Molendagen: kosten noch moeite gesnaard 'Frankeland loopt vooraan' op Nationale Dag Verpleging Kamerleden op forum Schiedam Te mooi om waar te zijn Auto ramt abri WS j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Je krijgt een scheur in je ziel jals je ziet dat mensen veertig minuten lang in de ikou staan," zegt een van de chauffeurs op buslijn (52/53. Na enkele maanden actie door buschauf feurs, ruim 600 reizigers en buurtbewoners, is be- sloten de route van de "oude 52" van Vlaardingen naar Schiedam te herstellen. Bewoners van Schïe- jdam Noord vieren daarom 21 mei feest. Gisteren 'gaven enkele RET-chauffeurs toelichting in de Blauwe Brug in Schiedam. De 'actie voerders': (v.l.n.r.) Wim Meijers, Dick den Boer, Mar cel van de Jouwen en Frederick van der Klugt. (Foto: Ed Egger mont) Het organi serend comi té Schie damse Mo lendagen presenteert het pro gramma tij dens een unieke tocht op de twee- mast-zeil- clipper Prins Hen drik (Foto: Ed Eggermont) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAAR DINGEN Koffie met gebak, in de namiddag een borreltje en buiten een feestelijk wappe rende vlag. Veel meer hebben de meeste per soneelsleden van zie ken- en verzorgingshui zen niet gemerkt van de Nationale Dag van de Verpleging. „Het is ook een beetje onzin zo'n dag", zegt P. van Veelen, hoofd van de verpleging in de Bil- litonflat in Vlaardingen. „Er bestaat toch ook geen bakkersdag?" Uit zondering vormt het personeel van het Schie damse verzorgingshuis Frankeland. De ver pleegsters grepen giste ren de dag aan om tij dens een speciale lunch de ontwikkelingen in be jaardencentra uit de doeken te doen. Het Vrije Volk zat aan. „Frankeland is een vooruit strevend verzorgingshuis", zegt Corrie Vollering, ver pleegster en lid van de on dernemingsraad (OR). .Als enige in deze regio werkt ons huis met een zogenoemde geïntegreerd verzorgings plan. Dat betekent dat iedere bewoonster of bewoner een 'eigen verzorgster' krijgt, die speciale aandacht geeft en een rapport bijhoudt." Het verzorgingsplan Is een poging om de snel verander de samenstelling van de ver zorgingshuizen het hoofd te bieden. Sinds 1983 voert de overheid een beleid dat er op is gericht de ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wo nen. Extra zorg wordt de laatste jaren eerst door de gezinsverzorging gegeven. Pas als de bejaarde te veel pRÖA N1$ E fes Personeel van het verzorgingshuis Frankeland. (Foto: Ed Eggermont) op komst Stadsgehoorzaal Filmhuis Harmonie Schuurkerk Vacatures Bliksem Slagboom WIK Ere-medaille Verkiezingen (1) Verkiezingen (2) Verkiezingen (3) Verkiezingen (4) Feesten l 3WSS3F» HET VRIJE VOLK Schiedam 14 DINSDAG 13 MEI 1SS6 Buslijn 52 keert terug Wim Meijer"3. Dick den Boer j (chauffeurs), Marcel van de 'Jouwen (student), en Frede- iriek van der Klugt (jeugdwer ker) leggen uit waarom de emoties rond de buslijnen zo hoog opliepen. De lijnen wer den omgegooid toen de snel tram ging rijden. Lijn 52 werd deels vervan- fgén door 53, die een lange ikeerlus ging maken in de wijk Groenoord. De gebruikers van uit Vlaardingen, die vertra- ging opliepen, gingen al snel in protest. Zij waren er niet van gediend via een grote omweg naar Schiedam-West te rijden. De chauffeurs kwamen in actie toen de klachten van de passagiers in toenemende ma te bij hen terecht kwamen. Ze legden in oktober *85 hun klachten voor aan het RET- hoofdkantoor en de betrokken gemeenten. Alle chauffeurs (28) van de buslijnen 52 en 53 hebben voor de terugkeer van de oorspronkelijke routes ge pleit. Student Marcel van de Jou wen is begonnen met een hand- tekeningen-actie. „Je maakt geregeld gebruik van de bus en hoort veel mensen klagen. Ik overwoog een enquête te hou- den, maar aarzelde tot rond kerstmis de kou toesloeg. Ik kreeg zo de pest aan die lange tocht. Van de Jouwen heeft nog een brief van de RET ontvangen. waarin staat dat de oude route niet zou terugkeren. Maar de chauffeurs gaven de doorslag. SCHIEDAM Durft u één van Europa's hoogste molens te beklimmen? Hebt u ooit ach ter de gevel van een echte dis tilleerderij gekeken? Of de Bel gische Jeneversuite gehoord? Of vis gekocht op de plaats waar dat m vroeger tijden al tijd gebeurde: de Vismarkt? Deze uitdagingen en uitnodi gingen komen van de werk groep Schiedamse Molenda gen. Op 24 ea 25 mei kunnen liefhebbers van oude ambach ten in de historische binnen stad van Schiedam terecht. Gistermiddag ontvouwde de werkgroep Schiedamse Molen dagen onder aanvoering van de voorzitter burgemeester drs. R. Scheeres de plannen voor de feestdagen. Het gezel schap presenteerde de plannen tijdens een unieke rondvaart op een tweemast-clipper, de Prins Hendrik. Het prachtige schip trok enorm veel aan dacht van winkelende stadge noten. j „Tijdens de molendagen va- ren de zeekadetten van het I corps Jacob van Heemskerek dezelfde route door de Noord- vestsingel, Schie, Lange Ha ven, Buitenhaven, Nieuwe Ha ven en weer terug. Op de Mo lendagen wordt aangelegd bij dedistilleerderij van De Kuy- per. Iedere bezoeker krijgt er een gratis jeneverglaasje," vertelde Scheeres. In het organisatie-comité dat kosten noch moeite spaart om de Schiedamse Molenda gen tot ver over de stadsgren zen te promoten, hebben deel: molencoordinator Jos Gunne- weg; gemeentevoorlichter Theo Reyman; distilleerder Frans Geerdes; winkeliersver enigingen uit de hele stad, ver tegenwoordigd door Chris Cop- pens, centrum en de heer Bode van Parkweg; H. van Geen van het propagandafonds voor ge distilleerde dranken en Ruud Pill ar d, VW. Een groot aantal banken, on dernemers, distilleerderijen, de Schiedamse echte bakkers, restaurants, makelaars en de winkeliersverenigingen van de Dam, Vlaardingerstraat en de Broersvest sponsorden het gi gantische feest. Hoogtepunt wordt 24 mei. Een uitgebreid programma van deze zaterdag publiceert Het Vrije Volk nog. Die dag staan bakkers, molenaars, dis tillateurs, zakkendragers, schippers, straatmuzikanten en de langste braderie in Ne derland klaar. Grote Markt, Spinhuispad, Noordvest, Ooievaarssteeg, Parkweg, Dam en Vlaardingerstraat. „Uniek voor onze stad, want het is tot nu het grootste sa menwerkingsverband tussen de Schiedamse winkeliers," al dus Chris Coppens. Het schip Prins Hendrik, waarmee gis termiddag de opzienbarende reis door de binnenwateren werd gemaakt, legt op de Mo lendag aan in de Oude Sluis. Er hebben zich vijftien eige naars aangemeld van antieke traditionele binnenvaartsche pen. De zakkendragers van het pas opgerichte Smt Anthonis- gilde zullen 's ochtends om 10 30 uur met dobbelstenen .smakken' om het werk. Daar na verladen zij een grote hoe veelheid graan uit een vracht schip op de wailekant. De schippers, zakkendragers en een groep muzikanten vieren 's avonds feest in het Zakkendra gershuisje Jongeren/muziekcafé de Goudsbloem verzorgt tezamen met de Noordmolen een groot terras aan de Sint Annazuster- straat. Op een in de Noordvest drijvend ponton spelen mu ziekgroepen. Over de Noord- vestsingel heen worden touw trekwedstrijden gehouden Deelnemers kunnen zich aan melden via de VW, tel. 733000. „Wij willen de gemeentelijke diensten en bedrijven alvast bedanken voor het werk dat al verzet is of moet worden om dze feestdagen tot een succes te maken," aldus VW-direc- teur R. Piliard tijdens de boot tocht. Burgemeester Reinier Scheeres verwacht tienduizen den bezoekers. Hij raadt Schie dammers aan om in ieder ge val de auto thuis te laten. Waar mensen van 'buiten' hun vervoermiddel moeten parkeren is nog niet duidelijk. „Wij raden alle gasten aan met het openbaar vervoer of de trein te komen," aldus Scheeres, die het Schiedamse Molendag-feest landelijke be kendheid wil geven. hulp van buiten nodig heeft, wordt opname in een verzor gingshuis overwogen. Het gevolg is dat de gemiddelde leeftijd in de bejaardenoor- den stijgt, dat de ouderen er steeds meer 'gebreken' ver tonen en dat het verplegend personeel met een ander soort bewoners wordt gecon fronteerd. Volgens de verpleegsters van Frankeland moeten zij daarom hun werk aanpassen aan de "nieuwe' bewoners, die gemiddeld ongeveer 82 jaar oud zijn. „Sommige ouderen kunnen nog vrij veel zelf', zegt Vollering. „Was sen, eten, schoenen aantrek ken en ai die normale zaken die bij het leven horen, kun nen zij nog zonder hulp. Die mensen krijgen van ons de basiszorg. Dat houdt in dat ze hun eten krijgen en derge lijke, maar dat ze voor de rest zelfstandig leven." „Maar daarnaast wonen er ook bejaarden die veel licha melijke klachten hebben, zo dat ze veel hulp vragen. En dan komen daar nog de de menten bij. Die verscheiden heid levert problemen op." Bij Frankeland kwam het personeel tot de conclusie dat de dementen niet met de andere bewoners konden sa menwonen. Het bleek dat de menten zomaar de kamers van de anderen binnen lie pen en dat de 'rest' daar ze nuwachtig van werd. .Alles door elkaar heen bracht veel te veel onrust in het huis", zegt verpleegster Hilda Knegt. „Daarom hebben we de ouderen ingedeeld en spe ciale afdelingen voor psy chisch gestoorden en licha melijk gehandicapten ge maakt." „Maar daarmee ben je nog niet klaar", zegt haar colle ga Wil van Paassen. „De be zuinigingen hebben de afge lopen jaren flink- wat sporen in om werk achtergelaten. Ook 'e arbeidsduurverkor ting (ADV) tast de zorg aan. De bewoners zien steeds an dere gezichten. Niet goed voor de relatie tussen het personeel en de bewoners." Daar moest iets extra's aan worden gedaan, vond het personeel. Van Paassen: „Vandaar ons verzorgings plan. Iedere bewoner heeft één van ons die zich speciaal in het leven van de bejaarde gaat verdiepen. Iedere dag wordt een journaal bijgehou den. Mocht de 'eigen, ver zorgster* vrij hebben, dan kan een ander na het lezen van het rapport zo de draad weer opnemen. Ook proberen we na te gaan of het leven van de oudere verandert. „Gaan onze bewo ners vooruit in gezondheid of (snel) achteruit? Voelen ze zich gelukkig? Wat vinden ze lekker? Wat lusten ze abso luut niet? Wij willen dat na gaan en daar op Inspelen", zegt ze. Dit zogenoemde 'Welzijns- plan' wordt in een aantal verzorgingscentra in Neder land gebruikt. Het plan is op gesteld vanuit de gedachte dat het personeel zich meer gaat verdiepen in de speci fieke situatie van de indivi duele bewoners „Daaraan willen we juist op die dag van de verpleging extra be kendheid geven", aldus Vol lering „Het gaat er om dat de be woner zich thuis voelt. Ik denk bijvoorbeeld dat een demente zich bij ons veel prettiger voelt dan in een psychiatrische Inrichting als Sint Joris Veel meer priva cy, meer aandacht voor so ciale aspecten en zo meer." Op de vraag of een verzor gingshuis wel Is ingericht en berekend op demente bejaar den en of het personeel de belasting wel aan kan, geeft Vollering geen duidelijk ant woord. „Demente bejaarden horen ook niet in een psy chiatrische inrichting thuis. Ze vallen tussen wal en schip." (Van een onzer verslaggevers)- SCHIEDAM Alleen een voortzetting van het huidige kabinetsbeleid kan het blijvend opkrabbelen van de economie waarborgen, zegt het CDA- Tweede Kamerlid J. P. van Iersel. De beste weg om de kosten van het sociale zeker heidstelsel terug te dringen is het bestrijden van de werk loosheid, zegt Kamerlid I Da- les van de Partij van de Ar beid. De twee Kamerleden de batteren morgenavond over deze stellingen in Zaal Irene in Schiedam. Ook het WD-raadshd Theo Bakkers in Schiedam zal aan het politiek forum deelnemen. Hij laat weten vooral de pro blemen rond de werf Wilton- Fijenoord te zullen bespreken. Wilton open of Wilton cu^ht. Bakkers zal voor en nadelen opsommen. Het forum wordt georgani seerd door de eigenaar van Zaal Irene, Rob Lutz. „In ver band met de verkiezingen van 21 mei, gaat het forum met na me om de landelijke politiek," zegt Lutz. 'Tedere spreker mag twintig minuten lang een stel ling beargumenteren. Dan is er drie kwartier discussie en na de pauze kunnen drie kwar tier vragen worden beant woord" aldus Lutz. Gespreksleider is drs. H. P. L. Coenen, wetenschappelijk medewerker van de Techni sche Hogeschool in Delft. „Eerst hebben we nog gedacht aan de historicus Han van der Horst. Maar hij is te duidelijk een PvdA-aanhanger. Wat we wilden is een onafhankelijke gespreksleider. Die hebbers we gevonden in Coenen," aldus Lutz. Zaai Irene, Nieuwe Haven 155, Schiedam. Zaal open: 19.00 uur. Aanvang: 20.15 uur. Poli tiek Forum. SCHIEDAM Een Rotter damse 21-jarige automobiliste kwam gistermiddag met de schrik vrij nadat zij op de kruising Rotterdamsedijk/ Marconistraat een glazen abri had geramd. Alle ruiten van het brulngekleurde wachthuis barstten eruit. De vrouw had moeten uitwijken voor de 32-jarige bestuurster uit Spij- kenisse Deze vrouw kwam uit de richting Koemarkt en wilde linksaf slaan. Midden op het kruispunt is er een misver stand ontstaan. Het is niet bekend of de ver keerslichten werkten, volgens de politie. De Rotterdamse week uit, reed over de tram rails heen en raakte daardoor een paal van de abri. Deze paal brak af en sloeg weer door de voorruit van een ach ter het huisje staande wagen De voorruit van de 26-jarige Vlaardinger werd Ycmield Er waren geen gewonden De materiële schade was groot. Een van de verwoeste auto's bleef stilstaan midden op de tramrails richting Rot terdam Het openbaar vervoer stagneerde een half uur. Het is natuurlijk te mooi om ivaar te zijn: gratis, parkeren in de binnenstad van Vlaardingen. Maar het kon, de afgelopen dagen. Tussen de Ster en Gaf zan op het Veerplein, waar 19 nieuwe parkeerplaat sen worden aangelegd ter vervanging van parkeer plaatsen die moeten verdwijnen in de K omelis Speelmanstraat. De palen voor de parkeermeters* staan er al, maar de koppen kunnen pas gemon teerd worden, nadat B. en W. daarvoor vandaag toe stemming hebben gegeven. Tot het zover is, kent Vlaardingen een klem stukje paradijs - althans voor automobilisten. (Foto: Ed Eggermont) £0 Gerard Joling en Mai Tai tre den op vrijdag 16 mei op in de Stadsgehoorzaal te Vlaardin gen tijdens een als "grandioos popconcert" aangekondigde avond Mai Tai bestaat uit de Amsterdamse zangeressen Yetty Weels, Carolien de Windt en Mildred Douglas. Gerard Jcimq (25) heeft ziin bekend heid te danken aan de Ptay- backshow van Henny Huisman Verder op de 16e disco met de DJ's Tom Mulder en Martin Anders. Aanvang 19 30 uur. Toegang 20,-, Pas 65 en CJP ƒ17,50 Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen Donderdag 15 mei draait in het Filmhuis Harmonie "The world according to Garp" van G Hill naar het gelijknamige boek van John Irving Buitensporige be levenissen van de sexschuwe schrijfster Jenny Hil! en haar zoon T. S. Garp. Vrijdag 16 en zaterdag 17 mei de nieuwste film "Kiss of the spiderwoman" van de Brazi liaanse regisseur Hector Ba- benco Twee gevangenen in een weinig comfortabele cel in Zuid-Amerika. de homosexuee! Molina en de politieke gevan gene Valentin. Aanvang films 21 30 uur Toe gangsprijs- 6,50, Pas 65 en CJP 5,-. Filmhuis Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. Bijstand of armenzorg dat is het onderwerp van het vierde politiek cafe, dat donderdag 15 me1 in zaal Harmonie wordt ge houden Met de Tweede-Ka merleden Arie van der Hek (PvdA), Pol de Beer (VVD) en Piet van der Sanden (CDA). Verdere interviews met enkele Vlaardingers over de praktijk van de bijstand. Aanvang 20 30 uur. Toegang gratis Har monie, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. "A mw to a kV' mat Roger Moore als James Bond in de hoofdrol draait op donderdag 15 mei In Theater De Schuur kerk te Maassluis Aanvang 14 en 20.30 uur. Toegang: 5.-; Pas 65/65 ƒ2,50 {middag), ƒ7,50, CJP en PAS 65/6,- (avond). Theater De Schuur- kerk, Schuurhof 142, Maas sluis. kortaf Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord is be gonnen met het publiceren van vacatures op pagina 866 van Teletekst Dagelijks worden van maandag tot en met vrij dag eén a twee vacatures of andere berichten uitgezonden Het arbeidsbureau in Schie dam is het eerste in het Rijn mondgebied dat hiertoe is overgegaan Dit in navolging van andere arbeidsbureaus ei ders in het land, die positieve ervaringen hebben met Tele tekst. Vooral voor de wat moeilijker te vervullen vacatu res (bijvoorbeeld hoger ge schoolden) voldoet het sys teem goed Werkgevers die in teresse hebben in deze vorm van bemiddeling worden ver zocht contact op te nemen met de heer J de Bree, Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord, Schiedam, tel 4705300. Op het wijkgebouw De Hoek stee te Hoek van Holland hoeft geen bliksembeveiliging te worden aangebracht, zo meent het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad. Door de bebouwing In de omgeving is de Hoekstee niet langer het hoogste p.unt. Aan de Rechtestraat in Hoek van Holland wordt de toegang naar het strand afgesloten met een slagboom Tweehonderd leden van de Hoekse Water sportvereniging en houders van strandexploitaties krijgen een ontheffing De kosten be dragen 40 gulden per jaar per persoon Het eerste meisjes-aspiranten team van handbalvereniging WiK is kampioen geworden in de eerste klasse van de afde ling Rotterdam. Dat werden zij door een overwinning met 111 op Oliveo te Pijnacker. Op 21 mei moet een beslis singswedstrijd tegen Unitas uit Maassluis uitmaken wie de af deling Rotterdam mag verte genwoordigen tijdens de voor ronden van de Nederlandse kampioenschappen in Bunnik, Deze wedstrijd wordt gespeeld op het UVG-terrein in Schie dam. de plaatselijke boekhandel en Streekmuseum Jan Anderson Kethelweg 50 Prils ƒ7,95. De heer L. van Berkel, chef van de afdeling bouw- en woning toezicht bij de dienst gemeen tewerken te Maassluis, Is on derscheiden met de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, In goud. Hij kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van zijn 40-ja- rig jubileum in overheidsdienst en vertrek via de VUT-regeling. Ir B J. van der Vlies, de nieu we lijsttrekker van de Staat kundig Gereformeerde Partij, spreekt op woensdag 14 mei tijdens een forumavond in Triangel over het onderwerp "Onze vrijheid bedreigd?". In het forum hebben verder zit ting het Vlaardingse oud-SGP- raadslid Hardonk, thans burge meester van Oldebroek, en het huidige SGP-raadslfd Lensvelt. Voorzitter is J. H. Rozendaal. Aanvang 20 uur Eveneens op 14 mei komt Louise Groenman, tweede op de kandidatenlijst voor D66, naar Vlaardingen. Zij spreekt over werkgelegenheid en het sociale zekerheidsstelsel in de Lijndraaier, Baanstraat 4. Aan vang 20 uur. Minister J. de Ruiter van het CDA spreekt donderdag 15 mei over het onderwerp veilig heidspolitiek. Daarna gelegen heid tot discussie. Aanvang 20 uur in De Hoornbloem, Konin gin Juliananplein 1 te Den Hoorn (bij Delft) Jan Vis, Eerste-Kamerlid voor D66, komt op vrijdag 16 mei naar Maassluis. Betrokkenheid van de burgers bij de besluit vorming van de overheid, dat onderwerp zal hij aansnijden. Aanvang 20 30 uur in de Ko ningshof aan de Uivferlaan. Van het relatiegeschenk van de stichting Nationale Gedenk dagen Vlaardingen zijn hon derd exemplaren beschikbaar voor de verkoop. Het ge schenk, een boekje van 116 pagina's met 50 foto's en een linnen rug, bevat artikelen van enkele Vlaardingers over onder meer het feestjaar 1973 en Vlaggetjesdag. Verkrijgbaar bij

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1