Door fout geen oproepkaart Na sneeuwprijs, nu ook de huisvuiltrofee Bewoners West zetten jokers in voor '213' Honds gedrag Drukke week in jeugdhonk Wesp Symbolische overdracht van Geuzenmonument ws Hoeveelheid inwoners stemt tot tevredenheid Vingers afgezaagd 51 mem Van een onzer verslag gevers SCHIEDAM Het Hofje van Belois in Schiedam-West wordt mogelijk opgekocht door de gemeente Schiedam. De over- dracht is een vereiste' mm voor rijkssubsidie in aanmerking te ko men voor een eventuele opknapbeurt van de 36 huizen aan het hofje. Hetgemeentelijk wo- ningbeheer gaat eerst overleggen met de be woners over een op knapbeurt. „Als daar overeenstemming over kómt, praten we verder over de aankoop," zegt directeur Ton Verdoes va'ri het woningbeheer. Combinatie opengebroken Zijdeveld: „Dwang helpt niet.' P" AM 'V -• S s w Zes echtparen kregen gisteren een kijkje in de keuken van de professionele sneeuw ruimers van de nutsbedrijven. (Foto's: Ed Eggermont) Zonnetje Winnaars HL De gewraakte woningen in west. van Kan. (Foto: Ed Eggermont) 'Nu handelen, anders is het te laat", vreest Bert Busreis Prestige De stoet loopt naar het monument van het Geuzen- verzet. (Foto's: Ed Eggermont) Leerlingen van De Vaart leggen bloemen bij het door hen geadopteerde monument. I'iy •- 'rZA 'f HET VRIJE VOLK Schiedam -W VRIJDAG 14 HAART 1986 y'< 'j -Z/::.. ,,'.j Gemeente aast op Hofje van Belois o; nu' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ondanks een afname van het aanta' inwo- ners.met.83 is er toch' tevre- denheid over het bevolkings- verloop in Schiedam. De afde ling sociografie van de ge- meente signaleert voor het eerst sinds 1946 een vestigings overschot "van enige om vang". Er kwamen in 1985 89 mensen méér naar Schiedam, dan dat er weggingen. De uit eindelijke afname is ontstaan i door' een sterke stijging van sterfgevallen, afgezet tegen i een daling van de geboorten. Vorig jaar gingen 182 mensen meer dood, dan dat er geboren werden. In juni '85 bereikte het aan tal' inwoners een dieptepunt: aan het einde van die maand 'stonden er 68.971 Schiedam mers ingeschreven. Mede door de nieuwbouw van de afgelo pen jaren, zo stellen de socio- grafen, lijkt de constante afna me van de bevolking in de af gelopen vijftien jaar te zijn ge keerd. Als er de komende jaren zo'n vijfhonderd nieuwbouw- iwonlngen per jaar bijkomen, (zal het inwonersaantal zich langzaam herstellen. Eind vorig jaar-had Schie dam 69.077 inwoners. Het aan tal sterfgevallen nam vorig jaar met twintig procent toe (850). Het aantal geboorten nam met 3,5 procent af (668). SCHIEDAM Een werkne mer- van de Bedrijfsgemeen- schap Schiemond is vrij ern stig' gewond geraakt bij een ongeval. De man, een 25-jarige Schiedammer, raakte met zijn hand een draaiende cirkel zaag. Een pink en een ringvin ger-werden nagenoeg doorge sneden. Met een ambulance t werd de man naar het Rotter- dajnse Dijkzigt gebracht waar chirurgen pogingen deden één van de vingers te redden. De andere vinger moet als verlo ren worden beschouwd. Ondui delijk is hoe de man met zijn hand tegen de zaag is geko men. SCHIEDAM Onbe kenden hebben ingebro ken in een geparkeerde vrachtauto aan de Nieu we Waterwegstraat. Zo wel de container op de oplader als de cabine van de combinatie werden doorzocht. Wat er wordt vermist is niet bekend. De bewoners van het hofje werden vorig jaar opgeschrikt door plotselinge renovatieplan nen van de gemeente. Zonder voorkennis had woningbeheer ideeën ontworpen voor een re novatie. Met steun van de be wonersvereniging Schiedam- West kwamen de hofbewoners in protest en trok woningbe heer haar plannen in. „De mensen wilden hele maal geen renovatie, in ieder geval niet allemaal," weet Hans Coster van de bewoners vereniging. Volgens Verdoes is het een normale tactiek van woningbeheer om met een plan in de handen in overleg te gaan over een opknapbeurt. Het renovatieplan is inmid dels vervangen door ideeën voor een groot-onderhouds beurt zodat de bewoners in ieder geval geen huurverho gingen hoeven te vrezen. De stichting Hofje van Belois, on derdeel van het Sint Jacobs- gasthuis en eigenaar van de woningen, kan bij het rijk geen subsidie krijgen. „Het is verre weg het handigst om geld via de woningwet te vragen. Van daar dat we kijken of een over dracht mogelijk is," aldus Ver does. Alieen de gemeente of zo genoemde toegelaten instellin gen (woningbouwverenigin gen) kunnen aanspraak maken op subsidies. Verwacht wordt dat het Sint Jacobsgasthuis het hofje voor een symbolische bedrag van de hand doet. De woningen zijn ruim 52 jaar oud. De bewo nersvereniging heeft al eens pogingen gedaan om de huizen op de lijst van „nieuwe monu menten" te krijgen. Voorals nog is dat niet gebeurd. SCHIEDAM Door een fout van de gemeente heb ben tientallen mensen In Schiedam-Zuid geen oproep kaart voor de gemeentever kiezingen gekregen. Bewo ners van de Heenvlietse- straat, het Heenvlietseplein en de Voornsestraat zullen volgende week zonder kaart naar het stembureau moe ten. Ambtenaren op het bu reau verkiezingen tasten in ■het duister over de oorzaak van de fout. „We zullen het zo snel mogelijk proberen te corrigeren", aldus G. Bou- man van de afdeling. Het gemis aan stemkaar- ten is volgens Leen Kaal uit de Heenvlietsestraat het ge sprek van de dag in de Gor zen. „Het is natuurlijk vre selijk dom. Alles is natuur lijk in de computer gestopt en er verkeerd uitgekomen. Een vreemde zaak." Toen bleek dat buurtbewo ners wel een kaart hadden ontvangen, namen de bewo ners van de genoemde stra ten meteen contact op met bet bureau verkiezingen. „We kregen te horen dat we geen nieuwe kaart krijgen maar gewoon het stembu reau in moeten lopen", zegt Kaai. „Het is allemaal zo moeilijk en gecompliceerd." Volgens ambtenaar Bou- man hoeven de gedupeerde kiezers zich geen zorgen te maken over hun stem: „Ze kunnen die gewoon uitbren gen, er gaat niets verloren. We proberen hen nog een duplicaat van de kaart toe te sturen. Als dat niet lukt kunnen zij in het stembu reau toch terecht. Iedereen die op de lijst van kiezers staat, mag stemmen. Ze moeten zich wei eerst legiti meren." De gemeente kijkt niet op van de mysterieuze fout met de oproepkaarten. Bouman: „Het gebeurt altijd wel eens dat er in verkiezingstijd stemkaarten zoek raken. Ze zijn ook niet zo groot. Men sen raken ze kwijt tussen de kranten of reclamefolders." De ambtenaar geeft toe dat in dit geval de fout bij de ge meente ligt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De door wet houder Chris Zijdeveld inge stelde prijzen voor plaatselijke sneeuwruimers, krijgen een vervolg. De stadsbestuurder heeft plannen om mensen die glas en papier van het huisvuil scheiden, met een kleine atten tie te verrassen. "Je moet de mensen niet dwingen. Stimule ren is vee! beter. Dat zie je bij bet formidabele succes dat we hebben gehad met het sneeuw ruimen," aldus Zijdeveld. De wethouder fungeerde gisteren als gastheer voor zes echtpa ren die zich deze winter heb ben onderscheiden met hun ijver om hun stoep sneeuwvrij te maken. "De reacties op de sneeuw- prijzen liepen soms uit de hand. De telefoon bij de nuts bedrijven stond roodgloeiend van de mensen die een kandi daat voor de prijs wilden opge ven. Dat hadden we echt van geen kant verwacht," zegt een tevreden Zijdeveld. Voordat de eerste "Huisvuil trofee" wordt uitgereikt, komt eerst een uitgebreide voorlich tingscampagne op gang. Daar in zal ,het publiek nog eens worden gewezen op de moge lijkheden voor gescheiden af val die al enige tijd bestaan. Her en der verspreid staan tientallen glasbakken. Vorig jaar introduceerde Schiedam bij wijze van proef enkele pa pierbakken. In tegenstelling tot het grote succes van de glasbakken, hebben de papier bakken nog weinig effect. Dat komt ondermeer door de con currentie van diverse papier- Ivf,*?; f 'v4-v;>xx* V: "iv> ophalers die in de stad actief zijn. "Mensen die zich inzetten voor het scheiden van huisvuil, zullen we in 't zonnetje zetten. Die krijgen een kleinigheid. De sneeuwactie bewijst dat zoiets werkt. Je kunt het sneeuwrui men wel opnemen in de politie verordening maar dat heeft weinig zin," aldus Zijdeveld. De wethouder ziet, behalve voordelen voor het milieu, ook gunstige gevolgen voor de ge meentelijke financiën, ais de huisvuilprijs een succes wordt. "Elke ton huisafval die we minder hebben, scheelt ons ze ventig gulden," rekent hij voor. Het Schiedamse vuil wordt verwerkt in het Drentse Wijs ter. De winnaars van de sneeuw- ruimprijs kregen gisteren een "dagje Schiedam" aangeboden. De echtparen hadden eerder al een bos bloemen en een ijs taart gekregen. Onder leiding van Zijdeveld kreeg het gezel schap ondermeer een kijkje in de keuken van de professionele "sneeuwruimers" van de nuts bedrijven. In een hoek van het ONS-ter- rein staan de sneeuwschuivers en pekelstrooiers er sinds en kele weken werkeloos bij. Ko mend weekeinde komt er een einde aan het "gladheidsbe- strijdingsseizoen" zoals de nutsbedrijven dat noemen. Dat betekent dat de ploeg van ze ven man die in de winter con stant bereikbaar moeten zijn, wat rustiger kan gaan slapen. De afgelopen winter is onge veer 750 ton zout op de Schie damse wegen gestrooid. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „Als we de provincie nu niet overtuigen, dan hoeft het niet meer en zijn we te laat." Alarmerende woorden uit de mond van be- wonersdeskundige Bert van Kan in Schiedam West. Hij spreekt over de 213 verkeerd gerenoveerde woningen van St. Jozef waar nog steeds geen op lossing voor gevonden is. Sinds een tumultueus verlopen bewo nersvergadering vorige maand is er tot teleurstelling en ongerustheid van de bewo nersvereniging niets gebeurd. Op de duidelijke roep om nieu we kozijnen is door de beslis sende instanties nog niet ge reageerd. Op de' bijeenkomst twee we ken geleden bleek dat de bewo ners van de beruchte woningen niet tevreden zijn over de hers telplannen die de SSSW heeft. De werkmaatschappij van de vijf Schiedamse woningbouw verenigingen rept in haar voornemens niet over nieuwe kozijnen. Juist daar liggen vol gens de bewoners de grootste problemen. Omdat de alumi nium kozijnen een koudebrug ontberen, kampen de woningen met enorme condensvorming. Verder staan de kruipkelders onder water. Na ettelijke onderzoeken en rapporten heeft'de bewoners vereniging naar eigen zeggen Sr '<rf zegt Van Karn.„Dat kan binnen een maand bekeken zijn. Het is dan zaak om met de SSSW tot overeenstemming te komen. Gezamenlijk moeten we in Den Haag extra geld zien los te peuteren. Met nieuwe kozij- de SSSW niet van de noodzaak om nieuwe kozijnen aan te brengen kunnen overtuigen. „We zijn van plan een nieuw onderzoek te laten plegen waarin we definitief aantonen dat het aan de kozijnen ligt," nen komt er ongeveer een mil joen gulden bij de kosten die de SSSW nu wil maken." Nu al heeft Van Kan het over een „busreis" die de be woners mogelijk gaan maken naar de residentie. In de baga ge zullen dan de twee „jokers" niet ontbreken: twee in eigen beheer gemaakte video-films waarop ondermeer duidelijk het vochtprobleem wordt ge toond. „Daarmee moet de pro vincie worden overtuigd van de noodzaak. Het is beter om het te laten zien dan het nog eens te vertellen," zegt Van Kan. Speciaal voor de video heeft de bewonersvereniging een zo genoemd thermografisch on derzoek op beeldband vastge legd. „Een primeur in Schie dam" zegt de vereniging trots. Via infrarood straling wordt gemeten wat de warmtever- schillen van de woningen zijn. Op de video zijn de kozijnen duidelijk te zien. Van Kan ziet het experiment als aanvulling1 voor het in Den Haag te hou den verhaal en niet als bewijs. Voordat de busreis kan wor den aanvaard, moet eerst de patstelling worden doorbroken waarin de kwestie St. Jozef volgens belde „partijen" in verzeild is geraakt. „Het lijkt een prestigekwestie," erkent Van Kan. „We moeten probe ren met de SSSW op één lijn te komen.'' .is'j'uii r.l pv,*u i De hond, nauwelijks bewust van de rokerige, lawaaierige omgeving, dronk wat gesmol ten ijs uit een helderwitte as bak. Zichtbaar verlekkerend zwiepte de tong in en uit. Druppels kleefden aan zijn welhaast menselijke snuit. Op een laat tijdstip vind je trou wens al gauw dat niets men selijks meer vreemd is. Opeens trok een donderwolk langs zijn gelaat. Vol afschuw wendde de hond de lichtbrui ne kop af. Naast hem had de uitbater een glas vol bier neergezet. De hond trok de lip naar boven, gromde en tikte arrogant met de rech tervoorpoot het glas naar de gi;ond. bier sijpelde blik semsnel door de naden van de houten vloer. Hij grimlach te, zoals alleen een mens kan doen die gewend is om op water en brood te leven. Ik wilde de hond vragen waar een dergelijke primaire han deling op berustte, zij het niet dat ik geen „honds" of „kats" machtig ben. Maar eigenlijk vermoedde ik hoe hij zijn daad wilde rechtvaar digen. Naast de hond een paar meter verderop, debat teerden in blauwe blazers ge stoken manspersonen. De dames hadden hen reeds de rug toegekeerd. De heren hadden het over politiek. Plaatselijke politiek. Nu heb ik altijd geweten dat politiek niet aan tafel maar zeker niet in het café aan de orde mag komen. Dat geeft onrust. De hond voelde dat feilloos aan, beter dan de stamgasten. De daad van de hond deed me realiseren dat ik volgende week naar het stemhokje moet. Ik schrijf ex pres „moet". Wil je op iets kankeren dan moet je zorgen dat er iets te kankeren is. Dus stemmen. Maar daar begint de moeilijk heid: op wie? Een beetje ver stand van plaatselijke proble men kan mij niet ontzegd worden. Maar daar heb ik niets aan. Alle part/jen schij nen voor de armen en ver drukten te zijn. Ze prijzen hun bejaardenbeleid de he- mel in. Wenden zich met smart naar de nieuwe kie zers. Pleiten om het hardst voor werkgelegenheid. Pro beren zo veel mogelijk zielt jes te winnen met peper muntjes, sleutelhangertjes, plastic tasjes, muurbiljetten, rozen, appeis, ballonnetjes, ansichtkaarten, kaartspelle tjes, buttons, stickers en ai- Ierlei prullaria. Genoeg om vijftig kinderdagverblijven in te richten. Maar het gaat helemaal niet om de plaatselijke politiek. Ik merk daar niets van, want ome Joop, neef Wim, kadet Ed en oom Ruud schijnen uit te maken hoe mijn plaatselij ke politici eruit gaan zien. Alsof onze eigen politieke fa milies niet groot genoeg zijn om volwassen drama's mee te maken. Die hond deed het enige juiste: met feilloos instinct bracht hij de politiek terug naar het niveau waar men het hoort te voeren. Naar de vloer, de grond waar u en ik de hele dag op lopen. Sappe lend voor ons dagelijks brood en bete water. Maar misschien heeft die hond wel gedacht: je kan ook door de kat gebeten worden. Sterkte woensdag. MEINDERT BUYTENSLUY- SER SCHIEDAM Met de verto ning vanavond van de film The night of the living death begint in het tijdelijke jongerenhonk W<- jp een week vol activiteiten. De rolprent begint om acht uur en kost 3,50 aan entree. Voor een gulden kunnen meisjes in noord vanaf volgende week dinsdag meedoen aan "mei- densport". Op diezelfde dag geeft een sportschool een ju- do- en karatedemonstratie. Op woensdag strijken agenten van de gemeentepolitie in Wesp neer voor een bromfietstest.^ De test wordt van vier tot zes 's middags gedaan. Vanaf ze ven uur 's avonds op die dag is er een gratis demonstratie van het zelf computers maken. Verdere informatie over het programma is te verkrijgen via strooibiljetten die Wesp heeft verspreid in de wijk. É&i&s&Nt&rO - y VLAARDINGEN Plechtig ondersteund door een trom zijn gisteren kransen gelegd bij het Geuzenmonument nabij het stiltecentrum op de algemene begraafplaats in Vlaardinger- Ambacht. Leerlingen van scho lengemeenschap De Vaart hebben het monument ge adopteerd. Acht leerlingen droegen symbolisch het monu ment over aan 'nieuwe' leerlin gen, waarna zij naar het Raad huis liepen om er een krans op te'pakken en die te leggen bij het monument. De plechtigheid was onderdeel van de jaarlijk se viering van het Geuzenver- zet in de Tweede Wereldoor log. Aansluitend was er een stille tocht naar het Geuzenmonu- !i<ij-"iment op de Marktsi Der herden king werd bijgewoond door de burgemeester van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Mede door de grote belangstelling was het gebeu ren een indrukwekkend geheel. Het gedicht 'De achttien do den' van Jan Campert werd gedeclameerd, er was gelegen heid voor belangstellenden om bloemen en kransen bij het monument te leggen en tot slot werd een couplet van het Wil- nelmus gezongen. De herdenking wordt jaarlijks georganiseerd door de Stich ting Geuzenverzet 1940-1945 in oprichting. Scholengemeen schap De Vaart werkt sinds een jaar samen met de stich ting, door. het monument- te l adopteren!:.',!» ni 5 wgjggsggjgggag

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1