'Vandalisme op l||n 1 is enorm' CDA-Schledam wil in college Man in Auto's Geldkist ontvreemd 't Leven op hoven Kinderen mogen tegels glazuren m 'III 38 ^Tussen Vlaardingen en Schipluiden is het goed nering doende Vlietzicht gelegen. Voor een slok kunnen de ïochtenrijders bij het standje op het ijs terecht, voor een hap moeten ze er vanaf (Van onzè verslaggevers) SCHIEDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS Spier pijn, blauwe plekken, blaren, pijnlijke voetzo len, koude tenen en een drupneus. Wat je alle maal niet op kunt lopen op twee ijzers. Schaat- --?isen dus. Volksstammen waren de afgelopen da- "gen op het ijs in de re- gio te vinden; Het koude weer blèëk vooral voor de jeugd een uitkomst in combinatie met de voor j aar s vakantie". Een dagje op het ijs van Schiedam en Vlaar dingen. Gekraak :-;v; De cafë's aan het (bevroren) water. Veel pils. Het enige ijs dat de gasten zien zit in r het glas. mm IJspret aan het einde van de Vlieten in Maasland. Even een bruggetje over klauteren en klunen en je kunt weer kilometers vooruit. Bonte verzameling 'Hollands' BL» «SUM Maassluizer Benaard geniet van het zonnetje. Rustig Kramp Het supersnelle ijs van de Vlieten, waar een surfer voor de wind achter de hardrijders aanglijdt. Zonnetje 'We moeten dat eind ook nog terug, hoor' „We moeten dat hele eind ook weer terug, hoor." De blon- ■J de Schiedamse klinkt al wat vermoeid als zij haar vriendin, die enkele meters voor haar balanceert, tot wat minder en- thousiasme probeert te manen. De beperkte piste in het rustie ke Beatrixpark, twee vijvers v en een ingewikkeld singelpa troon groot, blijkt voor sommi gen toch nog onoverbrugbaar .groot. Ondanks de waterrijke bin nenstad met haar grachten en sloten lijkt het Mekka van de Schiedamse schaatspret enigs zins buiten de bebouwde kom te liggen. Een goed gevulde •parkeerplaats geeft aan dat niet iedere stedeling er een wandeling met een trapleer voor over heeft om van de ka de af te dalen naar het bevro ren wateroppervlak van Lange of Korte Haven. Trouwens, erg ver kom je in het centrum niet. Er moet regelmatig „geklünd" worden om voorbij tunneltjes en bruggetjes te komen. a; V Het Beatrixpark kent derge lijke obstakels niet. De plassen water en het vervaarlijke ge- kraak ten spijt, rijden jong en jsioud zonder zichtbare vrees on- der de bruggetjes door. Vooral .op de vijver achter het panne nkoekhuis midden in het park is het druk. Op de kant maken vermoeide schaatsers gebruik sxvvan de terrasstoeltjes. Gewa pend met ijshockeysticks zwie- ;ixen jongens achter een weg- schuivende puck aan. Jónge moeders redden ternauwer nood hun kroost als hockeyers in hun fanatisme het terrein :van de jongsten even uit het oog verliezen. ;-i. Het ijsoppervlak is wit en hobbelig door het vele gebruik. Een vrouw van middelbare leeftijd kan erover meepraten. Ze heeft net een beperkte snel- beid ontwikkeld op haar kunst rijders als de ijzers onder haar lichaam wegslaan en zij een flinke smak maakt Op dit ijs zou zelfs Sjoukje Dijkstra moeite hebben om overeind te /blijven. Vallen mag. Een groepje meisjes staat even verderop toch te giechelen. De vrouw komtmet een zucht overeind en klopt haar broek af. zwarte trainingsbroek ïv./van G. Meijer (61) is nog vï.jdroog en schoon en vertoont .(nog) geen sporen van een on- gewilde val. Stablel op de no- ren maakt 'de Schiedammer i -rondjes om het eilandje In de V rustigste en dus gladste van de .-. .twee vijvers in het park. „Lek- rustig hier," vindt hij. „En --- je kunt hiér ook een biertje ^pakken hè. Dc denk niet dat dit Tekst: 'Ton Da men en Kón de Groot. Foto's: Ed Eggerniont het ijs is waar alle Schiedam mers naar toe trekken. Er gaan er veel naar Vlaardin gen, naar de Vaart. Daar is meer leven." Op de Vlaardingervaart (vanuit Vlaardingen richting Schipluiden) heerst de drukte van een zomerse dag op Zand- voort. Het ijs wordt er zo in tensief. beschaatst dat het sneeuwlaagje er dik op ligt. Op enkele plaatsen markeert een takkenbos een wak, waar een over-enthousiaste Vlaardinger tot de ontdekking kwam dat hij zich wat te vroeg op het ijs waagde. - Echt lekker schaatsen is er op de Vaart niet bij. Op de meeste plekken zie je de me nigte met een gepijnigd ge zicht van scheur tot scheur strompelen. De minder-gerou- tineerden blijven in de buurt van de brug onder rijksweg 20 hangen. DAar staat immers de fiets of de auto. Déir wacht immers het ijs, de worst en het bier. En dfiAr, tenslotte, wordt gekeuveld, geflirt en gevreeën. Verder op de Vaart, halver wege de VTietlanden, is een bonte verzameling schaatsers bezig kilometers te vreten. De stumperds liggen achter, het ijs wordt beter; hier wordt ge schaatst Bescheiden-dicht te gen de. wal zwiert een ouder wetse 'rondrijder' tegen de lan delijke decors van wellanden en boerderijen. Enkele jeugdi ge rijdertjes kijken gebiolo geerd, naar deze ouderwetse, van oorsprong Noordholland se, rijstijl. De bejaarde rond rijder zet zijn slag in met zijn linker been op de linker-buiten- kant van zijn schaats, waarbij zijn lichaam gevaarlijk over de buitenkant van zijn schaats heen hangt. Vanuit deze posi tie draait hij terug naar de binnenkant van zijn schaats, waarbij er een flinke snelheid wordtontwikkeld. Terwijl het gewicht van de buitenkant naar de binnenkant van de schaats verplaatst, draait de rijrichting van links naar rechts. Rijdt de schaats een maal naar rechts, dan wordt met de rechterschaats een nieuwe slag ingezet. De schaatser blijft bij deze stijl vrijwel rechtop staan. De beweging komt geheel uit de heupen, zodat een bijzonder stijlvolle slag ontstaat. In vroegere jaren zag je zo rijen echtparen over de hele breedte van een vaart zwieren. Tussen Vlaardingen en Schipluiden is het slechts de enkeling die zich op de rondrijders in allerlei bochten wil wringen om het noren-geweld te ontlopen. Ook kost het moeite om die goede oude 'houten blokkies' op het ijs terug te vinden. Een zeldzame doorloper staat stil bij De Bommeer, een ander heeft verouderde ijzers om de nek Rechtuit heeft het duidelijk gewonnen. Hier en daar valt het zenuwachtig gekrabbel te zien van een ijshockeyspeler en de vrouwen die de kunsti jzers gebruiken om met de ge kartelde punt af te zetten. Zo ook de Vlaardingse Jan- nie van Willigen die sinds de vorst inviel dagelijks op het ijs staat. „Het is hier zo Hollands en het is prachtig weer; vanaf zondag ben ik hier steeds te vinden. Het is gewoon leuk en gezellig met al die mensen hier. Ik begin bij het Holy;zie- kenhuis en rijd dan tot de grens van Vlaardingen, tot Vlietzicht zo'n beetje, en dan weer terug. Ik denk dat het toch gauw een kilometer of zes-zeven is. Ik kan het niet zo goed hoor. Kijk, die jonge gas ten die geregeld op de kunstba- nen rijden zijn reusachtig veel behendiger." Bij de Vlieten ligt net schit terende diep-zwarte 'olie-ijs', waarop hardrijders met de wind mee richting Maas land; het is al dagen wind kracht 3 uit oostelijke richting hoge snelheden behalen. In rustige tred zie je er de snelle jongens schaatsen. Ze worden met bewonderende blikken ge volgd. Twee agenten van het Vlaar dingse politiekorps slenteren waakzaam over het dijkje langs de vaart. Met hun han den op de rug vertonen zij een verre overeenkomst met som mige snelheidsduivels op het ijs die bewonderd door menig ploeteraar langsscheren. „Ja loers? Nuh," stellen zij nuchter vast. Het duo behoort tot het .rayonteam Holy Noord en be hoort zich per busje, en dus niet per schaats, voort te bewe- VLAARDINGEN De ge meente heeft een eerste ge sprek gehad met de Vlaarding se huisartsen over de instelling van een vestigingscommissie. Volgende week worden ge sprekken gevoerd met organi saties uit de eerste lijn (Kruis-, werk enz.) en patiëntenorgani- saties. De instelling van een vesti gingscommissie is een uitvloei sel van de Wet voorzieningen gezondheidszorg, die in sep tember 1983 van kracht is ge worden. Dit is een raamwet, die uitgewerkt wordt met Alge mene Maatregelen van Bestuur (AMvB). Eén zo'n AMvB is „Vestiging en praktijkomvang huisartsen", waarin de ge meente wordt aangewezen als vergunningverlenende instantie wanneer huisartsen ergens een praktijk willen beginnen. Daar naast kan met een overgangs- termijn aan de afbouw worden begonnen van bestaande prak tijken met bovennormale om vang. B. en W. van Vlaardingen heb- ben besloten de voorgeschre ven vestigingscommissie, die her» moet adviseren, een be perkte omvang te geven- De commissie zat bestaan uit twee huisartsen, één vertegenwoor diger van de eerste-lijns orga nisaties, één vertegenwoordi ger van de patiëntenverenigin gen, één van het Regionaal Ziekenfonds DSW en de In specteur voor de Volksgezond heid. Uiterlijk 1 maart moet de vesti gingscommissie gevormd zijn. Vanaf dat moment zijn de huis artsen verplicht jaarlijks een opgave te doen van het aantal patiënten. Aan de hand hiervan kunnen de commissie en B. en W.' bekijken of er ruimte is voor nieuwe vestigingen. SCHIEDAf^— Het vandalisme langs en in de sneltram lijn 1 naar Schiedam-Woudhoek is enorm, volgens de RET. Er Is bijna geen ruit in de abri's meer heel, haltepalen met rijtij denbordjes zijn vernield en er werden zelfs bovenleidingen doorgesneden. Tramstellen en RET-meubilair zijn beklad met viltstift of spuitbus. De politie werd er deze week twee keer bijgehaald om zo'n kladderaar in de kraag te vat ten. In tram I kreeg een 17-jari- ge Rotterdammer een bekeu ring omdat hij met een viltstift het woord Style op de klap deuren had geschreven. Bus 49 stond donderdag twintig minuten stil omdat de chauf feur politie-assistentie vroeg om een 15-jarige Schiedammer te verwijderen die de achter banken bekladde met het woord Laxon. Een woordvoerdster van de RET, afdeling voorlichting: „Lijn I springt er enorm uit als het om vandalisme gaat. Wij vermoeden dat het komt om dat deze verbinding nieuw is. Wij hebben op andere door trekkingen dezelfde toename van vandalisme geconstateerd. Wij verwachten een terugname - als de nieuwigheid eY een beet je af is." De beschadigingen aan RET- meubilair, trams en bussen heeft de RET verleden jaar in Schiedam 125.000 gulden ge kost. De Schiedamse gemeen te moet daar 30.000 gulden bijleggen. Het totale schadebe drag over 1985 Is voor de ge hele regio rond Rotterdam 3 miljoen gulden. In 1984 was het schadebedrag 2,75 miljoen gulden. gen. Een uitstapje naar Vliet zicht, buiten het rayon, kan blijkbaar nog net door de beu gel. „Wat we daar gedaan heb ben? Nou, we zijn er geweest. Voor de rest is er niets belang rijks," houdt het tweetal zich professioneel op de vlakte. De suggestie „bakkie koffie gedronken" wordt niet ontkend maar de eerdere verklaring wordt wederom herhaald. ;,We hebben een collega op de schaats," brengt wijkagent Eg- bert van der Worp in het mid den. „Hij heeft z'n pet niet op maar schaatst wel in uni form." Echtepolitiebijstand, zo blijkt uit de lege rapporten, is niet nodig, of het moet een ver keersagent zijn dié de kluwen snelheidsmaniakken' en strom pelende ijsdebutanten door armbewegingen uit elkaar weet te houden. Want oh, oh, wat kan dat schaatsplezier toch een pijn doen. Wat te den ken van die twee schaatsers van rond de twintig, die elkaar al lang zagen aankomen maar uiteindelijk toch een versnelde imitatie van de stervende zwaan geven. En zelfs op het ijs krijgen „die vrouwen" de schuld. „La ten ze nou eens een keertje recht rijden, dan hebben wij er tenminste geen last van," meent een sprinter. Dat je op kunstschaatsen „kunst" moet bedrijven, en dat het dan niet om de snelheid gaat dringt niet tot hem door. En wat maakt die snelheid nu uit. Tussen de racers door glijdt een ijssurfer met een hël-geel- wit zeil, terwijl aan de kant bootjes een rustiek beeld vor men. Op de Trekvliet overvalt de uitgestrektheid van het land en het weids uitzicht zo nadrukkelijk dat het gespro ken woord verstomt en alleen nog het geluid van de glijden de schaatsen ieder, bobbeltje en iedere afzet is hoorbaar doordringt. Dichter naar Maasland raakt het ijs meer bevolkt. Kinderen die keuken- krukken voortduwen en moe ders die proberen of ze nog een achtje kunnen draaien. Dan honderdtachtig graden draaien en in noord-oostelijke richting tegen de wind in. De slag wordt korter, de wind ijzig en vele toerrijders bren gen hun neus dichtbij het ijs. Juist dan slaat de kramp in de rug toe, worden de voeten koud en de misslagen volgen elkaar steeds sneller op. Waar ligt de pijngrens? De laatste kilometers worden afgelegd. De slag is zo kreupel geworden dat toeschouwers aan de kant veronderstellen dat het om een moderne versie van break dancing gaat. De schaats tikt delgrote camping'en de eerste de beste friëttent óm de hoek. gevaarlijk tegen een rondslin gerend bierblikje - is Vlietzicht al zo dichtbij? waarna een onverwachte scheur voor een verpletterende confrontatie met het ijsoppervlak zorgt. Maar niettemin. Daar, daar in de verte ligt inderdaad Vlietzicht. Het is nog even doorzetten geblazen. Café Vlietzicht heeft de traditionele erwtensoep en chocolademelk ingeruild tegen bier, 'jonkies' en beerenburg. Dorstigen staan tot hun enkels toe in het zachtgeworden ijs. Angstige ogen begluren elkaar; wie zakt er het eerst door? Verder •houdt de sfeer er het midden 'tussen de kantine van een mid- W. Benard geniet van het zonnetje: Voorovergebogen zit tend op de rand van een vast gevroren platbodem zit hij wat na te denken. Misschien prijst hij in gedachten nog eens die aardige baas die hem zomaar een snipperdag gunde om op de schaats te kruipen. „Ik heb er inderdaad vrij voor geno men. Het is m'n hobby," zegt hij wat lacherig. De Maassluizer blijkt niet voor een kleintje vervaard, ge zien de afstand die hij in de benen heeft. Van Maassluis naar Honselerdijk, De Lier, Schipluiden en dan nu richting Vlaardingen en verder naar Maassluis. Ook aan zijn kle ding te. zien sport hij regelma tig. Net als bij' veel voetballers maakt een „BV" reclame op de rug van' zijn trainingsjack. „Ik vind het jammer dat de Elfstedentocht nu al volge boekt zit," merkt Benard op. „Vorig jaar kon ik niet maar dit keer had ik graag meege daan." De platbodem fungeert trouwens niet alleen als een tijdelijk rustpunt. Aan de lege blikjes te zien was het voor meer mensen aangenaam ver pozen. Een vrouw met opgesto ken haar, kennelijk de eigena resse van de platbodem, wrijft wat over een op de wal staan de watertank maar zwijgt over 'de rommel in de boot. Tja, welke gemeente zet er tenslotte prullebakken langs een vaart voor it geval het gaat vriezen. Logisch dat afge meerde schepen „het slachtof fer" worden en de rommel moeten opvangen. Nog even en de amateurschippers hebben het rijk weer voor zichzelf. Wellicht dat de schaatsers van nu, als automobilisten van da delijk meer begrip tonen als ze een. keertje voor een brug moe ten wachten. SCHIEDAM"Het CDA wil in een college van brede samen stelling de stad gaan besturen na de verkiezingen." Dat was gistermiddag te horen tijdens de presentatie van het verkie zingsprogramma van het CDA. Lijstaanvoerder van lijst 2 Siem Rosman overhandigde hét eerste exemplaar van het gemeenteprogramma .1986-1990 aan burgemeester drs. Relnier Scheeres, die hier voor naar restaurant de Noord molen aan de Noord vest was 'gekomen. "Als voorzitter van de raad moet ik mij op de hoogte stel len van alle partijprogramma's. Daarom ben ik hier. Tevens ben ik blij dat Siem Rosman terug is in de plaatselijke poli tiek," aldus burgemeester Scheeres, Rosman vertegen woordigde het CDA vanaf 1982 in de Rijnmond Raad. Daar voor was hij vijftien jaar raads lid in Schiedam. "Wij hebben onze tanden nog en zulien ze de komende jaren laten zien. Wij willen de volle verantwoordelijkheid dragen in een college," aldus nummer 5 op de CDA-lijst, de huidige fractievoorzitter Piet Roosen. Het CDA maakt zich in zijn programma vooral sterk voor de oudere stadsgenoten. Het CDA vindt dat de gemeente de Stichting Raad Voor het Be- jaardenwerk en de Gezamenlij ke Commissie Ouderenbelan- gen serieus moet nemen en recht van inspraak moet ge- .ven. Het CDA dringt erop aan om een verkeerscommissie in te stellen. Ook voor volksgezond heid en cultuur moeten com missies of platforms worden samengesteld. In het verkiezingsprogramma schrijft het CDA dat de jeugd werkloosheid moet worden aangepakt en bestreden. Ver der wil de op een na grootste partij service verlenen aan het bedrijfsleven. Het moet de be-, drijven zo makkelijk mogelijk gemaakt worden om zich in Schiedam te vestigen. SCHIEDAM Een 52 jarige. Schiedammeris deze week op een stilstaande file op de Rot- terdamsedijk ingereden met SCHIEDAM Een 26-jarige Schiedammer is zijn gehele ge luidsinstallatie, ingebouwd in zijn auto, kwijtgeraakt. Onbe kenden vernielden het rechter portier van de aan het Schu- bertplein geparkeerde wagen en namen de apparatuur ter waarde van 2800 gulden mee. Uit een aan de Van Couwenho- zljn wagen. De politie vermoedt dat de man onder invloed was van waarschijnlijk medicijnen. De schade is onbekend. venstraat geparkeerd staande wagen van een Rotterdamsbe- drijf is voor 1250 gulden aan goederen gestolen. Een ruit in het voorportier werd kapotge slagen. De dieven namen een doos afbreekmessen, een doos sleutelhangers, scharen en handklemmen mee. SCHIEDAM Een geldkist I vreemd uit de amusementshal met een inhoud van 350 gul- I aan de Hoogstraat, den is donderdagmiddag ont- ROTTERDAM Wie wat wil weten over het dagelijkse leven op hoven in de 17e eeuw moet 18 februari naar het Rotter damse Gemeentearchief gaan. De heer A. Arkenbout zal dan een lezing houden over het le ven op de hoven van Brielle en St. Maartensdijk in die tijd. Het alledaagse leven in de pe riode 1650 tot 1660 zal tijdens de lezing het meeste aandacht krijgen. Arkenbout zal vertellen over de kleding die gewone mensen in die tijd droegen, wat ze aten en wat hun in komsten waren. De lezing begint om kwart over acht. De zaal in het Gemeente archief is via de achteringang aan de Robert Fruinstraat be reikbaar. ROTTERDAM Het Histo risch Museum De Dubbelde Palmboom in Rotterdam staat op zondag 16 februari in het teken van tegels. Op matwitte voorgebakken tegeis kunnen kinderen vanaf acht jaar een eigen ontwerp schilderen met kleurgiazuur. Het museum aan. de Voorhaven in Delfshaven zondag open van 11.00.tot. 16.00 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1