(Over Planologen zien 'Wereldrandstad' in 2025 V poortunnel bouwen mag van commissie Buurtnieuws op tv-kabelkrant Tegen varkenspest m Leuker Rotterdam met meer rijksgeld EEN LICHTGEVEND GESCHENK I tSÜK5*/ STURENNAAR Weer ultra rechtse groepering Verkiezing deelraden vervroegd Steeds meer problemen door GSD-leningen m 1 I 1 (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het vliegveld Zestienhoven zou kunnen verdwijnen zodra Rotterdam wordt aan gesloten op een spoorwegnet voor supersnelle trei nen dat enkele Westeuropese landen met elkaar zal verbinden. Tot deze conclusie komen deskundi gen van de Rijksplanologische Dienst (RPD). De TGV, zoals die al rijdt tussen Parijs en Lyon. (Foto AP) Nieuwe wegen Bewonderend kijkt mevrouw Korte van He mel (midden) naar een ma quette die ge detineerden hebben ge maakt van het Huis van Bewaring aan de Rotter damse Noord singel. Zij opende giste ren in Gronin gen de ten toonstelling „100 jaar vrij heidsstraf' en wordt op de foto geflan keerd door de burgemeester van Gronin gen Staatsen (links) en de heer Postma (oud-direc teur Gevange niswezen). (Foto ANP) >s "-4 'fff De Rotterdamse reinigingsdienst Roteb haalt sinds kort bij horec a-instelling en het keukenaf val op. Nu het voeren van dit afval aan mest- varkens is verboden zijn 15.000 horeca-ondeme- mers in Nederland gedwongen hun afval tegen een veel hogere prijs te laten verwerken. Het vervoerverbod van het keukenafval kwam na dat zich de Afrikaanse varkenspest had voorge daan in een varkensmesterij in Zoetermeer. Ongekookt keukenafval werd als bron van het besmettelijke virus aangewezen. (Foto Niels van der Hoeven) Topsport De zaklantaren met TL-lamp. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. NIEUWE ABONNEE: NAAMV00RL. ADRES POSTCODE......HUISNR PLAATS TELI TL-LAMP NAAMVOORL,.., ADRES POSTCODE.HUISNR PLAATS BOTTERDAM Tijdens de gisteren gehouden com missievergadering van Ruimtelijke Ordening Ver voer en Verkeer heeft het Rotterdamse WD-gemeen- ïeraadslid J. H. Kerstholt wagen gesteld over de RET-affatre. Kerstholt vroeg hoe het mogelijk is dat de nieuwe ZGT-70O-tram twee keer zo veel heeft gekost als aan hankelijk was geraamd. Ook wilde hij meer weten over andere affaires die zich de laatste jaren bij de RET hebben afgespeeld, on der meer de zogenaamde Jzandfraudezaak'. Wethouder J. Laan zegde toe in een later stadium op deze vragen te zullen terug komen. SCHIEDAM Voor de tweede keer in korte tijd doet een ultra rechtse groe pering van zich spreken in Schiedam. Politiecommis- f saris Piet van de Hengel 1kreeg het afgelopen week einde zelf een stencil met "gecamoufleerde" racisti sche teksten in handen ge drukt. Vertegenwoordigers van het Jongeren Front Ne derland verspreidden sten cils met de kop 'Migratie...? 'Nee bedankt' in de binnen stad. De brief heeft als the ma de, volgens de opstel lers, onaanvaardbare aan- tvezigheid van buitenlandse werknemers in Nederland en hun 'grote en kinderrij- ke* gezinnen. t „Juridisch hebben wij geen poot om op te staan. Het uitdelen van folders aan het winkelend publiek is niet verboden. Ook de tekst is niet juridisch aan vechtbaar," aldus commis saris Van de Hengel, die geen verband ziet tussen de eerder in het nieuws geko men rechtse jongerengroep het Schiedams Jongeren Front en de uitdelers van de folders. ROTTERDAM De vol gende verkiezingen voor de Rotterdamse deelgemeen teraden worden waar schijnlijk op 18 maart 1987 gehouden en niet, zoals oor spronkelijk de bedoeling was, in 1988, De gemeente wil de verkiezingen ver vroegen omdat ze in 1987 zullen samenvallen met die voor de stadsdeelraden van Amsterdam en die voor de Provinciale Staten. Dat werkt volgens de gemeente de eenduidigheid in de hand. Ook wordt een kos tenbesparing verwacht. Voorlichting hoeft maar één keer worden gegeven, en stemlokalen en klesre- gisters kunnen voor beide verkiezingen gebruikt wor den. De Rotterdamse deelge meenten hebben ingestemd met het plan voor vervroeg de verkiezingen van Rotter dam. Het college van B. en W. zal de minister van Bin nenlandse Zaken verzoeken om de Kieswet nog dit jaar ko te veranderen dat de eenmalige vervroeging mo gelijk wordt. I kt per trein vervangt vliegen Zij hebben uitgezocht hoe Nederland zijn wegennet, de spoorlijnen en vaarroutes moet aanpassen om in het jaar 2025 internationaal nog volop mee te tellen. De RPD gaat er van uit, dat ons land vanwege zijn ligging zal worden aange sloten op een "uitloper" van deze speciale spoorlijn. Als de hoge-snelheidstrein in Rotterdam stopt, zal de rol van Zestienhoven verminde ren. De trein vormt vanaf dat moment een wezenlijke con current voor de luchtlijnen, .omdat Londen dan per rail ge makkelijk bereikbaar wordt. Via deze "omweg" zullen trein reizigers door de toekomstige Kanaaltunnel tussen Frankrijk en Engeland worden vervoerd. De Fransen hebben het initia tief genomen voor zo'n West europese supersprinter. In hun eigen land rijdt deze trein al onder de naam "Train Gran de Vitesse" (TGV). Volgens de planologen vormt het goederenvervoer al leen voor Zestienhoven een te smalle basis om de luchthaven zijn regionale betekenis te la ten houden. De RPD ziet ver schillende mogelijkheden om de snelle trein Nederland te la ten aandoen. Allereerst zou er een tracé via Breda en Rotter dam naar Amsterdam moeten lopen. Aan die lijn krijgt ook Schiphol een eigen halte. De treinen kunnen goeddeels over al bestaande baanvakken rij den. Vervolgens moet er een meer internationaal traject ko men. Dat loopt via Breda en Utrecht naar Noord-Duitsland. Utrecht wordt daarbij de cen trale (en misschien ook de eni ge) halteplaats. Tenslotte kan via bestaande sporen een ver binding worden gelegd vanuit Utrecht naar het Ruhrgebied. In het internationale vracht vervoer zou de planologische dienst de positie van het Zuid- limburgse vliegveld Beek wil len versterken. Het gisteren gepresenteerde onderzoek is overigens maar een voorstu die. Het vormt een eerste aan zet voor een nieuwe regerings nota Ruimtelijke Ordening. Nadrukkelijk stelt de RPD vast, dat ook zonder veel extra inspanningen de bestaande toestand kan worden verbe terd. Dan zal ook Zestienhoven open kunnen blijven, omdat in dat model elke regio zijn eigen betekenis voor de economie be houdt. In dat geval moet ook iedere stad goed bereikbaar zijn. Dat vergt de aanleg van nieuwe wegen, waardoor op veel plaatsen het landschap zal worden aangetast. Als ooit een beperkt aantal gebieden wordt aangewezen als knooppunten, zullen die on derling goede auto- en trein verbindingen moeten krijgen. Pas als de nadruk helemaal op de Randstad wordt gelegd, zijn er brede ringwegen en een nieuwe spoorlijn voor de su persnelle trein nodig. De zware belasting die hier bij in een klein gebied ontstaat, zal tot meer luchtverontreini ging leiden, zo voorspelt de 1 l ROTTERDAM Vrees voor ernstige hinder van bouwver- keer voor de Willemsspoortun nel is ongegrond. Dit meent het hoofd van de Rotterdamse Verkeersdienst C. van Wijk. Dagelijks gaan honderddui zend auto's de stad in en uit. Het bouwverkeer bij de tunnel- aanleg zal bestaan uit zestig zandauto's per dag en 55 beton- wagens per week. Dat stelt dus nauwelijks iets voor," zei hij gisteren in de raadscommissie vbör Ruimtelijke Ordening, Yerkeer en Vervoer, Openbare Werken en Milieuzaken. „Deze commissie heeft drie uur lang gesproken over de ge volgen van de tunnelaanleg. Uiteindelijk gingen alle par tijen, behalve Klein Links, ak koord met de voorstellen van burgemeester en wethouders. Wel willen WD en CDA pas na een onderzoek beslissen over de sloop van de koopmanshui zen aan de Wijnhaven, naast het Witte Huis. Het betreft drie achttiende eeuwse panden, die op de na tionale monumentenlijst ston den maar waarvoor minister Brinkman inmiddels al een sloopvergunning heeft afgege ven, In hun soort koopmans- pandgn in bouw blok zijn de monumentale huizen voor Rot terdam wél uniek, maar in ge heel Nederland zijn talloze van dergelijke huizen nog te vin den. Instandhouding zou mins tens tien miljoen gulden kosten en mogelijk tot vertraging bij de tunnelbouw leiden. Die laat ste extra-kosten zouden voor Rotterdamse rekening kunnen worden gebracht. In de vergadering deed raadslid mevrouw Ter Kulle (WD) een poging de bouwma terialen voor de tunnel per boot aangevoerd te krijgen. Ook vroeg zij om maatregelen tegen en vergoeding voor hin der tijdens de acht jaar duren de bouw van de tunnel. Uit de ambtelijke toelichting bleek, dat particulieren, die voor de herrie en troep willen vluch ten, kans maken op een ver- huisverhoeding. Mensen, die op mediseh-sociale indicatie of duidelijk als gevolg van onder vonden hinder naar een andere woning moeten vertrekken, ko men voor zo'n vergoeding in aanmerking. In het gehele tunnelproject zijn ook maatregelen opgeno men ter voorkoming van toe name van gelulshinder. Bij de woningen aan de Jacobsplaats zal een geluidscherm verrijzen en afhankelijk van geluids metingen krijgen woningen aan het Stroveer voorzetra men. In de commissievergadering verklaarde wethouder J. Laan nog eens, dat het gemeentebe stuur op het standpunt staat dat de hinder van de tunnel- aanleg zo min mogelijk moet zijn en geen bedrijf in het be treffende gebied failliet mag gaan als gevolg van de bouw activiteiten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Steeds meer mensen hebben grote problemen met het terugbeta len van leningen die ze hebben afgesloten bij de Rotterdamse Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD). Dat blijkt uit een noti tie over de behandeling van klachten, die GSD-clienten in de tweede helft van 1985 heb ben ingediend. Het aantal mensen met een lening (tegen gunstige voor waarden) bij de Sociale Dienst dat niet meer kan betalen is vergeleken met het eerste half jaar verdubbeld. Vergeleken met 1984 is er zelfs sprake van een verdrievoudiging. Formeel worden de mensen die bij de GSD langskomen om te zeggen dat ze niet weten hoe ze hun leningen moeten aflos sen, gerangschikt onder de "klagers". In feite echter gaat het In veruit de meeste geval len niet om klachten, maar om noodkreten. In de notitie merkt het klaehtenteam van de GSD ver der op, dat de kwaliteit van de correspondentie van de dienst nogal te wensen over laat. Ook over de afspraakspreek uren heeft het klachtenteam een kritische opmerking. Het komt voor dat mensen die zich aan de balie van een GSD-kan- toor melden worden wegge stuurd met de mededeling dat alleen telefonisch een afspraak kan worden gemaakt. ROTTERDAM De Avond bladencombinatie Rotterdam (ACR), uitgever van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad, verzorgt sinds gistermiddag een experimen teel „buurtjournaal", met klein wijknieuws en wijkadverten- ties, op kanaal Belgie 2 van het Rotterdamse kabel-tv-net. Ook het „Uit-journaal" van de ACR is van het GEB-informatieka- naal 28+ verhuisd naar Belgié 2. Dit, omdat dit kanaal op de meeste moderne tv-toestellen is voorgeprogrammeerd, in te genstelling tot het kanaal 28+. De deelgemeente Charlols heeft de primeur met dit buurtnieuws op de kabel-tv. Later moeten ook andere deel gemeenten volgen. De gecom bineerde uitzending van buurt nieuws en Uit-joumaal op de kabel-tv, wordt gezien als een eerste aanzet tot een Rotter damse kabelkrant. Het experiment met de ka belkrant, twee jaar, loopt in december af, maar volgens ACR-directeur G. Verschoor heeft de Nederlandse Belan genvereniging Kabelkrantpers gistermiddag op het ministerie van WVC gepleit voor verlen ging van het experiment met enkele jaren. Tijdens de expe rimentele periode wordt de ka belkrant, mét advertenties, gratis aan Alle kabel-tv-abon- nees aangeboden. Na afloop van het er periment zou de ka belkrant, naar de zienswijze van minister Brinkman, alleen aan kabelkrantabonnees mo gen worden aangeboden, zon der advertenties. Het wijk-, verenigings- en deelgemeentenieuws wordt de ACR, in de huidige omzet, aan geboden door de afdelingen voorlichting van de Rotter damse deelgemeenten. Die mo gen, volgens ACR-directeur Verschoor, niet méér zijn dan "brievenbussen" die de nieuw tjes bij de ACR aanleveren. „Ze moeten niet joumalistje of voorlichter willen spelen." Bin nen de centrale afdeling voor lichting van de gemeente spreekt men van "een vreemde constructie". De redactieraden van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad verzetten zich op principiële gronden tegen de manier waarop de ACR aan het nieuws voor de buurtkrant tracht te komen. De redactie raden vinden dat ook het ver garen van klein buurtnieuws tot de taak van journalisten behoort, en niet kan wordfn overgelaten aan gemeentelijke voorlichters. De onderne mingsraad van Het Vrije Volk CV ziet weinig kwaad in het buurtkrant-experiment," zo lang er geen journalistiek wordt bedreven." De ACR-directie beschouwt het kabel-buurtjournaal als „een soort huis-aan-huis-blad", dat de Rotterdamse avondbla den nauwelijks zou bedreigen. RPD. Rotterdam zal altijd zijn sterke positie van zeehaven be houden. De planologen pleiten er zelfs voor de betekenis van de wereldhaven verder te ver groten. Als heel bewust een keus wordt gemaakt voor een „Randstad Wereldstad" (zoals de onderzoekers dit model noe men) zullen ook zes hoofdver bindingen met andere belang rijke Europese gebieden moe ten worden uitgebreid. Het gaat daarbij om de routes naar Hamburg-Stockholm, naar Berlijn-Warsehau-Mos- kou, het Ruhrgebied, Frank- furt-Zuid Duitsland, Brussel- Parijs en Calais-Londen. Al die wegen komen in een stervorm op de Randstad af. Dit maakt de aanleg van een ring nodig voor het verdelen van het inkomende en uitgaan de verkeer. De RPD denkt dat daarbij niet te ontkomen valt aan we gen met twee maal vier rij stroken. Voor een snelle afwik keling van het verkeer zal in dit vooruitstrevende model ook een „hoogwaardig verkeersbe- geleidingssysteem" moeten worden aangebracht. De planologen voorzien ook een sterke groei van de tele communicatie. Een glasvezel- ring voor snelle telefoonver bindingen m de Randstad moet volgens hen mogelijk zijn. Die voorziening is van grotere betekenis, naarmate ze van een hoger niveau zal zijn. Van onze verslaggever BEN VAN HAREN ROTTERDAM Verhoging van de aantrekkelijkheid van de grote stad en bijzondere aandacht voor groepen die re gelmatig in de knel komen. Dat zijn de algemene uit gangspunten vah het program akkoord tussen PvdA, VVD en D66 in Rotterdam. Voor de verwezenlijking hiervan moet het rijk zijn bijdrage aan de gemeente verder verhogen en zal Rotterdam zelf een derde bezuinigingsronde van vijftig miljoen gulden doorvoeren. Die nieuwe bezuinigingen worden (geheel volgens het PvdA-verkiezingsprograrnma- in-eerste-aanleg) gezocht in doelmatigheidsmaatregelen. „Gedwongen ontslag van amb tenaren zal zoveel mogelijk vermeden worden," staat in het program akkoord. Voor de komende vier jaren zal slechts dertig miljoen gul den beschikbaar zijn voor nieuw gemeentelijk beleid. Ta rieven van basisvoorzieningen mogen in principe niet meer stijgen dan het inflatiepercen tage. Het tot nog toe gevoerde stadsvernieuwings- en econo mische beleid zal worden voortgezet. De wenselijkheid van meer investeringen van het rijk en de aanleg van een goed gelegen goederendistri butiecentrum (liefst in Al- brandswaard-Noord) staan ge programmeerd. Aan verplaatsing van het re gionale vliegveld Zestienhoven valt volgens de drie deelne mers aan het nieuwe Rotter damse college niet te ontko men. Voortzetting van de ex ploitatie is alleen mogelijk als er voor 1988 uitzicht bestaat op de verplaatsing naar een zorg vuldig uitgekozen plek m de regio Het vorige maand door de gemeenteraad goedgekeurde onderzoek naar de haalbaar heid van een nieuw vliegveld in de polder Schieveen (naast Zestienhoven) speelt hierin een belangrijke rol. De ge luidshinder mag de in 1977 vastgestelde normen niet over schrijden en de hinder van kleine vliegtuigjes zal moeten worden teruggebracht. Boven dien wil Rotterdam door een nieuwe beheersstructuur ver lost worden van de tekorten van de vliegveldexploitatie (jaarlijks 7,5 miljoen), die nu op de gemeentebegroting druk ken, „De leefbaarheid van de stad is niet gediend met massaal particulier autogebruik," staat ook in het programma. Het rijksbeleid van tariefsverho gingen in het openbaar ver voer blijft men bestrijden, evenals de aanleg van nieuwe autosnelwegen als die niet om zwaargevende redenen als ste delijke werkgelegenheid en ontlasting van woonwijken ge wenst zijn. In erfpachtsvoorwaarden en andere overeenkomsten wor den milieubepalingen opgeno men, gebaseerd op het princi pe dat de vervuiler betaalt. Op het gebied van de gronduitgif- te kan volgens het akkoord wel een beleidsaanpassing plaats vinden als stimulering van de bedrijvigheid in de stad en het woningbouwbeleid dit ver eisen. Er komt tevens een keu zemogelijkheid om voor 50 of 99 (eeuwigdurend) jaar erf pacht af te kopen. Bevordering van evenemen ten, festivals en topsporttoer- nooien staat evenals de verde re ontwikkeling van toeristi sche attracties, centrumvoor zieningen en woningbouw voor mensen met hogere inkomens in het programma-akkoord vermeld. Dit allemaal in het kader van het vergroten van de aantrekkelijkheid van de stad. De bestaande bevolkingssa menstelling (met het hoogste aantal werklozen en uitke ringstrekkers van ons land) vergt echter hoge prioriteit voor de verbetering van de wo ningen en woonomgeving van mensen met lage inkomens. Het akkoord van de drie par tijen, waarover zaterdag de gewestelijke vergadering van de PvdA zich zal uitspreken, kreeg de titel „Werken aan de toekomst voor Rotterdam en de Rotterdammers." In die ti tel zit volgens de samenstel lers het twee sporenbeleid dat zij nastreven, opgesloten. „Het elan van Rotterdam versterken en de potenties van de stad uitbouwen. Alert en ac tief beleid (blijven) voeren om de steeds slechter wordende sociaal-economische positie van delen van de Rotterdamse bevolking te keren", betekent dat, volgens de drie college partners PvdA, WD en D66. Zie ook Focus op Metropool, pagina 17. HA DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22 10 (ACCEPTGIROKAART) EN KRUGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS VU ïi kn© ut en stuur op n een open envelop na« Het Vnje Volk aid abonnemenlenadnwwtratie Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam De posUeget beulen wij V - Ka

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1