Collegevorming PvdA/VVD lijkt dichterbij te komen Sociale dienst: verbazing over studieregeling Entrepot krijgt door aanlrekkende economie H alsmaar drukker Wasmachine zorgt voor waterballet Vakantiereisje voor Invaliden Op 't randje op 't kantje N Drietal had meer op zijn kerfstok Ridderkerker met auto over de kop Ludieke actie tegen defensiebelasting 4000 gld weg uit tas wmmm Dronkeman maakt schade Kandidaten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het voortbestaan van de Telefonische Hulp dienst (THD) in Schie dam is gewaarborgd door een onverwachte subsidie van de ge meente. Tot grote vreugde van enkele me dewerkers zegde wet houder Herman Pos thoorn een - financiële injectie toe die de THD in staat stelt voor een half jaar een beroeps kracht in dienst te ne men- Het voortbestaan van de hulpverlenende instantie hing aan een zijden draadje. De ge meente Rotterdam •stopt per 1 juni met de subsidie voor de Schie damse dependance van de hulpdienst. Wethouder Herman Posthoorn kwam gisteravond met de onverwachte redding voor de Telefonische Hulp dienst op de proppen. (Foto: Ed Eggermont) Daling ^Accijns Het handelsentrepöt wist de afgelopen twee jaar meer tijdelijke huurders aan te trekken, (foto Ed Eggei- inont) Beheerder J. Bartels tussen de vaten in een van de entrepötruimten. voor de doe-het-selver." (foto: Ed Eggdrmont) Wij zijn er Wijn Een „kleintje fruit" voor mevrouw Schraveling. De- se geste van burgemeester van Lier en wethouder Hoogendijk uit Vlaardingen was gisteren tevens het startsein voor het Rode Kruisschip de Henri Du- nant om uit te varen voor een vakantiereis met minder-validen uit de regio Waterweg. Vertrokken werd uit de Vlaardingse haven. De reis wordt jaar lijks georganiseerd door het Rode Kruis regio Wa- terweg. op komst Tender Passage Theater Teerstoof (Van een onzer. verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam lijkt regelrecht ai te stevenen op een college met PvdA en VVD. Gé Brouwer, voorzitter van de socialistische onder- handelingsdelegatie, toonde zich tevreden na de eerste ge richte gesprekken met de li beralen gisteravond in het oude stadhuis. "Het overleg biedt zeker perspectieven," .concludeerde hij. Over een hernieuwde samenwerking was hij minder zeker. "Het is bepaald geen gebakken eitje zoals wel eens wordt gesugge reerd." Nog voordat de CDA-dele- gatie is aangehoord, hebben de twee coalitiepartners ech ter al een afspraak gemaakt voor volgende week. Het strijdpunt tijdens de eerste onderhandeling bleek de ver deling van de portefeuilles. Dat de PydA recht heeft op drie wethouders en de WD op één zetel in het college, be hoefde al geen debat meer. In tegenstelling tot Vlaar dingen, waar de college-on derhandelingen in het open baar plaatsvinden, hield Brouwer zich tamelijk op de vlakte over de inhoud van de beraadslagingen. "Ik mag het hele gesprek niet naar buiten brengen. Een ding was in ieder geval duidelijk: de VVD ziet een continuering van het huidige beleid wel zitten. Ze vindt een 3—1 verdeling wat betreft wethouders een realis tische," aldus Brouwer. Ge rard Verhulsdonk, hoofd van de WD-delegatie, zei eerder op de dag niet zo zwaar te til len'aan de beslotenheid van de beraadslagingen. "Brou wer wil het nu eenmaal zo." De socialistische geheim zinnigheid is ook van toepas sing op de eventuele wethou ders die de partij gaat leve ren. Er zouden maar liefst ze ven socialisten bereid zijn een post te aanvaarden. Twee daarvan zijn de huidige wet houder Chris Zijdeveld (in de Verkiezingen kreeg hij het hoogste aantal voorkeurstem men) en Herman Posthoorn. "Het moet binnen de fractie allemaal nog worden bespro ken. We kunnen eenvoudig niet met namen naar buiten treden," meende Brouwer. De WD gaf eerder al haar wet houderskandidaten prijs: zit tend bewindsman Luub Haf kamp en ex-Rijnmondgecom mitteerde Theo Bakkers. Ver-" hulsdonk noemde de keuze tussen de twee "pijnlijk". De socialisten Beraadslagen morgenavond met een dele gatie van bet CDA die onder leiding zal. staan van lijst trekker Siem Rosman. De christen-democraten zijn één voorstander van een zo breed mogelijk college, met liefst de drie grote partijen. Brouwer zei benieuwd te zijn naar dé mogelijkheden die het CDA op zal lepelen. Hulptelefoon is op de valreep gered i De medewerkers van de THD hoorden tot hun grote verbazing wethouder Herman Posthoorn gisteravond in de commissie Sociale Zaken de redding van hun dienst uit spreken. Posthoorn vroeg aan de commissieleden toestem ming om zonder de voltallige gemeenteraad daarin te ken nen, een bedrag van 36.000 gul den in het vooruitzicht te stel len. „Daarmee kan het werk van de dienst tot het einde van dit jaar worden voortgezet. Daarna zien we verder," aldus de bewindsman. Posthoorn sprak niet tegen dovemansoren. Een medewer ker van de THD vroeg de be windsman meteen op de man af of hij direct op zoek kon naar een geschikte beroeps kracht. Die zal het halt jaar twintig uur per week vrijwilli gers begeleiden en trainen en zelf ook gesprekken voeren. De wethouder raadde de THD-me-: dewerkers aan even de offici ële bevestiging van de subsi dietoekenning af te wachten. De gemeente wilde aanvan kelijk via de stichting Maat schappelijk Werk de beroeps kracht bij de hulpdienst beta len. Op één of andere manier stuitte dat op bezwaren bij het Maatschappelijk Werk. Er zal nu een nieuwe stichting THD- Nieuwe Waterweg Noord in het leven worden geroepen. De hulpdienst is daarmee eigen lijk weer terug op het niveau van acht jaar geleden. Toen bestond een dergelijke stich ting al. Deze moest echter op gaan in een overkoepelende Rotterdamse hulpdienst omdat Schiedam geen subsidie wilde geven. De financiële steun van Schiedam strekt verder dan het eind van dit jaar. Volgens Posthoorn wordt ook na 1 ja nuari 1987 voor geld gezorgd. „U kunt op zoek naar iemand die een half jaar in tijdelijke dienst komt, en daarna een vaste baan krijgt aangeboden," drukte hij de THD-medewer- kers op het hart. Tot verbijstering van de Schiedamse THD maakte Rot terdam vorig jaar bekend de dependance te zullen opheffen. Hiermee wil deze gemeente ruim 100.000 gulden uitsparen. De bezuiniging zou geen perso- nele consequenties hebben om- ;dat de huidigeberoepskracht. Jaap Brouwer, per 1 juni ver vroegd uittreedt. De Maasstad zag geen bezwaar in het ophef fen van de Schiedamse afde ling die bedoeld is voor het Waterweggebied, omdat Schie dam hetzelfde netnummer heeft. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sociale dienst is verbaasd over de vol gens haar matige respons op de regeling voor bijkomende studiekosten. Van de 326 Schie damse scholleren die voor de bijdrage in aanmerking ko men, hebben 253 mensen een aanvraagformulier Ingevuld. „We staan daar zeer verwon derd over. Ik weet ook niet wat we er verder aan moeten doen. En als je de bedragen ziet, het is bepaald niet niks", zegt di recteur Gerard Smits van de sociale dienst Schiedam. Van de 253 aanvragen wer den er 202 gehonoreerd. In to taal was er een bedrag van bij na 52.000 gulden mee gemoeid. Gemiddeld kregen de scholie ren ƒ256,90 uitgekeerd. Volgens het onlangs ver schenen verslag over het laat ste kwartaal van vorig jaar had de dienst de grootste moeite om gegadigden voor de regeling te vinden. In septem ber werden alle mensen die in aanmerking kwamen aange schreven. Twee weken later had dertig procent gereageerd. In oktober werden zogenoemde rappelbrieven verstuurd waar op uiteindelijk nog eens 77 re acties kwamen. Het laatste kwartaal in '85 liet een daling zien van het aantaly ingeschreven uitke ringsgerechtigden bij de dienst. Directeur Smits staat echter niet te juichen bij dit resultaat. Hij wijt de daling aan de tijdelijke baantjes van jongeren onder de 25 jaar. Eind december stonden 5.582 uitkeringsgerechtigden te boek. Dat is 35 mensen minder dan het kwartaal ervoor maar een dikke honderd méér dan op 1 januari van dat jaar. In de drie laatste maanden van '85 werder. 102 gevallen van mogelijke fraude onder zocht. In 32 gevallen resulteer de dat in een beëindiging (15) of verandering (17) van de uit kering. Op jaarbasis werd voor 'ruim vier ton aan fraude ont dekt. De twee rechercheurs waren in het laatste kwartaal nog niet actief. Ze kregen toen hun opleiding. SCHIEDAM Een 21-jarige dienstplichtig militair heeft enkele be nauwde momenten mee gemaakt op de kade van de Buitenhavenweg in Schiedam. De man was bij het parkeren van zijn personenauto te ver. doorgereden waardoor hij met zijn voorwielen van de kade was afgere den. Door angstvallig het rempedaal ingedrukt te houden, wist de mili tair te .voorkomen dat zijn vervoermiddel van de kade af in het water van de haven zou rollen. Terwijl hij tussen een nat pak en de kade bal anceerde, waarschuw den getuigen de politie en brandweer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Ik merk dat :de economie wat aantrekt, al liggen de tijden van grote wachtlijsten achter ons." Een optimistisch geluid uit een stukje officieel niemandsland in het hartje van Schiedam. Beheerder J. Bartels van het Algemeen Handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat is 'licht tevreden over het herstel dat zich na enkele magere ja ren aftekent. Een kleine stij ging in het aantal vierkante meters belastingvrije opslag ruimte dat tijdelijk werd ver huurd, zorgt voor die tevreden heid. Het entrepot haalde over 1984 ruim drieduizend gulden meer op aan incidentele huur dan in '83. Volgens Bartels is er over 1985 eveneens een stij ging te verwachten ai zijn de cijfers daarover nog niet op 'n rijtje gezet. De toenemende ac tiviteit zorgde in '83 mede voor een winst van ruim 27.000 gul den, een bedrag dat in de alge mene middelen van de ge meente is gevloeid. "Geen enorme bedragen maar we zijn dan ook de kleinste dienst die de gemeen te heeft," zegt Bartels. "De stijging van het aantal huur ders is een gevolg van onze aquisitie. In 1977 waren alle ruimten nog allemaal ver huurd. De faillissementen en •opheffingen in de jaren daarna hebben voor leegstand ge zorgd. Nu is het zo dat we de klanten moeten zoeken." Het Schiedamse entrepot is één van de drie gemeentelijke opslagplaatsen in Nederland. IVroeger waren er veei meer maar deze zijn onder druk van .'particuliere concurrenten en i dé teruggang in de economie /successievelijk verdwenen. Het Schiedamse entrepot dateert uit 185L Het werd opgericht ^Kom vooral-de distillateurs de 'mogelijkheid te geven hun handel belastingvrij op te slaan- 'Vy- Over de goéderen, diezijn ondergebracht in de ruimtes i; van: het entrepdt, is over het algemeen nog geen belasting betaald. Goederen die uit het buitenland worden ingevoerd, hebben in het entrepot nog hun buitenlandse "identiteit". Be halve beheerder Bartels zijn er ook twee rijksdouaniers werk zaam die nauwgezet in de ga ten houden wat er in en uit gaat. Bij bet verlaten van het entrepot moeten de verschui-, digde belastingen (invoerrech ten, BTW, accijns) worden af gedragen. Als de goederen in het "buitenland',' blijven (am bassades en schepen bij voor beeld) hoeft er behalve de huur niets betaald te worden. Als gevolg van economische ontwikkelingen heeft het Schiedamse entrepdt haar koers enigszins verlegd van drank naar. goederen en voed sel. Steeds vaker worden de ruimtes verhuurd aan bevoor- raders van schepen (ship- chandlers). "Ik heb de afgelo pen jaren heel wat distilla teurs zien verdwijnen," zegt ««rep»®»» Bartels. "Neem Bols. Die slaat nu haar drank op in Nieuw Vennep. Voor ons is dat weer een lege ruimte. Theodex is een andere. Die is op de fles gegaan. Door zelf naar nieuwe klanten te zoeken proberen we dat op te vangen." "Als de overheid minder ac cijns zou heffen, zou er veel meer drank worden verkocht, meent Bartels. "Flessen die in de winkel voor twintig gulden worden verkocht, staan hier voor /2,50. Het gekke is dat er niet alleen minder verkocht wordt, 'maar dat de overheid door de hoge accijns toch min der in het laatje krijgt." Aan de verhuringen van de ruimtes merkt Bartels aan den lijve hoe de accijns invloed heeft op de verkoop van het ge distilleerd. Er werd in 1984 bij na 270 hectoliter minder opge slagen dan 't jaar daarvoor. De wijn daarentegen deed het beter. In '84 steeg de opslag met ruim 190 hectoliter. Een wandeling door het en trepot leert dat er wellicht minder sterke drank wordt op geslagen maar dat dit toch nog steeds verre in de over hand is vergeleken met andere goederen. Stapels dozen met vooral jenever en op zolder va ten met whisky. De leegstand betreft vooral de eerste en tweede verdieping. Vanwege de bereikbaarheid hebben de handelaren een voorkeur voor de begane grond. "De laatste tijd zijn veel ex pediteurs begonnen met entre- póts," weet Bartels. "Ze zijn stukken duurder maar nemen, als dat wordt gevraagd, me teen ook de bijkomende zaken voor htm rekening. Het ver voer, de papieren en dergelij ke. Wij hebben een entrepót dat is bedoeld voor de doe-het- zelver. Vooral voor jonge on dernemers is het een uitkomst. Ze kunnen; goedkoop hun goe deren opslaan en zo zonder al ■te hoge kosten een voorraad kweken." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een kapotte wasmachine heeft voor een enorme lekkage gezorgd in een pand aan de Rotterdamsedijk. Bij afwezigheid van de bewo ners van bet huis op de derde verdieping had het apparaat het begeven waardoor het. wa ter vrij spel kreeg. Toen de bu ren het vocht langs de muren zagen lopen waarschuwden zij de politie. Agenten braken daarop de deur van de woning open en draaiden binnen de kraan dicht. Vervolgens hiel pen zij de gedupeerde buren bij het in veiligheid brengen van hun huisraad. De gemeen te sloot de electrlciteit af om kortsluiting te voorkomen. SCHIEDAM Met de aanhou ding van drié jeugdige Schie dammers denkt de politie een serie inbraken in kelderboxen te hebben opgelost. Het drietal werd vorige week op heter daad gepakt in de hal van een flat aan de Verdistraat. De jon gens, in de leeftijd van 15 tot en met 18 jaar en afkomstig uit Schiedam, kwamen met gesto len goederen naar buiten wan delen. Op het bureau bleek tijdens de verhoren dat de drie nog meer op hun kerfstok hadden! Het gaat om diefstallen gepleegd in de afgelopen vier maanden. De buit bestond uit diverse atuk- ken gereedschap, vishengels, bromfietsen, acculaders en an dere goederen. Bij de jongens thuis trof de politie goederen aan waarvan de herkomst on bekend is. De goederen zijn in t beslag genomen in afwachting van mogelijke aangiftes van diefstallen. Op last van de Offi cier van Justitie is het drietal op vrije voeten gesteld. SCHIEDAM In bewusteloze toestand Is een 21-jarige man uit Ridderkerk uit het wrak van zijn auto gehaald na een onge val op rijksweg 20. Door nog onbekende oorzaak had de man de macht over het stuur verloren toen hij op de linker rijbaan richting Vlaardingen reed. De wagen maakte een bijna haakse bocht en sloeg over de kop. De auto kwam op z'n dak tot stilstand. In de slip werd de wagen van een 21-ja- rige automobiliste uit Spijke- nisse licht geraakt. Drie andere weggebruikers, die getuige waren van de slippartij, sleepten de man uit het wrak van de auto. Met een ambulan ce werd hij naar het Holyzie- kenhuls gebracht, waar de ver wondingen bleken mee te val len. Na een behandeling aan snijwonden in het gezicht kon de Ridderkerker naar huis. VLAARDINGEN De Bewe ging Weigering Defensiebeias- ting afdeling Vlaardingen probeert in de stad "aan de weg te timmeren" met acties. Twaalf leden van de beweging betaalden gisteren demonstra tief 5,72, het deel dat voor defensie bestemd zou zijn, contant aan de kas van het Gemeentelijk Energie- en Wa terbedrijven (GEWB) in Vlaar dingen. i De actiegroep betaalt sinds twee jaar de energierekening "gescheiden". Steeds werd de ƒ5,72 apart per giro betaald. Tot spijt van de actiegroep heeft de Vlaardingse bevolking in het verleden weinig gemerkt van haar activiteiten. Bij het GEWB werd de actie lu diek bevonden. Onder belang stelling van de medewerkers legde Lucy van den Berg als een van de eersten het ver schuldigde bedrag op de balie. SCHIEDAM Een volgens de politie vermoedelijk beschon ken automobilist heeft voor een flinke schade gezorgd in de Klaas Katerstraat. De man, een 25-jarige inwoner van Schiedam, reed zondagmiddag met een bestelbusje in de straat toen hij de macht over het stuur verloor en tegen een geparkeerde personenauto op reed. De Schiedammer vervolgde zijn weg maar vloog even ver derop uit de bocht. Het busje kantelde en kwam tegen een boom tot stilstand. Het bestel busje raakte total loss. Uit de blaastest bleek het teveel aan genuttigde alcoholhoudende, dranken. SCHIEDAM Een greep ach ter de toonbank van een meu belzaak aan de St. Liduina- straat leverde een dief ruim vierduizend gulden op. Het geld zat in een tas die achter de balie was neergezet. De diefstal werd aan het .eind van de dag bemerkt. Uit een woning aan de Dalton straat werden een stereo-to ren, een wekkerradio en een koffiezetapparaat gestoten. De daders kwamen binnen door een raam open te wrikken. De buit had een waarde van onge veer 1800 gulden. m J. C. Tans en zijn Rockets spe len donderdag 10 april in thea tercafé De Tender van het Pas sage Theater. Het repertoire van deze groep bestaat gro tendeels uit composities van bassist Ernst Glerum en tenor saxofonist J. C. Tans. Bezet ting: J. C. Tans, tenorsaxofoon; Jan W. v.d. Ham en Ad Baars 'op baritonsax; Wolter Wierbos, trombone; Piet de Vries, gi taar; Wouter Veening. piano; Ernst Glerum, bas; Martin Bun- jes, slagwerk; Boy Raayma- .kers, Andy Altenfelder en Erik Boer op trompet. Aanvang 21 uur. De Utrechtse cabaretière Tine ke Schouten brengt op zater dag 12 april haar show "Tieples Tien". Humor, liedjes en confe rences. Aanvang 20.15 uur. Toegang: ƒ22.ƒ19.— en 16.—; CJP en Pas 65 3 gul den reductie. Op vrijdag 11 april speelt to neelgroep Alberdink Thym "Hart/es aan het Spit". Aanvang 20 uur. Toegang 7 gulden. Vrijdag 11 en zaterdag 12 april speelt theatergroep 1983 "Dis- water". Een politicus, een jonge vader en een bezoeker uit de ruimte bezoeken de bar van een bordeel. Tekst: Jurriën Rood. Spel: Pieter Bas Huy- gen, Jan Willem Jurg. Jurriën Rood en Willem van de Sande Bakhuljzen. Regie: Kees Prins Aanvang 21 uur. Toegang 9 gulden. Theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1