Swingende musical van jarige Sint Jozefschool VERPAUPERING BACHPLEIN BESTAAT NIET MEENT SSSW Ouderen weten te weinig van alarmeringssysteem perzische tapijten 20 tot DERAG Duikkledlng gestolen Zakkendragers gezocht Arbeidsbureau laat verstek gaan bij schoolverlaters ZITTEN WIJ MET EEN TE GROTE VOORRAAD TIJDELIJK RIJ DERAG WS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De discussienota over erfpacht in Schiedam, die voor 1 maart klaar zou zijn, is nog iet verschenen. De Vereniging van huiseige naren in Woudhoek begint ongedurig te worden over het wegblijven van deze nota. Tijdens de be grotingsbehandeling in november verleden jaar diende D'66-er Adri Reijnhout een motie in om op zo kort mogelijke termijn met zo'n discussie-nota te komen. Alle politieke partijen steunden de mo tie en vonden dat de regeling omtrent de erfpacht herzien moet worden. Protesten Tijdmachine Leerlingen en één leraar staan vanavond en vrijdag op het podium van het Passagetheater met twee musicals. (Foto: Ed Eggermont) Koppeling Geen sprake van overname De enige "verpaupering" die de SSSW-delegatie gisterochten op het Bachplein aan trof, had betrekking op de bestrating voor de deur van één van de vijf flats. „Een zaak voor de gemeente," constateerde Cees Kamminga. Preventief Erker Centrum Stadsvernieuwing Onderwijs Excursie j Woudhoek Bibliotheek ONS Tennis Blauwe Brug Kookcursus Na het sluiten van ons filiaal aan de Kruiskade In verband met plaatsgebrek in onze filialen kunt u nu profiteren van de mooiste perzen met kortingen van HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 MAART 1986 Huiseigenaren Woudhoek wachten vergeefs op nota Burgemeester drs. R. Schee- res, als voorzitter van de com missie Economische Aangele genheden, hierover: „Er wordt hard aan de nota gewerkt. Ik durf niet te zeggen wanneer deze klus geklaard is. Het is een heel karwei om in een rap port te schrijven over de'^mo gelijke afkoop van bestaande erfpachtcontracten of herzie ning van contracten." Voorzitter van de Vereni ging van huiseigenaren uit Woudhoek Ben van Rooy vindt dat de gemeente op moet schieten met de nota. Van Rooy: „Voor ons is de herzie ning van contracten van groot belang. Wij willen niet dat het bij beloftes blijft." Voorzitter Van Rooy zegt dat de Vereniging nog geen be richt heeft ontvangen over het verschijnen van de nota van de gemeente. „Dat is toch vreemd. Tussendoor hebben enkele bewoners van Woud hoek Noord wel vernomen dat hun verhoging van het erf pachtcontract iiiet zo heel hoog zal uitvallen. Zij zouden accoord moeten gaan met die nieuwe lagere contracten maar dan gaan ze tevens ac coord met de bestaande hogere contracten en de manier van berekenen ervan. Terwijl de raad unaniem heeft besloten om in die nieuwe nota te on derzoeken of en zo ja hoe de bestaande contraeten kunnen worden aangepast," aldus Ben van Rooy. De erfpacht in Schiedam wordt berekend middels een index-cijfer. Het is deze index- clausule, die in het verleden protesten opleverde, van eige naar-bewoners. De erfpacht canon, het bedrag dat jaarlijks aan de gemeente betaald wordt, oftewel de grondhuur, wordt bepaald door de grond waarde te nemen op het mo ment dat de gebruikers de grond krijgen. In Schiedam wordt de erfpacht bepaald door een bepaald percentage te nemen van dat bedrag, te ver gelijken met de rente voor een langlopende geldlening. In de meeste Schiedamse contracten staat echter dat de erfpacht contracten om de vijf jaar moeten worden herzien aan de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tweehonderd leerlingen v<w de Sint Jozefba sisschool zingen, dansen en spelen toneel op het podium van het Passagetheater. De school viert vandaag 19 maart de naamdag en het feit dat de kleuter- en lagere school offi cieel basisschool werd. „Ver der vinden wij het goed dat on ze kinderen ervaring opdoen op een groot podium. En een reuze ervaring is het voor ze", aldus hoofd van de r.k. basis school van de Nassaulaan en de Westvest Mar Elsendoom enthousiast. Wekenlang hebben de kinde ren, geholpen door leerkrach ten en ouders, hard gestudeerd aan een zelfgeschreven musi cal 'Wakker worden, slapen gaan' en aan de beroemde mu sical 'De Tijdmachine' van Benny Vreden. De eerste musical wordt ge speeld door leerlingen van de groepen 3, 4 en 5. De kleintjes spelen mee in een zestal korte sprookjes. Een leraar speelt een vader, die zijn vijf kinde ren naar bed brengt. De vijf vallen in slaap, maar dromen natuurlijk heel de nacht. Een lawine van geluid, heldere kin derstemmen, gelach en gegil, barst tijdens de generale repe titie gistermiddag in het Pas sagetheater los. De kinderen staan er eigentijds bij te swin gen als ze zingen over een drukbezette schooldag. Het tweede stuk wordt na de pauze gespeeld door de leerlin gen van de groepen 6, 7 en 8. De musical gaat over een pro fessor, die een tijdmachine heeft uitgevonden. Er wordt in het stuk heel wat door de tijd gereisd. „We hebben het stuk aangepast aan onze eigen to neelspelertjes en spelers. Er is bijvoorbeeld een 'balletje' inge schreven. Een paar van onze leerlingen gaan op balletles, daar maken we gebruik van. Een meisje speelt heel mooi SCHIEDAM De thema avond voor schoolverlaters in jeugdhonk Wesp aan het Bach plein gaat vanavond niet door omdat het Gewestelijk Ar beidsbureau geen mensen be schikbaar heeft. Het arbeids bureau belde af voor de thema avond „Vaste baan of werk loos", die weken geleden ge pland werd. De jongerenwer ker van Wesp is boos over het afzeggen: „Wat een raar argu ment. Ik dacht dat ze bij het arbeidsbureau dicht bij het vuur zitten. Het zijn de juiste mensen om aan schoolverla ters te komen vertellen wat hun kansen op weck zijn." Het GAB gaf gistermiddag geen commentaar op het waarom van het wegblijven van de 'schoolverlaters-avond*. dwarsfluit. Dan herschrijven we gewoon", vertelt Mar El sendoom over de voorstellin gen in de grote zaal van het Passagetheater. De decors voor de musical zijn ook van de basisschool. Het tweede stuk wordt ge speeld voor een echt Schie dams achtergrondje met een molen, de Grote Kerk en mo numentale pandjes langs een haven. Alle toneelspelers wor den geschminkt en dragen door 'naai-ouders' vervaardig de kleren. De school verzorgde zelf de verkoop van de kaart jes. In een oogwenk waren meer dan twaalfhonderd toe gangskaarten verkocht. De voorstellingen beginnen van avond en vrijdag om 19.30 uur. hand van het nationale prijsin dex-cijfer voor de gezinscon sumptie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Dit prijsindexcijfer van CBS, dat jaarlijks wordt becijferd, is de boosdoener. In de Schie damse erfpachtvoorwaarden- regeling staat vermeld dat het canon mee moet draaien met dit index-cijfer. Wordt de grond waarop het huis staat goedkoper, dan zou ook de grondhuur naar beneden kun nen. Dat kan niet omdat hier die koppeling met het nationa le indexcijfer is gemaakt. Dat betekent voor sommige eige naars in Woudhoek een extra betaling vn 350 tot 600 gulden per jaar. SCHIEDAM De op merking van wethouder Herman Posthoorn dat het Bachplein wellicht wordt teruggenomen door de gemeente, lijkt een slag in de lucht. De directie van de SSSW kreeg gisteren een af schrift van een door wet houder Luub Hafkamp (loco-burgemeester) on dertekende brief waarin dit wordt afgewezen. De brief was gericht aan de bewonersvereniging Bachplein. Het college van burgemeester en wethouders gaf daarin antwoord op het officiële verzoek van de vereni ging om de woningen in beheer te nemen. "Vol gens het gemeentebe stuur bleek uit dit ver zoek dat er een "vertrou wenscrisis" is ontstaan tussen de SSSW erfde be wonersvereniging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM* Met een glimlach rond de mond maak te directeur Cees Kamminga van de SSSW gisterochtend een wandeling langs de vijf flat.j op het Bachplein in Schie- -tam-Noord. „Ais je heel goed kijkt, kun je het zien," sprak hij op een gegeven moment terwijl hij met zijn rechter schoen over een gave tegel vloer veegde. Met in zijn kiel zog drie leden van het alge meen bestuur van de SSSW (werkmaatschappij van vijf woningbouwverenigingen) was Kamminga op zoek naar de vermeende verpaupering die de bewonersvereniging in een brief had aangekaart. Van verpaupering geen sprake, concludeerde de SSSW- delegatie al snel. Het korte werkbezoek was een reactie op de brief die de bewonersver eniging aan haar leden had verzonden en waarin werd op geroepen deel te nemen aan een actie in mei. De vereniging wil dat de huurders die maand geen huur betalen. Daarmee moet afgedwongen worden dat de "SSSW begint met het vol gens de vereniging "achters tallige werk" aan de flats. Onder het mom "we gaan zelf op zoek naar de bewijzen" toog de delegatie gisteroch tend vol scepsis naar het plein. C. Schewe, K. Wijnstekers en voorzitter J. Barendregt keken hun ogen uit en waren tevre den over wat ze zagen. Flats die wellicht hier en daar een nieuw verfje konden gebruiken maar volgens hen zeker niet in staat van ontbinding verkeer den. Kamminga geeft de bewo nersvereniging overigens deels gelijk als het gaat om "vooruitgeschoven" preventie ve onderhoudspunten. „Wij hebben niet alles wat we ons vorig jaar hadden voorgeno men inderdaad ook uitgevoerd. Dat klopt. De reden „is dat de punten met elkaar samenhan gen. Een lekkend dak is provi sorisch gerepareerd omdat we (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ouderen zijn slecht op de hoogte van het be staan van het Centraal alar meringssysteem van de nuts bedrijven. Dit concludeert wijkwerkster J. Prein-Heljs- tek, Zij werkt nu ruim een half jaar in West onder de vlag van Huize Frankenland en is ver baasd over de onwetendheid. „Dat is toch iets bijzonders als je nagaat dat tachtig procent van de ouderen wel een krant leest en niets weet over het alarmeringssysteem." Mevrouw Prein is als wijk werkster het „willig oor" dat veel mensen op hoge leeftijd ontberen. De afgelopen maan den heeft de wijkwerkster zo'n 150 ouderen boven de 75 jaar bezocht. Angst en eenzaam heid bleken de belangrijkste onderwerpen van gesprek. „Het alarmeringssysteem Is een belangrijke pijler waar mee de ongerustheid kan wor den weggenomen. Ouderen zijn bang dat ze aan de ene kant van de kamer onwel worden en zodoende niet meer bij de tele foon kunnen komen die aan de andere kant staat Het alarm knopje In een medaillon kan de vrees wegnemen," denkt de wijkwerkster. Ze heeft haar bevindingen doorgegeven aan de nutsbedrijven. Deze begin nen binnenkort met een uitge breide reclamecampagne voor het alarmeringssysteem. Mevrouw Prein is als wijk werkster op proef. Haar werk zaamheden vullen de „witte vlek" op tussen het verzor gingstehuis en de zelfstandige ouderen in Schiedam-West. In Oost en Zuid heeft de raad voor bejaardenwerk een wijk post In Noord en het centrum zijn er dienstencentra. De wijkwerkster heeft met zo'n veertienhonderd mensen boven de 75 jaar een enorme doel groep. Door persoonlijke ge sprekken bij de mensen thuis probeert ze erachter te komen wat er onder de ouderen leeft en wat de problemen zijn. „Bijvoorbeeld het slikken Wijkwerk ster J. Prein- Heijstek: „Soms denk je, oh mens, laat me even langsko men." (Foto: Ed Egger mont) van medicijnen. Ik kom men sen tegen die soms acht of ne gen verschillende pillen per dag slikken. Van die specialist krijgen ze dat en van de ander weer dit Ik zorg dat die men sen een medicijnenpaspoort krijgen zodat de arts kan zien wat ze voor pillen slikken," legt ze uit. Ongeveer vijftien procent van de ouderen die door de wijkwerkster werden bena derd, wilden niet dat ze voor een praatje op bezoek kwam. „Die wisten alles al. Dan denk je soms „Oh mens, laat me toch even langskomen." Ik pro beer dat dan via de familie te spelen," zegt mevrouw Prein die woonachtig is in Oegst- geest. „In de gesprekken die ik heb komen de problemen niet meteen op tafel. Je moet af en toe door de mooie verhaaltjes heenprikken om erachter te komen wat er werkelijk speelt." Het fenomeen wijkwerkster is om de hoek komen kijken als onderdeel van het zoge noemde flankerende ouderen beleid. Dat is erop gericht de ouderen zo lang mogelijk in staat te stellen zelfstandig te wonen. Aan de ene kant wordt dit ingegeven door bezuinigin gen! Aan de andere kant is er ook uit de bejaardenwereld steeds vaker de wil om zelf standig te blijven wonen. Uit de woorden van de wijk werkster blijkt dat veel oude ren him eigen problemen niet onderkennen. „Dan kom je een woning binnen via een steil trappetje waarvan je denkt: daar kom je als oudere nooit op. Maar die mensen weten niet beter. Ze wonen al vijftig jaar in dat huis en zijn eraan gewend. Dan staan ze niet te juichen om te verhuizen. Ik ben er niet om de mensen iets op te dringen. Als ze liever in hun huisje willen blijven, moet dat kunnen. Er bestaat een grote vrees voor renovatie. De mensen zijn bang dat ze mis schien twee keer moeten ver huizen." de resultaten van een onder zoek over isolatie willen af wachten. Het ventilatiesys teem is 'inderdaad niet aange pakt omdat we met een proef bezig zijn." De gemeente speelt volgens de SSSW-directeur ook nog een belangrijke rol. Schiedam is officieel de eigenaresse van de fiats en heeft deze in beheer gegeven aan de SSSW. „Som mige onderhoudspunten moe ten worden betaald uit de Al gemene Bedrijfsreserve. Een pot die door de gemeente wordt beheerd. Wij hebben een jaar geleden al om een bijdra ge daaruit gevraagd maar nog steeds geen antwoord gehad," legt Kamminga uit. Het gaat om een bedrag van ongeveer 100.000 gulden waarmee gaten in het beton, gebroken tegels in. de halletjes en ook de ventila tie moet worden gefinancierd. Volgens Kamminga vallen de ze punten onder het hoofdstuk je bouwgebreken die uit de al gemene reserves moeten wor den betaald. Op de begroting voor dit jaar heeft de SSSW een bedrag gereserveerd van ongeveer 1,5 miljoen voor het onderhoud van de Bachpleinflats. Vorig jaar is slechts 250.000 gulden aan onderhoud uitgegeven. „We hopen dat we mei jns pro gramma dit jaar niet te veel hooi op onze vork nemen," waarschuwt Kamminga bij voorbaat. Leerlingen van de eerste klas sen van het voortgezet onder wijs kunnen gratis begeleid worden bij het huiswerk maken in wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32. Iedere maandagmiddag vanaf 16 uur zitten begeleiders klaar. Vrij dags van 19 tot 22.30 uur wordt er getafeltennist. Perso nen van 18 jaar en ouder mo gen voor 5,- per maand ping pongen. Wijkcentrum de Erker zoekt nog vrijwilligers voor het begeleiden van kinder-, tiener en jongerenactiviteiten. De Bewonersvereniging Schie dam Centrum bestaat zondag 23 maart tien jaar. De BVSC viert de verjaardag van 16 tot 18 uur met een receptie in het pand van Lentefeest, Broers- vest 101. De BVSC koos on langs een nieuw bestuur: Koos Nesse is voorzitter, Loes van Kampen is secretaresse en Nel Grandazzl penningmeester. De overige bestuursteden zijn: Jos Quadt, Henk Feelders, Michiel Versteegh, Leo Fontijne, Henny de Groot en Cora van Dorp. De vergadering van de com missie Stadsvernieuwing op dinsdag 25 maart gaat niet door. De vergadering is ver plaatst naar dinsdag 1 april in het stadskantoor. De Gemeenschappelijke Me dezeggenschapsraad voor het openbaar basis- en speciaal onderwijs (GMR) komt woens dag 26 maart bijeen in de re creatiezaal van het stadskan toor. Er wordt gepraat over de partijprogramma's van alle po litieke partijen en wat deze partijen zeggen over' 'openbaar onderwijs in de periode 1986-1990'. De onderwijsspe- cialisten van de grootste raadsfracties zijn aanwezig tij dens de thema-avond. A. J. Tigges, gemeentelijke onder- wijsconsulent, leidt het forum. Leden van gemeentelijke com missies, vertegenwoordigers van de bewonersvereniging Schiedam Zuid en ambtenaren van Openbare Werken, Econo mische Aangelegenheden en Gemeentewerken gaan don derdag 27 maart op excursie naar het Amsterdamse bedrijf NBM. Dit bedrijf gaat dit jaar de verontreinigde grond van het voormalige GTB-terrein af graven en weer schoonmaken. Vrouwen van 55 jaar en ouder kunnen in dienstencentrum de Woudhoek terecht op een cur sus. De dames gaan de onder werpen van deze cursus zelf uitzoeken, kiezen of samenstel len. Donderdag 20 maart is er een introductie van de cursus in het dienstencentrum van 13.30 tot 15.30 uur. Marianne Looyen vertelt dan over de ze ven lesmiddagen, die steeds plaatsvinden op donderdag van 13.30 tot 16.30 uur. De kosten voor de nog vage eur os bedragen ƒ15,-, inclusief consumpties. In de paasvakantie zijn de vol gende bibliotheekfitialen geslo ten: vrijdag 28 maart, filiaal Oost, afdeling volwassenen, fi liaal Zuid en filiaal Nieuwland; zaterdag 29 maart, jeugdbi bliotheek, filiaal Nieuwland; dinsdag 1 april, wisselcollectie- dienst; woensdag 2 april, filiaal Oost, afdeling jeugd. Op maandag 31 maart, tweede paasdag, zijn de kantoren van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) gesloten. Het ONS Is wel bereikbaar voor het doorgeven van storingen in de levering van energie, water, ra dio- en t.v. signalen. Deze dag wordt er ook geen huisvuil op- gehaaid. De sportraad van de gemeente Schiedam geeft deze zomer weer tennislessen. De kennis makingscursussen worden vanaf 7 april gegeven op het tennispark Spieringshoek. Deelnemers moeten tenniskle- ding dragen en schoenen met een binneniiggend profiel. De lessen staan onder deskundige leiding. De cursussen worden op verschillende dagen gehou den, tien weken achtereen. Deelnamekosten 90,-. Inlich tingen bij het bureau sportza ken op het stadskantoor. De stichting activiteiten com missie Blauwe Brug houdt voor de tweede keer een cursus poppen maken van klei en zeemleer. Donderdag 10 april start de cursus, waarvoor de eerste keer veel animo was. De lessen worden donderdags ge geven van 9.15 tot 11.15 uur. Deelname kost ƒ31,25. Mannen van 55 jaar of ouder, die geen ervaring hebben in de keuken, kunnen vanaf vrijdag 11 aprii leren koken in een lesiokaai van scholengemeen schap Schieland, Nieuwe Dam- laan 762. Eike vrijdag van 11.30 tot 13.30 uur leren de mannen zelfstandig een maai tijd samenstellen, koken en op eten. Kosten 57,50, exclusief ingrediënten. De stichting Raad voor het Bejaardenwerk organiseert de cursus. SCHIEDAM Het her-opge richte Sint Antonlus Zakken dragers Gilde zoekt Schiedam mers tussen de 18 en 40 jaar die balen van 50 kilo op de schouder kunnen nemen. De zakkendragers moeten recht van lijf en leden zijn en verder plezier hebben in het deelne men aan deze speelse traditio nele Schiedamse bezigheid. De zakkendragers in spe moeten op de tweede Schiedamse Mo lendagen zakken graan dragen uit een oud vrachtschip dat in de Oude Sluis wordt afge meerd. De Deken van het Gilde Jan Hagendoorn schrijft graag nieuwe leden in, Zakkendra gershuisje, Oude Sluis 19. De zakkendragers, die voordat zij gaan tillen, eerst in het Zak kendragershuisje met dobbel stenen gaan 'smakken' in de smakbak om het werk, krijgen geen financiële vergoeding voor het sjouwwerk. Zij krijgen in natura uitbetaald door een kastelein uit het centrum SCHIEDAM Varfaf het schip De Frog, dat afgemeerd ligt in de Voorhaven, werd het afge lopen weekeinde voor 16.000 gulden aan duikkleding gesto len. Inbrekers forceerden het slot van de deur en konden zo zes duikpakken en zes overalls van Uncle Diving meenemen. Het bibliotheekkantoor aan de Westfrankelandsedijk kreeg eveneens ongenode gasten. Er werd een ruit gebroken. De dieven namen een Personnel Computer en een monitor ter waarde van 15.000 gulden mee. BERAG Fj. DERAB U7A ROTTERDAM, Boezemweg 136-138 tel 010-140619 200 meter vanaf Oostplein lijn 1,3,8,9 en bus 36 en 37 SCHIEDAM, Rubensplein 12 lel. 010-261975 bus 52,54,59. Vanuit Westland bereikbaar met bus 53 HILLEGERSBERG, Freéricksplaats 9 tel. 010-187700 lijn 4, bus 35. Vanuit omliggende gemeenten bereikbaar mei bus 2 en 4

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2