Schiedam 14 Sociale Dienst geen antwoorden Bachplein gaat huur inhouden wegwijzer Nog twee jaar wachten op nieuwe bibliotheek Inbrekers slaan weer toe Kamminga: 'Neem 't risico, geef fiat aan herstelplan' on uit rails !M 'Hele stad met borrel in de hand' ;ia Inbraak sportzaak 50 flessen weggenomen Naaimachine ontvreemd ws Hl Gestolen auto tegen boom {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Bond van Uitkeringsgerech tigden Schiedam (BUS) is kwaad weggelopen uit een overleg met de sociale dienst. Twee vertegen woordigers van de bond werden boos toen, naar hun zeggen, directeur G. A. A. Smits geen ant woord wilde geven op hun vragen. Deze hadden betrekking op de twee fraude-rechercheurs die bij de dienst werken en de telefonische bereikbaar heid van de dienst in de middaguren. Smits zegt het opstappen van de BUS te betreuren maar ge looft niet dat de contacten met de cliënten hier door zullen verslechteren. Vergeefs Laatste Herman Posthoomi (rechts) krijgt de eerste gids van Henk Ewoldt. Ontwer pers Agnes van de Pol en Ronald van Lit kij ken tevre den toe. (Foto: Ed Egger- mont) Overeenstemming Cees Kam minga on gerust over de afloop van de 218-kwes- tie: "Dade lijk zitten we met le ge handen." (Foto: Arie Wapenaar) Tender Passagetheater Teerstoof Kindertheater Stadsgehoorzaal Jeugdtheater Harmonie Filmhuis Schuurkerk Leden van dc Werk groep Schiedamse Mo lendagen v.l.n.r. J. Gun neweg, H. Van Geem en T. Reijman voor Molen de Noord. (Foto: Ed Eggermont) f het vrije volk DINSDAG 18 MAART 1986 I BUS oopt kwaad we twee rechercheurs gaan met de billen bloot. Ik ga er zelf achteraan. Ze zullen bekend worden. De namen hebben we al en de fotootjes komen er ook," vóórspelt een nog steeds boze Verkerk. Directeur Smits zegt eenvou digweg geen richtlijnen te heb- Volgens Henk Verkerk, voor man van de BUS, was het af gelopen vrijdag de zevende keer dat er om richtlijnen voor de fraude-rechercheurs werd gevraagd. „We weten nog steeds niet waar we aan toe zijn," zegt hij. „Maar ik laat me niet uit het veld slaan. De ben waaraan de rechercheurs zich moeten houden. „Het zijn medewerkers van de dienst. Ze .moeten van tevoren aankondi gen waar ze voor komen. Het is heus niet zo dat ze. in was machines gaan snuffelen. Ik begrijp eigenlijk niet waar dit allemaal om gaat." Het andere bezwaar van de BUS richt zich op de vorig jaar bij de dienst doorgevoer de beperking van de bereik baarheid. Om de medewerkers meer kans te geven problemen te onderzoeken, worden alleen 's ochtends cliënten telefonisch- te woord gestaan en 's mid dags alleen zeer dringende ge vallen. Dit systeem werd inge voerd ten tijde van de eenmali ge uitkering. De proef beviel. „Je kan toch net zo goed 's middags in problemen raken," zegt Verkerk, „We hebben dat vier keer tevergeefs aange kaart. Als er dan totaal geen reactie komt heeft het overleg geen zin meer." Volgens de BUS-voorman is er in het over leg nu geen vertegenwoordiger meer van de "échte minima". Hij kondigt harde acties aan in verband met de twee recher cheurs. Smits vindt niet dat het zo geheten participantenoverleg aan belang heeft ingeboet door het vertrek van de BUS. Eer der al zegden de Vrouwen in de Bijstand hun medewerking op. „We gaan op zoek naar an dere cliënten, al hoop ik dat Verkerk op z'n schreden terug komt," zegt Smits. „Er zijn er genoeg die mee willen praten. Ik vraag me wel af hoe groot de groep is die Verkerk verte genwoordigt. Ik ben bang dat er maar twee mensen in de BUS zitten," zegt de directeur. SCHIEDAM Bewoners van het Bachplein in Schie dam Noord betalen in mei geen huur. Met deze actie willen zij afdwingen dat de SSSW, de verhuurder van de flats, begint met het ach terstallige onderhoud. De SSSW is de werkmaat schappij van de vijf Schie- damse woningbouwvereni gingen. Volgens de bewo- nersvereniging op het plein betalen de huurders al ja renlang voor onderhoud, zonder dat daar veel aan gedaan wordt. In een ledenvergadering vorig jaar november kwam de huurinhoudingsactie al ter sprake. „De bewoners lopen al maandenlang te koeren om actie. Vorig jaar is in de begroting van de SSSW zo'n zes ton gereser veerd voor het onderhoud. Er is nagenoeg niets aan gedaan, tel uit je winst," zegt J. A. Huijsmans van de vereniging. In een verklaring aan de bewonérs somt de vereni ging tien klachten op. Deze variëren van verwarmings ketels die ieder moment kunnen "bezwijken" tot lek kende kopgevels, entrees en hallen die steeds "havelo- zer" worden en schilder werk dat achterwege blijft. „Onze gebouwen verpaupe ren. Wat rest ons anders, dan inhouden wat van ons wordt onthouden," aldus de vereniging. Volgens Cees Kamminga, directeur van de SSSW, is de actie van de bewoners nergens voor nodig: „De flats staan er perfect bij. Als de bewoners denken dat hun huur te hoog is, moeten ze dat aankaarten bij de huurcommissie. Dat hebben wij ze ook in overleg gead viseerd." Vandaag zou een delegatie van de SSSW een werkbezoek aan het plein brengen. Kamminga denkt dat de vereniging niet kan bogen op de steun van het hele Bachplein. „Ik denk niet dat iedereen het leuk vindt om in de krant te lezen dat hun flats aan het verpauperen zijn. Met de actie schept de vereniging verwachtingen. Het gaat om een bedrag van zo'n vier ton aan vol gens haar teveel geïnde huur. Heel onverstandig. Ondertussen gonst het plein van de geruchten over de mogelijke overname door de gemeente van het Bachpleinflats. De huizen zijn eigendom van Schie dam maar in beheer gege ven aan de SSSW. Herman Posthoorn, die als wethou der niets over de flats te zeggen heeft, liet onlangs op een forum doorscheme ren dat overname niet on denkbaar is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het duurt ze ker nog twee jaar voordat een nieuw hoofdgebouw van de openbare bibliotheek in Schie dam in gebruik wordt geno men. Dit voorspelde wethouder Herman Posthoorn (cultuur) gisterochtend bij de presenta tie van een nieuwe gebruikers- gids voor de klanten van de bi bliotheek. Het grote struikel blok vormt nog steeds de plaats voor de nieuwbouw. Vol gens Posthoorn is Schiedam min of meer afhankelijk van de warenhuizen C&A en Hema die ook plannen hebben voor nieuwbouw en verhuizing. Een globaal idee over de maat van de te bouwen biblio theek heeft de bewindsman wel. Een pand ter grootte van de noodvestiging van de Hema met één verdieping. „En de voorkeur bestaat voor een lo- katie dichtbij het stadskan toor. Voor de rest is er niets bekend en kan ik niets zeggen. Je hebt niet zo maar een plaats voor een nieuwe biblio theek." Over nieuwbouw wordt niet gerept in de gebruikersgids, waarvan Posthoorn het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen. Het boekwerkje is ont worpen door Agnes van der Pol en Ronald van Lit en heeft een oplage van zo'n tiendui zend stuks. Bezoekers die zich als nieuw lid van de biblio- SCHIEDAM Inbrekers hebben het afgelopen weekein de toegeslagen in de hele stad. Overdag kwamen onbekenden het huis van de familie K. aan de Villastraat binnen. Zij na men een videorecorder en sie raden weg. De dieven kwamen binnen nadat zij de scharnie ren uit de voordeur hadden verwijderd.De voordeur van een café aan de Rotterdamse- dijk werd kapotgemaakt door onbekende inbrekers. Er werd 100 gulden meegenomen uit een potje, 2 flessen drank ver dwenen en een fruitmand werd gedeeltelijk kapotgemaakt en meegenomen. Van een bouwterrein in Schiedam Noord aan de Bot- huisstraat verdwenen gereed schappen en bouwmaterialen ter waarde van 1800 gulden. Bij een inbraak in een bedrijfs pand aan. de Brugmanstraat verdween een geldkistje met een inhoud van 4600 gulden. Het kistje zat in een afgesloten bureaulade. Onbekenden bra ken deze la open. De dieven kwamen het reclameadvies bureau via een bovenlicht bin nen Dieven kwamen een huis aan de Dirk van Wassenaar straat met een valse sleutel binnen. Er werd ongeveer 1000 gulden cash gestolen, een vi deorecorder en enkele persoon lijke papieren van de 50-jarige A. O. VLAARDINGEN Een eer der deze maand in Krommenie gestolen auto Is in VlaardJn- gen teruggevonden op de Rlouwlaan. De wagen stond daar tegen een boom. theek laten inschrijven krijgen' automatisch een exemplaar. „Voor een bibliotheek is een gebruikersgids essentieel," vindt directeur Henk Ewcldt. De gids is onderdeel vsm het nieuwe gezicht dat de Schie- damse bibliotheek sinds kort heeft. Het briefpapier, de bon nen voor mensen die te laat hun boek inleveren en nu ook de gids hebben allen het lande lijke logo met twee pijlen. De Schiedamse bibliotheek is één van de laatste in ons land die de beschikking krijgt over een gebruikersgids. Hierin is op een rijtje gezet wat er, behalve het uitlenen van boeken, nog meer te halen valt in de biblio theek „Dat we hier boeken uit lenen weet iedereen wel maar er zijn veel activiteiten die on bekend zijn," denkt Ewoldt. Als voorbeeld noemt hij cata logi van werken die bij andere bibliotheken te krijgen zijn en de fonotheek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Cees Kam minga zit in z'n maag met de impasse die is ontstaan in de kwestie rond 213 verkeerd ge renoveerde huizen in West. Be woners keuren een herstelplan af omdat het volgen." hen niet compleet is. Kamminga, direc teur van de SSSW, is overtuigd van het welslagen van het plan maar is met handen en voeten gebonden aam de medewerldng van de bewoners. „Laten we toch het risico nemen," zegt hij. „Als blijkt dat het plan niet werkt, staat onze deur open. Wij blijven verantwoordelijk." De kozijnen in de gewraakte woningen zijn de inzet vrn het meningsverschil: tusser- oewo- ners en hun verenigir; en de SSSW. Volgens de bt roners móeten de kozijnen, die vooral 's winters onder het condens, zitten, worden vervangen. De SSSW denkt de vochtproble- men op te lossen door het aan pakken van het overvloedige vocht in de kruipkelders, me chanische ventilatie en enkele andere maatregelen. De tijd dringt, zo erkennen beide partijen. Een aanvraag voor rijkssteun voor de her stelbeurt maakt een goede kans te worden gehonoreerd. Met de "renovatie" is een be drag van ongeveer 4,5 miljoen gulden gemoeid. „Het zou voor het eerst zijn dat het rijk vijf jaar na een renovatie, geld geeft om fouten te herstellen. Verdorie, wc hebben hier een uitstekende kans om aan te pakken, krijgen geld op een presenteerblaadje uit Den Haag en moeten snel zijn. Da- delijk zitten we met lege han den," vreest Kamminga, Even alarmerend zijn de ge luiden uit de wijk. Bewoners- deskundige Bert van Kan liet vorige week weten het ergste te vrezen als niet snel een overeenstemming word be reikt met de SSSW. Ook hij is bang dat de "deadline" wordt overschreden en de subsidie wordt misgelopen. Alleen wil de bewonersvereniging alleen met de SSSW in zee, als de ko zijnen in de plannen worden opgenomen. In een brief aan de bewo nersvereniging zegt Kammin ga dat dat in ieder geval niet doorgaat. Het rijk geeft vol gens hem nooit toestemming voor het aanbrengen van nieu we kozijnen, als niet kan wor den aangetoond dat ze daad werkelijk nodig zijn. „Wij heb ben hier een goed herstelplan. Er zit heel wat denkwerk In. Er is nu een ellendige situatie. Wij willen niet aan symptoom bestrijding doen. De situatie verslechtert per dag omdat Den Haag keurig zit te wach ten tot de officiële plannen bin nenkomen. We zijn bang dat het rijk dadelijk zegt: sorry, we willen meewerken maar dan moeten er wel plannen op tafel komen," aldus Kammin ga. Hij zou het liefst zien dat de bewoners hun "verzet" opga ven en hun fiat aan het her stelplan gaven. „We willen aan 't werk, hebben alle voorberei dingen gedaan, maar kunnen nu niet verder. Daar zitten we ontzettend mee. Formeel kun nen we zo aan het karwei be ginnen maar dat doe je niet. Mevrouw, wilt u even opzij gaan want jve willen renove ren. Een belachelijke situatie natuurlijk." Behalve nieuwe argumenten om voor het SSSW-plan "te stemmen" heeft Kamminga geen oplossing voor de patstel ling. „We hopen dat wij het over één ding eens zijn: de hui dige situatie kan zo niet voort duren," schrijft Kamminga in zijn brief. De beide "partijen" hebben regelmatig overleg over de kwestie. Vorige week vrijdag bleken de standpunten nog onwrikbaar. SCHIEDAM Een sportar tikelenboetiek aan het begin van de Hoogstraat raakte zon dag trainingspakken, truien en sportschoenen kwijt ter waar de van 2000 gulden. Onbekende inbrekers braken de winkelruit met een trottoirtegel. Schade aan de ruit is 2000 gulden. Een kapsalon aan de Gordonstraat kreeg eveneens onbekende gas ten. De deur werd geforceerd. De dieven namen een radio cassetterecorder mee ter waarde van 1000 gulden en voor 200 gulden aan shampoo en haargel. Bij een radio- en t.v.-zaak aan de Parkweg ver dwenen een grote hoeveelheid videoapparatuur en audio-ap- paratuur. De dieven braken zelfs een muurtje weg om goed bij de elecrische apparaten te kunnen. Hoeveel er is gestolen is nog onbekend. SCHIEDAM Een vuilaf voerwagon van de VAM ont spoorde maandagochtend vroeg uit de rails van het over- laadstation aan de Parallel weg. De wagon moest uit de vernielde rails getild worden op het vuiloverlaadstation ach ter het NS-station. Medewer kers van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam werkten de hele dag om de kapotte rails en wagon te repareren. Er ont stond een kleine stagnatie in de afvoer van het huisvuil naar de VAM in het Drentse Wijster. Er werd overgewerkt om het opgestapelde vuil als nog in nieuwe wagons af te kunnen voeren. Het schadebe drag is onbekend. SCHIEDAM Na dit week einde staan er 50 flessen Bok- ma koud bij een onbekende in breker. In de nacht van vrij dag op zaterdag gooide een on bekende de winkelruit in van een drankenhandel aan de Mgr. Noienslaan. De 42-jarlge Schiedamse eigenaar van de drankzaak werd voor 900 gul den gedupeerd aan gestolen drank. De kapot gegooide ruit kostte 2800 gulden. In de omge ving van de winkel werd later 's nachts een man aangehou den. Deze man bleek niets met de inbraak van doen te hebben. MAASSLUIS Uit een win kel aan de Nieuwstraat is op klaarlichte dag een naaima chine ter waarde van 2500 gul den ontvreemd. Geld en siera den ter waarde van 3500 gul den vormden de buit bij een in braak in een woning aan de Al- bert Schweitzerdreef. Voorts kreeg een cafetaria aan de In dustrieweg ongewenst bezoek. Uit de bergruimte verdween snoepgoed. De speelautomaat werd opengebroken en het geld meegenomen. De Amsterdamse Latin jazz groep Sambra speelt donder dag 20 maart in het Schiedam se theatercafé de Tender in het Passagetheater. De groep brengt muziek uit Cuba ten ge hore vanaf 21 uur. Sambra be staat uit: Jean Luc van Een denburg, percussie; Lucas van Merwijk, drums; Wouter van Bemmel, trompet; Hans Assel- bergs. marimba; Hein Offer mans, contrabas; Gerrit Jan Binkhorst, bariton-, alt- en so praansax en fluit. Toegang vrij. Tender, Passagetheater, Pas sage 9-13. Josine van Dalsum en Jules Hamel vertolken de hoofdrol in het toneelstuk over de relaties tussen dove en niet-dove men sen "Kinderen van een mindere God". Het stuk wordt zaterdag gespeeld in het Schiedamse Passagetheater vanaf 20.15 uur. Regie: John van der Rest. De gebarentaal werd ingestu deerd met de hulp van Bea Visser. Coriine Koolhof ver zorgt de vertaling voor de do ven in de zaal. Jules Hamel speelt de rol van James Leeds, spraakleraar op een dovenin- stituut. Josine van Dalsum speelt de doofgeboren Sarah Norman. Toegangsprijzen ƒ20,—16,— en/12,— CJP, Pas 65+ 4,reductie. Passagetheater, Passage 9-13. De Groninger Herman Finkers treedt vrijdag 21 en zaterdag 22 maart op in het Schiedamse theater De Teerstoof met het programma "EHBO is mijn lust en mijn leven." Finkers is sinds 1980 bezig met solo-toneel. Hij maakte twee LP's, een poëzie bundel en drie solo-shows. Aanvang 21 uur. Toegang ƒ9,—, CJP Pas 65+ ƒ7,50. Theater de Teerstoof, Nieuw straat 12. Het grote grijze monster vangt Daan de Springer en de Kleuri ge Vogel in P. Paalberg's kin dertheatershow zaterdagmid dag in het Schiedamse theater de Teerstoof. Pieter en de To verman bevrijden alle kleurige vogels vanaf 14.30 uur. Ge schikt voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Toegang ƒ3,50. Thea ter de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De Hoofdstad Operette zingt vrijdag 21 maart de operette 'Der Graf von Luxemburg' in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, met Jan Handerson, Ton Hof man, Jacco van Renesse en Anita Heins. Regie Alexander Pichler. Choreografie Gerhard Senft. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijzen ƒ29,—ƒ26,50, ƒ24,—; Pas 65+ CJP 24.—. Stadsgehoorzaal, Schiedamse- weg. De theatergroep Pssstt speelt woensdag 19 maart "Meester Manipul" in het Vlaardingse jeugdtheater Harmonie. In dit stuk zit het toneelstuk King Lear verwerkt. Vanaf 14.30 uur is er heel wat geharrewar en consternatie op het podium te verwachten. Toegangsprijs 2,50. Jeugdtheater zaal Har monie, Schiedamseweg. De schrijver Wim Zaal houdt donderdag 20 maart in het po- iitiek/literair café in zaal Har monie een lezing met de titel 'Literatuur, lectuur, leesvoer. Wat is kunst? Wat is kitsch?' Hij gaat hierbij in op het schrij ven van korte verhalen en ge dichten. Wim Zaal is literair re dacteur van Elsevier Magazine. Aanvang 20.30 uur. Toegang vrij. Harmonie, Schiedamse weg 50a. Bram Vermeulen en Frank Ke telaar staan vrijdag 21 maart op het Vlaardingse Harmonie podium met de voorstelling 'Grond'. Het programma be staat uit drie delen gebaseerd op de filosofische driedeling water, vuur en aarde. Het stuk is geschreven door Bram Ver meulen, de vroegere partner van Freek de Jonge. Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijzen 10,—; Pas 65+ CJP 7,50. Harmonie, Schiedamseweg 50 a. In het Vlaardingse filmhuis Harmonie is donderdag 20 en vrijdag 21 maart de film "Stran ger than paradise" te zien van de jonge Amerikaanse regis seur Jim Jarmusch. De film had verleden jaar veel succes bij de vertoning op Film Inter national en was onlangs nog op t.v. te zien. Zaterdag 22 maart draait "Ben- venuta" van de Belgische regis seur Alain Delvaux. In de hoofdrollen zijn Fanny Ardant, Vittorio Gassman en Franpoise Fabian te zien. De filmvertoningen beginnen om 20.30 uur. Zaterdag is er een tweede voorstelling om 23 uur. Toegangsprijs ƒ6,50, CJP Pas 65+ 5,Filmhuis Har monie, Schiedamseweg 50a. De komediefilm "The woman in red" wordt donderdag 20 maart vertoond in de filmzaal van het Maassluisse Schuur- kerklheater. Gene Wilder speelt de belangrijkste rol In de film. De film draait om 14 uur en om 20.30 uur. Toe gangsprijzen respectievelijk ƒ5,—; CJP Pas 65+ ƒ2,50 en 7,50; CJP/Pas 65+ ƒ6.-. Schuurkerktheater, Schuurhof 142. SCHIEDAM Lokale spon sors hebben al driekwart van het benodigde geld voor de Schiedamse Molendagen op .10, 24 en 25 mei bijeenge bracht. Dit jaar zijn oude Schiedamse ambachten de ro de draad tijdens de drie fees telijke molendagen. Alle win kelstraten doen mee aan een grote braderie vanaf de Koe markt, via de Hoogstraat en Spinhuispad naar de Parkweg. De eerste feestdag valt samen met de Nationale Molendag. Twee van de vier moiens zijn dan té 'beklimmen': molen de Vrijheid, die in 1985 da twee honderdste verjaardag vierde en molen de Noord. In de Noordmolen worden video- en filmbeelden vertoond. De bij zondere Polygoon-documentai re uit 1938 Hoe Schiedam leeft en werkt is daarbij. In dit 30 minuten durende document zijn vele oude bekende Schie dammers vastgelegd, evenals de arbeiders van Wilton Fijen- oord, de molens aan het werk. branderijen en mouterijen In actie. De film is eigendom van de gemeente en werd pas ge restaureerd. Ook de film Glas van Bert Haanstra wordt ver toond. Het hoogtepunt van de Schie damse Molendagen valt op za terdag 24 mei. Die dag varen de zeekadetten van het korps Jacob van Heemskerk met twee sloepen door de Schie damse wateren. Publiek kan om het uur opstappen ter hoogte van de molen de Noord. Er kunnen 40 personen in een sloep, die dan steeds via de Noord vest, Schle, Korte Haven, Nieuwe Haven naar de Buitenhaven vaart, naar de dis tilleerderij van De Kuijper. Drie jenever-fabrieken: distil leerderij De Kuijper, Dirkzwa ger en Beerenburg-fabrikant Utomlj geven om het uur rond leidingen. Een vaartochtje plus rondleiding en een jenever glaasje of een flesje Beeren- burg kost 2,50. „Heel de stad moet met een jeneverglaasje In de hand lopen," vinden organi satoren van de feestdagen de Werkgroep Schiedamse Mo lendagen. de molencoördinator J. Gunneweg, directeur van het Gedistilleerd Museum H. van Geem en gemeentevoorlichter T. Reijman. „Verleden jaar tij dens het eerste molenfeest hielden de mensen de gekre gen glaasjes zo angstvallig ver borgen," lachen zij over de Je neverglaasjes, die de mensen gratis kregen toegestopt na een rondleiding in een distil leerderij. De organisatoren verwachten veel van een Belgisch trio dat op het Museumplein optreedt met onder andere een Jene- versulte. Het trio komt uit het Belgische Schiedam, Hasselt. Het pas heropgerichte zakken- dragersgllde Sint Antonius drukt een belangrijke stempel op de feestdagen. De gildele- den gaan 'smakken', met dob belstenen gooien In de smak- bak van het Zakkendragers- huisje om zo het werk te ver delen, en met zakken lopen. „Er wordt naar gestreefd een groot aantal oude schepen in de Oude Sluis te krijgen. De zogenaamde 'bruine vloot' wil len wij zien in de havens," al dus de werkgroep. Het thema van de langste bra derie ooit in Schiedam gehou den Is oude ambachten en op het gedeelte aan de Parkweg staan de migranten centraal. Er wordt gedanst door buiten landse volksdansgroepen, waaronder Chinezen. De mo lendagen worden afgesloten met een rustige zondag. De molens zullen die dag in rust stand staan. v* V

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1