binnenland 3 Israël-comité protesteert bij ruimtevaart-show HOFAUTO KON NIET OPEN. "Europese Volkspartij doodsbang voor inks Pluisjes blazen op dag der democratie Ontvoering casino baas nog raadsel Condoom In Jampot DAF loopt order mis Shell-dak bezet Valse hand tekeningen in Dordrecht w W-* -• - I* J 1 1 (Van een onzer verslaggevers) ADEN HAAG Bij wedstrijden in het betaalde voetbal moet een absoluut alcoholverbod komen. Het' ingang van het nieuwe seizoen moeten de clubs geen alcoholische dranken meer verkopen. BfTom het voetbalvandalisme te bestrijden, vin den de ministers van Justitie en Binnenlandse Za- "ken: President.Kaoenda.vpn Zambia frpchts)jxrriveerde gisteren in Rotterdam^ voor een "vïefdaMgsbezóekfu(m Nederland. Koningin Beatrix heette hem welkom op vliegveld ZestAenhoven. Samen inspecteerden ze de ere-wacht. Foto'sANP) ft A m A,L^| Prominent Ma- riZi&SSi 'V 1,^ J J**»* )SF 4* *T(fc HET VRIJE VOLK MAANDAG 14. APRIL 19S6 'V Kabinet wil verbod i J Xk"T alcohol bij voetbal Minister Korthals Altes van Justitie is verder bereid om eventueel de namen van ver oordeelde relschoppers ter be schikking te stellen van de voetbalclubs. De clubs kunnen deze relschoppers dan voort aan uit de stadions weren. De KNVB heeft zich daar al voorstander van getoond. Nog een maatregel tegen het van dalisme zou kunnen zijn het gebruik van metaaldetectoren bij de ingangen van de clubter reinen. Op deze manier zouden mogelijke wapens en projectie len" buiten de speelterreinen gehouden kunnen worden. "-Ook het afgelopen weekeinde was er in ons land weer sprake van ernstig vandalisme door supporters De binnenstad van Venlo werd zaterdagavond ge terroriseerd door halfdronken en uitgelaten supporters van FSV, na een drie-nul overwin ning van die club. Bloembak ken werden vernield, autorui ten ingegooid en supporters raakten op verschillende plaatsen slaags. De Venlose politie had handen vol werk. Voor de Tros-radio verklaar de Korthals Altes zaterdag middag dat hij een spoedad- vies gevraagd heeft aan het Landelijk Overleg Voetbalvan dalisme over de invoering van. een alcoholverbod. Hij wil zo snel mogelijk een beslissing nemen, zodat de stadiondirec ties nog de tijd hebben om nieuwe regelingen te treffen met verkopers van bier en fris dranken. Hij zei verder ingenomen te zijn met het plan van de KNVB om relschoppers uit de stadions te gaan weren. Hij geeft er de voorkeur aan dat de clubs proberen om zelf een lijst van ongewenste suppor ters maken, maar eventueel wil de minister ervoor zorgen dat justitie de namen van ver oordeelde relschoppers aan de clubs geeft. De KNVB wil op een cen traal punt de lastigste voetbal supporters registreren. Het *j" vcih1 j. j* n xS- f {Van een onzer verslaggevers) -■ K^TSHÈÜVEli - Tijdens de officiële opening van de ten toonstelling overRussische ruimtevaart "Interkosmos" op de Efteling heeft het Israël-co mité een felle demonstratie ge houden als profest?tegen 'het lot van joodse burgers in de Sovjet-Unie. Terwijl minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat de opening ver richtte in bijzijn van officiële Russische genodigden, deelde het Israel-comité aan de hoofd ingang pamfletten uit aan be zoekers, Daarin werd Rusland ervan beschuldigd het leven van joden onmogelijk te ma ken en hen tegelijkertijd te verbieden te emigreren. „Interkosmos"-is opgezet-ter ere van het feit dat de Rus Joerie Gagarin 25 jaar geleden de eerste mens in de ruimte was èn ter ere van het 35-jarig bestaan van de Efteling. Bij de organisatie is de Russische Academie van Wetenschappen betrokken. Volgens de organi satoren is de tentoonstelling, met een oppervlakte van 4000 vierkante meter, de grootste over Russische ruimtevaart die ooit buiten dat land is ge houden. gaat daarbij om enkele hon derden mensen. De bond wil daar echter erg voorzichtig mee zijn, omdat zulke regis traties eigenlijk indruisen te gen de bescherming van de privacy. Het registerplan zal zeker nog niet komend seizoen uitgevoerd worden. Wel zal ge probeerd v/orden de metaalde tectoren voor het nieuwe sei zoen te plaatsen. De gewelddadigheden slaan naar het zich laat aanzien ove rigens ook over naar andere sportwedstrijden dan voetbal. Bij een wedstrijd basketball tussen Den Bosch en Den Hel der liep teleurstelling om een op het nippertje verloren kam pioenswedstrijd uit op een ge weldige vechtpartij tussen naar schatting 3000 suppor ters. De politie van Den Helder had voor die wedstrijd niet meer dan twee agenten be schikbaar om het verkeer te regelen. Afgesproken was dat de ordedienst de zaak binnen zou controleren, maar dat luk te niet. Den Bosch verloor met 7375 en terwijl spelers en scheidsrechters in allerijl weg vluchtten, stormde het publiek met stoelen en messen de speelvloer op en ging men el kaar te. lijf. Vanaf de tribunes werden reclameborden tussen de vechtenden gesmeten. Toen de ordedienst de knokkende massa door de deuren naar buiten gewerkt had, zag de speelvloer rood van het bloed. DORDRECHT De partij Centrumdemocraten van Ka merlid Janmaat heeft ook in Dordrecht geknoeid met hand tekeningen voor de steunlijst voor de kandidaten bij de ko mende Kamerverkiezingen. Dit heeft de Dordtse anti-dis- criminatleraad (ADRD) ont dekt. Burgemeester J. Noor- land is gevraagd de lijst ongel dig te verklaren. Het Dordtse hoofdstembureau beslist hier vandaag over. Volgens woordvoerder Eric Meijer van de ADRD zijn in sommige straten in Dordrecht mensen onder valse voorwend sels verleid tot het plaatsen van hun handtekening. „De mensen die getekend hebben verkeren in de veronderstel ling dat bet gaat om een actie voor verlaging van de gas- prijs," zegt Meijer. Ook in de Rotterdamse deel gemeente Hoek van Holland zijn begin dit jaar door Cen trumdemocraten handtekenin gen verzameld onder het mom -van een gasactie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het zoek raken van een! autosleutel heeft hoffunctionarissen giste ren tot wanhoop gebracht bij de ontvangst van president Kaoenda .van-'het Afrikaanse Zambia door koningin Beatrix op vliegveld Zestienhoven. Het sleuteltje bleek in de pot dichte kofferruimte te liggen van de dure Cadillac waarmee de president en de koningin naar Huis ten Bosch in Den Haag zouden rijden, waar Kaoenda tijdens zijn vierdaag se bezoek logeert. Ijlings werd een bescheide ner hofauto voorgere"dfen>Van» daag voert de Zambiaanse pre- slden;t'"bëSf>reklh'gen met pre mier Lubbers, morgen bezoekt hij de landbouwmachinefa- bnek Rumptstadin Stad aan het Haringvlieten ontmoet hij in Den Haag de Kamercom missie voor Buitenlandse Za ken en Ontwikkelingssamen werking. Kaoenda is voor dit bezoek uitgenodigd door minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken tijdens het beraad tus sen de EG-landen en de 'front- lijnstaten' in zuidelijk Afrika, m Lusaka begin dit jaar. De Zambiaanse 'president hield bij die gelegenheid een bewogèn maar vergeefs plei dooi voor verstrekkende econo mische sancties tegen Zuid-; Afrika. De politieke ontwikke lingen in zuidelijk Afrika zul len in Den Haag opnieuw on derwerp van gesprek zijn, evenals de economische situa tie van Zambia, die er somber uitziet. Een lichtpuntje was de goe de voogst van het vorige sei- Het duurde ruim ander half uur voor een reserve sleuteltje was aangevoerd voor deze Cadillac waar mee president Kaoenda van Zambia van Zestien hoven naar Den Haag ver voerd zou worden. Het missende sleuteltje lag in de achterbak. zoen, maar door gebrekkig transport lagen de voedsel voorraden in sommige "delen van het land te rotten. De 62-jarige Kaoenda heeft Zambia sinds de onafhanke lijkheid m 1964 ononderbroken geleid. Zambia is een voorma lig concentratieland voor de Nederlandse ontwikkelings hulp en krijgt nu hulp in het kader van het regioprogram voor zuidelijk Afrika. Het ac cent van de hulp ligt op platte landsontwikkeling en voedsel- produktie. JL «iAr in de EVP hebben ook wel- i** c'sVan onze verslaggever BIJK TIMMER DEN HAAG De Euro- —pese Volkspartij, de bun deling van de christen democratische partijen In West-Europa, hield een driedaags congres in Den Haag. Officieel ging het erom een geza menlijke strategie te ontwerpen ter bestrij ding van de werkloos heid en de milieuvervui ling. Wat de EVP-ers werkelijk bezighield wa ren zaken als het terug lopende geboortecijfer in Europa, de "wereld wijde socialistische las tercampagne tegen Kurt Waldheim" en het "pes- - simisme van links", waarop de christen-de- moeraten willen ant- I .woorden met een nieuw r optimisme. Kopstukken als Helmut Kohl (West-Duitsland) en Wilfried Martens A (België) waren naar Den Haag gekomen om de blijde boodschap uit ftë'dragen. Dat alles on- E" der leiding van CDA- voorzitter Piet Bukman, die tevens voorzitter is van de EVP. "Een goed congres met fijne, opti mistische toespraken," concludeerde deze. Bukman zette bij het begin van het congres al de toon van de bijeenkomst. Hij ver schafte zijn partijgenoten van over de grenzen interes sante informatie over de poli tieke situatie in Nederland. "Het..CDA is de eerstverant woordelijke voor een econo misch herstelbeleid in Neder land," aldus Bukman. "Wij voeren dat beleid samen met de liberalen; daarbij jnogen de socialisten toekijken en 'zeggen hoe het niet moet." Applaus van Martens en Lubbers voor Kohl. Op de achtergrond (rechts) Europees Commissaris Frans Andriessen (foto Bert Verhoeff). "Europa is natuurlijk De angst voor andersden kenden, vooral voor links, loopt drie dagen lang als een rode draad door het Haagse Congresgebouw. Bondskanse lier Kohl maakt in een don- derspeech gewag van "valse profeten op het continent". Hij blijkt te doelen op men sen die meer toenadering willen tot Moskou. Hun op vatting. aldus Kohl, "gaat voorbij aan de aanspraken op hegemonie van het wereld communisme". Hij wekt de suggestie dat grote groepen in Europa niet bereid zijn het grondgebied te verdedigen tegen mogelij ke indringers. Die houding maakt "al ons werken aan de economie en de werkgelegen heid zinloos." Donderend ap plaus valt de Westduitse bondskanselier ten deel. Wat doen de andere politie ke stromingen in Europa eigenlijk? Volgens Kohl niet veel. "Europa is niet het eigendom van één partij," zegt hij, "maar we iriogen als EVP trots vast stellen dat wij een wel érg grote bijdrage leveren aan de eenwording van Europa." De Belgische premier Wil fried Martens gaat een stap verder. "Bij het laten uit groeien van Europa hebben dé christen-democraten de meeste invloed gehad en het meeste werk verzet." Natuur lijk, zegt Martens, er zijn ook regeringen van een andere signatuur bij betrokken ge weest, maar hij meent "dat de christen-democraten erop kunnen hogen dat zij de rug- gegraat zijn gebleven, de stu wende kracht die Europa omhoog heeft laten sprin gen". Het zijn ook de chris ten-democraten, aldus Mar tens, "die in verschillende landen de moed hebben ge had om de zogeheten verzor gingsstaat aan te pakken". Het probleem van de ver zorgingsstaat mag volgens Martens zijn opgelost, er rest de christen-democraten nog een grote klus. „We evolue ren naar een samenleving zonder kinderen, praktisch", aldus de Belgische premier. De Westduitse CDU denkt er net zo over. De partij ver spreidt op het congres in Den Haag wervingsmateriaal dat de Duitsers ertoe moet aan zetten meer kinderen te ne men. "Wir lieben Kinder" is het motto van deze Westduitse actie, die voorlichting geeft over de voordelen van een groot gezin, "Met kinderen meer geld!" staat er in de ac tiefolders. „De bondsregering geeft jaarlijks meer dan 10 miljard mark extra uit voor het gezin. Zo worden vaders: en moeders eindelijk ontlast,, zoals bondskanselier Helmut Kohl beloofde bij zijn ambts aanvaarding. Het is goed dat het gemakkelijker is gewor den voor kinderen te kiezen want kinderen zijn de toe komst van ons land." Martens bekent zich staan de het congres tot deze "nieu we gezinspolitiek" van Bonn. „We moeten streven naar een samenleving met levens kracht", zegt hij, „met hoop voor de toekomst." Lubbers, prominent aanwezig in het Congresgebouw, zwijgt over het probleem, maar dat baart Kohl geen zorgen. Hij herkent, zo zegt hij, in zijn vriend Roed Loebbers „een sterke optimistische kracht." Dat is beter, zo laat de bonds kanselier erop volgen „dan hei cultuurpessimisme van de lieden die zichzelf voor in tellectuelen houden," Bukman zegt het goed te vinden dat Kohl de dingen bij hun naam noemt, „want wij in de EVP hebben ook wei eens de neiging te veel de na druk te leggen op dat wat nog niet gerealiseerd is." De Oostenrijkse christen democraten zijn officieel geen lid van de EVP, maar de congresleiding stelt de partijgenoten uit dat land graag in staat een ei te leg gen met betrekking tot hun presidentskandidaat, Kurt Waldheim. Er is „een wereld wijde socialistische laster campagne" gaande tegen Waldheim, zo laat de Oosten rijkse Volkspartij weten via stencilpapier van de EVP. In het pamflet zelf wordt niet duidelijk gemaakt wat precies de betrokkenheid is van de socialisten bij de "we reldwijde lastercampagne", het legt wel de nadruk op de rol van het Joodse Wereld congres, dat onder één hoed je schijnt te spelen met "de media". „In veel landen worden be lastende papieren toege speeld aan de media", aldus het vlugschrift van de OVP, „die ze helaas zonder het waarheidsgehalte te onder zoeken gebruiken. Het tegen bewijs dat deze papieren in geen geval de gedane bewe ringen rechtvaardigen, wordt in de media buiten Oostenrijk tot nü toe nauwelijks of niet gepubliceerd." Het pamflet wordt door de congresleiding officieel uit gereikt aan alle congresgan gers.... Is er in dit, toch wel érg conservatieve gezelschap, dan geen enkel kritisch ge luid? Jawel, dat is er en het komt van de Ierse premier Garret Fitzgerald. Hij trekt van leer tegen radioactief af val en wijst op de vervuiling van de Ierse Zee door de Britse nucleaire installaties van Sellafield. Het congres hoort het met gekromde tenen aan, maar Lubbers beloont zijn Ierse collega met een daverend ap plaus. „Altijd goed om Fitz gerald te horen spreken", zegt hij. „Dat is een spiritu ele en inspirerende man." Premier Ruud Lubbers schenkt oppositieleider Joop den Uyl een glaasje water m tijdens de Dag der Democratie, zaterdag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. (Foto: ANP) AMSTERDAM Tijdens het spreekuur van landelijke politi ci h»erst flink wat verwarring. Minster De Koning van Sociale Zaken wordt indringend aan de tand gevoeld over het conflict tussen de Verenigde Staten en Ubië. Het WD-Kamerlid Franssen heeft het te stellen met een man wiens jas bezaaid is met anti-kruisrakettenbut- tons. Het D66-Kamerlid Mik spreekt met een jongetje van twaalf, staatssecretaris Brokx wordt naar zijn leeftijd ge vraagd door de voorzitter van de nieuwe partij Geluk voor ledereen, die zijn campagne betaalt uit een zojuist verkocht huis. Dan, als het debat tussen premier Lubbers en PvdA-frac- tieielder Den Uyl zal beginnen, springt een in zwartleren jas gehulde man, een speelgoed pistool in de hand, op het po dium: „Dit is een staatsgreep." De aanwezigen barsten in ge lach uit. „Ik wil eigenlijk maar éen ding zeggen," vervolgt de man. „Over die kruisraketten worden we het toch nooit eens. Ik stel een compromis voor .We hebben er geen achten veertig nodig, drie zijn genoeg: eén op het Witte Huis, éen op het Kremlin en één op het Vati- caan." Onder applaus trekt hij zich lawaaierig terug. Wat zaterdag in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de "dag van de democratie" moest worden, werd gereduceerd tot een avond verplicht-nummer- debatteren voor de tv-came- ra's met bovenvermelde rand verschijnselen. Het was de slotmanifestatie, compleet met boekaanbieding, van een serie lezingen die vorig jaar in de Nieuwe Kerk werd gehouden over slagen en falen van de parlementaire democratie. Het Binnenhof Jhad binnenste buiten moeten worden ge keerd, was de hooggegrepen inzet, maar het bleef zaterdag avond bij het wegblazen van een pluisje hier en daar. Het publiek in ieder geval raakte er met van ondersteboven. Aan te weinig aanbod van poli tici lag het overigens met Be halve VVD-fractieleider Ed Nij- pels, die volgens een spreker f "op tournee is in Nice, Frank rijk", waren alle genodigde vijf tig politici keurig komen opdra ven om de "brandende vra gen" van "belangstellende burgers" te beantwoorden. En een debat Lubbers-Den Uyl trekt in het algemeen ook wel aandacht, maar zo recht vlam mend werd het met Den Uy! kondigde opnieuw aan dat over het kruisrakettenver- drag met de Verenigde Staten zal worden heronderhandeld als de PvdA in de regering komt, en Lubbers zei wederom zich tot dat verdrag verplicht te voelen. Den Uyl zei bij de for- matie een herziening van de nu aanhangige stelselherziening aan de orde te zullen stellen m de zin van de wijzigingen, die de PvdA nu al in de Kamer heeft voorgesteld. Lubbers verklaarde de WW en de WAO ook wel tot 75 percent te willen optrekken, maar dan moeten er wel eerst minder mensen af hankelijk zijn van het stelsel. Den Uyl probeerde Lubbers - vast te pinnen op de vraag of hij straks wel of met met steun van de kleine rechtse partijen verder wil regeren. Lubbers vond dat je bij voorbaat nooit mag zeggen dat je met bepaal de partijen onder geen enkel beding zult samenwerken Aan het slot van de avond prijkte een Greenpeace-muts op de krul van de contrabas Het strijkje, dat tussen de be drijven door vrolijk had ge speeld, had er genoeg van. De helft van het publiek had het inmiddels ook voor gezien ge houden De nachtkaars kon uit. EINDHOVEN Een speciaaf team van 14 Nederlandse poli tiemensen, aangevuld met re chercheurs uit Duitsland en België, heeft nog geen enkel spoor opgeleverd in de kidnap ping van de Westduitse casino magnaat P. G. Hertel (45) Wel heeft het speurdersteam in middels bijna 250 tips binnen gekregen, naar aanleiding van tv-oproepen vorige week. Aangenomen wordt dat Hertel in Nederland Is ontvoerd, van daar dat het onderzoek in ons land geconcentreerd wordt. De Westduitse gok-magnaat heeft Golden Ten-casino's in Eind hoven, Arnhem en Amsterdam. Hij is op 22 maart voor het laatst gezien In Breda. Op 26 maart ontving zijn echtgenote in het Duitse Glad beek een brief van ontvoerders met een eis om losgeld en de medede ling dat de peperdure Merce des van Hertel in Brussel stond. Die wagen is inderdaad op de aangegeven plek gevon den. Hertel zou op 22 maart van Breda naar zijn kantoor in het Belgische Poppel gaan, maar is daar nooit aangekomen. De meeste tips die de politie bin nenkreeg, zijn afkomstig van Nederlanders Veel tips heb ben betrekking op de zeer op vallende en dure witte Merce des, die Hertel gebruikte. Vol- gens de Eindhovense politie is' een flink aantal tips duidelijk onbruikbaar, maar lijken er ook heel goede tips bij te zijn. HANSWEERT De Zeeuwse familie Geluk uit Hansweert ontdekte dit weekeinde aan de ontbijttafel een condoom in een potje jam. De directeur van 'De Betuwe' in Tiel, de fabriek waar het potje van afkomstig is, R. P. Plantenberg zegt 'machteloos te staan tegenover dit soort sabotagedaden. Dat ding kan er onmogelijk op ons bedrijf in gestopt zijn Het kan best zijn dat het in de winkel is ge beurd. De familie zal haar be klag doen bij de winkelier waar het potje jam is gekocht en bij de Consumentenbond EINDHOVEN DAF Trucks in Eindhoven loopt een Belgische legerorder van 200 miljoen gul den mis. Het bedrijf zat in de race samen met Volvo (Zwe den) en MAN (West-Duitsland). Het gaat om de vervan ging van ruim 1200 verouderde vrachtwagens. De Belgische landmacht had gekozen voor MAN, maar het ministerie van landsverdedi ging gaf de voorkeur aan Vol vo, omdat de Zweden naar ver luidt bereid zijn In België grote investeringen te doen. DAF Trucks reageerde zater dag teleurgesteld. „Wij vinden dat wij in Benelux-verband toch wel de voorkeur hadden mogen krijgen. Zeker gezien het feit dat we al zo lang actief zijn in België, met een comple te fabriek waar 1400 mensen werken. Extra teleurstellend is dat de order nu gaat naar een land dat niet eens is aangeslo ten bij de Navo", aldus een woordvoerder van DAF Trucks. Overigens zal het niet door gaan van de order nauwelijks van invloed zijn op de gang van zaken bij DAF Trucks, waar de militaire produktie be trekkelijk weinig betekenis heeft. DEN HAAG Negen leden van de Vereniging Milieudefen sie hebben vannacht het dak van het Shell-kantoorgebouw in Den Haag enkele uren bezet. Volgens hun woordvoerder de den ze dit ter gelegenheid van de opening van de week van de zure regen, aanstaande za terdag. Volgens Milieudefensie is Shell de grootste verzuurder van Ne derland „omdat dit bedrijf er niets aan doet om de uitstoot van zijn raffinaderijen schoon te houden." In de actieweek zullen meer acties worden gehouden bij Shellvestigingen in het hele land.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2