4 'Ik heb het niet eens koud gehad' Fancy fair H. Hartkerk brengt 1200 gulden op m Kunstreeensente Thea Figee exposeert monotypes in Essentie kortaf Vismarkt herleef op Molendagen Veel belangstelling voor 'Kom in de Kas' ar SP Herboren Martlneau In Galerie Kunst Plus Opnamestudio voor Collectief WS (Vé.n een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Marokkaanse vrouwen in Schiedam willen een eigen ruimte om elkaar te ontmoeten en activiteiten te organiseren. De vrou wen worden hoe langer hoe meer betrokken bij sociaal-culturele en educatieve activiteiten in de stad. Een voorwaarde is wel dat de dames een eigen ruimte hebben, dat er goede kinderopvang is, begeleiding en begrip voor de achtergronden van deze vrouwen. Dit blijkt uit een onderzoek dat Fatima Niyassi, sociaal-cultureel werkster voor Marokkaanse vrouwen van de stichting Buiten landse Werknemers Rijnmond en Marie-José Gee- nen coördinatrice educatie culturele minderheden bij het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) in Schiedarp, uitvoerden in 1985. Geweer De dertien jeugdige or ganisatoren van de.fancy fair en rom melmarkt in de pastorie van de Heili ge Hartkerk. De cavia's Burgemees tér Scheeres en Pastoor Van Zaal ge heten ver dienen geld voor een project op de Filippijnen. (Foto's: Ed Eggermont) De Utrecht se kunstena res Thea Fi gee bij twee van haar monotypes (foto: Ed Eggermont) die in gale rie de Es sentie te zien zijn. Natuurgenot Jongerencafé Bruggeloop Bus 53 HET VRIJE VOLK schiedam MAANDAG 7 APRIL 1986 mrnmmm fflmSm W- l W. i Marokkaanse Trouwen eigen ruimte Zij spraken met elf Marok kaanse stadgenotes en met drie vrouwen op zogenoemde sleutelposities! Deze sleutelfi guren, die kontakten onderhou den tussen buitenlandse stad sgenoten en organisaties, on derstreepten het belang' van 'vertrouwen'. „Als de vrouwen vertrouwen hebben in de ruim te die zij krijgen en in de bege leiding daarbij,1 dan maken al le cursussen en integratie gro te kans van slagen," aldus de geïnterviewden. Dit jaar gaat de ECV probe ren de wensen van de Marok-> kaanse vrouwen waarheid te maken. Dit geschiedt in nauwe samenwerking met gemeente en de Marokkaanse vereni ging. Op dit moment draaien er twee goedlopende naaicursus sen op maandag- en dinsdag middag. De vrouwen zijn dan ingekwartierd in het Vrouwen huis Barrika. In januari begon nen lessen Arabische taal voor Schiedamse Berber-meisjes. Eveneens in het vrouwenhuis aan de Lange Kerkstraat, in de ontmoetingsruimte. Uit het onderzoek van Fati ma Niyassi en Marie-José Geenen blijkt dat de behoefte van de vrouwen uitgaat naar praktische cursussen, zoals het leren van een taal: Nederlands, Frans öf Arabisch. Veel Ma rokkanen komen oorspronke lijk uit het Rif-gebied. Zij spre ken §en Berber-taal en ver staan geen Arabisch. Ook cur sussen typen, breien en kappen zijn in trek. In 1966 kwamen de eerste twee Marokkanen naar. onze stad. In 1979 waren er 263 per sonen ingeschreven. De mees ten verbleven in de oude stads wijken Oost, West èn Zuid. In 1985 stonden er 449 Marokka nen ingeschreven bij de Burge- lijke Stand. De meesten ver- huisdeh uit de oude wijken naar de wijk Nieuwland. Het aantal peuters is erg groot: 22 procent tegen 4 procent bij de autochtone bevolking. De ver grijzing van de stad kan niet voor rekening van de Marok kaanse bewoners komen. Er is zelfs geen enkele die de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en hier woont. Meer dan een kwart van de Schie damse Marokkanen is hier ge boren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wisselwonin gen zijn bepaald geen ver schrikking voor ouderen. De twintig bejaarden die enkele maanden geleden in verband met de bouw van 153 aanleun woningen in wooncontainers trokken, zijn over het alge meen tevreden. Van de door de bewonersvereniging voorspel de ellende is geen sprake. "Ik heb het afgelopen winter niets eens koud gehad," zegt blj- voorbeeld mevrouw J. M. B. van der Horst. Toch deed het de ouderen eind vorige week goed te zien hoe wethouder Luub Hafkamp (welzijn) de officiële eerste paal sloeg voor het aanleun- complex, aan de Sint Liduina- straat, dat zoveel stof heeft doen opwaaien. De beslomme ringen die de verhuizingen van de ouderen met zich mee brachten zijn nog niet verge ten. Door de eerste paal zien de bejaarden het moment na deren waarop zij weer in één wijk bijelkaar wonen. De bewonersvereniging Schiedam West (niet aanwezig bij de eerste paal) kwam vorig jaar 'in het geweer toen bleek dat tientallen bejaarden vrij plotseling hun huis uit moes- SCHIEDAM De fan cy fair en rommelmarkt in de pastorie van de Heilige Hart kerk, door 13 jeugdige paro- chiegangers uit de Gorzen ge organiseerd, heeft 1200 gulden opgebracht. De opbrengst is bestemd voor een project in een van de arme wijken van Manila, de hoofdstad van de Filippijnen. Pastoor Thijs van- Zaal was verguld met het idee van de jongeren om een geld- actie op touw te zetten. Het was gistermiddag stam- pens vol in de kamers van de pastorie en op de buitenplaats. Er werd allerhande tweede hands goed. verkocht, er lagen stapels boeken en tientallen puzzels. Twee cavia's, snel Pastoor van Zaal en burge meester Scheeres gedoopt door de kinderen en hun verslag geefster, liepen over de van de t-v. bekende bak met gaten erin. Verdween cavia'Scheeres in gat C dan won de deelnemer met bordje C een leuke prijs. Winkeliers in de Gorzen schon ken gratis prijzen. Veel bewo ners gaven tweedehands kle ding of huisraad. Emanuel Dekking van de stichting Nieuwe Generatie, look wel stichting Gen ge-, :noemd, liet in een van de ka mers van de pastorie dia's zien van het project waar het geld ;naar toe gaat. De stichting'Gen Is een on derdeel van de wereldwijde hulporganisatie Focolare, in 1943 opgericht door de Ita- liamise Chiara Lubich. Eerder alvflnancierden zij een project in-.de plaats Fontem in het Afrikaanse Kameroen. Hier werden garage-werkplaatsen gebouwd, eentimmerwerk plaats opgezet en een fabriek neergezet om dadelpitten uit te persen. Dadels zijn de belang rijkste inkomstenbron voor de Kameroense bevolking. .Alles is in overleg gebeurt met de bevolking. Het opper hoofd, de Fon, en andere bewo ners beslisten overal in mee," vertelt Manuel over het pro ject in Afrika, dat nu afgeslo ten is. „Het openen van de dialoog tussen de arme en de rijke be volkingsgroepen op de Filip pijnen is van groot belang. Ook moeten de gesprekken tussen de diverse geloofsgroepen be gonnen worden. Op de Filippij nen spelen heel andere proble men dan in Afrika," legt Ma nuel uit aan de geïnteresseer de. toehoorders uit de Gorzen over het Bukaspalad-project (dit betekent 'met open han den') in de sloppenwijk Framo. „Overal ter "wereld worden acties gevoerd voor dit project, dat begon in 1983. Niet alleen vanuit de kerken, nee hoor. Er komen dozen binnen met kle dingen medicijnen. En belang rijk is- ook dat een goed arts uit een 'rijk' ziekenhuis nu gra tis zijn diensten aanbied aan de arme Framo-bevolking. Er zijn al 8000 mensen geholpen. Verder worden er cursussen gegeven in hygiëne en naaien. Er is eveneens een timmer werkplaats ingericht," aldus Manuel. De jongeren uit de Gorzen maakten er een hele happe ning van. Er draaide een Rad van Avontuur. Er was een grabbelton, blikwerpen, hoedje wip, computerspeltafel en de 15-jarige Mlke Durenkamp zorgde voor de muzikale om lijsting van de middag. Hij speelde alles, als het maar geen zwaar klassiek is, op een Hammondorgel. Meisjes bak ten poffertjes en schonken kof fie, thee en limonade. Pastoor Van Zaal over de 13 organisa tors van de Fancy Fair voor de Filippijnen: „Deze jeugd wil betrokken zijn en zich solidair voelen met de arme mensen zelf. Het was hun eigen initia tief, fantastisch." ten omdat het zou worden ge sloopt. De toenmalige wonin gen moesten plaatsmaken voor de nieuwbouw van aan leunwoningen. De bewoners vereniging sprak haar diepe afkeuring uit over de manier waarop volgens haar met de bejaarden werd „gesold". Ook zouden de wooncontainers in de omgeving van de be jaar- denflats Nieuwland en Emma niet geschikt zijn voor de soms hoogbejaarden. De verhuisoperatie werd uit eindelijk toch in gang gezet en zelfs de bejaarden zijn er te vreden over, al lieten zij soms met tranen in hun ogen' de oude huizen achter. Van de ouderen werden er vijf opgeno men in Huize Frankeland. Acht betrokken definitief el ders in de stad een huis en on: geveer twintig belandden in de gewraakte wisselhulzen. „We hebben het prima naar ons zin al hoor je wel een enkele keer eens iemand klagen," zegt me-, vrouw Van der Horst. „Het is natuurlijk niet niks als je op oudere leeftijd heel je boeltje op moet pakken om te verhui zen," valt haar buurvrouw M. Wansink haar bij. Het merendeel van de „ver jaagde"'ouderen heeft zich al opgegeven voor een plekje in het nieuwe complex. Het spreekt voor zich dat de groep de eerste rechten heeft. Bij de start van de bouw bleek dat de animo voor de woningen groot is. Directeur W. J. B. Huckrie- de van Huize Frankeland zei een wachtlijst met ruim 300 namén te hebben. „Maar de huizen zijn niet bedoeld voor ouderen die een beetje kleiner willen gaan wonen. Daar zijn volgens het gemeentebestuur genoeg woningen voor elders in de stad. De aanleunwonin gen zijn voor ouderen met een kleine handicap.". Onder meer de indicatiecommissie zal be slissen over de gegadigden voor de huizen. De bewoners van de aan leunwoningen, die een directe verbinding met Huize Franke land krijgen, kunnen gebruik maken van de faciliteiten in het verzorgingstehuis. Hier door kunnen de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen. Als zelfstandig wo nen niet meer mogelijk is, is doorstroming naar Huize Frankeland een kleine stap. Een aanleunwoning kost maandelijks ongeveer 650 gul den. Ze worden gebouwd onder de vlag van de speciaal daar voor opgerichte stichting Aan leunwoningen. ROTTERDAM Met de opening van een eigen profes sionele opnamestudio zijn de mogelijkheden van het Muzi kanten Collectief Rotterdam weer verder uitgebreid. Leden van het collectief kunnen van af nu tegen vergoeding op maandag en donderdag ge bruik maken van de nieuwe geluidsstudio in Oud IJssel- monde. Het Muzikanten Collec tief brengt muzikanten, com ponisten, tekstdichters, arran geurs en producers samen en bemiddelt ook tussen bands en zaaleigenaren. Voor informa tie: tel. 833290. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Kunstenares Thea Figee, die momenteël in de Schiedamse galerie De Es sentie exposeert, noemt het werk dat zij daar-tentoonstelt monotypes. Maar eigenlijk be staat ieder werkstuk van deze Utrechtse kunstenares uit een combinatie van verschillende grafische technieken. Thea Fi gee gebruikt voor haar mono types onder meer ets- en litho- technieken, waarbij zij voor de structuur gebruik maakt van alles wat er in haar atelier maar voor handen is: verfrol lers, naalden enzovoort. Bo vendien voegt zij aan haar werkstukken ook vel eens stukken papier toe waardoor' een soort collage ontstaat. Hieruit ontstaan de monoty pes waarin de kleur en de vlakverdeling een grote rol spelen. Indrukken van land schappen, zoals een interes sante vlakverdeling in een akk er maar ook bijvoorbeeld een losliggend putdeksel verwerkt Thea Figee met behulp van strepen, krassen en vegen in haar monotypes. Door het so bere kleur gebruikt ontstaan dan rustige evenwichtige com posities die doen denken aan herfstakkers op een zondag middag. Naast grafisch kunstenares is Thea Figee ook kunstrecen- cente voor onder meer het dagblad Trouw. Zij vindt het belangrijk om als kunstenares op deze manier met ander mans kunst om te gaan. Bo vendien zegt de Utrechtse als kunstenares op een andere ma nier naar kunst te kijken dan kunstrecencenten dat normaal gesproken doen.. Zij let meer op de visuele elementen en heeft niet zozeer de neiging om mensen in een stroming te plaatsen. Thea Figee met monotypes in galerie De Essentie, Korte Kerkstraat 9, Schiedam, Ge opend: woe. tm zat. van 13.30-17.00 uur en don. tot 21.00 uur. SCHIEDAM De geur van verse vis is binnenkort weer te ruiken op de Vismarkt, het pleintje aan de Lange Haven op de hoek Walvisstraat. Za terdag 24 mei op de Schie damse Molendag voert het zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck kratten verse vis aan in een houten zéilschip: een schoener. Echte visverko- pers verkopen de vis op de af slag. Tot 1931 werd er regel matig vis aangevoerd en ver handeld op het pleintje. De oude Vismarkt wordt de laatste, jaren gebruikt als parkeer plaats. De Schiedamse Molendagen staan dit jaar in het teken van de oude ambachten. De visaf- slag sluit goed aan bij de an dere ambachten, zoals de Schiedamse molenaars, de zakkendragers, distillateurs, schippers en straatmuzikanten. Tijdens de drie molendagen zijn oude ambachtslieden aan het werk te zien. Zeekadetten van het Jacob van Heemskerck korps varen op de finale van de molenda gen met grote sloepen door de stadsgrachten. Zij onderhou- -j den een veerdienst tussen de binnenstad en distilleerderijen aan de Buitenhaven. Elke drie kwartier vertrekt er een 'rond vaartboot' met 80 inzittenden vanaf molen de Noord aan'de Noordvest. Het zeekadetten korps organiseert bij molen de Vrijheid een touwtrekwedstrijd. MAASSLUIS Fiets-fites ont braken er nog net aan, tijdens de inmiddels traditionele open dag van het WesV.and, die de toepasselijke naam 'Kom in de Kas' draagt. Het is behoorlijk druk geweest. Zowel in de ruim 300 tulndersbedrijven die hun deuren wijdopen hadden gezet voor bezoekers, als in de vei ling Delft-Westerlee. De bezoekers kwamen vanuit alle gemeenten in en rond het Westland. Veelal per fiets, maar soms ook per auto. De fiets is voor een dag 'Kom in de Kas' het beste vervoermid dels. Dat hebben meer dan 200 Maassluizers zaterdag ge merkt. Zij hebben zoals velen in de andere randgemeenten van het Westland. al vroeg hun fiets routes opgehaald bij het VVV- kantoor In het gemeentehuis. Vol goede moed zijn ze erop uit getrokken, met wanten, sjaals en mutsen op, want echt warm was het lentezonnetje niet. „We hebben maar moed ver zameld, het is nog wel een beetje koud. Maar we nemen broodjes mee en dan lukt het vast wel. Desnoods nemen we de kortste route, die is 15 kilo meter," zei een jonge vader vastbesloten, toen hij zijn route kocht en vrouw en drie kinde ren buiten met fietsen stonden te wachten. Een ervaren 'Kom in de Kas'- fietser informeerde vol ver wachting bij de VW of er dit jaar iets voor de kinderen was geregeld. Op het ontkennende antwoord betaalde hij zijn rou te en zei: „Dan moeten we zelf maar chocolademelk meene men, want anders wordt het niks met de kinderen.'Maar het is toch leuk hoor. En vanmid dag wordt het vast warmer." Ditmaal. Tijdens de negende 'Kom-ln-de-Kas' dag, was de veiling Delft-Westerlee voor het publiek geopend. In dit enorme veilingcomplex in De Lier kre gen duizenden bezoekers een indruk van de enorme hoeveel heden groente en fruit die hier dagelijks worden verhandeld. Weliswaar worden nu alleen maar eenvoudige kamerplant jes en bloementakjes 'geklokt' en stonden de hallen leeg en verlaten, toch maakte de om vang van de gebouwen en ter reinen indruk, op de Kom-in- de-Kas gangers. In elk geval zuilen de deelne mers van zaterdag nu weten hoe en waar komkommers groeien. 'Sommige kinderen in de stad denken dat tomaten aan een boom groeien, daar om is zo'n dag erg goed', aldus een dochter van een tuinder. Zelf fietst ze niet mee, maar ze is blij dat zoveel mensen het hebben gedaan. De Schiedamse aquarium- en terrariumvereniging Natuurge not in huis houdt vanavond in een zaal van gebouw Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73, een kontaktavond. De heer A. de Zeeuw uit Honselersdijk veilt tijdens deze bijeenkomst een grote hoeveelheid aqua rium-, terrarium- en paluda- riumplanten. ledereen is gratis welkom. Het jongerensportcafé in club huis Oost heeft een flinke op knapbeurt gehad. Vrijdag 11 april wordt vanaf 20 uur met drankjes, hapjes en muziek ge vierd dat de sportsoos weer. open gaat. Het clubhuls Oost is te vinden in de Galileistraat 86. Clubhuis Zuid heeft ook dit jaar weer een Bruggeloop uit geschreven. Zondag 13 april vanaf 14 uur kunnen deelne mers starten op de afstanden van 3. 6 of 9 kilometer. Start bij het clubhuis, Zwartewaalse- straat 16. Wedstrijdlopers zijn welkom op deze prestatieloop door de Gorzen. Het parcours vanaf de Zwartewaalsestraat leidt via de Voornestraat, Ha- vendijk. Lekstraat, langs de 'Buitensluis, de Hoofdstraat via de Hoofdbrug naar de Nieuwe Haven. Na de Willemsbrug (het kippebruggetje) overgestoken te zijn lopen de deelnemers via de Westerhavenbrug, Stadhou derslaan, Westfrankelandse- dijk terug naar het clubhuis. Langs de route wordt gepost door vrijwilligers, politie en EH BO. Inschrijfgeld ƒ2,50. Kinde ren jonger dan 9 jaar mogen alleen onder gelelde van een volwassene mee doen. De autobuslijn 53 wordt van maandag 14 april tot en met maandag 19 mei omgeleid. De busroute tussen Schiedam en Vlaardingen kan in deze perio de niet over het kruispunt Nieuwe Haven, Nieuwe Dam- laan, Vlaardingerdijk rijden in verband met her-bestrating. De stadsbus volgt nu de vol gende route: Vlaardingerdijk, P. J. Troelstralaan, Burg. H. Gretelaan, Nieuw Damlaan. In de richting Vlaardingen vervalt de halte Vlaardingerdijk voor de Nieuwe Damlaan. In de rich ting Schiedam vervallen de haltes Nieuwe Damlaan voorbij de Burg. H. Gretelaan en Vlaardingerdijk voorbij de B. H. Gretelaan en Vlaardinger dijk voorbij de Nieuwe Dam laan. Er is een vervangende bushalte geplaatst op de Burg., H. Gretelaan. Door MARJO PEPPELAAR Vlaardingen Met de kun stenaar Anton Martlneau heeft de Vlaardingse galerie Kunst Plus een herboren kunstenaar binnengehaald. In de jaren zestig werkte Martlneau, die zijn voornaam zeiden gebruikt, als expressionistisch kunste naar. In die tijd maakte hij bij voorbeeld zijn „Meiden-pro ject", opgedragen aan de mei den van Jean Genet. Dit pro ject bestond uit een serie schil derijen, gouaches en tekenin gen die de Amsterdamse kun stenaar in een theater omgaf met allerlei kitsch-voorwerpen. in de jaren zeventig ging Martl neau, onder invloed van scien ce-fiction literatuur, zijn robot fase in. In deze periode beeld de hij de mens als machine- mens af. Deze manier van wérken ging Martineau zeer tegenstaan. Hij heeft bijna ai zijn werk uit deze periode vernietigd en is nu te ruggekeerd naar zijn stijl uit de jaren zèstlg: hét expressionis- me. - Met dit nieuwe wérk exposeert Martineau nu In galerie Kunst Plus. in de mooie schilderijen en tekeningen die daar te zien zijn beeldt de Amsterdamse kunstenaar steeds mensen nt vanuit een scherpe, cynisc' benadering. Mannen dra - donkere gangster-hoecte hebben een brede grijns do mond waarin de tanden over duidelijk aanwezig zijn. Hij ge bruikt daarbij felle kleuren en een grove, snelle penseel streek. Zijn stijl doet enigszins denken aan het werk van Lu- cebert en soms ook Karei Ap pel. 'Dit is niet zo verwonderlijk omdat Martineau van de zelfde generatie is ais deze Cobra kunstenaars. In het tijdschrift Kunstbeeld zegt Martlneau zich zeer aan getrokken te voelen door te genstellingen ais liefde—haat, man—vrouw. Daarom gebruikt hij voor zijn schilderijen als thema dan ook vaak de Argen tijnse .tango, een traditioneel symbool voor de strijd der se- xen. - Anton Martineau, schilderijen en tekeningen, in galerie Kunst Plus, Hoogstraat 53, Vlaardingen, Geopend: vrij. 19,00-21,00 uur, zat. 11,00-17.00 uur en zon. 14.00-17.00 uur.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1