Duitse jeugd sport, danst en vaart in jeneverstad Vrouweneducatie breder van opzet om WGMÜ Verjaardag-expo 't Koatshuys' SCHEERES DOET MOND OPEN VOOR AMNEST Bondsspaarbanken Vlaardingen en Schiedam fuseren Asher wint horeca- toernooi Inbraak Woensdrecht- demonstratie: nog serieuzer dan anders Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De provincie draait Schiedam de duimschroeven aan wat betreft woonwagenloka- ties. De gemeenteraad moet in haar vergadering van juni de Koekoekslaari en een terrein in de toe komstige wijk Spaland aanwijzen als plek voor woonwageneentra. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland stellen dit ultimatum in een brief aan de gemeenteraad. De provincie beroept zich op de wet op de Ruimtelijke Ordening die haar in staat stelt Schiedam te dwingen. Regelgeverij Wethouder Hafkamp: Verbaasd..." (Foto Ed Egger mont) De scholie ren uit Ess- lingen reci piëren in het rustieke raadhuis aan de Grote Markt. (Fo to: Ed Eg- aermont) Een object van George Belzer. Lijnenspel Burgemeester Scheeres spreekt op de Amnesty-manifestatie op de Grote Markt in Schiedam. (Foto: Ed Eggermont) Directeur K. van der Geest van de Bonds spaarbank in Schie dam. (Fo to: Ed Eg germont) IJ Itimatum voor Schiedam in V woonwagenzaak Wethouder Luub Hafkamp, de laatste twee jaar verant woordelijk voor het woonwa- genbeleid, zegt verbaasd te zijn over het jongste schrijven. Met zijn partijgenote gedepu teerde I. Günther zou hij heb ben afgesproken in de loop van deze maand contact op te ne men om te overleggen. v;Ik heb nog voor de raads verkiezingen met haar gespro ken. Daar waar we bezig zijn met college-onderhandelingen en het collegewerkprogram is het niet meer dan redelijk om te wachten. Dit laatste schrij ven fietst dwars door alle ge maakte afspraken heen," vindt Hafkamp. In hun schrijven wijzen Ge deputeerde Staten op hun brief van vijf februari dit jaar waar in het Totaalplan Woonwagen- lokaties van Luub Hafkamp in scherpe bewoordingen werd afgekeurd. Er werd meteen ge steld dat Schiedam zo snel mo gelijk met een ander plan op tafel moest komen. „Op onze brief hebben wij geen formele reactie mogen vernemen, maar wij kunnen intussen constateren, dat aan ons drin gende verzoek geen gevolg is gegeven," constateren Gedepu teerde Staten. „Nog slechts" door toepassing van de wet ziet de provincie kans haar zin te krijgen. In het totaalplan had Haf kamp drie lokaties voor ogen: modernisering van het huidige Hof van Cyrene, een woonwa genkamp aan de Overschiedse- weg en een kamp in Spaland. De eerste twee werden door de provincie afgekeurd. „Ik heb het al eerder gezegd, zeker in het geval van de Overschiese- weg begrijp ik dat niet. De woonwagenbewoners willen er zélf wonen. Het lijkt dat we hier te maken hebben met een stukje ambtelijk vastbijten in een theoretische benadering," kritiseert Hafkamp de provin cie. De bewindsman heeft, tot on genoegen van de kleine linkse partijen in de gemeenteraad, destijds de Koekoekslaan van de lijst met lokaties afgevoerd vanwege het enorme aantal bezwaarschriften dat door on- wonenden werd ingediend. De provincie houdt volgens Haf kamp „kennelijk geen reke ning met dat lijvige pakket be zwaarschriften. Ze doet net of het niet bestaat" De omwonen den dienden ruim 550 bezwaar schriften in. In de gesprekken over het collegeprogram speelt het woonwagenbeleid volgens Haf kamp een belangrijke rol. De portefeuille is inmiddels ver deeld over twee wethouders. Chris Zijdeveld (gisteren niet bereikbaar) is verantwoorde lijk voor alle nieuw aan te leg gen kampen. Hafkamp legt zich in de nieuwe ambtsperio de toe op het bestaande Hof van Cyrene aan de Schiekade. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie avonden disco en een boottocht moeten meer-begrip kweken tussen de Duitse jeugd en de Sehiedamse jóngeren. Dat is de opzet va de „jeugdsportuitwisseling" die jatrüjka wordt georganiseerd door de gemeente Schiedam en haar -Duitse partnerstad Ess- lingen. In het kader van de uit wisseling kwamen dit Pinks terweekend zo'n zestig Duitse jongens en meisjes van zestien tot achttien jaar naar Schie dam. Sport en ontspanning, daar ging het om dit weekend. Zon dag moesten de Duitse gasten het in verschillende wedstrij den opnemen tegen de Schie dammers. De avonden en maandag de hele dag, kregen ze tijd voor „gezellige dingen". „Het kardinale punt van dit sportgebeuren is dat de jónge ren elkaar beter leren kennen. We hopen dat er echte vriend schappen worden gesloten, dat ze later ook nog contact zullen hebben", zei J. Tjassens van de Sehiedamse Sportraad. Tjas sens had de „supervisie" ove het weekend. Het was de twaalfde keer dat er een sportuitwlsseling was tussen Schiedam en een buitenlandse partnerstad. „Vroeger deden er ook steden in Engeland, Frankrijk, Zwe den, Italië en Joegoslavië mee, maar de meeste gemeenten hebben er geen geld voor en missen geschikte ruimte om de sporters in onder te bren gen", legde Tjassens uit. In Schiedam lukte het wel accommodatie te vinden; de zestig Duitse gasten en hun leiders werden ondergebracht in de scholengemeenschap Nieuwelant. Een uitstekende ruimte volgens Tjassens; „We hebben tachtig stretchers ge leend van de BB (Bescher ming Burgerbevolking). Dat doen we altijd, daar werken we goed mee samen. Zelf hebben de jongens en meisjes een slaapzak of iets dergelijks meegenomen. De meisjes slapen in twee klaslo kalen, de jongens in de gym zaal. Bij elkaar dat gaat niet, nee. Je weet wat een moeilijke leeftijd dat is. Die jongens gaan nog wel, _maar als zo'n meisje rottigheid gaat uithalen met een jongen...Nou ja, we zijn ook weer niet zó streng. Ze mogen wel even bij elkaar op de kamer kletsen. Maar we hebben er geen moeite mee om 's nachts met een zaklantaarn de meisjes-zaal in te kijken om te zien of er een jongen bl;i ligt!" Volgend jaar is de Sehie damse sport-jeugd te gast in Esslingen. VLAARDINGEN/SCHIE- DAM „Het was bepaald geen schoolreisje," zegt Riet Eggermont van de Vlaarding- se vredesbeweging. „De sfeer was goed. maar ledereen leek nog serieuzer dam anders. Geen liedjes-zingen in de bus." Eggermont is zaterdag meege- weest naar de vreedzame om singeling en versiering van de basis Woensdrecht, uit protest tegen de plaatsing van kruis raketten. Zo'n honderd de monstranten uit Vlaardingen en ongeveer vijftig deelnemers uit Schiedam gingen per bus naar Woensdrecht. De Sehiedamse Mar greet Majoor, die met haar moeder, zusje en twee vriendinnen deelnam aan de 'omsingeling', betreurt het dat de opkomst uit Schiedam tegen viel. Ge heel in de lijn van de landelij ke opkomst (6.000 7.000), was ook de belangstelling vanuit de jeneverstad gering. Ook de op komst vanuit Vlaardingen viel 'een beetje' tegen. Uit Maas sluis kwam een handjevol de monstranten. Een van hen was op haar racefiets naar Woens drecht gereden en terug met de "Vlaardlngse' bus. Het was Margreet Majoor opgevallen dat soldaten op de basis zich 'vervelend gedroe gen'. „Steeds als Iemand bloe men hij het hek legde, kwamen ze toegesneld om kleinerende opmerkingen te maken. Wat ze precies zelden weet ik niet meer, maar positief was het niet." Eggermont van de Vlaar- dingse vredesbeweging herin nert zich slechts de lichtpunt jes. Of het nou duizenden of tienduizenden mensen waren wij hadden toch vooral het ge voel dat er ontzéttend véél mensen waren. Bovendien was het heel lekker weer. En ten slotte is er geen wanklank ge vallen; toch ook een hele ge ruststelling." Ook is ze getroffen door de creativiteit van de demons tranten. „Ponsbanden, closet rollen; alles werd aan het hek gehangen. Het gaf écht het 'in pakken en wegwezen-gevoel' waarvoor we eigenlijk kwa men." Onder de deelnemers waren veel 'oude bekenden', die zich bij andere acties, bijvoorbeeld voor handtekeningen, ook had den Ingezet. Tussen de Vlaar dlngse betogers zaten onder meer Han Raeijmaekers, Nel- leke van der Luit, Cor Maarle- veld en Joop van Dorp. (Van een onzer verslaggevers) SCHTEDAM/VLAARDINGEN Het voetbalteam van Café Chantant Asher, Israëlisch restaurant In de Hoogstraat in Schiedam, heeft het Horeca Voetbal toernooi gewonnen. Het toernooi werd tijdens de Pinksterdag gehouden. De wedstrijden worden sinds 1974 gehouden voor Sehiedamse en Vlaardlngse cafés en restau rants. Twintig ploegen namen deel aan het evenement. Gespeeld werd er door de vaste klanten van de deelnemende eet- en drinkgelegenheden. Leider van het winnende team is Asher Omisi (39), eige naar van het naar hem ge noemde restaurant. „Zware wedstrijd? Ach, ik hoefde zelf niet mee te spelen. Ik zorgde voor eten en muziek" «M"° Omisi. i Si SCHIEDAM De 'opstap' naar beroepsonderwijs voor vrouwen Is van naam veran derd. „Open School is voorbij, de lessen niet, maar de naam wel. Wij gaan uitbreiden", zeg gen de oprichters van een nieuwe Stichting Educatieve Vrouwen Activiteiten (EVA). ,;Wij willen meer activiteiten en cursussen op gaan zetten. EVA is breder. Er worden ge sprekken gevoerd met verte genwoordigers van de groepen Politieke Vorming voor Vrou wen (PVV) en Vrouwen Oriën teren zich in de Samenleving (VOS). Wij zouden deze groe pen, die zich bezig houden met onderwijs aan vrouwen met "slechts twee jaar vervolgon derwijs, graag bundelen", al dus de penningmeester van EVA, Len van Berkel. Zij vormt samen met voorzitter 'Anneke den Houter, secreta resse Bema Etman en acht le den het bestuur van de nieuwe 'stichting, die op 1 januari van 'dit jaar officieel werd. ts De Open School heeft 12 jaar "bestaan in Schiedam, Vrouwen met' weinig voortgezet onder wijs konden er hun taal, reke nen en Engels ophalen. Ver- 'plicht vak Is maatschappijleer. ï>e 'studenten' bepalen de te ^bespreken onderwerpen zelf. :.P« Open Schoolgroepen blij- 'veii wel- gewoon draaien. De •ilessen zijn nbsr» steeds erf. in trek?, vertelt Len van Berkel. Twee begeleidsters geven tijdens twee ochtenden per week les aan de vrouwen in Nederlandse taal, maatschap pijleer en Engels- EVA heeft voor het volgende seizoen een cursus computer- kunde op het programma staan. „Een oriënterende cur sus. Niet beroepsopleidend", zegt Bema Etman. Len van Berkel: „Landelijk circuleert de cursus 'Vrouwen oriënteren zich in de informatica', een va riant op de VOS. Baar willen we op aansluiten. Verder zou den de vervolgcursussen, die nu vanuit de Sehiedamse Vrouwenemancipatie Organi satie (SVO) worden gegeven onder EVA kunnen vallen. Bij voorbeeld de cursus: discussie- en vergadertechniek", aldus Len van Berkel, die met haar medebestuursleden vindt dat 'het educatieve' gesplitst moet worden van het emancipatori sche binnen de SVO. EVA zoekt nog begeleidsters voor de Open School-groepen. Er wordt ook een peuterleidster gezocht om de kinderen van de cursisten bezig te houden tij- deus de lessen op maandag-j donderdag- en woensdagoch tend in het MCM de Groothuis én wijkcentrum de Blauwe Brug, Belangstellenden in de lessen kunnen op 29 mei tij dens een "open ochtend' terecht voor informatie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Wordt lid van Amnesty International. DOET ER TENMINSTE NOG IEMAND ZIJN MOND OPEN". De wervende tekst op de gele affiche bereikte zaterdag op de Amnesty-manifestatie op de Grote Markt in Schiedam bit ter weinig mensen. De enige die zijn mond open deed was burgemeester Ft. Scheeres, die onder belangstelling van de aanhang van de mensenrech tenorganisatie een gedicht voorlas van de Zuid-Koreaanse ex-politieke gevangene Kim ChIHa. De informatiemarkt met ne gen stands uit verschillende steden is georganiseerd ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van Amnesty Internatio nal en het 15-jarig bestaan van de Sehiedamse afdeling. De markt komt deze weken ook in Spijkenisse, Westvoor- ne. Den Briel, Hellevoetsluis, Hoogvliet en Vlaardingen (31 mei). Ook de Vlaardlngse afde ling bestaat 15 jaar. In navolging van de landelij ke organisatie probeert de Sehiedamse afdeling van Am nesty International (A.I.) haar lustrum aan te grijpen voor een ledenwervings-actie. So phia Hogeling (28), een van de organisatoren: „Wij hebben In Schiedam nu 15 leden. Sinds de landelijke actie hebben we on der meer door de televisie-uit zending over Amnesty (AV RO) zes nieuwe leden mogen noteren. Als die blijven hebben we er 21". "„v. sAéfj: ti/v, Aj^Kb Ze betreurt het dat de be langstelling zaterdag zo tegen viel. „Het is een moeilijke maand, dat bleek vorige week ook in Hellevoetsluis. Boven dien zijn veel mensen met de vrije dagen uit". De komende maanden houdt de Sehiedamse werkgroep zich bezig met de schending van "mensenrechten in Zuid-Korea- Hogeling legt uit dat dat land welvarend is. „Glimlachende mensen". Er is een goed ont wikkeld bedrijfsleven, maar de regering onderdrukt de bevol king. De Sehiedamse Ai volgt sinds 1981 een van de slachtof fers van het regime: Ahn Jae- goo, wiskundeprofessor. Jae- goo is in 1978 aangehouden vanwege zijn kritiek op het Zuid-Koreaanse bewind en werd in 1979 veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Jae-goo lijdt aan een nier ziekte, als gevolg van marte lingen die hij onderging voor afgaand aan zijn veroordeling. De Sehiedamse werkgroep zorgt voor medicijnen, enig geld voor zijngezin en voor "morele steun" aan de familie. In verhand met de Korea-ac- Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Met een exposi tie van drie kunstenaars viert de Sehiedamse galerie 't Koetshuys haar drie-jarig be staan en de afsluiting van het expositie-jaar. De drie kun stenaars zijn Gijs Voskuyl met tekeningen, Maaike Klein met keramiek en George Belzer met drie objekten en kleinplas- tiek. Gijs Voskuyl was jarenlang le raar aan de Rotterdamse Kunstacademie en leidde vele generaties kunstenaars op. In 1980 werd hij gepensioneerd. Zijn expositie in 't Koetshuys sluit aan op de tentoonstelling "Aspekten van de Teken kunst", die momenteel in het Stedelijk Museum in Schiedam loopt. Het werk van Voskuyl is nogal tradilioneel. Het kan ruwweg in twee stijlen opgedeeid worden. Het schetsmatige werk, waarin hij vrouwen met "Rubenslaan- se figuren" afbeeldt: brede heupen en kleine borsten. En tekeningen die zo gedetailleerd zijn dat ze bijna op foto's lij- - ken. Hierin beeldt hij met een bijna tedere toewijding fragiele verfijnde vrouwfiguren af. Slechts op één portret op de expositie wordt een man afge beeld. Deze man Is de Rotter damse kunstenaar Bob Kem per, voor regelmatige bezoe kers van "t Koetshuys geen on bekende. De uit Friesland afkomstige Maaike Klein maakt objecten In porselein. Soms gebruikt zij hiervoor ook een combinatie tie is Scheeres gevraagd juist het gedicht van een Zuid-Ko- reaan voor te lezen. Het vers draagt de titel 'Geen terug keer": ,Jk zal niet terugkeren nu ik eens deze plek ben bin nengestapt Als ik slaap is het een slaap die diep In het vlees snijdt Die slaap, die witte kamer, die peilloze duizeling Het geluid van hoge leren laarzen in de nacht De plek waar ze komen en gaan op de zoldering..." van metaal, perspex en porse lein. Haar objekten zijn licht van kieur en meestal strak van vorm. Deze strakke, bijna plompe vorm wordt verlicht door een ingekrast lijnenspel. Grappig zijn de dozen van Maaike Klein. George Belzer is beeldhouwer. Zijn werk staat verre van dé traditionele beeldhouwkunst, V Hij maakt levensgrote objekten waarin hij een combinatie van materialen als metaal, textiel en hout verwerkt. Drie van'dé-L ze monumentale objekten staan opgesteld in een ioods- achtige ruimte achter de gale-*' rie, waar zij goed tot hun recht komen, in deze objekten com bineert George Belzer een spel van steeds terugkerende vor men met een architectonische'1 opbouw. Ook worden in 't Koetshuys kleinpiastieken van de hand van George Belzer geëxpo seerd. Hierin wordt voorname lijk metaal gebruikt. Deze ob jekten zien er teer en verfijnd uit maar zijn juist hierdoor minstens even indrukwekkend als de grotere objekten. Gijs Voskuyl met tekeningen, Maaike Klein met keramiek en George Belzer met objek ten en kleinptastiek, tot 22 ju ni in galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78, Schiedam. Geopend: dinsd. tm. zon. van 12.00-17.00 uur. i VLAARDlNGEN/SCHIEDAM De Sehiedamse en Vlaar- dingse Bondsspaarbanken gaan fuseren. De fusie moet 1 januari 1987 'rond' zijn. De banken hopen door samen te gaan hun regionale marktpo sitie te versterken. Dit heb ben directeur K. van der Geest van de Stichting Bondsspaarbank Schiedam en directeur G. van Buuren van de Stichting Bondsspaar bank Vlaardingen meege deeld. Volgens Van Buuren zal de Bondsspaarbank na fusie de grootste bank op het gebied van "de particuliere markt" binnen de Waterweg gemeenten zijn. Het balans totaal van de combinatie be draagt per 1 april 1986 675 miljoen gulden (Schiedam 363 min en Vlaardingen 312 min). Het aantal medewerkers van de bank, 74 in Schiedam en 61 in Vlaardingen, zal vol gens Van Buuren niet dalen. „We gaan zelfs extra mensen aantrekken. We hebben per soneel met specialistische kennis nodig. Ik denk dan aan bijvoorbeeld een des kundige op het gebied van de effecten-markt". Het geld voor die vacatures komt vrij doordat de bank twee direc tieleden kan missen. Eeen di recteur van de Sehiedamse vestiging vertrok vorig jaar met pensioen, terwij) direc teur M. van Houwelingen van de Vlaardingse vestiging vori ge week afscheid heeft geno men. Hij is met de VUT. Gezamenlijk hebben de bei- - de spaarbanken 15 filialen. De fusie Is geheel volgens de landelijke trend, zegt Van 1 Buuren. „in de spaarbank wereld Is de tendens samen te gaan. Je kent tegenwoor-.. dig de Verenigde Spaarbank,-< bestaande uit banken in Am-» -" sterdam, Rotterdam en Den Haag. En ook de Nederland-,BV se Bank stimuleert fusies. DleoH ziet maar al te graag dat de spaarbanken tot grotere een-. heden komen". TJ^. Van Buuren verzekert dat "het gezicht naar buiten'.',van,„ de banken niet zal verande-,..,i„ ren. De Bondsspaarbanken.» in de belde steden zullen in feite apart herkenbaar blij- ven. „In zoverre treden we" apart op, dat de directieleden ieder in de eigen stad blijven. Maar we zullen wekelijks bij eenkomen om een gezamen- lijk beleid uit te stippelen", zegt Van Buuren. MAASSLUIS - Voor meer dan 4.500 gulden aan foto-ap- paratuur is gestolen bij een in braak In eert fotohandel aan oe Nieuwstraat In Maassluis. De winkelruit en etalageruiten weroan met een baksteen m- gegooid. Van de daders ont- breekt elk spoor.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1