Paalman: 'Steun samenwerking met galeries' Befaamde straten uit de registers van ft De Raad van Elf rUdt hobbelènd door de straat Tuinlaan niet alleen 3 tegen drankvergunnirig Klusjes gaan geld kosten WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De directie van de twee Schie- damse theaters overweegt een verbouwing van de Teerstoof nadat dit weekeinde voor de vierde keer in korte tijd een voorstelling werd afgelast. De cabaretgroep Purper zegde te elfder ure twee op tredens af omdat de decorstukken te groot waren voor het zoldertheater. Na koortsachig telefoneren met abonnementhouders en mensen die een kaart je hadden besteld, werd één voorstelling naar de grote zaal van het Passagetheater verplaatst. Al vier keer moesten voorstellin gen inde Teerstoof worden ver- plaatst (FOTO: Ed Eg germont) Landelijk Brandersknechts Klein Groe nendal, al leen maar bereikbaar via steegjes. De Een- drachts- straat wordt officieel ver geten. FOTO'S: Ar chief Schie dam en Ed Eggermont. mi wü Rebellen Burgemees ter Scheer es van Schie dam in boe renkiel op het bordes van het oude stadhuis. Het carna val bleek dit jaar wat meer aan te spreken in Schiedam. (Foto: Ed Eggermont) Toeval HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 10 FEBRUAR11986 Excuses na aflassen van voorstellingen in de Teerstoof Volgens Connie Eggink, di rectrice van Passage en de Teerstoof, houden de artiesten te weinig rekening met de ruimte in de kleinere theaters. „Ze hebben het voornamelijk aan zichzelf te wijten. Optre dens in het kleine zalen circuit boek je ruim van tevoren. Soms weten de artiesten nog niet eens hoe hun programma er precies uitziet. Als ze dan een decor bouwen dat voor grote zalen bedoeld is, vallen de kleintjes af," aldus Connie Eggink. De abonnementhouders heb ben inmiddels een excuusbrief van Connie Eggink gekregen waarin de toedracht van de af gelastingen .."wordt uitgelegd. Er zijn ongeveer 550 abonne menten verkocht. De beide voorstellingen van Purper wa ren nagenoeg uitverkocht zo dat er ongeveer 120 mensen moesten worden gebeld. Purper zal in april wederom naar Schiedam komen om de beloofde tweede voorstelling tegeven in het Passagetheater. „Dat ze zelf de schuld hebben, geven ze ruiterlijk toe," zegt Eggink. „Wij kunnen er ge woon niets aan doen. Vorig jaar hadden we ook wel enkele afzeggingen maar het lijkt nu wel of de duivel er mee speelt. Dit is niet leuk voor ons pu bliek." De afgelopen weken moeten ook voorstellingen van Frisse Jongens, Het Deep River Kwartet en De Nieuwe Snaar worden afgelast of verplaatst naar Passage. Rob van Houten heeft onlangs een voorstelling gegeven waar uit nood oude nummers uit vorige program ma's moesten worden gegeven. Ook zijn decor paste niet in;de Teerstoof. Onderzocht wordt nu of er iets aan het ruimtegebrek ge daan kan worden. „We denken eraan om het podium te verla gen zodat er in de hoogte meer 'ruimte ontstaat," zegt Eggink. „Aan het podium is al jaren niets gedaan. Er is veel verbe- i Van één onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „De gemeen te moet de samenwerking tus sen het Stedelijk Museum en de plaatselijke galeries stimu leren en financieel steunen." Hiervoor pleitte museum-di recteur Hans Paalman vrij dagavond bij de drukbezochte opening van de tentoonstelling Werken op papier van Sjef Henderickx in Galerie 't Koets- huys aan de Lange Haven. Voorafgaand aan de opening van de elfde Schiedamse Ate liers in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat met werk van Sjef Henderickx, Diet Wiegman en Henny van Leeuwen sprak Paalman over de wisselwerking vroeger en nu tussen het museum en de galeries.: Paalman noemde daarbij één van de eerste Schiedamse galeries Punt 4, achter de Chi nees op de Koemarkt en het eindpunt van lijn 4, van kunst criticus Cees'van der Geer. Hij vegat te vertellen dat het in de jaren zestig vooral de galerie van de kunstenaarsfamilie Wiegman in de Passage was en de galerie van kunstenaar Cees Bouw: Galerie Honger, die de toon aangaven. Punt 4 haalde Nederlandse en internationaal bekende kunst naar de stad. Maar de Wiegmans en Bouw, en ook nog Hans van Dijk en Simon de Graaf, deden dat ook. Be langrijk was eveneens dat de ze jongens het Schiedamse kunstleven een enorme stimu lans gaven. Schiedamse kuns tenaars kregen er landelijk be kendheid door, zoals Diet Wiegman, zoon van Theo Wiegman, eigenaar van de op zienbarende Galerie Wiegman. HOEK VAN HOLLAND Bewoners van het recrea tieoord moeten in het komend seizoen gaan betalen voor klusjes, die worden verricht door personeelsleden van de dienst voor sport en recreatie. Het tarief zal vijf gulden per vijf minuten bedragen. Diet Wiegman exposeert nu in .het Stedelijk. Op de ope ningsavond was hij afwezig. Hij bouwt nu aan een groot ob ject van de David van Michel angelo in het Spaanse Barcelo na. Het publiek keek er af en toe vreemd tegenaan in de bo venzaal van het Stedelijk. Diet's werk is wondermooi. Hij maakt beelden van afval, kera miek, papier, foto's, hout, kitsch en licht. Diet werkt nu met de David, de personifica tie van dé ideale man. Hij volgt het beeld, copieert en imiteert. De benedenzaal met papier maché werk/werken op papier en een groot aantal felgekleur de portretten getekend in New York trok veel publiek. Sjef Henderickx verkocht zelfs werk op de openingsavond. Veel van zijn, leerlingen van de Kunstacademie uit Den Haag kwamen kijken wat hun leer meester er van gemaakt had. „Prachtig werk, hij heeft onze verwachtingen overtroffen," zei een leerling. De entree-zaal van- het mu seum is ingericht met kleine schilderijen en aquarellen van de jonge kunstenaar Henny van Leeuwen. Hij geeft les aan de open Ateliers in Rotterdam. Hij is een geboren en getogen Schiedammer. Hij is gek op schilderen. Hij houdt van verf en penseel. Hij heeft op de lan ge rij schilderijen zijn indruk ken en ervaringen, opgedaan tijdens reizen in het Oostblok en Amerika, verwerkt. Henny: „Tijdens mijn reizen zat ik boordevol indrukken. Na ver loop van tijd komen die erva ringen terug. Dan vertaal ik ze op mijn doeken. Vooral het pu re schilderspleizer is belang rijk voor mij. Ik wil doordrin gen in de essentie vn het schil deren." De opening in het Stedelijk Museum werd opgeluisterd met muziek van de Schiedam se blues-formatie „Tip on in' met zanger Rini van Willigen. Dat bleek een miskleun. De groep is prima, de muziek ook, maar de aula van het Stedelijk leent zich absoluut niet voor een dergelijk geluid: veel te hard. De gasten bleven In de kelder zitten en daar vormde Tip on in een lekker muzikaal achtergrondje. terd aan de bèlichting. De eisen van het publiek worden steeds breder. Daardoor moe ten artiesten ook een ruimer programma bieden. Tja, als de artiesten een groot aantal op tredens kunnen vergaren, is het niet moeilijk om een voor stelling in de Teerstoof te laten vervallen." door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM In één op zicht lijkt de gemeentelijke ad- ministratie op het menselijk geheugen: er blijven echo's in hangen van dingen die allang verdwenen zijn en soms zijn er hele ambtelijke procedures no dig-om de overheid iets offi- cieel te laten" vergeten. Straat namen bijvoorbeeld. Op woens dag 29 januari stuurde de Commissie voor de Ruimtelij ke Ordening een. voorstel aan de gemeenteraad "door "om dé namen van een aantal lang verdwenen straten te schrap pen. Een echte Schiedammer kan zo'n hamerstukje niet zon der enige weemoed voorbij la ten gaan. Want wat zal de ge meente binnenkort officieel vergeten? De 's-Gravelandse- straat, de Eendrachtstraat, de Fabriekstraat, de Zeestraat, de Vriendschapstraat en de Oude- dijk. Deze straten zijn onverbre kelijk verbonden met het ste delijk verleden, met de tijd dat Schiedam nog geen door flats omgeven aanhangsel van Rot terdam was, met de dagen, dat je met een kwartier fietsen In een van de mooiste Hollandse weidelandschappen kwam. Ze doen denken aan een Kethel, waarvan de vette bodem nog niet met zandlagen was belast. Maar ook aan armoe, misère en een uizichtloos bestaan rond vervallende branderijen. De Oudedijk was tot in de tweede helft van de jaren vijf tig zeer landelijk. Hij slingerde zich van de plek waar tegen woordig het Nieuwlandplein ligt, via twee overwegen naar de rolbrug over de Schie, waar bovendien aansluiting was met de nog steeds bestaande, maar. door de opspuitingen erom heen volkomen verziekte Pol derweg. Sportliefhebbers ge bruikten het rustieke laantje om naar de terreinen van Ex celsior te komen en aan de rechterhand zag je in de verte de torenspitsen van Schiedam en de achterkanten van de branderijen op de Noordvest- singel. Een dijk was het allang niet meer en je kon nergens aan ontdekken, dat dit nu de grote waterkering was die het land tegen de aanstormende golven van de Maas bescherm de nog vóórdat Schiedam ge sticht was. Net zo min als de monniken van toen ooit beseft hebben, dat het poldertje, door hen aan de rivier ontrukt, acht eeuwen later nóg „Nieuwland" zou heten. Nu staan er flats en een stuk verder fabrieken. De 's-Gravelandsestraat sloeg een gat in de rij brande rijen aan de Noordvestsingel. Het was meer een zeer kort grintpad, dat op de weilanden doodliep, voor de toenmalige Schiedammer een zeer afgele gen stukje stad, dat je hoog stens een keer van de andere kant van de Noordvest zag, als je je langs de molenstomp van de Palmboom haastte. ook in de andere nu officieel te vergeten straten kwam de gemiddelde Schiedammer wei nig: op de Vriendschapstraat na leidden ze eigenlijk nergens naar toe, maar ze waren wel karakteristiek voor bepaalde perioden in de Schiedamse ge schiedenis. Het Klein Groenendal bij voorbeeld. Dat was een plaats je met lage huisjes, alleen maar bereikbaar via een steegje op de plek waar de Lange Achterweg en de Hoog straat elkaar tot op de huidige dag ontmoeten. De bewoners beschikten over niet veel meer dan een kamertje en een zol der. Daar woonden ooit de gro te gezinnen van de branders knechts. Het Klein Groenendal maak te deel uit van Schiedams ne- gentiende-eeuwse uitbreldings- project. Om aan de groeiende vraag naar arbeiderswoningen te voldoen ging men vrijwel nooit buiten de vesten. Men zette de tuinen achter de herenhuizen vol met kleine nauwelijks be woonbare huisjes. Zo werd Schiedam een doolhof van sloppen en steegjes. Zij zijn in de jaren zestig en zeventig vrijwel zonder uitzondering aan de slopershamer ten offer gevallen. Het kostte weinig moeite de wrakke krotjes om ver te krijgen. De Fabriekstraat doodlo pend zijsteegje van de Hoofd straat en de Zeestraat di to van de Groenciaan zijn waarschijnlijk iets jonger. Zij maken deel uit van het oudste deel van de Gorzen, een écht uitbreidingsproject uit de tweede helft van de negentien de eeuw. Ze hebben te maken met het binnentreden van de Industriële revolutie in de stad. De kwaliteit van de huisjes was slecht. De woninkjes in de Zeestraat donker, vochtig, ongezond, zijn rond 1970 nog gebruikt als mensenpakhuis voor gastarbeiders. Een paar illegalen In het steegje zorg den eivoor, dat de zwaar beta lende huurders niet bij de ge meente verhaal gingen halen. Dan zcuden Immers hun colle ga's zender de vereiste papie ren erbij gelapt worden. Nee, die steegjes roepen nachtmerries op van uitbui ting en onderdrukking van de arbeiders. Met de Eendracht straat en de Vriendschap- straat is dat juist niet zo. Dat zijn respectievelijk blijken van zelfbewustzijn en verzet. De Eendrachtstraat liep in een afgeplatte halve boog om de Maasdijk heen tegenover de Gusto. De naam ontleende ze aan de woningbouwvereniging die door de arbeiders van deze werf was opgericht om mens waardige behuizingen tot stand te brengen. In het eerste kwart van de twintigste eeuw werd van grote werkgevers min of meer verwacht, dat ze ook voor hun personeel zouden bouwen, als ze in een of andere gemeente neerstreken. Daar zat iets aartsvaderlijks in van een zeer oude tijd, maar de fa milie Smulders, eigenaresse van Gusto, bestond uit zeer harde kapitalisten die zich aan dit soort maatschappelijke verplichtingen niets gelegen lieten liggen. Daarom namen de arbeiders de zaak zelf ter hand. Zij slaagden erin voor die tijd zeer goede woningen tegen een redelijke huur tot stand te brengen en tegelijkertijd ver overden ze een stukje vrijheid op hun zeer strenge bazen. Met de Vriendschapstraat lag het anders. Deze 5 erbin- ding tussen de Gordonstraat en de Marlastraat werd tot stand gebracht door huisjes melkers. En iedereen kende de naam. Menig Schiedammer herinnert zich nog. dat je daar als kind absoluut niet mocht spelen. Want er woonden, wat vader en moeder noemden "a-soclalen". "A-socialen" waren mensen die niet wilden passen in het levenspatroon, dat dominee en pastoor aan de meerderheid van de stedelijke bevolking op legden. Het waren rebellen. Zij schaamden zich niet voor een affiche van de CPN aan het raam. Zij wensten niet mee te doen aan het streven van zo veel Schiedammers om on danks hun geringe loontje een burgerlijk, benepen en door an deren geregeld leven te leiden. Zij deden niet mee aan de hor retjesmentaliteit. Zij spraken krachtige taai vol "lelijke woorden". Zij deden in tegen stelling tot een zeer groot deel van de bevolking aan God noch gebod en als zij een idool hadden want het waren wantrouwige mensen die zich niet door mooie praatjes in de luren lieten leggen éls zij een idool hadden, dan was dat Willem Collé, de strijdvaardi ge leider van de communisten die met zijn krachtig stemge luid dagelijks in de raad, op straat of voor de fabriekspoor- ten de officiële schijnheilig heid ontmaskerde. Door de welvaart zijn dit soort mensen uit het stads beeld verdwenen. Zij maakten in de Vriendschapstraat plaats voor buitenlandse werknemers die van de Zeestraat het over stapje hadden weten te maken naar de op één na slechtste woningen van de stad. Vooral in de zomer hing er de sfeer van de tropen in de Vriend schapstraat. Je hoorde uit de ramen lispelende uitheemse muziek. De mensen zaten tot laat in de avond buiten en wie geen geld had voor een vakan tie in exotische oorden, wan delde op mooie avonden bij wijze van surrogaat door de Vriendschapstraat. Verleden tijd is dit alles nu. En binnen kort ook ambtelijk vergeten. SCHIEDAM/VLAARDINGEN Padvinders als pakken melk, een pater achter het stuur van een terreinwagen en de burge meester als boer met kiespijn. Kortom, Viaardingen en Schie dam zijn weer even Buizegat én Brandersgat en vieren car naval op westerse wijze. In bei de steden gaven de burgerva ders rond één uur zaterdag middag de sleutel van de stad in handen van het vrolijke volk je. in Schiedam bleek dat het startsein voor een verrassend geslaagde optocht naar Bra bants model. In Viaardingen werd op rustiger wijze het glas geheven in het stadhuis. Volgens de Vlaardinger Ton Hesslng van de Leutloggers stond burgemeester Van Lier ai „met de sleutel te zwaaien" toen de raad van elf op een open kar de Markt op werd ge reden. Bibberend van de kou wel te verstaan. Heen en weer huppelend op de maat van di verse krakers had de raad er een rit van zo'n drie kwartier door het centrum van Viaardin gen opzitten. Het zicht werd daarbij enigszins vertroebeld door de gestaag neerdwarre lende sneeuw. Het mocht de pret niet drukken, al was de reactie van het publiek en de voorbijrijdende Leutloggers niet echt enthousiast te noe men. In tegenstelling tot zijn Vlaar- dingse ambtsgenoot, had bu- gemeester Scheeres van Schiedam zich in een blauwe boerenkiel gehuld. Zoals ge woonlijk wat verlegen aanzag hij vanaf het bordes van het oude stadhuis de enkele hon derden toeschouwers die ge tuige waren van de overhandi ging van de sleutel aan de Rietzeilers. Wat aarzelend pro beerde ook Scheeres ritmisch mee te bewegen op de carna valsmuziek. De Schiedamse Raad van Elf had zich aan bei de zijden van de burgemeester verzameld en trachtte het pu bliek met wijdse armgebaren aan het hossen te zetten. Iets dat slechts gedeeltelijk lukte. De stoet versierde wagens die vervolgens vanaf de Grote Markt vertrok, overtrof Iedere verwachting. Het schrale aantal van vorig jaar (zeventien) werd ruimschoots overtroffen. Zo'n vijftig voertuigen namen deel. De uitmonsteringen varieerden van simpele bloemstukken op de personenauto's van plaat selijk dealers tot een (gehuur de) grillige carnavalswagen voor de Raad van Elf. Zoals dat bij een Schiedams feest hoort, was ook de com mercie weer dubbeldik aanwe zig. De plaatselijke carnavals slagers met de gevleugelde zinsnede „wat 'reist' weer uit de pan?" Een directe verwij zing naar het beroep van prins Jaques de Eerste die een reis bureau bestiert. De beide carnavalsverenigin gen vierden het van oorsprong katholieke feest 's avonds in een zaai. In de Vlaardingse Triangel hadden de Leutlog gers hun heil gezocht. De Schiedammers hosten in de zaal Irene. In beide onderko mens waren zo'n 200 verklede mensen aanwezig. Zoals de traditie wil, werden de witte en zwarte schapen tij dens de festiviteiten bekend gemaakt en gehuldigd. In Viaardingen bleek wethouder Jan Madern met zijn her en der in de stad verspreide par- keermeters goed voor de titel zwarte schaap. Martin Spork werd tot wit schaap uitgeroe pen omdat hij in het centrum van Viaardingen een fietsen stalling is begonnen. Ook in Schiedam bleek het verkeer een belangrijke rol in de benoemingen te spelen. Hans van der Vlist, plaatselijk verkeersdeskundige, werd vo rige week al zwart schaap van- wege de aanleg van de nieuwe trambaan. Leo Mlnetjes bleek aan de goede kant te staan vanwege zijn veertigjarige inzet voor diverse scoutingorganisa- ties. „Je moet het niet vergelijken met Brabant maar carnaval in Viaardingen werkt best wel," meende Ton Hesslng zaterdag avond op het zogenoemde Prinsenbal. „In het zuiden krij gen zelfs de baby's een rood neusje. Daar groeien ze met het feest op." Morgenavond houden de belde verenigingen in dezelfde zalen een afsluitend feest waarop ook de sleutel van de stad weer zal worden teruggegeven.! Of de deelnemers aan het fest daarna ook de traditionele zes weken vasten in acht gaan ne men, mag worden betwijfeld. SCHIEDAM Het ongenoe gen van bewoners aan de Tuinlaan over de vestiging van de stichting Lentefeest strekt verder dan alieen een eventue le drankvérgunning. Ongeveer vijftig bewoners hebben zich Inmiddels in een actiecomité gebundeld en protesteren te gen de verhuizing van de stich ting van de Broersvest naar de Tuinlaan. „We hebben nu al vreselijke last," zegt bewoon ster M. Maliepaard, woord voerster van de actiegroep. „We horen 's avonds laat steeds deuren van auto's klap pen en mensen gedag tegen eikaar schreeuwen." Twee weken gelden werd be kend dat Lentefeest haar aan vraag voor een drankvergun ning voorlopig had ingetrok ken. Het lag in de bedoeling dat wethouder Herman Post hoorn, die in het bestuur van de stichting zit, zijn horecapa- pleren daarvoor zou laten ge bruiken. Door de protesten van de omwonenden en de eis dat hij op gezette tijden persoonlijk achter de bar zou moeten gaan staan, zag hij daar later van af. Het toeval wilde dat juist Ruud Plllard, ex-directeur van de op geheven Schiedamse Gemeen schap en buurman van het nieuwe Lentefeest-pand, na mens de Tuinlaanbewoners of ficieel bezwaren had ingediend tegen de horecavergunning. Sinds de liquidatie van de Schiedamse Gemeenschap is"!", de verhouding tussen Post- ."3!3 hoorn en Pillard gebrouilleerd!.;! „Pillard loopt niet voorop in des- protesten," zegt bewoonster Maliepaard. „We hebben een"- handtekeningenactie gehouden! die hij niet eens heeft gete- kend. Hij heeft in eerste instan tie als persoon geprotesteerd;-.-' later zijn daar nog eens vijftig bezwaren bijgekomen." J Volgens de woordvoerster van de actiegroep zijn er bij de ge- meente ook bezwaren inge- diend tegen de bouwplannen s die Lentefeest heeft. Zo zou - één van de bewoners bezwa- ren hebben tegen een „oprit" I voor rolstoelen aan de voor- kant van haar woning. De stichting moet nog beginnen met het aanpassen van de in gang van haar nieuwe onder komen. Het actiecomité van bewoners heeft een gesprek met het be stuur van Lentefeest gehad maar volgens bewoonster Ma liepaard heeft dit niets uitge haald. „Je kunt zo'n organisa tie niet vestigen in een woon straat," aldus de woordvoer ster. „Wij willen geen café in de straat." Riet Konings, stuwende kracht achter de liefdadige Instelling, heeft ai eerder laten weten de bezwaren tegen haar nieuwe behuizing overdreven te vin den.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1