Kennissen halen auto en rijden tegen paal Onderzoek naar eigen bijdrage kinderopvang Atlantic weer uit de lucht Ravage bij inbraak Provincie: 'Geen geld voor Kethel-opgraving uit r- S Filter los, waterballet Oost wil gasprijs ook omlaag hebben Op heterdaad m Nieuw bestuur bewonersorgaan Rotterdammers aangehouden Tekeningen Westerdijk bewaren historie Waterweggebied WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verontreiniging van het openbaar groen in de Sehie- damse Botenbuurt is niet ernstig. Dit blijkt uit het nader onderzoek dat het Openbaar Lichaam Rijnmond on langs heeft afgerond. Het onderzoek werd gedaan op verzoek van de bewo nersvereniging. Eerder zijn in de wijk de zwaar verontreinigde tuintjes afgegraven. De bewonersvereniging wil nog enkele onafhankelijke des kundigen raadplegen voordat de uit komsten van het Rijnmond-onder zoek voor lief worden genomen. Afgraafoperatie De normen van het mi nisterie over toelaatbare stoffen in de grond worden in het groen van de Boten buurt niet overschreden, zegt Rijn mond in haar rapport, (Foto: Ed Eg- germont) Cï; Fout „Gratis opvang kan ook drempels opwerpen", weet Hafkamp. (Foto: Ed Eggermont) De gasprijs moet NU om laag (Foto: Ed Eggermont) op komst Tender Passage Teerstoof Marijke Nekeman. Stadsgehoorzaal De Harmonie Filmhuis Harmonie y Pó- V T' V: Eén van de tekeningen van Westerdijk. Links het j huis v'ju wethouder Bas Goudriaan aan het Emaus 1 in Tiaardingen-Ambacht, rechts de voormalige Jan Lighthartschool en in het midden is nog het gebouw van het Gemeentelijk Woningbureau (wordt afge broken) te zien. (Fotoreproduktie: Ed Eggermont het vrije volk schiedam 14 Vervuiling in groen Botenbuurt valt mee In de wijk bestond de vrees dat het openbaar groen met dezelfde grond was opgehoogd als de tuintjes achter en voor de woningen. „Rijnmond zegt in haar rapport dat de vervui ling niet verontrustend is," zegt Ben Stuivenberg die na mens de bewonersvereniging met het rapport bezig is. „Br zit wel wat in maar dat blijft binnen de normen van het mi-' nisterie. Natuurlijk nemen wij dat niet zomaar aan. We gaan dat verifiëren." Een actie van bewoners had in 1983 een grootscheepse af graafoperatie tot gevolg. Ge bleken was dat bij het ophogen van de tuintjes zwaar giftig havenslib was gebruikt. Dit was afkomstig van de plaats waar nu de waterzuiveringsin stallatie De Groote Lucht, tus sen Vlaardingen en Maassluis, staat. De concentraties gif wa ren zo hoog dat Rijnmond de hoogste prioriteit aan het ver wijderen van de grond gaf. Het afgraven kostte ongeveer 1,4 miljoen gulden. SCHIEDAM Terwijl een 20-jarige Rotterdammer een bloedproef onderging op het politiebureau, reden kennissen 'zijn personenauto total-loss te- jgen een verkeerslicht. De Rot terdammer was zaterdag avond door surveillerende agenten aangehouden in de Al- gerastraat. Het blaaspijpje 'wees het teveel aan genuttigde 'alcoholhoudende dranken uit. lOp het politiebureau kwam la ster de melding dat de wagen 'v<>n de man volkomen vernield ,op de Koemarkt stond. Zonder dat de eigenaar dat wist, had den kennissen zijn wagen op gehaald. Op het plein waren zij suit de bocht gevlogen. D>. twee tkennissen waren na het onge luk gevlucht. Gisterochtend 'had de politie hen nog niet achterhaald. i. SCHIEDAM De Schie- damse politie heeft een 27-jari- j.ge man op verdenking van auto-diefstal en inbraak aange houden. De man werd betrapt 'toen hij uit een geparkeerde 1 wagen voor de deur van het iNS-station aan de Horvathweg •een radio wilde stelen. „Ook toen hebben we alles in samenwerking met de ge meente Schiedam opgelost. Nu willen we op korte termijn rond de tafel met mensen van Gemeentewerken en met wet houder Zijdeveld," zegt Stui venberg. Een arts in de Boten buurt heeft zijn medewerking toegezegd om het rapport wat betreft de volksgezondheids aspecten door te nemen. Een woordvoerder van ge- löifif meente laat weten dat Schie dam de conclusies in het rap port van Rijnmond onder schrijft. „Als Rijnmond het niet verontrustend vindt, dat is ,het 't zeker niet." De grond in het openbaar groen is vermoedelijk afkom stig van zogenoemde perska des uit de tijd dat het gebied er nog als opgespoten land bijlag.. De Botenbuurt werd in 1980 en '81 opgeleverd. SCHIEDAM De bewo nersvereniging Schiedam Noord, voorheen de Boten buurt, heeft op haar jaar vergadering een nieuw be stuur gekozen. Voorzitter is nu Fred Groenewegen. Hij volgt Ben Stuivenberg op die in het licht van zijn mo gelijke verkiezing tot raadslid van de PvdA is af getreden. Groenewegen wordt bijgestaan door se cretaris Gerrit de Bruyne en penningmeester Ad Wil lemen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eigen bij drage van één gulden per uur voor kinderopvang bij volwas seneneducatie staat op losse schroeven. De Schiedamse ge meenteraad nam gisteravond een motie aan van de PvdA waarin werd aangedrongen op een nader onderzoek. Dit moet uitwijzen of 1 gulden per "dag deel" (een morgen, middag of avond) niet mogelijk is. De eigen bijdrage vormde het grote twistpunt in de discussie over de nota Kinderopvang, De nota werd later door een una nieme raad aanvaard. Verbazing oogstte wethou der Luub Hafkamp (welzijn) met zijn stelling dat gratis kinderopvang wel eens een averechts effect kan hebben. „Ook dit kan drempels opwer pen, zo is uit onderzoek geble-„ ken. Als iets gratis is, kan dat een negatief effect krijgen." Met een grote glimlach op z'n gezicht reageerde de com munist Ulferd Bruseker. „Dit is een heel bijzondere. Een psychologische drempel als je niets vraagt. Dit is nieuw. Zo kun je in de gemeenteraad nog eens wat leren. Bij volwasse neneducatie hoort kinderop vang. Dan moet je niet met een eigen bijdrage komen," be sloot hij zijn betoog. Ook Eis Heiwig (CDA) nam het op voor een gratis kinder opvang. „Een eigen bijdrage is een slag voor de zwakkeren, zo is mij door deskundigen uit de kinderopvang verteld. De mo tie van de PvdA is echter niet nodig. Het laat weer eens zien dat we in Schiedam op een slakkengang werken. Dit is al lang in de commissie beslo ten", aldus de christen-demo- crate over het voorstel dat door Truus de Nijs namens de socialisten werd ingediend. „Een flutmotie," beëindigde Heiwig haar redevoering. Het CDA stemde later tóch vóór de motie-De Nijs omdat dat als "half ei" beter was dan een le ge dop. „Een flut haif ei dus," kwam CPN'er Eef Collé tot een snelle slotsom. De kleine linkse "fracties (CPN, PPR, PSP, D66) stemden tegen. Door het aannemen van de Nota Kinderopvang komt een einde aan een al jaren slepen de discussie rond peuterspeel zalen en crèches. De gemeente trekt nu zeventigduizend gul dens uit om een einde te ma ken aan de "knelpunten". Een daarvan is de enorme wacht lijst met op dit moment 577 'wachtende kinderen. Een motie van de kleine linkse partijen om de hele eigen bijdrage van tafel te ve- VT gen, werd ondanks de steun van het CDA weggestemd. Adri Reijnhout (D66) kwam op de proppen met een dekking van het gat van bijna negen tienduizend gulden door het wegvallen van de eigen bijdra ge zou ontstaan. Volgens Reijnhout staat er in de begro ting een fout met betrekking tot het aantal raadsleden dat na de verkiezingen een vergoe ding opstrijkt. Als die fout wordt hersteld, levert dat ruim veertienduizend gulden op. „En dit kan aangevuld worden met het bedrag dat wordt ge spaard doordat wethouder Van Tilborg niet wordt vervangen," vulde de democraat aan. De suggestie van Reijnhout werd niet overgenomen. SCHIEDAM Bewoners van de Boerhaavelaan zul len weinig ophebben met de hobby van hun bovenburen, het houden van aquaria. .Voor de zesde achtereenvol gende keer ontstond een flinke waterschade doordat het filter van een aquarium losschoot bij het schoonma ken. De bewoners zagen hoe het ontsnapte vocht hun pas herstelde huiskamerpla fond ruïneerde en waar schuwden de politie. De agenten wisten een begin nende burenruzie in de kiem te smoren. In totaal duizend liter viswater droop langs de muren van de huiskamer en de keuken. SCHIEDAM Radio Atlan tic, de bekendste etherpiraat in Schiedam, is door de politie uit de lucht gehaald. Bij een inval in een bovenwoning aan de Hoogstraat werd de complete zendinstallatie met een waar de van ongeveer drieduizend gulden in beslag genomen. Ra dio Atlantic is in haar bestaan al ettelijke keren opgerold. De politie greep in nadat de plaat selijke brandweer over storin gen op haar radionet had ge klaagd. Ook omwonenden had den herhaaldelijke malen ge klaagd over storingen op de radio. In samenwerking met de Ra dio Controle Dienst werd de schuilplaats aan de Hoog straat gevonden. Tegen twee iiscjockeys, die op het mo ment van de inval hun plaatjes draaiden, werd proces verbaal opgemaakt. Het gaat om twee Rotterdammers in de leeftijd van achttien en éénentwintig jaar. Behalve de zendinstalla tie nam de politie ruim 1300 singles, tientallen elpees, enke le cassettes en magneetbanden j in beslag. SCHIEDAM Een enorme ravage hebben drie mannen aangericht bij een inbraak in een woning aan de Th. Stork- straat. De inhoud van laden en kasten werd over de vloer ge gooid. De gehele woning werd doorzocht. Het trio verliet de woning uiteindelijk met een onbekende hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen. De drie mannen werden door de buurvrouw gezien toen zij na hun „werk" de woning uit kwa men. Ze zijn volgens een ■woordvoerder van politie rond de twintig jaar oud. De inmiddels afgelopen pe riode van vorstverlet heeft een bouwbedrijf in Schiedam Noord heel wat geld gekost. Tijdens de afwezigheid van de bouwvakkers werd voor in to taal 25.000 gulden aan mate riaal gestolen van een bouw plaats aan de Mary Zelden- ruststraat. SCHIEDAM Drie Rotter dammers in de leeftijd van 15 en 16 jaar zijn door de politie aangehouden. Ze worden ervan verdacht een ruit te hebben in gegooid van de winkel Ritman Sportartikelen aan de Oranje straat. Surveillerende agenten troffen het drietal "dichtbij" de winkel aan nadat de ruit was ingegooid. Niet bekend is of er ook iets uit de etalage is weggenomen. f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Gasprijs j met 15 cent per kuub omlaag," is de titel van een handtekenin genactie die in Schiedam Oost op gang is gekomen. Bewoners Jvan de wijk kunnen een briei ondertekenen die is gericht j aan de Tweede Kamer waar- mee zij de eis om prijsverïa- r ging zeggen te steunen. De be- wonersvereniging Oost sluit zich met de actie aan bij het landelijk initiatief van het Woonlasten Overleg Nederland (WON) waarvan zij lid is. In het begeleidend schrijven (noemt de bewonersvereniging J vier redenen waardoor de gas- j prijs zou moeten dalen. Het 'f zakken van de olieprijzen, de koersdaling van de dollar, de ^koppeling van de gasprijs aan s de tarieven voor huisbrandolie jen het feit dat grootverbrui- j kers wél van de dalende olie- j,prijzen profiteren. „De tarieven die de kleinver- bruikers moeten betalen, staat in geen verhouding tot de win- t nings- en distributiekosten," I.'aldus de vereniging. „De prijs- van aardgas, een eerste le vensbehoefte, moet in relatie staan tot de koopkracht van de mensen." De vereniging wil zo veel mogelijk mensen met haar actie bereiken omdat dan de kans van slagen het grootst is. De bewonersvereniging laat het niet alleen bij het ophalen van handtekeningen in de buurt. De gemeenteraad heeft een brief gekregen waarin wordt gevraagd de eis om prijsverlaging te steunen. „Te meer daar een aanzienlijk deel van de woningvoorraad in Schiedam Oost nog oud, toch tig en koud is, doen wij een be roep op u." De politici hebben eveneens de voorgedrukte brief aan de Tweede Kamer gekregen die zij kunnen onder tekenen. Ook de directie van de nutsbedrijven, verantwoorde lijk voor de plaatselijke gasle vering, is om steun gevraagd. De bewoners in Oost kunnen van maandag tot en met don derdag van twee tot vier 's middags terecht in het pand van de bewonersvereniging aan de Franklinstraat om hun handtekening te zetten. Vol gens de vereniging scheelt het een gemiddeld gezin zo'n 375 gulden als de prijs van het gas daadwerkelijk met vijftien -cent zakt. SCHIEDAM/ROTTERDAM De provincie Zuid-Holland wil geen subsidie geven voor een archeologisch onderzoek dat vorig jaar werd gedaan in Schiedam Kethel. Gedeputeer de Staten hebben dit in een uit spraak in een beroepsprocedu re bepaald. Het verzoek om fi nanciële steun kwam van het Rotterdamse Bureau voor Oudheidkundig Onderzoek dat de opgravingen in april '85 deed. Volgens de betrokken ar cheologen werd er bij dat on derzoek een uniek grachten systeem blootgelegd. De provincie had in juni vo rig jaar het subsidieverzoek afgewezen. Deze beslissing kwam nadat het onderzoek al had plaatsgevonden en het bu reau de kosten al had ge maakt. Het gaat om een be drag van ongeveer 30.000 gul den. In een protest bij de pro vincie meldde het bureau de late beslissing als „pijnlijk" te hebben ervaren. Ze vroeg zich af waarom de beslissing niet voor de aanvang van de opgra- vihgen had kunnen vallen. Het bureau spande uiteinde lijk een zogenoemde AROB- procedure aan waarin de pro vincie nu uitspraak heeft ge daan. De archeologen willen nu bij de Raad van State in be roep gaan. Bij de opgravingen werd een grachtensysteem aangetroffen dat dateert uit de twaalfde en dertiende eeuw toen op die plek nog de Abdij van Egmond stond. Het onderzoek vond op de valreep plaats. Direct nadat het systeem na de tweede ron-i de van de opgravingen in kaart was gebracht, werd het terrein afgegraven in verband met bebouwing. In haar motivatie zegt de provincie dat het Bureau voor Oudheidkundig onderzoek had moeten aankloppen bij de ge meente Schiedam voor een fi nanciële bijdrage. „Het onder zoek was ruim van tevoren be kend en kon daarom in de planning van de besteding van de in 1985 bij de gemeente ter beschikking zijnde gelden wor den opgenomen," vinden Gede puteerde Staten. Voor het eer ste onderzoek gaf de provincie in '84 wél subsidie omdat het volgens haar toen om urgente re opgravingen ging die met een moesten worden gedaan. Het bureau hult zich in stil zwijgen rond de hele zaak om de procedure bij de Raad van State niet te ondermijnen. „We kunnen niets zeggen voordat de hele procedure is afgerond," aldus archeoloog A.B. Dupken. Binnenkort verschijnt het rap port over de bevindingen. DINSDAG 11 MAART 1986 i Een kwartet met internationale bekendheid heeft het theater café de Tender in Schiedam donderdag op het podium. Het gaat om de rond bassist Frank Canino geformeerde jazz for matie. De uit New York afkom stige Canino is een leerling uit de zogenoemde Tristano- school. Lenny Tristano legde de basis voor zowel de free als de cool jazz. Vooral op de laat ste stroming concentreert zich het kwartet Canino. Schijnbaar koele improvisaties op melo- die-ën van bekende nummers. Het Canino kwartet bestaat verder uit Jed Distier (piano), Victor Lessner (tenor sax) en Ed Ornowski (drums). Het op treden begint om negen uur. Meneer Kaktus, mevrouw Stemband en meneer Kweet- niet, bekend van het televisie programma Tineke, doen mor gen het Passagetheater in Schiedam aan voor een een malig bezoek. Het optreden begint om twee uur 's mid dags. Entree: 3,50. De Theater Dans Workshop staat zaterdagavond op het podium van Passage. De workshop brengt onder de ver zamelnaam New Yorick enkele jazz- en tapdanschoreografiën als Jazz in focus, Plaza en het titelstuk New Yorick. in dit iaatste stuk staat de Ameri kaanse tapdans centraal. De naam is gebaseerd op Yorick, de hofnar uit Hamlet van Sha kespeare. De dansgroep be gint om kwart over acht. De entree bedraag tien gulden. Het weekeinde in de Teerstoof in Schiedam wordt geopend door Marijk Nekeman, Zij wordt in haar popprogramma bijgestaan door Kiaas Plattel op de syntesizer. Nekeman had vroeger het "angry-young- woman" imago maar is tegen woordig meer bezig met een wat bedeesder programma vol Nederlandstalige muziek, twee stemmen-zang en de combina tie beeld en geluid. Ze begint om negen uur. Entree: negen gulden. De zaterdagavond in de Teers toof is gereserveerd voor het .gezelschap de Witte Kraai met het programma De tirannie der hulpverlening. Dit programma is gebaseerd op teksten van de Portugees Fernando Pes- soa, vertaald dor August Wil- lemsen. Aanvang negen uur, entree negen gulden. Voor de kinderen speelt zater dagmiddag het poppentheater F.Abbin. Dit brengt het pro gramma In Holland staat een huis en vergt de medewerking van de kinderen. Zij moeten namelijk meehelpen een pop- penhuis te bouwen. Als het huis klaar is en de poppen sla pen, is de voorstelling voorbij. Aanvang twee uur, entree 3,50. De Junioren van het Neder lands Danstheater zullen in Vlaardingen drie balletten dan sen. Nomaden van Jiri Kyllan, La Cathedrale Engluotte en Twee Sonates. Ballet. Vrijdag 14 maart in de Stadsgehoor zaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Toegang 16,- CJP/Pas 65; 8,50. Aanvang 20.15 uur. L'Orchestre de Contrabasses, een zesmans formatie, treedt op zaterdag 15 maart op in de Stadsgehoorzaal. Aanvang 20.00 uur. Toegang 13,50 CJP/ Pas 65 8,50. "Ja, komt er nog wat van of is dit een grap," luidt het sati risch programma van Marijke en Sieto Hoving. Het gaat over politiek en onrecht in de we reld. De muziek is van Wiebe Cnossen. Vrijdag 14 maart in De Harmonie. Aanvang 20.00 uur. Toegang 12,50 CJP/Pas 65 10,-. Marijke Nekeman en Klaas Plattel komen naar Vlaardin gen met Nederlandstalige pop muziek. Nekeman's vermogen een voorstelling te geven met beeld en geluid, brengt het ge heel tot een collage-achtig so lo-optreden. De muziekcompu- ters worden gespeeld door Plattel. De voorstelling heet Vreemd Genoeg. Zaterdag 15 maart in De Harmonie. Aan vang 20.00 uur. Toegang 7,50 CJP/Pas 65 6,50. De Harmo nie, Schiedamseweg 51, Vlaar dingen. Donderdag 13 maart draait in De Harmonie de film La Fem me de L'aviateur, een liefdes drama. Aanvang 20.00 uur. Toegang 6,50 CJP/Pas 65 5,-. Vrijdag 14 maart draait Les Nuits de la Pieine Luna, over een meisje, dat door een semi- intellectueel wordt begeerd. Het thema egoïsme wordt op gevoerd. Zaterdag 15 maart wordt de film Witness, een detectieve- film van het Amerikaanse plat teland gedraaidt. VLAARD1NGEN/SCHIEDAM Volgens Jan Anderson van het Streekmuseum en Theo Poels tra van het Stadsarchief zijn vele oude boerderijtjes en hui- Zen in Vlaardingen 'wat al te gemakkelijk met de grond ge lijk gemaakt". Ze tonen dat aan met een gezamenlijke tentoon stelling van tekeningen van de Vlaardlngse leraar geschiede nis Paul Westerdijk (44). Wes terdijk heeft 25 jaar lang ge bouwen in het Waterwegge bied getekend die afgebroken zouden worden. De meeste panden staan er dan ook niet meer, enkele worden binnen korte tijd gesloopt. De tekenin gen zijn tot 19 april dagelijks te zien in het Streekmuseum. De expositie bevat 12 prenten uit het Stadsarchief en 57 te keningen uit het Streekmu seum, De Vlaardinger of Schie dammer die het gebied nog van voor de jaren zestig kent kan er zijn hart ophalen: Boer- derij De Holy, op de plaats waar nu het Holy-ziekenhuis staat, een kijkje op het oude Kethel dorpscentrum (Vlaar- dingerweg), de bouw van de brug Heusdenslaan, het landje van Chardon met de Bethei- kerk, het is maar een greep uit de collectie. Westerdijk volgde een oplei ding aan de Academie van Beeldende kunsten In Rotter dam, trad in dienst bij de ge meente, volgde een M.O. stu die geschiedenis en werd le raar. Volgens Anderson en Poelstra heeft de tekenaar bij zijn werk veel voordeel gehad van zijn historische studie. „Je merkt direct dat gevoel dat die man steeds in zijn tekeningen weet te leggen", zegt Poelstra. „Een sfeer, die veel moeilijker met een fototoestel vast te leg gen zou zijn." Anderson heeft voor het Streekmuseum de laatste vijftien jaar ai het werk dat Westerdijk wiide leveren opgekocht. Poelstra gaf hem, opdrachten. „Zag ik iets mar kants in de stad, dan schoot ik Paul even aan", zegt Poelstra. Anderson wijst erop dat Vlaar dingen zo'n 25 boerderijen in de binnenstad telde en onge-' veer 65 hoeves in Viaardingen- Ambacht. Zo weet'hij nog dat er twee boerderijen stonden op de plaats waar nu het nieu-' we stadhuis is gevestigd. „De Club van Rome heeft de we reld erop attent gemaakt dat het de moeite waard is om ook dingen te bewaren. Vanuit die gedachte zijn ook de prenten van Westerdijk gemaakt", al dus Anderson. Streekmuseum Jan Anderson, Kethelweg 50, Vlaardingen. De tentoonstelling van de werken van Paul Westerdijk is op de zolder van het mu seum.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1