Verkiezingsstunt levert één lid op Afdelingsvoorzitter FNV: 'Rapport Wilton is het eind - "Toekomst school Wilton verzekerd' Max Dendermonde: schrijver en genieter Brief aan Lubbers tegen rapport sanering Wilton m zweminstrukteurs Toezichthouders/schoonmakers Cassières 1 Zwemonderwijzer m/v 2 Toezichthouder m/v WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sloop van de Sommelsdijkse- straat in Schiedam-Zuid gaat mogelijk niet door, zei PvdA-lijsttrekker Gé Brouwer afgelopen vrij- dag.in een forumdiscussie in de Schiedamse wijk De Gorzen. Stunt Gasverbruik MÜPI Forumdiscussie. 'Wat jammer dat het maar ééns in de vier jaar verkiezingstijd is.' (Foto: Ed Eggermont) W De STICHTING ZWEMBADEN SCHIEDAM, exploitante van Zwembad Zuid en Bad Groenoord, vraagt voor het zomerseizoen van 3 mei t/m 30 augustus 1986 Vereist: Diploma zwemonderwijzer K.N.Z.B. of C.LO.S. met aantekening zwemmen en E.H.B.O. diploma Vereist: zwemdiploma A+B, zwemvaardigheid 1 of KNBRD-A E.H.B.O. diploma strekt tot aanbeveling. Voor beide funkties geldt: Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring Toelage onregelmatigheidsdienst e.d. 18,1 5 daagse werkweek. Elke 14 dagen een weekend vrij. Nadere informatie en sollicitatieformulieren kunt u verkrijgen bij de heer J. F. van de Linde, tel. 26 05 00 tst 247. Sollicitaties dienen voor 31 maart te worden gericht aan: Stichting Zwembaden Schiedam, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam Vakbondsman Eijkenboom: „Wat moeten die jon gens van Wilton- nou? Ze moeten toch ergens wer ken?" (Foto: Ed Eggermont) 'Hekele 'publiciteit zorgde voor hoge opkomst'. (Fo to: Ed Eggermont) <ir rv v W. G. E. Valk: Midden kader is nodig. (Foto: Ed Eggermont) -t i HET V&IJE VOLK Schiedam MAANDAG 17 MAART 1986 i s,v y v V' f i,-, .?- 1, 'Sommelsdijkse straat mogelijk niet gesloopt' De bewoners zijn hierover nog in bespreking met de ge meente., Brouwer wilde dan ook niet zeggen dat de Som- meisdijksestraat definitief be houden zal blijven. Hij liet de Gorzenaren in grote twijfel achter- Adri Reijnhout (D66) was slecht te spreken over dit optreden van Brouwer. „Gé zegt geen ja en geen nee. Hij suggereert alleen maar. Dat is erger dan een goedkope ver kiezingsstunt," aldus Reijn hout. Eef Collé (CPN) viel Reijn hout bij, al vond hij het nieuws dat Brouwer bracht verheu gend.. „Wat jammer nou dat het maar eens in de vier jaar verkiezingstijd is. Want vier jaar,,lang hebben de bewoners in de Sommelsdijksestraat geen mensen van de gemeente gezien. De straat moest ver dwijnen, dat stond immers vast sinds het raadsbesluit hierover is genomen. En nu Js er Ineens een opening." WD-raadslid J. Renskers- Maas zat als coalitie-partner van de PvdA in een moeilijke positie. Ze kon het mogelijke voorbestaan van de Sommels dijksestraat niet bevestigen en volstond met het verwijzen naar de plannen voor de sloop. Brouwer speelde mooi weer. „Ik kreeg pas woensdag een te lefoontje van Zijdeveld (PvdA- wethouder - red.) die me ver telde dat de bewoners van de Sommelsdijk met de gemeente contact hadden gezocht. Het is heus geen stunt van ons, maar een initiatief van de bewo ners," zei Brouwer. Brouwer was voortdurend het slachtoffer van de' kritiek van de andere forumleden en de bewoners. Het forum was door de Bewoners vereniging Schiedam opgezet met het doel vooral onderwerpen aan te snijden die de bewoners van 'Zuid' aangaan. Forumleider Han vander Horst, weten schappelijk medewerker aan de Erasmus universiteit en ge boren Schiedammer, had in verband met de jongste ont wikkelingen rond Wilton Fije- noord de werkgelegenheid als extra discussiepunt opgevoerd. Voor de politici was dit on derwerp een rondje vrij scoren voor open doel. Alle partijen beloofden braaf zich te zullen inzetten voor het behoud van de werf. Gé Brouwer kon bo gen op de inspanning van bur gemeester Scheeres, die vorig jaar nog miljoenen opzij schoof voor Wilton. Intussen had een hond het verkiezings programma van de PvdA in zijn bek genomen om het tot giilifl vermaak van de zaal aan flar den te scheuren. Brouwer kreeg ander maal de wind van voren bij vragen over het gasverbruik van de 'goedkope-energie woningen'. Bewoners die zich voorstelden als B. Woner, Ad Viseur en B. Urger, klaagden over het gas verbruik van hun woningen. „De gemeente beloofde me een verbruik van 1300 kuub per jaar. Die hoeveelheid heb ik nu al in een half jaar tijd ver stookt," aldus een bewoner. Brouwer weet de klachten aan ■het feit dat een woning eerst drooggestookt moet worden voor het gasverbruik gemeten kan worden. De CPN, D66, het CDA rol den over hem heen. „Onzin," vond Siem Rosman van het CDA. „Dubbel verbruik kan ge woon niet. De bewoners moe ten de schade claimen bij de gemeente." Bart de Leede (PPR/PSP) analyseerde de hele kwestie: „Het is erg leuk als de gemeente een mooie sier naar buiten maakt met de energie-woningen. Dat- die wo ningen worden gebouwd is pri ma. Maar dan moet er wel des kundige controle zijn bij de uitvoering van de bouw. De ge meente zegt nu dat er het een en ander mis is met de afstel ling van de apparatuur/ Maar er zijn ook structurele fouten gemaakt. Daar moet wat aan worden gedaan." Er kwam nog veel proble matiek aan de orde. Bijvoor beeld de bouw van de reusach tige flat op het Hoofd, de on roerend goedbelasting en het opbouw-werk. Het was steeds Brouwer tegen de rest van Schiedam. „En hij verdedigde zijn partij niet écht slim," zei na afloop de voorzitter van het forum. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Be wonersvereniging Schie dam-Zuid heeft zich in een brief aan minister president R. Lubbers verzet tegen adviezen in het rapport Goudswaard over de toekomst, van de marinewerven. De ver eniging is verbijsterd dat in de plannen de werf Wilton Fijenoord 'buiten spel wordt gezet'. De be woners, die wonen in de wijk De Gorzen, zijn voor him inkomen afhankelijk van het voortbestaan van de werf. De brief is on dertekend door vertegen woordigers van plaatse lijke politieke partijen die afgelopen vrijdag deelnamen aan een fo rumdiscussie in De Gor zen. Van de partijen die in het forum waren opgeno men weigerde alleen de WD te tekenen., Dit tot verontwaardiging van de wijkbewoners. WD- raadslid J. Renskers- Maas probeerde haar houding te verdedigen door te zeggen dat „plichtmatig tekenen" toch weinig betekenis zou hebben. Ook verwees ze naar VVD-deskundige Jacobse in Den Haag die het on fatsoenlijk heeft ge noemd als minister Van Aardenne van Economi sche Zaken een in '84 ver strekte lening van 25 mijn. 'als dwangmiddel zou gebruiken om de werf toch de nieuwe overeenkomst te laten te kenen. De Nederlandse Freelance Band in volle actie voor een verkiezingsstunt van de PvdA voor jongeren zaterdagavond in café De Goudsbloem in Schiedam. De zaal, geheel' vol geplakt met PvdA-biljetten trok honderdvijftig bezoekers.' 'Lijsttrekker Gé Brouwer en voorzitter Menno Siljee (19) van de Jonge Socialisten hiel den een korte toespraak. Had de attractie succes? "Zö...," zei Brouwer gisteren. "We hebben in ieder geval één nieuw lid kunnen inschrijven. Dat lijkt misschien niet indrukwek kend, maar het wil toch wel wat zeggen." Stichting ZWEMBADEN SCHIEDAM Exploitante van Zwembad Groenoord en Zwembad Zuid Vraagt oproepkrachten voor het binnen en buitenbad m/v Vereist: K.N.Z.B. zwemonderwijzer, zwemieidster B ev. E.H.B.O. diploma) Vereist: zwemdiploma A+B en zwemv. 1 of KNBRD-A ev. E.H.B.O. diploma) Vereist: Mavo bij voorkeur met typediploma Nadere informatie en sollicitaties bij zwembad Zuid tel. 261682, Westfrankelandsedijk 3, 3115 HG Schiedam '.""SCHIEDAM Het rapport Goudswaard is volgens voor zitter J. 'Eijkenboom van de Industriebond FNV-afdeling Schlèdam 'het begin van het eind"; Met grote bezorgdheid heeft hij kennis genomen van het rapport dat concludeert dat- Wilton zijn activiteiten nog"vérder in moet krimpen. Door. afstoting van de scficepsnieuwbouw zou Wil- "fón.'.de dure investeringen nooitrendabel kunnen ma ken. „Het is een ramp voor Schiedam als Wilton weg zou gaan",' aldus Eijkenboom. „Wat moeten die jongens hou alsze geen werk meer hebben", zegt hij „ze komen nergens meer aan de bak. In deze economische crisis heeft de jeugd toch al niet zo'n' rooskleurige toekomst- Ze ra- - ken"zonder werk en dan krij gen ze 'tijdens de" borrel praat' "nog overal de' schuld van ook.' Neem nou Wilton, het is' toch niet hun verant woordelijkheid als de rege ring besluit dat deze werf geen opdrachten, voor de ma rine uit mag voeren." "Bezorgd stelt Eijkenboom vast dat er dan van de 1800 mensen die ér nu nog bij Wil ton, werken 800 óp straat ko--' men' te staan. Hij vindt dat Wilton z'n portie wel gehad heeft, omdat het bedrijf in het verleden ook al zo af heeft moeten slanken. Hij be grijpt daarom niet waarom ze nou weer zo hard aange pakt moeten worden. Eijkenboom zegt dat mi nister Van Aardenne van het ministerie van Economische Zaken zich niet aan de af spraken houdt. „Van Aarden ne zou Wilton de kans geven marine-opdrachten uit te voeren als het bedrijf met eigen ontwerpen zou komen. Ook zou Wilton het werk dat de andere werven laten lig gen (overflow) mogen doen. Het rapport, waarvan de uitslag van het onderzoek di rect met de opdracht werd meegegeven door de minis ter, stelt dat het laatste beet je werk ook bij Wilton wegge haald mag worden. Dit is in strijd met de overeenkomst die is gesloten. Ook is dit tegen de princi pes van Van Aardenne zelf. Hij is toch voor een vrije markteconomie? Laat Wilton dan de opdrachten uitvoeren die te krijgen zijn," zegt Eijkenboom. Eijkenboom heeft zéif 47 jaar bij Wilton gewerkt. Hij begon in 1935 als electrisch de FNV Schiedam van wie 800 mensen een uitkering hebben. Enkele jaren geleden hadden we nog 5400 leden, .maar door de enorme werk loosheid in Schiedam hebben wij te kampen gehad met een ledenverlies. Dat is het ge volg van de sluiting van de Waterweg en andere werven. De werkloosheid in Schiedam bedraagt nu al 20%. Je kam van mensen met een uitke ring van 1400 gulden in de lasser in een tijd dat de werl nog spectaculaire opdrachten uitvoerde in de nieuwbouw en reparatie van schepen. Naast zijn werkzaamheden is hij binnen het bedrijf actief geweest in de ondernemings raad waarvan hij in 1978 se cretaris werd. Na zijn ver vroegde uittreding in 1983 werd hij benoemd tot voorzit ter va i de Industriebond FNV-afii sling Schiedam. „Wij hébben 2200 leden bij maand, waar een heel gezin van rond moet komen, toch niet verwachten dat ze ook nog hun lidmaatschap voor- dé vakbond kunnen betalen. Wij hebben als bond een ander werkterrein gekregen, want ook als straks die 800 mensen op straat zouden ko men te staan moeten wij ze helpen. Ze zijn tenslotte lid en dan kun je ze niet doorver wijzen naar andere instan ties. Daarom proberen wij als bond zo veel mogelijk voor onze werkloze leden te bemiddelen met de gemeente om hen bijvoorbeeld aan een betaalbare woonruimte te helpen. Dat is. echt nodig, want wij hebben leden van 57 jaar die nou op Bijstandni veau zitten, terwijl ze zich hun hele leven de pest ge-, werkt hebben. Die moeten toch geholpen worden? Dat doen we dan ook." Eijkenboom wijst erop dat Wilton een hele goede werf is. „Misschien wel de beste ter wereld," zegt hij. „De kra nen, de dokken, de lasappara ten. De spullen zijn dik in or de. Ook het werk is prima. Arie van der Hek (Tweede Kamerlid PvdA) heeft deze week nog voor de radio ge zegd dat de bouw van de on derzeeërs voor Taiwan vlek keloos verliep. En niks geen Walrus-kwesties, geen kos- tenoverschrijdingen van hon derden miljoenen. Dat deze werf straks wordt gesloten, .want daar draait het uiteindelijk toch'op üit, is een grof schandaal. Van der Hek heeft ook gezegd dat Van Aardenne een graf heeft gegraven waar Wilton niet instapt. Dat was de vergis sing. De minister dacht dat we in het graf zouden stap pen." De vakbondsman in hart en nieren vraagt zich ver twijfeld af wat hij nog voor de werf kan doen. „Ja, ik wil ook de jongens van de werk vloer niet voor de voeten lo pen," zegt hij bezorgd. Als eerste stap zal hij een brief schrijven aan het college en de raadsleden van Schiedam. „We moeten Scheeres (de burgemeester) zijn lange ar men naar Den Haag laten ge bruiken." En over de directie van Wilton: „Die moet nooit akkoord gaan met de conclu sies van Goudswaard. Niet tekenen. Juridisch staat- de directie ijzersterk. Als ze (de directeuren) wel tekenen zal ik het ze nooit vergeven," zegt hij. r SCHIEDAM Het was een goede dag voor de bearijfs- school van Wilton-Fijenoord. Honderden belangstellenden trokken, zaterdag, naar de Open Dag die gehouden werd voor schoolverlaters van LTS, Mavo en MTS op de werf in Schiedam. Heel wat ouders zijn, samen met hun kinderen, er van over tuigd dat er nog degelijk een toekomst is in de Nederlandse scheepsbouw, ondapks de be perkende maatregelen die mi nister Van Aardenne mogelijk in petto heeft voor de goed- draaiende werf. W. G. E. Valk, hoofd opleidin gen van Wilton-Fijenoord vat het aldus samen: „Ik geloof zelfs dat de wat h jkeie publici teit er juist voor heeft gezorgd dat de mensen in zo grote ge tale zijn gekomen. Men weet overigens best dat we hier goede vakmensen afleveren en waar vraag naar Is. Je kan 'ge rust zeggen dat 98% van onze gediplomeerde leerlingen een baan vindt. Vijftien procent vindt een baan op de eigen werf. de overigen vinden, meestal met behulp van stage plaatsen een baan ergens an ders. Overigens kan die vijftien procent best hoger worden in de toekomst." Niet alleen mannen hebben belangstelling voor de vakop leidingen. Een 22-jarige Frang- aise wilde graag machinebank werker worden en werd met veel plezier Ingeschreven om dat zij nog geen 27 jaar was. Wat er ook gebeurt met de werf, de heer Valk is er van overtuigd dat de toekomst van de bedrijfsschool verzekerd is.; „Natuurlijk ben ik niet gerust over de afloop van de plannen; van dé minister. We kennen do; standpunten van deze liberaal,. maar de bedrijfsschool gaat door. Niet alleen met LTS-ers,-.:, maar ook met mensen die een, MAVO- of HAVO-dipoloma hebben. We hebben grote be- - hoefte aan middenkader en al r zijn de LTS-opleidingen niet slecht te noemen, de leerlingen die MAVO of HAVO hebben gedaan, beschikken vaak over een wat grotere talenkennis. r? En die is best nodig. Juist die leerlingen zijn van harte wel kom." VLAARDINGEN Een lulhan- nes, noemde de schrijver Max Dendermonde zichzelf. „Een echte kletsmajoor, ik maak graag met iedereen een praat je en heb de typische nieuws gierigheid van een journalist," zei hij zaterdagavond in het pandje van het Weeshuis in Vlaardingen. Dendermonde, bekend van zijn in 1954 ge- - schreven bestseller 'De Wereld gaat aan Vlijt ten onder', gaf zijn lezing mede als promotie activiteit rond zijn nieuwste boek, de roman 'De bekente nis van Beth Nobbe'. Zijn eigen typering waarma kend, sprak Dendermonde over zijn leven, zijn werk, zijn opvattingen over de literatuur 'Ik heb grote bewondering voor Jan de Hartog, Jan Mens en Toon Kortooms' zijn reiservaringen en de structuur van zijn nieuwe werk. Dendermonde (66) werd onder de naam Henk Hazelhoff gebo ren in de Oostgroningse plaats Winschoten. Als student in de stad Groningen vónd hij wérk bij het toenmalige Groninger Dagblad. Later trad hij in dienst bij De Groene Amster dammer. „Ik werd journalist, kwam In het journalistieke we reldje terecht en maakte er vrienden voor het leven. Giste ren bij de presentatie van mijn boek in Utrecht miste Ik bij voorbeeld mijn vriend Wim Alings, destijds columnist bij de Groene. Normaal gespro ken is hij er altijd bij," aldus Dendermonde. In de jaren '70 reisde Dender monde met zijn vrouw zo gere geld naar 'de America's' 'we barstten er van de op drachten' dat hij besloot er te gaan wonen in de staat Flo rida in de Verenigde Staten, leder jaar komt hij enkele maanden naar Nederland als een nieuw boek van zijn hand verschijnt. „Jullie zien het ver keerd," zei hij in het Weeshuis. „Ik ben niet geëmigreerd. Cees Nooteboom heeft een huis op Mallorca, Bert Schierbeek heeft een tweede woning op Formentera en zo woon ik in Florida. Slechts een paar uur tjes vliegen hier vandaan." Voor zijn verblijf in Nederland huurt hij een kamer in Amster dam. De 8ekentenis van Beth Nobbe is volgens Dendermonde geba- seerd op een soort dagdroom die in hem opkwam, „ik stelde-' me voor wat er zou gebeuren als een keurig meisje, op wie niets aan te merken valt, heel - onverwacht in opspraak komt. Ik dacht aan zo'n meisje met een smetteloos wit bloesje, pli- ceerokje, je kent dat wel... Ze woont in een pandje in de Jor-, daan en leidt als onderwijzeres een net leven. Maar, zo dacht ik, wat gebeurt er als er op een' dag een man zich heeft opge- hangen aan de balk van haar woonkamer in dat mooie huis- je..." De schrijver heeft Beth als de ik-figuur gekozen. Ze maakt een ontwikkeling door die hij medé weergeeft door haar ge dichten te laten maken, „leder een maakt toch gedichten? Jij toch ook?" vroeg hij de Vlaar- dingse bezoekers. Dendermon de laat zijn hoofdpersoon in het begin slecht dichten en verderop in het boek steeds beter. „De slechte gedichten heb ik expres geschreven en de goede bij toeval. Dat kan ook bijna niet anders. Want ik ben van nature geen poëet, maar een verteller," zei hij. Hij liet niet na zijn gehoor dui delijk te maken dat hij geniet van het leven. „Oh, wat-is het toch een gezellige tijd.-Ook hier weer, om met jullie zo over alles en nog wat te kunnen praten." De verteller ziet het leven van de zonnige kant. „Ja, dat Is waar, die werkloosheid. Toch vind ik dat deze jaren veel ple zieriger zijn dan die van vroe ger. Ik zeg vaak dat het in 1985 veel en veel beter is dan het in 1965 was. In materieel opzicht dan.'Als socialist en echte PvdA-er vind ik het,fan tastisch dat de jongeren een uitkering kunnen krijgen om hun tijd te gebruiken voor leu ke dingen. Zo sprak ik laatst nog een jongen die werkloos was maar schrijver probeerde te worden." Dendermonde koutte lekker door over het leven in Amster dam, de 'leuke vlotte houding' van de meisjes van tegenwoor dig en zo meer. Hij kreeg een warm applaus van de bezoe kers?* De lezing van Max Dender monde was onderdeel van het zogeheten 'cultuurcafé' van Vlaardingen Anders.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1