gegeven met in achtneming van de algemene inspraakverordening", merken de ministers daarbij fijntjes op. VLAARDINGEN/SCHIEDAM in een kring van familieleden, kennissen en enige belangstel lenden sprak gisteren de Schiedamse Riet Noordzij over de eenvoud van haar werk, bij haar expositie in de ontmoe tingszaal van verpleeghuis Het Zonnehuis In Vlaardingen. Riet Noordzij (56) houdt van puur. Ze koopt een blauwe verf, ul tramarijn, en brengt de kleur rechtstreeks van de pot op het doek. "Ik vind ultemarijn zo prachtig, dat ik er verder niets aan doe," zegt Riet. "Zonde gewoon om het te mengen met een andere kleur. Het is transparant: het lijkt net of je er doorheen kunt kijken. De een denkt dat het lucht is, de andere waier. Als de verf deels over elkaar komt krijg je donkerblauw, zodat mensen er donkere wolken in zien." Sinds een paar maanden is Riet Noordzij 'verliefd' gewor den op ultramarijn. Ze zet de kleur tegen witte, grijze en zwarte vlakken. Haar abstracte werk draagt ook zo nu en dan een kwastje Rembrandt-rood, waar een vleugje wit doorheen gaat. Een zondagsschilder kun je Riet niet noemen, want daar voor zit ze te veel en te lang achter haar ezel. Ze is twee jaar geleden begonnen, "ik ontdekte dat ik er gevoel voor had op de handwerkclub, waar ik me bezig hield met het ont werpen van wandkleden. Ge voel voor kleur en compositie had ik al ontwikkeld bij het le-- ren bloemschikken." "Ik kwam thuis en ineens zegt mijn man: jij moet gaan schil-, deren. Toen ook mijn zoon vond dat ik er feeling voor had, ben ik maar begonnen," zegt Riet. Het kwam voor haarzelf een beetje uit de lucht vallen, want op school vroeger kon ze bij wijze van spreken geen pot lood vasthouden. Haar stijl is in korte tijd snel ontwikkeld en veranderd. "Ik ga nogal hard. heb erg veel ge maakt. En je wilt altijd graag je laatste werk laten zien. Vooral omdat je steeds beter wilt. De eisen die je aan jezelf stelt worden steeds hoger. Eigenlijk snap ik zelf niet dat ik het alle maal kan. Steeds als een schil derij af is ben ik verbaasd," s Riet beschouwt haar schilder werk als pure hobby: "ik maak schilderijen en mijn man foto-; grafeert. Het is heerlijk dat ook hij een liefhebberij heeft. Als hij straks met pensioen is kan hij zo zijn donkere kamer in duiken. Dan kunnen we samen mooie dingen maken." Expositie Riet Noordzij. Ge opend van 10.00 tot 20.00 uur in Het Zonnehuis, Dillenburg singel 5, Vlaardingen. Te zien tot 1 maart. 'SCHIEDAM Begeleiders van een groep geestelijk gehandi capte muzikanten zijn "ver baasd en gegriefd" omdat de Streekmuziekschool Waterweg Noord hen geen ruimte geeft om te oefenen. In een brief heeft deze muziekgroep Peter Lehay de hulp ingeroepen van de Schiedamse gemeenteraad. Volgens de brief heeft de mu ziekschool In het verleden laten doorschemeren dat de geeste lijk gehandicapten te zijner tijd in het pand aan de Lange Nieuwstraat konden worden ondergebracht. "Gehandicapten moeten van de normale voorzieningen ge bruik kunnen maken. Die hoe ven niet ergens achteraf les te krijgen", vindt woordvoerder Paul Jeene van de muziek groep. "Wij hebben vanaf het begin al de doelstelling om in de muziekschool les ie geven. We hebben nooit oificieel de toezegging gekregen dat dat zou gebeuren maar het streven was er om ervoor te zorgen." Vorig jaar kregen de muzikan ten via een brief van de mu ziekschool te horen dat er aan de Lange Nieuwstraat geen ruimte beschikbaar zou ko men. „Wij worden gehouden aan onze huurovereenkomst met de gemeente", zegt hoofd administrateur N. van der Kraan. „Wij hebben beslist niets tegen gehandicapten. In de overeenkomst staat dat wij geen ruimten mogen onderver huren. Potentiële klanten moe ten wij doorverwijzen naar de gemeente. Als wij andere be palingen willen, moet er een andere overeenkomst worden getekend. Dan bestaat echter wel het gevaar dat er binnen korte tijd tien groepen op de stoep staan voor een ruimte", aldus de administrateur van de muziekschool. In haar brief verzoekt de mu ziekgroep de gemeente te ach terhalen wal de reden is dat er geen ruimte beschikbaar komt. In 1984 kwamen er ai gesprek ken op gang tussen de groep en de muziekschool. „Gezien alle roosters konden we alleen op de donderdagavond als groep bij elkaar komen. In de muziekschool bleek toen geen' ruimte. We hadden verwacht dat aan het begin van het nieu we seizoen afgelopen jaar, er wel wat vrij zou komen. Dat er wat zou veranderen in de roos ters van de muziekschool." De muziekgroep is destijds be gonnen in een pand aan de Dr. Kuyperlaan. Later verhuisde de groep naar De Kreek aan de Lange Haven. Sinds de verhui zing van de Kreek naar het nieuwe wijkcentrum De Erker is de muziekgroep echter dak loos. „We hebbed al enkele keren geoefend bij een bege leider thuis", aldus Paul Jeene. „We hebben er bewust voor gekozen om niet mee te ver huizen naar De Erker. We wil den niet weer ergens anders dan in de muziekschool vast onderdak krijgen." De gehandicapten die weke- lijks les krijgen van de bevoeg de muziekleraar Peter Lahey zijn onder meer afkomstig uit tehuizen als De Blijhof en De Vleugel. SCHIEDAM De Stichting Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO) begint een cursus 'Veertig plus en hoe verder'. Deze cursus gaat de plaats in nemen van de Vrouwen-ln-De-Overgang (Vi- do)-groep en is bestemd voor vrouwen van veertig jaar en ouder. De lessen zijn bedoeld om gezamenlijk na te denken en te praten over de leeftijd 40+. De lessen beginnen donderdag 20 februari. Mevrouw Derks begeleidt de groep vrouwen telkens op de donderdag van 9.30 tot 11.30 uur. De uiterste inschrijfdatum is 12 februari. De kosten bedragen 20,- per persoon per cursus. De laatste les is op 24 april. Schriftelijk of telefonisch kunt u zich opgeven bij de SVO, Vrouwenontmoetingscentrum Barrlka, Lange Kerkstraat 62, tel. 734545. Mevrouw Derks zit elke dag van 14 tot 16 uur In het vrouwencentrum.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1