Drakesteyn en 't Catshuis uit duizenden saté-stokjes Mannen breken 43keerlh Vlaardingse |f smop weer te koop D66 heeft geld nodig Koster onderscheiden Zilveren speld voor'voetballers Abri vernield 'Kunstzinnige vorming inöet blijven bestaan' Novem speelt Bieder mann' Vervreemding Autonoom Individueel maar de men- HET VRIJE VOLK Een selectie van de resultaten hangt in het Hollandia-gebouw: zwart-wit portretfoto's en kleu renfoto's waarop dezelfde kin deren geschminkt zijn. In zijn openingswoord noemde Van Lier het fotoproject erg belangrijk, omdat het de kin deren leert te kijken. „Kijken moet je ook leren. Kijken kun je ook ontwikkelen. Zo worden de kinderen beter toegerust voor de volwassenheid", aldus: Van Lier, die zijn openingshan deling (de toegang vrijmaken tot de tentoonstelling) op Pola roid zag vastgelegd door de 6-jarige Zizi Dits van de Beu- - kenhof. De leerlingen die aan het pro- ject hebben meegewerkt, be zoeken de tentoonstelling na de voorjaarsvakantie, die gis- teren begon. Behalve twee fo- to's per school hangen op de omloop van het gebouw ook foto's van de beroepsfotogra- fen Auke Bergsma uit Vlaardin- gen en Anna Pool uit Dor drecht. VLAARDINGEN Burge- meester Van Lier heeft gister middag een lans gebroken voor het voortbestaan van de sectie kunstzinnige vorming. Hij deed dit bij de opening van een fototentoonstelling in het Hollandia-gebouw. „Ik vind dat de sectie zoveel goed werk doet; dat moet blijven bestaan. Het is te belangrijk om het uit onze handen te laten vallen." De burgemeester speelde met zijn pleidooi in op een actie van de Vlaardingse basisscho len. De schoolleiders maken zich grote zorgen over het af schaffen van het activiteiten- geld waardoor speciale projec ten dreigen te verdwijnen. Eén zo'n project is „Moet je mij zien", dat gisteren met de ope ning van de tentoonstelling werd besloten. Sinds november hebben 600 leerlingen van 21 scholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zich bij dit project verdiept in schminken, fotogra feren en donkere-kamerwerk. ersmternaat is leeferoeDhuis 'SCHIEDAM Het schip- persinternaat "De Uitkijk" heeft anderhalf jaar geleden een drastische verandering ondergaan-Vroeger was het •internaat gevestigd in een enorm gebouw aan de Hoog straat in Schiedam. De kin- deren iwaren naar leeftijd in- 1 gedeeld. Dat betekende in veel gevallen dat broertjes 'en zusjes in verschillende .UTii'-r'groepen zaten. Nu is het internaat gesplitst in'vier verschillende huizen aan de Veenlantstraat, de Burgemeester Knappert- laan, de Schoolstraat en de Tuinlaan. Deze zogenaamde leefgroephuizen herbergen ieder ongeveer tien kinderen van. alle leeftijden. Broertjes eri zusjes zitten nu bij el kaar. De Uitkijk is het enige r internaat voor schipperskin deren dat op deze manier is opgezet. „Dit is een grote vooruit gang" vindt de leiding van de leefgroephuizen. De kin- deren zijn er enorm door - veranderd. „We zijn geen Vervangend, maar een aan vullend gezin," zegt direc teur Vastenburg. „Wij probe ren die taken over te nemen .- idle de ouders niet kunnen volbrengen vanwege hun be- 2roep." Het huis aan de Tuinlaan is één groot statig huis met ho ge kamers. Niets doet den ken aan een internaat, mis schien alleen de bedden en 'bureaus die allemaal van hetzelfde fabrikaat zijn. Iedereen heeft een eigen ka mer, ingericht naar eigen smaak. Eén van de kinderen 'heeft een orgel in zijn ka mer. Een andere kamer puilt uit van de lego. Het vrije Volk ging in het schlp- persinternaat-nieuwe-stijl een kijkje nemen. Jaco .(16) woont in de Tuin laan. Hij is best tevreden met zijn nieuwe situatie. Hij heeft acht jaar in het oude internaat gezeten en mist' zijn vaste clubje van daar soms wel. „Dit is wel veel huiselijker. Ik denk dat dit voor de jongere kinderen ideaal is," zegt hij. „Ik zelf heb de oude situatie meege maakt en dan is het een hele omschakeling. Ik was ge wend om met een hele club leeftijdgenoten op te trekken. En nu zit ik hier met kinde ren van allerlei leeftijden. Dat is ineens iets heel an ders. Al de mensen van mijn oude groep ziten nu in ande re huizen. Nu ik in het exa menjaar zit heb ik nergens tijd meer voor, dus ik kan ze ook nauwelijks opzoeken. Maar nu zit ik wel met mijn jongere broertjes in een huis en dat is ook weer heel leuk." Directeur Vastenburg ver telt dat dat juist een van de hoofddoelstellingen was van de verhuizing: „Broertjes en zusjes zagen elkaar nauwe lijks. Alleen in vakanties en weekeinden als de kinderen naar him ouders gaan. Dat is eigenlijk niet goed. Zo leert een kind niet met jongere of oudere kinderen omgaan en bovendien vervreemd je ze dan nog meer van het gezin waar ze oorspronkelijk uitko men. We proberen dat met deze opzet zoveel mogelijk tegen te gaan." „Er zijn natuurlijk dingen die hier veel leuker gaan dan in het oude internaat," zegt. Jaco. „Als je bijvoorbeeld geen spruitjes lust, dan kan er rekening mee gehouden worden. Je kunt hier ook je huiswerk maken wanneer je wilt. In het oude internaat moesten we dat op een be paalde tijd doen, want je kon daar niet op je eigen kamer, MAASSLUIS De Maassluise politie heeft twee jongemannen aangehouden die worden ver dacht van 43 inbraken in Maassluis. De twee werden op heterdaad betrapt bij' een in braak in een supermarkt aan de Boogertstraat. Door nader onderzoek van de recherche is een deel van de buit teruggevonden. Ook is de politie hierbij helers op het spoor gekomen. Zij hadden de bezittingen al gedeeltelijk van de hand gedaan. De Inbrekers, de 19-jarige M. B. en de 20-jarige B. v. zijn beiden inwoners van Maas sluis. De mannen waren eerder met de politie wegens diefstal in aanraking gekomen. In to taal moeten zij voor enkele tientallen duizenden guldens hebben gestolen. De politie 'durft nog geen officiële schat ting te maken'. de kinderen je hebt ze langer achter elkaar," vertelt hij ver der. „Op het oude internaat gingen kinderen na drie jaar weg, omdat ze naar een groep voor oudere kinderen moesten. Dan ben je ze dus kwijt." „De kinderen zijn ook veel rustiger geworden", zegt Anne- mie, leider in een van de ande re huizen. „Ze hebben hier een eigen plaatsje en hoeven niet steeds van groep en leiding te verwisseiea. Als ze naar een oudere groep gingen dan wer den ze van de oudste ineens de jongste. En dat is een grote overstap. Hier gaat dat - veel geleidelijker. Er gaan wat oudere kinderen weg en er ko men jongeren bij en zo schuif je vanzelf'steeds een stukje op. Je kunt nu ook veel beter indi vidueel beoordelen hoever zo'n kindis." gen aankwamen „getracteerd" op dit harde koekje. In een ro de zakdoek gewikkeld en op de rug of bulk vastgebonden was het iedereen duidelijk dat de desbetreffende schaatser in Vlaardingen was geweest. De winterse actie van de bak- kerlj wordt ondersteund door het Pannekoekenhuis en café „de Kroon", alle drie aan de Oude Hoogstraat. Café „de Kroon" verkoopt warme soep. VLAARDINGEN Schaatsers die dit weekend verkleumd en wel aankomen bij bakkerij Ha zenberg kunnen de Vlaarding se IJsmop weer kopen. Het zijn harde koekjes met een anijs- smaak. Vlaardingsè ijsmoppen worden alleen verkocht als het vriest en er geschaatst kan V; worden. Vroeger werden schaatsers uit het Westland die In Vlaardin- Jacco in zijn nieuwe kamer in het leefgroephuis: „Het is hier veel huiselijker.' Inzet: directeur Vastenburg: „Wij proberen aan te vullen loaar ouders vanwege hun beroep niet toe in staat zijn." (Foto's Ed Eggermont) De huizen vormen betrekke lijk autonome gemeenschap pen. Leiding en kinderen moe ten alles zelf doen. Van wassen tot inkopen doen. „De kinderen krijgen zo ook meer verantwoordelijkheids^ gevoel", zegt Ina. „Het Is echt hun huis. Ze worden bij veel meer dingen betrokken. Dymphna bijvoorbeeld, is een van de oudsten hier en gaat volgend jaar. op kamers wo nen. We zijn nu bezig om haar vaker te laten koken ën-bood schappen té laten doen." Bert i viridt dat de drempel om vriendjes en vriendinnetjes mee te nemen naar hun huis lager is geworden. ,Jn. zo'n groot internaat kwamen ze dan een keer, maar daarna nooit meer. De kinderen had den zelf ook niet zo'n behoefte aan leeftijdgenootjes van bui ten-het internaat, want op het internaat zelf hadden ze er ge noeg. Ze zijn nu veel afhanke lijker van die contacten met hun klasgenootjes, want in huis heb je misschien maar een of twee kinderen van je eigen leeftijd. De kinderen die op visité komen, komen ook te rug. Dat ia heel goed, want de kinderen hier móeten leren dat er ook andere dingen bestaan dan de schipperswereld. De ouders komen'ook vaker langs. Ze hebben nu nog maar- twee of drie personen"waar ze geregeld contact mee hebben en niet méér drie per jaar. Wij kunnen ookr veel makkelijker contact met ze houden." We hebben nu veel 'directer contact met de ouders. Ze ko men elke zondag huii kind te rugbrengen en soms blijven ze" mee eten. Dat zijn; natuurlijk mooie gelegenheden, voor ons om even met dié ouders te pra^ ten. De ouders zelf zien dan weer even hoe het met hun kind gaat en kunnen dingen met de leiding uitwisselen over wat er bijvoorbeeld tij dens het weekend gebeurd is." De huizen hebben een paar centrale afspraken, bijvoor beeld over de uiterste tijd dat de (oudere) kinderen 's avonds thuis moeten zijn. De kinderen gaan-in principe elk weekend naar boord.' In de vakanties zijn de huizen gesloten. De lei ding merkt ook dat de oudere kinderen vaker een weekend thuisblijven dan op het oude internaat. „Ze hebben hier de sociale contacten en hebben in het weekend ook wel eens een feestje," zegt Kees. „We probe ren er wel voor te zorgen dat ze hun ouders blijven zien, want het is niet de bedoeling dat ze uit elkaar groeien. Ze gaan met zes jaar aan de wal en dat is al heel wat.." „Hoeveel moeite de ouders steeds doen om hun kinderen op te kunnen halen en weg te brengen, daar neem ik echt mijn petje voor af. Soms ko men ze helemaal vanuit Mann heim hun kinderen halen en brengen." Desiree (18) heeft het aan de Tuinlaan goed naar haar zin. „Ik heb ook het oude Internaat meegemaakt. Ik zat in een groep van achttien kinderen en dat was: niet zeuren, maar aanpassen. De meeste stem men golden, dus het was pech als jij iets anders wilde dan de rest. Zeker voor de jongere - kinderen is dit ideaal. Voor de groteren is het moeilijker denk ik, maar wel leuk." volgende meute aanzetten die je dan weer rustig moest hou den omdat de anderen moesten slapen. Nu breng je één of twee kinderen tegelijk naar bed en daar kun je dan veel meer aandacht aan besteden. Een verhaaltje voorlezen of nog even een klétspraatje houden, of zo. De werksfeer is gezelli ger en ontspannender gewor den." Kees vindt dat het werk wél intensiever is' geworden. ;,Je hebt intensiever' contact met Kees. „Als je vroeger de groep draaiende hield en de ergste conflicten binnen de perken wist te houden,, dan was dat al heel wat. Uitzonderingen op een regel kan je niet maken, want dan kreeg je de rest van de groep op je dak. gaan zitten. Als je op een an dere tijd werkte, dan zat je anderen in de weg. De lei ding kan nu veel meer reke ning houden met wat je wel en niet wilt en leuk vindt. Dat is wel fijn." De leiding van de vier leef groephulzen is ook zeer te spreken over de verandering. „Je kunt veel individueler met de kinderen omgaan," zegt Je moest bijvoorbeeld om acht uur een hele groep kinde ren tegelijkertijd naar bed zien te krijgen. Ais je dat net achter de rug had, kwam de Verhulsdonk denkt dat D66 over de grotere partijen héén meer geld wil beuren „Het is een doodordlnalre centen kwestie. Zij hebbèn maar één raadslid, dan moeten ze maar -groter worden." D66-erAdri Reijnhout" vindt het oneerlijk dat de kleine partijen niet extra gesteund worden. Reijnhout: „Wij betalen in ver-, houding meer aan onkosten per persoon dan de grote par-, tijen." Verhulsdonk: „Dat is het nadeel van de kleine partijen". CPN-er Ulfert Bruseker was ra zend omdat dit D66-partijpro- gramma-punt ter discussie stond. SCHIEDAM D66 wil het fractiegeld;terug. Deze vergoe ding per raadsfractie werd Ja ren geleden afgeschaft in ver band met de gemeentelijke be zuinigingen. De vergoeding be droeg honderd gulden per Kï;; raadslid per jaar. De PvdA zou nu dus 1400 gulden krijgen en D66 honderd gulden voor het ene raadslid Adri Reijnhout. De vergoeding was bestemd voor de vaste kosten die voortko men uit het raadswerk. VVD-fractlevoorzitter Gerard Verhulsdonk stelde de centen- kwestie deze week aan de orde tijdens de commissievergade ring Algemene en Bestuurlijke Zaken. 'vVj De heer Koster trad in 1946 in dienst bij de Chemische Indus trie Uithoorn (Cindu) in Dor drecht. Na de fusie in 1969 met Key en Kramer werd dé heer Koster overgeplaatst naai de ruberoidfabriek in Maas-1 sluis. In 1977 werd hij daar productiebaas. MAASSLUIS De heer D. Koster uit 's Gravendeel is gis teren onderscheiden met de 'eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Koster is veertig jaar in dienst bij de fir- 'ma Key en Kramer BV in■/-"- Maassluis. Löco-burgemeester Duimelaar reikte de onder scheiding uit. - nieuwe embleem van de ver eniging. In het verleden kregen jubilarissen geen onderschei ding. De AVO nodigde gisteren zodoende ook aüe oud-Jubila rissen uit óm alsnog hun speld 'in ontvangst te nemen. VLAARDINGEN Vijfentwin tig jaar lid van de voetbalver eniging AVO in Vlaardingen zijn de heren G. v. d. Toorn, P. Pors, en C. Berkhout. Hiervoor "zijn ze gisteren onderscheiden met een zilveren speld met het de achtergrond van het bloe- metjesbehang in de kamer van de modelbouwer." Aalders verkeert echter in de veron derstelling dat koningin Bea trix zijn foto heeft gezien en -zijn in elkaar geknutselde model van Drakesteyn mooi vond. „Ik kreeg een brief van de- secretaresse van de koningin waarin stond dat ik mijn werk kon komen afleveren," vertelt hij. „Ik belde haar op en toen bleek dat de koningin geen tijd had om het cadeau in ontvangst te nemen. Ik mocht'het wel aan de secre- tarisse komen overhandigen. Maar dat hoefde van mij niet. Ik heb toen laten weten dat Ik goed begreep dat de koningin geen. tijd had, maar dat ik geen tijd had om het aan een secretaresse af te ge ven. Nou, dat vond die secre taresse wel erg hoor. Want ze hadden dat kasteeltje van mij maar wat graag gehad." land na een val van een tra pleer. De man had de ladder tegen een boom gezet aan de Boterstraat. v SCHIEDAM Een 22-jarige medewerker van de Schiedam- se plantsoenendienst is met rugletsel in het ziekenhuis be- vernielde een bank die in de abri stond. De afdeling Jeugd zaken van de politie, stelt een nader onderzoek in. Het be drag van de schade is niet be kend. VLAARDINGEN De 17-jari- ge Vlaardinger A. E. P., is door de politie aangehouden omdat hij aan de Holysinge! een RET- bushuisje heeft vernield. De jongen sloeg een ruit kapot en Beter is Aalders te spreken over de Commissaris van de Koningin in Brabant. „Mijn heer Van Agt is een heel aar-' dige man", laat hij weten. „Hij was net commissaris ge worden in de tijd dat ik het Catshuis had nagebouwd. Ik stuurde hem een foto ervan door Max Frisch geschreven stuk Is in handen van Hans Boon. De voorstelling begint zondag om 14.00 uur. Toegang 7,50 gulden. Met CJP of Pas-65 zeven gulden. ROTTERDAM De amateur toneelvereniging Novem voert op zondag 9 februari het to neelstuk „Biedermann en de Brandstichters" op in het thea ter 't Kapelletje aan de Van der Sluysstraat. De regie van het

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1