ÏNTRÖBOOT B V. KAN WEER VOORUIT 'Als je in een land woont, moet je ook de taal spreken' HbhderisportclUb besteen One-man-show door amateur Voor 15.000 gulden Hummels weggenomen Dronken soldaten komen land niet uit Geen monopolie op het strand Autokraker op heterdaad betrapt Paragnostisclie studiemiddag Boomplantdag Ir (Van een onzer 3* verslaggeefsters) j SCHIEDAM In plaats van ergernis, boosheid en afschuw krijgt de Schiedamse 'graffiti-verslaafde' Rem co Versteeg ap plaus voor zijn spuit bus-activiteiten. De 16-jarige Atheneum-4 scholier uit de Schie damse wijk Groenoord [spuit niet meer illegaal zijn spuitbus leeg op muren, ramen of hek ken. Hij biedt zijn verf- kunsten aan winkeliers van winkelcentrum Hof van Spaland aan. Rem co wil af van dat illega le en het vuilspuite rijen-image. Tectyleren Lucratief HET VRIJE VOLK IjO zie je maar, dat schorem kan wel wat' Zaterdag 5 april 1986 Juwelierster Wilma Doof keek de binnenstormende knul eens wat dieper in de ogen en waagde de gok. Veel winke liers in het centrum hebben last van 'schorem' dat alles on- derkalkt en regelmatig etala geruiten ingooit. „Als meer za ken de echte graffiti-jongens, die mooie dingen maken, een kans geven, komen we mis schien van dat vandalisme af," vindt Wilma Doof. Zij gaf Remco toestemming haar naam en een grote diamant op het nachtrolluik te schilderen. Remco, <iie vroeger onder.de naam 'Spiker' opereerde, rende ji&ar huis, maakte een ontwerp -gin stond binnen een uur klaar ;pïet verfbussen. Hij maakte .hétspuitwerk in de avond- jüren. JDan waait het minder," legt hij uit. tBewoners van de dichtbij ge legen bejaardenflats, tientallen jonge gasten en de politie kwa men vorige week kijken. Dit keer hoefde Remco niet weg te rennen, want hij droeg een of ficiële 'spuit-opdracht' op zak. Remco spoot negen spuitbus sen met waterproof blauwe, ro de en witte verf leeg. Hij maakte de graffiti af met een spuitbus zwarte verf onder ho ge druk. „De hogedrukspuit is ideaal als je professioneel wilt werken," aldus de jonge Rem co. Vooral de diamant bezorg de hem veel werk. „Je hebt een vaste hand no dig. Je kunt hiermee lijnen maken die variëren in dikte van 0,3 millimeter tot acht centimeter. Ken spuitbusstraal is altijd tussen de twee en drie centimeter breed." legt Remco uit. Tijdens de werkzaamheden was hij gekleed in een stevige stofjas Hij droeg een masker, want de verf vervliegt snel. Het klusje kostte hem, de tijd van het ont-, werpen, schoonmaken, bijwer ken en tectyleren niet meege rekend, tien uur. Het verfwerkstuk wordt be schermd door een glanzende tectyleerlaag. Collega-spuiters kunnen hun 'handtekening' niet over de glimmende grafii- ti heenkladden. „Hopelijk krijg ik voet aan de grond bij ande- Eggermont) Remco Ver steeg bij zijn graffiti die hij aanbood te maken voor juwe lierster Wil ma Doof in het Hof van Spaland. (Foto: Ed Eggermont) re winkeliers. Sommige muren Ln het winkelcentrum staan er kaal bij, die zijn geschikt om opgefleurd te worden," hoopt Remco. „Jammer, dat je het overdag niet ziet," zegt een passerende mevrouw. De reacties van het publiek zijn positief. „Kn zo zie je maar, die jongens, of dat 'schorem' zoals wij soms ten einde raad zeggen, zijn in staat tot iets goeds. Dit is toch fantastisch, het doet niemand kwaad en het vrolijkt alles op," aldus Miep Doof, de moeder van Wiima. Had zij voor de verfjongens vroeger geen goed woord over, "nu is zij een echte 'graffiti-fan'. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Terwijl de telex ratelt en een Deense coaster hout lost, legt Rien Westrate uit dat de importeurs gecharmeerd zijn van de flexi biliteit van zijn bedrijf. „Een bootje met 1200 kubieke meter bout is in één-dagdeeg; dat is Onze stelregel", zegt' hij. Com pagnon De Bruyn knikt in stemmend. Samen staan ze aan het hoofd van Intraboot BV scheepsbevrachter, expedi teur en op- en overslag, het be drijf neemt volgende week een riieuw terrein, douaneloods en kantoortje aan de Koningin Wilhelminahaven zuid-oost-zij- de in gebruik. „We kunnen voorlopig weer vooruit. Met dure gebouwen schieten we niets op", stellen ze nuchter vast bij de haaks op elkaar gestapelde porto-ca- bins, die als-kantoor en kantine voor de acht man personeel dienstdoen. Daarnaast de douaneloods (500 vierkante meter), 5000 vierkante meter kadeterrein en twee ligplaat sen; één van 120 en één van 80 meter. Dat alles voor een in vestering van 250.000 gulden. Wie had dat kunnei. denken,- toen 10 jaar geleden Intraboot werd opgericht? Oprichter Rien Westrate niet, want hij wilde met de eenmanszaak aanvankelijk zeiljachten gaan verhuren in Friesland. Maar autobevrachting en controle voor een houtimporteur bleken lucratiever. In 1984 kwam de doorbraak, toen Intraboot het gehele transport van het hout, dat tot weggooi-pallets en vei lingkistjes wordt verwerkt, on der controle kreeg. Van Portu gal tot aan de klakten in het Westland, Limburg en België- Dat jaar werd 30.000 kubieke meter hout vevoerd en over geslagen, vorig jaar 55.000 en dit jaar verwacht Westrate ook een stijging. „Ik denk, dat de groei alleen nog maar door gaat. Binnen nu en drie tot vier jaar zitten we op 100.000 tot 120.000 kubieke meter, als de economie blijft zoals die is.", vertelt hij „onze kracht is. Een Deense coaster lost hout. Tegen de railing Rien Westrate (links) en compagnon De Bruyn. (Foto Ed dat wij redelijk veel ervaring hebben met hout en hardboard, paar weten wij wat van. Daar van proberen wij in eerste in stantie zoveel mogelijk over de kade te krijgen." Maar Intraboot doet meer. Uit Cyprus komt citrusfruit. In 1984/*85 werd 7000 ton gelost, dit seizoen zal dat 20.000 ton zijn. Voor een Amerikaans- Frans bedrijf in Moerdijk wordt de scheepsbevrachting gedaan, een klant die De Bruyn meebracht toen hij in het bedrijf kwam. Apparatuur voor de olie-industrie gaat richting Nigeria en Angola. En voor twee klanten in Denemar ken regelt Intraboot het ver voer van veevoeder. Via Vlaar- dingen loopt ook transport, overslag en doorvoer van ma terialen voor de chips-indus trie, van Portugal naar Japan én het verre Oosten. Het* is geen toeval, dat Intra boot Vlaardingen als thuisba sis heeft gekozen. De Bruyn is geboren Vlaardinger; Westra te, hoewel Rotterdammer van geboorte, woont er zijn hele le ven al. „Het voordeel van een 'kleinere gemeente is, dat je meer persoonlijk contact hebt met de mensen die de beslis singen nemen", zeggen ze. „In Rotterdam zijn de kanalen veel langer. De gemeente heeft ons hier prima geholpen. We- hebben veel medewerking ge had." Wanneer burgemeester Van Lier volgende week het nieuwe onderkomen officieel in ge bruik stelt, zullen de twee mannen een zucht van verlich ting staken.. 'Dan is een einde lijk een eind gekomen aan de krappe huisvesting aan de overkant van de haven, waar ze nog een terrein van 1000 'vierkante meter en één lig plaats van 100 meter huren.'De renoVatie van de KW-haven, die de verhuizing mogelijk 'maakte, was dan ook zeer wel kom. „Wij denken te kunnen stel len, dat door de komst van In traboot de KW-haven flink is opgebloeid", zeggen Westrate en De Bruyn. Ze wijzen ook op de werkgelegenheid: „Acht man personeel. Incidenteel werk voor nog eens acht man op de wal. Eri wij verhuren vorkheftrucks bij derden en kranen bij Hooymeijer." Emancipatie is misschien een te beladen be grip. Maa 7 toch is dat precies waar de Stichting Regenboog Maassluis zich mee bezighoudt. Deze pas opgerichte stichting streeft naar de ont plooiing van de buitenlandse vrouwen in Maas sluis. En naar de verkleining van de kloof tussen Nederlandse en buitenlandse vrouwen. In ,'tet besef dat de buitenlandse vrouwen een langere en andere emancipatieweg te gaan heb ben dan Nederlandse vrouwen willen de vrouwen hun eigen weg gaan, met eigen inloopmiddagen, gymnastieklessen, zwemlessen en andere activi teiten. Om de buitenlandse vrouwen naar 'buiten' te krijgen. De Nederlandse vrouwen is welkom bij de Regenboog-activiteiten, maar de emanci patie van de buitenlandse vrouw staat voorop. Vijf bestuursleden van de Regenboog (vier Turkse vrouwen en één Francaise van Algerijn se afkomst) vertellen waar ze binnen deze nieu we Maassluisse Stichting mee bezig zijn en voor al waarom. Van onze verslaggeefster DELIA KUIPER MAASSLUIS Neder lands spreken ze allemaal. Zowel Seyda Bakerci, Sevki Tunall, Gïilten Yilmaz, Nezi- he Tezcab en Nora Haml- houn redden zich wel in de - Nederlandse samenleving. Hun taalbeheersing is niet perfect, maar ze zijn er zich van bewust dat ze de taal van hun gastland moeten le ren als ze hier wonen. In dat opzicht en een aan tal andere ,zijn ze hun land- genóten inMaassluis een stap vóór. Maar. ze popelen om hun sexegenoten uit hun geboorteland bij de hand te nemen; Dat is debedoeling van de Regenboog-activitei ten. Maar omdat ze zelf het moeizame proces van wen nen in een vreemd land met een vreemde taal en een vreemde cultuur hebben doorgemaakt, weten ze dat het nog jaren kan duren voor alle buitenlandse.vrou wen in Maassluis zover zijn' als zij nu. Maar ze. zijn ent housiast en tevreden met de kleine succesjes die ze nu al boeken. Behalve Sevki zijn ze alle maal 'eerste generatie'-bui- tenlanders. Ze hebben hun opvoeding in een andere cul tuur gehad. De grote vraag of ze in Nederland zullen blijven, beantwoorden ze na enige aarzeling toch bevesti gend- En daarmee hebben ze ook precies de reden aange geven waarom ze toch Ne derlands leren spreken. De 20-jarige Sevki kan dit, als enige tweede generatie buitenlandse, het beste ver woorden. Zij: "Als je in een land woont, moet je ook die - taal spreken." De anderen, zijn het van harte met haar eens, maar beseffen meer Vijf bestuursleden van de pas opgerichte stichting Regenboog: alle buitenlandse vrouwen iets te bieden." (Foto Ed Eggermont) hebben dan Sevki hoe moeilijk dat is. Nora, opgegroeid in Frankrijk en nu getrouwd met een Nederlander, woont al vijf jaar hier en heeft pas het laatste jaar Nederlands geleerd. Ze zegt: "Ik wilde eerst geen Nederlands leren, ik vond het een lelijke taal en ik wist ook niet of ik hier zou blijven..." De Turkse vrouwen geven na enige aarzeling ruiterlijk toe dat ze in Turkije zelf moeilijk weer zouden aar den. En ook voor de opvoe ding van hun kinderen zou den ze niet weer terugwillen naar Turkije. Daarom zetten ze zich in voor de ontwikke ling van de buitenlandse vrouwen in Maassluis. Het is Sevki die ieders ge voelens samenvat: "Je ver- liest in 3e Nederlandse maatschappij een stukje van je Turks-z'jn. Want als ik te rug zou gaan om in Turkije te gaan studeren, dan zou ik bijles Turks moeten nemen. Ik ga tenslotte nu alleen maar op vakantie raar mijn eigen land. In Nederland leer ik iedere dag wel een nieuw woord erbij, maar toch blijf ik een Turkse. Ik wil de andere vrouwen ook naar buiten krijgen. En dat lukt heel langzaam. Wij hebben meer voor elkaar ge kregen dan de mannen van de Turkse vereniging. ZIJ zit ten de hele dag in het koffie huis. Wij hebben onze activi teiten, we krijgen subsidie, "we vechten voor een eigen ruimte en geven vier keer per jaar een eigen krantje uit. De mannen hebben dan hun vereniging, maar naar hun activiteiten nemen ze hun eigen vrouwen niet mee, terwijl ze zeggen dat er vrouwen kunnen komen. De Regenboog is er niet voor een speciale groep. Wij hebben alle buitenlandse •vrouwen iets te bieden. Door goede samenwerking hebben wij meer bereikt dan de mannen." Het idealisme en optimis me dat Sevki tentoonspreidt, wordt door de andere be stuursleden van de Regen- boor gedeeld. Ze zijn nog niet zo rap van de Ne derlandse tongriem ge sneden als Sevki, maar ze hebben het voortouw geno men voor hun eigen groep. Seyda Bakterci, voorzitter van De Regenboog, zegt: "Ik heb nooit een cursus Neder lands gevolgd. Ik zelf Neder lands geleerd door de con tacten met mijn buren. Ik wil meer dan alleen maar 'dag' zeggen. Maar je moet het zelf willen, want Neder lands is voor ons Turken een moeilijke taal. Thuis spre ken we alleen maar Turks als we net op vakantie zijn geweest. Verder praten mijn man en ik Nederlands met de kinderen. Zij zeggen te gen mij: 'Jij bent Turks, mamma, maar wij zijn Ne derlands'." Over de vaste activiteiten van de Regenboog zijn bij de opbouwwerkstcr Ingrid van Rooy, telefonisch bereikbaar •bij deSSM (Stichting Sa- menlevingopbouw Maas sluis) nummer 15003, meer Inlichtingen verkrijgbaar. Alle Maassluise vrouwen, speciaal de buitenlandse, zijn van harte welkom bij de Regenboog. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Amateur acteur Ger van Veen (30) geeft vanavond zijn eerste'one- man-show' in de ruimte van Vlaardingen Anders (VA) in het Weeshuis in Vlaardingen. Zijn voorstelling bevat het voordra gen van een verhaal, hot spe- ten van twee eenakters en het declameren van gedichten. Van Veen heeft zijn werk zelf geschreven. Hij zegt dat hij zijn stukken baseert op 'tragische volksverhalen'. Van Veen is onder Vlaardin- gers bekend als lid van de to neelvereniging De Fakkelen door zijn eenakters in cafés, waaronder Café D'Oude Stoep. In Maassluis is hij actief als schrijver van een aantal afle veringen van 'de feuilleton Pontjespolder' van het Open Podium in Theater de Schuur- kerk. w. Volgens Frank Maarleveld van VA heeft Van Veen een 'vrije manier van optreden'. „Hij staat niet steeds voor de zaai, maar loopt ook tussen de be zoekers door of gaat tijdens de voorsteling aan de bar zitten. Naast de inhoud is daarom ook de vorm van zijn optreden zeer gevarieerd," zegt Maarleveld. Van Veen wordt door hem om schreven als plaatselijk talent dat leven brengt in het theater café van VA. Van Veen speelt voor de pauze onder meer zijn eenakter 'Ver driet om Bram', waarin het kroegleven ter sprake komtg. In het tweede deel van zijn voorstelling toont hij zijn' nieuwste stuk 'Mededelingen van de Viotvaart, absurdistisch theater. Ook vertelt hij zijn Ver haal 'De Eerste Keer' dat gaat over de eerste keer dat Van Veen betrokken was bij een voorval waarin iemand werd gediscrimineerd. Het datèert uit de schooltijd van de acteur. Een klasgenoot werd gediscri mineerd omdat hij er „zo vies" uit zag, „Ik weet niet hoe het zal over komen. Voor mij is het verhaal iets nieuws; een pro beersel," zegt Van Veen. ;:S Organisator Maarleveld hoopt dat de première van Van Veen een voorbeeld zal zijn voor an dere amateur-spelers in Vlaar dingen. SCHIEDAM De Schiedamse stichting Hondensport Vijfslui zen is het trainingsmateriaal kwijt. Onbekenden braken de salonwagen van de club, die aan de Schiedamse Vlaardin- gerdijk staat, open. Zij gingen er vandoor met pakwerker- spakken, slipkettingen en dressuurlijnen. De dieven gun den de hondenclubleden zelfs geen bakje koffie en namen een voorraadje koffie en suiker mee. Er is voor 5000 gulden weggehaald. De schade aan een luik en een raampje in de sta-caravan is onbekend. SCHIEDAM Kleine porceiei- nen beeldjes. Hummeltjes ge noemd, ter waarde van 15.000 gulden, verdwenen in de nacht van donderdag op vrijdag uit de etalage van een luxe artike lenwinkel in het Schiedamse winkelcentrum Hof van Spa land. De dieven konden een greep doen naar de. dure beeldjes nadat zij de ruit in de voordeur hadden ingeslagen. Het moderne winkelcentrum in Schiedam Groenoord was de hele week het doelwit van ver nielers en inbrekers. Eerder werden enkele grote etalage ruiten aan diggelen gegooid. Verschillende winkels kregen ongewenste gasten. HOEK VAN HOLLAND Overleg tussen politie, mare chaussee en spoorwegpolitie moet de problemen met dron ken Britse militairen oplossen. De laatste weken hebben pas sagiers in de trein naar Hoek van Holland veel last van dron ken Engelse soldaten die met verlof naar huis gaan. De in het Rijnleggr in Duitsland gestationeerde soldaten drin ken tijdens de reis overmatige hoeveelheden alcohol. Vorige week raakten twee 20-jarige militairen in coma. De Engelse jongens werden opgenomen in een ziekenhuis. Een van hen is inmiddels overleden. Onder invloed verrichten veel soldaten ernstige vernielingen aan het interieur van de trein. Ook de andere passagiers wor den lastig gevallen. De politie wil overwegen om de dronken Britse soldaten al aan de Duits/Nederlandse grens de toegang tot ons land te weige ren. HOEK VAN HOLLAND De deelraadscommissie voor sport en recreatie wil geen monopo lievorming op het Hoekse strand. Door verschillende om standigheden zijn er de laatste tijd vijf exploitaties verdwenen dan wel te koop aangeboden. Het dagelijks bestuur van de deelgemeente heeft de com missie voor gesteld om te ko men tot een zodanige regeling dat op het strand geen twee bedrijven in dezelfde handen komen. De commissie kan die gedach- tengang wel volgen, maar zij maakt de restrictie dat de re geling alleen geldt voor renda bele bedrijven. Het kan voor komen dat een exploitant een speeltuin of een suikerspin naast zijn normale bedrijf wil gaan exploiteren en dat wii de commissie niet op voorhand uitsluiten. De volgorde van binnenkomst van nieuwe aanvragers zal be palend zijn voor de toewijzing van de opengevallen plaatsen, mits de deelraad het met de huidige exploitanten eens kan worden over de vergoedingen. SCHIEDAM Een 24-jarige Rotterdammer is in de nacht van donderdag op vrijdag op heterdaad betrapt door agen ten terwijl hij probeerde een tas uit een auto te stelen. De jongeman had het autoraam van de aan de Schiedamse Burg. Knappertlaan geparkeer de wagen, al ingeslagen. De autokraker wilde er met een tas uit de auto vandoor gaan. Hij werd ingerekend en meegenomen voor verhoor naar het hoofdbureau. Deze week werd Schiedam geplaagd door een serie inbraken in auto's. Elf auto's werden ge kraakt. Er verdween voor dui zenden guldens aan radio's en cassetterecorders. ROTTERDAM De Studie kring voor Parapsychologie heeft zondag 6 april een para- gnostische middag. De heer D. Luystenburg, paragnost, zal er een inleiding houden over psy chometrische en helderziende waarnemingen. De middag be gint om 14.00 uur in hotel Cen traal aan de Kruiskade 12 in Rotterdam. Toegangsprijs ƒ8,50. VLAARDINGEN Op de lan delijke boomplantdag, donder dag 10 april, planten 275 leer lingen van 9 Vlaardingse scho len bomen in de stad. Ze wor den geholpen door wijkagen ten en tuinmannen van de ge meente. Het bureau natuur- educatle van de afdeling plant soenen op het stadhuis in Vlaardingen heeft dit meege deeld.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1