schïedam Prestatie loop start in dichte mist rp ortaf Arie van der Hek in Blauwe Brug |n Snelle jongen met neus voor nieuws Niet de eerste Schiedammer in Kamer Schroder trekt 4600 bezoekers Wat stelt dit hou tóch voort Huldigingen bU 70-Jarige EHBO WS Van een onzer f verslaggeefsters I, SCHIEDAM/VLAAR- "DINGEN/MAASSLUIS Honderden vrouwen (vierden zaterdag 8 .maart de Internationale Vrouwendag in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. De vrouwen- - organisaties organi seerden forums, toneel voorstellingen, lunches, diners en feestavonden ter gelegenheid van de 76ste viering van deze dag. Sport Verkiezingsavond Ruiters OBK Open Huis HET VRIJE VOLK MAANDAG 10 MAAWT 1986 mmm 'Nog steeds strijd, maar het accent is verlegd' „Wij gaan nu niet massaal de straat op, maar wij willen toch tonen dat we iets doen. .^Streden de vrouwen aan het begin van deze eeuw voor •stemrecht en een achturige -"werkdag, tegenwoordig strij den de vrouwen nog steeds. -••"Maar nu zijn de accenten ver legd en is het recht op econo mische zelfstandigheid één van de belangrijkste doelen," zei de Schiedamse emancipa- tiéwerkster Vera Wijnker bij de opening van de feestdag in de kleine, pas gerenoveerde, zaal van het Passagetheater. Een kleine honderd vrouwen zagen daar de Delftse toneel groep Travaat met vier mono logen van Dario For over, na tuurlijk, de gedragingen van de vrouw. „Het spel is goed, maar wordt er vandaag de dag nu nog iemand door haar man ^opgesloten?", vroeg een aan- •*:wezige zich af. De vier actrices van Travaat probeerden met stukken over 'de vrouw en vrijen, orgasme, de eerste keer, zwangerschap en' moederschap duidelijk te maken dat „alle vrouwen eigenlijk dezelfde geschiede nis" hebben. „Er is meer on recht dan- wij- weten. Deze •''vrouwen hier zijn allemaal ge ëmancipeerd. Wij durven onze mond ;open te doen, "maar er zijn er zat die dat nog steeds niet durven," reageerde een andere vrouw tussen de vier '"bedrijven door. Later gingen "de dames lun chen in: Vroiiwenontmoetings- - centrum Barrika. Het vrou wenhuis was, ondanks de uit breiding door middel van een kraak van het naastgelegen pand, bijna te klein om alle be langstellenden -3; et kinderen "en deelnemers aan een politiek forum te herbergen. Organisator van de feestdag Jde'Stichting Schiedamse Vrou- fi'wenemancipatie Organisatie (SVO) in samenwerking met haar taakgroepen, de Politieke Politiek fo rum, in Maas sluis: drukbe zocht en inte ressant. (Foto's Ed Eggermont) Toneelgroep Travaat opent de Internatio nale Vrou wendag in het Passagethea ter met mono logen van Da rio Fo. Vorming voor Vrouwen en de SSSN, koos als thema voor de ze historische dag 'Verkiezin gen'. 's Middags werd er met vertegenwoordigsters van alle politieke partijen gepraat over herverdeling van arbeid bin nen- en buitenshuis, arbeids tijdsverkorting tot 25 uur, kin deropvang, veiligheid op straat, de positie van bij standsvrouwen, gezondheids zorg voor vrouwen en seksueel geweld. Het Schiedamse vrou wenleest eindigde met een swingavond met de jazzband Four and More in wijkontmoe- tingscentrum De Blauwe Brug. De viering van de Internatio nale Vrouwendag stond in Vlaardingen in het teken van de Filippijnse vrouwen. Me vrouw Van Lier, de echtgenote van burgemeester A. A. J. M. van Lier, die overigens zelf ook in.het Vrouwenhuis aan wezig was, opende een fototen toonstelling over het verzet, de strijd, de arbeid, het wonen en leven en vooral de prostitutie van de Filippijnse vrouwen. Mevrouw Van Lier goot twee suikerpotjes vol met Filippijn se rietsuiker. Zo opende zij de expositie, gemaakt in opdracht van de Stichting Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king (VLOS), officieel. „Ik hoop ook zo dat heel veel man nen deze fototentoonstelling zullen gaan zien," zei mevrouw Van Lier. De tentoonstelling is vanaf maandag 10 maart in het gebouw van de VLOS aan <ïe Cornells Houtmanstraat 2a te zien- In Maassluis werd tijdens een forum duidelijk dat de or ganisatie voor alle Maassluise vrouwen het Overleg Platform Emancipatie bestaansrecht heeft. Tijdens een druk bezoch te en interessante forum-mid dag in het theater de Schuur- kerk discussieerden zo'n hon derd vrouwen gericht over vrouwenzaken. Journaliste Le- lia Kuiper was voorzitter van het forum dat bestond uit Ger- da van Dijk (CDA), Yvonne de Groot (PvdA), Herma Guijt (VVD), Eiiy Doddema (PPR/ PSP) en Manda Kapil (D60). Vooral dé laatste trok fel van leer tegen de regeringspartijen die zij verantwoordelijk acht voor een vrouw-onvriendelijk beleid. Het Maassluise feest werd betaald via de Vrouwenraad. PvdA'ste'r Yvonne de Groot, zij staat vierde op de lijst en komt na de verkiezingen in de ge meenteraad, wil zich sterk gaan maken om van het Over leg Platform Emancipatie een officiële commissie te maken met bevoegdheden. „Dat kan via artikel 61. Dan vormen we een raadscommis sie met een wethouder'aan'het hoofd en raadsleden. "Dat moet in de volgende raadsperiode gerealiseerd worden," aldus de PvdA vrouw, die ook voorzitter van het Platform is. Buitenlandse Maasluise vrouwen vroegen een eigen centrum of een eigen lokaal. „Wij zijn dubbel 'achtergeble ven'. Onze gemeenschap neemt de vrouw nog niet serieus. Het vrouwenhuis is te klein, daar (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De mist hing nog over grote delen van Schiedam, toen' wethouder Hafkamp (sport) zaterdagoch tend het startsein gaf voor de tweede voorjaars-prestatie- loop, georganiseerd door de Sport Bond Schiedam. De wet houder deed dat tweemaal; voor de lopers die een afstand van 1500 of 3000 meter afleg den en voor de cracks die zo vroeg in het seizoen 5, 10 of 15 km aandurfden. De mist zorgde voor een si nister sfeertje tijdens de loop, die door het Beatrixpark en Harga voerde. Ook het start sein was ongewoon. Omdat het startpistooltje de geest had ge geven, gebruikte Hafkamp een fluitje. Maar verder verliep al les volgens plan voor de in to taal 104 oplopers, die startten en finishten op het veld van korfbalvereniging SSC Harga. De prestatieloop is één van de jaarlijks terugkerende acti viteiten van de vorig jaar op gerichte Sport Bond Schiedam. De bond organiseerde vorig jaar ook de Gorzenloop op ko ninginnedag en in augustus een mini-triathlon. Deze zullen dit jaar herhaald worden, de mini-triathlon op 23 augustus met als onderdelen 1 km zwemmen, 40 km fietsen en 7,5 km lopen. De Sport Bond Schiedam werd in het leven geroepen door gymnastiekvereniging Arma, korfbalvereniging SSC Harga en zwemvereniging De Watervrienden. Voorzitter Jan Ouweneel legt uit waarom. „Om Schiedam sportief beter te kunnen bedienen", zegt hij. „En natuurlijk om de eigen vereniging meer bekendheid te geven." Volgens Ouweneel mist Schiedam grote sportieve activiteiten. Zo wijst hij erop, dat in omliggende steden wel tien 4 twaalf prestatielopen per jaar georganisserd wor-. den. 1.Maar het mes snijdt met de 'samenwerking aan meer kan-, (tem ïOuwènéel: ,',Eënvereni-l 'ging drijft1 'altijd ,'op dezelfde; mensen Door met z'n drieën iets te organiseren, worden diezelfde personen niet zo 'zwaar'belast. Het doelyan.de. Sport Bond is niét om dé spo'r-. ten te organiseren De samen werking is bijzonder goed te- noemn De mensën die meehel- r:n, willen zich voor honderd honderd vijftig percent inzet ten." kunnen wij geen ruimte krij gen," aldus' één van de vrou wen in perfect Nederlands. De forum-deelneemsters antwoordden: „Maak een plan, dit moet te regelen zijn Wij gaan erover praten met wet houder Liesbeth Snoek (WD)." Dé vertegenwoordig sters van de buitenlandse vrouwen hebben zich onlangs gebundeld in de Stichting Re genboog. Ook zij rondden de Internationale Vrouwendag af met een dansfeest in theater de Schuurkerk. i Van onze verslaggever TON DAMEN Tfc VLAARDIN GEN/SCHIE- *"DAM Terwijl om hem heen ^'scanners en piepers' voor de -fr nodige onrust zorgen, praat fo- 'gtojournalist Roel Dijkstra in I* zijn huis aan de Coornhert- straat in Vlaardingen over zijn ^behaalde derde prijs van De (Ezpveren Camera. "Aardig (Jgjióor, die plaat van Menten (de «oorlogsmisdadiger) bij zijn -fövrouw met die doek over haar Whoofd," zegt Dijkstra. „Maar JSiigénlijk had deze kiek moeten i;,winnen," wijst hij op een ande- Lrèïfoto van het echtpaar Men- jvten dat terugloopt naar het tv Koetshuis (hun woning in Bla- 'ricum). I „Die compositie is veel en veel sterker. Ik heb deze plaat dan ook aan Panorama ver kocht die hem heel groot af drukte. Maar in een krant kan dit niet; op de rug, hè? Het eer ste., wat je leert in dit vak is 'geen ruggen'." Roel Dijkstra stamt in de re gio Waterweg bekend als een snelle jongen, met een neus voor,nieuws. Uren lang luistert hij -de politie- en brandweer- bïjiden af op zijn ontvangstap- paratuur, overal kijkt hij goed uit zijn ogen en zijn tipgeves slapen nooit. Het echte harde nieuws, in welke categorie hij zijn prijs heeft binnengesleept, mist hij zelden. Een brandje, een ongeluk; Roel staat er als eerste bovenop. Zijn ijver ziet hij geregeld beloond met een afdruk van zijn shot in alle landelijke kranten, zoals die keer in 19S2, toen Dijkstra als eerste foto graaf een verschrikkelijke treinramp in Spangen in beeld ^bracht. „Ik was net mijn nieuwe «scanner op de rampenlijn aan |het uitproberen. Gelijk bingo... SGoed ik daar heen. Het was *even over half elf gebeurd en ik was daar om tien voor elf, 'In vijf minuten al het leed en bloed door mijn lens gezien en sdan als een razende naar de v 1 v'k'ï fe S.s' - - De niet be kroonde foto uit zijn serie 'Menten' die naar zijn me ning in de prijzen had moeten vallen redactie van Het Vrije Volk, waar Niels van der Hoeven mijn film ontwikkelde. Het was goed één uur toen de krant draaide met mijn foto strea- mend over de pagina. Af- schwuwelijke taferelen," zegt Dijkstra. Hij fotografeert de rampen niet voor zijn plezier, maar vindt dat dergelijke klussen ook bij zijn werk ho ren. Hoewel hij in de regio wel eens als een paparazzi wordt omschreven, vindt Dijkstra dta hij in feite leeft van het plaastelijke nieuws dat hij in opdracht van onder meer de Havenloods en het Rotterdams Nieuwsblad moet fotograferen. „Echt, een 60-jarig bruidspaar en jubilerende muziekvereni ging. Daar verdien ik mijn brood mee. De rest is bijzaak. Maar, natuurlijk wel het smeuiige van het vak," zegt Dijkstra. Met glinsterende ogen ver teld hij over het verhaal van zijn winnende foto. „Op 21 maart hoor ik van collega's dat Menten de volgende dag zou vrijkomen. Ik bel mijn kennis Willem, bewaker in de Scheveningse gevangenis, die me zegt dat Menten inderdaad de 22ste weg zou mogen. Een uur of negen 's avonds zou het volgens hem wel worden. Ik bied me aan bij het AD (Algemeen Dagblad) op de voorwaarde dat ze mij de op dracht geven en me per uur betalen. Nou, daar gingen ze mee akkoord, want ik zeg wel eens schertsend 'm'n kwaliteit is klote, maar ik mis niets en ben heel snel'. Snelheid is mijn •troef. Het AD zou een hele foto- ploeg met me mee op pad stu ren, de volgende dag dus, maar vor de zekerheid ging ik toch om 12.00 uur 's nachts (21ste) even poolshoogte ne men in Den Haag. Ze moeten het me niet flikken om die jon gen meteen bij het wisselen van de dag te laten uitvliegen, dacht ik nog." „Dus ik kom daar aan en d'r staat me een meute fotografen voor de deur, zeg! Alle kranten, tientallen freelancers, de jon gens van het Journaal, de ra dio; kortom de hele klerezooi staat daar. Wat zal ik zeggen; i Roel Dijkstra toont zijn prijs De Zil veren Came ra. (Foto Ed Eggermont) wel een mannetje of vijftig, zestig, dacht ik zo. Ik kon net m'n autootje neerzetten. Terwijl ik naar de kluit pers jongens toeloop rijdt een zwar te mercedes me voorbij. Ik zie Paul Stolk, ANP-fotograaf van Rotterdam, en vraag hem wat er aan de hand is. De advocaat van Menten, de heer Oomen, bleek in de mercedes te zitten. De afspraak was dat Oomen zijn cliënt zou laten instappen. wij zouden als fotografen vrijwillig op een afstnad blij ven waarna we de gelegen heid zouden krijgen wat film te schieten. Maar tot onze verbijstering geeft die Oomen een dot gas en probeert hij weg te komen. Hij was helemaal niet van plan te stoppen. Alle jongens maken een gehaaste kiek door de ruit heen en verder leek het afgelo pen, tot een fotograaf op de motorkap terecht komt en door de ruit begint 'te schie ten'. De auto stopt, ik trek de achterdeur open en laat even mijn motor (motor-drive) lo pen, Préchtige platen. Uiteindelijk die wagen weer weg. Wij er achter aan. Naar het politiebureau, zo bleek. En toen de slijtageslag. Maart, koud, en maar kleunen in die auto. Die Oomen liet ons maar wachten. Gelukkig taaiden de andere fotografen steeds meer af. Zo tegen vijf uur in de mor gen, ik ben dan nog alleen met Jos van Leeuwen, fotograaf van de Haagsche Courant, komt er beweging in die mer cedes. Wij achtervolgen met 150 km per uur. Ik had nog nooit zo hard gereden. Tja, en dan in Blaricum moest die man toch eens uit stappen. Komt daar zo'n vrouwtje vanuit het Koets huis... Die oude man stapt uit. Wij fotograferen. Films lang. De sluiter blijft klikken. Vraagt die Meta aan mij of het zo niet genoeg was. Dacht uw man dat ook in de oorlog, flits te het door me heen." Dijkstra wordt gestoord door een telefoontje van een huis-aan-huisblad. Als hij heeft neergelegd zegt hij geërgerd: „Ze willen geen foto, nee, ze hebben een verhaal en d'r mot wat bij, begrijp je wel?". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tweede-Ka merlid Arie van der Hek (PvdA) spreekt dinsdagavond 11 maart in wijkcentrum De Blauwe Brug. Tijdens een avond in het kader van de Schiedamse PvdA-verkiezlngs- campagne zal hij een inleiding houden over het seheepsbouw- beleid van het huidige kabinet. Van der Hek zal ingaan op de problematiek rond de Schie damse scheepswerf Wilton Fijenoord en de marinewerven RDM en De Schelde. Daar naast praat hij over de off-sho re industrie, de dalende olie prijzen en de werkgelegenheid. Allemaal onderwerpen die hem als voorzitter van de vas te Kamercommissie voor eco nomische zaken niet vreemd zijn. Tijdens de avond, die om 20 uur begint, wordt verder het woord gevoerd door lijstaan voerder Gé Brouwer. SCHIEDAM Willem Sloots (33), die verleden week beëdigd werd als PvdA-Twee- de Kamerlid is, in tegenstel ling tot wat HW schreef, niet het eerste Schiedamse PvdA- Kamerlid. Mr. H. M. Engels man, jarenlang fractievoorzit ter in de raad, vertegenwoor digde de Partij van de Arbeid ai van 28 oktober 1958 tot 19 maart 1959 en van 18 septem ber 1962 tot 22 maart 1967 in de Tweede Kamer. In 1967 verloor de PvdA bij de verkiezingen zes zetels, daardoor moest En gelsman de Tweede Kamer verlaten. Hij kwam in 1970 te rug als lid van Gedeputeerde Staten. Engelsman bleef tot zijn overlijden op 21 septem ber 1979 lid van G.S. Willem Sloot is namens de provincie Zeeland in de Kamer beiand. Hij kwam twee jaar geleden in Schiedam wonen. Hij volgt Jaap van der Doef op, die burgemeester van Viis- singen wordt. Bij voldoende deelname begint in april een cursus „Leiding geven bij sport- en spelactivi teiten", georganiseerd door het Vlaardings bureau sportie ve recreatie, de provinciale sportraad en wijkvereniging Hoevenbuurt. De cursus (zes bijeenkomsten van 2 uur op donderdagavond) is bedoeld voor vrijwilligers die op het ge bied van sport en spel werk zaam zijn bij verenigingen of instellingen. De cursus Is prak tijkgericht, zij wordt gegeven in de gymzaal aan de Reigerlaan. Inlichtingen: tel. 355888, toe stel 169. De cursus lokale politiek van de werkgroep PvdA/Nivon wordt woensdag 12 maart af gesloten met een verkiezings avond in de Vlaardingse Nivon- boerderij, Van Baerlestraat 252. Burgemeester A. A. J. M. van Lier van Vlaardingen is ge spreksleider. Het forum aan wie de meer dan 40 deelne mers aan de cursus vragen kunnen stellen, bestaat uit J. Madern van de VVD, C. Bot van het CDA en J. Ranshuijsen van de PvdA. Aanvang 1orum-< discussie 20 uur, zaal open t 19.30 uur. ledereen is welkorm Het dagelijks bestuur van de - deelgemeenteraad Hoek van Holland overweegt het duinge bied af te sluiten voor ruiters, wanneer paarden en berijders voortgaan om de duinen en de aanplant te vernielen. Het be-» stuur doet een klemmend be-* roep op alle maneges en rui- ters om gebruik te maken van de speciaal aangelegde ruiterr paden. De muziekvereniging Oefening Baart Kunst (OBK) houdt zater dag 15 maart Open Huis in het clubgebouw aan de Schiedam se Mgr. Nolenslaan 89. Er is een programma samengesteld waarin alle onderdelen van de" vereniging aan bod komen. Tussen 11 en 17 uur dansen t» de majorettes, speelt het t showkorps een speciaal inge-: studeerd stuk muziek samen met tamboers en blazers. De boerenkapel beëindigt het Open Huis. De koffie staat gra tis klaar. Toegang vrij. -• MAASSLUIS De tentoon stelling met recent werk van Sierk Schröder in het Maas sluise Gemeentemuseum heeft 4600 bezoekers getrokken. Ook gisteren, de laatste dag van de tentoonstelling die zes weken duurde, was het aan de Zuiddljk een komen en gaan van mensen. Onder de bezoekers bevond zich Schröder zelf die met de museumstaf proostte op de voortreffelijke samenwerking. „Ik heb nog nooit zo'n plezieri ge tentoonstelling gehad. Enig. En het hangt allemaal zo mooi", waren zijn lovende woorden aan het adres van museumconservator Marjan Groen en haar staf. De tentoonstelling met por tretten, naakten en landschap pen trok bezoek uit binnen- en buitenland. „Van noord-Gro- ningen tot Brussel en van Duitsland tot de badplaatsen", aldus Marjan Groen, die van" één bezoekers wist te vertel len, dat hij zeventien keer ge weest Is. Vooral een televisie portret van Schröder joeg de" bezoekcijfers omhoog. „En wat ook zo leuk was, was dat de mensen zo lang bleven", zegt Schröder, die wordt be schouwd ais één van de beste Nederlandse portrettisten. i a? -n v/ïji .4 so "OC In de kabine tussen Liesveld en -viaduct: v.ln.r. P. de Pri'èlle, lijsttrekker Aart Kool, Leo de Snayer én mevrouw J. E. BolMaaskant. (Foto Ed Egger mont) VLAARDINGEN „Wat is dit nu: een demonstratie luchtver ontreiniging, een demonstratie werken op zaterdag of een blokkade van het Veerpiein?" Dit vroeg een omstander zich zaterdagmiddag af bij een ver kiezingsstunt van het CDA. Staand in een kabine lieten CDA-IIJsttrekker Aart Kool en enkele kandidaats-raadsleden zich door een kraanwagen van het Liesveld op het Liesveld- viaduct tillen en vice versa. Zijn handen als megafoon voor zijn mond houdend schreeuw de Koof, dat het CDA met deze stunt wilde demonstreren, dat "het uitstekende winkelcen trum" van het Liesveld vanaf de bushalte op het viaduct moeilijk bereikbaar is voor mensen die slecht ter been zijn. De in sportlef geklede CDA-lijsttrekker beloofde, dat zijn partij daar na de verkiezin gen wat aan zal gaan doen. Maar de man, die de vraag "wat is dit nu?" opwierp was toen al vertrokken. Hij wilde niet langer de smerige uitlaat gassen van de kraanwagen in ademen of het risico lopen overreden te worden door' automobilisten die noodge dwongen een stukje van het trottoir moesten meepakken. Ook de twee meisjes waren al weg, die er weinig van begre pen hadden. „Wat stelt dat nou voor?", vroeg de één. Haar vriendin trok haar schou ders op: „Weet ik veel." Waar na het nummer één begon te dagen: „Het is sensatie, omdat daar die Kool staat." Het was zaterdag niet alleen het CDA, dat het in het stunt werk zocht om de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart onder de aandacht van de bevolking te brengen. D'66 stuurde een stel op Veronica- girls lijkende meisjes de Vlaar dingse winkelcentra in om j voorbijgangers verkfezingsfoi- dertjes in de hand te drukken'. De meisjes, niet gehinderd door enige kennis van de i. Vlaardingse politiek, moesten; het antwoord op vragen over de D'66-plannen schuldig blij ven. Veel foldertjes, zowel van D'66 als van PSP/PPR/CPN en CDA die met kraampjes op het Lies veld stonden, verhuisden naar het trottoir. Alleen de Socialis tische Partij van Remi Poppe bezondigde zich niet aan deze vorm van straatvervuiling. „Want wij hebben niets uit te, delen", lachte hij dubbelzinnig. HOEK VAN HOLLAND De ■70-jarige EHBO-vereniging van Hoek van Holland huldigde za terdag vier jubilarissen tijdens de receptie die In wijkgebouw De Hoekstee werd gehouden. Nestor Henk de Wers was vijf tig jaar lid van de EHBO en In die periode verrichtte hij vele reddingen op zee in dienst van de eerste hulp vereniging. Jo de V/eert vierde zijn 40-jarig jubifeum en Kees van Zwienen en Aart van Rhoon waren 25 jaar lid van de EHBO. Zij allen werden omhangen met de daarbij passende versierselen, instructeur dr. A.W.L. Hut schetste de geschiedenis van de Hoekse EHBO. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van vijf overlevingspakken die via verschillende sponsors bijeen waren gebracht en die ten dienste staan van de briga de bij het afhalen van zieken en gewonden van zeeschepen. Voordat de receptie plaats vond werd er in de Hoekstee een erewedstrijd gehouden. Ploegen die eerder dit seizoen goede resultaten hadden ge boekt op rayonwedstrijden kwamen nu tegen elkaar uit in een finale. Bij de senioren werd de eerste prijs gepakt door Capelle a.d. IJssel met 175 punten en 44 voor de leider. De ploeg van Kethel zegevier de bij de junioren met 162 punten en 40 voor de leider.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1