14 Verzamelaar Henk Hettinga heeft antieke flessen voor t oprapen. SP claimt db-plaats in ouderen-sticking Pantserglas verdwenen uit vernieuwde bank College vormingPvdA heeft alle troeven Computerfout: bij 44 of 45 Fietsen Kameleon- leerlingen z||n puik Kortaf Projectgroep Vrouw en Arbeid opent ruimte in de Erker Voorloper van nieuwe kabelkrant ws |rW 'f*" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verkiezingswinst van de PvdA in Schiedam is vooral te danken aan kiezers in de Gorzen, Nieuwland en Oost. De socialisten boekten daar gemiddelde wins ten van tien procent ten opzichte van de ge meenteraadsverkiezin gen vier jaar geleden. Dit blijkt uit het giste ren vrijgegeven over zicht van het stemge drag per stembureau. Hieruit blijkt overdui delijk dat D66 de ver dubbeling van haar fractie naar twee zetels vooral onder kiezers in Woudhoek moet zoeken. Bij twee bureaus in de ze wijk stemde meer dan een kwart van de kiezers op de democra ten. Bierflessen Flessenverzamelaar Heiik HettingaJaat een. gevonden, jeneverfles zien: „De Koren beurs jenever, bijzonder, hoor." (Foto: Ed Eggermont) Lv Klein links is geen stabiele aanvulling," vindt Ge Brouwer (BodA). (Foto: Et Eggermont) Slag Verlanglijstje Hoofdagent Martin Stomp onderwerpt een van de zeventig fietsen aan een onderzoek. (Foto: Ed Eg germont) mi!' I JtSgjfo <f ir - t- V*"V HET VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 21 MAART 19(6 Gorzen, lieuwland en v Oost helpen de PvdA De vlucht in het aantal stemmen op D66 betekende een halvering van de WD-aan- hang. De opmerkelijke veran dering in het stemgedrag kan direct worden teruggevoerd op de kwestie rond de erfpacht. Huiseigenaren in de wijk zijn blijkbaar teleurgesteld in de VVD. Als coalitiepartner in het college zijn de liberalen mede verantwoordelijk voor de mo gelijke verhoging van de erf pachttarieven voor de huis eigenaren. D66-raadslid Adri Reijnhout heeft de verhoging meermalen aangevochten. De winst van de PvdA lijkt in de genoemde drie wijken ook afkomstig uit de WD-aan hang. In vrijwel alle wijken bleken de combinatie PPR/ PSP én de CPN met de helft van het aantal stemmen van Viér jaar geleden genoegen te moeten nemen. Ben verlies dat eveneens naar de PvdA en D66 ging.Wat betreft het CDA gin- j SCHIEDAM De Schie damse verzamelaar van bier en jeneverüessen Henk Hettin ga (26) ging deze week volko men uit zijn bol op de Lange Haven. Terwijl hij met jene ver-etiketten op weg was naar het Gedistilleerd Museum en het Gemeente Archief zag hij in een grote vuilcontainer tien tallen oude jeneverflessen, je- neverkisten, dozen en etiketten liggen. De fiets werd tegen het pand van Wijnkoperij Bouens aangezet Uit dat pand kwam alle 'troep'. „Waanzinng, fantastisch. Dit is me nog nooit overkomen. En zo maar op een snipperdag," glunderde de in Schiedam ge boren en getogen verzamelaar met een verhit gezicht. Aan zijn handen zat bloed, zijn kle ding was flink gekreukt en smerig, maar zijn ogen glom men. Henk Hettinga heeft in zijn huisje in de Gorzen 400 ver schillende bierflessen staan uit heel Nederland. „Een van mijn grootste wensen is het vinden van flessen van de negen Schiedamse biermerken. Want er werd hier begin deze eeuw bier gebrouwen," vertelt Henk over zijn hobby, waarmee hij zo'n twee jaar geleden pas be gon. De Schiedamse biermerken zijn van bierbrouwerij Droge, Melchers Bierbrouwerij, Rade maker en Kleyheeg, J. H. L. van Waart, J. Voogel, Jos. Zoetmulder, J. van der Valk en J, M. van Schalk en co. Dat laatste bedrijf was gevestigd m bierbrouwerij de Griffioen in dat grote witte pand hoek Lange Haven/Griffioenstraat. In het pand waaruit al dat 'verzamelaars-geluk' kwam werd vroeger door distilleerde rij Daniel Visser advocaat ge maakt Een 'must' voor Henk was ook een jeneverkistje van Schade en Buysing distillery. .Man, dat is graaien, alles achter op de fiets," zegt Henk Hettinga. Henk interesseert zich voor de Schiedamse geschiedenis. „Weet je dat er rond 1900 onge veer 300 verschillende jenever- stokerijen waren. Ik heb nu zo'n 80 Schiedamse merken graan- en 40 moutwijnjenever- flessen en stenen kruiken met of zonder oor. Deze hier. De Korenbeurs-jenever, is heel bijzonder, hoor," en Henk laat een pasgevonden antieke fles zien. De tocht naar het Gedistil leerd Museum en het Archief is er deze week bij in gescho ten. „Ik wilde eens kijken of ik etiketten kan ruilen. Ik zit met dubbelen van Schiedamse je never, Jamaicaanse rum, vieux, bessen en beerenburger. Kijk, dit is een unieke Night Cap, een jenever die tot 1940 in de handel werd gebracht door P. Hoppe. Deze is mooi: een je never etiket van Slijterij 't Fust aan de Buitenhavenweg. Dat is oud," aldus Henk Hettin ga over zijn uit de hand gelo pen hobby waarvoor hij bijna het hele land afstruint op de fiets. Henk noemt zichzelf een maffe verzamelaar, maar hij is vreselijk trots op de jenever artikelen die hij in bezit heeft. Zijn hele huis is volgehangen met reclameposters van oude Schiedamse sterke drank-mer ken. „Zo blijft je in de sfeer aldus de actieve verzamelaar, die van beroep offset drukker bij een Vlaardings bedrijf is. (Van een onzer verslaggevers) VLAARD1NGEN De So cialistische Partij gaat een plaats claimen in het dagelijks bestuur van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB). Thans hebben alleen de grote partijen een plaats in het db. De SP zit in het alge meen bestuur van de stichting, wier personeelsbeleid en finan ciële handel en wandel de SP een doorn in het oog is. Belde onderwerpen zijn al enkele malen door de SP ter discussie gesteld tot nu toe zonder veel resultaat. Volgens de SP worden bij de stichting exploitatiekosten via de servi cekosten weggewerkt Fractie voorzitter Remi Poppe noemt het personeelsbeleid "zeer slecht". „Wij vinden dat de di recteur veel te veel macht heeft op het gebied van het personeelsbeleid. Het perso neel valt onder het ambtena renreglement. Daarom moet het personeelsbeleid naar onze mening naar de centrale per soneelsdienst van de gemeen- te." Poppe wijst erop, dat het ziekteverzuim behoorlijk hoog is. De directeur speelt volgens hem "een verdeel-en-heers spelletje". „Dat gaat ten koste van de verzorging", aldus Pop pe, die uitgebreider in onze krant van morgen aan het woord komt. gen de wijken gelijk op en moesten de christen democra ten een gering verlies incasse ren. De wijk Groenoord bleek het meest stemlustig. Vrijwel alle stembureaus hadden een op komst die ruim boven het Schiedamse gemiddelde van 65,97 procent lag. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen bracht 61,63 procent van de Schiedammers een stem uit. ïn Schiedam Oost lag de opkomst met gemiddeld 59 procent on der het gemiddelde. De wijk Nieuwland, waar de meeste stembureaus waren, had een percentage van rond de 65 pro cent. De partij Gemeentebelangen had volgens de cijfers alleen in het centrum van Schiedam een duidelijke aanhang. De 56 mensen die op deze partij stemden waren gezamenlijk goed voor één zetel. In Kethel Noord week het stembeeld, volgens verwachting, enigs zins af van de rest van de stad. Het CDA was hier traditioneel de grootste partij. Op afstand gevolgd door PvdA en WD met evenveel stemmen. SCHIEDAM De veelbesproken compu terfout bij de gemeente raadsverkiezingen is ge maakt bij het invoeren van stemuitslagen in de computer. Mogelijk zijn twee lijsten door elkaar gehaald of is er één aan vankelijk dubbel geteld. Tot deze voorzichtige conclusie zijn medewer kers van de afdeling ai- gemene zaken gekomen. Er wordt gericht onder zoek gedaan naar de precieze oorzaak. Er zal geen ambtenaar als "schuldige" worden aan gewezen. De fout, die zorgde voor een verkeerde eind uitslag, is gemaakt bij het invoeren van de uit slagen van het 44ste en 45ste stembureau. „Het kan een menselijke fout zijn geweest maar net zo goed een fout in de com puter", aldus een mede werker van de afdeling. In de einduitslag kreeg de CPN ten onrechte twee zetels toebedeeld en de PvdA vijftien. Aan het eind van de avond zette burgemeester Scheeres de fout offi-. cieus recht en kreeg de PvdA er zestien en de CPN één. Om bij de kamerver kiezingen in mei een herhaling van de blun der te voorkomen, krij gen de medewerkers die de computer bedienen nog meer afscherming dan woensdag het geval was. „Het invoeren van de gegevens moet onder de grootste concentratie plaatsvinden", legt de woordvoerder uit. Kantoorhoudster Anja Voorberg staat vanaf maandag niet meer achter pantserglas. Links directeur K. van der Geest. (Foto: Ed Eggermont). (Van een onzer verlaggeefsters) SCHIEDAM Het 'lugube re' kantoor van de Bonds spaarbank aan het Sint Lidui- naplein is na vanmiddag dicht. „We hebben er de laatste maanden met de zenuwen ge zeten, we lunchten achter de balie en lieten elkaar niet al leen," vertelt kantoorhoudster Anja Voorberg op haar nieuwe stek aan de Leliestraat in de Gorzen. Maandag gaat een verbouwd en totaal vernieuwd kantoorfi- ra or, de ex-Riinmondeecommi- op vijf wethouders. Toe Iti-" (Van een onzer verslaggevers) v SCHIEDAM De PvdA- Schiedam heeft de troeven in handen als het gaat om de vor ming van een nieuw college van burgemeester en wethou ders. Nagenoeg alle politieke partijen in de gemeenteraad zijn het daar over eens. De uit slag van de verkiezingen, waarin de socialisten een winst van twee zetels behaal den en op in totaal zestien ze tels kwamen geeft fractievoor zitter en onderhandelaar Gé Brouwer de gelegenheid om in alle rust een partner voor de komende vier jaar te kiezen. De rest van de partijen zal wa ter bij de wijn moeten doen. Op de medewerking van één fractie hoeft Brouwer in ieder geval niet te rekenen. Adri Reijnhout (D66) wil onder geen beding actief meedoen in een college. „De kleine partijen zijn het geweten van de raad. Als wij in een college zitting nemen worden we in de man gel genomen door de veel gro tere PvdA/' vreest Reijnhout die met de winst van één zetel woensdag zijn geluk niet op kon. „Mijn grens ligt bij vier zetels. Met minder doe ik niet mee aan een.eollege.r Met me dewerking van D66 zou de PvdA wel een meerderheid in de raad hebben. menwerking met de PvdA ver der gaat," erkent lijsttrekker Gerard Verhulsdonk van de WD. Uitgaande van vier, zou een verhouding één WD- en drie PvdA-wethouders de meest lo gische zijn. In dat geval zou de VVD-fractie in haar maag ko men te zitten met twee kandi daten voor de post: de zittende ambtsdrager Luub Hafkamp Een partij die zeker een veer zal moeten laten om mee te doen met de PvdA, is de WD. Volgens velen ligt het voor de hand dat de huidige coalitie VVD/PvdA een vierjarig ver volg'zal krijgen, zij het met een andere verhouding, „Het is inderdaad niet realistisch om te stellen dat de WD haar twee wethoudersposten zou mogen behouden, Indien de sa- en de ex-Rijnmondgecommi- teerde Theo Bakbers die woensdagavond op de valreep zijn intrede in de raad deed. „Bat zou een pijnlijke beslis sing worden," denkt Verhuls donk. Gé Brouwer houdt een flinke slag om de arm als het gaat om het "huwelijk" dat hij wil sluiten. „Ik praat met verte genwoordigers van alle par tijen voordat een keuze wordt gemaakt. Nu is dat nog niet verplicht maar in de nieuwe gemeentewet zijn die gesprek ken wel vereist. Er zijn allerlei combinaties mogelijk. Dat is het spel, de politiek. De onder handelingen zullen In ieder ge val niet zo lang duren als vori- gg JCGGr." De socialist geeft een sa mengaan met de kleine linkse fracties (gezamenlijk vier ze tels) geen voorkeur. „Dat is geen stabiele aanvulling," vindt hij. „Iedereen voorspelt een coalitie met de WD en schat de kans voor het CDA klein. Het i3 wat ons betreft nog volkomen open. Ik voel persoonlijk minder voor een brede coalitie met de beide partijen." Volgens de wettelijke maat staven heeft Schiedam recht op vijf wethouders. Toen de PvdA-wet houder Reinier Scheeres eind '83 tot burge meester werd benoemd, be sloot de PvdA op aandringen van ondermeer Brouwer de opengevallen post i-iet op te vullen. De vraag is of er nu wel voor een college met vijf wethouders gekozen gaat wor den. Een dergelijk college met WD, PvdA én CDA staat bo venaan het verlanglijstje van Siem Rosman, lijsttrekker van het CDA. „De VVD is redelijk verzwakt uit de verkiezingen gekomen. Ik zie ze niet persé alleen met de PvdA in zee gaan. Het meest logische colle ge is er voor ons één met alle drie de partijen. Een reele op tie," aldus de christen-demo craat. Het CDA verloor bij de verkiezingen één plaats en zakte naar acht zetels. Verwacht wordt dat volgen de week al de eerste voorzich tig stappen op het onderhande- Ungsvlak gezet zullen worden. Omdat hij de grootste partij vertegenwoordigt, mag Gé Brouwer het initiatief nemen. Eind april wordt de nieuwe ge meenteraad beedigd en be hoort er een nieuw college te zijn. Haal open aan de Leliestraat 1 onder leiding van Anja Voor berg. Plaatsvervangster Babs Pondaag en medewerkster Re- natc Ossewaarden werkten al in Zuid. In het vervolg hoeft er nie mand meer gehaald en ge bracht te worden naar het werk. Want dat gebeurde er nadat in mei verleden jaar de bank aan het Sint Liduinaplein werd overvallen. De bewonersvereniging West protesteerde onlangs tegen de sluiting van het verouderde fi liaal. „Renovatie en de plaat sing van ultra moderne geld- machlnes kwamen veel te duur uit daar. Nee, niet haal baar. Terwijl ook het inwoner tal in West terugloopt," ver klaarde directeur K. van der Geest. Vooral de bewoners van Huize Frankeland zouden ver der moeten lopen om hun AOW of pensioen te innen. „We bespreken de mogelijk heden om met xnedwerkers van de bank de tehuizen langs te gaan, service aan onze klan ten. We zijn bijna rond en dan zijn alle ouderen tevreden," al dus Van der Geest, In het vernieuwde fiUaal Le liestraat zijn de pantserglas wanden verdwenen. De klanten worden vanaf een open balie geholpen. De bankbeambten betalen de cllenten nu vla een cash adapter, een machine waarin stapels geld liggen op geslagen. Dit cliéntvriendelij- ke systeem is nieuw in Schie dam. De caravan waarin de bankhandelingen de laatste maanden plaatsvonden, wordt vanavond weggesleept. Zaterdag staan de deuren van de splinternieuwe bank, in de kleuren rood, wit en blauw, open voor iedereen. De Gusto band loopt door de Gorzen om het feest compleet te maken. De jeugd kan zijn fantasie bot vieren op Pino de spaarbank vogel-kleurplaten. Er rijdt een treintje door de wijk en een grote pluizige vogel gaat de kinderen vermaken. Het kin dertreintje is gratis. De bank- deuren staan open van 10.30 tot 14 uur. SCHIEDAM De fietsen van de leerlingen van groepen 6,7 en 8 van de basisschool de Ka meleon staan er puik bij. Gis termiddag fietsten de kinderen onder leiding van een hoofd agent van politie, de leerkrach ten en eao groot aantal huip- moederüip het schoolplein proef. Er was een parcours uit gezet met verkeersborden. Er waren vier test-punten. Hoofdagent Martin Stomp zocht naar gebreken aan de rijwielen van de zeventig leer lingen. Geen van de rijwielen werd compleet afgekeurd. „Er zaten een paar gladde bandjes tussen en hier en daar was de bel kapot. De rijwielen verkeer den over het algemeen in een goede staat," aldus de des kundige van de politie. Moeders, leerkrachten en kin deren verregenden wel op het schoolplein, de test was eerder afgelopen. Met natte koppen stonden de meeste schoolkin deren toch trots bij hun goed gekeurde fietsjes. Er waren rij- Schoolhandbal 53 teams van het basisonder wijs en 35 teams van het voort gezet onderwijs doen woens dag 2 en donderdag 3 april mee aan het jaarlijkse school- handbattoernooi in sporthal Margriet. De kinderen van het voortgezet onderwijs handbal len op het veld van UVG op het sportpark Harga. De leerlingen beginnen,dinsdag 1 april met het toernooi op de verharde velden van UVG. Zij mogen geen schoenen met noppen dragen. De leerlingen van de basisscholen worden in een programmaboekje van de sportraad tot vier keer gewaar schuwd geen waardevolle spul letjes rrieeTte nemen naar de kleedkamers of naar het sport veld. Schoolvoetbal 49 teams van jongens en meis jes van de basisschool voetbal len van 1 tot 4 april om de eer op de sporttereinen van Her mes DVS, SVDPW en GSS. Er doen ook 54 elftallen van het voortgezet onderwijs mee. Er schreven maar liefst 27 meis jeselftallen in. De speeltijd is voor alle wedstrijden bepaald op twee maai vijftien minuten. Zelfverdediging Meisjes en vrouwen vanaf 16 jaar kunnen vanaf dinsdag 1 wielen in alle kleuren, maten t en soorten, zoals oma-modei- len, terugtrap-fietsen en race- t rijwielen. De rijwielen werden getest volgens een systeem van de vereniging Veilig Ver keer Nederland (VVN). Op een fietscontrole-kaart kregen de kinderen aantekeningen over het stuur, de verlichting, de banden, de remmen en de re- f flectie op banden, pedalen en achterspatbord. t v „Er waren zelfs ai kinderen met reflecterende banden, vel gen of wieistrips. Deze zijre-j, flectie is met ingang van 1 ja nuari verplicht voor iedere fiet ser," vertelde leerkracht van, groep 7 Wop Faber over de succesvol verlopen testactier Alle eigenaars van een goed- gekeurde fiets krijgen een fiets ok-sticker van de WN. „De gebreken krijgen ze uiteraard mee naar huis. Nu hebben we, ze wat praktische tips kunnen geven en iedereen krijgt de ok sticker," aldus meester Faber. aprii werken aan hun zelfver trouwen. In wijkcentrum de Er- ker begint dan een cursus zelf verdediging. De dames krijgen op de cursus conditietraining. Zij leren zichzelf te verdedigen in noodsituaties. Kosten deel- name 10,—. Aanvang lessen 19.30 uur. Henk Vervoort is de leraar De Erker, J. v. Avenne- straat'32. 4 Nederlands Wijkcentrum de Erker zoekt; nog vrijwilligers, die taallessen aan* buitenlandse Schiedam mers kunnen geven. Sinds kort krijgen Turkse vrouwen Neder landse les.. Er is veel animo voor, maar er zijn geen men sen genoeg om de lessen op dinsdag van 13.30 tot 15.15 uur en maandag van 19 tot 20.30 uur te geven. De Erker, J. van Avennestraaat 32 FtET-infobus De RET-Infobus staat vrijdag 4 april van 10 tot 15 uur op de Schiedamse centrummarkt. in de bus ligt informatie over het Rotterdams metrotraject Cool- haven-Marconiplein, dat op 25 april door minister Smit-Kroes wordt geopend. De info-bus, staat op vrijdag 18 april ook op de weekmarkt met nieuws over het lijnennet, tarieven en ver anderde dienstregelingen. SCHIEDAM De regionale projectgroep Vrouw en Arbeid Nieuwe Waterweg Noord neemt zaterdag een ruimte van gebouw de Erker in gebruik. De groep houdt zich bezig met de verbetering van de positie van de vrouw op de arbeids markt in Rijnmond Het project heeft voor drie jaar de be schikking over een medewerk ster voor 32 uren m de week, Hetty van der Hoeven. Zij pro beert de doelstellingen van de projectgroep te bewerkstelli gen door het geven van cur sussen solliciteren, computer- oriéntatie of het starten van een eigen bedrijfje. Er wordt ook informatie gegeven over beroepen. In de vrouwenhuizen in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zullen in de toekomst spreek uren gehouden worden voor vrouwen die met vragen zitten over werk, het zoeken naar werk, een opleiding en hun rechtspositie. Een studente van de Rotter damse Erasmus Universiteit gaat een onderzoek instellen naar de arbeidsmarktpositie van vrouwen in de regio en de mogelijke verbetering van de positie. Zaterdag om 15.00 uur wordt de Vrouw en Arbeid - ruimte geopend m wijkcentrum de Erker, Jan van Avenne- straat 32. VLAARDINGEN Sinds enke le weken ontvangen kabel abonnees in Vlaardingen ge meentelijke informatie op hun t.v.-toestel. Het is nu nog een 'Informatiekanaal' dat door komt op België 2-Nederlands op tijden dat die zender niet in de lucht Is. In de toekomst zal op dit 'voorlopig kanaal' een kabelkrant verschijnen. Dit heeft een woordvoerder van het GEWB gisteren meege deeld. De gemeenteraad moet nog toestemming geven voor de kabelkrant, waarvoor de expe rimenten al zijn begonnen. De informatiezender zal worden geëxploiteerd door de Stich ting info Kab. Wanneer de krant op het net verschijnt Is niet bekend. Volgens S. Visser van het GEWB zijn de huidige uitzen dingen op de GAI-kabel 'puur - experimenteel', „in eerste in- s stantie geven we onze abon nees via het informatlenet in lichtingen over de storingen in onze kabel. Er wordt momen teel nogal eens aan de kabel gewerkt, waardoor er tijdelijk zenders uitvallen. Met name de buitenlandse zenders willen dan wel eens wegvallen. De Nederlandse kanalen willen we tot elke prijs in de avonduren open houden. Als dan een zen der eruit gaat meidén we dat via dit nieuwe informatieka naal." „Maar het is verder de bedoe ling dat de gemeente ook ge bruik maakt van de nieuwe zender", zegt Visser. „De ge meente kan alle mededelingen aan de burgers via de kabe! overbrengen."

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1