scNedam >14 len vo Brand in centrum Cobra-catalogi verkopen niet de goede ischildern D66 wijst invitatie PvdA af kortaf Burgers moeten Palmboom adopteren Nota kinderopvang haalt het maandag Schrijfwedstrijd moet Jeugd "pakken9 Goederen en auto gestolen Salon der Maassteden is te duur ft' -assluls naar stembus m De Vrijheid feest mee Frontale botsing: zwaargewond WS P (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De financiële strop dié de ge meente Schiedam oploopt als Luchthaven Rotter dam op Zestienhoven blijft bestaan, moet door de gemeente Rotterdam betaald worden. Dit schrijft hét 'college van burgemeester en wethouders aan hét gemeentebestuur van Rotterdam. De handha ving,van het vliegveld Zestienhoven betekent voor Schiedam een financiële tegenvaller omdat dan de stadsuitbreiding in Noord niet kan worden gerea liseerd. Het Schiedamse stadsbestuur vindt dat de luchthaven dicht moet. Eenzijdig ptltiltlfip WÈÊÊÊÊÈÊm Een grafitti-artiest spoot zijn sympathie voor Cobra op een schilderskeet in Maas sluis. (Foto: Ed Eggermont) Verkoop Bedrijf miÊMt De "oude stomp" aan de Noordvest. „Eerst moet De Palmboom van ons zijn, dan pas is er de tijd voor enthousias me." (Foto's: Ed Eggermont Prestatieloop Schminkfeest Parkweg Cultuursubsidie FINV-forum Ouderenforum Stembureaus Crèche ~-r!r' HET VRIJE VOLK WOENSDAG 5 MAART 1986 - - -1- - --------- - - - - Handhaving Zestienhoven betekent financiële strop iDat er nu zelfs kans op is, datér een nieuwe start- en lan dingsbaan wordt aangelegd, is hélemaal tegen het zere been vkn het college. "Wij zijn er al tijd vanuit gegaan, zelfs al zou dè luchthaven blijven bestaan, dht' de nieuwe plaats van de baahj'om het Spaland gebied heen'éou gaan, Dit blijkt hele- maaf'niet zo te zijn. Het Spa- land gebied ligt binnen de fata le geluidscontouren van de nieuwe startbaan," aldus het boze. gemeentebestuur in een lange brief, waarin zij het be staansrecht van Luchthaven Rotterdam bestrijden en in grote twijfel trekken. "Nu dreigen wij met elkaar te vervallen tot kleinsteedse versnippering op enge chauvi nistische gronden," aldus b. en w., dat in. Luchthaven Schiphol liet enige echte Nederlandse vliegveld ziet, Dat de reizigers op Zéstienhoven veel sneller '.""i:'.v, nt C/'-> J&O (Van een onzer verslaggeefsters) f SCHIEDAM Onbekenden nebben geprobeerd brand te stichten in het migrantencen trum aan de Parkweg, Mét een onbekend voorwerp werd de voordeur in de brand gezet. Kort daarna slóeg het vuur over naar de hal;;Het kon door bezoekers van het centrum worden gedoofd. De schade be draagt zo'n vijfduizend gulden. SCHIEDAM Molen de-'Vrijheid stond, zo blijkt nu, het afgelopen weekeinde met zijn wie ken op „feest". Reden was de geboorte van een tweeling op zondag van het molenaarsechtpaar Rob Batenburg én Han- ny Koster. De tweeling, Bastiaan Pieter en Erik Rudolf, verkeert in bla kende gezondheid. Zoals een oude traditie dat wil, stonden de wieken op „tien voor half twee" waarmee, de vreugde over de gezinsuitbrei ding werd uitgebeeld. /V'-.i v. SCHIEDAM Goederen en geld'ter waarde van enkele duizenden guldens zijn gesto len uit een woning aan de Oos terstraat. Na thuiskomst miste de 3l-jarige bewoner een foto camera, 100 rijksdaalders, een liaar horloges en een Franse klok. De daders waren het pand binnengekomen met be hulp van een valse sleutel, j Vanaf een parkeerplaats aan de Lange K«i!r»iiraat werd een personenauto ontvreemd. De Ford Granada was eigendom van een 36-jarige Schiedam mer. VLAARDINGEN De 20-ja- rlge bromfietser P. A. uit Schiedam is ernstig gewond opgenomen in het Holyzieken- huis In Vlaardingen, nadat hij in botsing kwam met een te genligger. A. reed aan de lin kerkant van de Broekpolder weg in Vlaardingen. BIJ een bocht vloog hij frontaal op de auto van de 19-jarige A. V. uit Vlaardingen. De bromfietser liep een hoofdwond, kneuzin gen en een hersenschudding' op. De automobilist mankeert niets. geholpen-worden dan" óp het grotere Schiphol vindt het ge meentebestuur» logisch. "Dit wordt door de instandhouders van Zestienhoven zelfsr ge-. •bruikt als argument om het 'vliegveld te laten voortbe staan. Dit is een verschrikke lijk grote drogredenering. Im mers door het gebrek aan rei zigersaanbod kan deze 'servi ce' worden geboden. De rede neertrant is onzuiver," aldus het college. Het Schiedamse stadsbe stuur is ook verontwaardigd dat het geen stem heeft gehad in de besprekingen over het wel of niet laten voortbestaan van Luchthaven Zestienhoven. "Er is eenzijdig beslist, zonder enig overleg met de omliggen de gemeenten als direct be langhebbenden, en ér is on zorgvuldig een ommezwaai ge maakt," vindt het gemeentebe stuur van Schiedam, dat vindt dat Luchthaven Schiphol goed functioneert als vliegveld voor het hele land. Schiphol is via het openbaar vervoer en over de weg binnen een uur bereikbaar uit Rotter dam.. Schiedam vindt dat Schiphol, vergeleken met de reistijden tussen New York en Kennedy Airport Parijs en vliegveld Orly en Londen en vliegveld Heathrow, een uitste kend figuur slaat. "Een lucht haven voldoet en functioneert pas goed bij een aansluitend lijnennet. Luchthaven Rotter dam zal daaraan ook bij een definitief voortbestaan nooit kunnen voldoen tenzij er kunstmatig luchtvaartmaat schappijen heen worden ge stuurd," zeggen de Schiedamse PvdA en VVD bestuurders. De Gedeputeerde Staten van Zuid Holland maakte kort gel-, den bekend dat het wel brood ziet in het behoud van de Rot terdamse luchthaven. Een baanrenovatie zal 20 miljoen gulden gaan kosten. Een nieu we aan te leggen start- en lan dingsbaan moet 200 miljoen gulden kosten. De luchthaven was uit het vorige streekbe- stemmingsplan Rijnmond ge streept, dat in 1975 van kracht ging. Naar aanleiding van dit streekplan werd Schiedam- Noord ingetekend. In 1983 ken terde het beleid ten aanzien van het vliegveld. (Van een onzer verslaggeefster) SCHIEDAM De verkoop van de Cobra-catalogi van het Stedelijk Museum blijft ver be neden verwachting. Van de 2500 gedrukte boekwerkjes zijn tot nu toe 205 exemplaren ver kócht. Het museum heeft een schuld af te betalen van 10.000 gulden aan drukkosten van het in 1984 verschenen boekje met de gehele Cobra collectie daar in afgebeeld. In de catalogus zijn afbeeldingen opgenomen van alle schilderijen, tekenin gen en grafiekwerken van de Cobra-kunstenaars uit de Jaren vijftig en zestig die het eigen dom van het museum zijn. Cobra is 'de samenvoeging van de beginletters van de na men van de hoofdsteden van Denemarken, België en Neder land: Copenhagen, Brussel èn Amsterdam. De beroemdste Cobra-artiest is de Nederlan der Karei AppeL Het Stedelijk Museum heeft ook een paar 'Appels'in haar bezit. De Cobra-groep bestond van 1948 tot 1951, maar dé experi mentele schilders warën="van grote invloed op het crèafivi- teitsbewustzijn in Nedérlaiid. De schilders wilden spontaan schilderen, zoals kinderen dat doen. Zij vonden dat ieder mensscheppend bezig kan zijn als .'hij of zij de kans maar krijgt. Zij schilderden met veel verf en in felle kleuren. ykkïé- i De collectie van het Stedelijk Museum kwam mede tot stand door de verzamelwoede van de vórige conservatoren D. Schwagermann en P. L. A. (Pierre) Janssen. De huidige directie legde de collectie vast in de catalogus, waarvoor maar weinig interesse blijkt te bestaan.' Directeur Hans Paalman schrijft in het museumwerk plan '86 dat de aflossing van de schuld van 10.000 guldén be taald moet worden uit de pot aankopen. Verder wil het mu seum de Cobrawerken vaker gaan uitlenen. Regelmatig or ganiseert het museum grote of kleine tentoonstellingen van Cobrawerk in binnen- en bui tenland. Die musea worden verplicht om catalogi af te ne men. De catalogus zou ook bij de kunstboekhandel te koop moeten liggen. „De verkoop via de boekwinkel verloopt nogal moeilijk," aldus Paal man over de Cobra-boekjes van 25 gulden per stuk. SCHIEDAM D66 Schie dam doet niet mee aan het po litiek café morgenavond van de PvdA. Het is de bedoeling dat vertegenwoordigers van de politieke partijen daar tijdens een ongedwongen samenzijn in de bar van zaal Irene over en kele stellingen discussiëren. „Wij voelen er niets voor om op deze wijze uw verkiezings campagne luister bij te zet ten," zegt D66 in een brief aan Yvonne Siljee, de campagne leidster van de PvdA. Volgens de brief hebben de democraten in het vérleden meermalen geprobeerd met de PvdA-fractie "in discussie te treden" zonder dat daar enige respons op kwam. Als voor beelden noemt D66 het woon- wagenvraagstuk, de opbouw- werkproblematiek en de kwes tie rond de Sommelsdijkse- straat in Zuid. Ook wijst D66 op de inspraakavond rond de erfpacht in Woudhoek Noord waar de socialisten volgens haar "het vuile werk lieten op knappen doorde coalitiepart ner (WD - red.)." Yvonne Siljee noemt de brief verwaand: Alsof ze onze cam pagne echt luister bij zouden zetten. Het politiek café is be doeld als ongedwongen wijze van samen filosoferen aan de hand van enkele stellingen. Het is niet zo dat we elkaar de strot moeten afsnijden. De deelnemers hoeven niet achter onze geluidswagen te lopen en krijgen ook geen rode roos." Het forum begint om acht uur. SCHIEDAM Een Salon der Maassteden-tentoonstel ling is financieel niet meer haalbaar voor het Stedelijk Museum. Het museum heeft het geld en de manschappen niet om zo'n gigantische expo sitie te organiseren. Voorheen werden kunstenaars uit de Rijnmond eens in de twee jaar gevraagd werk In -te sturen •voor een Salon. ■- Deze Salon der Maassteden- exposities, waarmee in 1962 werd begonnen, baarden vaak opzien. Kunstenaars als Joop van Meel, Daan van Golden en Wim Gijzen leverden er werk voor in. Directeur Hans Paalman van het museum wil graag sa menwerking met de gemeen ten Rotterdam en Dordrecht. Hij wil eind dit jaar van 31 ok tober tot 7 december een salon achtig kunstgebeuren in het Stedelijk organiseren. „In sa menwerking met onder andere galeries kunnen we kosten- drukkend werken. Voor de ga leries en musea, maar ook voor de kunstenaars," aldus Paalman deze week tijdens de commissievergadering Onder wijs, Cultuur en Sociale Zaken. SCHIEDAM Tijdens de molendagen in mei begint een uitgebreide campagne die uit eindelijk moet leiden tot de restauratie van molen de Palmboom aan de Noordvest. Van deze uit 1782 daterende molen staat nog slechts een klein deel overeind. De boven bouw werd door een grote brand in 1901 verwoest Door een uitgekiende publiciteit zal worden geprobeerd het Schie damse publiek enthousiast te maketi voor het karwei. Ver wacht wordt dat via een "steentjesactie" zo'n driehon derdduizend gulden kan wor den ingezameld. De rest van de kosten, die volgens schattin gen In de miljoenen lopen, moet door de gemeente en het bedrijfsleven worden gedekt. Molencoördinator Jos Gun- neweg wil nog niets weten van publiciteit rond de Palmboom. „Ik kan alleen zeggen dat we bezig zijn om de molen in eigendom te krijgen. De onder handelingen zijn volop bezig. We praten over het huis van de buren. Natuurlijk wor* er gefilosofeerd. Maar je et het enthousiasme op het jlste moment aanwakkeren." De eigenaar van "de stomp" aan de Noordvest is het bedrijf Pompfonteijne die de molen- resten gebruikt als magazijn. Met burgemeester Relnier Scheeres voorop doemt de stichting Schiedamse molens in samenwerking met de ge meente al het mogelijke om de eigendomsrechten te verkrij gen. Ondanks de onzekerheid rond de aankoop, is het enthou siasme van journalist Hans van der Sloot, die de campag ne rond de Palmboom voorbe reidt, niet te stuiten. „Het is niet bedoeld om het aantal mo lens in Schiedam weer op vijf te brengen. Het wordt bedrijfs matig opgezet, dat is een heel ander klimaat. Niet vanuit het oogpunt dat het voor de toerist zo leuk is om te zien. De molen moet rendabel zijn." Het Schiedamse volk speelt een belangrijke rol in de res tauratieplannen. Door de pu bliciteit rond het karwei moet de burgers dermate warmlo pen, dat ze de molen "adopte ren". „Het is natuurlijk leuk als de overheid voor de financiën zorgt, m .ar als de bevolking er zeif bij wordt betrokken, spreekt dat meer aan. Om die affiniteit te verkrijgen moet er wel iets tegenover staan. Je kunt niet alleen geld vragen," vindt Van der Sloot. In de voorlopige plannen is sprake van een "steentjesac tie" zonder dat wordt aangege ven wat hier nu precies mee bedoeld wordt. Waarschijnlijk wordt er een kleinigheid te koop aangeboden waarvan de winst in de nieuwe "steentjes" van de Palmboom wordt gesto ken. De beoogde driehonderd duizend gulden die de bevol king op tafel moet leggen komt neer op zo'n vijf gulden per persoon. Hoewel hij al sceptische op merkingen te verwerken heeft gehad, gelooft Van der Sloot heiüg in zijn adoptieformule. „Het is met het Zakkendra gershuisje ook gelukt," zegt hij. Dit karakteristieke stukje Schiedam is destijds onder lei ding van cineast Jan Schaper zonder steun van de gemeente opgeknapt. „Bedenk wel dat Schiedam de enige stad is in Nederland, waar de molens ook op normale werkdagen draaien. De molenaars gaan gewoon elke dag aan hei werk. Niet alleen als cr 1 isten kij ken of als er toevallig een ver dwaalde Amerikaan langs komt." Wethouder Hafkamp geeft za terdag 8 maart het startschot voor de jaarlijkse voorjaars- prestatieloop van de Sport bond Schiedam. De start is vanaf het veld van de korfbal vereniging Harga vanaf 10.30 uur. Er kan gelopen worden over 1,5 km, 3 km. 5 km, 10 km en 15 km. De prestatieloop is een initiatief van dé Gym nastiekvereniging Arma, de korfbalvereniging SSC Harga en de zwemvereniging de Wa tervrienden. V or de vierde en laatste keer kunnen Schiedamse kindertjes zaterdag 8 maart zich uitleven met schmink en clowns in theater de Teerstoof, Nieuw- straat 12. Vanaf 13 uur houden de clowns Koeki en Nopi de kinderen bezig met gezichts- verf. De vorige drie schminkfe- stijnen waren een groot feest, maar er moesten wel veel kleintjes teleurgesteld worden. Kaartjes bestellen via de Teerstoof, tel. 269455. Toe gang 3,50, inclusief schmin ken en een glas ranja. Leeftijd: 4 tot 10 jaar. Alle politieke partijen komen zaterdag 8 maart in het mi grantencentrum 't Parkweg, Parkweg 195, om hun verkie zingsprogramma's uit te leg gen aan de buitenlandse stem mers. Aanvang 19.30 uur. De Marokkaanse burgers krijgen de gelegenheid vragen te stel len. Er Is een tolk aanwezig. De organisatie is in handen van de gezamenlijke politieke partijen en de gemeente. - ffci' Het subsidiegeld dat tot 1 ja nuari dit jaar naar de Schie damse Gemeenschap ging wordt nu rechtstreeks aan de gemeentelijke dienst Cultuur, Sport en Jeugdzaken betaald. De subsidie en procedurerege ling voor het cultureel en so- H ciaal werk is daarvan deze week veranderd. De dienst CSJ geeft nu zelf subsidie aan de amateur zang-, toneel- en muziekverenigingen. De FNV-werkgroep uitkerings gerechtigden houdt dinsdag 11 maart een politiek forum in dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damiaan 766. Aanvang 13.30 uur. Toegang vrij. De drie gezamenlijke ouderen bonden houden op woensdag 12 maart een politiek forum in dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damiaan 766. Het fo rum van de KBO, Anbo en PCOB begint om 14 uur. Ook de bewoners van Woud- hoek-Noord hebben nu een eigen stembureau. Het 49ste stembureau is gevestigd in de basisschool de Klinker, War- moezenierstraat 38. Niet alle stembureaus zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Voor inlichtingen bureau Verkiezin gen, 's-Gravelandseweg 567, tweede etage, tel. 732111 SCHIEDAM De nota Kinder opvang komt maandagavond zonder noemenswaardige kleerscheuren door de ge meenteraad. Deze conclusie kan getrokken worden nadat gisteravond alle partijen In de commissie welzijn hun tevre denheid "met kanttekeningen" hadden uitgesproken over het werkstuk. De beraadslagingen werden op de voet gevolgd door zo'n dertig medewerk sters van Schiedamse peuter speelzalen en dagverblijven en andere belanghebbenden. Zij maakten uitgebreid gebruik van het spreekrecht voor het pubiiek waarmee de deels mis lukte inspraakavond van vorige maand nog eens dunnetjes werd overgedaan. In de nota stelt de gemeente voor zeventigduizend gulden voor de kinderopvang uit te trekken. Met dit geld moeten de voorzieningen enigszins worden uitgebreid waardoor Iets gedaan wordt aan de wachtlijst. Op dit moment staan er 577 kinderen op die lijst. "De truc met de twee sigaren, het is helemaal geen extra geld dat de gemeente uittrekt," was Ulferd Bruseker (CPN) de enige die ernstige aanmerkingen had op de nota. Volgens de com munist was dat bedrag al voor de kinderopvang opgenomen in de meerjarenbegroting. Wethouder Luub Hafkamp (welzijn) bestreed dit niet maar zei er meteen bi) dat het geld net zo goed In de algemene middelen had kunnen verdwij nen. "We constateerden dat het geld dringend nodig is in de kinderopvang. Het is zo doende wel degelijk een nieu we bijdrage." De raadsleden Truus de Nijs (PvdA) en Bart de Leede (PSP/ PPR) drongen aan op een on derzoek naar de behoefte aan de crèche voor de kinderen van ambtenaren. "De gemeen te behoort voorop te lopen wat betreft deze voorziening," brachten zij In het midden. Volgens Luub Hafkemp was er al een dergelijk onderzoek ge weest en bestaat er geen be hoefte. Enkele onderwerpen in de nota zijn nog voor een verandering vatbaar. Zo beloofde Hafkamp te zullen bekijken of de eigen bijdrage van één gulden per uur voor kinderopvang bij vol wassen-educatie omlaag kan. "Soms Is de kinderopvang duurder dan de hele cursus die gevolgd wordt," merkte een woordvoerster op de publieke tribune op. Vertegenwoordi gers van peuterspeelzalen en kinderdagverblijven hebben eerder ai hun tevredenheid uit gesproken over de nota. VLAARDINGEN in het spoor van een stijgende be langstelling voor lezen en schrijven probeert de Cultu rele raad Vlaardingen (CRV) de jeugd te Interesseren met een verhalenwedstrijd. De wedstrijd is het eerste Initia tief van de CRV-werkgroep Literaire Activiteiten, De werkgroep werkt samen met de directies van boekhandel De Draak, de Stadsgehoor zaal en de bibliotheek in Vlaarding. Jongeren In de leeftijd van 12 tot 18 jaar worden door de werkgroep opgeroepen een kort verhaal, een hoorspel, of een toneelspel te schrijven (lengte 4 veilen A4). Ook mo gen ze drie gedichten Instu ren. Het winnende werk wordt uitgegeven. De uitslag is op 9 oktober in de kinder boekenweek bekend. Om kandidaat-deelnemers een aantal handgrepen voor het schrijven van een verhaal bij te brengen heeft de werk groep aan schrijver Wim Zaai, redacteur Elseviei Ma gazine. gevraagd een intro ductie op schrijven te geven. Zaé geeft de les op 20 maart In het zogeheten Literair Café In De Harmonie. Hij heeft zijn lezing de titel „Literatuur, lectuur, leesvoer; Wat is kunst, wat is kitsch?" gege ven. De inschrijving voor de wed strijd sluit op 30 mei. De jury bestaat uit directeur J. G. Roodhorst van Boekhandel De Draak» directeur J. La- mens van de Gemeentebi bliotheek en J. K. Verhey, le raar Nederlands. Vanuit de gemeente is M. Bot betrokken bij de literaire werkgroep. Hij hoopt dat jon geren de jongste initiatieven van de CRV zullen 'oppak ken'. De werkgroep voelt zich gesterkt door andere activi teiten op literair ge'.,ad die elders in Nederlnr j veel be langstelling trekken. In Am sterdam startte in 1983 de Schrijversvakschool 't Colo fon, In Roozendaal werd de stichting Wie schrijft Blijft (met eigen blad) opgericht,, diverse universiteiten startten schrijfcursussen, veie plaat sen kennen de Literaire Ca fés, avonden waarop schrij vers over hun werk praten en een onderzoek van de Til- burgse literatuuronderzoeker Verdaasdonk toonde onlangs aan dat 'iedereen een roman in de kast heeft liggen'. „Ook jongeren krijgen meer be- langstelling voor pen en boek," zegt organisator Bot. MAASSLUIS De bewoners van zevenduizend woningen In Maassluis, eigendom van de gemeente of de Algemene Wo ningstichting gaan dit jaar een keertje extra naar de stembus. Op 12 maart kiezen zij zes me debewoners. die hen zullen vertegenwoordigen in de Raad voor de Volkshuisvesting. De huizen zijn verdeeld over zes wijken. Per wijk wordt één ver tegenwoordiger gekozen. In to taal hebben zich 25 bewoners als kandidaat-raadslid opgege ven. Inmiddels hebben alle bewo ners een oproeplngskaart ge kregen en een extra uitgave van de Woonwijzer. i NéiiwB 5^5» ent

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1