lef Collé: afscheid na 40 jaar raad 'Ik ben geen politicus maar lid van de CPN' mm. i Grote schoonmaak in Maassluis Bon ttNHMI !S Kok op bezoek J School adopteert, - verzetsbeeld Bezooijen: lintje j j Avondbladen Combinatie Rotterdam Van onze verslaggeefster ANNEMIEKE VAN DER HOUWEN MAASSLUIS Het gemeentelijk woningbedrijf heeft negen huismeesters, in dienst/ Eén daarvan is een vrouw, de 4i-jarige Ua Speksnijder. „Voor een aantal mensen was het in het begin natuurlijk wel een beetjé een vreemd idee, een vrouw als huismeester. Maar ikdénk, dat ze er nu aan ge wend zijn", zegt Lia, die sinds acht maanden 15 uur per week werkt voor dé bejaarde bewoners van de flats om dienstencentrum De Vliet. Alarmkaart Speciaal boekennieuws voor onze lezers Vrouwelijke huismeester werkt met sociaal tintje Op de vraag wat nu precies haar werkzaamheden inhou den antwoordt ze: „Als je tim merman -bent, kun je dat pre cies aangeven, In dit werk ligt dat wat moeilijker. Naast de controle op de technische ap paratuur moet je ook steeds alert zijn op de sociale aspec ten. Dit zijn natuurlijk andere bewoners dan in welke door sneeflat dan ook. Deze mensen zijn allemaal bejaard of hoog bejaard. Door het overlijden van de partner bijvoorbeeld kunnen er problemen ontstaan. Sommi gen kunnen niet zelf koken of andere dingen doen omdat de overleden man of vrouw dat altijd deed. De mensen moeten zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Wan neer je nu ontdekt dat'er iets misgaat moet je oplossingen zoeken. Dat geldt voor technische problemen, die los ik zelf op, of ik neem contact op met het Ge meentelijk Woningbedrijf, j Maar dat geldt evenzo voor- I Meer dan bij haar mannelij ke collega's speelt het sociale contactmet de bewoners van de 10 flatwoningen een belang rijke rol in haar dagelijkse werkzaamheden. Daarnaast controleert zij de technische apparatuur, zoals de lift, ver lichting en het alarmsysteem. Elke morgen van 8.30 tot 11.30 uur kunnen de bewoners bij haar terecht met technische klachten over de eigen woning of de centrale voorzieningen. Lia: ,JDe mensen: hebben in middels wel begrepen, dat ik ook een TL-balk kan verwisse len, een slot kan smeren, een spijker In de muur kan slaan en meer van dit soort kleine klusjes. Pas nog kwam er een bewoonster naar me toe om een complimentje te maken. Ik had bij haar de wc-bril vastge zet en die zat nog'steeds goed. En dat terwijl een paar man nen er al eens naar hadden ge keken. Het is maar een kleinig- héld, maar toch krijgen ze hierdoor een positievekijk op een 'vrouw als huismeester." zeg-maar-menselijke proble men; Je kent de mensen van allerlei officiële instanties, de artsen, de sociale dienst. Naar hen speel ik het probleem door. Maar je moet als huis meester zelf ook de bereidheid hebben, om regelmatig een praatje te gaan maken, een kopje koffie te gaan drinken. Op die manier onderhoud je niet alleen een goed contact. Je zorgt er ook voor dat de men sen weten dat je er bent en wat ze aan je hebben." Een van de dingen die Lia Speksnijder altijd even doet als ze bij de mensen langs gaat, is het controleren van de zogeheten alarmkaart. Op deze kaart staan namen en adres sen van familieleden of kennis sen, die in geval van nood di rect gewaarschuwd moeten worden. Lia: „Sinds januari 1984 zijn de bewoners aangesloten op een centraal alarmsysteem. Dat werkt heel goed, maar het is aan mij om te controleren of het apparaat goed werkt en of de alarmkaart nog steeds klopt. Ook dat is een voorbeeld van mijn 'dagelijkse werk zaamheden. In grote lijnen doe ik dus hetzelfde werk als mijn mannelijke collega's maar hier ligt; het toch ten aanzien van bepaalde zaken net even anders." Voordat Lia Speksnijder met haar werkzaamheden begon is zij door het Woningbedrijf Lia Spek snijder: huismeester als steun en toeverlaat. (Foto: Ed Eggermont) goed voorgelicht over de tech nische apparatuur. Ook over de wijze waarop zij eigenhan dig kleine mankementen snel kan verhelpen. „Wanneer de lift vastzit weet ik hoe ik die moet tornen zoals dat heet", vertelt Lia. „Ik hreng hem dus weer naar een verdieping en vervolgens bel ik de monteur. En dat geldt ook voor andere technische klach ten. Ik hoef dus niet alles zelf te kunnen/Regelmatig hebben de andere huismeesters en ik gezamenlijk overleg met het Woningbedrijf. Ik heb nooit ge merkt dat ze mij niet accep teerden omdat ik een vrouw ben. Ik ben voor hen gewoon een collega, waarom ook niet?" Naast het huismeesterschap is Lia Speksnijder ook tijdens de overige uren van de dag aanwezig in dienstencentrum De Vliet. Zij is al bijna vijf Eef Collé zag bët op de avond van de negentiende maart al aankomen. „Ik lig eruit. Ik baal bet niet," sprak hij tot partijge noten terwijl hij onrustig door de drukbevolkte verkiezingszaal 'Irene beende. Zijn profetie kwam uit. De CPN-fractie in de gemeenteraad van Schiedam werd gehalveerd tot één zetel. En daarmee was er geen plaats meer voor Schiedams meest erva ren politicus. Coilé acteerde afgelopen maandag voor de laat- Bte maal als lid van de plaatselijk volksvertegenwoordiging. Vanaf 1947 is hij, enkele korte tussenpozen daargelaten, lid van die raad geweest. „Hij was altijd wars van enig uiterlijk ver toon. Het liefst wil hij dat er aan zijn werk totaal geen aan dacht wordt besteed," zei burgemeester R. Scheeres in een kor- - te afscheidsspeech. Het Vrije Volk maakt een uitzondering. Van onze verslaggever RONDE GROOT SCHIEDAM Eef Colleé (63) heeft aan zijn bijna veer tigjarige loopbaan als raadslid voor de CPN in ieder geval één commissariaat overgehouden. Op voordracht van bewoners en vakbonden werd hij be noemd als onafhankelijk lid van de raad van/bestuur van verpleeghuis Driemaasstede. Een instelling die hij als wet houder .heeft helpen oprichten. „Ik verdien er niets mee," neemt Collé alle speculaties; over extra inkomsten de wind uit de zeilen. „Ik moet daar wel eens om lachen. Als je het over commissariaten hebt, denken de mensen direct aan instanties als de RSV. Daar lijkt dit natuurlijk niet op." Afgelopen maandag nam de Schiedamse gemeenteraad af scheid van haar trouwste lid. Collé kwam in 1947 voor het eerst in de plaatselijke volks vertegenwoordiging. In de voetsporen van zijn vader maakte hij deel uit van de op dat moment vier ieaen tellen de CPN-' fractie. „Het waren toendertijd regenten. Alles wat het college van burgemeester en wethouders zei, was meteen heilig. Ik waagde het als jong broekie, ik was 23, om aanmer kingen te maken. Dat werd niet. in dank afgenomen. Je moest de eerste drie jaar je mond houdèn," aldus Collé. Alleen al door zijn politieke uithoudingsvermogen is Collé inmiddels uitgegroeid tot het gezicht van de CPN in Schie- dam.^Bekend is zijn'koppig heid'die bij tijd en wijle poli tieke tegenstanders tot wan hoop, brengt Hij stond echter ook garant voor het enige beet je leven 'dat zeker de laatste vier jaar in de. Schiedamse raad te. hóren was. Te pas en te onpas deinsde hij niet terug om sprekers te interrumperen. De gedreven behartiger van de „burgerbelangen. :v k 1JLk ben geen politicus,", vindt hij. Jk :ben een lid .van een poli tieke partij dat toevallig noog op een kieslijst'is gezet en zo- doende' in de raad is terechtge komen. Als ik het woord politi cus hoor, denk ik direct aan gladde- jongens. Of ze 't alle- maalzijn weet ik niet. De CPN isin :ieider, geval geen club wajr je'lid van wordt om er zelf beter van te worden. Daar heb je andere cluÈs voor, de WD bijvoorbeeld. Daar klim men ze op tot burgemeester. De PvdA en het CDA ook. Ze zijn niet allemaal zo natuur lijk.. En ik wil daar ook niet mee zeggen dat een politieke carrière niet integer kan zijn." Collé past ervoor om zijn raadslidmaatschap als "loop baan" of "beroep" te typeren. In zijn woning aan de Nolens- laan zijn geen plakboeken met politieke hoogtepunten opge stapeld. Burgemeester R. Scheeres roemde de commu nist maandag bij zijn afscheid nog om zijn eenvoud. Hij slaat zich niet op de borst bij iedere mijlpaal. Toch kan hij er, des gevraagd, niét omheen een kleine opsomming te geven van veranderingen in de stad die door zijn toedoen tot stand zijn gekomen. Als voormalig timmerman bemoeide hij zich over het algemeen met bouw zaken. Zo heeft Schiedam Noord het wijkcentrum Blau we Brug aan Collé te danken. Het bureau huisvesting kon een nieuw onderkomen betrek ken, evenals de sociale dienst. Collé kon zich profileren- dankzij zijn wethoudersscbap. In 1970 belandde-hij in één col lege met PvdA en WD. Vooral de samenwerking met die laat ste partij mag heden ten dage als opmerkelijk worden he-, schouwd. „De VVD was toen niet een VVD zoals we die nu kennen. Dat is pas van de laat ste periode. En onder druk van wethouder Van Tilborg (begin dit jaar vertrokken, red.). Die is aan het privatiseren gesla gen en dat druist tegen onze principes in. Een samenwer king met de VVD kan nu niet meer, gezien de opstelling van die partij." Eef Collé is tot nu toe de eni ge communist die ooit in het Schiedamse college heeft geze ten- Hij had zijn benoeming destijds te danken aan de CDA'er boer Poot. In de onder handelingen met de PvdA hield deze christen-democraat vast aan de eis van twee wet houders in het college. De so cialisten gingen bier niet op in. Met de CPN kwamen ze uitein delijk wel tot overeenstem ming. „Ik ben benoemd dankzij de Poot-doctrine, zoals dat la ter ls genoemd," zegt Collé. Op Eef Collé over college en raad: „De raad doet wat het col lege zegt Het hoort natuurlijk andersom." i£BH f i- f' fi ïïi v Ai (Foto's: Ed Eggermont) „De CPN is onduidelij ker gewor den. een .indirecte manier profiteert hij nog van zijn wethouders schap dat acht jaar heeft ge duurd. Hij ontvangt nog steeds wachtgeld. Officieel zit hij in de WAO. Het wachtgeld wordt in ge fluisterde laster wel eens van stal gehaald door tegenstan ders. Dat geldt ook voor het huisje dat Collé bezit in het Franse plaatsje Perrosguirec in Bretagne. In debatten in dè gemeenteraad is de „villa in Zuid-Frankrijk" vooral uit de WD-hoek nogal eens geksche rend opgevoerd. Zeker als de CPN'er weer eens ten strijde trok ten faveure van de plaat selijke minima. „Ach, dat doet me allemaal niks. Om te beginnen is het een klein tweehonderd jaar oud huis in het geboortedorp van mijn vrouw. Als hetzelfde huis in Oostvoorne had gestaan had niemand er ooit iets van ge zegd. Het is niet zo dat CPN'ers anders zijn dan de an deren. Ze mogen net zo goed een vakantiehuisje hebben. Daar is niets lacherigs aan," vindt Collé. Toch is het vakantiehuisje min of meer typerend voor het door Collé zelf aangedragen „veranderde gezicht" van zijn partij. „We zijn naar mijn me ning onduidelijker geworden voor de kiezers. Of dat goed is weet ik niet. De CPN heeft geen eigen gezicht meer. Ik denk dat dat ook de oorzaak is van de verliezen die we hebben geleden bij de verkiezingen. De CPN is over bijvoorbeeld Oost- Europa altijd duidelijk ge weest. Nu is dat naar de ande re kant overgeslagen. Alles wat uit Oost-Europa- komt,;isi. slecht. In die landen werken ze wel naar het communisme toe. Als je dat loslaat kom je meer in de richting van een sociaal democratische partij. Nu, die hebben we al. Vroeger was het voor een communist niet te verteren om een auto of zelfs maar een fiets te bezitten. Te genwoordig is' die starheid er niet meer." Zeker in de huidige economi sche terreinen wordt de CPN nogal eens op de proef gesteld wat betreft principes. In dé discussies over dé erfpacht was het Collé die zich voor stander toonde om grond te verkopen aan (seml) particu liere instanties. Als Wilton Feijenoord 3leehts kan blijven draaien door marinevaartui- gen te maken, moet dat maar. Al moet de werf wel op zoek naar alternatieven. „Het hangt van de situaties af. Belangen van burgers, In dit geval werkgelegenheid, kunnen prevaleren. Vroeger was de partij dogmatischer. Vooral door ontwikkelingen op technisch gebied is dat veran derd. Je probeert communist te zijn maar je leeft ook weer niet op een eilandje. Ik pro beerde in de raad ook altijd be grip op te brengen voor de me ningen van anderen. Mijn uit gangspunt blijft echter het communisme." Wat Collé betreft zijn de tij den van „regenten", zij het in bedekte vorm, weer enigszins teruggekeerd met de coalitie van VVD en PvdA van de afge lopen vier jaar. „De raad heeft de afgelopen jaren aan invloed Ingeboet," vindt hij- „De frac ties krijgen de zaken opge drongen. De politiek wordt ge maakt door een man of tien. Het is in Schiedam niet zo dat het college doet wat de raad wil. Het is andersom. Het col lege dicteert. Dat is een slech te zaak. Er valt ook niets aan te doen. Wat heeft de PvdA de afgelopen jaren nu laten zien? Niets toch. Ik denk dat de meest fundamentele kritiek is gegeven door de partijen rechtsvoor in de raad, Klein Links." „En dan kan er wel eens een PvdA-raadslid roepen dat zijn fractie iets „wil" maar dan denk Ik: Wat lui je nu eigenlijk. Je staat tegen je eigen wethou der te praten. Als de PvdA- fractie écht iets wil, kunnen ze hun wethouder wel onder druk zetten. Mocht er kritiek ko men, staat het college even te blazen en ebt het weg. Neem de WD'er Prins. Die onderte kende een motie van ons over elektriciteitstarieven maar stemde na een tirade van de wethouder ineens tegen!" Het liefst zou Collè een eigen plaatselijke televisie-omroep beginnen om de ideeën van zijn partij onder een groter deel van de bevolking kenbaar te maken. „Overwinningen" in zake verhuiskostenvergoedin gen en stunts met betrekking tot woningbouwverenigingen blijven wat hem betreft teveel binnenskamers. „Ik twijfel er aan of iedereen wel weet wat wij voor hebben. Je hebt aan de huidige publicaties lang niet genoeg. Ik denk dat daar ook een stukje verlies van de afgelopen verkiezingen in schuilt. Het was gewoon een voorproefje op de landelijke verkiezingen en de gezichten van Nijpels en Lubbers waren dagelijks op de televisie. Het is dat de Schiedamse raad twee. zetels minder krijgt, anders had ik er nog Ingezeten. Wat het aantal stemmers betreft, valt het verliès voor ons nog mee."i: jaar In dienst bij de Stichting Ouderenwerk Maassluis. In het dienstencentrum heeft ze dan ook twee kantoortjes: één, waarin ze aanspreekbaar is als huismeester en één, waarin ze klaar zit als medewerkster van de SOM. „Bij de SOM werk ik hoofd zakelijk als begeleidster van de diverse activiteiten", aldus Lia. ..Daarnaast heb ik veel contacten met de vrijwilligers, die de bejaarden op allerlei manieren een handje helpen. Voor de SOM wérk ik 20 uur per week, ik heb niet het Idee dat ik er met twee petten zit. Dat komt voor een deel door dat ik twee kantoortjes heb eii ik op vaste tijden óf huismees ter óf medewerkster van de SOM ben. Het werk loopt na tuurlijk wel eens-wat door el kaar. Althans zo lijkt het voor de bewoners. Zelf weet ik heel goed waar ik steeds mee bezig ben en welke werkzaamheden bij het een of bij het ander ho ren. De bewoners begrijpen dat inmiddels.ook goed is mijn indruk." „„.Bij het Gemeentelijk Wo ningbedrijf hebben ze er geen spijt van dat ze een vrouwelij ke huismeester hebben aange trokken. Directeur Jan Baren- dregt: „Ik heb het idee dat ze het prima doet, ik hoor geen klachten. Wij vonden het zeker op deze post belangrijk dat er iemand kwam die meer wilde doen dan alleen technische ge breken oplossen. Ik denk dat we met mevrouw Speksnijder een goede keus hebben ge daan." De huismeester zelf over haar werk tenslotte: „Ik vind het erg boeiend en gevarieerd werk. Het is ook heel afwisse lend. En Ik hoop natuurlijk dat ik op deze manier iets kan be tekenen voor de bewoners." SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Wim Kók is een van de prominente PvdA'ers die op zes mei'Schie- dam, Vlaardingen en Maas- S sluis aandoen als onderdeel* van him verkiezingscampagne. - De nummer twee op de PvdA-V kandidatenlijst voor de kamer verkiezingen .wordt geëscor teerd door alle Tweede Kamer- 0 leden en kandidaten uit Zuid Holland. Onder hen bevinden zich kamervoorzitter- V Dick Dolman, Arie van der Hek, Bram Stemerdink en Ien -Da- les. Het volledige programma van het bezoek is. nog niet be- kend. V C'v >05 MAASSLUIS Scholenge- meenschap Koningin Juliana in Maassluis doet mee aan het zogenoemde "adopteer-proy;- ject" dat in die gemeente loopL. De school neemt de morele,, adoptie van het verzetsmonu--/ ment in Maassluis voor haar' rekening. Dat betekentdat' leerlingen tijdens herdenkings-j plechtigheden een krans leg;, gen en dat op de school lessen'- worden gegeven over de bete-V kenis van het beeld. Burge meester en wethouders van Maassluis zijn aanwezig bij de-? officiële "overdracht" die op 29 j april in het stadhuis zal plaatsvinden. Dit gebeurt rond.; kwart voor één 's middags. j i SCHIEDAM Arie Pieter j van Bezooijen heeft gisteren een koninklijke onderscheiding f ontvangen. De Schiedammer kreeg gisteren uit handen van j burgemeester R. Scheeres de j ere-medaille in goud,1 verbón- den aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld. Bezooijen kreeg de onderscheiding in hét bedrjf waar hij de afgelopen veertig jaar werkzaam ls gé- weest, de Vereenigde Glasfa- brieken in Schiedam. MAASSLUIS Maassluis wordt volgende week schoon-, gemaakt. Schoolkinderen, pad vinders en een wijkvereniging gaan dan papier prikken,' -ón- der meer in de groenstrook tussen de Merellaan en de Nieuwe Waterweg. De actie is een initiatief van de Koninklij ke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Medewerking wordt verleend door de ge meente en de Vrouwenraad. De grote schoonmaak begint op dinsdag 22 april, wanneer leerlingen van de Neil Arm- strongschool de omgeving van de school onder' handen ne men. Op woensdag komt 't Hoofd aan de beurt. Hier gaat de wijkvereniging het afval te lijf. Op zaterdag 26 april slui ten de" padvinders van de Ka- rel Doorman, Olave en Paulua-, groep de actie af met het: schoonmaken"- van de groen strook. Bibliotheek, gemeentemu-' seum en Vrouwenhuis dragen ook een steentje bij. In de bi bliotheek is een tentoonstelling Ingericht over het milieu. Te vens staat er een vat, waarin; afval tot compost verwerkt kan worden. Het gemeentemu- seum richt een tentoonstelling in die "Natuur, je buur" heet. Tenslotte wordt in het Vrou wenhuis op dinsdag 22 april een avond gehouden over het' milieu. Dick Brand, medewer ker van de Vereniging Tegen Milieubederf spreekt dan over de problematiek van afvalver werking. Aanvang 21 uur. Een nieuw licht op Koos Vorrink in de meest volle dige biografie die er tot dusverre van hem is ver schenen. Naast de politiek leider, jeugdleider en onderwijzer belicht C.H. Wiedijk vooral de mens Vorrink. De auteur baseerde zijn studie op authen tiek materiaal en komt daardoor met veel nieuwe gegevens. Hij besteedt ruime aandacht aan de uit eenlopende organisaties waarin Vorrink actief was en brengt zo een boeiend rood verleden tot leven. Het boek is zeer goed gedocumenteerd en rijk geïllustreerd. De auteur is historicus. Hij is vooral gefascineerd door de fundamentele verandering die'zich in de jaren dertig voltrok in de opvatting van de Nederlandse socialisten. Dit boek geeft daarvan in 548 pagina's een boeiend en uiterst leesbaar verslag. De vastgestelde verkoopprijs wordt f57,50. Verschij ningsdatum 13 mei 1986. De lezers van deze krant krijgen nu de gelegen heid het boek te bestellen tegen de speciale voorintekenprijs van f44,00. Als u nu de onderstaande bon instuurt, wordt het boek voor u gereser veerd. (U kunt natuurlijk ook meerdere exemplaren bestellen.) U krijgt na het verschijnen bericht wanneer u het kunt komen afhalen. .exern- Ja, ik wil dit unieke boek 'Koos Vorrink' graag hebben. Ik bestel, plaren voor de speciale intekenprijs van f44,00 per stuk. Na verschijnen ontvang ik van u bericht wanneer ik het (de) boek(en) kan komen afhalen. Ik betaal dan contant aan de receptie van mijn krant, Witte de Withstraat 25, Rotterdam. - Naam Adres Postcode/Woonplaats Deze bon uitknippen en opsturen naar: uitgever van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad Afd. Promotie/ P.R., Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam Een postzegel is niet nodig. Actlenr. 22500.1 Geldig tot 13 mei 1986 ovcmIvmI

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1