va Politiek Vlaardingen komt er niet uit SII Gezond en Veilig wil LPG-overslag kwijt Bax: 'Na één week al in de olieverf' Koos Vorrink Bon Plaatselijk Milieu Overleg Maassluis Uitslaande brand verwoest woning Avondbladen Combinatie Rotterdam Niet verloren en toch verslagen. Met dat ge geven worstelt de PvdA-Vlaardingen na de verrassende uitslag van de gemeenteraads verkiezingen in maart. De partijleiding wekt echter de indruk dat zij al weet waar het aan heeft gelegen. „Het behoeft geen diep gaand onderzoek om te constateren dat er twee duidelijk aanwijsbare beleidsterreinen zijn die veel kiezers, die bij de PvdA thuishoren, hebben doen besluiten om SP te stemmen. Dat zijn, verkeer en vervoer en-het bejaardenbeleid. Daarnaast bestaat er wellicht onvrede over meerdere terreinen van beleid." Deze "analyse" is af komstig van de Vlaar- dingse PvdA-bestuurs- leden Ber Kalden en Rob Suurendonk en werd onlangs schrifte lijk onder de aandacht van de PvdA-leden ge bracht. De volgende stap is de oprichting van drie interne werk groepen, die "knelpun ten" gaan opsporen. De PvdA-Vlaardingen zit niet bij de pakken neer, heet het. Maar zit ten de sociaal-democra ten wel op het goede spoor..? Vandaag a«.n het woord een kiezer, over de betekenis van zijn "stille waarschu wing". t Grijns Vlaardinger C. E. Oomen stemde een keer 'fout', lend." (Foto: Ed Eggermont). ,Soms moet je je kinderen straffen, ook al vind je dat verve- Verschrikking Druppel Feestelijk Smaak iiim Leerlingen van de schilderscursus van DC hoek (Foto: Ed Eggermont) Woud- Speciaal boekennieuws voor onze lezers- 'Socialist moet VLAARDINGEN De onder handelingen over de vorming van een volledig college van B W In Vlaardingen zijn op- X nieuw vastgelopen. Een extra raadsvergadering heeft gister middag. niets opgeleverd. Een vrije stemming voor dé.vierde en vijfde wethouder leverde slechts blanco stemmen op. Vooralsnog vormt de PvdA met drie wethouders samen met de burgemeester een ,;klein minderheidscollege". Dan stel ik voor de vergade ring te schorsen én té bekijken of volgende week de wijsheid heeft toegeslagen," reageerde burgemeester A. A. J. M. van Lier. De raad vergadert verder op donderdagavond 15 mei. Het gezicht van de burgemees ter oogde niet vrolijk. Vlaardin gen is de enige plaats In Ne derland, waar nog geen college is gevormd en waar nog geen sprake is van een programma. De hoofden van de PvdA- raadsleden stonden gisteren op onweer. „Wij hebben willen praten met zowel VVD als CDA en zelfs het huidige college be spreekbaar willen maken," zei PvdA-fractievoorzitter Kees van der Windt. De PvdA overweegt nu de im passe te doorbreken door vol gende week donderdag een vierde PvdA-wethouder kandi daat te stellen. „CDA en VVD willen niet met ons samenwer- ken. Wij kunnen geen conces sies blijven doen en we willen ook niet in de oppositie. Daar om moeten we het maar alleen proberen en zien waar het schip strandt," zei voorzitter Rob Suurendonk na afloop van de raadsvergadering. CDA-onderhandelaar Aart Kool zei dat bij de onderhandelin gen wel vooruitgang is ge boekt. „Wij hebben begrepen dat de huidige samenstelling van het college bespreekbaar is. Met kleine stapjes gaan we vooruit." Tot dusverre hebben CDA en VVD elkaar steeds gesteund. Beide partijen willen een colle ge waarin de drie grote fracties zijn vertegenwoordigd. Het CDA wil twee wethouders, de WD één en de PvdA wil graag drie wethouders behouden. Vlaardingen lijkt op zes wet houders af te koersen, maar vrijwel alle partijen achten dat niet verantwoord. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Terwijl de Partij van de Arbeid de wonden likt heeft de 60-jarige Vlaardinger C. E. Oomen nog geen moment spijt gehad van zijn besluit om op 19 maart voor het eerst in zijn leven niet op' deze" partij te stemmen. "Soms'moet je je kinderen straffen, ook al vind je dat ver velend," zegt hij plechtig, alsof in die zin zijn complete stem verklaring schuil gaat. 'Het viel Oomen niet gemak kelijk om de partij van zijn overtuiging bij dé gemeente raadsverkiezingen over tr slaan. "Daar loop je mee", legt hij uit. "Je laat voor je gevoel toch iets in de steek, iets waar je je hele leve**- achter hebt ge staan'; en wat .Je hebt gepro beerd uit te stralen op ande ren. Hét is dat ik het druk heb met .allerlei' dingen en 's avonds zo moe ben, anders had ik ér misschien nachten van wakker gelegen." Met zwemmen, werken in zijn tuin, lezen en studeren (cultuurwetenschappen aan de Open Universiteit) vult Oomen zijn dagen, sinds hij drie jaar geléden vrijwillig is gestopt met zijn baan als chef van een gemeentelijke afdeling in Rot terdam. Mensen die hem ken nen weten dat hij nog een bij-', zondere hobby heeft. Hij over- valt zijn omgeving graag met gewetensvragen. Soms. mid denin een gesprek over koetjes en kalfjes, dwingt hij de ander tot éeh bekentenis. Het was die hobby die hem tijdens het laatste politiek café in zaal Harmonie, waar plaat selijke politici discussieerden over de "monsterzege" van Re- mi Poppe's Sociaiistiese Par tij, deed opstaan en ingrijpen- Als "geboren PvüA'er die uit teleurstelling SP heeft ge stemd" wilde hij van PvdA vertegenwoordiger Arij Maar- leveld weten of hij zich werke lijk, iéts aantrekt van het sig naal van de kiezers. Maarleveld, tot dat moment fel en agressief tegen alle kri tiek op het PvdA-beleid, veran derde prompt van toonzetting. Schuldbewust gaf hij tóe dat de PvdA veel te doen staat de komende jaren- Zelf geconfronteerd met ge- wetensvag- neemt Oomen een filosofische houding aan. Hij gaat er lekker voor zitten, steekt een sigaretje op en denkt diep na. Dan volgt een lang, zorgvuldig verhaal dat geen moment onbegrijpelijk klinkt. Terwijl hij praat staart hij ernstig in het niets, maar ~a zijn laatste zin volgt steeds een uitdagende grijns: "Nu jij weer". De verkiezingsuitslag. "Op merkelijk, maar niet verras send," zegt Oomen. "Ik was eerder verbijsterd over de ver bijstering van PvdA-lijsttrek- ker Van der Velden. Die winst voor de SP zat er toch zeker in? Ik had de Sr1 op vier zetels getaxeerd, nou ja, het zijn er dan vijf geworden. Als je ge woon met Vlaardlngers praat dan voel je dat er veel onvrede is. Of het nu gaat over honde- poep of milieuverontreiniging, er is toch niks aan te doen, zeggen de mensen. Als PvdA moet je dan naar buiten. Daar ben je voor als so cialisten, om gevoelens van on vrede weg te nemen. Haal de mensen bij elkaar, laat ze hun frustraties uiten. Veel mensen verl eren in een identiteitscrisis. Vroeger, voor he' industriële tijdperk, woon de». Ie mensen in een dorp, ge bonden aan familie of gods dienst Na de Industriegolf kreeg je de trek naar de grote steden. De functie van het ge zin werd overgenomen door de staat. De staat zorgt voor de ouderen, voor de scholing, noem maar op. Maar de be hoefte om ergens bij te horen blijft. En dat is het nu: veel mensen hebben het gevoel er niet meer bij te horen. Nu leven we in het informa tietijdperk," vervolgt Oomen. „Als we niet uitkijken krijgen we grote maatschappelijke problemen. Je kunt niet de zwaarste lasten op de sterkste schouders laden. Dan kan het gebeuren dat de beslissingen op straat worden genomen. Als mensen met hun rug tegen de muur staan, gaan ze vechten. En reken maar dat kleine vastberaden groeperingen de hele maatschappij kunnen ont regelen." „Toch zie ik het niet somber in. Met de huidige technieken kan er best weer kleinschalig worden geproduceerd. Daar voor leent zich juist de lokale situatie! De 'gemeente moét wat te bieden hebben.. Til pro jecten van de grond die des noods uniek zijn in Nederland. In Groningen is men begonnen met een bejaardenboerderij, een prachtig idee. Wel even iets anders dan Drieënhuizen, waar ze je hielen niet meer zien door het stof. Mooie ge bouwen, maar een verschrik king om in te leven. Ik denk dat je daar best iets aan kunt veranderen. Je moet agressief zijn, plannen maken, de poli tiek in Vlaardingen de op dracht geven om geld los te trekken in Den Haag. Je hebt grote groepen werk lozen", vertelt Oomen verder. „Die mensen moeten hun ener gie kwijt. Iemand die het niet meer ziet zitten, dat is triest. Dan heb je als maatschappij toch een mens vernield. Laat die mensen iets uit de grond halen, letterlijk, iets bouwen. Waarom moet een bouwer er altijd tonnen aan verdienen? Ik heb altijd PvdA gestemd. Nu SP, bij wijze van stille waarschuwing. Ik heb geen bindingen met do SP, maar ik weet wel dat in die partij men sen actief zijn die een taak op zich willen nemen, vergis je niet. Het zijn geen academici, maar ze zijn wat ook de PvdA zou moeten zijn: links, strijd baar, daadkrachtig. Sommige dingen die ze willen kunnen misschien niet, misschien wel met wat correctie. Er moet toch iets mogelijk zijn in dit land? Die PvdA in Vlaardingen is naar mijn oordeel toch te wei nig links. Ze zou een wat meer agressief beleid moeten voeren en niet de problemen naar Den Haag moeten overhevelen. Ik weet wel dat de gemeerde soms met handen en voeten ie •gebonden, maar dan moet zij zich losvechten. Niet te gauw buigen als ergens geen geld voor is, maar de deur platlo pen in Den Haag, vervelend voorden, vindingrijk zijn, op de grote trom slaan." Ik denk dat veel oud-PvdA- ërs deze keer SP hebben ge stemd. En dat parkeerbeleid, dat was heus alleen maar de druppel die de emmer deed overlopen. Het heeft natuurlijk wel meegespeeld, want ik heb nog geen Vlaardinger ontmoet die het parkeerbeleid gunstig ontvangt. Maar dan denk ik, ook: waarom gaat de PvdA niet naar de mensen toe, om uit te leggen hoe het in elkaar zit Poppe vervult een horzel functie en dat is heel nuttig. Dat kan iemand natuurlijk ook binnen de PvdA doen, maar dan moet je toch "Ukijken dat je niet geïsoleerd komt te staan. Als je niet sterk staat, word je ingepakt. In de PvdA is altijd een machtsstrijd gaande. Eerlijke intenties heb ben betekent nog niet dat je ver komt. Maar als je met goede argu menten komt lukt het mis schien. Kleine groeperingen kunnen soms veel invloed heb ben. Positief, maar ook nega tief. Kijk maar naar Greenpea ce, die mensen verdienen een standbeeld, die bereiken wat. Ik denk dat ze uiteindelijk zul len winnen. Daar neem ik mijn petje voor af." „In mijn hart blijf ik PvdA- er," stelt Oomen. „Toen ik naar de uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen zat. te kij ken, vond ik de winsten van de PvdA in het Zuiden het mooist. Dat was iets bijzonders, dat mij een feestelijk gevoel, ïk voelde ook iets van teleur stelling over de PvdA-Vlaar dingen. Ze bleven in zetels ge lijk, maar dat was hetzelfde als een nederiaag. Want de PvdA had hier ook grote winst kunnen boeken. Landelijk stem ik niet op-de SP, dat wist al voor de ge meenteraadsverkiezingen: Op 21 mei stem ik weer PvdA. Maar laat het in Vlaardingen maar eens vier jaar zo blijven. Laat de PvdA hier maar eens gaan luisteren en uitleggen. En dingen van de grond tillen. Er is ontzettend veel werk voor linkse partijen! Het deed mij deugd dat ik tijdens het politiek café Maar leveld af en toe kwaad zag worden, en hem bijna, hoorde zeggen: „Verdomme nog aan toe". Daar zit een stukje strijd baar socialisme, dacht ik. Denk erom,: als je écht wilt kun je dingen veranderen. .Dat optimisme hoort bij de PvdA. Niet in een kamertje blijven zitten en je bij elk idee afvra gen: „Wat zou Den Haag ervan zeggen".. Een - socialist moet agressief zijn.!' X;- Oomen grijnst •X.,X. XJ. jX MAASSLUIS De opheffing van het Openbaar Lichaam Rijnmond blijkt voortgang van de onderzoeken naar de bo demverontreiniging in Maas sluis te vertragen. De Commis sie Bodemonderzoek Steen- dljkpolder vreest dat de sane ring van de ernstig verontrei- nigde grond in deze wijk, een jaar later zal gaan picats vin den. Vlak voor zijn opheffing óp 1 maart van dit jaar, heeft Rijnmond bij de minister van VROM aangedrongen op een saneringsonderzoek in het na jaar van 1986 voor de hele Steendijkpolde'r. Uit dit laatste onderzoek moet een sane ringsmethode naar voren ko men, die betaalbaar is en de woonfunctie van de wijk waar ongeveer 2000 mensen wonen in stand houdt. Nu de wijkbewoners van hun tuinen gebruik willen gaan ma ken, door het mooie weer wak kert de ongerustheid over de gezondheidsgevolgen van de verontreiniging aan. Het is de wijkbewoners ontraden om de vruchten uit hun tuinen op te eten. Sommige deskundigen achten elk gebruik van de tui nen onverantwoord. Zij vinden dat de tuinen moeten worden afgegraven. Maar officieel we ten de bewoners nog steeds niets. Het wachten is nu op stap pen van Provinciale Staten. De bewonerscommissie vindt de contacten met de provincie veel moeizamer dan met Rijn mond. Met het oog hierop wil de Commissie Bodemonderzoek alle Maasslutzers, die op ver ontreinigde grond wonen, in één platform bundelen. In het 'Milieu Overleg Maassluis' zou den vertegenwoordigers van de Steendijkpolder, de Verto- wijk en de Ncord Nieuweland- sepolder Zuid zitting gaan ne men. In dit overlegplatform ko- men naast de wijkbelangen, ook de algemene milieuproble men in Maassluis ter sprake, zo stelt de commissie Bodem onderzoek zich voor. HOEK VAN HOLI De vereniging Gezor 'v'ci- lig Hoek van Holland at op succes in de strijd tegen de schip-schip overslag van LPG. De Hoekse milieuvereniging verzet zich tegen de mogelijk heid om LPG rechtstreeks over te brengen van het ene schip in het andere zonder vast tussenstation. Gezond en Veilig heeft bezwaar aangete kend bij de Raad van State. Raadsman Hugo Pennarts en voorzitter Marjan Moonen betogen dat er destijds welis waar een vergunning is afge geven voor de van schip op schip-overslag, maar dat deze vergunning moet komen te vervallen. Van de mogelijkheid om van schip tot schip over te laden is de laatste drie jaar geen ge bruik gemaakt. Tezamen met andere bezwaren vindt Gezond Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Spuit die tu be,maar leeg en ga marx kwasten," is het motto van kunstschilder/leraar Dick van Bellen (41) tijdens de schilder lessen... aan ouderen in het dienstencentrum de Woud- hoek. Elke dinsdagochtend ko men zo'n twaalf deelnemers aan de schildercursus in de bo- venrulmte van de flat aan het Hei jérxnansplein verven. „Wé beginnen niet met perspectief of moeilijke tech nieken. Met wat pressie van mijn kant laat ik de 'kunste- naars-in-de-dóp' meteen met olieverf werken," vertelt .de schilder-leraar uit Woudhoek die de lessen nu vier jaar geeft. „Hij trekt je echt over de drempel. Hij gooit je in het diepe. Na een week \t ik ai in de olieverf," vert'. Dolf Bax (68) 'één van de actieve;schil dersleerlingen achter zijn schilder se zeL ,Jk kwam met niks binnen. Want een schil derskist, de olieverf, verdun ner,; penselen en een palet is geen goedkope aanschaf," al dus; Bax, bijgestaan door colle ga-student Koos Kapel (66). Kapel fotografeerde voor heen veel; „Vooral in de dier gaarde Blijdórp. Maar schilde ren is héérlijk." zegt hi) terwijl hij trots zijn nieuwste oilewerk laat: zien: twee Blljdorpse ka melen in ruste. In de grote zaal van het dienstencentrum zijn ongeveer veertig kunstwerken van de schilderclub-leden te zien deze maand. Kapel is op de expositie ver tegenwoordigd met schilde rijen van de Zeelandbrug, de veerboot tussen Vlissingen en Breskens en een meisje van Monet Bep van 't Hof (72) schilderde Kethelse gezichten. Zij begon ongeveer 6 jaar gele den met het schilderen op doek, linnen, hardboard of kar ton. Haar Hermespad is op de expositie te zien. De benjamin van de club, Thea Smit (52), maakte een schilderij van Mauve na. Het is haar derde oliewerk. ,JDe zogenaamde Haagse school, waartoe ook Mauve be hoort, ligt ons het best. Het sluit aan bij het schildersge mak. En de schilderijen van stranden, vissersboten, paard en wagens langs het strand, appelleren aan de doorsnee smaak van de meeste men sen," aldus Hans de Vries (62), die zich sinds september bij de, schilderploeg voegde. „Mijn buurman Jan Span- ninga heeft mij meegesleurd. De derde week zag ik het niet meer zitten. Leraar Dick heeft mij over de streep geholpen," herinnert hij zich. Nu schildert De Vries een werk van de Haagse school na. „Ket mak kelijke met olieverf is dat Je cr gewoon overheen kan kalken en opnieuw beginnen," lacht hij, terwijl hij de mast van een schip corrigeert. Buurman Jan Spanninga vindt: „Pijn is ook dat je alles kunt schilderen. Bij dit zeege zicht zat een vlag de verkeerde kant op, een wapperde naar rechts en een ander wapperde naar iinks. Dat klopt niet. Maar alles kan in principe." Met veel zorg maakt hij zijn echt haren penselen schoon en bergt deze op in zijn schilders kist. Connie Han (59) zit tegen over hem. Zij werkt aan een winterlandschap. „Ik ben opge groeid in Indonesië. In 1966 kwam ik in Schiedam wonen. Daarna is het winterlandschap mij gaan boeien. Ik maak er vele. Deze sneeuw is mij niet wit genoeg," zegt zij en wijst met haar vinger naar de on derkant van het doek. De Spaanse Manuel Castilia (63) werkt met secure streek- jes aan zijn stadsgezicht met wallen en poort. Hij kwam 24 jaar geleden naar Schiedam, trouwde een Nederlandse vrouw en krijgt nu regelmatig op zijn 'kop' omdat hij onder de verfvlekken thuis komt Hij is afgekeurd voor zijn werk ais bankwerker bij Wilton Pije noord. „Deze vrijetijdsbeste ding is geweldig," zegt hij. „En zo is zijn vrouw hem even kwijt," roepen de andere pla gend. De schilderijen van de club zijn de bele maand mei te zien. DC de Woudhoek, Heljer- mansplein 36. Toegang vrij. en Veilig het reden om de ver gunning in te trekken. SCHIÉDAM Een uitslaande brand verwoestte donderdag nacht sen bovenwoning in de Schiedamse Laurens Coster- straat. Ca woonetage en de slaapvertrekken op de eerste en tweede verdieping brand den geheel uit. De brand in de sloop- en renovatiewijk is ver moedelijk ontstaan door een niet correct aangesloten gas kachel in de woonkamer. Bu ren waarschuwden de brand weer. Er werd gevreesd dat de bewoner nog in het huis was. De brandweer constateerde dat de 26-jarlge Schiedammer niet thuis was. De brandweer had het vuur binnen iien minu ien onder coniróle. Er werd I middenalarm gegeven. i Een nieuw Jicht op Koos Vorrink in de meest volle dige biografie die er tot dusverre van hem is ver schenen. Naast de politiek leider, jeugdleider en onderwijzer belicht C.H. Wiedijk vooral de mens Vorrink. De auteur baseerde zijn studie op authen tiek materiaal en komt daardoor met veel nieuwe gegevens. Hij besteedt ruime aandacht aan de uit eenlopende organisaties waarin Vorrink actief was en brengt zo een boeiend rood verleden tot leven. Het boek is zeer goed gedocumenteerd en rijk geïllustreerd. De auteur is historicus. Hij is vooral gefascineerd door de fundamentele verandering die zich in de jaren dertig voltrok in de opvatting van de Nederlandse, socialisten. Dit boek geeft daarvan in 548 pagina's een boeiend en uiterst leesbaar versiag. De vastgestelde verkoopprijs wordt 57,50. Verschij ningsdatum 13 mei 1986. De lezers van deze krant krijgen nu de gelegen heid het boek te bestellen tegen de speciale voorintekenprijs van f 44,00. Als u nu de onderstaande bon instuurt, wordt het boek voor u gereser veerd. (U kunt natuurlijk ook meerdere exemplaren bestellen.) U krijgt na het verschijnen bericht wanneer u het kunt komen afhalen. .exem- Ja, ik wil dit unieke boek 'Koos Vorrink' graag hebben. Ik bestel plaren voor de speciale intekenprijs van f 44,00 per stuk. Na verschijnen ontvang ik van u bericht wanneer ik het (de) boek(en) kan komen afhalen. Ik betaal dan contant aan de receptie van mijn krant, Witte de Withstraat 25, Rotterdam. Naam Adres Postcode/Woonplaats Deze bon uitknippen en opsturen naar: uitgever van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad Afd. Promotie/ P.R., Antwoordnummer 1579,3000VB Rotterdam Een postzegel is niet nodig. Actienr. 225001 Geldig tot 13 mei 1986 oocsaIoam.!

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1