Schiedam 4 Burgemeester opent opgeknapt FNV-gebouw Voorjaarsactie musea bevalt 'M||n buurvrouw tobt zo niet Incontinentie' Truus de Nils niet In gemeenteraad Valse aangifte diefstal Vlaardingse buurt viert eerste lustrum t i m^msSmÊmSÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊ^^mÊÊÊÊSÊmmÊÊÊÊÊÊ^ÊÊ^mmm^KsÊÊÊmm^mmÊm^^M mm WS (Van een onzer t;[ verslaggevers) f SCHIEDAM Een beroepscommissie van de gemeente behandelt morgenmiddag een klacht wegens geluids overlast die is inge diend tegen het jazz-ca fé The Ditch aan de Korte Haven. Op de •laatste dag dat een be- rÖep. tegen de afgifte van een vergunning voor het café mogelijk was, ontving het bureau algemene zaken de klacht, afkomstig van een bewoner van de nieuwbouw naast het café. Wil Verwijs, één van de twee .uitbaters, zegt zich voorlopig nog geen zorgen te maken. „Het is allemaal wel vreemd gegaan," zegt hij. Jazzcafé The Ditch (Foto Ed Eggermont) Isolatie Burgemees ter Scheeres onthult een gevelbordje van het FN V-ge- bouw in Schiedam. (Foto: Ed Eggermont) De organisatoren van de informatiedag over incon tinentie. JanLigt toont zijn scheepje-in- de-fles in het Visserijmu seum in Vlaardingen Links: Markt in Vlaardingen, gezien door Paul Wes terdijk. Zijn tekeningen zijn te zien in het Streekmu seum Jan Anderson in Vlaardingen. (Foto: Ed Eggermont) Kunstspreekuur het vrije volk ::ïafe MAANDAG 14 APRIL 1986 The Ditch is niet hang foor geluidsklachten Volgens Verwijs, die zijn ca fé enkele weken geleden al' opende, kwam de klacht toen voor delderde keer een band optrad. „Dat is een beetje raar omdat er juist toen van buiten bijna niets te horen was. De klacht had betrekking op een zangeres die een week eerder had gespeeld." Al enkele keren zouden agen ten van de afdeling Bijzondere Wetten van de Schiedamse po litie metingen hebben verricht. Zowel Verwijs als de gemeente zijn, niet op de hoogte van de uikomsten daarvan. Zcaïs gebruikelijk bij de af gifte van vérgunningen, wer den de omwonenden ver van tevoren ingelicht over de vesti ging van The Ditch. „We heb ben toen één klacht binnenge kregen," zegt ambtenaar C. H. M. van der Poel van algemene zaken. „Een omwonende vrees de overlast "vanwege gepar keerde auto's en vertrekkende, mensen. De klacht werd onge grond verklaard omdat ook zonder het jazz-café mensen hun wagens daar parkeren." Toen er verder geen aan merkingen op The Ditch bin nenkwamen, kreeg Verwijs zijn vergunning. Het voormali ge bedrijfspand waar het café in gevestigd is, is voor een deel geïsoleerd. Verwijs heeft de gemeente al laten weten dit te willen verbeteren, als de over last daadwerkelijk wordt aan getoond. „Ik moet eerst weten waar het vandaan komt, voor dat ik het aan kan pakken," zegt hij. „De klagers hebben het meteen officieel aange pakt, zonder dat ik op de hoog te werd gebracht. Ze hadden toch even langs kunnen komen om hun grieven te bespreken. Ik durf hen nu niet aan te spre ken, bang dat het kan worden uitgelegd als intimidatie." Het jazz-café, dat in zijn kor te tijd van bestaan al een zeke re faam heeft weten creëren door optredens van gerenom meerde muzikanten, wordt volgens Verwijs vrij vaak be zocht door omwonenden. „Voordat het café er kwam, schijnt er een handtekeningen actie te zijn geweest om het te gen te houden. Bijna niemand wilde daaraan meewerken," zegt hij. MAASSLUIS De 38-jarige J. M. B. uit Maassluis heeft bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats valse aangifte van diefstal gedaan. Het ging hier bij om twee kascheques, met een totaalwaarde van 1000, Deze zouden uit zijn woning ontvreemd zijn. Achteraf is ge bleken dat B. de cheques zelf had verzilverd. (Van een onzer verslaggevers) VUAARDIN GEN Met een receptie vierde Wijkvereniging Hoofdstedenbuurt zaterdag haar vijfjarig bestaan in zaal De Deel aan de Baarnhoeve in Vlaardingen-Holy. De feeste lijkheden werden onder meer bijgewoond door Wethouder Ary Maarleveld. De vereniging viert het lustrum nog verder met een 'gala-avond' in de Stadsgehoorzaal, een reisje voor de bejaarden en nog wat attracties voor kinderen. Een opgewekte voorzitter, Eduard de Kraaij (38), zei het te betreuren dat zijn vereni ging er tot dusverre niet in is geslaagd om iets voor de jon"< geren te doen. „De groep van 14 tot 20 jaar is moeilijk te be reiken. We zouden de jeugd zo graag bij onze activiteiten wil len betrekken," zei De Kraaij. De bewoners kennen de wijk vereniging als een actieve club waar gezorgd wordt voor film, cursussen Engels en Duits, naailessen, kantklossen, les in 'pech-onderweg', fietscross en zo meer. SCHIEDAM Burgemees ter R. Scheeres zei zaterdag1 bij de officiële heropening van het FNV-gebouw aan de Stad houderslaan in Schiedam dat „het belang van een goed on derkomen van'de vakbond sa menhangt met de waarde die zij heeft voor de leden". „Want een vakbond is niet zomaar een vereniging," zei Scheeres. „Dat hebben we'gemerkt in de strijd tegen de afbraak van Wilton Fijenoord. Het is knok ken en het blijft knokken." h Het gebouw van de FNV was, zo zei voorzitter Aad ^chippers, enige maanden ge leden nog in „deplorabele toe stand". „Maar gelukkig stroomden direct de vrijwilli gers toe om ons pandje even op te knappen. Alles bij élkaar hebben we toch nog voor zo'n 20.000 gulden vertimmerd." y De FNV-familie was voor de middag compleet. Vele trouwe Vakbondsmensen recipieerden met een bondsspeldje dat nog i I S uit de NW-tijd: dateerde. De grote mannen van de regio als Wim Vijg (districtsbestuur der) en Jaap Eijkenboom (voorzitter plaatselijke indus triebond) liep er rond. De burgemeester rakelde in zijn toespraak het „roemrijke verleden" van Schiedam nog eens op. „Ik ga dan terug naar het jaar 1899 waarin '14 Schie damse verenigingen op initia tief van de links-liberale L. M. de Groot het Volkshuis sticht ten. De SDAP vond hét daar wat té liberaal en verhuisde naar een zolder aan de Appel markt. Het vertrek heette Constantia, maar iedereen had het over de rooié zolder. Later kreeg de partij het pakhuis aan de Boterstraat. Opnieuw werd er een bordje Constantia aan het onderko men getimmerd. Maar dat werd dus 't rooie pakhuis. In' 1914 stichtten de SDAP en hier komt de vakbond in het verhaal het NW de Vereni ging Volksgebouw. Er kwam een ruimte aan de Tuinlaan. Hoe het precies is gegaan is te lezen in een boekje „Geen Ideaal Mensen", geschreven door de historicus Han van der Horst. De zaken gingen slecht en in 1968 moest het pand wor den» verkocht. In 1970 werd de Stichting Volksgebouw opge richt. In 1983 werd de FNV huurster van het gebouw aan de Stadhouderslaan. Eerder was de Arbeiders Jeugdcentra- Ie (AJC) in dit gebouw geves tigd." Scheeres kreeg een warm applaus voor zijn verhaal. Voor de oude garde had hij die goede oude tijd nog eens laten herleven. SCHIEDAM Voorlichting over incontinentie (urine niet kunnen ophouden) heeft in Schiedam resultaat gehad. Ve le Schiedammers hebben de afgelopen weken een 'inconti- nentie-proefpakket' afgehaald bij de apotheek. Ruim zestig mensen bezochten afgelopen zaterdag een informatie-bij- eenkomst over het probleem in het gebouw van de Kruisver enigingen in Schiedam. Yvonne Sterenberg, bestuurslid van de Landelijke Vereniging voor In- continentén (LVI), woonde de dag bij en noemde de voorlich tingsactie 'geslaagd'. De bezoeker van de informa tiedag kreeg een medische verklaring over incontinentie voorgeschoteld, hoorde een verhaal van iemand die inconti nent is en zag een videoband waarin patiënten converseer den. Vragen konden onder meer gesteld worden aan C. Kortekaas, huisarts, Pim Cuy- pers, Raad voor het Bejaar- denwerk Schiedam, Henny Wiegman, apotheker en Anne ke van Gurp, bejaardenwerk. In de grote zaal van het ge bouw van de Kruisverenigingen had een aantal medische be drijven zijn standje. Ze deelden (gratis) proefpakketten uit en gaven voorlichting. De meeste vragenstellers kregen ant woord, en werden geadviseerd het probleem ook eens met de huisarts te bespreken. De be drijven maken sterk-absorbe- rende inlegkruisjes voor 'licht- continenten', maar ook zeer stevig uitgevoerde luier-broe- ken voor 'zware- of dubbele in- contlnenten'. Ook maken ze luchtige wijd-mazige stretch broekjes met een vochtdlcht kruis. Zo nodig kunnen in die slipjes diverse soorten luiers worden gehangen. Volgens verpleegkundig voor lichtster Helene Hessels van de. firma Spruyt-Hillen is de be langstelling voor 'incontinentie- hulpmiddelen' groeiende. „Er hangt nog altijd een taboe sfeer rond het onderwerp, maar wij zien toch dat steeds meer mensen het aandurven om advies in te winnen," zei Hessels. „Wat blijft is dat be langstellenden zich tot ons richten met de vraag of wij iets zouden hebben voor de buur-, vrouw die zo met incontinentie tobt. Vaak blijkt dan uit het ge sprek dat het helemaal niet om de buurvrouw gaat. Ze zijn zelf incontinent, maar durven daar niet voor uit te komen." Vooral oudere mensen bezoch ten de 'info-dag'. „Dat was ook de bedoeling." zei Anneke van Gurp. „Het blijkt dat jongeren wat gemakkelijker naar de huisarts stappen dan bejaar den. Daarom moet het taboe juist bij de ouderen worden L., doorbroken." Dokter Korte- y kaas viel haar bij. „De mensen waren enigszins onwennig met het onderwerp, maar het was bespreekbaar. In de pauze kwamen velen me even aan schieten over een speciaal pro bleem." Pim .Cuypers zei dat de dag niet het einde van de voorlich ting zou blijven. „Het komt nu pas goed op gang," zei hij. „De mensen géén nu naar de apotheek, ze lópen naar hun arts. Daar krijgen ze meer te horen. Ook is er een informa tiefolder verkrijgbaar. En wie nog meer wil weten wendt zich tot de landelijke vereniging." Sterenburg liet weten dat in mei een boekje verschijnt over incontinentie. 'Leven met in continentie' wordt uitgegeven door uitgeverij Versteeg in Den Bosch. Het werk is geschreven door de medisch journaliste Hellen Grootte. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Truus de Nijs- Loos, nummer 2 van de PvdA- lijst in Schiedam, heeft beslo ten geen plaats te nemen in de nieuwe gemeenteraad. Zij heeft haar geloofsbrieven terugge zonden naar het stembureau. Haar besluit is „uitsluitend en alleen" op zeer persoonlijke redenen terug te voeren. „Meer heb ik hier niet aan toe te voegen, dit moet afdoende zijn. Het enige dat ik nog zou willen zeggen is dat het geen gemakkelijk besluit was, maar het moest eenvoudig," zo luid de de reactie van mevrouw De Nijs zondag. PvdA-lijsttrekker Gé Brouwer vindt het ,erg jammer" dat De Nijs zich heeft teruggetrokken: „De afgelopen raadsperiode Is Truus een gewaardeerd en goed fractielid geweest." Huub de Ruiter zal de openge vallen plaats innemen. Hij was al eerder 'raadslid. (Van onze verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN Met het beste beentje voor hebben dè musea in het Waterweggebied gisteren en eergisteren meer dan twee keer zo veel bezoekers ge trokken dan in doorsnee weekeinden. De actie Natio naal MusèumweekeLnde werd in Zuid-Holland gesteund door 98 van de 104 musea. Waren de conservators in Vlaardingen en Maassluis zeer ingenomen met de be langstelling, in Schiedam was de toeloop niet in elk museum toegenomen. Een medewerkster van het Schie dams Stedelijk Museum, noemde de 130 bezoekers die zij zaterdag mocht verwelko men 'een tegenvaller'. Het museumweekeinde wordt sinds 1982 in principe jaarlijks gehouden. De eer- stejaren viel het succes wat tegen. „Het weekend was steeds in december," zegt Jan Anderson van het Streek museum in Vlaardingen. „De openluchtmusea, die in de "winter gesloten zijn, konden nooit meedoen. Daardoor zijn die Nationale Museumweek- einden toen weinig bezocht. Vorig jaar besloten we om in '85 geen landelijk actieweek einde te hebben en om dit jaar de activiteiten in april te organiseren. Bijna iedereen doet nu mee. Vandaar het ef fect." Het Streekmuseum Jan An derson trok zaterdag 150 be zoekers. Op andere zaterda gen is Anderson blij met 50 gasten. Te zien waren een ex- positie over de Vlaardingse drogist en een tentoonstelling met pentekeningen van Paul Westerdijk, die al 25 jaar lang stadsgezichten maakt. Westerdijk stond het hele weekeinde belangstellenden te woord. Ook gaven vier an dere vakmannen een de monstratie. Zo was het raadslid Maarten Vermeer druk in de 'weer met de schoenmakerij. Het Visserijmuseum aan de Vlaardingse Westerhaven- kade kende volgens rondlei- der/suppost J. T. van Toor zaterdag 'een ongewone drukte'. Hij telde meer dan 300 bezoekers tegen 50-60 mensen op andere zaterda gen. Van Toor wees er op dat de speciale attracties veel geïnteresseerden trok. Jan de Ligt was de hele dag in het museum om zijn scheepjes- in-fles te tonen. Kantklosster E. Veldheer liet met assiten- ties zien hoe ze op authentie ke wijze poppen maakte. Onder de bezoekers bevon den zich L. Maarleveld (72) voor vrienden 'Leen' - en zijn vrouw: Maarleveld komt uit een zeevarende Vlaar dingse familie. Hij heeft zijn vader en zijn broer verloren door de zee. „Ik heb deze stad zien groeien," zei Maarle veld. „Nog in de tijd dat het conservatieve Vlaardingen 16.000 inwoners telde. Om de herinneringen op te halen kom ik geregeld naar de mu sea. Dat het vandaag grati- sis, wist ik niet. Wel ben ik speciaal vor de demonstra- ties gekomen." Zijn vrouw noemt zich 'geïnteresseerd'. „Ik ben geen Vlaardingse, maar ik woon er al zestig jaar." Privébezitters van 'kunst schatten' hebben vaak geen idee van de kunsthistorische waarde van hun bezit. Dit bleek zaterdag tijdens het kunstspreekuur in het Ste delijk Museum Schiedam. In het kader van het Nationaal Museumweekend kregen be langstellenden hier gratis in formatie over de kunsthisto rische waarde van hun bezit tingen, veelal 'erfstukken. On geveer twintig Schiedam mers gaven gehoor aan de - V- uitnodiging van het museum. Voor de aanwezige deskun dige op dit gebied, Josine Bokhoven, was het een hele klus om de getoonde voor werpen thuis te brengen. „De meeste mensen komen met voorwerpen die je niet één, twee, drie ergens kunt onder brengen, in een bepaalde stijl bij voorbeeld. Gewoon omdat de voorwerpen daar dan net even buiten vallen." Veel Van de getoonde kunstbezittingen werden waardevol ingeschat, kunsthistorisch wel te ver staan want over de geldelijke waarde gaf Josine Bokhoven geen oordeel. Het meest'bij zondere dat de museumassis tente onder ogen kreeg was een juwelenkistje daterend uit het begin van de achttien de eeuw. Het kistje was uit gevoerd in koper met emailie versierselen waarop voor stellingen van evangelisten en apostelen prijkten. In het kisje zat een oud naaigarni- tuur van verguld zilver „Een waar museumstuk," zo luid de het oordeel van de deskun dige. Het nostalgisch Nationaal Coöperatie Museum, geves tigd in de Kethelstraat waar het, onopvallend ge huisvest, nogal eens aan de aandacht ontsnapt werd zaterdag redelijk druk be zocht. Het was de eerste keer dat het museum meedeed met het Museumweekend. „Gezien de extra belangstel- ling dit weekeinde zal het Co- operatiemuseum ook volgen de keren van de partij zijn," zo liet het zeer tevreden be stuurslid van het museum, H. van de Lee weten. Als extra attractie werden doorlopend films en dia klankbeelden vertoond over de geschiedenis van -de co- operatie, zoals de ontwikke- ling van bedieningswinkel naar supermarkt, en allerlei activiteiten van de vereni- ging, als kinderuitzending naar herstellingsoorden. Maar vooral de permanente tentoonstelling van het mu seum werd uitvoerig beke ken. Een uitstalling van oude levensmiddelen en verpak kingen uit vroegere winkels van de coöperatie en een gro te hoeveelheid historische fo to's, zijn hier onderdeel van. Het Nationaal Sleepvaart- museum in Maassluis beleef de hoogtijdagen. De drukte was vooral ook te danken aan de opening van de nieuwe ex positie 'Slepen op de Schelde'. De Schelde, in Nederland een druk-bevaren zee-arm, kent een roemrijk verleden, waar over de tentoonstelling uitge breid verhaalt. Een enorme publiekstrekker Is de ma quette over de rede van Vlis- singen. Extra publiek kwam van wege de gratis actie. Voorzit ter ir. G. Langelaar Gzn. was er goed over te spreken. "Vo rig jaar deden we niet mee omdat we geen inkomsten wilden missen. Maar de pro- motie van het museumbe- zoek is voor ons zo belangrijk dat we aan deze landelijke actie, dit jaar veel beter ge organiseerd dan voorgaande jaren, graag meedoen." Edu- catief medewerkster Lyana Mokoglnta (22) van het Ge meentemuseum in Maassluis turfde zaterdag 100 museum- gangers. „Doorgaans krijgen we 25 30 mensen binnen," zei ze. „We hebben het weekeinde opgeluisterd met muziek van de Dixie Snails (band). En bij ons komen ook de kinde ren aan hun trekken. Een speurtocht, stempelen met uitgesneden aardappels, boet seren; ze krijgen de ruimte..."

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1