16 I m Lintje voor Tuuk Brandersfeesten: Lange Haven doet dit jaar ook mee Socialisten van t eerste uur vieren verjaardag PvdA Kameleonschool rijdt eigen el [stedentocht Van de Berg bestookt sauna met politie Kortaf Anneke: 'Ik ben geen tweede Sade' Model reddingboot voor reddlngmuseum Renovatie-subsidie Cuypers-toren Twee keer inbraak Brandstichter is te snel Tas weg s$g U WS j (SCHIEDAM Het einde van het al jaren sle pende St. Josef drama lijkt in zicht. Vanavond ver deren vertegenwoordigers van de SSSW met de bewoners van 213 verkeerd gerenoveerde huizen oyer een grote opknapbeurt. De werkmaatschap pij van vijf Schiedamse woningbouwverenigingen wil in mei beginnen met de werkzaamheden. De bbwoners hebben al jaren te kampen met enorme vochtafzettingen op ramen en kozijnen. De kruip- kelders staan onder water. Medewerking F SCHIEDAM Miep Drukker, professor Sanders, Truus Ver weif Piet Smit, ze waren er bijna allemaal gistermiddag in de Tender. Socialisten van het eerste uur vierden daar verrassend massaal het veertigjarig bestaan van de politieke partij en tegelijk het jubileum van hun lidmaatschap van de rode familie. Van de on geveer negentig Schiedammers die veertig jaar lid zijn, kwamen er ongeveer zestig naar het theatercafé van Passage. Nostalgie vierde hoogtij in de bijeenkomst die door in totaal meer dan 100 mensen werd bezocht. Op aan wijzingen van Arie Slager vun het NIVON-orkest, kwam aanvankelijk wat schuchter maar later enthou siast een ouderwetse samenzang op gang. Broeders verheft u ter vrijheid, Des gedachten zijn vrij, Uit der dagen grauwen zorgen en natuurlijk als klapstuk de Internationale werden uit volle borst meegezongen. Ook door mensen als burgemeester Remter Scheeres en partijvoorzitter Ruurd van der Veer. De laatste roemde in een korte toespraak de strijd die de „oudjes, maar zo wil ik jullie niet noemen" in het verleden heb ben geleverd. „U bent de mensen die er in 1945 hard tegenaan zijn gegaan en nu tientallen jaren strijd achter de rug heb ben. U vormt de basis van de partij die het socialisme door moet geven aan de jongeren," vond Van der Veer. Tweede-Kamerlid Frans Moor viel met zijn rede over landelijke politiek wat uit de toon. De politicus vond het wel „leuker dan in Den Haag" waar enkele weken geleden de landelijke verjaardag van de PvdA werd gevierd. Vervolgens repte de socialist over de plannen die zijn partij heeft voor de periode na de verkiezingen en gaf hij kritiek op het huidige kabinetsbeleid. De jubilarissen ontvingen van Van der Veer een exemplaar van het boek Veertig jaar Partij van de Arbeid dat is geschreven door Anet Bleich. De afwezi ge jubilarissen krijgen er een toegestuurd. Descholie ren van de Kameleon konden bijna geen genoeg krijgen van hun eigen elfsteden tocht. Har- lingen was één van de elf stempel- plaatsen op de Nieuwe Haven, (fo to: Ed Eg- germont) Zelfverdediging Playbackshow Buslijn *!- Anneke Sarucco: „Nu moet ik nog ontdekt worden, hè." (Foto: Ed Eggermont) HET VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 2# FEBRUAR11986 Einde van St. Jozef- f drama komt in zicht ,In de bijeenkomst in wijk centrum de Erker kunnen de bewbners hun kritiek kwijt op de lijst van maatregelen die de SSS.W tn de huizen wil nemen. De, belangrijkste zijn isolatie vahjde vloeren en een nieuw ventilatiesysteem. Een algehe le vervanging van de kozijnen ontbreekt tot teleurstelling van de bewonersvereniging. ("We zijn het eens met de rest van de maatregelen maar nieuwe kozijnen zijn gewoon nodig," zegt Bert. van Kan, de bevVonersdeskundige in West. Juist de kozijnen, die een zoge noemde warmtebrug missen, zorgen voor het condens. Tij dens de vorstperiode vorig jdar vroren de ramen en deur hierdoor dicht. Dit jaar vriest het "droog" en hebben de be woners minder last. In de lijst vernieuwingen rept-de SSSW over vijftien pro cent van de kozijnen die ver vangen worden door houten sponningen. Voïgens de bewo nersvereniging komt dat neer op slechts één nieuw kozijn per huis.""De bewoners hebben hun teleurstelling daarover niet on der stoelen of banken gestoken. Het vernieuwingsplan van de SCHIEDAM De Schie dammer G. van der Tuuk uit de Dr. Kuyperlaan heeft van daag een iintje gekregen. Uit handen van burgemeester Scheeres kreeg hij de zilveren medaille, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn 3l-jang onafgebroken dienst verband bij de overheid. Met ingang van vandaag maakt hij gebruik van de regeling voor vervroegde uittreding. G. van der Tuuks laatste functie was opzichter en plaatsvervangend chef van de buitendienst bij de Schiedamse nutsbedrijven. De plechtigheid vond vanmiddag plaats in de kantine van de nutsbedrijven. t SCHIEDAM Inbrekers hebben twee keer toegeslagen in de Van Ruysdaellaan. Uit een van de woningen verdwe nen tonkele girobetaalkaarten, Nederlands en buitenlands géid met een totaalwaarde van zo'n vijfhonderd gulden. Kle ding, geld, betaalkaarten en een .zonnebril vormden de buit van'de tweede inbraak. De da ders kwamen hier vermoede lijk met behulp van een valse sleutel binnen. De buit had een waarde van zo'n 1500 gulden l SSSW, dat werd opgestuurd j aan alle bewoners, ging verge zeld van een brief van de ver eniging waarin de kritiek werd opgesomd. "Wij zien een herstelplan al leen succesvol als er nieuwe kozijnen komen. De huidige ERUIT," aldus de brief. In achttien woningen zijn wel houten sponningen aange bracht. Volgens de vereniging is het vochtprobleem daar aanzienlijk door verkleind. Als de bewoners vanavond akkoord gaan met het plan, kan het niet meteen uitgevoerd worden. De ontbrekende scha kel is het benodigde geld, een bedrag van zo'n vier miljoen gulden. "De gemeente moet er een contingent voor beschik baar stellen," meent Bert van Kan. De bewoners willen dat de SSSW nog eens harder aan de bel trekt in Den Haag om daar geld los te peuteren. Zotrgen maken de bewoners zich over de financiële conse quenties die de opknapbeurt kan hebben. De SSSW heeft als "uitgangspunt" dat er geen huurverhogingen komen, zo staat in de brief aan de bewo ners. Verwacht wordt dat het herstelwerk ongeveer ander half jaar in beslag zal nemen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Branders feesten van Schiedam worden dit jaar gehouden van 20 tot en met 28 september. Boordevol ambities hebben vertegen woordigers van vrijwel alle be trokkenen een eerste gezamen lijke vergadering gehad over het programma. „Het wordt nog groter dan vorig jaar," voorspelt Gus Schram, de ambtenaar van algemene za ken die de leiding ook dit jaar op zich heeft genomen. Een nieuwtje dit keer is dat ook de Lange Haven in het feestge druis zal worden betrokken. Een voorbeeld van de vele noten die het Brandersfeestco mité op haar zang heeft is het indrukwekkende verlanglijstje met namen van artiesten die tijdens de happening moeten optreden. Platenhandelaar Henk Post aast namens het co mité op corifeeen als André Hazes, Gerard Joling, Lee To wers en Anita Meijer. Gezien het kaliber van de zangers en SCHIEDAM Alleen door een enorm toeval denkt de Schiedamse politie de brandstichter te kunnen pakken die het heeft voor zien op geparkeerde auto's. „De dader is bijna niet te traceren omdat de brand zo snel gesticht wordt," aldus woordvoerder van politie J. P. van Hoff Voor de deur van sport- hal Margriet werd maan dagavond tijdens het boks- gala een auto van een toe schouwer in brand gesto ken. Onbekenden hadden in een van de wielkasten vuur gestookt. De brandstichters hadden de wagen eerst nog uit het zicht van voorbij gangers geduwd. De schade bleef beperkt omdat het vuur snel werd gedoofd. De afgelopen twee weken zijn al zes wagens bescha digd door brandjes Op een parkeerplaats aan de Bui tenhavenweg brandde begin deze week een auto geheel uit. „Het is verspreid over de hele stad. We weten niet zeker of het steeds om de zelfde dader gaat," zegt Van Hoff. „Als het één da der is, moet hij natuurlijk wel snel gepakt worden." 1 SCHIEDAM Geert (6). leerling van de basisschool de Kameleon, heeft het de hele week over de alternatieve Elf stedentocht op de Nieuwe Ha ven gehad. Gistermiddag stond Geert samen met 250 leerlingen stevig op de witte kunstschaatsen, grote ijsmuts op, verhit gezicht. Tijd om te praten met fans of ouders aan de kamt heeft hij niet. „Moet nu weer verder naar Dokkum, hoor, daag," roept de kleine jongen en weg glijdt hij. Leerkrachten, ouders, politie en EHBO stonden gistermid dag van twee tot drie aan de voet van de molen de Walvis klaar met liters hete chocola demelk en met speculaasjes. Vlak voor de kraam moet ge- klünd worden. „Dat klunen viel mij tegen, ik ben gevallen," roepen Chris tina (10) en Thea (11), terwijl zij tezamen met de tientallen jongens en meisjes op witte, bruine of zwarte kunstschaat sen, hockeyschaatsen en noren voorbtjseheuren om op de blauwe kaart een stempel te halen bij één van de elf stem- pelplaatsen. ""Schoolhoofd Jelly 'Sipkema' Jansen organiseerde de mons- tertocht-der-tochten. Heel de week hield de in Friesland ge boren lerares de leerlingen In spanning of de Schiedamse Elfstedentocht door kon gaan Bij boringen door de politie bleek dat het dunste ijs vijftien centimeter was. Alexander (8) kan er niet ge noeg van krijgen. „Ik heb nog niet eens gegeten en gedron ken," en weg flitst hij voor zijn derde rondje Nieuwe Haven. Raymond (10), 'ome' Jan Hol leman (11) en Remco Hoog stad (11) rijden al hun vierde ronde, „Leuk, helemaal niet vermoeiend. Het is de echte Elfstedentocht gelukkig niet," iachen zij Zelfs de allerkleinsten van de basisschool doen mee. Een grote groep ouders begeleidt de kleintjes op dubbele schaatsjes. Sommige kinderen doen lopend mee. „Ik moet het nog leren, maar die chocola lus ik wei," zegt een jongen, terwijl hij naar de start en fi- nishpiaats Leeuwarden rent. Schooihoofd Jacob Boven en leraar Rob Koster houden de schaatsers in de gaten. „En dat hebben we allemaal aan 'onze Jelly 'Sipkema' te dan ken," lachen zij en schaatsen weg op de zwarte noren. is» SjAj; zangeres mag duidelijk zijn dat de commercie dit jaar fiks de kop op zal steken. „We gaan inderdaad op zoek naar sponsors," zegt feest- meester Schram. „Ik denk dat de feesten een stuk meer gaan kosten dan vorig jaar. Toen za ten we op een bedrag rond de veertigduizend gulden." Schram heeft zich de kritiek van vorig jaar aangetrokken dat vooral de eerste dagen het feest niet echt veel voorstelde. „Vorige keer hadden we een duidelijke climax m het laat ste weekeinde," erkent hij. „De eerste dagen waren daardoor stil. We willen het nu over de hele linie met activiteiten vul len. De verwachtingen zijn wat dat betreft hoger gespannen." Met de bijeenkomst heeft Schram alvast „het vuurtje willen opstoken", zoals hij dat noemt. Voor het eerst waren ook bewoners van de Lange Haven aanwezig. Zo kregen An van den Brand van galerie 't Koetshuys en zilversmid Rob van der Ham te horen dat er wellicht een kunstmarkt op de kades wordt gehouden. „De kunstenaars moeten het wel zelf doen," waarschuwt Schram. „We willen de Lange Haven duidelijk bij het gebeu ren betrekken." De Lange Haven hoeft het niet alleen met kunst te doen. De gedachten gaan ook uit naar een soort „vlootsehouw" van de watersportverenigin gen. „Die kunnen dan laten zien hoeveel boten er wel niet in Schiedam liggen Een terugkerende activiteit is de door een bekend bier merk gesponsorde jazz-avond. Vorig jaar zorgde dit deel van het programma voor een enor me drukte in de deelnemende horecagelegenheden. Over de rest van de activiteiten wil Schram nog niets zeggen. De gemeente stelt 10 000 gul den beschikbaar voor de orga nisatie van het feest en de te gelijk te houden kermis. Schram rekent erop dat ook de deelnemers voor de nodige bij drage! orgen. Commerciële sponst moeten de begroting uiteinaelijk sluitend maken. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Onder nemer B. Arons, eigenaar van de sauna aan de Was!straat in Vlaardingen, heeft gisteren minstens twee maal politie aan de deur gehad. Die werd gestuurd door Arons' bovenbu ren A. van de Berg en A. Bos- scher. Van de Berg heeft zijn strijd tegen de vestiging van de sauna sinds de opening op 1 november 1985 als zijn dag taak opgevat. Hij heeft de hulp van de afdelingen geluidshin der en bijzondere wetten inge roepen. Hij vindt dat Arons met zijn zaak te veel lawaai veroorzaakt en vermoedt dat er geen papieren voor de bar zijn aangevraagd. Wijkagent Ed van Heese zegt dat hij Arons op geen en kele overtreding heeft kunnen betrappen. „Wij hebben de Hin- derwetafdeling van Rijnmond om een onderzoek gevraagd. De afdeling heeft de machines van Arons gecontroleerd en in orde bevonden Het is mogelijk dat Van de Berg last heeft van de bezoekers. Maar daar valt weinig aan te doen. Over de horeca-vergunning van Arons kan ik nog niets zeggen We hebben een onderzoek inge steld.' Volgens Van de Berg heeft Arons ten onrechte een bouw vergunning voor zijn sauna ge kregen. „Arons heeft toestem ming voor de bouw van een re- validatie-oefenbad. De bestem ming heeft hij inmiddels ver anderd in een sauna, tevens oefenbad en whirlpool Ook is er een bar bijgekomen. Arons heeft over de hoofden van in validen heen gemakkelijk een vergunning bemachtigd De gemeente Vlaardingen buigt zich dezer dagen over de aanklacht. Volgende week heeft het college een standpunt bepaald De burenruzie loopt steeds hoger op doordat Van de Berg zich tot de meest uit eenlopende instanties wendt. Hij heeft de hulp ingeroepen van advocaten, de politie, de gemeente, de invalidenbond, Rljnmod en de Nationale Om budsman. Hij zal niet rusten voor hij Arons op de knieën heeft, zegt hij. SCHIEDAM Een mede werker van de stichting Maat schappelijk Werk Is beroofd van haar handtas. De dader was het kantoor binnengeslo pen op het moment dat nie mand daar aanwezig was. In de tas zat een bedrag van 150 gulden. Op dinsdag vier maart start in wijkcentrum "De Erker" een cursus zelfverdediging. De cur sus wordt begeleid door Henk Vervoort, ieraar tweede dan karate en twee assistenten. Mannen en vrouwen kunnen eraan deelnemen De eerste les begint om half acht. Contri butie is tien gulden per maand De lessen vinden plaats in Wijkcentrum "De Erker", Jan van Avennestraat 32 Op vrijdag veertien maart wordt een voorronde van de Soundmlxshow van Henny Hulsman van de KRO in zaai Irene gehouden. De Schiedam se Jeannette Schaper, doet mee met een imitatie van Bette Davis. Bij een van de wedstrij den die de kandidaten voor de voorronden selecteren werd ze eerste Zaal Irene is te vinden, aan de Nieuwe Haven 155. Het traject van buslijn 40 wordt per drie maart uitge breid De bus die nu van Schiedam naar Station Rotter dam-Noord rijdt, gaat dan door naar de Veliingweg Dit betekent een uitbreiding met.)? drie haltes; aan beide zijden j van de Veilingweg bij het nieu we politiebureau Boezembocht en op het indrustrieterrein aan de Veiimgweg SCHIEDAM „Bij de disco- en reggae-muziek ligt mijn hart, dat wil ik zingen," zegt de Schiedamse Anneke Sarucco (18) met haar hese stem Dein de Gorzen geboren en getogen Anneke, met de artiestennaam Cheryi Biack, zingt haar eigen muziek zondag 2 maart m buurthuis de Dijk Het clubhuis viert die dag het driejarig be staan jnet een feest voor ieder een vanaf een uur. Het feest schoot er een paar maanden geleden bij in omdat de gecontracteerde muziek groep niet kwam opdagen. Anneke Sarucco komt het goedmaken. Zij heeft de laat ste tijd niet stilgezeten. Anneke wil hogerop Om dat te berei ken trad ze op in de Sound mlxshow van Henny Huisman van de KRO Op 6 april is zij te zien met het nummer Smooth Operator van de Engelse zan geres Sade „Een tweede Sade wil ik niet zijn of worden, ik blijf mezelf," lacht Anneke. „Ze brengt het eigen werk heel leuk; hoor," vult moeder Sa rucco trots aan in hun woning in de Gorzen Aan de wand hangen foto's van idool Sade, foto's van An neke zeif met Henny Huisman en er staan bekers op een plank. „Die bekers heb ik ge wonnen bij talentenjachten. Zo ben ik op mijn zeventiende be gonnen in de zangbusiness. En ik ga ermee door," aldus de jonge Schiedamse van Neder lands/Antilliaanse ouders vast beraden Anneke heeft ooit drie maan den zangtes gehad. „Het was mij te operette-achtig, de ma nier waarop ik toen leerde zin gen Daar voelde ik me niet bij thuis ik heb nooit echt leren zingen en vind het met nodig ook Ik oefen wel, bedenk zelf danspasjes erbij, maar ik doe het gewoon uit mijn gevoel," zegt Anneke, die al optrad in de Rotterdamse cafe's/dlsco's VIP's, Las Paimas en Uncle Charlie (n Capelle zong ze in disco Vemx en in Schiedam was Anneke eerder te horen in de discotheek Cartouche en clubhuis De Dijk De jonge zangeres heeft een groot aantal fans In de Gorzen. Alle jongeren uit clubhuis De Dijk vinden wat zij doet 'te gek' en liepen met haar de voorron des voor Henny Huisman show af. Ze moest drie keer mee doen, een keer In Mechelen en twee keer ir» Hilversum, voor zij aan de finales mocht deelne men, die in Aalsmeer gefilmd werden „Een waanzinnige er varing, ik heb er echt van ge leerd. Nu moet ik nog ontdekt worden, hè," vindt Anneke en ze schudt haar wiide bos zwar te krullen flink door elkaar. Als fotograaf Ed Eggermont zijn camera op haar richt ver schijnt er een professionele blik in de ogen en een grote lach „Tuurlijk, het is belangrijk hoe je er uitziet. Vooral de kle ding," zegt Anneke, die zon dag swingende kleding draagt en lekker los haar. De Sade/ Anneke is totaai anders Dan draagt ze strak zittende kle— din9- In de kast staan een video- t i band van Sade optredens, „ik jl heb haar jammer genoeg niet life gezien toen ze onlangs nog t. in Rotterdam was," aldus Art- neke. Het feest tn De Dijk begint zondag om 13 uur. Anneke t treedt op van 14 tot 15.30 uur Haar broer Norman draait de 1 platen Anneke zingt daar overheen met een zanginstalf- - tie. Om 16 uur staat er een J koud buffet klaar. Deelnemers jj aan dit salade-diner moeten 3,-per bord betalen De Dijk Is te vinden aan Westfranke- landsedijk 26 HOEK VAN HOLLAND Het reddingmuseum in oprichting "Jan Leis" heeft een model ontvangen van de vroegere reddingboot President Jan Leis Het is in opdracht van ca féhouder Henny Storm ge maakt door de Hoekenaar Aad Horlans Voorlopig biijft het model in cafe Prins Hendrik staan totdat het reddingmu seum, dat at in het bezit is van de originele reddingboot, ge realiseerd is De President Jan Leis iigt op de wal van de i Berghaven VLAARDINGEN De aange vraagde subsidie voor de reno vatie van de Cuypers-toren van de voormalige St Johannes de Doperkerk in Vlaardingen is toegekend Het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag heeft dit gisteren bekend ge maakt Via een 'terugploegpro- gramma' krijgt Vlaardingen geid om werklozen aan de op knapbeurt van de toren te la ten werken De som geld die ter beschikking komt was nog niet bekend Zeer verheugd door 'het goede nieuws' toon de zich wethouder Ary Maarle- veld. De kans dat het college besluit dat de toren inderdaad wordt gerenoveerd achtte de wethou der 'hee! groot'. „De vraag is stopen of opknappen," zei Maarieveld. „Maar stopen kost i ook geld En het is niet moge lijk om subsidie aan te vragen als je helemaal niet van plan bent om daar gebruik van te maken De renovatie van de toren kost) volgens een begroting van ar- chitect J Wairaad uit Den Briel; ruim een miljoen gulden. Vol- gens Maarieveld zat de subsi- die de lasten van de verbou wing 'aanzienlijk verlichten'. De toekenning van de subsidie komt voor de gemeente als een verrassing, „We stonden op de a 7-ste plaats op de lijst van aanvragers. We kregen bericht dat er veertig aanvra gen gehonoreerd zouden wor- den. Uiteindelijk zijn er blijk baar projecten uitgevallen, zo dat we nu binnen de veertig aanvragen zijn gevallen," zegt Maarieveld.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1