14 Basketbal is thema van naschoolse activiteiten Quibus wil weer versterkt swingen Oost heeft eigen kinderboerderij Kiespijn en hockeyschaatsen Niet alle exploitanten bill met opspuiting Geen recreatie in Holiërtioeksepolder Ter Schie houdt Open dag Dieven met "sleuteltjes Auto in water geduwd Telescoop ontvreemd Schaatsen gestolen V erkeerseontrole op rijksweg 20 1 WS j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tegenstanders die het begrijpen i en', voorstanders die uiterst verbaasd zijn. Dat is i heel beknopt de aard van de reacties van politieke partijen op de vernietigende kritiek van Gedepu teerde Staten van Zuid Holland op het Totaalplan I woonwagenlocatie van Luub Hafkamp. De fractie voorzitters waren geisteren nog niet in het bezit van de brief aan het college van burgemeester en wethouders waarin de provincie twee van de drie 'alternatieven voor het onleefbare woonwagencen- f trum Hof van Cyrene afkeurt. Verrast Koekoekslaan „Een goede zaak", noemt Herman Noordegraaf (PPR/ PSPhet vernietigende oordeel van de •provincie over het Totaalplan Woonwagenlocatie. Peter Pijpers (links) en Arthur de Jonge bij de sus- kast, die de geluidshinder moet terugdringen. De hele buurt zorgt voor de geitjes Sterretje en Zonnetje. Niet ontevreden HET VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 14 FEBRUAR11986 Woonwagenplan kan opnieuw in studie slankte vorm) worden door de I „Regelrechte bureaupolitiek," i zo kwalificeert fractievoorzit- l ter Gerard Verhulsdonk van 1 de VVD het standje dat de wet- j houder van zijn partij heeft ge- j kregen. „Eigenlijk wordt nu de i hele populatie van woonwa- j genbewoners in vieren ge- deeld. Een plukje moet naar j Spaland, een plukje moet naar de Koekoekslaan en ga zo i maar door. Men wil er burgers i van maken maar dat willen 1 die mensen helemaal niet. Op i deze manier wordt de proble- j matiek weer ver vooruit ge- schoven. Als de leden van Ge- i deputeerde Staten allang met J pensioen zijn, is er in Schie- j dam nog niets veranderd", al dus de liberale voorman. j De VVD zal de locatie Koe- j koekslaan, door de provincie aanbevolen, van de hand blij- t ven wijzen. j. Locaties aan de Overschiese- weg en Schiekade (ip afge- i Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN- -1 Tijdens een verkeerscontrole'op de zul* delijke rijbaan van rijksweg 20 is tienmaal proces-verbaal op- gemaakt tegen bestuurders (van vrachtauto's.. De politie i constateerde" technische gebre- 1 ken,werktijdoverschrijdingen en onregelmatigheden met la- ding ontheffingen. In totaal werden 64 voertuigen gecon troleerd. De controle was een gezamenlijke actie van de ge meentepolitie van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en de rijksverkeersin spectie VLAARDINGEN Met de aanhouding van twee Hage naars van 21 en 22 jaar is de .politie twee gewiekste winkel dieven op het spoor gekomen. De mannen bleken in het bezit te zijn van diverse sleuteltje, waarmee vitrines open ge maakt kunnen worden. Het duo liep bij V&D tegen de lamp, toen het twee autora dio's ter waarde van 830 gul den uit een vitrine haalde. De bedrijfsrecherche hield de mannen aan en droeg hen over aan de politie. provincie van de hand gewe zen omdat ze te ver buiten de bebouwde kom liggen. Bij de Overschieseweg speelt ook de geluidsoverlast van rijksweg 20 en de spoorlijn een rol. In haar brief eist Gedeputeerde Staten dat de gemeenteraad van Schiedam in april ver klaart, een woonwagencen trum aan de Koekoekslaan niet af te wijzen. Eenzelfde be sluit moet worden opgenomen over en centrum i» de nog te bouwen wijk Spaland. Gé Brouwer, fractievoorzit ter van de PvdA, toonde zich verrast met de provinciale af keuring van Hafkamps plan. „Afgaande op de publicaties lijkt de brief een krasse toon te hebben. We laten ons niet zo maar van ons standpunt af brengen, tenzij er in die brief betere argumenten worden ge geven. Het lijkt me allemaal erg sterk gesteld. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als de raad in april niets besluit? Wijst de provincie dan een plek aan? Het verleden heeft bewezen dat het met besluitvorming van hun kant wel meevalt," al dus Brouwer. Volgens Piet Roosen van het CDA worden de woonwagenbe woners de dupe van het besluit van de provincie. „Ik betreur het voor de mensen. Dit kan niet langer zo. Het zal wel over de verkiezingen heen getild worden." In haar huidige bezetting vergadert de gemeenteraad nog twee keer, in maart en be gin april. Op 29 april wordt de nieuwe gemeenteraad geïn stalleerd. Tegenstanders van Haf kamps totaalplan zeggen niet verbaasd te zijn met de reactie van Gedeputeerde Staten. „De reactie is een goede zaak," zegt Herman Noordegraaf (PSP/PPR). „Het bewijst weer eens dat het op de lange baan schuiven door Schiedam een foute zaak is geweest. Het college moet nu kleur beken nen." Noordegraaf is een warm voorstander van het doorzet ten van de Koekoekslaan als locatie voor een klein woonwa gencentrum. Hafkamp heeft in het verleden toegegeven dat deze plek van de lijst is ge schrapt vanwege de stroom van 653 bezwaarschriften die omwonenden hebben inge diend. „Ik heb ze doorgeno men, maar de bezwaren vallen te reduceren tot vijf kernpun ten. De bezwaarschriften moe ten afgehandeld worden." De CPN-Schiedam is weer op een andere manier blij met de provinciale reactie. „Wij zijn altijd voorstander geweest van een nieuw centrum aan de Buitenhavenweg," zegt raads lid Eef Collé. „Die Koekoeks laan wordt nooit wat met al die bezwaarschriften. Aan de Buitenhavenweg zitten de mensen dicht bij de stad. Het college wil daar geen woonwa gens omdat bedrijven die zich daar vestigen meer geld ople veren." Of een locatie aan de Buitenhavenweg nu wel be spreekbaar wordt, valt te be twijfelen. SCHIEDAM Alle vijfde klassers van de Schiedamse basisscholen kunnen de ko mende weken kennis maken met een groot aantal sporten. De Sportraad organiseert dit jaar de zogenaamde „na schoolse activiteiten" in het kader van Stimulering Sport Deelname met als thema bas ketbal. De leerlingen kunnen verder meedoen aan volleybal, korfbal, handbal, turnen, bad minton, hockey, peanutbal en cricket. Per week geeft de sportraad 14 uur sportlessen in diverse gymnastieklokalen in alle wijken. De leiding is in handen van gediplomeerde sportlieden. Amerikaanse prof basketballers en trainers ko men uitleg geven over basket ballen. De Nederlandse Basketbal Bond is de enige sportbond die top-sporters het spel aan de jeugd laat uitleggen. Basket- balverenigmg Juventus ver leent assistentie bij de na schoolse activiteiten. Juventus kan leden gebruiken, daarom probeert de club om de jeugd te lokken via deze schoolsport- dagen. Na afloop van de activi teiten van de sportraad wordt er een basketbaltoernooi ge houden. Op 8 maart strijden de nieu we basketballers dan in sport hal Oost, Fahrenheitstraat 4 van 10 tot 12 uur. Deelname aan dit toernooi is gratis. In lichtingen, bureau sportzaken, tel. 260500, toestel 28? of Juven tus, Jolanda Quadt, tel. 715038. SCHIEDAM Politie en brandweer zijn woensdag ruim een uur koortsachtig bezigge- weest om een te water geraak te auto op het droge te krijgen. Tijdens de operatie was nog niet bekend of er iemand in zat. De personenauto werd van de kade van het Hoofd in Schiedam Zuid afgeduwd door een vrachtwagenchauffeur die wilde keren Hij reed achteruit tegen het voertuig aan. Na het ongeval spoedde de vrachtwa genchauffeur zich naar het po litiebureau om alarm te slaan. Een team van brandweerdui kers stelde later iedereen ge rust. Er zat niemand in de auto. De eigenaar is inmiddels opgespoord. Hij had zijn wa gen op het Hoofd achtergela ten wegens technische defec ten. SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Brugmanstraat zijn een telescoop en een mun tenverzameling gestolen. De daders kwamen het pand bin nen door een ruit in te gooien. De buit had een waarde van ruim tweeduizend gulden. Een cirkelzaag en een boormachine verdwenen bij een inbraak in een kelderbox aan de Van 01- denbameveldtstraat De deur van de box werd geforceerd. Een 31-jarige Schiedamse, die op de Lange Haven was gaan schaatsen, miste na de ijspret haar schoenen. Deze had zij op de kade achtergelaten i "SCHIEDAM Moedergeitje Sterretje, de gemeenschappe lijke hobby van de bewoners van de Laurens Costerstraat en -het Copernieusplein, heeft deze'week twee nakomelingen gekregen. Sterretje vormt sa- mén met Zonnetje, dwerggeit jes;'een kleine „kinderboerde rij'" in Schiedam oost. De Ierse setter Runo van de familie De Ridder bewaakt de dieren. ,De dwerggeitjes lopen ge woon los op het grasveld ach ter de huizen. Onlangs gaf de gemeente toestemmipg om op het pleintje een hok te bouwen. Is het te koud, dan gaan de beesten naar de binnenstal in de kelder van de familie De Ridder. „Wij waken 's nachts bij de dieren, omdat Zonnetje ook nog moet bevallen. De hele buurt zorgt voor de gelten. Kinderen mogen komen voe ren of spelen. Dan leren ze met dieren omgaan. En dat dieren vertrouwd kunnen raken met hun omgeving en met mensen. Want ze herkennen de mensen. Dat geeft gelijk een stukje so ciale opvoeding. Een echte kin derboerderij hebben wij in Oost niet. Het is een uit de hand gelopen hobby, waar de hele gemeenschap achter staat. Af en toe schieten ze weg, tot aan het stadhuis. Maar dan zijn ze zo weer te rug. Uniek toch, zo midden in het centrum", vertelt mevrouw De Ridder over de levendige beestenboel. f"VV> (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Café de Qui bus probeert de afgenomen muziekvergunning terug te krijgen door het aanbrengen van sus-kasten. Deze appara- ten moeten het geluid, dat het café via ventilatoren verlaat, dempen. Peter Pijpers, belast met de programmering van café Quibus aan de Lange Ha ven: „Zaterdag speelt de Belgi sche ritme and bluesgroep Avalanche hier. Dan testen we de geluidsoverlast uit. Na het optreden houden we een kleine enquête onder de buren. Zij waren het tenslotte, die in de voorgaande jaren klaagden over herrie, wanneer hier een electrisch versterkte groep op trad." Het ludiek ingerichte café organiseert al tien jaar mu ziek-, theater- en of actie-avon den. Onlangs werden de buren van het café in het gelijk ge steld en werd de muziekver gunning afgepakt. Peter Pij pers: „Wij hebben min of meer in samenwerking met diezelf de buren getracht een oplos sing te vinden. Zo kregen we het adres toegespeeld van een bedrijf dat gespecialiseerd is in het aanleggen van zoge naamde sus-kasten Een sus-kast is een soort knaldemper, zoals op een bromfiets zit. Het geiuid wordt in de aluminium doos via een aantal schotten naar buiten ge loodst en gedempt. Voorheen werd de lucht in het vaak drukke café geventi leerd via een ventilator die in de buitenmuur was aange bracht. ,Dat werkte uiteraard als een soort versterker en een geluidslawine verliet door dat gat het pand aan de achter kant. Zo zaten er ook nogal wat geluidslekken," aldus Pe ter Pijpers, die gisteren gehol pen door de zoon van café eigenaresse Hilly de Jonge Ar thur nog hard aan het werk was om de sus-doos en de 'lek- piekken' dicht te krijgen. Aan de achterzijde van het pand werden schotten ge plaatst tegen hoge ramen in de achtermuur. „Het damestoilet is nu van buiten af goed ge- luiddicht gemaakt," aldus Pij pers, die verzekert dat de nooduitgangen altijd goed be reikbaar en van binnen uit pri ma te openen blijven. Zaterdag moet de Belgische groep Avalanche, naar Neder land gehaald door de Quibus en het Rotterdamse café de B. de proef op de som nemen. ,31jzondere wetten gaat luiste ren of de geluidshinder binnen de toegestane norm blijft. Wij hopen van harte dat het zo is. Wij willen weer swingen op lekker harde muziek zonder overlast te bezorgen," aldus een hoopvolle optimistische Peter Pijpers. De sus-kasten hebben enkele duizenden gul dens gekost. SCHIEDAM Twee dozen met in totaal tien paar schaat sen zijn gestolen uit een gepar keerde auto aan de Aleida- straat. De daders gingen er ook vandoor met een koffer vol bowllngspullen. De waarde van de ontvreemde goederen bedraagt ongeveer 2000 gul- de» De ruit van éen van de portieten werd ingeslagen. Uit een personenauto aan de Koe koekslaan verdween een radio cassetterecorder met een waarde van zo'n 300 gulden. Ook hier werd een ruit van de portier ingeslagen. Wie ooit heeft beweerd dat schaatsen echt leuk is, mag van mij gelijk in de vriezer. Mij heeft u het ook nooit ho ren zeggen, maar eens ik heb de toen ballersge en kak- kerige - ijshockeyschaatsen ingeruild voor een paar sta- len toernoren. Twintig jaar geleden, dus ik moet het ma rathonrijden wel fantéstisch vinden. Het afgelopen weekeind heb ik me dan ook over iaten ha- ien om te doen alsof Ik een een fervente aanhanger ben van Dolle Dries en een adem loze bewonderaar van Jos Niesten. Hun leeftijd heb ik bijna al; wat dat betreft kan het wel Opgewekt en blij van zin ver plaatste ik mij naar het ijzige hart van Hoiland, want een beetje schaatser vindt de Poldervaart te kort en te druk. Als rechtgeaarde Schiedammer kom je zelfs niet in de verleiding om naar de Vlaardinger Vaart te gaan. Hoe mooi, gezellig of plezie rig het daar ook is Gezeten op een plankiertje aan de oever van de Vllst bond ik alsof het doorlo pers zijn mijn schaatsen onder. Met enige huiver sloeg ik de handen als een politie agent op de rug, duwde de kont in de voor mij juiste richting, boog de klapperen de knieën en zette af Ik schaatste. Een paar meter verder al, dook mijn linker- schaats in een scheur, kwam tot stilstand op het, te botte, andere Ijzer en belandde op het ijs Bezorgdheid, snel overgaand m hoongelach viel mij ten deel, maar onverdroten krab belde ik verder Het ging De enkels volgden niet de eigen prikkels en stil genietend gleed ik over het zwarte ijs De kou werd halverwege ver dreven door enige glazen he te punch, waar meer water in zat dan rum Eindelijk, trots als een over jarige pauw, stapte ik aan het eind van de middag weer aan land en vierde mijn persoon lijke overwinning op de ele menten met een stevig glas waar wangen van gaan gloeien en ogen van fonke len Visserslatijn en ijsmemo- rie hebben meer gemeen dan water. 's Nachts begonnen mijn weeën. Oververmoeid en ge-,_,. piaagd door een snerpende, j. kiespijn liet mijn maag het af-j weten. Ongetrainde spieren' tot het bittere einde uitmer-f gelen, overmoed en een ver- waarloosd gebit vragen al leen om hevige straffen. Pijnlijk, misselijk en met een opgezette kaak sleepte Ik mij door de bevroren straten van Brandersgat. Stuurde een paar jochies van in mijn ogen gevaarlijk ijs en tel- de de uren tot de kies ge- plombeerd kon worden. Dat kon pas dinsdag. Toen ijci terug liep van een uiterst to-,,4 lerante tandendokter werd jk- opgeschrikt door discoge- dreun. Op het Doelenplein aan de Schie was de jeugd van St. Joris bezig een tent op te zetten. Met een gewel dige souplesse bracht één van hen een lijn met lampjes naar de overkant. Gewekt door de klanken van i, Sade en Supertramp zwier- i den de eerste enthousiaste- lingen over het ijs. Peinzend bleef ik staan en herinnerde" mijn schijnbaar, volwassen-, uitstapjes op de eerste over- dekte kunstijsbaan van Ne derland. Met een clubje leeftljdsge- t nootjes stond je in het mid- den van de overvolle piste. Spiedend keek je naar de - rondjesrijdende meisjes. Af en toe snelde één van ons, flitsend uit het midden. Schoot dwars tussen de schaatsters door, remde la waaierig, draaide achteloos en schaatste, onnavolgbaar, achteruit, voor het meisje van, zijn keuze. Het eerste contact was gelegd, geholpen door een feilloze beheersing van zijn ijshockeyschaatsen. Ja, toen was schaatsen echt leuk Daarom zie ik die jongelui van St. Joris graag zo'n ech te ijsbaan aanleggen, op één van de schilderachtigste plekjes van Schiedam. Dit weekeind ga ik weer schaatsen. Tochtjes maken, maar ik let wel op het ge- - ,r draai, het gerem, gelach en -c geflirt. In twintig jaar is er niets veranderd, dat doet mij - deugd. 'Zal ik toch weer ijshockey- t schaatsen kopen'? Ach nee, haal de man maar uit de vriezer. Meindert Buytensluyser |i HOEK VAN HOLLAND Lang met alle strandexploitanen zijn tevreden nu er op het Hoekse strand de laatste twee weken 200.000 kubieke meter zand is .opgespoten Jople van Sabben en Tiny Zeelenberg zijn erg on gelukkig or-dat hun paviljoens geen enkel profijt hebben van de opspuiting en in de gevaar lijke lijn zijn blijven liggen „Sterker nog, we zijn er op achteruit gegaan. Tot vlak bij onze tenten is er een flink stuk strand bijgekomen. Wij blijven in een put zitten met het risico dat we bij de eerste de beste noordwesterstorm flink schade gaan lijden." Volgens mevrouw Van Sabben, die de allerlaatste strandtent aan de Zeekant exploiteert, is er minder dan half werk gele verd: „Voor ons Is het allemaal slechter geworden. We zitten nu gewoon op een onaantrek kelijk strandgedeelte nu er tot vlak bij onze bedrijven Is opge spoten e<i er voor het laatste stuk geen geld meer was." Juist dat laatste zit de strand- exploltanten erg dwars. Im mers, zo stellen zij, de meeste kosten zijn gemaakt met het leggen en weer afbreken van de pijpleiding van Europoort naar het strand Toen die er eenmaal lag, had naar hun me ning de opspuiting met erg weinig kosten best nog een week door kunnen gaan. Dan was er nog zo'n honderddui-l zend kubieke meter zand extra bijgekomen en was de situatie' veei beter geweest. Ben Buitendijk, eigenaar van „De Noorderpier", blikt daar entegen tevreden naar buitens Voor zijn bedrijf, vlak naast het plateau, is het meeste zand te rechtgekomen Tientallen me- ters schoon zand uit de Euro-t geul markeren de weg naar ,j zee. Toch vindt hij het ook jammer voor zijn collega's dat rijkswa terstaat en Rotterdam het werk niet hebben afgemaakt. „Wat mijzelf betreft zijn er v,i voorlopig geen problemen", u stelt hij. „Ik schat dat we er i-> weer een paar jaar tegenaan c kunnen. Maar achteraan op het strand is het natuurlijk geen beste situatie" - „Op deze manier zitten we *t% over twee Jaar weer in hetzelf-, de schuitje", moppert me- vrouw Van Sabben. „Ik hoop alleen dat we het dan nog mo gen meemaken en dat we in-, middels niet zijn weggespoeld, op ons lage strandgedeelte. j Want daar ben Ik toch ontzet-1 tend bang voor. s i<i (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN B. en W. van Vlaardingen hebben grote bezwaren tegen recreatie in de Holliërhoeksepoider. Deze visie is nogmaals onder de aan dacht van de reconstructie- e commissie gebracht, die plan nen maakt voor het gebied Midden-Delfland. Volgens de commissie zouden in de polder mogelijkheden moeten komen voor oever-recreatie B. en W. van Vlaardingen wll- ien daarentegen dat de polder haar agrarische functie be houdt. Zij wijzen erop, dat de Hollërhoeksepoider de enige plaats in Vlaardingen is, waar In de toekomst het agrarisch,^ gebruik zal grenzen aan de b&; bouwing van Vlaardingen. Ver der is het college van mening dat er voldoende recreatlemof gelijkheden zijn of komen - het Uckebaert-gebied (tussen; Vlaardingen en Maassluis) er/j de Broekpolder. (-.1 -sd SCHIEDAM De scholenge meenschap voor LTO, LHNO en ITO Ter Schie zet zaterdag 22 februari zijn deuren open van 9 30 tot 12 uur. In de ge bouwen aan de Mgr. Nolenlaan en de Valeriusstraat laten leer lingen zien wat zij leren. Er worden groepslessen gehou den In verschillende vakken. Er Is een tentoonstelling te zien van leermiddelen en werkstuk ken. Er ligt voorlichtingsmate riaal over de vervolgmogelijk heden in het technische onder-* wijs en de vakrichtingen. rjL De school is heel erg bij als het gaat om werken met informati ca, Onlangs presenteerde de^ school de nieuwste aanwinsten' op het gebied van technisch-O onderwijs per computer. Er werden zestien computers, een printer en een network controf- ler in gebruik genomen, evens? ais een computergestuurde érlt* draaibank en een vrij program-» meerbare besturingseenheid; i

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1