Huiseigenaren in Woudhoek in rep en roer na Maassluizer rijdt mee in Camel Trophy in Australische bush Postbussen een half jaar alleen overdag bereikbaar ■m per Verrips leest voor Mannen slaags om wie voorrang heeft Broersvest en Koemarkt gevaarlijk voor slechtzienden Euro-ambtenaren op de borrel Wegwerpaanstekers gestolen WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Enorme wachtlijsten voor volks tuintjes op de complexen Thurlede en Vijfsluizen blijken na controlë van de volkstuindersverenigin- gën flink geslonken. De gemeente presenteerde verleden maand nog het rapport 'Anders tuinie ren' waarin stond dat 323 Schiedammers op een tuin wachten. In het rapport, gemaakt door de ad viescommissie Volkstuinen onder voorzitterschap van ambtenaar W. C. Hoogerweij, werd gepleit voor meer kleine tuinen zonder huisjes. Drastisch Oud IMISIi Keuze Selectie Veelzijdig V erkeers-coördina- tor Serviceronde Vergaderen PvdA Vara Apartheid HET VRIJE VOLK Schiedam WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 voor volkstuinen is minder dan gedacht SCHIEDAM Ger Verrips is zaterdag te gast op een schrijversavond in het Video- café. In samenhang daarmee is er een tentoonstelling over de auteur in de Bibliotheek aan de Lange Haven. Verrips heeft lang moeten wachten voordat zijn eerste verhaal in druk verscheen. De in 1928 geboren Amsterdam mer begon al op z'n achtiende met schrijven. Het duurde tot 1974 voordat een uitgever daar brood in zag. Vanaf die tijd verschenen romans en korte verhalen. De schrijversavond begint om half tien. Het video café is gevestigd in Theater De Teërstoof. De schrijversavond wordt georganiseerd door de filmclub Schiedam, enkele boekhandels en de bibliotheek. Wethouder C. Zijdeveld overwoog zelfs om interge meentelijke afspraken met buurgemeente Rotterdam te maken om de horden wachten den meer kans te geven. In Rotterdam liggen veel volks tuinen ongebruikt. De Schiedamse lijsten blij ken na controle bijna leeg. Volkstuinvereniging Thurlede heeft zelfs de ledenstop opge heven. Met ingang van zater dag 22 februari kan iedere tuinliefhebber zich inschrijven op het tuincomplex. Van de 135 wachtenden blijken nog maar 35 personen over te zijn. Voor zitter van Thurlede J. J. Lem- son: „Ongeveer 100 mensen bleken geen belangstelling meer te hebben, waren ver huisd of betaalden geen contri butie." De wachtlijst van volkstuin- dersvereniging Vijfsluizen is het afgelopen jaar ook dras- JSQHUCi j tlsch geslonken. 36 bezitters van een tuin met huisje zegden hun huur op. Een ledenstop heeft er bij de vereniging Vijf sluizen nooit bestaan. Sommi ge tuinierders moesten wél vijf jaar op de lijst staan voor ze aan de beurt kwamen. Er ston den volgens de gemeente nog 188 personen op de lijst. „Hoeveel het er nu zijn weet ik niet. Maar het aantal wach tenden is sterk afgenomen. On gelooflijk. wat gebeurt er in hemelsnaam," zeiden wij te gen elkaar. „Dat iedereen het vandaag de dag met minder geld moet doen is volgens ons een van de redenen dat men sen hun volkstuin opgeven. Ook hadden wij nogal wat oudere leden. Bij overlijden van een van de partners wordt vaak de tuin opgezegd. Daar bij komt dat iemand met al leen AOW, die 700 gulden huur, reinigingsrechten en verzeke ringen per jaar moeilijk bij el kaar krijgt," verklaart voorzit ter van de Volkstuindersver- eniging J. Lastdrager. Het volkstuinencomplex Vijfsluizen is groot. Het be staat uit 420 tuinen. De leeftij den van de tuin-eigenaars loopt uiteen. „De geïnteres seerden kwamen zo'n tien en vijf jaar geleden vooral op de volkstuinen af omdat toen ook de campings duurder werden. Daar zaten veel jongeren bij. De meeste huisjes op de tuinen zijn echter oud. Er moet dan een nieuw van ongeveer 12 dui zend gulden worden opgezet of er moet verbouwd worden.- Dat is de mensen te duur," aldus voorzitter J. Lastdrager. Met het project Anders tui nieren wilde de gemeente vooral jongeren de kans geven een tuintje te bewerken. In het rapport wordt gepleit voor een groot aantal stukjes land, waarop geen huisje hoeft te staan, voor jongeren, bejaar den. gehandicapten en mensen die de grond macro biologisch willen bebouwen. Het project Anders tuinieren moet plaats krijgen op een nu nog braak liggend gedempt stuk Poldervaart. De gemeente heeft deze lap grond nog niet overgedragen aan de Volks tuinverenigingen. Schiedam telt op het moment 650 volks tuinen met huisjes en 125 moestuinen met alleen een bergkast. SCHIEDAM Een 50-jarige automobilist is op de Hulpbrug over de Schle aangevallen door een onbekend gebleven man omdat hij deze er niet snel genoeg iangsliet. De brug is slechts breed genoeg voor één auto. Toen de Schiedammer, die voorrang had, de brug op reed, kwam uit tegen overgestelde richting de aanvaller. Op het midden van de brug kwamen de twee wagens tegenover elkaar te staan waarop de bestuurders uitstapten en een woordenwisseling ontstond. De onbekende chauf feur trok de Schiedam mer aan de haren en sloeg hem een paar keer in het gezicht. Hij stapte in zijn auto en reed de grille van de Schiedam mer aan diggelen. Vervol gens reed hij weg. Vol gens een verklaring van het slachtoffer is de aan valler ongeveer 45 jaar oud. Vooral de Koemarkt is gevaarlijk voor blinden en slechtzienden, merkten de wandelaars Goossens Don en Van der Pas (vlnr.). (Foto: Ed Eggermont Adri Reijnhout: "Het is hopelijk een vergissing.' (Foto: Ed Eggermont) (Van een onzer verslaggevers) j SCHIEDAM Huiseigena- j ren in Woudhoek Noord zijn in rep en roer na een brief van de gemeente Schiedam. Uit dit schrijven hebben zij begrepen dat eventuele herziening van i de erfpachttarieven voor hen niet is weggelegd. D'66-raads- i lid Adri Reijnhout is inmiddels j ingeschakeld. Hij brengt de i zaak in schriftelijke vragen aan het college van burge- meester en wethouders onder 5 de aandacht. Al geruime tijd protesteren de huiseigenaren tegen de vol- i gens hen veel te hoge erfpacht j die zij betalen. Tijdens de afge- j lopen begrotingsbehandelingen werd een motie aangenomen l waarin werd aangedrongen op een onderzoek naar de tarie- i ven. Dit onderzoek is op dit moment nog in volle gang. „We zijn bang dat het een tnjcje is," geeft Reijnhout zijn •i bezorgdheid weer. „Het is ho pelijk een misverstand. De mo tie is duidelijk ook van toepas sing op de huidige contracten die tussen gemeente en huis eigenaren zijn afgesloten." In de brief aan de huiseige naren zegt het gemeentebe stuur dat deze „onvoorwaarde lijk" dienen in te stemmen met verhogingen variërend van ruim dertien tot 25 procent. „Is dat een juiste en rechtvaardi ge manier van omgaan met in woners van deze gemeente?" vraagt Reijnhout schriftelijk. De democraat vindt dat er ge wacht moet worden op het on derzoeksrapport. Aan de hand daarvan moet dan bepaald worden of er in Woudhoek meer geld voor erfpacht ge vraagd mag worden. Uit het onderzoek moet ook blijken, hoeveel het de gemeente gaat kosten als verhogingen niet worden doorgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemees ter R. Scheeres doet pogingen om Europese belangstelling te wekken voor Schiedam als je- neverstad. Op zijn initiatief ko- men binnenkort ambtenaren 1 uit alle lidstaten van de EEG naar het Stedelijk Museum voor een receptie. De ambtena- I ren zijn lid van de ad-hoc J werkgroep Gedistilleerde Dranken die door de Raad van i Ministers is ingesteld. De J werkgroep probeert Europese i richtlijnen samen te stellen I waaraan de nationale dranken van de lidstaten te zijner tijd i aan moeten voldoen. De receptie moet als een af- r sluiting dienen van twee dagen vergaderen in Brussel. ,JDe re ceptie is nog niet helemaal rond. Om de ambtenaren naar Nederland te krijgen moet er nog aan alterlei formaliteiten worden voldaan," zegt secreta ris C.F. van der Vlis van het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken. Dit is in Schiedam gevestigd en nauw betrokken bij de organisatie van de receptie. De ongeveer dertig ambte- 'naren zullen worden ontvan gen in het Gedistilleerd Mu seum in de kelder van het Ste delijk. Op het programma staan ook een bezoekje aan een distilleerderij en enkele andere bezienswaardigheden. De ont vangst staat voorlopig gepland voor elf april. aggev LOOT RON DE GRi MAASSLUIS Hoe een op welling iemand aan de andere kant van de wereld kan bren gen. Rob van Leeuwen (27) vulde maanden geleden voor de gein een aanmeldingsbon in voor de jaarlijkse Camel Tro phy. Volgende maand is de Maassluise fysiotherapeut Neerlands hoop in de Noord-- australische bush. Met Jan Bos uit Maartensdijk vormt hij het Nederlandse team dat :het- opheemt tegenï concurren-, tenuit dertien andere landen. Van Leeuwen maakt sinds kort flink de blits met de knal- gele:Landrover, dié hij van de- 'sigarettenfabrikant in bruik leen heeft.',Als Ik 'em ergens parkeer, staan er binnen enke le minuten mensen omheen naar binnen te kijken," zegt hij. „Hij valt op." Met dit effect komt hij tegemoet aan het uit eindelijke doel van de rally. Al vijf keer heeft Camel de aan dacht op zich weten te vesti gen. Eerdere Trophies werden verreden in Brazilië, Sumatra, Nieuw Guinea, Zaïre en Bor neo. De deelnemers aan de Trop hy kunnen op kosten van Ca mel "afzien" in onherberg zaam gebied. Met de speciaal uitgeruste Landrover Ninety moeten zij een route van ruim zestienhonderd kilometer (dui zend mijl) afleggen. Deze voert ondermeer door het ge bergte The Great Dividing en het rivierengebied in het noor den van Australië. De start van de race is op twaalf maart in het plaatsje Cooktown dat slechts vijfhonderd inwoners heeft. Na een uitgebreide adverten tiecampagne kreeg Camel vo rig jaar 24.000 aanmeldingen van Nederlanders die een avontuur wel zagen zitten. Van deze enorme toevloed van aan meldingen bleven uiteindelijk tweehonderd gegadigden over die een eerste selectieweekein- de kregen voorgeschoteld. „Dat was op de Maasvlakte," herinnert Rob van Leeuwen zich zijn eerste meters in de Landrover. „De tests waren pittig, vooral als je het nog nooit gedaan hebt. Behalve terreinrijden en strandrijden werden we ook fysiek getest. We moesten een stuk hardlo pen met gevulde jerrycans." Van Leeuwen belandde In de Rob van Leeuwen maakt de blits met zijn opvallende Landrover. "Ik kan me in elke auto wel goed aanpassen." (Foto: Ed Eggermont) groep van twintig geselecteer den die na het eerste weekein de overbleven. Er volgde een weekeinde in de Ardennen waar onder meer met de Lan drover door de bossen werd gereden. „Na de Ardennen kre gen we een dag op het Eurocir cuit van Valkenswaard. Daar werd het accent van de tests verlegd naar de snelheid. Op een parcours volgespoten met blubber moesten we bochten en slaloms rijden," zegt Van Leeuwen. Het landgoed Eastnor Castle in Engeland fungeerde na Val kenswaard als scherprechter. Gadegeslagen door de eige naar van het landgoed, een En gelse Lord, raasden de overge bleven vijf rallyrijders door de bossen en beekjes. Van Leeuwen plaatste zich uitein delijk bij de eerste twee. „Ik denk dat ik m'n selectie te danken heb aan mijn veel zijdigheid. Ik kan in alles goed meekomen, zonder dat ik er gens in uitblink," zegt Van Leeuwen. Om te beginnen heeft hij als fysiotherapeut geen moeite met de vereiste kennis van EHBO. In de avonduren geeft hij balletles aan examenkandidaten op het Haagse conservatorium. Hij speelde voorheen betaald voet bal bij het Schiedamse SW en is fervent surfer. Hij maakt en ontwerpt zijn eigen surfplan ken. Alleen wat betreft het auto rijden lijkt hij niet noemens waardig af te wijken van de gemiddelde vaderlandse weg gebruiker. „Ik heb alleen in mijn diensttijd wel eens in een Landrover gereden. Ik kan me wel in elke auto bijzonder snel aanpassen. En als ik er een maal in gereden heb, verleer ik dat niet meer. Je kunt het vergelijken met fietsen. Al doe je het acht jaar niet, je stapt er zo weer op," zegt hij. SCHIEDAM De 1000 nieu we roestvrij stalen postbussen in het postkantoor aan de Lan ge Nieuwstraat zijn het ko mende halfjaar onbereikbaar ln het weekeinde, 's avonds en 's nachts. De verbouwing van het postkantoor en de uitbrei ding van het aantal postbussen zijn er de oorzaken van dat moet worden uitgeweken naar een noodgebouwtje aan de overkant van de straat. „We hebben nog geen klach ten ontvangen van postbushou ders. Wij beseffen dat het las tig Is. Maar de verbouwing duurt tot september. Dan is de accommodatie sterk verbe- SCHIEDAM Vier dozen met wegwerpaanstekers ter waarde van zo'n tweeduizend gulden zijn gestolen uit een benzinestation aan de Admi raal ,de Ruyterweg. De daders braken de deur van de winkel open. Onbekenden hebben de kassa van café 't Centrum aan het Broersveld geleegd. Ze gin gen er vandoor met een bedrag van énkele honderden guldens. Ook een hoeveelheid tabaksar tikelen werd meegenomen. De voordeur van het café werd met een valse sleutel geopend. terd. Mochten er voor postbus- eigenaars onoverkomelijke problemen bestaan, dan kan via de chef Bestellingen (tel. 269080 toestel 56) een alterna tief gevonden worden," aldus coördinator verbouwing A. Hendriksen over de tijdelijke verplaatsing van de postbus sen. De 600 oude bronzen postbus sen worden maandag 24 fe bruari van de muur gehaald in de hal van het postkantoor. De bronzen postbussen worden be waard, want er is vraag naar. Vooral bij oude monumentele panden of kantoren zijn deze antieke bussen gewild. De ope ningstijden van de noodruimte met postbussen zijn van maan dag tot en met vrijdag van 7.30 tot 18 uur en op zaterdag van 7.30 tot 12 uur. De Camel Trophy neemt aan de vooravond van het evene ment vrijwel alle vrije week einden van de Maassluizer in beslag. Afgelopen week werd nog "gewoon getraind" in de Belgische Ardennen. „We rij den dan met de Landrover van de weg af het bos in. Niemand die ons ziet. We trainen erop om zo snel mogelijk te rijden onder zo moeilijk mogelijke omstandigheden. Soms zorgen we dat de wagen vast komt te zitten om het vrijkomen te oefenen. We rijden op de bed ding van rivieren en proberen steeds sneller te gaan," be schrijft Van Leeuwen. Voor Rob van Leeuwen is de rally pas echt gaan leven na zijn uiteindelijke selectie ln Engeland. „Het Is als geintje begonnen. Toen ik naar België ging voor de selectie, be schouwde ik dat nog als een leuk weekeind. Sinds Engeland ,is het serieus. Ik wil nu wel graag naar Australië. Ik hoef niet per se te winnen maar ik wil me wel zo goed mogelijk voorbereiden. Ieder mens heeft bepaalde capaciteiten waar hij het mee moet doen. Ik zou het niet leuk vinden als ik verlies door een slechte voorberei ding." Tot die voorbereiding be hoort ook een uitgebreide uit rusting die de deelnemers op kosten van Camel kunnen aan schaffen. Zo nemen Van Leeuwen en Bos een cirkel zaag en een bijl mee waarmee ze een vlot kunnen maken om de rivieren over te komen. Verder is de Landrover uitge rust met een lier om uit de modder te komen en verhoog de luchtinlaten voor de motor. Door dit laatste kan de wagen tot aan de nok toe onder water, zonder dat de motor afslaat. Uit fotomateriaal van voor gangers heeft Van Leeuwen kunnen zien hoe chauffeurs in derdaad tot aan hun middel ln het water achter het stuur zit ten. Gevaarlijk vindt de Maas sluizer zijn onderneming ech ter niet: „Het enige ongeluk dat tot nu toe is gebeurd was een man die zichzelf met een cirkelzaag verwondde. SCHIEDAM De binnenstad van Schiedam Is voor mensen die slechtziend of blind zijn heel moeilijk begaanbaar. Drie vertegenwoordigers uit Schie dam en Vlaardingen van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) kwamen tot deze con clusie na een wandeling door de binnenstad. Vooral de Koe markt en de Broersvest zijn gevaarlijk. Eén van de drie wandelaars is de heer Goossens. Hij is slechtziend en woont in Schie dam. „Er zijn op de Koemarkt veel punten waar je je nek kunt breken." Hij liet zien dat één van de tramhuisjes op de Koe markt aan de kant van de Oranjestraat heel slecht te be reiken is. „Vlak voor de tram halte staat midden op de stoep een winkeltje waar strippen kaarten verkocht worden. Daar heb ik me al een paar keer een buil gestoten. Viak achter het tramhuisje staat de haltepaal. Die staat zo vlak achter het winkeltje dat je daar ook te genop botst. Joop van der Pas uit Vlaardin gen is vóór deze wandeling al - eens op de Koemarkt geweest. „Ik was heel blij toen ik de overkant eindelijk gehaald had", vertelt hij. „Ik moest van de Broersvest naar de Passage en daarvoor moest Ik overste ken. Al het verkeer van de Oranjestraat komt de hoek om en maakt bij de oversteek plaats net een beetje vaart. Bij de zebra die er ligt, staan geen rateltikkers, dus dat betekent lang wachten en heel voorzich tig oversteken. Ik begon me bij het oversteken op een gegeven moment af te vragen waar de stoep bleef. Ineens werd er heel hard ge beid en stond de tram vlak voor mijn neus. Er was geen stoeprand waaraan ik kon zien dat ik op de trambaan was." Op de desbetreffende plek, laat Joop zien dat de stoep aan de overkant bij de Passa ge zo in de trambaan over loopt. „Dat is voor mensen in een rolstoel wel makkelijk, maar Ik loop zo de trambaan op," zegt hij. J Don, de derde wandelaar, is slechtziend en verkeerscoör- dinator Schiedam en Vlaardin gen van de NVBS. Hij heeft de gemeente.een tijd geleden be naderd over deze problemen. Hij heeft met een aantal men sen van Gemeentewerken de Koemarkt en Broersvest beke ken. „Ik heb ze plaatsen aan gewezen waar de moeilijkhe-, den liggen. Waarschijnlijk wordt het meegenomen als dé Koemarkt en Broersvest voor de tweede keer bekeken wor den." Op vrij veel plaatsen op en rond de Koemarkt zijn geen stoepranden. Dat is gedaan ten behoeve van de rolstoelge bruikers. Blinden en slechtr,.,. zienden lopen daardoor het ri sico om ongemerkt de straat op te raken. „De voorzieningen voor rolstoelers zijn stan- daard", zegt J. van der Vlist,' verkeersdeskundlge van de ge meente Schiedam. „Het Is voor ons vrijwel onmogelijk om re kening te houden met ieder- een. We proberen dat wel zo veel mogelijk. Ook omdat ach teraf voorzieningen aanleggen altijd duurder is dan wanneer je het meteen doet bij de bouw. Het is bij de Gemeente vanzelf sprekend dat er bij verbouw of nieuwbouw van een plein of straat afritten voor rolstoelers gemaakt wordèri. Blinden héb ben een stoeprand Juist nodig. Daardoor merken ze of ze bij voorbeeld de straat op gaan. Dat probleem kan denk ik al leen maar opgelost worden als de betreffende belangenorga nisaties zoveel mogelijk aan de bel trekken bij ons". De gemeente gaat binnenkort een soort van „serviceronde" maken op de Koemarkt en Broersvest. Dan proberen we alle klachten en vragen mee te nemen." Don vermoedt dat de gemeen te minder rekening houdt met visueel gehandicapten omdat ze veel minder opvallen dan-": mensen in een rolstoel. „Ik ben zelf slechtziend en Ik loop niet met een witte stok", zegt hij;' „Ik zie net te goed om profijt te hebben van zo'n stok. Maar gevolg is wel dat mensen het vaak niet merken. Een rolstoel is duidelijk. Iemand met een handicap wordt meestal geassocieerd met iemand in een rolstoel. Je moet dus eerst duidelijk ma- ken dat er ook mensen zijn die niet of slecht kunnen zien. Dal is een van de redenen dat Ik met nog een groepje mensen een voorllchtingsactie op lage re scholen in Vlaardingen ben gestart. Mensen realiseren zich vaak niet dat er ook mensen op de wereld rondlopen die een handicap hebben." ortaf De stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie geeft vanaf vrijdag 28 februari een cursus Aktief Vergaderen. De lessen zijn bedoeld voor vrouwen die ais vrijwilligster werken In ouderraden, club- en buurthuizen en verenigingen. De cursus bestaat uit 8 och tenden van 9 tot 11 uur. De kosten bedragen 25,- voor.de hele cursus, inclusief lesmate riaal. Er is kinderopvang gere geld. De lessen worden gege ven In het vrouwenontmoe tingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62, tel. 734545. De eerste twintig PvdA-kandi- daten presenteren zich zater dag 22 februari in het Sociaal- Educatief Centrum Migranten 't Parkweg, Parkweg 195, aan de Marokkaanse bewoners van Schiedam. Lijstaanvoerder Gé Brouwer en burgemeester drs. R. Scheeres spreken de Ma rokkanen toe. Een Marokkaan se muziekgroep verzorgt de muzikale omlijsting. Aanvang 20 uur. Leden van de Vara uit het Wa terweggebied kunnen maan dag 17 maart doopnamen bij wonen van het televisiepro- l gramma Den Haag Morgen van Marjolljn Uitzinger. Belangstel lenden kunnen zich tot 1 maart opgeven bij Vara-secretaris i Gre Lucardie, tel. s 01899-14068. Aan het bezoek zijn geen kosten verbonden. Groepsvervoer van en naar dé opnamestudio in Hilversum kost/5,- per persoon. In Vlaardingen wordt de lande lijke actie "Steunt uw geld apartheid?" 'gecoördineerd door een werkgroep, waarin verschillende actiegroepen zit ting hebben. Betrokken zijn onder meer Han Raeijmaekers (Kerk en Samenleving), David de Beer (werkgroep Kalrosjën Tineke Wijnberg. De actie heeft als doel de Nederlandse bevolking erop te wijzen dat haar geld bij de aankoop van bepaalde produkten apartheid i kan steunen. De Werkgroep uit Vlaardingen neemt tevens deel aan de 'Startmanifestatie' In Utrecht op zaterdag 22 februa ri. De actie wordt gesteund - V met de uitgave van een krant. Voor Informatie: 010-348880- i 340078:350155.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1