Ontdek je enge plekje in Schiedam Je kunt hier uitstekend eten Gemeente-crèche Pino begint langzaam Brandstichter en ontvoerder gepakt Intekening open voor Vlaardingse Geslachten CDA: even wachten m (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hobbele-hobbelen noemt danspedagoge Muller-van Gijen (91) dansexpressie. Peter Leoneff (81) „wordt er eng van". En Rita Vo- gel-Verdij sseldonk van de Vlaardingse Ballet Academie vindt dans expressie niet om aan te zien. „Die standjes zie ik niet zitten", zegt ze. „Een pianist moet toch ook zijn toonlad ders oefenen, anders leert hij nooit piano spelen. Datzelfde geldt voor ballet. Barre-oefe- ningen, pliés, oefenin gen voor de enkels, knieen, het heupge wicht zijn het abc van het ballet. Als je die oefeningen iedere dag herhaalt, krijg je nooit blessures." ,;mp w?, Vera Wijnker (links) en Wilma Evers tn een donker steegje in Schiedam: „Vrouwen zouden meer invloed moeten hebben op de inrichting van een stad." Corps de ballet Erg leuk Ballet abc Bingo Filippijnen Onderwijs Inbraak Boomplantdag CDA Auto K f r HET VRIJE VOLK Gchfedam - vlaardingen, ZATERDAG 8 MAART 1986 ortaf 'Een pianist moet toch ook zijn toonladders oefenen Rita Vogel- Verdijssel- donk: „Ik heb nu een kind van 12 jaar op les, ik zie al: dat wordt een echte ster." (Foto's Ed Eg- germong) Het is een controversiële tak van de danskunst, die dansex pressie: door sommigen ver guisd, door andere omarmd. Rita Vogel, die er m haar op leiding bij de Rotterdamse Dansschool kennis mee maak te, behoort tot de eerste cate- Baroefe- ningen zijn het abc van het ballet. gorie: „Dansexpressie is mis schien een vak apart. Maar ik zal het nooit doen. Dat sfeertje van: het moet van binnen ko men..." Ze herinnert zich nog een les .van Corrie Hartong waarbij de leerlingen vanuit de hoeken van de studio naar het midden moesten dansen als olie die tot vet stoltBen andere op dracht luidde* je staat in een glazen hok, je kunt er met uit komen, wat doe je? „Ik vond het niet prettig. Ik vind: je moet eerst je techniek leren", herinnert zij zich. Rita Vogel zal dat laatste Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Ontdek je en ge plekje. Onder dit motto gaan Schiedamse vrouwen op zoek naar straten, pleinen, steegjes en donkere hoeken in de stad waar zij 's avonds en 's nachts eigenlijk niet meer dur ven te komen. „Vrouwen zou den meer invloed moeten heb ben op de inrichting van de stad," vindt emancipatiewerk ster Vera Wijnker, die in het verleden zelf het slachtoffer is geworden van een aanranding. „Door soms simpele verbete ringen, kan een enge plek wor den veranderd." De Schiedamse Vrouwen Emancipatie Organisatie (SVO) houdt binnenkort een thema-avond over de angstge voelens op straat. Tijdens deze bijeenkomst kunnen vrouwen de enge plekjes in Schiedam aanwijzen en een mogelijke oplossing aandragen. De the ma-avond is op achttien maart in het vrouwenontmoetings centrum B&rrika. Het SVO wil de enge plekjes inventariseren. Het is de bedoeling dat daarna een avondwandeling wordt ge maakt met vertegenwoordi gers van politieke partijen en de Schiedamse politie langs de aangedragen angstaanjagende delen van de stad. Uit een onderzoek van Leid- ae studenten bleek onlangs dat 12 percent van de vrouwen in ans land 's avonds de straat aiet meer op durft, voorname lijk uit angst om te worden aangerand. Ook vrouwen in Schiedam maken een omweg om maar niet langs stadsdelen te komen, waar het zo op het <oog niet pluis is. „Ik hoor die verhalen vaak aan de bar m Barrika," zegt Karin van Oos ten, die samen met Vera Wijn ker en Wilma Evers deel uit maakt van de taakgroep sexis- me die de thema-avond heeft georganiseerd. Volgens Vera Wijnker fietst of loopt vrijwel elke vrouw als het donker is met angst door de stad. „Je hebt als vrouw een soort radar. Je weet precies wie er achter en voor je op straat zijn. Als er voor je een vrouw fietst, weet je In ieder geval dat je iemand om hulp kan roepen als het fout gaat." Als vrouwen meer te zeggen zouden hebben over de inrich ting van een stad, zouden vol gens de drie vrouwen heel wat enge plekken voorkomen kun nen worden Waarom moet een fietspad achter een benzinesta tion langs lopen en ook nog omzoomd zijn door menshoge beplanting? en waarom bou wen ze tegenwoordig huizen met op de begane grond gara ges en de huiskamer aan de achterkant. „Zo ontstaan stille en enge straten," vindt Vera. „Vrouwen hebben het recht om ongestoord over straat te kun nen gaan. Ze moeten kunnen '/'////mm//#///, 'W//' meebeslissen over ruimtelijke ordening. Er zijn wel vrouwe lijke planologen, maar nog veel te weinig." Nog voordat er suggesties zijn binnengekomen, kunnen de medewerksters van Barrika al de nodige enge plekjes in Schiedam opsommen. „Als je van het centrum naar Woud- hoek moet, „noemt Wilma Evers een risicodragende rou te, „dan moet je over een fiet spad langs bossen en ver van de bebouwing. Een alternatief is er niet. Je kunt alleen maar door het Beatrixpark, ook door het bos." Vera Wijnker vindt de Broersvest ter hoogte van het Stadskantoor eng „Daar heb je een hoop bomen en slechte verlichting. En het Is zo mak kelijk op te lossen Een een voudige lantaarnpaal zou al helpen." De emancipatiewerkster heeft in West-Duitsland kennis gemaakt met een zogenoemde vrouwentaxi en zou iets derge lijks ook in Schiedam graag van de grond zien komen. „Dat bedrijf, met alleen maar vrou welijke chauffeurs, bracht vrouwen 's nachts tegen gere duceerd tarief naar bepaalde bestemmingen Het zou hier ook moeten kunnen. Het zou leuk zijn als de gemeente daar op in zou spelen." De SVO denkt met de thema- avond een hoop Schiedamse vrouwen te bereiken. „Het is een onderwerp dat bijna iedere vrouw moet aanspreken We zijn ermee begonnen omdat het volgens ons te weinig aan dacht krijgt," zegt Wilma Evers. „Als er een grote groep vrouwen komt, is het ook mak kelijker om je te uiten. Je zegt niet makkelijk dat je een be paald unt eng vindt." zinnetje nog enkele malen her halen. Ze Is er rotsvast van overtuigd, dat dansers en dan seressen het nooit ver zullen schoppen in het ballet zonder een degelijke klassieke onder grond Ook dochter Marianne, die één jaar als Bluebell-girl bij het Udo in Parijs heeft ge danst en In november een eigen school ïs begonnen, Is het op dit punt met haar moe der eens. „Je hebt echt wel klassiek nodig", zegt Marianne. „Ook bij jazz het is allemaal geba seerd op klassieke techniek. Ik heb in het Lido in een showbal let gedanst Een klassieke op leiding was daar vereist. Je kon inpakken, als je die niet had. Je kunt zo aan iemand zien of die een klassieke oplei ding heeft gehad. Aan de hou ding, de stand van het hoofd, hoe je loopt, netjes met je voe ten gestrekt Moeder en dochter hebben beiden zo'n degelijke opleiding gevolgd. Marianne kreeg haar lessen aan de Baiietacademie Peter Leoneff in Den Haag. Moeder Rita volgde de 4-jarige dansvakopleiding aan de Rot terdamse Dansschool en deed de 5-jarige klassieke opleiding bij Leoneff. Ze danste eén jaar in het Corps de Ballet van het Nederlands Operaballet en gaf twee jaar balletles aan de Vlaardingse Muziekschool van de dames Verschoor. In 1956 stichtte ze haar Vlaardingse Ballet Academie, die na enige omzwervingen uiteindelijk onderdak vond in een eigen studio naast haar woonhuis aan de Hugo de Grootstraat De school telt 150 leerlingen in de leeftijd van 4 tot 67 jaar. De leerlingen krij gen in klasjes van tien zes tien personen les in klassiek, jazz, tap of bewegingsleer. Een groepje gevorderde leerlingen treedt regelmatig als de Flar- dlnga Dansers op. Nog altijd heeft Rita Vogel les van Peter Leoneff. Ze is het met zijn uitspraak eens, dat de dansopleiding in Nederland „veel te veel gespreid is" en een te algemeen karakter heeft. Ze wijst erop. dat de be kende Nederlandse balletgezel schappen het technisch niveau van de leerlingen onvoldoende vinden. Het gevolg? Rita Vo gel: „In Nederlandse balletten zitten praktisch geen Neder landers meer. De meesten zijn Engelsen of Amerikanen. Tij dens de repetities wordt En gels gesproken Om haar pleidooi voor een gedegen opleiding te onder strepen haalt ze een bord te voorschijn, waarop de namen staan van ex-leerlingen die „het gemaakt hebben" Tosca Balm en Miranda van Oor schot hebben een eigen ballet school in Schiedam, anderen dansen in West-Duitsland of Belgie of zijn danspedagoge geworden. Vindt Rita Vogel het belang rijk, dat haar leerlingen car rière maken in het ballet? Rita Vogel: „Ik vind het natuurlljjk erg leuk, als ze Iets bereiken. Ik zeg altijd: 't moet niet. Maar er zijn kinderen die drie of vier keer per week komen Die er alles voor opzij willen zet ten. Ik heb heel goeie kinderen gehad. Echte baby-ballerina's. Maar ja, zijn ze 14 jaar, krij gen ze een vriendje, hebben ze geen zin meer. Of de ouders verzetten zich tegen een ver- volg-oplelding. Zeggen: ze vindt het nu leuk, maar doet ze dat over een een aantal jaren nog? Ik heb eens een meisje ge had, die draaide 32 fouettés op spitzen. Ze kwam iedere dag. Toen ze 15 jaar werd, was het ineens over. Mulo, teveel huis werk. Ik heb nu een kind van 12 jaar op les, ik zie al dat wordt een echte ster. Ze Is vre selijk serieus. Ik doe een bewe ging één keer voor en dan zit die erin Ik hoef niet steeds te corrigeren." Lesgeven in ballet noemt ze „een soort beeldhouwen": „Hou je heupen zo, je hoofd zo.. Een eerste les aan kleuters be gint met klappen en tellen op de maat van de muziek. Ze wijst de kinderen erop, dat ze niet met doorgezakte voeten mogen staan. Het lesprogram ma omvat verder onder meer oefeningen voor de rug en buikspieren. „Bij de kleintjes vertel ik wel een soort verhaal tje. Bij die buiskpieroefeningen zeg ik: doe net of je niets gege ten hebt." Andere lessen be staan uit het abc van ballet, oefeningen aan de bar, pirouet te draaien, langzame bewegin gen, snelle bewegingen, een walsje, diagonaal en sprongen. De aldus aangeleerde bewe gingen worden verwerkt in een ballet, dat tijdens de jaarlijkse voorstelling in de Stadsgehoor zaal aan familie en bekenden wordt getoond Dit jaar is dat „Allee in Wonderland" op mu ziek van onder anderen Chris Hinze en Gershwin. Laatste vraag aan Rita Vo gel: wat heb je nodig om het te maken in de vaak keiharde balletwereld? „Talent, een goed lichaam, techniek en doorzettingsvermogen", ant woordt ze. „Vooral dat laatste. En zelfdiscipline." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Een beetje restaurant Is er niet in Vlaardingen," zegt wethouder Bas Goudriaan. Maar: „Je kunt hier uitstekend eten, in vrijwel iedere prijsklasse," zeggen vijf eigenaren van Vlaardingse restaurants. Met verbijstering reageren ze op de woorden van Goudriaan, die bij een informatie-avond over de toekomst van het Veerplein de noodzaak van een restau rant in het te bouwen winkel complex onderstreepte. m eerste instantie zei de wethouder dat de stad 'geen restaurants' kende. In een toe lichting daarop zei hij tegen over het Vrije Volk dat het bij hem ging om 'niveau'. „Een beetje restaurant is er niet," zei hij. Eergisteren wilde hij zijn bedoeling nog eens precie zer zeggen: .Natuurlijk kun je goed eten in Vlaardingen. Maar ik bedoel te zeggen dat er geen top-klasse restaurants in de stad zijn." Eigenaar P. J. C. Kruvers van de Koperen Kap, enige ja ren geleden nog goed voor de culinaire prijs de Gouden Pol lepel, vindt de uitspraak van de wethouder onbegrijpelijk. Jk mag de heer Goudriaan ge regeld in mijn restaurant ver welkomen. Hij is hier vaste gast. Zijn woorden stroken niet met zijn daden. Wat moet ik er verder van zeggen?" T. Dankers, eigenaar van l'Homard d'or reageert fu rieus. „Het is vervelend dat iemand die de belangen van de stad moet behartigen dit zegt. De Koperen Kap en l'Homard d'or zijn onlangs bij een regio- onderzoek nog op de derde plaats geëindigd. Goudriaan is dom bezig." Volgens directeur M. C. Otte van het Delta-Crest hotel zijn er in Vlaardingen "goede keu- kenprodukten te krijgen". „Ik kan de heer Goudriaan in geen enkel opzicht volgen. Vlaardin gen kent een grote diversiteit aan restaurants. De bewoners in het centrum kunnen Chi nees. Italiaans, Frans» Indisch en tegenwoordig ook Grieks eten. Voor een gemeente als Vlaardingen is dat een heel goed aanbod. Nu weet ik dat restaurants in klassen worden ingedeeld. De Michelln-gids doet dat met sterren. Hoewel een dergelijke indeling niet mijn idee is van een keuken beoordelen, onder ken Ik dat er kwaliteitsver schillen bestaan. Je hebt weg restaurants, speclallteltenres- taurants en topkeukens. In on ze stad kunnen we voor wat be treft de specialiteiten een heel eind met het landelijk niveau meegaan en de zeer goede keu ken voor de zakenman is er ook. Momenteel is mijn restau rant al niet geheel bezet en ook de mensen van de Koperen Kap zullen moeten toegeven dat zij best extra bezoekers kunnen plaatsen. Wat voegt dat nieuwe top-restaurant 100,- gulden per persoon? dat Goudriaan wil, toe aan het bestaande aanbod? Niets. Want weinigen van de 75.000 Vlaar dingse inwoners kunnen zich dat veroorloven. Voor een top restaurant la eenvoudig geen plaats in de stad," zegt Otte. Ook de eigenaren van 't Scheele Hoekje en 't Straatje zijn verbaasd over de uitlatin gen van de wethouder stads vernieuwing. C. J. Marce van 't Scheele Hoekje wil de bestuur der hierover nog eens aan de tand voelen. „Goudriaan zit dagelijks hiernaast, komt nog al eens hier binnen; Ik kan hem zo aanschieten." De wethouder krijgt het nog druk in de avonduren. Een aantal restauranthouders heeft hem uitgenodigd om eens uitgebreid te komen eten. „Ik ben benieuwd of hij dan nog iets te zeggen heeft," zegt Maree. Onder het motto „Beter een goede buur dan een verre vriend" heeft de Vlaardingse voetbalvereniging Fortuna een bingo-middag voor bewoners van de Blois van Treslongflat georganiseerd Deze wordt op woensdag 12 maart gehouden in de kantine op het Fortuna sportcomplex Aanvang 14 uur, einde 16 30 uur Bewoners die slecht ter been zijn, worden door Fortuna gehaald en te ruggebracht. Hiervoor dient te voren een afspraak gemaakt te worden via tel 355674 (Mary of Mar Braber) Vanaf maandag 10 maart wordt in het VLOS Derde We reld Centrum een fototentoon stelling gehouden over de Filip pijnse vrouw De tentoonstel ling wordt vandaag door me vrouw Van Lier, de echtgenote van de burgemeester, geopend in het Vrouwenhuls. Na van daag, Internationale Vrouwen dag, verhuist de tentoonstel ling naar de VLOS (stichting Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking) Openings tijden ma 10—14, di 10—16, wo 19—21, do en vr 9—16 uur. Derde Wereld Centrum, Corn Houtmanstraat, Vlaar dingen. Woensdag 12 maart vergadert het Contactcentrum Openbaar Onderwijs Vlaardingen Ter sprake komen onder andere het jaarverslag 1984-'85 van de gemeentelijke onderwijsin spectie en de nota „Doorstro ming van openbaar basison derwijs naar openbaar voort gezet onderwijs in Vlaardingen en planning van voortgezet on derwijs" Aanvang 19 30 uur in kamer 10 van het stadhuis. dingen, is ontvreemd. Het be treft een Open caravan, in de wagen lagen gereedschappen voor het repareren van liften. Bij een inbraak in een huisje op het hofje aan de Schiedam se Lange Nieuwstraat is deze week een metaaldetector, een paspoort en gereedschap ge- t stolen De dieven forceerden de voordeur om het huisje bin nen te komen. De Nationale Boomplantdag, die gepland was op woensdag 12 maart, gaat niet door in Schiedam De vorst zit nog te diep in de grond. De plantda- tum is nu verschoven naar 10 april De boomplantdag is een jaarlijks evenement waarbij in heel het land ongeveer 200.000 bomen en struiken gepoot worden Dit jaar ligt voor Schiedam het accent op groen in de Gorzen Leerlingen van de basisscholen De Gorzen en Sint Willibrordus poten dan bij het schooituincomlex aan de Voorhavenkade en bij het voormalige GTB-terrem nieuw groen Het CDA houdt op maandag 10 maart een regionale verkse- zingsmamfestatie In het veiling gebouw Delft-Westeriee aan de J. v.d. Houtweg 2 te De Lier. Sprekers zijn minister president Ruud Lubbers, CDA- voorzitter Piet Bukman en Bert de Vries, CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Aanvang 19 30 uur Een gloednieuwe personen auto, die geparkeerd stond in de Prof Rutgerstraat te Vlaar- VLAARDINGEN „Het Is met zo, dat er geen behoefte meer is aan kinderopvang De crè che had nu al vol gezeten als was ingegaan op aiie aanmel dingen en reacties van niet-ge- meentepersoneel." Dit zei wet houder Ary Maarleveld (onder wijs) gistermiddag bij de ope ning van kinderdagverblijf Pino in de Thorbeckestraat Pino is een crèche voor kinde ren van gemeentepersoneel. Hoewel uit een enquête de be hoefte zou zijn gebleken, be zoeken sinds 27 januari slechts gemiddeld drie kinderen per dag de creche Het kinderdag verblijf heeft een capaciteit van 15 kinderen Aan de matige belangste'ling tilt de wethouder echt or niet zo zwaar. „Er dient rekening gehouden te worden met een bepaalde ingroeipenode en het feit, dat lussen de behoeftepeiling en de werkelijke start enige tijd verstreken is", aldus Maarle veld, die moest erkennen dat de pittige ouderbijdrage van 25 gulden "uiteraard ook een rol speelt". Pino is gevestigd in de voor malige kleuterschool De Klap roos Een lokaal dient als slaapkamer, het andere ais speelruimte. De rest van het gebouw is in gebruik bij een project voor Turkse reisjes. ,l De staf bestaat uit één hoofd leidster en twee leidsters die via een speciale regeling van het arbeidsbureau voor één jaar in dienst zijn genomen. In zijn toespraak ging Maarle veld verder in op de mees! re cente ontwikkelingen op het gebied van de kinderopvang Hij noemde de uitbreiding van kinderdagverblijf De Krenten mik en de introductie van hai- ve-dagopvang; twee voorzie- 4 ningen die forse wachtlijsten hebben In oprichting zijn crè ches bij een particuliere instel ling en een bedrijf, aldus de wethouder die de namen niet wilde bekendmaken VLAARDINGEN Op verzoek van de gemeentepolitie Leer dam heeft de Vlaardingse poli tie de 21-jarige H U. in zijn woning aan de Van Hoorn beekstraat aangehouden De man, die de Turkse nationali teit heeft, wordt ervan ver dacht op 6 maart in Leerdam een meisje te hebben ont voerd Het slachtoffer, dat eveneens de Turkse nationali teit heeft, was op weg naar school. U trok haar van de fiets en nam haar in zün auto mee naar Vlaardingen Een tweede aanhouding betreft de 13-jarige scholier P. H. uit Vlaardingen De jongeman werd aangehouden bij een brand in een school aan de Brusseiweg. Hij stond daar te kijken Omdat het de politie was opgevallen dat de jongen telkens opdook wanneer er er gens in de stad kleine brandjes waren, kreeg zij argwaan. De jongen heeft bekend samen met vriendjes de branden in onder meer containers en een aanhangwagen te hebben ge sticht VLAARDiNGEN De inteke ning is geopend voor het boek "Vlaardingse Geslachten" dat binnenkort in een beperkte op lage verschijnt De genealogi sche publicatie, geschreven door H den Boer, teil 180 pa gina's, waarin twaalf Vlaarding se geslachten worden beschre ven in de periode 16e tot begin 18e eeuw Dit zijn de families Both, Brob- bel, Dweyl, (Gu!dewagen-)Wa- genaar, Hoogendam, Ketelaar, Cleywerff, Morre, Oldenrogge, Speek, Vogelaar-Bisdommer en Wittebol De genealogieën bevatten namen, data van ge boorte, huwelijk en overlijden, beroepen en ambtelijke func ties Het boek bevat tevens een uitgebreid bronnenappa- raat en een Index op de in de publicatie genoemde perso nen Vlaardingse Geslachten Is tot stand gekomen met hulp van medewerkers van het stadsar chief en financiële steun van de Historische Vereniging Vlaardingen. De Intekenprijs bedraagt 14,50, na verschij ning (apn! of mei) kost het boek 17,50. intekenlijsten lig gen bij het archief en Boekhuis Den Draak. VLAARDINGEN Verhoging van de erfpachtscanon in Holy- Zuld is een gecompliceerde fi nanciële aangelegenheid Wij beraden ons daar nog over. Dit antwoorden B en W op schrif telijke vragen van de CDA- raadsieden H H van der Lin den en J. Hockxs, die deze kwestie hadden aangesneden Zij vermoeden, dat de erfpacht In dit gebied fors omhoog gaat Maar B. en W (aten daarover in hun antwoord niets los Zij wijzen de vragenstellers er slechts op, dat de desbe treffende voorwaarden hun de* mogelijkheid bieden de canon dit jaar opnieuw vast te stellen. Een beslissing tot verhoging van de canon zal door B. en W. „duidelijk gemotiveerd" wor den, zo laten zij Van der Lm- den en Hockxs weten. i

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1