Marco Gehandicapten trots bij opening van dagverblijf Vreemd theaterfeest van Doelloop in kou verlopen DWS geeft koppositie uit handen Anneke uit De Gorzen b|| Henny Nicaraguaanse getiiigeh doen verslag in Pniëlkerk Volleyballers bekeren verder Goed herstel van NOAD (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Huize Frankeland aan de Sint Liduinastraat hoeft niet te splitsen en kan binnen twee jaar beginnen met renovatie van de bewo nersappartementen en nieuwbouw. Directeur van het verzorgingstehuis W. J.VB. Huckriede is blij dat de Kroon na acht jaar praten heeft beslist dat er één groot tehuis kan blijven. Het aantal verzor gingsplaatsen neemt wel af van 300 tot 236. Directeur van Huize Frankeland W. J. B. Huckriede is blij dat het verzorgings tehuis niet hoeft te splitsen. Orpheus Marco Bak ker„Ik hoorde dat er wat talent in de zaal zat." Inzet: Kwam het publiek voor Orpheus? Han Raeijmaekers: „Ook wij op Spieringshoek geven bevrijdingsonderwijs." Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De op komst voor de St. Joris Doelloop in Schiedam viel een beetje tegen. Een handje vol publiek kon winnaar Michel Cillekens toejuichen na zijn tien ki lometer. Schiedam stond verder op de schaats of bleef 'vanwege de kou> thuis. De prestatieloop is uit gezet door club- en buurt huis de St. Joris Doele en leidde langs oude monu menten in de stad. Het buurthuis probeerde via de loop geld binnen te krijgen voor culturele ac tiviteiten. 'Er is onder meer geld nodig voor de peuterklas, het handènar- beid-lokaal, de organisatie van kinderkampen en zo ■meer. Uitslagen: 10 km: Mi chel Cillekens (1), Ri chard Vreeswijk (2), Cor van de Ber (3). 7,5 km: Nies Violet (1), Dick van Dorp (2). 5 km: L. Bom (1), H: Schippers (2), H. v.d. Wijk (3). 2,5 km: John Vreeswijk (1), C. H. M. v.d. Pal (2), W. Ernolds HET VRIJE VOLK schiedam Frankeland binnen twee jaar bouwen Huckriede: „Nu kunnen we onze bejaarde bewoners de meeste keuze, en dus de beste, kans om een leefsituatie te kie zen die bij hen past, bieden. Twee kleine afzonderlijke hui zen hadden dat onmogelijk ge maakt. Bovendien was dat ca tastrofaal voor de financiën geworden, want twee huizen kosten een miljoen gulden per jaar meer." De Provincie geeft aan twee verzorgingsehuizen per jaar toestemming om te renoveren. Huize Frankeland staat nu nummer vijf op de landelijke lijst. Huckriede: „Wij gaan met - de tekeningen werken. Er hoeft geen vertraging meer op /te treden. Wij denken dat we' met een veranderd nieuw be- leid kunnen opvangen dat het aantal verzorgingsplaatsen is teruggedrongen. Wij willen .een flankerend ouderenbeleid, omschakeling van de verzor gingstehuizen naar intensieve verzorging en aanleunwonin gen. Dit jaar worden er aan het Liduinahof aanleunwoningen gebouwd. Na de renovatie van verzorgingshuis Frankeland zijn de bewonersappartemen ten twee keer zo groot. Het woon-en leefcomfort van de be woners wordt vergroot. Huc kriede denkt dat het in de toe komst niet gemakkelijk wordt om zijn nieuwe beleid te voe ren. Huckriede: „De overheid geeft nauwelijks financiële sti mulansen, aan de verzorgings tehuizen zijn forse bezuinigin gen opgelegd en het flanke rend beleid moet grotendeels worden opgebracht zonder aanvullende kostendekking door de diverse instellingen." Huize Frankeland is van.de Rooms Katholieke stichting Sint Liduina. Alle gezindten zijn welkom in het tehuis. Di recteur Huckriede denkt dat één van de redenen dat er, min der verzorgingsplaatsen zijn toegekend de verzuiling van de maatschappij is. Huckriede legt uit: „De pro vincie heeft bereikt dat haar berekeningsmethode voor het aantal verzorgingsbedden wordt erkend. Wij zijn het met die berekening niet eens, om dat de provinciale methode ons inziens uitgaat van een ver verleden, namelijk de volkstel ling in 1971 en een vezuilde maatschappij, waain Franke land de rol van de r.k.-zull krijgt opgelegd. Onze deuren staan voor iedereen open. Bo vendien gaat de provincie uit van het aantal 65-plussers. Terwijl wij vinden dat er van het aantal 85-plussers moet worden uitgegaan. Juist die groep is voor de verzorgingste huizen van belang. En dan ze ker in Schiedam, want hier wo nen naar verhouding veel meer oudere mensen dan in de rest van het land." (Van een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Arend pakt de arm .van zijn moeder stevig "vast en trekt haar mee naar een klein houten kastje. „Moet je kijken. Dit heb ik helemaal zelf gemaakt." Vol tróts zwaait hij het deurtje open. „En die heb ik er ook zelf ingezet", zegt hij, wijzend op de drie planken die in het kastje zitten. Arend voelt zich inmiddels helemaal 'thuis in het nieuwe dagverblijf voor volwassen geestelijk ge handicapten „De Woutershof' in Schiedam; Hij vindt het prachtig dat er veel mensen naar de opening van het nieu we gebouw zijn gekomen. Iedereen die de kamer van „zijn" groep binnen komt, krijgt van hem hoogstpersoon lijk een rondleiding. Vooral het kastje moet door iedereen be wonderd worden. Het nieuwe dagverblijf voor geestelijk gehandicapte vol wassenen in Schiedam, de Woutershof, is zaterdag offi cieel. geopend door G. H. van Dijk van het ministerie van WVC. Van Dijk is plaatsver vangend hoofd van de afdeling Woonvormen en Dagverblijven voor gehandicapten. Eind vo rig jaar is het gebouw aan de De Meesterstraat al in gebruik genomen» Het gebouw biedt plaats aan veertig mensen vanaf vijftien jaar. Ze zijn onderverdeeld in zes groepen. Iedere groep heeft zijn eigen kamer met een zit hoek, een eettafel en een klein keukentje. De Woutershof kent ook nog een gymzaal en een ruimte waar de groepsleden kunnen pottenbakken en Van een onzer medewerkers SCHIEDAM Voor wie kwam het publiek zaterdag avond eigenlijk naar Het Pas sage Theater? Voor Marco Bakker, voor Henny May of voor het Koninklijke Mannen koor Orpheus? Die vragen zijn niet relevant gezien de reac ties in het vrijwel uitverkochte theater. Waar men ook voor kwam, men "genoot hoorbaar van het gebodene, al was niet alles van een dusdanig nlyeau dat het applaus terecht gege ven werd. Het blijft een wat vreemds oortig aandoend muzikaal theaterfeest wat Marco Bak ker met zijn gezelschap pre senteert. De titel "Muziek uit Duizenden" dekt in ieder geval volledig de lading. Als ouver ture, of opwarmertje, wordt het publiek een selectie voor geschoteld uit "Die Lustige Witwe" van Frans Lehar. De vakkundig uitgevoerde begin- start werd vaardig gevolgd door wat zware, in dit kader, operafragmenten waar vooral Henny May goed tot haar recht kwam. Maar dan beginnen de "ver- 1 rassingen". Na een aria uit Carmen wordt je volledig on- 1 voorbereid gegooid in de he dendaagse klanken van de Rodger en Hammerstein-musi- - cal: "South Pacific". Een mo ment in het programma waar maar beter over gezwegen kan worden. Het fragment uit Don Quichotte's De man van La Mancha, gezongen door Mar co, klonk fraai in het theater. Toen kwam dat, waar het pu bliek meer affiniteit mee had: een medley van Robert-Stolz liederen. Uit volle borst ("ik hoorde dat er wat talent in de zaal zat", Marco Bakker) zong men mee en de handen gingen behoorlijk op elkaar. Na de pauze kwam het zes tig-man tellende koor op het podium. Had men, zo hier en daar, gehoopt dat Marco Bak ker en Henny May samen met Orpheus zouden zingen dan 'werd men teleurgesteld. Het roemruchte Schiedamse koor mocht, gesteund door het "or kest" van Nico van der Linden enige negrospirituals ten geho re brengen, waarna het koor het podium verliet. Het idee van theaterdirec teur Mevr. Egging bleek, al thans volgens de ster van de avond, best voor herhaling vatbaar. Als dat zo is waarom presenteerde Marco Bakker het koor dan niet? Met redelijke inzet, gevoel voor wat het publiek wil hpren en behoorlijk vakmanschap werd de rest van het program ma afgewerkt. In sneltrein vaart begon men aan een aan tal operettemelodieën, waarna hef via Gospel-songs, fragmen ten uit Evita en the Ballad "Walk hand in hand" eindigde bij een wervelende interpreta tie van West Side Story. Een hartelijk en welge meend applaus was de dank van het publiek voor een avond onvervalste TROS-artistieke staalkaart en ook dat trekt veel publiek. kleien. Alle ruimtes hebben grote ramen. De eerste verdie ping heeft een galerij. Ton Voets. architect van het gebouw, kijkt tevreden om zich heen. „Ik wilde een ge bouw dat veel daglicht binnen laat. Dat maakt het ruimer en opener. Dat effect heb ik ge probeerd te vergroten door er geen gesloten eerste verdie ping op te zetten, maar een ga lerij. Zo houd je contact met het centrale punt beneden en houden de groepen een beetje contact met elkaar." In de kamer van groep vijf op de eerste verdieping laat Piet, één van de gehandicap ten, aan iedereen die belang stelling heeft, zijn dagindeling zien. Er hangen grote flappen aan de muur, voor elke dag één. Bij dinsdag is een foto van een sportschoen opgeplakt. Er naast is een klok getekend die tien uur aanwijst. „Sport" staat er onder. „Ik doe judo en paardrijden," zegt Piet steeds als iemand naar de desbetref fende foto wijst. Iedere groep heeft een apart programma. Sommige onder delen zijn vast, terwijl andere zelf gekozen kunnen worden. Iedereen doet de dingen waar hij of zij goed in is. Dat geld zowel voor sport als voor bij voorbeeld handarbeid. De één. is bezig met een breiwerk, de ander heeft op een groot stuk stevig papier allemaal kroon- kurken geplakt en, daar om heen figuren in allerlei kleuren geschilderd. Annemiek Bakker, hoofd van de Woutershof vindt het vooral gunstig dat er nu meer men sen geplaatst kunnen worden. Eind 1984 stonden er dertig op de wachtlijst en door deze nieuwbouw kan de lijst een. stuk kleiner worden, maar niet opgeheven. „Door de bezuini gingen van het ministerie van WVC hebben we uiteindelijk een kleiner gebouw gekregen dan we wilden hebben. Het re sultaat is nu wel dat we nog steeds een wachtlijst hebben en bovendien alweer een aan vraag tot uitbreiding van de capaciteit hebben ingediend." Annemiek vindt het triest dat er niemand van de ge meente bij de opening is ge weest. Ze waren wel uitgeno digd, maar op het laatste mo ment is er afgebeld. Volgens haar komt dat doordat de Woutershof jarenlang aan het trekken is geweest bij de ge meente omdat ze een beter ge bouw wilden. In 1980 diende de Woutershof een aanvraag voor nieuwe behuizing in. In het ge bouw aan de Joppelaan zakten ze door de vloer. In eerste in stantie bood de gemeente oude schoolgebouwen aan die even eens in slechte staat verkeer den. „Uiteindelijk kregen we toestemming tot nieuwbouw, maar inmiddels had WVC we gens bezuinigingen een bouw- stop ingevoerd." „In 1984 moesten we het ge bouw aan de Joppelaan zelfs een keer ontruimen omdat midden in de winter de olieka chels stuk gingen. We zijn toen tijdelijk verdeeld over dagver blijven in Vlaardihgen en Mon ster. Het was een enorm gedoe allemaal. .Annemiek, ik heb nog wat voor je." Eén van de gehandi capten stapt op haar af, geeft haar twee dikke zoenen en drukt haar een grote bos bloe men in de handen. „Moet je daar op tafel eens kijken," zegt ze. „Bijna alle deelnemers aan het dagverblijf hebben me in de bloemetjes gezet of hebben een tekening gemaakt." Enkele gehandicapten kun nen zich het oude dagverblijf aan de Joppelaan nauwelijks meer herinneren. Als haar ge vraagd wordt wat ze van het oude dagverblijf vond, word Jeanets gezicht één groot vraagteken. „Oude dagver blijf? Hé, wat??" MAANDAG 17 FEBRUAR11986 VLAARDINGEN/SCHIEDAM Twee Nicaraguaanse getuigen van ontvoeringen van kinderen door 'de contra's' in hun land. zijn dinsdag 18 februari in Vlaardingen. Het zijn Belizario Baviia, chef van het Nicara guaanse alfabetiseringspro gramma, en Aurelina Molina van wie een kind is ontvoerd. Ze zijn op doorreis naar Genè- ve, waar ze voor de afdeling Rechten van de Mens van de Wereldraad van Kerken zuilen getuigen. De Vlaardingse werk groep Kerk en Samenleving heeft de reiskosten van de twee Nicaraguanen vrijwel ge heel betaald. Het initiatief om Baviia en Moli na als getuigen naar Genève te sturen kwam van voorzitter Jan ter Laak van Pax Christi Ne derland. Ter Laak ontmoette het tweetal onlangs bij een werkbezoek aan Nicaragua. Hij werd er geconfronteerd met verhalen over de contra's (te genstanders van het Sandinis- tische regime in Nicaragua) die voortdurend kinderen ontvoe ren om het land te intimideren. Na een gesprek met mevrouw Molina heeft Ter Laak tegen Pax Christi gezegd: „Hier moe ten we wat aan doen." Een sleutelprobleem bij de komst van de getuigen vormde het geld voor de vliegtickets 10.000 gulden), inmiddels op gelost door een Inzamelingsac tie van de werkgroep Kerk en Samenleving uit Vlaardingen. De werkgroepleden Han Raeij maekers en Jetty de Jong zul len het bezoek van Molina en Bavila begeleiden. Docent Raeijmaekers voelt zich extra verbonden met de problema tiek van Nicaragua, sinds hij in 1982 op scholengemeenschap Spieringshoek in Schiedam be gon met een Nicaragua-pro ject. Hij behandelde toen uit gebreid het alfabetiseringspro- ces dat in die jaren pas op gang kwam. „Toen 6'/2 jaar geleden het Ni caraguaanse volk werd bevrijd van Somoza, was ongeveer de helft van de bevolking analfa beet," zegt Raeijmaekers. „Nu is dat percentage van 50 te ruggelopen tot 12. De Sandi nisten zijn gaan alfabetiseren volgens de onderwijs-methode van Paulo Freire. Die man zei dat Je pas kan Ieren als het- geen je leert aansluit bij de er varingen en de leefgewoonten van de mensen. Bovendien geldt de methode-Freire als een bevrijdings- en bewust wordingsproces. Het land had de burgeroorlog immers nog maar net achter de rug. Het moest nog hele maal vanaf de grond worden opgebouwd, precies zoals ook ons land na de Tweede We reldoorlog dat moest. De bur gers In Nicaragua moesten nog beginnen aan de ontwikkeling van het land. Via de methode- Freire Is die ontwikkeling met succes, dacht Ik zo be geleid met bewustwording en bevrijding (geestelijk)," aldus Raeijmaekers. Raeijmaekers zegt dat hij bij het schoolproject over de alfa betisering dermate gebiolo geerd raakte van het bevrij dingsonderwijs, dat hij het zelf ging toepassen op Spierings hoek. „Vooral catechese en maatschappijleer lenen zich voor deze methode. Op Spie ringshoek worden deze vakken nu geheel volgens de methode- Freire gegeven." In Nicaragua valt de alfabetise ring onder verantwoordelijk heid van Belizario Bavila, die zijn opdrachten rechtstreeks van de Sandlnistlsche regering krijgt. Volgens Raeijmaekers is het een unieke gelegenheid dat deze onderwijs-topman in Vlaardingen te spreken is. Ver der zijn de twee Nicaraguaanse getuigen deze week te gast In Middelburg (stille tocht), Delft (Studentengemeenschap Delft), Utrecht (Pax Christi) en Am sterdam (Pax Christi). 'Open avond met Aurelina Molina en Belizario Bavila uit Nicaragua' op dinsdag 18 fe bruari om 20.00 uur in de Pni- elkerk in Vlaardingen. Infor matie via Han Raeijmaekers: 010-348880. VLAARDINGEN/SCHIE DAM De volleybalcompeti tie lag de afgelopen week met uitzondering van de eredivisie stil. Voor de twee teams uit de regio stond er echter de eerste ronde van de nationale beker op het programma. Zowel Vlaardingen als Blaakse/VCS hadden daarvoor een derde divisie ploeg uit Brabant geloot. Het klassever- schil was in beide wedstrijden te groot om het de twee clubs moeilijk te maken. Vlaardingen had in Eindho ven tegen VCE/PSV nog de meeste moeite en moest de thuisploeg zelfs de eerste set winst (15—13) laten. In een ijs koude sporthal gaven de Vlaardingers, die niet com pleet waren en bij wie Tony van Brada en Herman Nowee uit het tweede team meespeel den, via 11—15, 4—15 en 2—15 VCE/PSV geen kans meer. Blaakse/VCS was in Breda tegen EKS'73 ook niet compleet, waardoor tweede spelverdeler Edward van de Berg een hele wedstrijd kon spelen. De Schie dammers gaven de Brabantse' ploeg geen moment kans om gevaarlijk te worden. Via de duidelijke cijfers 415. 515 en 915 werd het een 0—3 ze ge. Beide ploegen plaatsten zich derhalve voor de volgende ronde. (Van onze handbalmedewerker) SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN De dames van DWS hebben zo goed als zeker hun I kansen verspeeld voor het SCHIEDAM De Tafelten- nissers van NOAD kunnen weer even opgelucht ademen na de 37 winst die behaald werd bij Sjaardcma. Na twee nederlagen, onder meer tegen het zwak geachte Tempo Team, moesten de zaken weer even recht gezet worden. Jan Simons en Roij Boedhram lie ten zich niet onbetuigd en won nen elk drie enkelspelen. In het team van Sjaardema bood Jansen de meeste tegenstand. Boedhram won van deze oppo nent met 26—24, 18—21 en 19—21. Jan Simons had ook drie games nodig, 21—19, 1821 en 15—21, Jan Lands bergen moest dit keer lelijk af zien en bleef op nul staan. Sa men met Boedhram leverde hij wel een aandeel in de winst in het dubbelspel dat royaal met 16—21 en 8—21 door NOAD gewonnen werd. De Korenbeurs blijft het In de vijfde divisie prima doen. Voor de derde keer in succes sie werd gewonnen. In de beurs werd Gispen uit Culem- borg met 9—1 geklopt. Het eni ge verliespunt moest Barry Kreischen incasseren. Ben van Rijnwoud en Ronald van Kam pen bleven ongeslagen. kampioenschap. In Aalsmeer verloren zij met 12—15 van de club met die naam. Bij rust leidde Aalsmeer, tot voor deze wedstrijd nog samen met DWS aan kop van de ranglijst, al met de duidelijke cijfers 41. Lenie Zandbergen werd na de pauze vanwege drie maal geel uit het veld gezonden. UVG kon geen vuist maken tegen JCV. Een 13—15 neder laag was het gevolg. Welis waar krabbelde UVG na een achterstand tot twee keer toe weer overeind, maar in de slot fase miste het te veel kansen. Hollandiaan werd in Gouda overklast door Vires: 21—9. Bij rust keken de Vlaardingers al tegen een hopeloze 111 ach terstand aan. Het nerveuze HVK liet in de rommelige slotfase van de wedstrijd tegen Snelwiek de winst glippen. Kort voor tijd was de stand nog 10—9 in het voordeel van HVK. Maar met 11—13 bleek sterkste. Snelwiek de De heren van WIK leden een nederlaag (12—14) tegen het in degradatie-gevaar verkerende Animo. Bij rust was Animo al aan de leiding gekomen (7—8) en liep na de pauze verder uit. DWS heeft nog hoop dat het in de derde divisie kan blijven. Het klopte na een boeiende strijd EHC met 21—16. UVG slaagde erin DES aan banden te leggen: 19—17, na een 11—9 ruststand. In de afdeling boekten de da mes van Unitas een 9—10 over winning op HVOS. Valerius verloor met 57 van Spartaan. De heren van Hollandiaan wa ren niet opgewassen tegen kop loper Vires: 20—8. Valerius boekte een monsterzege van 3019 op Oliveo. Unitas ver loor met 21—15 van HVOS en HVK boekte tenslotte een nipte overwinning (12—11) op Tede- ro. SCHIEDAM De 18-Jarige Schiedamse Anneke Sarucco, artiestennaam Cheryl Black, zong vrijdagavond als de En gelse Sadé „Smooth Opera tor" bij de opname van de KRO Play Backshow van Hen ny Hulsman. De jonge zange res kreeg niets dan lof van da vier juryleden, viel overigens niet in de prijzen, maar hoopt na de t.v.-uitzending op 6 april alsnog ontdekt te worden. „Waanzinnig was het, een fan tastische ervaring. Ik was zo zenuwachtig, ik durfde 's avonds haast niet door die deur van dat winkeltje naar binnen toe. Alles zat opeens verkeerd, mijn handschoenen zaten raar. Mijn supporters van clubhuis de Dijk uit de Gorzen hebben me er doorheen gehoi- pen," aldus de enthousiaste J Cheryl/Anneke. Zij woont in Schiedam-zuid en werkte voorneen ais winkel meisje In een groentezaak. Op dit moment zingt ze alleen maar. Zij wordt geholpen door Nico Roosmalen uit Etten-Leur. Zij zong voorheen in diverse disco's, zoals de Vip in Rotter dam en het Schiedamse Car touche. Anneke begon serieus met zin gen toen zij zeventien was. Daarvoor haalde ze het diplo ma van de huishoud- en nijver heidsschool Harghof. „Door gaan, dat is mijn devies. Nu kent niemand mij. Maar daar hoop ik na apri! verandering in te brengen," aldus een opti mistische Anneke.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1