Schiedam 18 Van leef lost startschot "Gébruik het rode potlood onderwij zers' Bejaarde op straat beroofd Adviescommissie krijgt het steeds drukker Irene-forum heeft last van Den Uyl-Lubbers en voetbal wegwijzer Loesje ook in Schiedam? Rotte appels maken file WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het experiment met dagverzor- 'ging voor zelfstandig wonende ouderen in Huize Frankeland is een succes geworden. Dit conclude ren de directeuren W. J. B. Huckriede van Franke land en A. Verwaaijen van de stichting Gezinsver zorging na anderhalf jaar. De dagverzorging is erop gericht 65-plussers, die ingeschreven staan voor een verzorgingstehuis, zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Zij kunnen tegen een ge ringe vergoeding gebruik maken van de facilitei ten in Huize Frankeland. Een van de belangrijkste voordelen is dat de ouderen dan in het contact komen met anderen. Zondag Het eerste openbare op treden van Hans van Kleef als wethouder was onschuldig maar luid ruchtig: de nieuwe be windsman verrichtte gis teravond het startschot voor een sponsorloop rond basisschool Harlekino aan de Burgemeester van Haarenïaan. Leraren, ouders van leerlingen en ambtenaren van de afde ling onderwijs liepen van af zes uur zoveel mogelijk rondjes rond het schoolge bouw. De school wilde geld inzamelen om sport- kleding te financieren. Voordat de volwassenen hun atletische gaven lie ten zien, hadden de leer lingen zich ook al uitge sloofd op het parkoers dat zo'n driehonderd meter lang was. "Schoolmeesters zijn heel erg goed in het gebruiken van het rode potlooddoet u dat dan ook op 21 mei moedigde de" Vlaardingse onderwijs-wethouder A. Maarleveld gistermiddag zo'n tweehonderd, basis school-leerkrachten aan te gaan stemmen tegen de hui dige regering. In de Schiedamse zaal Irene voerden de leraren actie tegen vemoachte klasvergrotingen, sala risverlagingen en ruim 1800 ontslagen. De demonstratieve manifestatie werd georganiseerd door de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) in het kader van de landelijke actiedag. Sta kingen of acties op scholen kwamen in de regio Zuid- Holland niet voor. "De leerkrachten hebben de moeite genomen om op de 'vrije woensdagmiddag' te demonstreren zonder de leerlingen er de dupe van te laten worden, aldus oud- wethouder van onderwijs in Schiedam Herman Pos thoorn. die de onderwijzers moed insprak, voor_ dit ge- vedjty tegen de bierkaai'. Posthoorn viel de Chr^telijke inden aan. Zij deden niet mee met de landelijke actiedag tegen'het beleid en de plannen van staatsse cretaris Leijenhorst. (Foto: Ed Eggermontj - Onderzoek De aantrek kingskracht van de buis bleek sterker dan de leven de politiek: slechts vijftig bezoekers in zaal Irene. Achter de ta fel van links naar rechts: Bakkers, Van Iersel, Coenen en Dales. Fo to: Ed Egger montj itf De Rotterdamse groep Noodweer treedt zaterdag tf mei op in de jeugdruimte van wijkcentrum de Ér- ker. Vlaardingen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 15 ME11986 verzorging Frankeland een groot succes Een bezoekje aan de kapper of pedicure, een praatje en een kop koffie met andere ouderen, een gesprek met een begelei der en deelname aan allerhan de vrijetijdsactiviteiten. Dat zijn enkele onderdelen van de dagverzorging. Het afgelopen anderhalfjaar maakten zeven tig ouderen gebruik van de mogelijkheid. Ruim 35 aanvra gen moesten worden aangewe zen: of de aanvrager voldeed niet aan de gestelde eisen of hij/zijwerd verwezen naar an dere instanties. In een evaluatieverslag van enkele begeleiders staat niets dan goeds over het experi ment. Uit een enquête onder 27 gebruikers van de verzorging komen alleen maar positieve zaken naar voren. „Dit is een welkome afwisseling met mo gelijkheden om mensen van vroeger te ontmoeten, te bil jarten, te kaarten en te pra ten," vond één van gebruikers. „Je bent er echt eens uit," vond een ander. De dagverzorging, die voor de eerste keer in Schiedam I ÉTÏÏMI -Jf' (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM "Loesje", de Arnhem se "positief denkende" bewe ging die deelneemt aan de Tweede-Kamerverkiezingen, heeft sinds een week een Vlaardingse afdeling. Vlaar- dinger Peter van der Laan (30) was gisteren druk in de weer met Loesje-posters.' Op vrijwel elk verkiezings-aan- plakbord in de stad is Loesje vertegenwoordigd. Van der Laan is de initiatiefnemer van de Vlaardingse afdeling. Hij wordt gesteund door zijn stad genoot Menno van Oosten en de Schiedammer Harm Sleeuwenhoek. Sieeuwenhoek overweegt een Schiedamse af deling van Loesje op te rich ten. Niet zonder trots beweert Van der Laan dat Nederland momenteel ruim 100 "Loesje- steöen" kent. Sinds 1983 verschijnen in de grote steden van ons land pos ters en muurteksten die onder tekend zijn met 'Loesje'. Sinds een half jaar hebben de mensen achter 'Loesje' zich bekendgemaakt. Begin '86 bleek dat Loesje een politieke partij zou worden. Lijsttrekker Niels van der Griend en partij genoot Saskia Verwiel (9e op de lijst) presenteren sindsdien het "Loesje-denken" aan de media. Van der Laan toont al enige maanden interesse voor de Arnhemse Loesje. „Ik las over haar en werd gepakt. Al jaren heb ikbelangstelling voor de politiek en beweeg ik me in al ternatieve kringen. Ik speel in een band, startte het blad Symfonia Credo ('77), maakte onlangs piannen voor een zee manshuis in Vlaardingen en wilde een politieke partij be ginnen. Loesje kwam en ik sloot me aan werd toegepast, is onderdeel van het zogenaamde flanke rende ouderenbeleid. Mede on der druk van bezuinigingen is dit erop gericht de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Ais gevolg van het succes wordt de dagverzorging uitge breid. Tot nu toe was de voor stelling vijf dagen beschik baar. De groep ouderen die be geleiding nodig heeft kon ook op zondag terecht. Gestreefd wordt naar een verzorging van zeven dagen per week. Ook zal worden geprobeerd de familie meer bij de verzorging te be trekken, Mogelijk wordt er een familie-avond belegd waarop uitleg wordt gegeven. „Familie heeft vaak een regiefunctie," aldus het verslag van de beide directeuren. Zij verwachten over het af gelopen jaar een subsidie van ruim 185.000 gulden te krijgen. SCHIEDAM Een brutale straatroof heeft een bejaarde een aanzienlijk bedrag gekost. De man werd in de Ouddorpse- straat door twee jongens van achteren aangevallen. Het duo_ pakte de man, een 60-jarige Schiedammer, beet en baalde zijn portefeuille uit zijn zak. Er zat een bedrag van ruim tweeduizend gulden in. Na de roof maakten de jongens zich uit de voeten. Bij aankomst van de politie waren de daders gevlogen. De bejaarde man raakte niet gewond. De roof vond dinsdagavond laat plaats. SCHIEDAM Een gevallen lading rotte appels heeft voor een file van ruim twee kilome ter gezorgd op rijksweg 20. De vruchten zaten In dozen op een aanhangwagen van een 37-jari- ge Schiedamse automobilist. Door onbekende oorzaak begon de aanhangwagen te scharen en te slingeren waardoor de la ding er afviel. De brandweer en Rijkswaterstaat hadden tientallen minuten nodig om het wegdek van de spekgladde appelsmurrie te reinigen. De appels waren bedoeld als vee voer. (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Vrouwen Advies Commissie voor de wo ningbouw (VAC) wordt steeds vaker ingeschakeld bij nieuw bouw in de stad. Dat conclu deert de VAC in het jaarver slag over 1985. De commissie gaf o.a. adviezen bij de bouw of renovatie van de huizen aan de Stationsstraat, op het GTB-ter- rein, de "Brugmanstraat, de aanleunwoningen aan het Li- duinahof en Prins Maurits- straat. De leden,van de com missie zorgden er.- voor dat scheidingswanden verplaats baar werden,1 toiletten een .an dere plaats kregen en brieven bussen tegen de buitenmuur van de - slaapkamer werden verplaatst. De VAC heeft haar mening niet kunnen geven over het bouwplan voor 34 woningen in Woudhoek Noord, deelplan 3b. De hele organisatie van de bouwplannen bleek al rond te zijn. „Dat is niet zinnig. Zo kunnen wij onze deskundig heid niet nuttig maken," aldus de VAC-leden, die tien keer per jaar bij elkaar komen. Ook de tekeningen van de woningen die in de onderdoor gangen van de flats aan de Mozartlaan worden gebouwd, heeft de VAC niet kunnen beoordelen. „Dat is jammer,- maar toch blijven wij zeer op timistisch. Wij zijp wel ge vraagd om deel te nemen in de projectgroepen v.d. Elststraat/ Huysmanstraat en Laurens Costerstraat." De VAC deed in oktober'85 een 'woongeriefonderzoek' on der de bewoners van de 42 nieuwbouwhuizen aan de Kor te Haven. Een derde deel van de bewoners werd geënquê teerd. Opmerkingen werden gemaakt over: de bewoners willen een eigen verwarmingsketel; de ven sterbanken zitten te hoog; de keuken is te donker; het toi let, dat naast de huiskamer zit, is slecht geïsoleerd; de open slaande deuren in de huiska mer veroorzaken tocht. Het VAC heeft voordat de .huizen; werden neergezet kritiek -geuit- op deze knelpunten. De kritiek had geen resultaat ën de bouw-' plannen werden ongewijzigd uitgevoerd. „Met het resultaat dat de bewoners nu toch met dezelfde klachten komen," al dus de VAC, die In de toekomst vaker woongeriefond -rzoeken wil uitvoeren. De VAC is aangesloten bij de Stichting Landelijke Commis sies voor de Woningbouw. Zij heeft tot taak burgemeester en wethouders adviezen te geven over de leefbaarheid van wo ning en omgeving. De ambten aar K. P. Rijke, bouwkundige bij de afdeling Volkshuisves ting en Bouwkunde van Ge meentewerken, is coördinator. De VAC-leden gaan regelma tig op excursie naar andere woonprojecten. Zij bezochten projecten in Vlaardingen, Am- hei» en Hillegom. Zij maakten werkbezoeken naar tentoon stellingen In Ahoy, het Bouw centrum, Woudhoek Noord, het GTB-terrein, Crooswijk, Zaan dam, Eindhoven, Purmerend en Gorkum. De leden volgden scholingscursussen 'tekening- lezen' en 'public relations". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Levende" politiek moest het gisteravond afleggen tegen de buis. De wedstrijd West-Duitsland - Ne derland en Den Uyl - Lubbers zorgden voor een uiterst ma gere belangstelling voor een politiek forum in zaal Irene. Voor niet meer dan vijftig be zoekers, vrijwel allen al poli tiek gebonden, nam PvdA- Tweede Kamerlid len Dales het min of meer op tegen CDA- kamerlid J. P. van Iersel en het plaatselijke WD-raadslid Theo Bakkers. Een discussie die lauw op gang kwam maar na een pauze de gemoederen in de zaai wat losmaakte. „Zonde," noemde initiatief nemer Rob Lutz, eigenaar van zaai Irene, de matige opkomst van politiek geïnteresseerden. Voor hem gooiden de thuisblij vers roet in het eten. De dis cussie stond onder leiding van H. P. L. Coenen. Hij was door- de plaatselijke Lions Club af gevaardigd om de gesprekken in goede banen te leiden. De twee landelijke politici kregen te maken met de plaat selijke humor. Zoals gewoon lijk was het WD'er Gerard Verhulsdonk die kans zag de discussie te verluchtigen. In de debatten over de scheepswerf Wilton Fijenoord, een „must" op een forum in Schiedam, jvergeleek hij de PvdA met een "jo-jo. Hij kwam tot deze con clusie nadat len Dales op vra gen en opmerkingen uit de zaal had uitgelegd waarom de PvdA jaren geleden tegen bui tenlandse marine-orders was, en dat nu niet meer is. „Het kan zijn dat overwegin gen die met de buitenland-poli tiek samenhangen overheer sen. Nu is dat niet het geval. We hebben het over Wilton Fijenoord NU," vond Dales. „Wij verschillen met geen en kele partij van mening dat de Nederlandse economie herstel nodig heeft." CDA'er J. P. van Iersel was het enige forum-lid dat het re geringsstandpunt inzake Wil ton, geen medewerking voor het vergaren van buitenlandse marine-orders, niet afviel. Hij hamerde op afspraken tussen Wilton en de twee door de re gering gesteunde werven De Schelde en RDM: .Anders leg gen we het af tegen werven in andere landen." Theo Bakker uitte openlijke kritiek aan het adres van de standpunten die zijn rege ringspartijgenoten aanhangen. „Geef Wilton de kans om haar eigen werkt creëren." Hij vond niet dat hij daarmee zijn partij afviel, alhoewel hij toegaf de werf „te verdedigen." Het is zeer de vraag of er zich onder het publiek „zwe vende" kiezers bevonden die door de woorden van de politi ci naar een partij getrokken zijn. „Ik hoop dat u na deze avond weet wat u wilt," ver kondigde gespreksleider Coe nen als Inleiding. Hij wist waarschijnlijk niet dat de zaal gevuld was met actieve partij- aanhangers. Het was niet voor niets dat de forumleden soms openlijke bijval kregen uit de zaal. Schamper lachende PvdA'ers bij van Iersel, met boze CDA'ers als gevolg. r*Sf k '"jVv Redactie Het Vrije Volk,' editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 473601. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan plaatsing op donderdag in ons bezit fe zijn. i FILMCLUB De film 'Class' van reglsseur Lewis John Cartino draait vrij dag 16 mei bij de filmclub Schiedam, gebouw de Teer- stoof Nieuwstraat f2. De film verhaalt de eerste ervaringen van een tengere schuchtere achttienjarige jongen op het liefdespad. Aanvang van de film 21.30 uur. Toegang 3,50 voor donateurs. DE GOUDSBLOEM De rythm en biues-band Fia- vium treedt zaterdag 17 mei op in muziekcafé de Goudsbloem. Sinds de oprichting van de groep is de muzikale leiding in handen van Anne-Geert Bon der, die met zijn onorthodoxe manier van spelen het geluid van de band voor een belang rijk deel bepaalt. De avond wordt gesponserd door de PvdA in het kader van de Tweede Kamerverkiezingen, woensdag 21 mei. De Schie damse kandidaat voor de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer spreekt tijdens deze avond een kort woordje. Ook Willem Sjoots, lid van de Twee de Kamer is aanwezig. Aan vang 21 uur, toegangsprijs 3,50. Café de Goudsbloem, St. Annazusterstraat 30. •UNDERGROUND in de jeugdruimte van wijkcen trum de Erker, Underground, concerteert zaterdag 17 mei de Rotterdamse formatie Nood weer. De muziek van Nood weer kan het beste omschre ven worden als een mengeling van stljien; hoofdzakelijk zijn het echter funk en reggae die de maat bepalen. Muziek zon der zitvlees. Aanvang van het optreden 21.30 uur. De toe gangsprijs is 7,50 (inclusief één consumptie). De Erker, Jan van Avennestraat 32. STEDELIJK MUSEUM Onder de titel 'Aspecten van het tekenen in de naoorlogse Nederlandse beeldende kunst' wordt vanavond een groeps tentoonstelling geopend in het Stedelijk Museum Schiedam. Hans Paalman leidt de ten toonstelling in, die als een 'staalkaart' beschouwd kan worden van een aantal richtin gen in de naoorlogse beelden de kunst. Aanvang opening 20.30 uur. Dinsdag 20 en don derdag 22 mei zijn er van 10 tot 11 uur kunstuurtjes in het kader van de tekeningenten- toonstelling. De openingstijden van het museum: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag en tweede pink sterdag van 12.30 tot 17 uur. 't KOETSHUYS Aansluitend op de expositie in het Stedelijk Museum ex poseert vanaf 16 mei Gija Voskuyl met tekeningen in galerie 't Koetshuys. Daar naast is hier keramiek te zien van Maaike Klein en plastie ken van George Belzer. Gale rie 't Koetshuys, Lange Haven 78. Openingstijden: donder dag van 18 tot 21 uur, vrijdag en zondag van 13 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 17 uur. INSTUIF Voor tweede pinksterdag heeft de Stichting Instuif Schiedam een sportdag en disco-avond met Frank Netel op het pro gramma staan. Er doen twaalf teams mee aan de voetbalin- stuif die op de velden van WK in sportpark Blijdorp wordt ge houden. Gedanst wordt er 's avonds in zaai Irene, Nieuwe Haven 155. Aanvang 20.30 uur. Het voetbalfestijn begint om 10 uur. SINGELKWARTIER De klaverjasvereniging 'Het Singelkwartier' kaart dinsdag avond 20 mei in zaal Marijke, Broersveld 121. ledereen is welkom. De koffie is klaar om 20 uur. HUISVROUWEN De vrouwen van de Nederland se Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Schiedam maken woensdag 21 mei een excursie naar Anne Wil Blankers. De ac trice ontvangt de vrouwen in haar eigen theatertje in boer derij De Schuurenburgh te Lin- schoten. Vertrek om 8.30 uur vanaf het Rubensptein en om 8.45 uur vanaf het Emmaplein. TOERCLUB RIJNMOND De toerclub Rijnmond rijdt dinsdag 20 mei de zevende sterrit. Er wordt gestempeld tussen 18.30 en 21 uur. STIJLDANSEN Voor stijldansen kunnen oude ren terecht in dienstencentrum de Vier Molens, namelijk iede re woensdag van 10 tot 11.30 uur. Nieuwe Damlaan 766. In dienstencentrum De Woud hoek worden iedere woensdag van 20.30 tot 22.30 en iedere donderdag van 10 tot 11 uur danslessen gegeven, Heljer- mansplein 35. Deelname kost 5,75 per maand. NIVON P De Nivon, afdeling Schiedam;!:", brengt zaterdag 17 mei eeni bezoek aan het aborethum 'H*i' Trompenburg, onder leiding 'v van Lenie de Kwant. Vertrek1 om 9.30 uur op het Hemaplein;- Zij gaan met tramlijn 1 naar" Trompenburg. - WATERSPORT Watersportvereniging De èchle opent het nieuwe seizoen met« een vaartocht naar Schoonho ven. Zaterdag 17 mei vertrek-.-" ken de boten vanuit de haven" van de vereniging, om 7.30. uur. Zondag 18 mei is er een puzzeltocht door Schoonhoven en ter afsluiting een feest- ifrt avond met levende muziek. Maandag 19 mei varen zij weer terug naar Schiedam. VIDEOCAFÉ In het Videocafé, gebouw de -4 Teerstoof, Nieuwstraat 12 is" zaterdag 17 mei een literaire avond. Aanvang 21.30 uur. De» toegang is gratis, •WEEKENDDIENSTEN Het Schfeiandziekenhuis aan 1 de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met" de boodschappendienst, telr ^jf 4206S11. Spoedrecepten, tel..:' 4261480. Tandarts: H. van de» Heuvel, Burgemeester Knap-'g pertlaan 231b, tel. 4739121. 'j Spreekuur van 17 tot 18 uur;?~ op zaterdag, zondag en tweede pinksterdag. t WOENSDRECHT Vanaf het Liesveldviaduct ver trekken zaterdag 17 mei bus sen naar Woensdrecht, waar;~« een grote demonstratie wordt" gehouden tegen de plaatsing ::5" van de kruisraketten. De de-.«., monstranten zuiien een mense lijke keten om de basis vormen en de vliegbasis inpakken met papier, doeken en linten. De Vlaardingse deiegatie zal een beeldverhaal meedragen van Den Munnik, dat eerder te zien was op het Liesveld. Kaarten voor de bus kunnen gereser veerd worden bij boekhandel Den Draak, de Wereldwinkel aan de Hoogstraat en bij Nelte- ke van de Luit, tel. 4349551. Vertrek 9.30 uur, de terugreis uit Woensdrecht begint om streeks 16 uur. D'OUDE STOEP Het lachwekkende duo de Be rini's treedt dinsdag 20 mei op in café D'Oude Stoep, Smalle Havenstraat. Dit optreden was hier eerder geprogrammeerd op 6 mei. Het duo moest het toen af laten weten omdat bei den ziek waren. De Berini's maken muziek uit de jaren vijf tig. De bezetting is contrabas en ukelele. Aanvang 21.30 uur, de toegang is gratis. POSTZEGELVEiLING De filatelistenvereniging Vlaar dingen en Omstreken houdt dinsdag 20 mei de laatste postzegelveiling van het sei zoen, in de grote zaal van Triangel, Fransenstraat. Er zijn Nederlandse en buitenlandse kavels aanwezig. Voor de pau ze wordt een dia-lezing gege ven. De veiling begint om 20 uur, VOETBAL Op de velden van v.v. Fortuna wordt zaterdag 17 mei het 'Haddeman-veteranentoernooi' gespeeld. Dit is georganiseerd door de Bondsspaarbank Vlaardingen in samenwerking met v.v. Fortuna. Verschillende Vlaardingse voetbalverenigin gen doen hier aan mee. De fi nale wordt tussen 16.20 en 16.50 uur gespeeld. De big band Nieuwe Waterweg Noord treedt tijdens het toernooi op, aanvang 14.30 uur. Als uitsmij ter treedt om 17.30 uur eerrag- Vlaardingse selectie aan. DeJgJ spelers voor deze selectie wc% den geleverd door de deelne- mende verenigingen van Vlaar dingse eerste elftal-spelers." Zij zullen de strijd aanbinden met een elftal van oud-internatio-- nals. Wetke spelers dit zuiien zijn is nog niet bekend, De toe gangsprijs is 2,50, voorver-: koop bij de kantoren van de,, y Bondsspaarbank Vlaardingen." Voor kinderen tot en met twaalf jaar en 65-pfussers is de toegang gratis.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1