Hartje zomer: ijsrevue in Schiedam Noord Chris Zijdeveld krijgt meeste voorkeurstemmen Steunpunt voor werkzoekende vrouwen officieel geopend DE MAN SCHIET VAAK TEKORT Schrijversavonden slaan aan - - m "Blaarde ^orkcmil Geen yeréndëringen voor erfpachters Orpheus jubileert mettwee grote evenementen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ruurd van der Veer'is afgetre den als voorzitter van de PvdA- afdeling Schie dam. Hij wordt tijdelijk opgevolgd door Hans Ver linde. Van der Veer, huisarts in Kethel, blijft lid van de partij. Hij zal zijn politieke activiteiten richten op de Evert Vermeer stichting die zich bezighoudt met de problematiek in de Derde We reld. Met opzet maakt Van der Veer zijn vertrek bekend na de gemeenteraadsverkiezingen. „Ik wil de die niet negatief beïnvloeden," legt hij uit. Campagne Van der Veer wachtte eocpres tot na de verkiezingen: „Ik wilde die niet negatief beïnvloeden (Foto: Arie Wapenaar) Een "com puteruit draai", met leuzen werd over de hoof den van het publiek uit gerold waar mee het steunpunt wérd ge opend. I - Gewaagd. Spreekrecht V'<\ ËÊÊMM HET VRIJE VOLK Schiedam Van der Veer treedt af als voorzitter SCHIEDAM Een grote ijsrevue strijkt hartje zo mer dit jaar neer op het .Bachpleln in Schiedam. Het gemeentebestuur heeft toe stemming verleend voor dit evenement dat in juli of augustus zal plaatsvinden. Schiedam denkt met de ijs revue een regelrechte pu bliekstrekker in huls te heb: ben gehaald. Organisator is de Hagenaar Feraand Ban ning, -eigenaar van een groot reclamebureau, die met de revue een gat üi de markt denkt te hebben aan geboord. Volgens de informatie van de gemeente heeft Bah:':, ning in landen als Luxem burg en West Duitsland de afgelopen maanden al.furo re gemaakt niet zijn. ijs- shów 'la Holiday on Ice. Grote ster in de revue is de Amerikaanse kunstrijdster SImone Grigorescu die vo rig jaar wereldkampioene werd. Verder heeft Banning tien landskampioenen kunstrijden, enkele ijsko- mieken en zo'n veertig ar tiesten onder contract staan. Het Bachpleln is maar net groot -genoeg voor de zes masten tellende tent waar de revue in wordt ge houden. De tent mét onge veer 1000 zitplaatsen' is .ver gelijkbaar met die waarin Willem Ruls zijn Sterren show presenteert. De spul len worden in zestig contai ners haar Schiedam ver voerd. De preciese datum 'voor de revue ia nog onbe kend omdat Banning zijn:, reisschema nog nietrond: heeft. Met opzet wordt Rot terdam daar niet in opgéno men. Deze stad krljgt elK jaar bezoek van Holiday on Ice.'- (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM De zittende wethouder Chris Zijdeveld, nummer vijf op de kandidaten lijst van de PvdA. heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen de meeste voorkeurstemmen in de" "wacht gesleept. 985 Kiezers kleurden het hokje voor zijn naam rood. Truus de Nijs. die A op een tweede plaats op de lijst van de socialisten stond, volg- de haar partijgenoot met 812 voorkeurstemmen op de voet. Uit de onlangs gepubliceerde stemlijst blijkt dat de Turkse- kiezers massaal op één van de twee landgenoten op de Pvda- lijst hebben gestemd. Mahir Engin; óp een dertiende en ver kiesbare plaats, kreeg 784 voorkeurstemmen .waarvan mag worden aangenomen dat ze voor het merendeel zijn uit- bracht door landgenoten. De twééde Turk, Ismet Aksu, kreeg op een 28-ste plaats min der voorkeurstemmen: 84. Chris Zijdeveld is" met zijn bijna duizend voorkeurstem men aanzienlijk populairder dan zijn collega-wethouder Herman Posthoorn. Deze kreeg 420 voorkeurstemmen. De relatief lage plaatsing van de beide wethouders op de kan didatenlijst, (Posthoorn acht en Zijdeveld vijf) zorgde voor de nodige verwarring Over hun eventuele terugkeer in een col lege. De commissie die de lijst samenstelde1 verklaarde inder- tijd dat dit er niets mee te ma- ken had. Ruurd van der Veer, de scheidende afdelingsvoorzit ter, kreeg 239 voorkeurstem men waarmee hij bij lange na geen zetel In de raad kan opei sen- Verder stemden 139 kie zers voor Arie van Loenen. De ze socialist vindt zijn aanhang als bestuurslid van een oude renbond waarschijnljk onder oudere Schiedammers. De PvdA kreeg in totaal 16.577 stemmen. vAaV10;.:;:'y'V Bij de andere partijen week het stembeeld niet veel af van het verwachte. Op de lijst van de PPR/PSP gaven 91 stem mers de voorkeur aan de laatst-geplaatste, Herman Noordegraaf. Deze politicus, die jarenlang in de gemeenter aad heeft gezeten, zet er na de ze raadsperiode een punt ach ter. Op de PPR/PSP-lijst ko men ook- de enige twee kandi daten voor die helemaal geen. stem kregen: Coen Brand en Paul Emonts. Bij het CDA bleek de onverkiesbare Wout van Haften nog over een re delijke aanhang te beschikken. Het zittende raadslid kreeg 135 voorkeurstemmen. Van der Veer had zijn aftre den al ver van tevoren aange kondigd. Eind vorig jaar gaf hij te kennen in de gemeente raad te willen komen. Aange zien een bestuurslid van de af deling niet tegelijkertijd in de raad mag zitten, wilde de so cialist toen al het voorzitters bijltje erbij neergooien.' Er wa ren echter geen opvolgers waardoor Van der Veer zich verplicht voelde zijn voorzit tersschap voort te zetten. Een flinke teleurstelling kreeg Van der Veer te verwer ken toen de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van de PvdA hekend werd gemaakt. De huisarts stond tot zijn verbijstering op een 24-ste en later een 23-ste plaats. Op een partijbijeen komst in januari bleek dat de meerderheid van de afdeling de grijzende socialist liever niet in de gemeenteraad zag. Pogingen van partijgenoten om hem alsnog op een verkies bare plaats te zetten, liepen op niets uit. „Vooral daardoor ben ik ontzettend gedemotiveerd," zegt Van der Veer bij zijn af-, treden. „Ik vind'dat ik nu lang genoeg voorzitter ben geweest. Ik houd ermee op." Van der Veer deed Ln de ver kiezingscampagne van de PvdA de afgelopen weken niet mee. Fractievoorzitter en lijst trekker Gé Brouwer toonde zich daar teleurgesteld en enigszins geïrriteerd over. „Ja, je mag van een voorzitter ver wachten dat hij op de campag nebijeenkomsten is. Aan de an dere kant weten we allemaal wat er speelt" Bij afwezigheid van Van der Veer werd zijn' plaats al Ingenomen door Hans Verlinde. Gezien de aankondiging vo rig jaar en de houding van Van der Veer in de afgelopen weken, komt het aftreden niet onverwachts. „Hij iS voert uit, wat hij al had laten weten," zegt tijdelijke voorzitter Hans Verlinde. Volgens hem zullen veel partijgenoten de stap vain Van der Veer „begrijpen". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Vrouwen die werk zoeken hebben sinds zaterdag een: steunpunt. Daar kunnen zij terecht voor infor matie over banen of het opzet ten van een eigen bedrijf. Het steunpunt is gevestigd in het wijkcentrum De Erker in Schiedam West en heeft twee vaste medewerksters, Adrien- ne Hazenberg en Hetty van der Hoeven. Dit duo heeft de be schikking over een eigen kan toorruimte in het wijkcentrum. De opening van het steunpunt werd zaterdag gevierd met een borrel en samenzang. A „Meer banen erbij" zongen enkele tientallen vrouwen on derbegeleiding van een akoes tisch gitaar. Het steunpunt moet ertoe bijdragen dat deze hartewens inderdaad waar heid wordt. „Met de positie van de vrouw op, de arbeids markt Is het nog steeds be droevend gesteld," verduide lijkte Noor Samkalden van de Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO) in een korte toespraak. Het steunpunt is een initiatief van de werk groep Vrouw en Arbeid die weer is aangesloten bij de SVO. De twee medewerkers van het steunpunt openden hun kantoor symbolisch met een druk op de knop van een nage maakte computer. Na enkele „werkgeluiden" die een krui sing waren tussen 'de herrie van een electrische zaag en een flipperkast, kwam er uit eindelijk een levensgrote com puteruitdraai die over de hoof den van het publiek werd uit gerold. Loes Zwaard, lid van de werkgroep, las langzaam de leuzen op die op de uitdraai waren geschreven. Werken,' wat een weelde," of- „Vrouwen en arbeid, ja gezellig". Het steunpunt kan worden opgezet dankzij een subsidié van het Gewestelijk Arbelds Bureau. De inventaris is be kostigd door de provincie ter wijl de gemeenten Schiedam, Maassluis en Vlaardingen elk zo'n tienduizend gulden hebben betaald. Wethouder Luub Haf kamp van Schiedam en zijn Vlaardingse collega Ary Maar- leveld waren bij de opening aanwezig. (Van een onzer medewerkers) SCHIEDAM „Ik ben nog meer dan Ruding betrokken bij de économische toestand van het land. Ik heb aan den lijve ondervonden hoe de be zuinigingen van Colijn bij de mensen aankwamen. Ik weet wat bezuinigingen de mensen aandoen. Als kind ben ik door de crisisjaren geteisterd. Dat blijft mijn hele leven doorwer ken, ook nu nog." Adriaan van der Veen (70) was zaterdagavond weer even in de stad waar hij als kind de crisisjaren hongerig door bracht. In de Brugmanstraat en later in de Fabristraat. Zijn ouderlijk huis staat er nog steeds. Maar hij wist toen al dat hij schrijver wilde worden. Al dromend liep hij de huur op te halen voor makelaar Du- pont. Dromend over de ont snapping. uit de dagelijkse sleur. Uit de werkelijkheid van een gezin met een werkloze va der waar nauwelijks te eten .was. Op een dag schreef hij l VLAARDINGEN Een 1:89-jarige inwoner van de AlVlaardingse. Johannes Mulder- straat heeft door snel optreden 'A' een flinke 'brand in'zijn woning kunnenvoorkomen. De bejaar- j':S':de'was patat aan. het bakken S-A- toen vermoedelijk door. over ig? Verhitting: van het vet de vlam ,iii dé. pan. sloeg. Met een doek iKBiS&aans wist hij het vuur voor een deel te smoren. De brandweer doof de het vuur even later hele maal. De man werd met een ambulance naar het Holy zie kenhuis gébracht waar hij werd behandeld aan enkele brandwonden. Volgens een po litiewoordvoerder bleef mate riële schade beperkt. een brief naar de dichter Jan Greshoff. Het zou een omme keer betekenen. A Adriaan van der Veen maakt een breekbare indruk. Dat is meer schijn dan werkelijkheid. Zelfverzekerd en open, zonder details weg te geven, vertel- t57hij in de Videoclub, geves tigd in gebouw De Teerstoof, over zijn leven en werken. „Als schrijver kan je je eigen leven steeds opnieuw le ven. Het is een combinatie van fictie en autobiografische ge gevens. Men vraagt mij wel „hoe durf je zoveel van jezelf weg te geven"; maar dat is niet zo. Een schrijver geeft nooit iets weg en, om met Pe ter Handkete spreken, kent ook geen enkele schaamte. Toch zitten er in mijn romans veel autobiografische gege vens". Eén voor één werkt hij zijn romaita af. Welke ideeën ver stopt zitten in de hoofdperso nen, waarvan hij zelf zegt: „Die mensen gaan voor mij le ven. Ik denk alleen aan die na men al denken de mensen dat het over henzelf gaat." Ovér vrouwen: „In mijn jeugd heb ik bewondering ge kregen voor vrouwen. Speciaal mijn moeder, die met gróte vindingrijkheid en dapperheid zich staande wist te houden. Daar is mijn belangstelling voor vrouwen begonnen. Vrou-~ wen zijn onvoordelig neergezet in dit leven; daar is niets femi nistisch bij en al is dat een in teressante zaak, het ligt ver buiten mijn gezichtsveld". Hij wacht even, zet zijn bril af, waardoor de nog steeds guiti- SCHIEDAM „Ik heb het gevoel dat de schrijvers avonden aanslaan, zonder dat exorbitante aantallen bezoekers binnenstromen. We gaan ook in het nieuwe seizoen, al komen er nog twee, door met dit initiatief. Met een betere planning zo dat we een half jaar van te voren weten welke schrij vers hier optreden", aldus Henk Ewoldt, directeur van de Openbare Bibliotheek Schiedam tijdens de symbo lische afsluiting van de Boe kenweek 1986 ln de Video- club, gevestigd in gebouw de Teerstoof aan de Nieuw- straat. Ewoldt complimenteerde in zijn korte toespraak, voor een vijftigtal toehoorders, op de eerste plaats de orga nisatoren van de Filmclub: „Zij stelt niet alleen de ruimte ter beschikking maar doet ook veel werk: maken opnamen van de schrijvers en behartigen het huishoudelijke gedeelte. De Openbare Bibliotheek en de plaatselijke boekverkopers spelen meer een ondersteu nende rol". Dat ook de boekverkopers baat hebben aan dergelijke avonden bleek afgelopen za terdag wel. De romans van Adriaan van der Veen gin gen grif van de hand en de meester zelf zette met zicht baar genoegen en met een welwillend oor voor ieder een zijn handtekening. Eén van de boekverkopers merkte op: „Het is een goede boekenweek geweest, Niet in de laatste plaats omdat het geschenk van Marga Minco kennelijk bij het publiek was aangeslagen. Juist dat schijnt een belangrijke rol te spelen voor het welslagen van de 'verkoop tijdens de boekenweek", aldus de boek verkoper. ge ogen te voorschijn komen en vervolgt: „De man schiet vaak te kort. Ik heb gróte behoefte om man nen, ook mezelf, via mijn ro manfiguren er van langs te ge ven. Daarom zal ik wel de naam hebben de schrijver te zijn die de trooster is van zieli ge vrouwen en de straffer van vervelende mannen". Zijn jeugd zit hem hoog. De crisis nog meer en de verach ting die dat met zich mee brengt heeft Van der Leeuw als een negatief credo tot het zijne gemaakt. „In de crisistijd heb ik mee gemaakt dat men neerkeek op zij'die het minder hadden. Op de boot, begin jaren veertig, zag ik dat de joodse vluchtelin gen neerbuigend werden be handeld. Niet alleen door de andere passagiers maar ook door de bemanning. Ook nu worden werkelozen en buiten landers met minachting beje gend. De mens vernedert ech ter zichzelf als hij op een an der neerkijkt. Hoeveel mensen zijn niet ergens voor, maar doen niets om die overtuiging vorm te geven. Doen alsof is leugenachtig in de omgang met elkaar." Adriaan van der Veen, vijfde gastspreker op de schrijvers avonden, georganiseerd door de vrijwilligers van de Video club, ondersteund door de Openbare Bibliotheek en de plaatselijke boekverkopers, komt nog een keer terug. Dan' met een videoband over zijn leven. MAANDAG 24 MAART 1386 SCHIEDAM Huiseigenaren in Woudhoek hoeven er niet op te rekenen dat, zelfs als het Schiedamse grondbeleid wordt gewijzigd, hun bestaande grondhuurcontracten worden veranderd. De gemeente biedt de erfpachters in Woudhoek wel een lager tarief aan.'Als zij dit aannemen kunnen de eige naren niet meer meepraten over het herzien van de canon berekeningen in de toekomst. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in antwoord op vier schriftelij ke vragen van D'66-raadslid Adri Reijnhout. Reijnhout wildat de manier van canon (grondhuur) bereke nen in Schiedam wordt herzien en aangepast. Tijdens de be grotingsbehandeling vorig jaar november diende hij een motie in om een onderzoek in te stel len naar de herziening van erf pacht-contracten. Alle andere partijen steunden het plan voor een onderzoek. Het college gou voor 1 maart met een rapport komen over de mogelijke her zieningen van de erfpachtbere keningen. Het discussiestuk is nog niet verschenen, ln het antwoord vindt het college van b. en w. het niet gepast om op de nog te voeren discussie vooruit te lopen. De prijs van de grondhuur wordt in Schiedam berekent via het nationale prijsindexcij fer voor de gezinsconsumptie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat betekent dat -• de waardedaling van de grond niet in het bedrag wordt ver- werkt. Woudhoekbewoners vinden dat zij daardoor soms 350 tot 700 gulden per jaar te veel aan grondhuur moeten betalen. Adri Reijnhout boekte bij de raadsverkiezingen deze week veel winst in de wijk Woud hoek. Hij houdt zich al jaren - bezig met het veranderen van - de grondpolitiek; SCHIEDAM Honderdtwintig jaar mannenkoor Orpheus wordt dit jaar gevierd mot twee grote evenementen; Op dit mo ment zijn de voorbereidingen In volle gang voor een optre den in de Grote of Sint Jans- kerk op 18 april. In november moet het succes van Verdi's Requiem van vorig jaar worden geëvenaard door een optreden in Sporthal Margriet in samen werking met onder meer de Marinierskapel. „We zitten toch iedere keer wéér met het zweet in ónzë handen. Het kan altijd mislukken," zegt E. Stouthandel-de Vogei, de se cretaresse van het mannen-: koor. Afgèlopen zaterdag repeteer den de zangers in zaal Tivoli voor de tweede keer met de dameskoren uit Schiedam en Kralingen. Begeleid door het Amsterdams Begeleidingsor kest zal Orpheus met deze twee koren het jubileumcon cert in de kerk geven. Het ge- heel zal onder leiding staan van Richard Ram, de vaste di rigent van Orpheus. Met het ju bileumconcert is een bedrag van ongeveer 25.000 gulden gemoeid. Een deel hiervan is door gemeentesubsidies ver- kregen. 7 ■Op het programma staan drie stukken: tiet requiem van Ga- briël Fauré, de Altrapsodie van Johannes Brahms en Te Deum van Antonin Dvorék. „Een at-__ wisselend programma," vindt voorzitter Jaap Boersma. „We hopen hiermee de ambiance van het reqiuem van vorig jaar te benaderen. Het moet een grandioos succes worden." - Dirigent Richard Ram zegt vrij wel geen problemen te onder-'" vinden bij het instuderen van de drie stukken. Dé drie koren'-' zijn aan elkaar gewaagd, ge-"'1' zien de samenwerking in het verleden. „Wat je normaal in-' studeert In zes maanden, dóen we nu in zes weken," legt Ram uit. „Maar alles loopt prima. Je hebt van tevoren een beeld van hoé het moet klinken. We komen er steeds dichter bij." Het Amsterdams begeleidings orkest issemi-professioneel en zal alleen tijdens de generale repetitie een dag voor de op voering met de drie koren Ar oefenen. Dat geldt ook voor de vier professionele solisten' die voor het optreden zijn Inge- huurd. Het optreden in november vindt precies een jaar na Ver di's Reqiuem'piaats. „We ho pen dat dat symbolisch is, ge zien het succes vorig jaar," V-"". zegt mevrouw Stouthandel. In tussen is er ai een stichting op gericht die de viering van het 125-jarig bestaan in goede ba nen moet lelden. Orpheus zal dit jaar geen grote reis naar het buitenland maken. MAASLAND Voor de alleer- ste keer na de oorlog heeft de Partij van,de Arbeid in Maas land een raadszetel behaald. Wiëbé Gouma, lijsttrekker voor de plaatselijke afdeling, kan - zijn geluk nog steeds niet op. „Acht jaar lang zijn we onafge broken bezig 'geweest een plekje in de gemeenteraad van ons dorp te veroveren. Tijdens Het tellen van de stemmen bleef het spannend tot op het laatste moment. Eindelijk hoor, je dan dat we het gehaald heb ben, het is fantastischl We wa ren door het dolle heen. Als we het. nu weer niet gehaald had den, tja dan weet ik het niet. Dan had je misschien moeten erkennen dat de inwoners van Maasland geen behoefte heb ben aan de PvdA. Maar nu we ten we "zekér dat dat wel het geval is." reageert Wiebe Gou rna (39) onverhuld enthousiast. Tot tweemaal toe probeerden de socialisten na de oprichting van een eigen afdeling {daar vóór gingen ze samen met Maassluis) in de raad te ko men. Beide keren kwamen ze enkelè stemmen te kort. De vaste kern van de PvdA gaf de moed niet op maar liet overal waar dat mogelijk was een socialistisch geluid horen. „Wij hebben voortdurend tij dens het spreekrecht, vooraf gaand aan de commissie- en raadsvergaderingen, naar vo ren gebracht hoe wij tegen be paalde zaken aankijken. Toen we tweemaal verloren hadden zijn we niet achterover gaan zitten maar doorgegaan. Wij denken dat de inwoners van Maasland dat heel goed begre pen hebben. We hadden lan delijk gezien de wind mee, maar daar zit het hem niet al leen in. We hebben zo goed mogelijk campagne gevoerd en we hebben ook steeds gezegd „twee moet kunnen" waarbij wij doelden op twee zetels. Maar daar rekenden we niet echt op. Het begin is er en we gaan stug door," haalt Gouma nog eens de afgelopen jaren in het kort op. Voigens hem zal het zeker moeizaam gaan maar „het CDA is nu haar absolute meerderheid in de raad kwijt en dat is toch een aardig licht puntje". De Partij van de Arbeid in Maasland is een kleine partij met slechts 22 leden. Zij ver gaderen veelal in de huiska mer. „We hebben een zeer ac tieve kern waarbij ik vooral Wim Passchier wil noemen, de <3' nummer twee op de lijst, waar ik' nauw mee samenwerk. Daar:: gaan we nu vanzelfsprekend mee door. Wij zouden graag nog meer leden krijgen maar. :j. ook daarmee is een begin ge maakt. Nog op de avond van de verkiezingen meldde een vrouw zich aan. Maasland is. een klein dorp, waar je vrijwel ledereen kent en alles kunt overzien." De woningbouw, de wer kgele genheid en ook de openbaar heid van bestuur krijgen van Maaslands jongste fractie de aandacht. „Aan dat laatste schort het nogal. Er zal iets moeten gebeuren met het spreekrecht want zoals het nu gaat kan het niet langer. Wat ik erg vind is, dat wanneer bur gers de moeite nemen om naar 'een vergadering te komen en zij hun verhaal doen, dat daar gewoon niet op gereageerd wordt. Ze krijgen noch monde^ ling nóch schriftelijk een reac-v' tie van het college van B W. Ik denk dan dat ze niet serieus genomen worden," bekritiseert;; Gouma het Maaslandse ge meente bestuur. Maasland kent behalve de PvdA nog een min of meer A' f progressieve partij: de Open Groepering. Deze plaatselijke belangenpartij ging vorige week van twee naar vier zetels. „Onze programma's verschil len niet zoveel. Daar waar het nodig is zullen we contact zoe ken met de OG, zodat we net elkaar een links geluid kunnen laten klinken. De OG zegt zelf wel dat ze niet verbonden is met landelijke politieke partijen maar dat is niet helemaal waar. Er zitten mensen bij die wel degelijk lid zijn van landelijke partijen, waarbij ook PvdA'ers. We moeten nog me( de ver schillende partijen gaan pra ten. Daarom blijft het nu dus nog even afwachten hoe we de zaken gaan aanpakken," zegt Wiebe Gouma. Voor de verkiezingscampagne vervaardigden de PvdA'ers een origineel affiche, waarop het silhouet van Maaslands be langrijkste gebouwen met op de achtergrond een opkomen de rode zon. Of die zon in de toekomst hoog aan de hemel zal staan boven de groene oase, zoals Maasland ook wel genoemd wordt, zal vooral be paald worden door het nog te beëdigen raadslid Wiebe Gou ma en zijn achterban. msesB

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1