Expositie over Etty Hilversum in het Stedelijk 'DAM IS VIJFTIG JAAR Geridderd 'Waarom wel treinen maar geen autootj es wegwijzer Oplichter geeft zich uit voor GEB-inner 'Tikkertje met verlos op rijksweg' Diefstal in bedrijf (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIEDAM Het Lager Be roepsonderwijs (LBO) heeft ten onrechte geen goede naam. De LBO-scholen hebben uitstekende leerlingen die tot prima vakmensen worden opge leid.. Het bedrijfsleven moet dit weten. Dit is de mening van ing. H. J. Evers, oud-inspecteur van onderwijs. Volgens hem verdient het LBO een be ter imago en erkenning. Motivatie Keuring De tentoon stelling over Etty Hille- sum, haar fo to wordt hier opgehangen in het Stedelijk Museum, is tot 11 mei te zien. (Foto: Ed Egger mont). 13# Peter Balneger temidden van zijn 'wagenpark'. Hij heeft nu ruim drieduizend autootjes, een verzameling waaraan hij op zijn zeventiende begon. Foto: Ed Oudenaarden) •JONGERENKELDER Energie Bibliotheek Barrika No problem Olympus HET VRIJE VOLK DONDERDAG 17 APRIL 1986 fi&SI verdient betere ben om 'de goed opgeleide LBO-leerling' in dienst te ne men. De scholen zijn de laatste jaren steeds meer ingegaan op de wensen van het bedrijfsle ven. Zo wordt er jaarlijks meer uren praktijkles ('ze kun nen geen hamer vasthouden') gegeven. Ook vindt Evers dat de on dernemingen niet uitsluitend de intelligente scholieren moe ten aannemen. „Voor hun eigen bestwil niet. Want die minder begaafden zijn vaak toch hele goeien. Kijk, in veel functies zijn 'tweede mannen' nodig. Dat zijn mensen die veel voorwerk verrichten als buisjes op maat zagen en zo meer. De 'cleverste' jongens zijn daar snel op uitgekeken en dus niet de besten voor die functies. Maar die leerlingen met iets minder grijze cellen zijn juist goed. Zij blijken ge- Evers sprak gisteren op de „Het LBO heeft hierdoor een regionale LBO-Manifestatie '86 slechte naam gekregen, die het Waterweg-Noord in het ont- helemaal niet verdient. Maar spanningscentrum De Wind- toch zitten wij nu met het mill in Vlaardingen. De bijeen- manke beeld dat de buitenwe- komst is een voorproefje van reld van dit type onderwijs de landelijke LBO-manifesta- heeft." tie, vrijdag 18 april in de Jaar beurs in Utrecht. Bovendien zegt Evers dat het beroepsonderwijs de laat- „De fout werd gemaakt bij ste tien jaar bij bezuinigingen de constructie van de Mam- 'extra averij' heeft opgelopen, moetwet, toen MAVO tot het „Allemaal redenen om het middelbaar onderwijs werd LBO voluit in de schijnwerpers, gerekend en LBO lager onder- te plaatsen." Hij wijst er op wijs ging heten," zegt Evers, dat bedrijven alle reden heb- jEvers: fout in Mammoetwet... (Foto: Ed Eggermont) motiveerd, zijn op onze oplei dingen goed geschoold." Evers betreurt het dat de be drijven maar al te vaak de slimsten selecteren. „Het is te recht dat ze de besten willen hebben. Maar dat is niet altijd 'de man met de meeste her sens, want die is na korte tijd op de baan uitgekeken. Die loopt balend rond, terwijl de man die voor de baan geschik ter is niet wordt aangenomen." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Foto's, docu menten en originele brieven van Etty Hillesum, die in Auschwitz omkwam tijdens de Tweede Wereldoorlog, zijn vanaf vandaag te zien in het Stedelijk Museum. Het mu seum richtte deze week in sa menwerking met de Etty Hil lesum stichting een tentoon stelling in over de befaamde vrouw, die in de oorlog een dagboek bijhield. Het dagboek verscheen in 1981 onder de titel "Het ver stoorde leven'. In 1982 werden, door haar geschreven brieven uit het kamp Westerbork, ge publiceerd in "Het gedenkende hart van de barak'. In 1984 ver schenen fragmenten uit haar dagboek in het boek *In dui zend zoete armen'. Dit najaar staat een druk op het pro gramma met al haar verza meld werk voorzien van com mentaar. Het werk van Etty Hillesum trok de laatste jaren veel be- langstelling. Duizenden lezers in buiten- en binnenland willen meer weten over de vrouw, die na september 1943 om het le ven kwam in het vernieti gingskamp Auschwitz. Zij was met andere leden van haar fa milie op 7 september 1943 naar Auschwitz: afgevoerd. Nie mand van hen keerde terug. Etty Hillesum hield al sinds maart 1941 op aandrag van de psycho-chiroloog Julius Spier een dagboek bij. .De expositie is vanmiddag geopend door drs. J. G. Gaar- landt en drs. E. van Voolen. De tentoonstelling wil inzicht ge ven in het leven en het werk van Etty Hillesum. Zij werd op 15 januari 1914 in Middelburg geboren. Haar vader was le raar klassieke talen. Haar moeder was Russische van ge boorte. Zij kwam als vluchte linge Nederland binnen. De fa milie, met de geniale zonen Mischa en Jaap, woonde in Tiel, in Winschoten en Deven- ter. In 1932 ging de eveneens^ zeer begaafde Etty rechten epj; Slavische talen studeren. Later- kwam daar nog een studie psy- Ik&jchologie bij. Etty Hillesum gaf haar dag boek-aantekeningen aan vrien den om het na de oorlog te pu bliceren. Het heeft bijna veer tig jaar geduurd voordat de dagboek- en briefschrijfsels werden gepubliceerd van de maar 29 jaar geworden Etty Hillesum. Het dagboek is in middels in dertien landen ver schenen. De tentoonstelling duurt tot 11 mei. Openingstijden mu seum: van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zbn- dag van 12.30 tot 17 uur; 30 april en 1 mei van 12.30 tot 17 uur. Toegang vrij. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Dammis Witter kon gisteroch tend op z'n vijf tigste verjaard ag zijn ogen niet geloven toen hij de voordeur open deed. Er stond een man in zijn kleren voor de deur, aan de Dirk van Waa- senaarstraat.' De man in kwestie bleek een pop die "Abraham" uit beeldde. Naar oud Gelders en Brabants ge bruik had Hele- na Witter, schoonzus van het f eestvar- ken, een maand lang gewerkt om de pop in el- Maar te zetten. Onder het genot van de nodige voorpret ont stond. het li chaam van Ab raham uit ver pakkingsmate riaal, "Dam is 50" luidde de tekst op een bordje ter verduidelij king. Voor foto graaf Ed Eg germont wilde de trotse fami lie Witter wel even poseren. Van links naar rechts: Peet Witter (broer), Riet Witter (vrouw), de ja rige Dammis Witter en rechts van Abraham de maakster van de pop Helena Witter. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een mo torrijder en zijn" duo-pas sagier raakten ^dinsdag avond gewond bij een aanrijding veroorzaakt door een onbekend geble ven automobilist op rijks weg 20. De motorrijder, die op de middelste rijs trook reed, voelde dat hij van achteren geraakt werd door een auto. Hij verloor de macht over het stuur en'zijn motorfiets ging slingeren, raakte in een slip en hotste tegen de vangrail. Daarna schoot de motorfiets door naar rechts en botste op een op de rechter weg helft rijdende volkswa genbus. Het busje raakte daardoor eveneens in een slip en kwam ook in aan raking met de midden rail. De bus en de motor fiets kwamen daarna tot stilstand op de rijbaan. Een derde auto, ko mend vanaf Rotterdam, zag de stilstaande voer tuigen en mensen te laat en moest voluit op de rem gaan staan. Hij week uit naar de vluchtstrook en werd daardoor aangere den door een vierde ach terop komende auto. De veroorzaker van de onge vallen, de eerste wagen, is niet achterhaald. De motorrijder en zijn duo passagier werden naar het Holyziekenhuis ge bracht. De passagier mocht na dè behandeling naar huis. SCHIEDAM Een onbe kend gebleven man heeft deze week geprobeerd om geld af te troggelen van een Schiedam mer. De onbekende belde 's avonds om half tien op met de mededeling dat hij een amb tenaar van het GEB was, die nog even enkele honderden guldens" "GEB-schuld ,zou ko men innen. De Schiedammer die werd opgebeld vertrouwde, de zaak niet en zei dat de op-' beller de volgende dag maar terug moest komen. Hij heeft de nep-GEB-incasseerder niet meer gezien, maar wel meteen de politie gebeld. RHOON/SCHIEDAM De Schiedammer Th. J. G. Janse is gistermiddag geridderd tot Ridder in de Orde van Oranje. Nassau. Hij kreeg de koninklij ke onderscheiding opgespeld door burgemeester drs. R. Scheeres in het Kasteel van Rhoon te Rhoon. De heer Jan- se vierde 16 april het feit dat hij veertig jaar in dienst is bij de firma Janse Herenmodes. SCHIEDAM Onbekenden hebben de toegangsdeur tot het autobedrijf Nefkens aan de Fokkerstraat geforceerd in de nacht van maandag op dins dag. De inbrekers namén vier radio-cassetterecorders en en kele speakers die zij uit een de monstratiebord haalden, mee. De waarde van de apparatuur is 2000 gulden. De schade aan de dein: bedraagt 500 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „In de win kel word je soms raar aange-; keken als je een speelgoed autootje koopt en je als vol wassene zegt: u hoeft hem niet in te pakken, het is voor me zelf', zegt een lachende Peter Balneger. „Waarom treintjes verzamelen wel wordt geac cepteerd, maar de mensen nog vreemd kijken als je zegt mi niatuurauto's te verzamelen, is mij een compleet raadsel. Toch komen er steeds meer mensen die. autootjes gaan verzamelen. Dat is te merken aan het tweedehandse aanbod: van de oudere typen. Men be gint eigenlijk met de aankoop van een miniatuurmodel van de eigen wagen of van model len waar men in heeft gereden. En van het één komt het an der." Ook voor Peter is de verza melwoede zo begonnen- Op zijn zeventiende kocht hij een oude volkswagen Karmann Ghia en liep hij tegen een miniatuur model van de auto op. In de loop van de jaren heeft Peter vaak zijn vervoermiddel ver-, ruild voor ?en ander. Echter niet zonder ook een miniatuur model in zijn bezit te krijgen. Zijn collectie is inmiddels uit- I Aan Volkswagens geeft hij dui- Voor de prijzen bestaan gebreid tot ruim 3000 stuks. delijk de voorkeur. I eigenlijk nauwelijks richtlij nen. Vaak is het wat de gek er voor geeft. De prijzen variëren dus enorm. Al naar gelang de. leeftijd, de oplage en de staat waarin het wagentje zich be vindt, kunnen ze van drie gul den tot over de veertig gulden opbrengen. Heelbelangrijk voor de verzamelaars is de originele verpakking. Het verzamelen van minia tuurauto's is zeker geen puur Nederlandse aangelegenheid. Op beurzen én manifestaties, die steeds meer worden geor ganiseerd, zijn ook veel verza melaars van over de grenzen te vinden. Peter Balneger heeft gezien de grote vraag de eerste over-' dekte verzamelrui lbeurs voor miniatuurmodellen in Rotter dam georganiseerd. Op 4 mei aanstaande kunnen in het Zui derparkhotel aan de Dordtse- straatweg miniatuur-automo dellen worden gekocht, ver kocht of geruild. De beurs mikt ook op jongeren die willen be ginnen met verzamelen. De mensen die nog oude auto's op zolder of in de kelder hebben kunnen deze laten taxeren. De beurs is geopend van 9 tot 17.30 uur. Informatie is te verkrij gen bij Peter Balneger, tel. 194603. THE DITCH Het Barend Petersen Sextet treedt vrijdag 18 april op In The ültch, Korte Haven 7. De jazz-gltarlst Paul Weeden is za terdag 19 april In de jazzclub te horen. Weeden speelde mét 'jazzgiants' als Ben Webster, Coleman Hawkins en Eddle 'Lockjaw' Davis. The Ditch Is vanaf 20 uur geopend. VIER MOLENS Een expositie van gekleurde tekeningen van oud-Schiedam Is tot en met donderdag 24 april te zien In de expositie ruimte van dienstencentrum De Vier Molens. Het geëxpo seerde werk is van de heer Ka pel uit Schiedam. Het diens tencentrum is op werkdagen geopend van 9 tot 16.30 uur, Nieuwe Damlaan 766. In de ontmoetingsruimte van het dienstencentrum geeft het zangkoor The Silverstars woensdag 23 april een lunch concert, tussen 13 en 14 uur. De toegang is gratis. WESP Bij Jeugdhonk Wesp, Metro pad 52, worden woensdag 23 april twee 'verassingsfilms' op video vertoond. De toegang is gratis, de videomiddag begint om 14 uur. KLEDINGBEURS In wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32, is dins dag 22 april een kledingbeurs van voor|aars- en zomerkle ding voor kinderen en volwas senen. De dag is als volgt inge deeld: tussen 10 en 12 uur wordt de kleding in de Erker ingezameld, de verkoop is tus sen 13.30 en 15.30 uur, niet verkochte kleding kan tussen 17 en 19 uur weer worden op- gehaaid. in jongerenkelder Under ground, van wijkcentrum de Erker, is zaterdagavond een Reggae Nlght. Er treedt een band op. Aanvang 20 uur, en tree 2,50. •ORGELCONCERT Het maandelijkse orgelconcert In de Aula van het Sledetijk Museum wordt deze keer, za terdag 19 april, gegeven door de Amsterdamse organist Hal te van der Schaaf. Op het pro gramma staan ondermeer wer ken van Zachau, Handel en Chaumont. Daarnaast vertolkt soliste Annelies van der Schaaf liederen van Purcell en Noze- man. Het concert, georgani seerd door.de vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam, begint om 15 uur, de toegang is gratis. FILMCLUB Oe fiim L'Argent van de oude Franse meester Robert Bres-' son draait vrijdag 18 april bij de Filmclub Schiedam. Vrij naar een novelle van Tolstoi laat Bresson zien hoe een een voudige leverancier van huis brandolie door een vals bank biljet in problemen komt en noodgedwongen van kwaad tot erger valt. De film begint om 21.30 uur, de toegang voor do nateurs Is 3,50, voor niet do nateurs 5,-. Gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. LIEFLANDSCHOOL De W. A. Lieflandschool be staat dit jaar 25 jaar. Zaterdag 19 april beginnen de eerste festiviteiten in verband met het jubileumfeest. Vanaf 13 uur wordt er een groot ganzen bordspel gespeeld In het Bea- trixpark en vanaf 15 uur is er een bingo. De opbrengst van deze spelen wordt gebruikt Autobedrijf Nooteboom con troleert vrijdag 18 en zaterdag 19 april gratis banden en schokbrekers. Specialisten kij ken de hele dag naar de bam denspanning, profieldiepte, on- balans/wieltrillingen, abnorma le slijtage, accu, verlichting en de uitlaat. Nooteboom, Zwa luwlaan 83, winkelcentrum Hof van Spaland. Het RET-lijnennet wordt zater dag 19 april in verband met de Marathon Rotterdam gewij zigd. Schiedammers die met lijn 1 naar Kralingen willen rei zen, moeten tussen 14.30 en 17.30 uur bij het Eendrachts- plein overstappen op de me trolijn Oost-west. De tram lijn 1 rijdt 's middags na het Cen traal Station de route van tram lijn 5 naar het Willemsplein. Wethouder ir.C. Zijdeveld spreekt zaterdag 19 april op de ledenvergadering van de Organisatie voor duurzame energie in het kantoor van de ONS, van Heekstraat 15. De wethouder van ruimtelijke or dening spreekt van 13.30 tot 14.00 uur over de laatste ont wikkelingen op energiegebied In het land. Bibliotheek Zuid aan do Lelie straat 10 wordt verbouwd. Het bibliotheekfliiaal wordt zo lang ondergebracht in twee klaslo- Redactle Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog- straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing óp donderdag in ons bezit te zijn. voor financiering van verdere feestactiviteiten. Verder loopt j leraar John Nobel deze dag de Stad Rotterdam Marathon. Het f is de bedoeling dat ouders de- i ze tocht sponsoren, de op brengst komt eveneens in dé feestkas. Sponsoren kan ge- beuren tot en met zaterdag 14 uur. j) INSTUIF De band Big Nick speelt zon- j j dag 20 april bij de Stichting In- i stuif Schiedam. Zij spelen be- kende covers. Er kan vanaf i 20.30 uur gedanst worden in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. i De toegangsprijs is 5,-: ALLADIN In Jongerencentrum Alladin, De Meesterstraat 40, is zater- dag 19 april een Martin Green- disco voor jongeren van vijftien en zestien jaar. Aanvang 20 j uur, de toegangsprijs is één i gulden. 'j PODIUM Schiedammers die een muziek- instrument meenemen naar ca- J fé Podium kunnen meedoen aan een sessie, alleen luisteren is ook mogelijk. Zaterdag 19 april speelt de Noble Band, zij i brengen funk-rock. Aanvang 22 uur, de toegangsprijs is 2,50. Zondag concerteert de Schiedams/Rotterdamse groep De Aardappeleters met aard- appelrock. De toegang is gra- f tis, aanvang 22 uur. TOERCLUB RIJNMOND Fietstoerclub Rijnmond rijdt dinsdag 22 april de derde ster- rit. Er wordt tussen 18.30 en 21 uur gestempeld. Inlichtingen Aad van der Zalm, tel. 357266. BLAUWE BRUG in het wijkcentrum De Blauwe Brug is zaterdag 19 april een festival voor drumfanfares, ge organiseerd door de Streek- muziekschool Nieuwe Water weg Noord. Aanvan 19.30 uur. De toegang is gratis. ROMMELMARKT De christelijke muziekvereni ging Harpe Davids houdt zater dag 19 april een rommelmarkt op het plein bij het .vereni- glngsgebóuw De Tamboerijn, Faassenplein 203, van 10 tot 16 uur. De opbrengst komt ten' goede aan het jubileumfonds van de vereniging voor de aan- schaf van nieuwe muziekinstru- menten. r NIVON Op de koffie-ochtend 'bij de Ni- von, in het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan worden zondag 20 april dia's vertoond van Nivon-excursies in het af gelopen jaar. Vanaf 10.30 uur wordt er koffie gedronken. i WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: bellen met boodschappendienst, tel. 206611. Spoedrecepten, tel. 261480. Tandarts: M. Handa- na, J. C. van Markenstraat 19, tel. 736383. Spreekuur van 17 tot 18 uur, op zaterdag en zon dag. Kaïen van ae scnoui aan ue Zalmstraat. Vanwege de ver huizing is het filiaal van 21 april tot en met 9 mei gesloten. Maandag 12 mei gaat de voor lopige vestiging open. De ver bouwing gaat drie maanden duren. Vrouwenhuis Barrika opent donderdag 24 april haar deu ren voor een spelinstulf. Vanaf 20.30 uur kunnen er diverse spelletjes gespeeld worden, zoals ma-yong, sjoéien, kaar ten en biljarten. Open vanaf 20 uur. Maandag 28 april verga deren de redactieleden van de Schledamse vrouwenkrant. Vrouwen die over de inhoud van de krant willen meepraten zijn welkom vanaf 20 uur In Vrouwenhuis Barrika, Lange Kerkstraat 62. Wethouder L. Hafkamp geeft vrijdag 25 april officieel start sein voor het werklozenproject No Problem aan de Havendijk. Jongelui met een uitkering kunnen aan het project mee werken. Voetbalvereniging Olympus viert vrijdag 25 april van 20 tot 22 uur het veertig jarig bestaan in de kantine op sportcomplex Bijdorp. Vrijdag 18 april wordt er in de kantine geklaverjast door Olympus-leden en voet ballers van andere plaatselijke clubs.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2