Onderzoek naar draaiing van startbaan afwachten Bellina uit wil hier zang carrière m Rooftocht langs asten o I; Laatste fase Zellingwijk Meisjes krijgen 'n streepje voor Hellevoetsluis 20 kandidaten Politieke chantage' Mets Geding strafkorting B aven Fi II: Racistisch jongerenfront sticht brand in Schiedam Onrust in Spijkenisse HE.:"! •i j ven ~r 4- Sport Kleutertjes MS Eliza Maria Meriam Bellina poseert aan de Oude Haven in Rotterdam: "Het zou prachtig zijn als "r; ook in Europa carrière kan maken." (Foto Rob Comel- der). Zendamateurs Doelen H (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Partij van de Arbeid heeft zich vannacht in de Rotterdamse gemeenteraad niet willen vastleggen op het voortbestaan van Zestienhoven. De PvdA wil die beslissing laten af hangen van de uitslag van een onderzoek naar de gevolgen van draaiing van de landingsbaan. Dat werd duidelijk toen de PvdA tegen een voorstel van de CDA-er D. Zijlstra stemde. Zijlstra vroeg de raad zich ten doel te stellen Zestienhoven zon der tijdsdruk te laten voortbestaan. Zover wilden de socialisten niet gaan. ill - Él- Geschokt VRIJDAG 7 MAART 1986 PvdA weet het Van onze verslaggever LOUIS DU MOULIN n ROTTERDAM In Indo- nesië wordt ze "n natuurta- I lent genoemd, heeft ze zo'n I beetje al haar landgenoten I il om haar ranke vingers gewonden. Vandaar dat Me gs riam Bellina de tijd rijp 1 achtte voor 'n nieuwe uitda- ging: Nederland, waarmee I haar familie nog diverse I banden heeft. De eerste po gingen om in dit land van ijs en snijdende' winden vaste grond onder de voeten te krijgen leken lange tijd op niets uit te lopen, maar met m het televisie-optreden bij g „Ruud en Leonie" (vandaag I na kwart voor zes, op Ned. 1) heeft deze tropische verras- sing uit Jakarta dan toch a haar eerste succesje op zak. Eliza Maria Meriam Belli- I na (daar kan geen gedicht I tegenop) heeft ais actrice de ervaring van 23 films. Als zangeres heeft ze ?1 drie el-' 1 pees (in Indonesië cassettes) volgezongen. In beide disci- plines heeft ze ook al I 't hoogste in eigen land be- reikt: 'n Best Actress Award p twee* jaar geleden en heel I wat platengoud. Bij die im- 8 posante staat van dienst steekt haar leeftijd behoor- lijk af, want de in Bandung geboren ster is pas twintig 1 jaar. i j Ook in Nederland, waar ze b al eens 'n zomermaand door- I bracht, beproeft Meriam Bellina haar geluk op twee i fronten. Enerzijds is ze hier I om de film „Cinta Dibalik i Noda," waarvoor ze werd on- I derscheiden, onder de ge il wenste aandacht te brengen. S daarnaast mikt deze ener- lr.ri.3ke schoonheid op 'n se ll Leuze kans als zangeres. I r Een duidelijke voorkeur zegt ze zelf niet te hebben, i „Ik doe 't allebei even graag. If "t Zingen heeft wel de leuke I .bijkomstigheid dat je direct licontact hebt met 't publiek. liDat mis ik bij het filmen j| joms," vertelt deze Beïlisi- g-ma in vlot Engels. THaar tweetaligheid (in 't'Sederlands komt ze niet verder dan „Drie kleine kleutertjes") dankt ze aan 'n vijfjarig verblijf in Canada, waar ze met haar vader, i twee broers en *n zus in Cal ls gary en Winnipeg woonde, i A'Is cheergirl maakte ze i JdaAr actief kennis met de -showbusiness. Na het beëin- I digen van de middelbare S school keerde Meriam terug |fiaar haar geboorteland om l'bg haar daar achtergeble- ven moeder in te trekken. Van aankomend fotomodel werd ze ais zestienjarige vrijwel meteen 'n veelge vraagd actrice. Hoewel ze „Cinta Dibalik Noda", 'n aangrijpend ver haal over 'n meisje dat zich probeert los te weken uit 'n heroïnemilieu, 'n prima visi tekaartje acht, vermoedt Meriam Bellina toch dat haar kansen op *n doorbraak in Nederland als zangeres groter zijn. Temeer daar een van haar liedjes, "Kerin- duan", in Utrecht en omge ving al 'n regionale hit in wording is. „Daarvoor zijn de radio zendamateurs verantwoor delijk," licht haar begeleider en stiefvader Hans de Bruin, 'n naar Indonesië geëmi greerde Rotterdammer na der toe. „Die jongens hebben dat nummer in handen ge kregen van 'n nicht van Me riam en zijn het gewoon gaan draalen. Daarop zijn zoveel reacties losgekomen, dat ze er mee zijn blijven doorgaan. Diverse mensen uit Hilversum, onder wie Erik de Zwart en Noortje Kant uit het team van „Ruud en Leonie" hebben inmiddels haar ook gehoord en nu be gint het balletje te rollen. Eindelijk, mag ik daar wel aan toevoegen." De spontane piratenactie blijkt voor Meriam Bellina van meer belang te zijn ge weest dan het voorbereiden de werk van haar tweede va-" der. Deze was, terwijl zij ge noot van 'n welverdiende va kantie in Califonië, vol trots» en goede moed in zijn vader land teruggekeerd. Al snel echter moest hij ervaren dat de dikke plakboeken vol voor zichzelf sprekende foto's maar weinig indruk maak ten. Het vele gerij van hot naar her en al het getelefoneer is, nu Hilversum de afgelopen zondag gearriveerde Me riam heeft opgemerkt, ech ter niet vergeefs geweest. In Hotel Breitner, de om z'n rust gekozen standplaats, blijft de telefoon rinkelen. De ene maatschappij na het an dere medium wil 'n afspraak met het "meisje van dat In donesische plaatje." Tot de binnengekomen uitnodigin gen voor optredens behoort die voor het benefietconcert voor de Stichting Vrienden Hulp Spastici en Indola, dat zondagavond in de Doelen plaatsvindt en waar ook Lee Towers, Rob de Nijs en Joke Bruys hun medewerking aan verlenen. "Voor Meriam 'n goeie ge legenheid om te laten zien wat ze kan," meent Hans de Bruin. "Daarna zal het voor haar zaak zijn om 'n goed Engelstalig nummer op de plaat te zetten. Eventueel met op de achterkant 'n In donesisch liedje. Dat is weer eens iets anders, lijkt me." En wat vindt de goedlach se ster, die gezien de omme zwaai van het weer sinds haar komst best als lentebo de kan doorgaan, zelf? 't Is moeilijk om nu al iets te zeg gen. Het zou prachtig zijn als ik ook in Europa carrière kan maken. Het zal mis schien niet meteen lukken, maar ik blijf het wel probe ren." nog niet DORDRECHT Tegen de 25-jarige drugsver slaafde Roy M. H: uit Rot terdam is voor de Dordt- se rechtbank negen maanden gevangenisstraf geëist. H. moest daar gis teren samen met zijn broer August (22) terecht staan, omdat zij er van werden verdacht in een groot aantal ziekenhuizen te hebben ingebroken. De broers hadden vooral be langstelling voor de opiumkasten, waaruit co caïne werd gestolen. Roy, tot voor kort ver slaafd, gebruikte de co caïne voor eigen gebruik. Zijn broer hielp hem daarbij. Tegen broer August werd nog geen straf ge- eist, omdat de reclasse ring nog een rapport over hem moet maken. August moest ook terecht staan voor twee diefstallen. In oktober van het vorig jaar heeft hij uit een kle dingzaak aan het Mathe- nesserplein voor bijna 20.000 gulden aan kleding gestolen. Na deze eerst onder een nabij gelegen brug te hebben verstopt, werd de gestolen waar la ter door beide broers op gehaald en verkocht. Tijdens de inbraken in de apotheken van de zie kenhuizen hebben de ge broeders H. voor vele dui zenden guldens schade aangericht. Zo werden niet alleen cocaïne en an dere verdovende midde len gestolen, maar heb ben ze ook dure medische apparatuur kapot ge maald. Er is ingebroken in ziekenhuizen in Dor drecht, Tilburg, Middel burg, Weert, Geldrop, Eindhoven en Goes. Bij een inbraak in Gorin- chem werden de broers op heterdaad betrapt. •u De gemeenteraad ging una niem akkoord met het voorstel de landingsbaan op korte ter mijn voor 2,5 miljoen op te knappen. Deze kleine opknap beurt moet gebeuren terwijl het onderzoek naar de gevol gen van de gedraaide baan gaande is. Het raadsvoorstel gaf aan leiding tot nogal wat onduide lijkheid. G. H. F. Müller van D66 zei tijdens de behandeling van het raadsvoorstel dat het college het blijkbaar goed met de luchthaven voor heeft. „Het college kan het in ieder geval niet maken om over twee jaar te zeggen dat Zestienhoven moet sluiten." 3 i De kleine linkse .1 partijen echter moesten -concluderen dat er nog steeds geen duide- lij'.heid over het voortbestaan van Zestienhoven bestaat. Ne- lis Oosterwijk (PSP/PPR): „Het voorstel om 2,5 miljoen uit te trekken voor een opknap beurt is het enige concrete. De toekomst van Zestienhoven wordt weer op de lange baan geschoven." Wethouder J. Laan deed een poging meer licht op de zaak te werpen. „De huidige baan ligt verkeerd. De baan moet dus zo snel mogelijk ver plaatst worden. Daarom kun nen we geen investeringen voor de lange termijn doen." Volgens Laan zullen het rijk en het bedrijfsleven nu moeten laten zien wat ze voor de lucht haven over hebben. Die stel ling ontlokte de WD-er G. W. van Gent de opmerking: „Is dat geen arrogant standpunt? Jarenlang is negatief over de toekomst van de luchthaven gesproken en nu wordt bij het rijk en het bedrijfsleven om geld gevraagd." Vanaf de luchthaven zullen geen sportvliegtuigen en grote lestoestellen meer mogen op stijgen. De PvdA-er R. M. Mid delkoop: „Als de luchthaven wil bijdragen aan de regionale economie, zal Zestienhoven zich vooral moeten richten op het vrachtvervoer." Ook een voorstel van J. A. Reus (WD), om snel met mi nister Smit-Kroes een nieuwe beheersvorm voor Zestienho ven in te zetten, kreeg de meerderheid van de raad ach ter zich. In deze nieuwe be heersvorm zullen het rijk, de provincie en ook omliggende gemeenten naast het bedrijfs leven zitting hebben. Reus drong er met succes op aan zo spoedig mogelijk de geluidszo ne voor de luchthaven vast te laten stellen. De huizen, die straks binnen deze zone blijken te liggen, moeten voorzien worden van geluidswerende materialen. Die moeten op kos ten van het rijk worden aange bracht. SCHIEDAM Het ultra rechtse Schiedams Jongeren- front heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor denbrand eerder deze week in het migrantencentrum 't Park weg. Het centrum werd door .de brand licht beschadigd. Het Jongerenfront heeft eerder al het Anti Discriminatie en Anti Fascisme Comité bedreigd. In de Schiedamse wijken Zuid en Groenoord werden enkele maanden geleden pamfletten met racistische teksten door het Jongerenfront verspreid. De Schiedamse politie neemt de jongste actie van het Jonge renfront hoog op. De politie heeft nog geen idee of het een grote of kleine groepering be treft of dat het hier gaat om het werk van een enkeling. „Deze zaak heeft bij ons een hoge prioriteit," geeft politie commissaris Piet van de Hen gel aan. Woordvoerster Marja Spruit van het Anti Discriminatie en Anti Fascisme Comité rea geert geschokt op de medede ling van het Jongerenfront over de brand in het migran tencentrum. „Wij hebben van deze groepering ook al dreig brieven ontvangen, waarin staat dat wij niet geduld wor den," vertelt zij. Wij zullen deze zaak met burgemeester Scheeres bespreken." ROTTERDAM Veertien meisjes, die dit jaar eindexa men doen aan een Lagere Technische School, krijgen een baan aangeboden bij de gemeente Rotterdam. Dit voorstel van wethouder Jan sen van Personeelszaken maakt deel uit van het pro ject „Positieve Actie", dat sinds een halfjaar binnen de gemeente loopt. De opzet is om meer vrouwen, jongeren en migranten aan te stellen in gemeentedienst. Uit recente cijfers blijkt dat meer migranten in dienst zijn bij gemeentelijke bedrijv n en diensten dan op basis van gegevens uit 1983 werd aangenomen. De schat ting nu is dat in Rotterdam zeven tot negen procent van de ambtenaren van buiten landse herkomst is. Ook op het gebied van het aantal vrouwen en jongeren in gemeentelijke dienst con stateert het bureau een voor uitgang. In het afgelopen half jaar zijn die aantallen met respectievelijk 0,2 en 1,4 procent gestegen. Wat vrou wen betreft is de grootste stijging in de hoogste sala risklassen te constateren, rapporteerde projectleidster Frouke Stoeckart gisteren aan de Rotterdamse raads commissie Personeelszaken. Sterke aandacht moet vol gens het gisteren door de raadscommissie aangeno men voorstel de doorstro ming krijgen van vrouwen naar zogenaamde mannen beroepen. In dit kader past het voorstel om dit jaar veertien meisjes in dienst te nemen, die een LTS-oplei- ding voltooien. De Gouderakse Zellingwijk beleeft haar laatste dagen. Ruim 60 woningen zijn in middels met de (gif-)grond gelijkgemaakt. In de laatste fase, waaraan deze iveek is begonnen, zullen nog eens 32 huizen sneuvelen. Een speciale verxoervingscommis sie, waarin ondermeer de wethouders van het dorp zitting hebben, buigt zich nu over de aankoop van winkels en woningen in de oude Dorpsstraat. Ook deze panden staan op gifgrond en moeten worden ontruimd. Foto: TIELEMAN VAN RIJNBERK (Van een onzer verslaggeefsters) HELLEVOETSLUIS Voor het burgemeestersambt in Hel levoetsluis hebben zich twintig kandidaten tussen de 39 en de 53 jaar aangemeld. Onder hen bevinden zich vijf burgemees ters, zes wethouders en negen mensen met een niet-bestuur- lijke functie. Van de kandidaten zijn er vijftien leden van de PvdA, vier van de WD en één van D66. Er hebben drie vrouwen gesolliciteerd. Mr. S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, wil de benoeming van een nieuwe Hellevoetse burge meester nog voor de zomer ge regeld hebben. Wanneer de ge meentelijke vertrouwenscom missie een keuze heeft ge maakt, zal hij binnen enkele dagen zijn aanbeveling doen aan de minister van Binnen landse Zaken. Hoe snel Hellevoetsluis weer een nieuwe burgemeester heeft, hangt af van de eensge zindheid van de gemeenteraad. Tijdens de gisteravond gehou den bijzondere raadsvergade ring met de commissaris van de Koningin konden de par tijen het echter maar moeilijk met elkaar eens worden. Met name over de cis dat de kandi daat geen relaties mag hebben gehad met het inmiddels opge heven Openbaar Lichaam Rijnmond levert nog vee! pro blemen op. VVD, CDA en Inwoners Be langen Hellevoetsluis (IBH) geven de voorkeur aan „iemand met een frisse kijk op een moeilijk gebied". De PvdA en de PSP/CPN/PPR-fractie vinden dat er juist wel een re gionale kandidaat moet ko men. Ook Patijn heeft moeite met het uitsluiten van mensen die een bestuurlijke band hebben gehad met Rijnmond. „Uw vo rige burgemeester had innige betrekkingen met Rijnmond en dar zijn nooit problemen over geweest. Kennelijk wordt er nu anders over gedacht," hield Patijn de raadsleden voor. De commissaris laat het verder aan de vertrouwens commissie over hoe deze el3 gehanteerd zal worden. Van de in de profielschets genoemde maximumleeftijd van de nieu we burgemeester zijn alle par tijen op aandringen van Patijn afgestapt. DEN HAAG Bij de PvdA- Tweede Kamerfractie is grote opschudding ontstaan over de uitspraken van CDA-Kamerlid F.J. van der Heijden over de financiële nood van de ge meente Rotterdam. Van der Heijden zei gisteren in Het Vrije Volk dat de gemeente CDA-bestuurders moet toela-. fj. ten tot het college, wi! het CDA C zich hard maken voor extra - rljkssteun aan Rotterdam. „Van der Heijden pleegt eerij vorm van politieke chantage. Dat is volstrekt ontoelaat baar," aldus het Rotterdamse PvdA-Kamerlid H. Kombrink in een verontwaardigde reae- tic. Kombrink noemt de uit) spraken van de CDA-er Vein"' der Heijden „onthullend open hartig. En gek genoeg ben ik blij dat het nu eens uitgespro ken wordt." De kern van de zaak is vol gens Kombrink dat Rotterdam net zoveel geld behoort te krij gen ais Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE -- De politie van Spijkenisse heeft gisteren tijdens de wekelijkse koop avond zestien jongeren uit Hoogvliet en Spijkenisse aan gehouden. Veertien jongeren vielen het publiek lastig en hielden zich hinderlijk op straat op. Ook gaven zij geen gehoor aan verzoeken van de politie om zich te verspreiden. Twee werden aangehouden op verdenking van openlijke ge weldpleging. Tegen hen kon echter niets worden bewezen. Tegen de andere veertien verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Volgens eéh' woordvoerder van de politie van Spijkenisse zal officier'' van Justitie mr. W. F. H. Hen);, driks, die gisteravond in Splj-! kenisse poolshoogte kwam ne--- men, alle verdachten voor dé" rechter dagen. Het is de laatste weken erg onrustig tijdens de koopavon den in het centrum van Spijke). nisse. De poiitie had gisteren 25 extra agenten Ingezet.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1