schiedam 'Goed opgeleide vakman kan nog steeds weit vinden' 't Nieuwe Schiedam begraaft de Quibus 4 Moeizaam begin senioren orkest 'olitiek lorum in De Blauwe Brug Kortaf Ger Verrips aanhoren Is een verademing Marokko als lappenland Damestas weg 1 Kettingzaag terug waÊÊmÊËËÊÊmËÊmmmi ggjl||r (Van een onzer verslaggevers) .-SCHIEDAM De gemeente houdt zich niet aan haar afspraken over de bewonersdeskundigen. Dit verwijt maken de Schiedamse bewonersverenigin- gén bet college van burgemeester en wethouders. De' gemeente wacht volgens de verenigingen veel tejlang met een rapportage over het werk van de deskundigen. Aan de hand daarvan moet de ge- rfléenteraad beslissen of de deskundigen aan het werk blijven of niet. Toezeggingen 1 Vijf gulden WS Frisse aanpak Dames eerst HÉ - VPSJE VOLK Sf- verenigingen: gemeente wacht te lang «Op 1 augustus loopt een eonetract af dat de gemeente heeft met twee bewonersdes- kundlgen Bert van Kan en Ja- ques Freier en met de plan- winkel in Delft. Met een subsi- diê^van -honderd procent van de "provincie werden de bewo nersdeskundigen vier jaar ge leden aangenomen. De subsi die 'daalde eik jaar met 25 pro cent. Vanaf 1 augustus moet de gemeente voor alle kosten op draaien. In een brandbrief aan het college wijzen de bewonersver- enigtagen bij monde van Hans Coster uit West op toezeggin gen die ambtenaren van de dienst Openbare Werken zou den hebben gedaan. De des kundigen vallen onder deze dienst. Volgens Coster zou het evaluatierapport al in de ge meenteraadsvergadering van deze maand besproken wor den. „Ook de begrotingsbehan deling in november vorig jaar werd als tijdstip genoemd, er moest immers geld gereser veerd worden," aldus Coster namens de verenigingen. „Dat de procedure nogal uitloopt verontrust ons." Volgens wethouder Chris Zijdeveld, die de post stadsver nieuwing onlangs van de ver trokken Cor van Tilborg over nam, is er geen reden voor die onrust. „Aan het feit dat er nog geen rapport is, kan geen enke le conclusie worden verbon den," vindt de wethouder. „Wij hebben in principe tot 1 augus tus de tijd om met een rapport te komen. Mijn voorganger heeft alles op alles gezet om zoveel mogelijk zaken voor zijn vertrek te regelen. Ik denk dat het een kwestie van priori teiten was dat het rapport er nu nog niet is." In december hebben de be- SCHIEDAM De fusie van de Technische School voor Schiedam en omstreken en de Hargahof (huishoud onder wijs) in 1984 heeft tot nu toe nauwelijks invloed gehad op de beroepskeuze van de leer lingen. De jongens staan nog steeds achter de draaibank, de meisjes achter het fornuis. Maar volgens directeur Nico van Vierzen blijft dat niet zo. ,4k verwacht echt, dat daar over een aantal jaren toch wat verandering in komt," zegt hij. Van Vierzen ziet al signalen. .Men gaat anders denken. Vobrheen vonden de jongens het echt gek om te koken. Dat doen jongens toch niet, zeiden ze. Nu wordt het als vrij nor maal ervaren, nu kijken ze er naar uit. Hetzelfde verhaal geldt voor de meisjeskant," vertelt hij. Op de nog niet roldoorbre- Jcende beroepskeuze Is één uit zondering. De traditionele jon- genk-schilderafdeling scoort wé) goed bij de meisjes. „Voor hen' is dat een leuke vooroplei ding voor een baan in de recla mewereld," aldus Van Vierzen. Op de andere technische afde lingen blijft het aantal meisjes vrij constant: het schommelt tt&neh drie en acht. In omge keerde richting is nog minder beweging. „Ik moet zeggen: he laas. Het gebeurt nog niet zo vaak, dat jongens de verzor ging ingaan," zegt hij. De scholen, die sinds de fusie door het leven gaan ais Ter Schie, scholengemeenschap voor- LTO-LHNO-ITO, hielden zaterdag een Open Dag om ba sisschoolleerlingen (en hun ouders) de gelegenheid te ge- vèn zich een beeld te vormen van him toekomst. Een ten toonstelling, groepslessen en voorlichtingsmateriaal hielpen daarbij een handje. In het bouwtechniek lokaal hield leraar C.P. Nomen een vurig pleidooi voor zijn win keltje. Want het beeld, dat de bouw wordt geteisterd door een massale werkloosheid, klopt niet volgens hem. ,JDe mensen lezen in de kranten, dat de bouw maar niet aan trekt en dan denken ze: daar 'moet je niet zijn. Maar we ko men nu al leerlingen tekort. De goed opgeleide vakman kan SCHIEDAM Een onbeken de yrouw van ongeveer 24 jaar heeft vrijdagmiddag In een koffieshop aan de Hoogstraat een damestas ontvreemd van een bezoekster. De tas bevatte .naast Eurocheques en pasje, een portemonnee met onge veer tweehonderd gulden, autopapieren en persoonlijke bezittingen waaronder een vul pen van driehonderd gulden. Zaterdagochtend werd in Rot terdam een verdachte aacgc houden die probeerde één van der cheques te verzilveren bij cah veatlglng van een grens- nog steeds werk vinden," ver telt hij. Dat de media beroeps- en vakopleidingkeuze sterk beïn vloeden staat voor hem als een paal boven water. „Onze elek- tro opleidingen lopen gemak kelijk vol. In de informatica is een goede boterham te verdie nen, denken de mensen. Het is zelfs al zo, dat we niet eens al le aanmeldingen kunnen plaat sen," aldus Nomen. wonersdeskundigen met amb tenaren van Openbare Werken gesproken over hun werk, de bestaande knelpunten en wen sen. Ook zijn er gesprekken ge weest met vertegenwoordigers van bewonersverenigingen en de projectteams. Volgens Bert van Kan hebben zowel de ver enigingen als de projectteams een gunstig beeld geschetst van de geleverde arbeid. „We zijn nu al driekwart jaar bezig met dat rapport. We zijn onge rust ten aanzien van de duide lijkheid die alsmaar uitblijft." De bewonersdeskundigen werden eind jaren zeventig aangesteld als tegenwicht voor de deskundigheid bij de ge meente. Door hun komst hoef den de bewonersverenigingen niet alleen af te gaan op het oordeel van ambtenaren. Ook werd de communicatie met de gemeente verbeterd. „In andere gemeenten in Ne derland zijn de contracten met deskundigen al afgelopen. In de meeste gevallen werden de deskundigen verder betaald door de gemeente," weet Van Kan. Hij is voor dertig uur per week bezig in West. Freier heeft een halve baan en werkt in Oost. De plan winkel ver deelt bij elkaar vijftig uur over de oude wijken. Als de gemeen te besluit de contracten te ver lengen kost dat ongeveer twee ton per jaar. Sr» v Jongerencafê Quibus' aan de Lange Haven bestaat niet meer. Elf jaar na de opening werd het gister avond geheel in de Quibustraditie op ludieke wijze ten grave gedragen. Dat gebeurde op de ijs van de van de Lange Haven, voor het café, waar vele oude en nieuwe stamgasten met bran dende toortsen een baar met etalagepop in vlammen zagen opgaan. "De eerste -Sgnejatie van het nieuwe Schiedam", zoals journalist historicus Han van der Horst de oude stamgasten in een lijkre de noemde, waren volgens hem klein burgers geworden, die banen hebben ge nomen en degelijk zijn geworden zo interpreteerde hij de sluiting van het café. Op de foto (Ed Eggermont) arri veert de lijkstoet met baar bij de brandstapel. SCHIEDAM Het senioren orkest in wijkcentrum De Er ker komt moeizaam van de grond. Twee weken na de eer ste publicaties over het orkest hebben zich slechts twee be jaarde muzikanten aangemeld. "We gaan pas van start als er vier of vijf mensen zijn. Dat is genoeg voor een orkest. We kunnen dat zelf aanvullen," zegt Theo Kemna van De Er ker. De beheerder van het wijkcentrum is niet uit het veld geslagen door de tot nu toe geringe animo. "Er is een duidelijke behoef te," denkt Kemna. "Er zijn heel wat ouderen die vroeger muziek hebben beoefend en daar uit nood mee zijn gestopt. Kennissen zijn overleden waar ze vroeger mee speelden bij voorbeeld. Ouderen die vroe ger muziek maakten, moeten dat blijven doen." Als het Erkerorkest er inder daad komt, zal dat meteen het tweede seniorenorkest in de re gio zijn. Al enige tijd maakt een dergelijke muziekgroep van de Streekmuziekschool fu rore in bejaardentehuizen en andere gelegenheden. "Ook het sociaal cultureel werk heeft het recht zoiets op te richten," vindt Kemna. "We doen het een stuk goedkoper dan de mu ziekschool en dat mag wel in een wijk als Schiedam West." Deelname aan het orkest kost in De Erker vijf gulden per maand. Voor dat geld krij gen de ouderen wekelijks op vrijdag les van Jan Steenber gen, een gediplomeerd muziek leraar. Onder leiding van me vrouw Van Pelt wordt ook ge probeerd om een seniorenkoor op poten te zetten. De belde muziekgroepen zullen gaan op treden In bejaardentehuizen en op bijeenkomsten van ouderen. Zodra er genoeg aanmeldingen voor beide groepen zijn, wordt er volgens Kemna begonnen met de repetities. VLAARDINGEN - Een jaar geleden gestolen kettingzaag is weer terecht. De politie kwam de zaag op .hel spoor, toenzijzaterdagmiddagóp'' "de watersportweg twee mannen uit Maassluis aanhield, die be- ,zig waren twee kubieke meter 'gtezaagd hout op een aanhang- wagen te laden. Eén van de twee Is In verzekerde bewaring gesteld. Twee andere mannen wer den door de politie vrijdag nacht aangehouden, nadat zij van een winkel aan de Schie- damsweg de ruit hadden inge slagen en enkele boeken uit de etalage hadden ontvreemd. MAANDAG 24 FEBRUAR11986 Door DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM CDA-lijst trekker Siem Rosman maakte de dodelijkste opmerking, vrij- dagavnd tijdens een politiek forum in wijkcentrum De Blauwe Brug. Vier jaar gele den verruilde hij de gemeente politiek voor Rijnmond. Nadat gepraat was over Zestienho ven, het woonwagenkamp en het nog niet gebouwde Open Jongeren Centrum stelde hij fijntjes vast: "Ik merk, dat ik alle problemen, die ik in 1982 heb achtergelaten, weer aan tref." De Blauwe Brug had beter één avond omgedoopt kunnen worden in De Lauwe Brug. Want wat een politiek forum over Schiedam-Noord had moeten worden voor de bewo ners van dat stadsdeel, was een politiek onderonsje, een koffiekransje voor 'the happy few', die de taal spreken van 'afwegen', 'kernbegrippen', 'de handen ineen slaan* en 'haal baar'. Het haul zo mooi kunnen zijn. Gespreksleider en oud-wethou der Cor van Tilborg sprak In zijn welkomswoord over "een bijzonder nuttig initiatief' van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord. Op elke stoel lag het vier pagina's tel lende programma van nieuw komer Gemeente-Belangen (lijst 8). Achter In de zaal had den PvdA, CPN en PPR/PSP hun verkiezingspropaganda uitgestald. Op de eerste rij zaten enkele PvdA'ers, waaronder wethou der Chris Zijdeveld en de raadsleden Joop de Jong en Hans van Kleef. Drie rijen erachter bereidde WD-lljst- trekker Gerard Verhulsdonk zich driftig pennend voor op de strijd. Truus de Nijs, tweede op de PvdA-lijst, en WD-wet- houder Luub Hafkamp hadden zich samen warm gedraaid bij de koffie. En de ongediscipli neerde hond van een plaatselij ke verslaggever verleidde Ma rl Dingenouts, voorlichter bij de Openbare Nutsbedrijven, zelfs tot een grapje. "Van wel ke partij is die hond?" Nadat "Oh Marie" was ver stomd, gezongen en gespeeld door twee stoere knapen met veel brillcream ln hun gelokte kapsel, begonnen de politici ""-"v. Het forum. V.l.n.r. Wim Schenkelaars, Bart de Leede, Luub Hafkamp, Cor van Til borg, Truus de Nijs, Siem Bosman, Ulfert Bruseker en Adri Reijnhout. (Foto Roel UlJrCStTCLj achter de tafel uit te leggen, waarom hun partij 'het beste is wat Schiedam kan krijgen of wensen' (woorden van Van Til borg). Intussen vermaakten enkele Noord-jongeren zich bij de verrijdbare garderobe met de partijloze hond, die ze bier viltjes lieten apporteren. Truus de Nijs, zittend achter een grote poster, vertelde dat zij "om vijf over zes" die avond het verzoek had gekre gen haar ziek geworden lijst trekker Gé Brouwer te vervan gen. "Uiteraard doe ik dat met veel plezier, maar ik heb me daardoor niet voor honderd percent kunnen voorbereiden", aldus de vertegenwoordigster van de partij, die achterin ln de zaal stickers had liggen met de tekst "Een goede raad: kies een vrouw," Siem Rosman ("Ja, bedankt, voorzitter", nadat hij het woord had gekregen) pleitte voor een frisse aanpak. Zittend achter de kleinste poster van het forum, zuchtte hij: "Wij zit ten in een moeilijke tijd. De stad moet leefkwaliteit hebben, maar dat valt niet mee." Luub Hafkamp had het over liberale uitgangspunten en Ul fert Bruseker (CPN) betoogde, dat zijn partij 'ook na de ver kiezingen' duidelijk zal zijn. Bart de Leede (PSP/PPR) noemde als 'issue' (spreek uit isjoe) het autovrij maken van de binnenstad, "om maar eens een knuppel in het hoenderhok te gooien. Adri Reijnhout (D66), met een poster even groot als die van de PvdA, zei dat D66 de afgelopen jaren ge tracht had om een zo recht vaardig mogelijke politiek te voeren "in deze tijd van bczul- niglngen." Daarna Wim Schenkelaars met zachte 'g', grote vlinder- strik, grijs haar en fraaie snor. "Een stad met tevreden inwo ners is een goede stad", zo lichtte hij een tipje van de sluier van Gemeente-Belangen op. Hij pleitte voor een schoon Schiedam en een totale ver nieuwing van het erfpachtstel sel. En daarmee was het kennis makingsrondje voorbij en nam Van Tilborg weer de micro foon ter hand. "Ik zou willen voorstellen, dat U eerst als zaal reageert." Partijgenoot Verhulsdonk gooide Zestienho ven ln het midden. "Wie er na tuurlijk gelijk heeft, is heel simpel: dat is de Partij van de Arbeid", antwoordde Truus de Nijs. Na Zestienhoven kwam het woonwagenkamp, een onder werp altijd goed voor strijd, maar niet voor oplossingen. Van Tilborg schoof de micro foon weer door naar Truus de Nijs. 'Dames eerst, zo ouder wets ben ik nog wel." Luub Hafkamp gaf de rijksoverheid de schuld en Adri Reijnnout de andere politieke partijen. Rosman deed een duit ln het zakje met: "Het zou bjzonder verstandig zijn als de raad de handen ineen sloeg om dit pro bleem tot een oplossing te brengen", Bart de Leede schudde zijn hoofd met "nou, nou, nou", Wim Schenkelaars pleitte voor een "snelle oplos sing van dit probleem" en Ul fert Bruseker vatte de discus sie kort en bondig samen door tegen Hafkamp te zeggen: "U heeft vier Jaar niets gedaan, dat is het punt." Eén van de bierviltjes-jonge ren wilde nu wel eens weten wanneer er een Open Jongeren Centrum in Schiedam-Noord komt. "Ook hier geldt, dat er zo snel mogelijk gehandeld moet worden", vond Adri Reijnhout. Maar Hafkamp had er toch een zwaar hoofd in. dan zou het zo kunnen zijn, dat het haalbaar is ...zitten een heleboel kanten aan tegen een heleboel problemen aanlo pen allerlei regels aldus de wethouder, waarop een an dere vragensteller die zich ln discussie had gemengd, be sloot met 'Dank u." En weer schoof het bevrij dend pauze-kopje-koffle een stukje op toen de volgende vra gensteller wilde weten of de politiek wel aan Schiedam- Noord denkt. Natuurlijk deed de politiek dat. Om dat te be wijzen stelde Adri Rijnhout zelfs voor om ln de Blauwe Brug te vergaderen. "Al han gen hier geen kroonluchters." Zo keuvelden de politici door, redden enkele actieve wijkbewoners de avond, sloeg Verhulsdonk aan de bar van het wijkcentrum snel drie bor rels naar binnen, Het PvdA- raadsltd Wim Oomen de gehe le discussie koud en praatte hij met D86-er Michel Houtman aan dezelfde bar, reed tramlijn 1 langs het wijkgebouw van 6 miljoen gulden, was het buiten bitterkoud en poseerden de twee brillcream-boy s in dc pauze voor de forumtafel zodat de verslaggever met de hond tenminste toch nog een leuk plaatje had bij zijn verhaal. Centrum De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum houdt woensdag 28 februari haar jaarlijkse ledenvergadering in zaal Beatrix, Lange Kerkstraat. Na de pauze kunnen centrum bewoners vragen stellen aan afgevaardigden van PvdA, CDA, VVD, D66, PPR/PSP en CPN. De bijeenkomst begint om 20 uur. Schuttersveld Maandag 24 februari geven medewerkers van het Gemeen telijk Woningbeheer en archi tect Dennis Lems een toelich ting op het bouwplan van 92 woningen aan het Schutters veld. Het definitieve plan is nu klaar. Het plan, de tekeningen en een maquette zijn na 19.30 uur te zien. De bijeenkomst voor belangstellenden en toe komstige bewoners wordt ge houden in wijkcentrum Nieuw- land, Wibautplein 165. Drie landen tocht De vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft een achtdaagse culturele reis geor ganiseerd. Deze Drie landen tocht brengt de kunstliefheb bers naar Keulen, Straatsburg en Turnhout. De reis is van 27. a mei tot en met 3 juni. Inschrijf - ven voor 3 maart aanstaande,, bij P. Zuidgeest, tel. 264438.^, Kosten deelname 815,-- per persoon voor leden. Ger Verrips: „Intellectuele schrijvers geven door. woordgebruik irritaties." Foto Ed Eggermont SCHIEDAM Zijn stem stokt heel even. Over het halve bril letje kijkt hij de zaal in, bladert langzaam door het boek waar uit hij voorleest, zucht en mompelt: „Ach, iaat ik maar verder gaan". Start opnieuw en zegt geamuseerd: „De stilte wordt pijnlijk". Een glimlach golft door de twintig aanwezi- genopde vierde schrijvers avond in het Videocafé, geves tigd in gebouw de Teerstoof. Ger Verrips was zaterdag avond met de trein uit Amster dam gekomen om hen die kou en sneeuw hadden getrot seerd, verslag te doen van zijn opvattingen over het schrij versschap. Een schrijversschap dat hij het liefst in de ochtend uren en vlak voor de Inleverda tum van uitgever of opdracht gever beoefent. Ai op achttienjarige leeftijd wist Verrips, na het zien van een aantal toneelvoorstellingen in de Stadsschouwburg, dat hij schrijver wilde worden. Een niet alledaags verlangen voor een man die afkomstig is uit een streng protestants milieu waar hooguit vier boeken, en dan nog gekregen, in de pronkkast stonden. Verrips werd, volgens eigen zeggen, een realistisch schrij ver. De hoofdpersonen moch ten vrolijk of depressief zijn maar wel altijd gezet in de so ciale context waar zijn proza of drama in afspeelt. Die vrijheid wenst hij ais schrijver te be houden. Ger Verrips Is een uiterst aima bel en aandachtig luisterende man. In tegenstelling tot de vo rige gast in het Videocafé, Lévi Weemoedt speelt hij niet op de zaal. Zijn optreden is wars van cynisme, grappen of lachwek kende anecdotes. Helder formulerend en ingaand op alle vragen-'van zijn publiek» wist hij een Iéder te boeien.' Vooral zijn inleiding, waarin hij de veranderende werkwijze van een prozaschrijver memo reerde, is een essay waard. Kerngedachte in het verhaal Is dat onder druk van de audiovi suele media de prozaschrijver meer tijd en aandacht kan en moet geven aan de innerlijke spanningen van de hoofdper sonen. Ger Verrips aanhoren is een verademing. Eenvoud is zijn handelsmerk. Een eenvoud waar hij te allen tijde achter staat, zonder dat het zeif3 de schijn van hoogmoed in ziefwr- heeft. -C' „Ik behoor tot die schrijvers-- die iang nadenken, veel schnj-r ven en veel weggooien, zondej^ dat de essentie aangetast t wordt. Intellectuele schrijvers geven door hun woordgebruik irritaties, al moet je die moei lijkheden niet uit de weg gaan." De Schiedamse Boekverko pers, de Openbare Bibliotheek en het Videocafè hebben een warme keuze gemaakt met de ze, ten onrechte, vrij onbeken de schrijver. Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Met een groepsexpositle van realisti sche kunstenaars probeert ga lerie De Duig de ongekend ho ge bezoekersaantallen van de vorige tentoonstelling te eve naren. Deze had als centraal thema de Schiedamse Gusto- werf. Zo'n gemene deler Is bij de huidige expositie niet aan wezig, maar wel valt op dat de realisten bijna allen een bijzon dere voorliefde voor de natuur koesteren. Deelnemers aan de groepsexpositie zijn: Marten Molema, Cor Maarleveld, Mar griet van der Poel, Margriet Wehrmeyer, Aad Hofman en Dik Kats. Al deze kunstenaars hebben al eerder in galerie De Duig geëxposeerd. Na een val zag Marten Mofema zijn carrière als balletdanser op de klippen lopen. Hij stortte zich op het tekenen en expo seert deze keer vier potloodte keningen. In een verfijnde techniek laat hij vooral het ver val van plantaardige elementen zien, zoals een gedroogd stuk mos of een aangevreten zu- ringblad. De Vlaardinger Cor Maarleveld maakte een aantal felgetinte pasteltekeningen. Hij houdt zich voornamelijk bezig met het portretteren van dieren. Margriet van der Poel werkte aanvankelijk abstrakt maar heeft zich in de loop der tijd steeds meer tot het realisme gewend. Hierdoor zijn In haar werk toch nog duidelijk een aantal abstrakte elementen te ontdekken zoals de strakke vlakindeling en het sobere kleurgebruik. Meest indrukwekkend op de expositie is het werk van Mar- t griet Wehrmeyer. Haar kleur- i potloodtekeningen zijn een goed voorbeeld van het feit dal nauwgezet realisme niet hoeft te ontaarden in een overdaad I aan details. De inspiratie voor - deze tekeningen deed Margriet' Wehrmeyer op tijdens een va- 'f kantle in Marokko waar zij on- der meer onder de Bedouinen vertoefde. Marokko noemt z!j< een "lappenland". De mensen zijn gekleed in lappen, overal, hangen lappen, men woont zelfs in lappen. Hoe dat eruit., ziet, kan men zien op de - 1 prachtige tekeningen van Mar griet Wehrmeyer in de Duig. Aad Hofman en Dik Kats, te-'e vens eigenaars van De Dulg,,i s tonen op deze groepstentoon-1 stelling hun recentste werk. Het magisch realisme van bei- de kunstenaars is bij Aad Hot- 5 man verwerkt in vervallen pari-> den met gebrokkelde bakste nen en afgebladderde verf. Dik Kats maakt schilderijen waarin grote berenklauwen en vaak ook uilen de hoofdrol speten. Door de lichtval ontstaat in de ze taferelen een bijna surrea listische sfeer. Groepstentoonstelling, tot 12 april, in galerie De Duig, Landatraat 29, Vlaardingen. Geopend: do., vr„ zat. van 13.30 -16.30 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1